Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

8 minutes ago, Atreid said:

Pa vec je dodato i SPS i ostali koji izlaze na izbore. Ja licno navijam da sto vise glasova dobiju sa sto manje izaslih, tako da se svima sto vise smuce.

 

Meni je veca misterija ko su ljudi koji ce 2020. godine da zaokruze Cedu, Canka, Vacica, Seselja i ove malo ozbiljnije klovnove koji ce da nastupe kao "opozicija"?

 

Svi oni pricaju kako Vucic radi dobro za Srbiju, da ovaj ili onaj u opoziciji ne valja, da je lopov ili fasista, eventualno imaju nekog ministra koga napadnu. Svi koji gutaju lazi i propagandu imaju jasan izbor, broj 1 i najvoljeniji sin Srbije, sto bi ti ljudi glasali za Vacica ili Cedu?

 

Zato ovako besramno i najavljuju da ce smanjiti cenzus. Plan je da se sto vise tih lista ugura u parlament i nastavi sa saradom. I zaro mi nije jasno sta je plan bojkota, ako ovi mogu da objave rezultate koji ima odgovaraju i da kazu svojima da se preraspodele kako treba?

 

@McLeod Lepo primeceno, to sam zaboravio da napisem. Vec je kraj januara, ostalo je jos malo vremena pre izbora i jedino vezano za bojkot izbora sto smo videli iz SzS je vise puta ponovljen stav da nece izaci na izbore. Ako ce oni da legnu i da se prave mrtvi, pa da na dan izbora objave da je 55,4% biraca reklo NE! Vucicu, onda su zaista nesposobni kako smo i ocekivali da ce da budu.

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za Cedu, Canka i Vacica se slazem (mada desnica presla cenzus od 5% na nekim lokalnim), ali mislim da Seselj ima i dalje solidan procenat glasaca i da 3% moze lagano da predje.

Ono sto meni nije jasno je sta sprecava vlast na tim izborima gde opozicija nece ucestvovati, pa samim tim ni imati svoje kontroleore, da nastima tako glasove pri brojanju da udju u skupstinu svi koji im odgovaraju. Cak mogu dosta lako i da laziraju broj izaslih na izbore, te dodati jos koji % listica na svakom birackom mestu.

Edited by marejosip
Link to comment
Share on other sites

Plus, ovo sam zaboravio, ovo azuriranje (toboze) birackog spiska takodje ide u prilog Vucicu. Izbace umrle, mozda cak i ove sto zive napolju sto do sad nisu glasali a upisani su u spisak (realno, koja sansa da neko ko je upisan u spisak, do sad nije glasao, glasa na ovim izborima, a i tu izmislis nesto eto greska jbg ne znamo kako niste u spisku evo glasajte, ko ce te glasove i da proverava), smanje broj biraca, to taman moze za nekih 2% da poveca izlaznost i da ona bude malo niza nego sto je bila prosli put i onda krece eto takozvani SZS prica da 30% podrske imaju i da ce izbori propasti evo kako su propali.

 

Ali treba biti iskren, i ovih 3% manja izlaznost, pa neka su i to ti njihovi biraci koji bi zapravo glasali za njih (lepo sam rekao da opoziciji odgovara cenzus 3% evo vidite, oni cenzus ne bi presli da je ostalo 5%) je signal da mi moramo jos bolje da radimo u narednom periodu i obecavamo svima da hocemo blablablabla

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, McLeod said:

Ne vidim zasto bi svako ko kaze da je ovakav bojkot besmislen Vucicev spavac i trojanac.

 

Svako, ali svako ko kaze da je bojkot besmislen JESTE Vucicev spavac i trojanac i/ili potencijalni partner. Neki mu se sami nude, neki su ucijenjeni, neki kupljeni, ali svako ko je protiv bojkota jeste igrac na strani Vucica. S tim da ne sporim da ima i ovih koji vide neki sitni interes ili su jednostavno diletanti ili oportunisti, ali cak i takvi su potencijalni Vucicevi partneri. Bojkot upravo i sluzi da se razdvoji zito od kukolja tako da ovo sto smo do sad gledali i sto cemo jos gledati jeste ispadanje kukolja, i bice tu jos neugodnih iznenadjenja kao ovo sad sa Micunovicem.

 

30 minutes ago, goldberg said:

Meni je veca misterija ko su ljudi koji ce 2020. godine da zaokruze Cedu, Canka, Vacica, Seselja i ove malo ozbiljnije klovnove koji ce da nastupe kao "opozicija"?

 

Nece nitko, zato i spusta cenzus na 3% da bar nekog od njih ubaci u skupstinu, samo sto mu oni ne dobacuju ni do tih 3%.

Edited by Atreid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Atreid said:

 

Svako, ali svako ko kaze da je bojkot besmislen JESTE Vucicev spavac i trojanac i/ili potencijalni partner. Neki mu se sami nude, neki su ucijenjeni, neki kupljeni, ali svako ko je protiv bojkota jeste igrac na strani Vucica. S tim da ne sporim da ima i ovih koji vide neki sitni interes ili su jednostavno diletanti ili oportunisti, ali cak i takvi su potencijalni Vucicevi partneri. Bojkot upravo i sluzi da se razdvoji zito od kukolja tako da ovo sto smo do sad gledali i sto cemo jos gledati jeste ispadanje kukolja, i bice tu jos neugodnih iznenadjenja kao ovo sad sa Micunovicem.

 

 

 

 

Pa evo ja se ne slazem, jer ovakva kampanja kakvu vodi SZS ne vodi nikuda. Imali smo vec jedan pokusaj bojkota u visestranacju i to se nije sjajno zavrsilo.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Pa evo ja se ne slazem, jer ovakva kampanja kakvu vodi SZS ne vodi nikuda. Imali smo vec jedan pokusaj bojkota u visestranacju i to se nije sjajno zavrsilo.

 

Kako nije? Pa taj "pokusaj bojkota u visestranacju" se zavrsio 5.oktobra 2000. godine.

Link to comment
Share on other sites

ne slazem se da je to dovelo do pada Milosevica, ali da se ne vracamo sada na to.

 

Ima nekoliko razloga. Prvi je ovaj koji sam vec naveo, sto vise vremena prolazi, a oni ne rade apsolutno nista, sve je jasnije da je ovaj bojkot instrument usmeren ka rasciscavanju opozicione scene. Sto samo po sebi nije lose, ali je iskljucivo u sluzbi politicke koristi SZSa, dobrobit gradjana/biraca je sekundarna.


Drugi razlog je sto ovakvi uslovi traju predugo i do sada nije bilo organizovanja opozicije i dogovora o nenapadanju eventualnom bojkotu itd. Opozicionim biracima ne treba Djilas da kaze da ovakve izbore treba bojkotovati, kontam da je vecina nas i sama shvatila da treba to da uradi.

 

Trece, sam ovaj instrument koji SZS namerava da iskoristi, osim u onom delu koji spada pod razlog broj jedan, ne targetira prave ljude. Vucic podelama vlada kao i Djukanovic recimo u CG. U polarizovanom drustvu on nece izgubiti dok ne budemo imali leba da jedemo, a to se na (ne)srecu verovatno nece desiti. Samim tim, SZS/druga opoziciona snaga mora da targetira najpre one koji su ucenjeni i zavedeni i spadaju u Vuciceve glasace. Oni i ovako na svim izborima dobijaju glas stotina hiljada ljudi koji ih ne mirisu, ali znaju da je Vucic gori (cuveno manje zlo).

 

Na koncu, i da privuku odredjeni broj novih biraca na nekim sledecim izborima, to ce biti samo delic vracenih iz apstinencije, samo targetiranje nije dobro odradjeno niti se vidi da je moguce da Vucic padne na sledecim izborima.

 

Cilj nejasan, realizacija nepostojeca.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, McLeod said:

ne slazem se da je to dovelo do pada Milosevica, ali da se ne vracamo sada na to.

 

Jedan od vrlo bitnih razloga naravno da nije jedini, ali takodje jeste vrlo bitan razlog i sto je do tada najveca opoziciona stranka SPO, koja nije bojkotovala izbore na kraju zavrsila na 3%.

 

Uopste ne sporim da je opozicija razbijena u paramparcad i potpuno neorganizovana, u ovom momentu vadi je jedino veliki broj ljudi koji jesu politicki pismeni i koji ne pristaju na ucijene, potkuljivanja, prijetnje i slicno. Sve je ovo na individualnim osnovama u ovom momentu.

 

S, druge strane, sta ako se izadje na izbore pod ovim uslovima? Sta dobivas sto nemas u ovom momentu? Nista! Imas apsolutno istu situaciju kakvu imas sada a vidis i sam kakva je. Cak i ako uzmemo da je bojkot rizican potez opet je kakav-takav potez, ovo sada je jedno veliko nista. Pa covjece eno Vesnu Pesic su proglasili za atentatora i pokrenuli istragu protiv nje, o cemu mi pricamo uopste?

 

Opozicija sa bojkotom apsolutno nema sta da izgubi, bas nista. Jedino ko gubi je sam Vucic i njegov problem je sto je kreirao ovu situaciju, odnosno sto je doveo opoziciju u situaciju da nema sta da izgubi. Pametan 'vodja' bi ostavio neki ispusni ventil, ovaj je zavrnio bas sve i ovakva nikakva opozicija mu i dalje smeta pa je i dalje busi uz pomoc citavog drzavnog aparata. Pa, jbga onda, vrlo opasna situacija prvenstveno za njega samog a koju je opet sam kreirao, pa mislim ko ga jebe onda,...

Edited by Atreid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne moze se porediti 1997 i ovo danas.Tada je DS bio na vlasti u velikom broju opstina i imao mogucnost da koristi te resurse za dalje delovanje sto je i dovelo jednim delom do pobede u 2000.Tako da oni stvarno i nisu imali sta da izgube sa obzirom da su to bili samo parlamentarni izbori.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Zvezdarac said:

Ne moze se porediti 1997 i ovo danas.Tada je DS bio na vlasti u velikom broju opstina i imao mogucnost da koristi te resurse za dalje delovanje sto je i dovelo jednim delom do pobede u 2000.Tako da oni stvarno i nisu imali sta da izgube sa obzirom da su to bili samo parlamentarni izbori.

 

Odlicno, a sad ce da izgube tacno koje opstine?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Atreid said:

 

Svako, ali svako ko kaze da je bojkot besmislen JESTE Vucicev spavac i trojanac i/ili potencijalni partner.

.......

 

Nisam uveren.

 

Opozicija, istina, nema pristup drzavnim medijima ili sta ja znam sta.

Ali, ako postoji, trebalo bi da ima aktiviste koji bi obilazili gradjane i delili letke, sta ja znam sta, da pokusa da dobije neke glasove.

Bojkot mi izgleda detinjasto, kao "rekla mi mama da ne smem da se igram s tobom, pa necu".

 

Ma, jeste cinjenica da je moj stav samo teoretski vredan, ako uopste jeste.

To je zato sto je drustvo/biracko telo/stanovnistvo polupismeno, neobrazovano i podlozno manipulacijama.

I nespremno za velike ili drasticne promene.

 

Istine radi, ja sam mator i velike promene necu doziveti. Pesimista sam. A mladji optimisti mozda i uspeju. Kako, ne znam.

 

Povukao bih veoma labavu i slucajnu paralelu sa USA.

Rat u Vijetnamu je zavrsen kad je broj ljudi koji si protestrali protiv njega visestruki nadmasio broj vojnika. Pokret protiv segregacije je uspeo kad i broj belih ucesnika nadmasio broj crnih, pa je to postao drustveni a ne rasni pokret.

 

U Srbiji, takav potencijal ne vidim. Broj pametnih je neuporedivo manji od broja zadojenih i zaglupljenih.

Voleo bih da je drugacije.

Nisam uspeo da pomognem svojim netjacima da emigriraju, mislili su "bice uskoro bolje i ovde". Danas, pomoci cu njihovoj deci (a i oni se vec slazu).

 

Reci mi, mozda sam ja slep. Kako ti vidis, uz sav teoretski moguc uspeh bojkota izbora ili nekakve pobede opozicije, bolji zivot u Srbiji za 10 ili 20 godina?

Bolju infrastrukturu, zdravstvo, pravosudje?

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kampanja na terenu postoji ali je ne prenosi niko od medija. Jedino kad se desi neki incident na tim štandovima ili prilikom šetnji po gradu to osvane na N1 i eventualno u "Danas"-u. Za nešto više od toga je prerano jer kao što smo videli na protestima "1 od 5" energija ljudi se potroši posle mesec-dva. 

 

Uz to još jedna potvrda da je kampanja na terenu bar 1000 puta slabija od iste na medijima, čak ni članovi ovog foruma ne znaju da je kampanja u toku. Imali smo raspravu o tome pre mesec-dva pa čisto da spomenem opet. Konkretno znam da je DS bio dva puta ovde u NS u "šetnji" i par puta su bili štandovi u gradu na razne teme, ne znam za ostale iz SZS osim što se sećam iz medija da je Veselinović imao neke aktivnosti i Jeremićeva stranka. Verovatno je slično i u ostalim mestima.

 

Bojkot će uspeti ako se PSG priključi. Bez obzira na izašle jer samim tim što 15% ljudi sa prošlih izbora nisu mogli da glasaju za onog za koga su hteli to oduzima legitimitet izborima. Znači sve i da izađu svi opozicioni glasači to ne igra ulogu. PSG je bitan jer samo još oni od ozbiljnih stranaka nisu u bojkotu, i to bi bio neki vid zajedničke poruke opozicije kako režimu tako i međunarodnoj javnosti da je situacija u zemlji nenormalna. Što se tiče izlaznosti, naravno da će faraon krasti, nije on mutav zna da to smanjenje izbornog spiska nije dobar alibi. On će dodavati glasove da razlika u broju izašlih bude što manja, a te glasove će verovatno dati "opoziciji" da se ne desi tragedija da samo koalicije oko SNS i SPS pređu cenzus. Tu nažalost opozicija nema rešenje jer neće moći da kontrolišu. Nekada su i nevladine organizacije mogle da se prijave da budu na izbornim mestima i da kontrolišu izbore ali ne znam da li je taj zakon menjan. Ako nije mogla bi opozicija da pomogne neku od NVO pa da preko nje odrade kontrolu izbora.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Atreid said:

 

Odlicno, a sad ce da izgube tacno koje opstine?

Nije samo vlast u opstinama u pitanju.Pa recimo privilegiju da kao parlamentarne stranke na lokalu dobijaju poslovni prostor za sedista lokalnih odbora po nekoj bagatelnoj ceni,novac iz budzeta koji ide parlamentarnim strankama,ne znam kako ce aktivistima posebno u BG opstinama gde su imali sanse da osvoje vlast da objasne da ce morati da sacekaju jos malo da ih uglave negde a inace ih ima malo...

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, djole said:

Sve lepo rekao Boško za Mićuna.

Taman lepo da se otkače od Dveri, i to bi bio možda i najbolji i najveći uspeh DS-a. Jedni sa drugima, i sa retorikom i postupcima i ideologijom Boška Obradovića, jednostavno ne idu. Bolje i da ne pređu censuz nego da imaju ovakve koalicije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Atreid said:

 

Jedan od vrlo bitnih razloga naravno da nije jedini, ali takodje jeste vrlo bitan razlog i sto je do tada najveca opoziciona stranka SPO, koja nije bojkotovala izbore na kraju zavrsila na 3%.

 

Uopste ne sporim da je opozicija razbijena u paramparcad i potpuno neorganizovana, u ovom momentu vadi je jedino veliki broj ljudi koji jesu politicki pismeni i koji ne pristaju na ucijene, potkuljivanja, prijetnje i slicno. Sve je ovo na individualnim osnovama u ovom momentu.

 

S, druge strane, sta ako se izadje na izbore pod ovim uslovima? Sta dobivas sto nemas u ovom momentu? Nista! Imas apsolutno istu situaciju kakvu imas sada a vidis i sam kakva je. Cak i ako uzmemo da je bojkot rizican potez opet je kakav-takav potez, ovo sada je jedno veliko nista. Pa covjece eno Vesnu Pesic su proglasili za atentatora i pokrenuli istragu protiv nje, o cemu mi pricamo uopste?

 

Opozicija sa bojkotom apsolutno nema sta da izgubi, bas nista. Jedino ko gubi je sam Vucic i njegov problem je sto je kreirao ovu situaciju, odnosno sto je doveo opoziciju u situaciju da nema sta da izgubi. Pametan 'vodja' bi ostavio neki ispusni ventil, ovaj je zavrnio bas sve i ovakva nikakva opozicija mu i dalje smeta pa je i dalje busi uz pomoc citavog drzavnog aparata. Pa, jbga onda, vrlo opasna situacija prvenstveno za njega samog a koju je opet sam kreirao, pa mislim ko ga jebe onda,...

 

Ja ne agitujem za izlazak na izbore, samo kazem da ako bojkot u nekom smislu uspe, odnosno bude mnogo manji broj izaslih biraca nego na proslim izborima, pa se tako dovede u pitanje legitimitet vlasti, to ce vrlo malo imati veze sa samom kampanjom SZS. Kritika je upucena njima jer ne rade nista.

 

@Klotzen ne treba da je prenosi niko od mejnstrim medija (mislim treba, ali nebitno), ta kampanja se van toga ne vidi ni u najvecim gradovima. Kako ce da dopre do ljudi koji zive po zabitima i selima onda? U cemu je poenta?

 

Uvek ti ostaju i drustvene mreze. Ti sa bukvalno 500 evra mesecno fejsbuk reklama pokrivas grad od 200 hiljada stanovnika, da maltene svakom korisniku fejsbuka u tom gradu iskoci tvoja reklama, nisam primetio da to rade, dok svaki dan blokiram bar jednu SNS stranicu koja nadje put do mene.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djole said:

Sve lepo rekao Boško za Mićuna.

 

Lepo?

 

Lose su se poneli i odmetnici iz DS i Obradovic.

 

Ne shvatam sta je Micunovic hteo da kaze sa ovim:

 

Quote

U kom slučaju bi bojkot, ipak, mogao da delegitimiše izbore?

- Pa, kad 50 odsto glasača ne bi izašlo, ali to se neće desiti. Videli smo u Albaniji: nije izašlo 70 odsto birača pa ništa. Vi sad imate situaciju da po tom osnovu možete da delegitimišete koliko hoćete postojećih vlada gde na izbore nije izašlo 50 odsto birača.

 

Po njemu, bojkot nema sanse da uspe jer ce izaci vise od 50% biraca, a i ako izadje manje, pa sta, nista se nije desilo ni u Albaniji sa izlaznoscu od 30%. Besmisleno je da pominje oba argumenta, jedan mu je visak.

 

Quote

To je krnjenje sopstvenog suvereniteta. Naši poslanici su ostali dosledni u tom pogledu da je bojkot glupost, ali su organi stranke odlučili da se pristupi SZS-u i o bojkotu su odlučili oni koji i nisu u parlamentu. Samo će prepustiti prostor Šešelju, kao što smo mu ga jednom prepustili 1991. godine kada smo bojkotovali izbore.

 

Valjda najvisi organi stranke odlucuju sta ce biti politika stranke, koje ce odluke da se donose, kako ce da se deluje, ne nekakvi poslanici.

 

Oni mogu da iznesu misljenje u diskusiji.

 

Ovo sa Seseljem necu da komentarisem, rec nije rekao protiv Vucica od kada se vratio iz Haga.

 

Obradovic je pogresio jer ne moze tako da govori o ljudima koji su i dalje clanovi Saveza. Kad/ako ta grupa odluci da izadje na izbore (naravno, tad vise nece biti clanovi DS i SZS), neka twittuje o njima do mile volje.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Zvezdarac said:

Nije samo vlast u opstinama u pitanju.Pa recimo privilegiju da kao parlamentarne stranke na lokalu dobijaju poslovni prostor za sedista lokalnih odbora po nekoj bagatelnoj ceni,novac iz budzeta koji ide parlamentarnim strankama,ne znam kako ce aktivistima posebno u BG opstinama gde su imali sanse da osvoje vlast da objasne da ce morati da sacekaju jos malo da ih uglave negde a inace ih ima malo...

 

E, ako su spali na poslovni prostor, novac iz budzeta i uhljebljavanje dzabalebarosa, onda najbolje da  se odmah batale politike, a i mi da se ne cimamo sa njima jer to vec imamo sa ovim SNSovcima.

 

BTW: "Samovoljom iskompleksiranog huligana, najvećeg klovna i lešinara srpskog političkog života, te poslušnika Slobodana Miloševića, stavljen je moratorijum na slobodu govora, slobodu mišljenja, slobodu javnog delovanja. ''

 

 

:Hail:

Edited by Atreid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, McLeod said:

 

Disonantni tonovi iz samog DSa su posledica razlicitih struja tamo, posledica toga sto je predsednik te stranke slab i niko ga ne ebe 2% i pozicioniranja u samoj stranci. Da li Vucicu to odgovara? Naravno. Da li su cak i Micunovic, Sutanovac, Bozovic itd. njegovi trojanci zaduzeni za dalje razbijanje DSa? Moguce, ali malo verovatno - ne treba nikome u DS u ovakvoj situaciji pritisak spolja da bi radili to sto rade. Najjednostavnije objasnjenje je najverovatnije i tacno, ali u svakom slucaju ta prava istina je za birace nebitna - DS treba mnogo dugacak put da predje da bi ponovo zadobili poverenje onih koje su izgubili i privukli nove. DS je i dalje slab i ne moze da bude nikakav stozer sa Lutovcem na celu (a verovatno i ni sa kim drugim ko se trenutno profilise kao lider u toj stranci).

 

 

Lutovac tek treba da se izgradi kao politicar. Zasad o njemu znamo da je bio dugo tu, da je uspeo da dodje na celo stranke I da uspostavi veoma masovnu podrsku tog I takvog clanstva ili organa stranke. Znamo da govori umereno, ali ne znamo njegovo misljenje o mnogim politickim pitanjima. Mozda cemo cuti procene koliko je jaka struje koja mu se protivi (bilo cemu , njemu licno, priblizavanju SZSu, bojkotu…) ali ne bi trebalo da ih je mnogo. 

Oni (Bojkotasi) sada treba da momentalno zaborave na sve aktivnosti, tipa izbori, bojkot I ostalo I da odu u neku brvnaru na 6 meseci, da prave strategiju za dalje I da prave I tog Lutovca I jos neke lidere.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...
  • 40Wins pinned and unpinned this topic
  • 40Wins locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...