Jump to content

Smartwatches & fitness trackers


Recommended Posts

Koliko vas posjeduje neki smartwatch ili fitness tracker i kako vas sluzi?

 

Nabavio sam Samsung Galaxy Frontier S3 prosle godine u novembru i nosim ga skoro svaki dan. Ide sa mnom na trcanje svaki put, nisam jos ni jednom bez njega izasao na ulicu otkako sam ga kupio novog za £200.

 

Imam par vecih primjedbi, jedna od njih je mozda i rjesiva, samo meni ne polazi za rukom. Prvo sto mi se ne svidja kod ovog sata je kratko trajanje baterije. Pogotovo jos ako je upaljen GPS dok trcis, onda 'jede' kroz bateriju. Obicno moram stavljati da se puni svaki drugi dan. Mozda i nije veci problem ali ako izadjem sa oko 50% baterije, zna mi se desiti da me upola treninga prebaci na Save Battery Life mode i upropasti mi trening. Druga negativnost je mozda moguca za nariktati, samo je jos nisam prokljuvio kako, a evo o cemu se radi: Kad se spremim za trcanje, odem na Fitness App, izaberem Running > Basic Workout > Start. Izmjeri mi HR, nadje mi GPS poziciju , odbroji mi 3-2-1-0 i krene. Ja krenem da trcim i nakon 10-20 sekundi primijetim da mi ne mjeri kilometrazu (mileage). Onda moram da stanem, da resetujem ispocetka i onda iz drugog puta pocne i distancu da mjeri. Ovo mi se desava u prosjeku 100% svaki puta i stvarno mi pocinje zesce ici na zivce. Da bih docarao kako to izgleda, evo prigodna montaza:

 

5Hen96v.jpg

 

Desilo mi se kada sam trcao moj drugi polu maraton, nije htio ni iz druge da krene, a staza krenula uzbrdo na pocetku i umjesto da se koncentrisem na trku, ja se petljam oko sata. Ovaj setting mi je jako bitan jer na njemu imam sve sto me interesuje: HR, vrijeme i distanca. Sve sto sam do sad pokusao je switch off and on i to nije dalo nikakve rezultate. Jos sam nesto pokusao resetovati, ne znam vise sta tacno ali bez uspjeha. Bio bih zahvalan ako bi neko mogao predloziti nesto sto bi vodilo rjesenju problema.

 

Osim to dvoje (baterija i ovaj non-start distance), nemam nikakvih drugih zamjerki. Sat izgleda kao da bi tenk mogao preko njega preci bez posljedica, sirina i debljina su za mene perfektni, okvir (bezel) se okrece pa se kroz njega naviguje kroz opcije pa ne mora da se prlja ekran (mada meni ne znaci nista, ekran mi je uvijek prljav), moze da se pliva s njime i generalno izgleda prilicno dobro. Vrlo lako mu je zamijeniti narukvicu za nesto normalnije i moze se jednako dobro upariti sa odijelom kao i sa trenerkom.

 

Watch faces ima dovoljno za svaku priliku, trenutno koristim neku sarenu na kojoj uvijek vidim broj koraka, HR, dan i datum, koliko sam taj dan presao, stanje baterije i naravno - vrijeme. U zadnje vrijeme sat je na ovoj prvoj, nekako je vesela i lako mi je uociti informaciju koja mi treba.

 

Zu4Iar0.jpg

 

Na satu imam jos 5-6 opcija, digitalne i analogne verzije koje podsjecaju na Casio G-Shock i slicne sportske satove. 

 

Sat bi bio perfektan da nije ove dvije zackoljice koje mi prilicno oduzimaju cef nosenja ovog sata i vec se pocinjem informisati o alternativama, jedan kolega ima Garmin Fenix 5 i izgleda zadovoljan, jedino sto je taj sat oko £500 sto je malo povisoko za sad.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imam vec godinu danan Fitbit Ionic i zadovoljan sam. Prije toga sam imao Casio G-Shock i to su bacene pare.

Baterija traje oko 5 dana, bez upotrebe GPS, sa GPS zavisi koliko ga koristis, mislim da se za jedno sat i po potrosi 20%, sto je za mene ok, vise ga ni ne koristim.

Sjednem na biciklo i ukljucim Bike mode, tada vidim tokom voznje kolika je brzina, distance, vrijeme, broj otkucaja srca itd.

Poslije se moze vidjeti na internetu karta kuda sam vozio, grafikoni sa elevacijom, brzinom, otkcajima srca.

Takodje mjeri spavanje sto posebno volim i prosjecno spavam oko 6 i po sati, sto mislim da nije dovoljno.

Izgled ekrana moze da se mijenja, malo sam se igrao i onda vratio na default face, kao na ovoj slici.

Moze se staviti muzika, mp3, ali to ne radim, jos par aplikacija od kojih nista ne koristim posto sa sobom nosim uvijek telefon.

Takodje imaju friends da se vidi koliko je ko koraka napravio, potrosio kalorija i slicno, sve u svemu preporucujem.

 

2017-08-17_HIGGS_Blog-1_730x485_FINAL_AM

 

43161iB2A602820F72116D?v=1.0

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nesto slicno sam i ja razmisljao zimus i bacio se na istrazivanje. Elem, meni je u fokusu bilo plivanje i nisam razmisljao o satu vec neki fitness tracker. U tom rangu izbor i nije bio nesto i odlucio sam se za Fitbit Charge 3. Ono sto je meni bilo idealno je sto je prilicno lightweight, baterija traje recimo 10ak dana i relativno dobro je prepoznavao duzinu. Od ostalih stvari koliko sam primetio bio je precizniji od telefona sa brojem koraka i razdaljinom. Ono sto su zamerke su da neke stvari nije umeo da prepozna, ili se lako zbunjivao. Recimo ako bih gurao kolica, to nije prepoznavao kao korake vec voznju bicikla. Sad... ono sto nisam siguran je potrosnja kalorija... meni je par puta izlazilo na 5000+. Doduse to su bili dani sa 2h plivanja i 30k koraka, ali opet... 5000 kalorija mi zvuci kao potrosnja energije miga-21. I ono sto mi je glavna zamerka je sto sam vec dva izgubio :D! Treci kupiti necu.

E sada, u tvojoj situaciji nikad nisam bio. Dok sam trcao, ja sam apsolutno mrzeo bilo kakva pomagala u vidu merenja, muzike i sl... Ali kako sam krenuo i ja da merim aktivnosti, meni je izbor pao na Suunto 9 ili Garmin 5s. Garmin 5x je zaista preglomazan, ova dva mi se cine kao prava mera. Ali ono sto mi se ne svidja je sto su to sve naprave koje npr ne mogu da nosim dok spavam. Fitbit mi je merio i faze sna i gomilu drugih beskorisnosti. Ono sto sam ja video je da su razlike ovih satova uglavnom vezane za stvari tipa plivanje u otvorenoj vodi. Baterija nije sjajna, ali opet ne treba ni da ocekujes nesto cim imas GPS. Da li ti trebaju sve te funkcije to ti najbolje znas. Meni je ono sto mi je fitbit davao bilo vise nego dovoljno: neke statistike i neki motivacioni milestonovi - sasvim dovoljno. E sad, ako hoces da pratis npr elevation staze ili nesto slicno - definitivn oFitbit nije izbor. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, sreta-steta said:

meni je izbor pao na Suunto 9 ili Garmin 5s. Garmin 5x je zaista preglomazan, ova dva mi se cine kao prava mera

 

Maloprije sam vidio neki Suunto, moracu njih jos malo da istrazim. Garmin 5 jeste veliki ali ja bih lakse presao preko toga nego preko cijene od £500. Mada ovaj kolega kaze da baterija na Garminu traje po dva mjeseca, da jedva o tome i razmislja. A nije lik neaktivan, prije 3 dana je istrcao polumaraton, redovno pliva, trci, igra fudbal ekipno jednom sedmicno, vozi bicikl... Uvijek nosi taj sat na ruci i snima.

 

Meni je ovaj issue ne-mjerenja distance iz prve, najgore od svega na ovom satu. Moracu otici u Samsung shop da mi to oni pogledaju jer ako to nekako uspijem rijesiti, onda mi bolji i ne treba jos neko vrijeme. Kao sto rekoh, oblik, velicina, izgled pa i interface je intuitive, grafike su OK, zacas se prebacujem iz app-a u app koristeci vrteci bezel. Ni meni muzika ne treba ali je ekstra sto se mogu javiti na telefon preko sata kao James Bond ili procitati sms, a da ne moram vaditi telefon iz dzepa, jeste da telefon mora biti na bluetooth pa dodatno crpi bateriju i tu ali moze se isplanirati pa da sve fercera. Postoji i verzija ovog sata sa regularnom SIM karticom pa redovni telefon i ne treba ali kod mene nije ta verzija.

 

Mislio sam si mozda nabaviti specijalni HR monitor koji se zakaci preko grudnog kosa i koji je navodno najprecizniji, ovaj na satu znam da nije najbolji jer mi nekad ocitava 190bpm, a nisam cestito ni poceo trcati, pa kad ga resetujem, ocita mi normalnije 87-90bpm sto sam zaboravio ranije navesti kao manu ovog sata. Vjerovatno ima jos nedostataka samo meni su ove stvari bitne i ne slusa me bas najbolje kako bih htio.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se smart watch opsteg tipa, ne moze da se nosi sa specijalizovanim fitness trackerima.

Kada sam ja kupovao ovaj svoj, pregledao sam ko zna koliko Yuotube videa sa ocjenama raznim satova i onda sam uraido ko u onom vicu kad je Mujo ozenio onu sa najvecim sisama :classic_biggrin:

bio je neki Fitbit super sale 😎 tako da se vise nisam mnogo mislio.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Mislim da se smart watch opsteg tipa, ne moze da se nosi sa specijalizovanim fitness trackerima.

Kada sam ja kupovao ovaj svoj, pregledao sam ko zna koliko Yuotube videa sa ocjenama raznim satova i onda sam uraido ko u onom vicu kad je Mujo ozenio onu sa najvecim sisama :classic_biggrin:

bio je neki Fitbit super sale 😎 tako da se vise nisam mnogo mislio.

 

Vidis, ovo mi je interesantno razmisljanje. Ja sam bio uvjeren da je ovaj moj Frontier barem u istom rangu nekog fitbita ako ne bolji sa tim senzorima i GPS-om.

 

Ocigledno sam se prevario ali za sad se dovijam uz malo huje ali ide nekako. 

Link to comment
Share on other sites

Imam drugara koji koristi frontier, jos jednoga sa nekim Huawei. Neprecizniji su od Fitbita u pitanju merenja sna (izbacuje po 6h deep sleep-a sto je nemoguce) + heart rate nije toliko tacan. Verujem da je prava vrednost tih satova u integraciji + izbor aplikacija. 

Pogledaj Suunta, oni su prilicno cuvena marka u segmentu sport satova, ali cena nije daleka od ove koju si napisao, mislim da je kostao oko 2000AED sto mu dodje na cca 500eur. 

A secam se tog nemerenja daljine iz prve jos kada mi je neka aplikacija merila koliko trcim. Kada GPS ne prepozna, udari samo pravu liniju od tacke gde je izgubio do tacke gde je uhvatio signal :D. 

Edited by sreta-steta
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, sreta-steta said:

A secam se tog nemerenja daljine iz prve jos kada mi je neka aplikacija merila koliko trcim. Kada GPS ne prepozna, udari samo pravu liniju od tacke gde je izgubio do tacke gde je uhvatio signal :D. 

 

Jos nijednom se nije desilo da me GPS izgubi u sred trcanja, kad krene, onda sve odradi kako valja. On je ispocetka radio kako treba, onda sam ja negdje izmijenio settinge i poceo je da zeza. Mozda je to ili neki drugi app pravi smetnje? 

 

Ne znam ni ja sto sam se ovako upro da mi je sve precizno i hi tech, kao da mi od toga zavisi medalja ili svjetski rekord ali opet, koja mu je svrha ako je neprecizan?

 

Nema mi druge nego izdrzati s ovim dok ne zavrsim maraton, onda sam svakako mislio okusati se u nekim drugim disciplinama osim trcanja pa cu shodno tome potraziti i odgovarajuci device.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

Pogledaj Suunta, oni su prilicno cuvena marka u segmentu sport satova, ali cena nije daleka od ove koju si napisao, mislim da je kostao oko 2000AED sto mu dodje na cca 500eur. 

 

 

Gdje ces dati 500 eura za fitnes tracker. Ovo je moja logika, sat od 500 eura bi trebao da se koristi recimo 5 godina, 100 evra godisnje. Zbog brzih promjena u tehnologiji vec za 3 godine ce takav sat kostati mozda 200 evra, tako da bih ja dao mnogo para, jedino ako bi imao toliko da me bas briga koliko kosta:lala2:

Link to comment
Share on other sites

Nije fitness tracker nego smartwatch. Ah sad... da li bi dao para... to je sve do coveka. Ali manje vise se slazem za ovu spravu: nekako kada shvatim da moram da izvadim mesecnu platu za nesto sto je nice to have, pojavi mi se ne zmilja nego krokodil u dzepu i ne da mi se. Mada se te stvari najlakse pazare oko prvog u mesecu, nekako psiha manje pati. 

Link to comment
Share on other sites

Kontam da si samo kupim HR monitor strap za preko prsa, a da ovaj sat probam nariktat da snima samo distancu i vrijeme, mozda nece trokirati?

 

Meni je ovaj sat drag i odlicno mi lezi, nosim ga svaki dan. Prije njega sam nosio obicni Citizen Red Arrows chronograph, koji sad nosim samo ako se Frontier puni. 

Link to comment
Share on other sites

Danas mi je i GPS zatrokirao na Gear S3 smecu. 

 

Na 26.31km trcanja mi je bilo dosta svega i stisnem dugme na satu gdje me pita me hocu li da zavrsim trening - Yes or No. U tom momentu se predomislim i odlucim da probam jos malo i vratim ga nazad, tap u No i sve OK, vrijeme i dalje ide, mjeri mi HR, sve naoko normalno. Trcao sam jos par minuta i kada sam vidio da je i dalje na 26,31km, shvato sam da se GPS zaustavio i tad sam stvarno sam odustao. Mogo sam makar 27km izvuci, bastards.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ma nije ti on najidealniji za fitnes aktivnosti.
Senzori nisu ni blizu kvaliteta kao kod onih koji su preporučeni u prethodnim postovima.

Sad su najavili iz Samsunga da će biti bolje sa ovom aktiv 2 linijom, ali meni se ne sviđa kako izgledaju.

Ovi naši Gear S3 I galaxy su više za svaki dan, notifikacije, javiš se na brzinu, pošalješ neku kratku poruku, malo se igraš sa izgledom, kombinuješ, beleži ti relativno precizno koliko si pešačio, istrčao, puls pri manjem opterećenju i to je to.

Neke moje kombinacije za svakodnevno nošenje...38758291cf3e2beb3b49862f4d39f5c8.jpg58b6f0ed75fdb18b1d87d846c5625b32.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mene je moj Frontier S3 poceo da slusa u zadnja tri-cetiri treninga. HR monitor djeluje ispravno (ne skace na max), a i pocne mjeriti distancu iz prve. Samsung je poslao nekoliko updates koje sam instalirao i najvjerovatnije da je tu negdje bio fix.

 

On 9/21/2019 at 6:00 PM, Big Ticket said:

Има ли неко искуства са Garmin Vivoactive 3 music? Најближи сам да њега тргујем.

 

Garmin je generalno dobar i precizan ali nemam nikakvih informacija o tom modelu. Dvojica kolega koji koriste Garmin i apsolutno su zadovoljni sa Forerunner 935 i Fenix5. Oba modela imaju identican software, razlike su kozmeticke. Kolege se bave trcanjem, plivanjem i voze biciklo. Nemaju negativnih primjedbi na rad i preciznost sokocala. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Smart watches su bili flop. To nikada nije uspelo.

Čak i genijalac, dizajner Apple proizvoda, John Ivy, je tu fulao. Tvrdio je da će AppleWatch uništiti Rolex i Phillipe Patek. 

 

CEO Rolexa, reče na to "Što je mene briga šta se dešava na tržištu satova? Satova je uvek bilo. Mi smo na tržištu luksuza".

 

Stvarno, jedan moj cenjeni kolega ima taj Apple Watch, izgleda mu na ruci groteksno kao konzerva mesnog nareska. Čak je i "embarassing" kada se vidi ispod manžetne bele košulje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa fitnes trackerom je odlicno. U junu 2018-te sam kupio svoj prvi i do sada jedini sat te vrste, Fitbit Ionic shopping?q=tbn:ANd9GcSdkoS4xanRKaCMlcqpr

Prije toga sam imao G-Shock, na koji sam manje vise bacio pare, te jos nekoliko satova, klasika, Seiko, Citizen, metalna narukvica, hronograf stil, izgledaju pristojno,

ovaj sam bas volio images?q=tbn:ANd9GcTx6yc5phe7D_7gGp_NeQM sve dok mi vid nije oslabio te sam poceo slabo da razaznajem kazaljke na ovakvoj podlozi, :classic_blush:

prakticno da vidim koliko je sati morao sam staviti naocare, tada sam i kupio G-Shock, kontrast dobar, ne trebaju cvike  images?q=tbn:ANd9GcRiif_7u4rJiBK2dDtlFTH

Medjutim od kada imam Fitbit, vise nisam nikada koristio ni jedan obican sat i ne vjerujem da cu ih vise koristiti. Navikao sam se da imam informacije koje pruza Fitbit, malo se zabavljam sa tim, pratim sta se desava sa mojim tijelom.

Izgled je manje bitan,  mada meni ni ne izgleda lose, jednog dana cu vjerovatno da kupim neki novi model sa vise funkcija, za sada sam potpuno zadovolljan.:classic_smile:

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2019 at 9:42 AM, sreta-steta said:

Dodjoh do zakljucka da je fitbit 3 ipak sranje. Plivao sam danas sa njim u nekom bazencetu, tj malo vecoj kadi. On je duzinu prepoznao kao 25m... Dakle cini mi se da sat prepoznaje samo 25m i 50m kao duzine. Sto ce reci - laze = ne valja. 

 

I asked one of my swimmers recently how many lengths of his warm-up had he done. He tapped his watch for help and announced 375m. I asked why he wasn’t at the other end of the pool?

 

:classic_biggrin:

 

https://www.coachmag.co.uk/swimming/6534/what-is-swolf-and-how-can-it-make-you-a-better-swimmer

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Amigo said:

Medjutim od kada imam Fitbit, vise nisam nikada koristio ni jedan obican sat i ne vjerujem da cu ih vise koristiti. Navikao sam se da imam informacije koje pruza Fitbit, malo se zabavljam sa tim, pratim sta se desava sa mojim tijelom.

 

 

Imam fitbit, poklon, ništa to nije. Kažem, meri mi kalorije na biciklu, start, posle 10 km da vidim šta je izmerio, kaže "Press start to start measuring".

 

Šta se dešava sa mojim telom vidi se na obaveznim sistematskim pregledima (35 testova) koje firma naređuje u licenciranim ustanovama, obavezno. Od vađenja krvi, analize urina i stolice do skenera i čuda tehnike. Pola dana sa besplatnim ručkom na kraju.

Svake godine, obavezno.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Imam fitbit, poklon, ništa to nije. Kažem, meri mi kalorije na biciklu, start, posle 10 km da vidim šta je izmerio, kaže "Press start to start measuring".

 

Pa treba prvo da naucis kako da koristis sat. 😊

 

Imam Fitbit Ionic, do sada OK. Ima malih mana - ponekad GPS nece da krene odma pa treba cekati ali vibrira kad je locked in i onda mogu da krecem sa trcanjem. I da, ponekad je na drugoj strani bazena kao sto Vjekoslav kaze - ali to u auto mode-u, kad ne pritiskam dugmice (sam nekako zna da plivam). Kad merim 100m onda uvek koristim swimming mode app i dugmice i tada retko da pogresi.

 

edit : isto uvelicava korake, ali ja to volim :) kad igram stoni tenis sat vremena dodje mi oko 4000 do 5000 koraka, drugar koji igra protiv mene sa apple watch-om samo negde oko 2000 do 2500 :)  ( ako hodam ili tricim onda su koraci tachni)

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...