Jump to content

Progressive rock i jos ponesto, uglavnom sedamdesete i malo ranije


Amigo

Recommended Posts

Vecinu stvari sam prvi put cuo u kultnoj sarajevskoj diskoteci Kaktus, a vjerujem da je slicnih mjesta bilo u svakom vecem gradu u Jugoslaviji

Tesko mi se bilo odluciti kako zapoceti, te poslije prebiranja po tom zanru muzike, mozda je ovo dobar izbor za pocetak...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/In-A-Gadda-Da-Vida

 

 

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Genesis nije nikada bio bas moj cup of tea, ali prije par godina sam  isao na koncert Steve Hackett-a samo da bih cuo ovaj solo uzivo. Cijeli koncert je bio fenomenalan, vrhunski sviraci.

 

 

Kad smo vec kod Genesisa, gledao sam i Peter Gabrijela,  ali to je vec pop muzika, kao i ono sto je ostalo od ostatka od Genesisa.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2019 at 6:30 AM, Amigo said:

Vecinu stvari sam prvi put cuo u kultnoj sarajevskoj diskoteci Kaktus, a vjerujem da je slicnih mjesta bilo u svakom vecem gradu u Jugoslaviji

Tesko mi se bilo odluciti kako zapoceti, te poslije prebiranja po tom zanru muzike, mozda je ovo dobar izbor za pocetak...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/In-A-Gadda-Da-Vida

 

Verovao ili ne, tu sam numeru prvi put cuo u Kaktusu u Sarajevu 1978. Bio sam gost a moja devojka iz Sarajeva, i ona i ja maloletnici,  me tamo odvela da se razvalimo od muzike. Posle sam nekako nasao i kupio tu LP plocu, vinil.

Drugi neki disko, isto fantasticna muzika i ozvucenje. Sa ove vremenske distance se samo secam uzivanja, ne secam se gde je covek zvani "Chichak" bio disk jockey.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yoyogi said:

 

Verovao ili ne, tu sam numeru prvi put cuo u Kaktusu u Sarajevu 1978. Bio sam gost a moja devojka iz Sarajeva, i ona i ja maloletnici,  me tamo odvela da se razvalimo od muzike. Posle sam nekako nasao i kupio tu LP plocu, vinil.

Drugi neki disko, isto fantasticna muzika i ozvucenje. Sa ove vremenske distance se samo secam uzivanja, ne secam se gde je covek zvani "Chichak" bio disk jockey.

 

Chichak je joz ziv i zdrav, a taj drugi disko se zvao Sloga.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

Chichak je joz ziv i zdrav, a taj drugi disko se zvao Sloga.

 

Onda, mora da je tako kao sto ti velis. Ma bili smo mladi, muzika, alkohol, sex i bez duvanja, striktno.

 

Da me neko pita i kaze mi da mogu da cujem samo 3 pesme iz bivse SFRJ, bile bi

 

1. Plima, Indexi

2. Makedonija, Dado Topic, Time

3. Samo par godina za nas, Ekatarina Velika

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ELP: Fanfare for the Common Man (Aaron Copland)

Dvostruki album Works, koji sam naručio čim je izdan i odmah me podsjetio na bračni par pred rastavom. Pokojni Greg Lake, pokojni Keith Emerson i (još uvijek živi) Carl Palmer imaju svaki po jednu stranu (Greg svoje balade, Keith klasiku, Carl jazz), da bi se 'spojili' na četvrtoj strani. Majstori, virtuozi, genijalci, kao što su uvijek bili.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2019 at 9:57 AM, Felicity89 said:

Pink Floyd - Dark side of the moon. Sigurno najbolji album progr.roka tog vremena. Album koji se slusa ceo. Zato ne bih izdvajala ni jednu pesmu posebno.

 

Po mnogim tadasnjim anketama Dark side of the moon je bio najbolji album, uopste u rok muzici. Prije toga se smatrao Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band da je najbolji album itd

Onako po nekim anketama. Ja sam imao tu plocu i sjecam se jedne nove godine smo je poderali pustajuci Money po ko zna koliko puta.

 

Zlatna triologija Pink Floyda je po meni Meddle, The Dark side of the moon i Wish you were here

 

Animals je jos uvijek bio pokusaj da se ostane na istom kursu i onda se pojavio The Wall, sa pravim pop hitom Another brick in the wall, disko ritam, raja djuska po diskotekama.

The Wall je takdje bio odlican album, ali to je sada vec neki drugi bend.

The Final cut je bio totalni pad, kao i sve poslije kada vec Rogers Waters odlazi iz grupe.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Po mnogim tadasnjim anketama Dark side of the moon je bio najbolji album, uopste u rok muzici. Prije toga se smatrao Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band da je najbolji album itd

Onako po nekim anketama.

 

 

Po nekim anketama najbolji album svih vremena je Pet Sounds. Po nekima beli od Bitlsa. Po nekima Abbey Road. Po nekima Led Zepp IV. A opet po nekim drugima nista od svega toga.

Valjda se zato kaze da se o ukusima ne raspravlja, a da je misljenje kao dupe jer svako ga ima. Na kraju krajeva, zar je bitno koji je objektivno najbolji, da li se dodeljuje neka nagrada za to, Oskar za zivotno delo? Da li je uopste moguce objektivno proceniti kvalitet neceg tako subjektivnog kao muzicki ukus?

Bitno je da mi uzivamo u muzici. Sve ostalo su samo sitnice. 🙂

Link to comment
Share on other sites

@Radoye potpuno se slazem, nemoguce je to odrediti, tako da sam rekao po nekim anketama.

 

Evo npr po casopisu Rollingstone The Dark side of the moon je tek 43, a Stg Pepper prvi.

https://www.rollingstone.com/music/music-lists/500-greatest-albums-of-all-time-156826/pink-floyd-the-dark-side-of-the-moon-2-166693/

 

Dok je po ovoj anketi taj album prvi, a Bitlsi drugi

https://www.ranker.com/crowdranked-list/the-greatest-albums-of-all-time

 

Znaci razlika je ogromna, mada se Bitlsi svugdje drze dobro :61:

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 ...

 

Zlatna triologija Pink Floyda je po meni Meddle, The Dark side of the moon Wish you were here

...

 

 

i Animals.

 

Mnogo je zreliji od Meddle.

 

Meddle je dobar, ali ni produkcijski ni muzički ni konceptualno ne stoji uz TDSOTM i WYWH.

Animals zvuči kao zaokružena celina sa prethodna dva više nego što je Meddle prequel za ono što je sledilo.

 

Evo malog kurioziteta sa 8 track verzije Animals, Snowy White gitarom spojio Pigs On The Wing part 1 & part 2:

 

 

Sent from my SM-N950F using...

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...