Jump to content

Alkohol ( razno )


James Delaney

Recommended Posts

1 minute ago, A sad said:

 

Pa dobro, u Vojvodini je rakija uglavnom jaca nego u Srbiji. 

 

A ovi sto stavljaju sveze voce u prepek su ludaci. To ne sme ni slucajno da se radi. 

 

Zasto ne sme da se radi?

 

Znam da kad pocne da destilira, tj da izlazi rakija, prvih litra ili dve se bacaju.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, slavisa said:

 

Zasto ne sme da se radi?

 

Znam da kad pocne da destilira, tj da izlazi rakija, prvih litra ili dve se bacaju.

 

Pa dve destilacije se i rade zbog stetnih alkohola i da bi se dobio kvalitetniji alkohol. Komina se destilise prvi put, a drugi put se destilise sam destilat dobijen iz prve destilacije. Da bi dobili jaci miris ljudi pribegavaju trikovima, a to su da u prepek (drugu destilaciju) ubace sveze voce, pa cak i malo komine. Na taj nacin deo dobijenog alkohola u sebi sadrzi i stetne alkohole. Koliko god da je toga malo, ipak ga ima. 

 

Jbg. koja je svrha dve destilacije ako se u drugu ubacuje voce ili komina? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

...

 

Mislim da ne gresim, upravo zbog etarskih ulja i metila.

Najcistiji je alkohol od zita, cak i od krompira. Imas samo skrob koji prelazi u secere - bez peteljki, kostica (sa onom cijanovodonicnom kiselinom:puke:) kozurica i ostalih andramolja. Negde (na Zapadu) se rakije prave tako sto se voce potopi u slabiji alkohol (od zita) pa se prepeca posle procesa maceracije - onaj 'kirsh', pa i u Francuskoj neke zestine. To je, normalno, skuplje.

 

Dobro, kod nas su vocarski krajevi - no uvek cu pre da izaberem dobru votku nego sve ove - tzv. 'viljamovke / dunjevace ...' etc.

Radije cu popiti i dalmatinsku travaricu, neko nesto od kruske / dunje i ko zna cega. Uvek se secam mnogih rusa kad ih nekako ubede da probaju 'vocnu rakiju', pa oni liznu i kazu - dajte nesto drugo. Kod njih je vocna rakija - sirotinjska rakija.   

:smiley2:

 

...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, svako ima drugacije culo ukusa, meni vodka je bezukusna, nema nista samo alkohol, jedino neka vodka sa dodatkom ukusa voca. Ni ljubitelj lozovace nisam, ja vise volim te vocnije rakije. Cak sam nosio i jedno austalijancu u budimpestu rakiju iz tavankuta, krusku i kajsiju. odusevljen je i uvek mi naruci nekoliko litara da ponese kad ide kuci u australiju. 

 

Ne znam da li ste pili rakiju hladnu, ne sa ledom, vec onako sipas u neku manju staklenu flasicu i onda je stavis u frizider, i onda tako rashladjenu popijes, fenomenalno 🙂 

 

Edited by slavisa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, A sad said:

 

Meni nikad nije bila jasna ta fascinacija obojenom rakijom. To mi je skroz nerazumljivo. Bela, eventualno slabo zuta i to je to. Rakija sa tako jakom bojom promeni ukus i ti nije to. Ocigledno se to radi da bi licila na viski, sto je nonsens. Plus je ova rakija od 17 gradi, sto je po meni slabo za sljivu.

 

Danas sam poceo da pecem kajsiju. Kucam ovaj post pored kazana. 🙂

 

Prvi utisci? :s_d:

Edited by Kronostime
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slavisa said:

Ne znam, svako ima drugacije culo ukusa, meni vodka je bezukusna, nema nista samo alkohol, jedino neka vodka sa dodatkom ukusa voca.

Da votka valja (tj. da ima prijatan ukus) Rusi je ne bi pili onako na iskap, samo da se što brže proguta. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@A sad

 

Kontam da postoje te cake u procesu proizvodnje konjaka, armanjaka i kalvadosa, kao sto postoji i AOC pa ne moze svako i svuda praviti ta pica, odnosno zvati i h konjak, armanjak ili kalvados. 

 

Koliko sam upucen, a priznajem da nisam mnogo, proces pocinje fermentacijom grozdja u slucaju konjaka i armanjaka i fermentacijom jabuka kod kalvadosa i kada je ferment spreman, destiluje se. Dobiveni destilat je obicna rakija, u ovim slucajevima, lozovaca i jabukovaca. Kako se dalje preradjuju i doradjuju je sto tim picima daje njihov prepoznatljivi karakter, ukus, kvalitet i cijenu (vrijednost) i dobijemo cognac, armagnac i calvados. Genericki termin za takva pica je brandy, a cognac i armagnac i calvados postaju ako zadovolje odredjene uslove (specifican nacin proizvodnje i regija).

 

Imam jedan mali bakarni kazan za rakiju vec duzi niz godina koji se nikada nisam usudio pokrenuti, a volio bih. Kazan je rucni rad, zapremine samo 10L i mogao bi da 'baca' mozda litar po kazanu. Ako bih i pravio rakiju, bilo bi to za jedan dan neke zanimacije, ne vjerujem da bih htio napraviti vise od 5-6, max 10L.

 

Pa se pitam, da li bi ti bio zainteresovan dati mi par savjeta, da imam sansu dobiti proizvod koji nikoga nece oslijepiti ili ubiti?

 

Na njemu je dobar sloj prasine ali nista sto krpa i voda nece oprati.

 

U7SmPvO.jpg  

 

Mogao bi mozda biti interesantan topik?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To ce Badger u medjuvremenu kad zamesi hleb, pa dok ceka na bulk 😜

 

Salim se.

 

To ga niko nece ni videti da pravi, a ako i osete miris, nek kaze da kuva pekmez 🙂

 

i opet se salim.

 

Nisam siguran ali mislim da tako mala proizvodnja nije zabranjena.

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Badgere, je li to legalno u Britaniji? Ovdje u Francuskoj nije, mislim da legalno ne možeš ni da posjeduješ kazan. Raspitaj se ti prvo oko toga da ne skupljamo ovdje za cigare 😜

 

Sigurno je ilegalno ali racunam da mogu jedan dan malo da eksperimentisem i da se zezam i ako niko ne umre ili oslijepi, moze da prodje bez murije i kazni. Nikada ranije nisam ni pokusavao jer ovdje nemam nikoga ko se razumije u pecenje rakije, nekoga ko bi mogao da nadgleda proces ali mi je zao da ovo kazance samo skuplja prasinu.

 

Legalno je kupljeno, preko ebay-a, samo je lik naveo da je za kao namijenjeno za destilaciju etericnih ulja (uz wink wink, nudge, nudge, d'ya know what I mean). :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slavisa said:

Nisam siguran ali mislim da tako mala proizvodnja nije zabranjena.

 

Zvbanicno je ilegalno, kazna je £1000 i oduzmu opremu. Medjutim, ne sprovodi se zakon kao sto se ne sprovodi javno slusanje muzike ili bacanje opusaka po cesti - dovoljno je da nisi bezobrazan, da nema mrtvih i ranjenih i ne bi trebalo biti problema.

 

Destilacija u kucnoj radinosti u UK nije narocito rasprostranjena, barem meni nije poznato ali vjerujem da hobista ima. Dostupnost kvalitetnog i jeftinog alkohola je veliki razlog zasto je tako.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Sigurno je ilegalno ali racunam da mogu jedan dan malo da eksperimentisem i da se zezam i ako niko ne umre ili oslijepi, moze da prodje bez murije i kazni.

Ako vec planiras da se time bavis kupi i tester za metil alkohol. Nije jeftin, ali ni trovanje nije jeftino.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJORDJE said:

Ako vec planiras da se time bavis kupi i tester za metil alkohol. Nije jeftin, ali ni trovanje nije jeftino.

 

Ne planiram jos nista ali ako pocnem da planiram, to ce da bude meticulous, ukljucice sve potrebne spravice i instrumente koje su potrebne.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Badgere, je li to legalno u Britaniji? Ovdje u Francuskoj nije, mislim da legalno ne možeš ni da posjeduješ kazan. Raspitaj se ti prvo oko toga da ne skupljamo ovdje za cigare 😜

 

Ja sam u Alzasu prisustvovao pecenju rakije od jabuke (ne kalvados, bas jabukovaca, snaps). Kazu da je to legalno, postoje neka ogranicenja oko kolicine i valjda mora da se prijavi. Ne secam se sad tacno, to je bilo pre 5-6 godina.

U Nemackoj sam vise puta, bas dosta puta bio kad peku rakiju. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

@A sad

 

Kontam da postoje te cake u procesu proizvodnje konjaka, armanjaka i kalvadosa, kao sto postoji i AOC pa ne moze svako i svuda praviti ta pica, odnosno zvati i h konjak, armanjak ili kalvados. 

 

Koliko sam upucen, a priznajem da nisam mnogo, proces pocinje fermentacijom grozdja u slucaju konjaka i armanjaka i fermentacijom jabuka kod kalvadosa i kada je ferment spreman, destiluje se. Dobiveni destilat je obicna rakija, u ovim slucajevima, lozovaca i jabukovaca. Kako se dalje preradjuju i doradjuju je sto tim picima daje njihov prepoznatljivi karakter, ukus, kvalitet i cijenu (vrijednost) i dobijemo cognac, armagnac i calvados. Genericki termin za takva pica je brandy, a cognac i armagnac i calvados postaju ako zadovolje odredjene uslove (specifican nacin proizvodnje i regija).

 

Imam jedan mali bakarni kazan za rakiju vec duzi niz godina koji se nikada nisam usudio pokrenuti, a volio bih. Kazan je rucni rad, zapremine samo 10L i mogao bi da 'baca' mozda litar po kazanu. Ako bih i pravio rakiju, bilo bi to za jedan dan neke zanimacije, ne vjerujem da bih htio napraviti vise od 5-6, max 10L.

 

Pa se pitam, da li bi ti bio zainteresovan dati mi par savjeta, da imam sansu dobiti proizvod koji nikoga nece oslijepiti ili ubiti?

 

Na njemu je dobar sloj prasine ali nista sto krpa i voda nece oprati.

 

U7SmPvO.jpg  

 

Mogao bi mozda biti interesantan topik?

 

Mogao bi. 🙂 Pomocicu sve sto treba. Pazi kljucna stvar za dobru rakiju nije samo pecenje, vec dobra priprema koma. Zavisno od vrste voca i kakvo je vrenje, zavisi koliko ce vremenski trajati ceo proces, ali to nije kratko. 

 

Aj kad spojis ceo kazan uslikaj i postavi, ili posalji na pp da vidim kako tacno izgleda i kakav je mehanizam. 

 

Koje bi voce pekao? 

 

__ _ _ _ _ 

 

Kalvados znam kako se pravi, konjak i armanjak ne. Kalvados se pravi od  cidera jabuke, koriste se tacno odredjene sorte. To je razlika u odnosu na rakiju, koja se pravi direktno od voca. Ovde se prvo napravi cider, pa se on destilise. Isto kao i rakija idu dve destilacije. Ja ga pravim nesto drugacije, ali slicno, umesto cidera koristim sok od jabuke. Naravno to nije pravi kalvados. 

 

Konjak i armanjak mislim da se prave slicno, od tacno odredjenih sorti belog grozdja. Mislim da se grozdje prvo cedi pa da se onda destilise sok. Konjak se destilise dva puta i ostavlja se dosta jak. Kljuc je u odlezavanju i postepenom prirodnom spustanju gradaze. Armanjak se destilise samo jednom. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, A sad said:

Aj kad spojis ceo kazan uslikaj i postavi, ili posalji na pp da vidim kako tacno izgleda i kakav je mehanizam. 

 

Koje bi voce pekao? 

 

Bas ti hvala, sutra cu skinuti i malo ocistiti kazance pa ces vidjeti sta je to. Ima i postolje koje se namontira preko sporeta na gas i onda tu moze veselo da krcka. Postoje problemi sa sastavljanjem ovih cijevi za hladjenje i to sam mislio da se mozda moze zadihtati tijestom. Ne moze se ni mijesati kom dok se kuha, nema ona rucica za to. Takodje imam i jednu kanrtu za fermentaciju, mislim da je od 40 ili 50 litara, sa ventilom za zatvorenu fermentaciju u koju bi mogao ici kom. 

 

Ne bih prvi put isao na calvados niti na ista previse komplikovano. Najjednostavnija rakija, iole pitka, a da od nje niko ne strada, bi se racunala kao veliki uspjeh.

 

Kao sto kazes, najbitnije je znati kakda je kom zreo, a to je stepenica koju nikako nisam uspio preci.

 

O vrsti voca nisam razmisljao, nije mi toliko bitno. Kruska, dunja, jabuka, sljiva, sve to mogu relativno lako da nabavim. Ne trebaju meni velike kolicine pa mislim da nisam ogranicen da moram da pecem sad u septembru ili oktobru, kako se obicno radi jer tada prispijeva voce. Vjerujem da ce mi moj lokalni bakalin opet izaci u susret i nabaviti mi voce po cijeni koju on placa, a kantu sa komom mogu drzati u jednoj prostoriji gdje je temperatura prilicno stabilna tokom cijele godine i jos ako moze sa ovim ventilom za fermentaciju bez zraka, onda nece biti problema ni sa musicama.

Link to comment
Share on other sites

Odlicno! Moze sve sem dunje, zato sto je ona dosta komplikovana i nikako nije za pocetnike.

 

Kad ga spojis posalji sliku da vidim kako izgleda. Testo resava problem dihtovanja, kad na pravom kazanu nesto ne dihtuje mekinjama se to resi, a to je isto kao i testo.

 

Kad odlucis koje voce i kad budes spreman za akciju javi, pa da se igramo. 🙂

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

 

Prvi utisci? :s_d:

 

Mislim da ce biti dobro. Veceras pocinjem prepek da radima.

 

Patoka je dobra, bas bistra, miris i ukus su odlicni. Jedino je nesto slabija nego sto sam ocekivao, ali je zato ima bas dosta. 20l na 100 kg, to je odlicno. Videcemo veceras, ako nesto ne zeznem ova prva tura ce biti odlicna. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Odlicno! Moze sve sem dunje, zato sto je ona dosta komplikovana i nikako nije za pocetnike.

 

Kad ga spojis posalji sliku da vidim kako izgleda. Testo resava problem dihtovanja, kad na pravom kazanu nesto ne dihtuje mekinjama se to resi, a to je isto kao i testo.

 

Kad odlucis koje voce i kad budes spreman za akciju javi, pa da se igramo. 🙂

Ajd ako moze kako se pravi Calvados, moze i na PP ako ne bi ovde.

 

Da dunja bas nije laka, posto od nje se dobije najmanje rakije.

Ovde kod nas, se dunja mesa sa jabukom, ne znam tacno koliki odnos, jer uglavnom jabuka je neutralna i kad se pomesa sa dunjom onda dunja prevlada. Valjda dunja i ima nesto stetno, ne znam sta, pa kao kad se mesa sa jabukom onda ta stetnost nestaje. Valjda. 😉 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...