Jump to content

Alkohol ( razno )


James Delaney

Recommended Posts

5 minutes ago, mrd said:

Zar boja ne dolazi od bureta, u zavisnosti od kojeg drveta je napravljena? 

 

Da naravno, mada se sve cesce boji i vestacki. 

 

U svakom slucaju rakija dosta izmeni ukus kada se oboji, bilo to prirodnim ili vestackim putem, nebitno je. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

 

Da naravno, mada se sve cesce boji i vestacki. 

 

U svakom slucaju rakija dosta izmeni ukus kada se oboji, bilo to prirodnim ili vestackim putem, nebitno je. 

Svakako, sta god da se stavi ona promeni i ukus i boju. Secam se Braca, bracani stavljaju grozdje u lozu, loza u koju se stave ti grozdovi dobije zelenkastozutu boju, ali je ukusna uff. To grozdje iz rakije se jede kao meze. Covece sto je to ukusno. :Hail:

Link to comment
Share on other sites

...

 

Boja dolazi od bureta i od drveta i ... od godina.

No, to je kod nas malo izrazeno, posto se rod popije za sezonu-dve. Uvek je nekome rakija sveza.

Sada, sa modom oko stranih pica i to pocinje da se menja.

No, 'rakija' od 10-15-20 godina (sto je vise legenda) - to ode u viski / konjak.

 

Moj Late_Father bi se obicno javio iz planinske vikendice pre povratka za 'bijograd', pa uz sve ostalo, pita da li da uzme rakije?

Uzmi. Tvoj deo od tvog skolskog druga, a moj deo od onog lika. Kaze Lathe_Father - a zasto od njega?

Zato sto je poceo da se bavi rakijom pre 7-8 godina, i burad su mu nova, rakija ima lepu prirodnu boju, a tvoj skolski drugar ima kace i burad od skoro 50 godina, rakija nekako 'pozeleni' i bude mi kiselkasta.

 

Kad smo sedeli i nesto trosili, kaze on - mozda si u pravu.

 

...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kinik said:

...

 

Boja dolazi od bureta i od drveta i ... od godina.

No, to je kod nas malo izrazeno, posto se rod popije za sezonu-dve. Uvek je nekome rakija sveza.

Sada, sa modom oko stranih pica i to pocinje da se menja.

No, 'rakija' od 10-15-20 godina (sto je vise legenda) - to ode u viski / konjak.

 

Moj Late_Father bi se obicno javio iz planinske vikendice pre povratka za 'bijograd', pa uz sve ostalo, pita da li da uzme rakije?

Uzmi. Tvoj deo od tvog skolskog druga, a moj deo od onog lika. Kaze Lathe_Father - a zasto od njega?

Zato sto je poceo da se bavi rakijom pre 7-8 godina, i burad su mu nova, rakija ima lepu prirodnu boju, a tvoj skolski drugar ima kace i burad od skoro 50 godina, rakija nekako 'pozeleni' i bude mi kiselkasta.

 

Kad smo sedeli i nesto trosili, kaze on - mozda si u pravu.

 

...

 

Mora rakija da odstoji godinu dana da bi bila dobra. Mislim, moze ona da se pije i odmah (posle mesec, dva) ali nije to,to. Obicno se pije proslogodisnja rakija. 

 

Rakija stara 10 godina nije vise tako retka. Ostavljaju ljudi. Npr, ja od svake rakije koju precem ostavim jedan balon, od 5-10l da cuvam, plus naravno za neke specijalne prilike vecu kolicinu sljive (svako dete ima svoj balon, za 18. rodjendan, zenidbu/udaju...). Kad sam pravio prvi rodjendan blizancima pre mesec dana, pila se rakija, sljiva,  iz 2008 godine. 90% gostiju je pilo rakiju, ostalog pica nije otislo skoro nista. Ista prica je bila kad su se rodili, samo se rakija pila.

 

Rakiju cuvam u staklenim balonima, koji su zatvoreni pampurom od plute i zapecaceni voskom. Tako da je bez obzira na starost uvek bele boje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, A sad said:

... 

 

Rakija cuvana 10 godina u balonu je proslogodisnja rakija.

:wink2:

Tamo se, u staklu, nista ne dogadja. 

Ipak, bolje je cuvati u buretu i dolivati kad ispari onaj 'angel's share'.

Ali po principu - 10-godisnju rakiju nalivati 5-godisnjom, ovu 3-godisnjom, a nju 'novom'.

To podrazumeva i kvalitetan podrum u kome se odrzava stalna temperatura i vlaznost.

(sad ima aparata koji to s lakocom omogucavaju - pitanje je samo cena).

 

Inace burad / bacve za rakiju se prave od hrastovog, dudovog i bagremovog drveta.

Sada se mahom koriste od inox-a. No, to bi trebalo da bude samo privremeno, mada je mnogo jeftinije.

Zato se rakija boji - prirodno (dodavanjem drvenog cipsa) ili vestacki (prehrambenim kolorantima).

 

>> ... Even the most carefully constructed, leak-free barrel invites evaporation, because the staves themselves are made of wood, which is porous—known to anybody who’s ever set foot in a rickhouse or dunnage house and smelled the amazing aroma of evaporating whiskey.

Of course, that porosity is an essential component of the development of whiskey’s flavor and color. Over time, the spirit soaks into the oak like a sponge, filling up its tiny capillaries and extracting compounds from the wood that give the distillate a rich amber color and all those sweet, spicy, oaky flavors its known for. If oak staves were as smooth and inert as stainless steel, whiskey would be a very different drink.

The total annual loss from a given barrel can range widely, anywhere from 1% all the way to 15% of total volume, depending on the size of the cask and the weather. Hot, dry climates tend to encourage more evaporation, while cool, humid climates keep evaporation down.

That’s a lot of product to lose each year. The angels’ share has been the impetus for many experiments in alternate aging regimes, from high-tech infusion systems to simple oak inserts, but so far, nobody’s hit on a solution that matches the unimpeachable flavor profile of plain old barrels. It even seems that evaporation itself may play a major role in maturation.

So distillers (and their accountants) continue to bemoan the loss of a significant portion of their aging stock each year. It’s just a cost of doing business, and one of the reasons that old whiskey is so expensive. For now, at least, the angels’ share is the price we pay for the color and flavor that comes from oak. ... <<

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije rakija , ali nije ni daleko. Moj bivsi tast, svake godine pece viski i onda se isti cuva u buretu od nekih 20 litara. Tokom te ceremonije pecenja se uvek otvori i neko bure od pre 10-15 godina , dok se svez viski nikada ne pije. Burici se pre sipanja viskija uvek ispale iznutra, jer to daje picu ukus i boju. Sto duze stoji u istima, to je boja tamnija. U Tenesiju se obicno pece od kukuruza ali on iskljucivo koristi jecam.

Naravno, krmetina ispod neke vrste saca je sastavni deo celog dogadjaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moj tata je uvek pekao rakiju, imali smo vinograd i u njemu sljive, jedno 10-15 stabala, onda smo taj takav vinograd izvadili, i zasadili moderan a posebno smo zasadili vocnjak sljiva.

Tako da smo pravili i rakiju i vino.

Rakiju je tata cuvao u staklenim flashama koje je zacepio chutkom koja se umota u najlon( ne znam da li neko zna sta znaci ta rec, chutka? ), naravno mogla je da dise kroz to, i tata je tako svake godine odlio jedan deo i dosuo od nove rakije.

 

Ima jedna pricica oko rakije: rakiju je podigao na tavan, kao mrzit ce mu ici pa ce manje piti 🙂 a i uvek kad se pece rakija uvek su mu svracali prijatelji znajuci da kod nas uvek ima. I tako jednom kad je silazio s tavana oklizne se i padne i slomije kljucnu kost. i povredi nogu. Sav besan uzme sekiru i izlomi te sirote lestve :). Posle nekoliko dana postavili druge lestve, mama prica sa njim u kuhinji, kaze on njoj mora u WC ( kad ode u WC to je pola sata ) a mama ga prati, kad on nije otisao u WC vec se penje na tavan onako sa povredjenom nogom, i slompljenom kljucnom kosti, ko neki izfucan i pretucen macak 😂

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, slavisa said:

 

Rakiju je tata cuvao u staklenim flashama koje je zacepio chutkom koja se umota u najlon( ne znam da li neko zna sta znaci ta rec, chutka? ), naravno mogla je da dise kroz to, i tata je tako svake godine odlio jedan deo i dosuo od nove rakije.

 

 

 

 

Moze i tako, samo ko ce nabaviti toliko flasa, zato su baloni/burad prava stvar. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kinik said:

 

Rakija cuvana 10 godina u balonu je proslogodisnja rakija.

:wink2:

Tamo se, u staklu, nista ne dogadja. 

Ipak, bolje je cuvati u buretu i dolivati kad ispari onaj 'angel's share'.

Ali po principu - 10-godisnju rakiju nalivati 5-godisnjom, ovu 3-godisnjom, a nju 'novom'.

To podrazumeva i kvalitetan podrum u kome se odrzava stalna temperatura i vlaznost.

(sad ima aparata koji to s lakocom omogucavaju - pitanje je samo cena).

 

Inace burad / bacve za rakiju se prave od hrastovog, dudovog i bagremovog drveta.

Sada se mahom koriste od inox-a. No, to bi trebalo da bude samo privremeno, mada je mnogo jeftinije.

Zato se rakija boji - prirodno (dodavanjem drvenog cipsa) ili vestacki (prehrambenim kolorantima).

 

>> ... Even the most carefully constructed, leak-free barrel invites evaporation, because the staves themselves are made of wood, which is porous—known to anybody who’s ever set foot in a rickhouse or dunnage house and smelled the amazing aroma of evaporating whiskey.

Of course, that porosity is an essential component of the development of whiskey’s flavor and color. Over time, the spirit soaks into the oak like a sponge, filling up its tiny capillaries and extracting compounds from the wood that give the distillate a rich amber color and all those sweet, spicy, oaky flavors its known for. If oak staves were as smooth and inert as stainless steel, whiskey would be a very different drink.

The total annual loss from a given barrel can range widely, anywhere from 1% all the way to 15% of total volume, depending on the size of the cask and the weather. Hot, dry climates tend to encourage more evaporation, while cool, humid climates keep evaporation down.

That’s a lot of product to lose each year. The angels’ share has been the impetus for many experiments in alternate aging regimes, from high-tech infusion systems to simple oak inserts, but so far, nobody’s hit on a solution that matches the unimpeachable flavor profile of plain old barrels. It even seems that evaporation itself may play a major role in maturation.

So distillers (and their accountants) continue to bemoan the loss of a significant portion of their aging stock each year. It’s just a cost of doing business, and one of the reasons that old whiskey is so expensive. For now, at least, the angels’ share is the price we pay for the color and flavor that comes from oak. ... <<

 

...

 

Nije bas tako. Rakija u staklenim balonima odlezi sasvim dobro. Koliko je rakija gusca kad odlezi nekoliko godina? Prednost stakla je sto u njima sacuva svoju prirodnu boju, miris i ukus. Problem sa drvetom je zato sto ono oboji rakiji, promeni joj ukus, pa i miris. To meni vise nije to. Sasvim je razumljivo sto zitni destilati moraju da odleze u drvetu da bi dobili kvalitet, ali to nije slucaj sa vocnim destilatima.

 

Kad hocu da pijem viski, ja pijem viski, a ne rakiju koja lici na viski. 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Honey Badger said:

Uspjeli su francuzi napraviti odlicne odlezale 'rakije'. Cognac, armagnac i calvados su u sustini vocni (grozdje i jabuke) eau-de-vie odlezale u buradima.

 

 

 

 

ove ovde eux de vie sto sam pio, su jako jake, paraju grlo. Ali sam zato pronasao u jednoj flashi jedno pola dcl Viljamovke, koja je ne znam koliko stara, sigurno preko 20godina, ono je bilo nesto najukusnije, kao da sam zagrizao Viljamovku.

Isto takav osecaj sam imao kod mene u Tavankutu sa rakijom od kruske, i od kajsije. 

Inace u susednom selu Ljutovo, odakle je poznata ljutovacka rakija, se odrzava festival mlade rakije, ima vec nekoliko godina unazad, i mogu reci da dolaze ljudi cak i iz Obrenovca. Jest da je mlada rakija, ali ima da se kupi i one proslogodisnje ili jos starije. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Honey Badger said:

Uspjeli su francuzi napraviti odlicne odlezale 'rakije'. Cognac, armagnac i calvados su u sustini vocni (grozdje i jabuke) eau-de-vie odlezale u buradima.

 

 

 

 

 

Kalvados i mi pravimo, to ok, ali za konjak i armanjak ima caka zasto mora da odlezi na bas taj nacin, pored toga sto Francuzi generalno kad prodaju svoja alkoholna pica prodaju i tradiciju. 

 

Ne znam sad bas napamet tacno proces proizvodnje ova dva pica, ali ona se ostavljaju mnogo jaka. Ne znam tacno koliko, mozda oko 30 gradi i ona tokom odlezavanja moraju da padnu skoro duplo. To je jedino moguce u buradima koja oni koriste. U staklenim bocama ne bi moglo ni blizu toliko da padne, plus ne bi imalo boju karakteristicnu za ta pica. I sama proces proizvodnje je nesto drugaciji nego proizvodnja rakije. 

 

Tako da Kalvados jeste rakija, ali konjak i armanjak nisu, tehnologija proizvodnje je drugacija. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, A sad said:

... 

 

 

Zitni destilati su kvalitetniji od vocnih kolji su puni etarskih ulja (to mi se nikada nije dopadalo), pa i etanola.

Btw, moda na staklene balone je relativno nova (dosla sa industrijalizacijom) - ranije su se mahom koristile bacve i burici.

 

Nista ne fali rakiji iz bureta od 2-3 godine, taman uspe da se lepo zazuti. Posle toga je slobodno sipaj u flase, pa ako je dobro zatvorena moze da stoji i vise godina / desetaka godina i uvek ce biti rakija od 2-3 godine.

 

Cak i za vina, sa dobrim cepom, strucnjaci kazu da ih treba trositi u razumnom roku, jer posle toga to vise nije vino.

 

Majstori za destilate u buricima (whisky / cognac) umeju da odrze i kvalitet i ukus i boju, ali tu ima dosta rada / manipulacija.

Normalno ima i odgovarajucu cenu.

 

Mislim da je 2-3 godine rakije u buretu sasvim dovoljno.

 

Probao sam neke za koje su rekli da su bile starije - moram da priznam, nisam bio impresioniran.

Nesto neodredjeno.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako vi radite ali mi gore u Vojvodini 2 puta pecemo rakiju, prvi put iz cefre a drugi put ovu koju smo dobili prvi put. Tako je ona blaza i pitkija. Ima onih koji kad prepecivau drugi put u tu rakiju koja se prepeciva ubace sveze zrele plodove od kojih je rakija napravljena, i tako se jos poboljsa aroma.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kinik said:

 

 

Zitni destilati su kvalitetniji od vocnih kolji su puni etarskih ulja (to mi se nikada nije dopadalo), pa i etanola.

Btw, moda na staklene balone je relativno nova (dosla sa industrijalizacijom) - ranije su se mahom koristile bacve i burici.

 

Nista ne fali rakiji iz bureta od 2-3 godine, taman uspe da se lepo zazuti. Posle toga je slobodno sipaj u flase, pa ako je dobro zatvorena moze da stoji i vise godina / desetaka godina i uvek ce biti rakija od 2-3 godine.

 

Cak i za vina, sa dobrim cepom, strucnjaci kazu da ih treba trositi u razumnom roku, jer posle toga to vise nije vino.

 

Majstori za destilate u buricima (whisky / cognac) umeju da odrze i kvalitet i ukus i boju, ali tu ima dosta rada / manipulacija.

Normalno ima i odgovarajucu cenu.

 

Mislim da je 2-3 godine rakije u buretu sasvim dovoljno.

 

Probao sam neke za koje su rekli da su bile starije - moram da priznam, nisam bio impresioniran.

Nesto neodredjeno.

 

...

 

Gresis. Vocni destilati su kvalitetniji od zitnih. Najkvalitetniji alkohol je iz grozdja, zatim ostalog voca, pa tek onda idu zitni destilati. To ce svaki strucnjak potvrditi, ne pricamo o licnim ukusima, ja recimo nisam bas ljubitelj loze, mada je pijem,  a viski volim da popijem nekad, konjak i armanjak nikad, meni je to najgore pice. Stvar ukusa, ali to mi ne daje za pravo da kritikujem njihov kvalitet.

Moje misljenje je da rakija ne treba da odlezava u drvenom buretu jer gubi na autenticnosti, ona sasvim dobro odlezava i u staklu. Sa druge strane zitni destilati moraju da odleze u drvenom buretu da bi dobili kvalitetan ukus. Pretpostavljam da su svi probali zitne rakije? Pa to ne lici na nista, totalno smece. 

 

Rakiju da vidis da li je stara dovoljno je samo da je pogledas. Stara rakija je znatno gusca od mlade i to se vidi golim okom. Naravno i ukus je bolji. E sad i tu treba paziti  koliko jaka rakija se ostavlja i kako se zatvara boca, ali to je vec stvar tehnike. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, slavisa said:

Ne znam kako vi radite ali mi gore u Vojvodini 2 puta pecemo rakiju, prvi put iz cefre a drugi put ovu koju smo dobili prvi put. Tako je ona blaza i pitkija. Ima onih koji kad prepecivau drugi put u tu rakiju koja se prepeciva ubace sveze zrele plodove od kojih je rakija napravljena, i tako se jos poboljsa aroma.

 

Pa dobro, u Vojvodini je rakija uglavnom jaca nego u Srbiji, tako da nije blaza i pitkija. Tek u poslednje vreme su pocele da se prave blaze rakije i kod nas. 

 

A ovi sto stavljaju sveze voce u prepek su ludaci. To ne sme ni slucajno da se radi. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...