Jump to content

Kolektivizam vs. individualizam, patriotizam i nacionalizam


DJ_Vasa

Recommended Posts

1 hour ago, Pavaroti said:

...

 

Ja sam na 4um dosao da pisem.

:wink2:

Da samo vidis moju biblioteku - u dve sobe duz citavog zida i u jedno 5-6 kutija (onih od banana).

U spavacoj sobi sam izbacio drugi 'yogi', i tu mi je uvek pri ruci 10-20 knjiga / recnika koje bistrim.

 

Taj koga hvalis - nece nista na kraju ispasti, samo ce imati tuzan politicki kraj, kao i mnogo pajaci pre njega.

Pogrdna imena za javne sakalude su ovde dozvoljena, sve dok tebe ne nagrdjujem.

:smiley2:

Rekao sam - o poziciji ne pisem, da se ne mesan u opoziciJonu dreku.

Eno, pune 'drustvene breze', blogovi, Fejs, тњитер - nesto uspeli da promene, necemu doprineli?

Ima tamo i istaknutih likova / likinja. Osim frustracije & besa, bez obzira na svo nesumnjivo zn anje, totule, position - uopste ne vidim neki doprinos poboljsanju politicke situacije u ovom provizorijumu. 


>> ... Lumpeninteligencija / Mijat Lakićević - 09/07/2019
Da li se Vučićeva vlast zasniva na „lumpenproletarijatu“, nepismenima i neobrazovanima? To je, naime, teza koja preovlađuje među (posebno najžešćim) kritičarima aktuelnog režima. Da li je to tačno? To je važno ne samo iz „spoznajnih“ razloga, da se zadovolji potreba za utvrđivanjem činjenica, nego i iz praktično-političkih, da bi se na osnovu tih saznanja odredila (nova) politika. To jest, nova (izborna) taktika i strategija opozicije.
...
U jednom smislu – da slabije obrazovani deo stanovništva daje „masu“, odnosno da iz tog dela „biračkog korpusa“ Vučić dobija najviše glasova – to verovatno jeste tačno. Tako makar sugerišu istraživanja javnog mnjenja.
...
Međutim, „sivu masu“, ili logistiku, rukovodeću strukturu, stranačku i svaku drugu, Vučićevoj vlasti obezbeđuju visoko obrazovani. 
...
Ovih dana se mnogo govori o moralu i moralnoj odgovornosti, ali je taj ulizički čin nespojiv sa „likom i delom“ univerzitetskog nastavnika prošao bez ikakve reakcije tog istog univerziteta. Uostalom, na onaj „apel 100“ intelektualaca koji su podržali S. Jankovića, režim je odgovorio „apelom 600“ intelektualaca koji su podržali Vučića. Sve sami doktori nauka i profesori fakulteta, imenom i prezimenom, titulom i položajem, stalo je iza, ili bolje reći – ispred, Aleksandra Vučića.
...
Dakle, onih nekoliko hiljada „sendvičara“ koje Vučić za hiljadu-dve dinara voza s kraja na kraj Srbije da bi aplaudirali, manji su problem. Pravi problem je nekoliko hiljada profesora univerziteta, ne samo beogradskog naravno, nego i novosadskog, niškog, kragujevačkog, ostale da ne pominjemo, koji svakog meseca na blagajni uzimaju desetine, pa i stotine hiljada dinara – da bi ćutali.
... 
Naravno, ne važi ovo samo, niti pre svega, za profesore. Čitava država – u širem smislu reči, dakle ne samo uprava, nego i zdravstvo, prosveta u celini, kultura… – puna je visoko obrazovanih ljudi. Kao opravdanje, ili objašnjenje, za to što su plate u javnom sektoru znatno veće nego u privatnom, najpre se navodi upravo viša stručna sprema zaposlenih.
... 
Sve u svemu, iz ovoga slede dva zaklljučka, odnosno dve vesti. Dobra i loša. Loša vest je da se Vučić na vlasti ne drži, kako se najčešće čuje, zahvaljujući siromašnijem stanovništvu, nego upravo suprotno, zahvaljujući onom bogatijem, za naše prilike dosta debelom sloju.
...
Loša vest je zapravo i dobra. Prvo, skinuta je „ljaga“, ako tako smem da kažem, sa „poniženih i uvređenih“, da oni održavaju Vučića. Ima, međutim, nešto još važnije. Za glavne protagoniste političke borbe to je zapravo „jeftinija“ varijanta. I u materijalnom i u moralnom smislu. Lakše će im biti da na svoju stranu privuku te siromašn(ij)e, jer su oni manje vezani za Vučićev režim od ovog u suštini privilegovanog, bolje stojećeg segmenta društva.
... 
Peščanik.net, 09.07.2011. ... <<

 

Ja sam imao 6 pasosa, ovaj, tenutni mi je sedmi. Svasta je u njima pisalo.

A sluzili su mi samo da se premestim u prostoru od tacke 'A' do tacke 'B'.

Ne moram nista da siroko obralazem - apsolutno prezirem i srBstvo, i ovaj provizorijum.

To je zamene ruzni, smrdljivi cucavac na Ibarskoj. Nista me ne vezuje za njega, niti gajim neku 'ljubav & postovanje'.

:puke:

 

Samo nikada nije pisalo da sam ja 'drzavno vlasnistvo', a koliko me pamcenje sluzi - nisam bio ni vlasnistvo mojih froditelja.

Od 15-16. godine kad sam dosao sebi i od 21. kad sam poceo da zivim sam. Sto smo u nekim trenucima delili stan (oni kod mene, ja kod njih) to i nije toliko bitno.

 

Kaze rimska poslovica: ako ne volis roditelja - trpi ga. 

Pisao sam vec, za vreme nekog rucka moja pogubljena od Zlobimirovog televizora Late_Mother nesto drekne: a ti, takav-nikakav nisi spreman da ides da branis ovu zemlju! ... i zamahne na mene praznim tanjirom. Late_Father se skrozirao. Samo sam ustao i rekao: jeste da si me rodila, ali nemas pravo na moj zivot. Vise nisam seo za sto sa njom, a posle jedno 3 godine se preselila u kolumbarijum.

(kada sam to napisao na proslom 4umu, Anduril mi je rekao - tek sada shvatam neke stvari)

Zato kad neko govori o zrtvama koje je podneo - i ja sam podneo, samo sto sam toga bio svestan. Znao sam kada je sve pocelo - ostacu bez prihoda, poznanika, prijatelja, rodbine i svasta jos - no ne mogu / ne zelim da prihvatim naZiJonsko mahnitanje i vusranu, zlocinacku drzavu named ...

:wicked:

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Druze svi smo to prosli. Imao sam ja dedu i babu takve i bilo je svadja, teranja iz kuce i bez kontakta jedno duze vreme. Probaj da pises o stvarnim dogadjajima,  a ne o 7 pasosa i sto si se posvadjao sa mamom oko slobe. Verujem da je takvih "zrtava" i dogadjaja bilo puno.

Ti ocigledno zivis u svom svetu koji ti je udoban i iz koga ne zelis da izadjes. Da li je realan, pa iskreno se nadam da jeste.

 

Moras uvek verovati u nesto i boriti se za nesto. Ti ocigledno za nista. Uvek sam bio opozicionar i nikad ih necu krvnicki prozivati. Prosto opozicija uvek mora biti jaka i pretnja vlasti, kad to izgubis, desava se ovo cemu prisustvujemo..

 

Licno ne volim kad se neko hvali u diskusiji necim sto se ne moze potvrditi a daje mu polozaj u njoj.  Tako da je to nepotrebno prijatelju, zamisli kad bi to svi radili. Moras da baratas cinjenicama, a ti si u nekoj sferi maste. Mozda i nisi, ali ne bih lupao glavu u tome. Posebno sto ja nemam potrebu da se hvalim mojim zivotom da bi diskutovao sa tobom.

 

Nema tacke A i B, granice su za plitke ljude i tu se slazem, ali se stideti svog porekla je nisko.  Ajde da uradimo nesto za zemlju da kad odes do tacke B ne moras da kazes da si iz BGa. Posto da si iz Zajecara, ubedjen sam da se tako ne bi predstavio, a znas i sam sta to znaci.

Edited by Pavaroti
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pavaroti said:

...

 

 

Ti si me pitao za pasos - ja sam ti odgovorio.

Nije sustina mog opisa sukoba sa Late_Mother bila 'svadja', to je bio civilizacijski pricipa, a ja nikome ne dam da mi natura ono sto ne zelim, jer ja sam taj koji bira i odlucuje.

 

Ja sam od 16. godine verovao i borio se za sebe. Nije to - 'nista'.

To je meni sve!

 

Ne bih da teoretisem oko 'opozicije' i kakva mora biti prema vlasti - ovo, ovde nije opozicija. To je vulgarni cirkus / 'picin park kod Stajge'. Tu se ne zna ko se vise i za manje potura. 

Ovo cemu prisustvujemo je posledica.

 

Btw, ja sam vrlo dalek pd 'politicke maste', naprotiv - grozim se fantazija, neutemeljenih projekcija, vriske & dreke i zazivanja u kolo Tanatosa i Erosa.

 

To nije hvaljenje zivotom, to su cinjenice koje meni u zivotu sluze kao reper. Pa ja sam davno rekao roditeljima: ako ste hteli da mislim dugacije, niste smeli da mi dozvolite da procitam vise od jedne knjige.

 

Nije nisko stideti se, stid je karakterna crta, pa i sudbina ljudi sa povecim zahtevima, pre svega prema sebi, pa onda okolini.

'Zemlja' se radi poljoprivrednim alatkama, a ja na balkonu imam povecu zardinjeru sa 'cuvarkucom'.

Leti mi zao, pa je uvece zalijem (inace je ne gledam preko godine) i to cudo zivi! 

Pa kad izadjem kazem - gde si, kućo!? To je sve sto zelim da 'uradim za zemlju'.

 

A odakle sam, ko sam, kako se osecam ... etc, etc - to se nikoga ne tice.

Na sastanku sajamskih delegacija u SPtb, neka ludaca pred svima izvali - a jeste li vi Jew? (valjda zbog brade?)

- (neki su bili opsednuti antisemiti, a zapoceo je i 'rivajval Zirinovski') -

pa sam ljubazno odgovorio, cuvajuci i tudje i svoje dostojanstvo: ako treba - bicu!

Nismo videli likinju posle pauze, a neki se skruseno izvinjavali.

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ne stidi se on porekla, ali nije poreklo to sto ga odredjuje kao coveka koliko je vredan, hrabar, plasljiv, kakav je prema porodici, sta ga interesuje u zivotu, sta ga ne interesuje, moralna nacela.

 

Postavili ste binarnu situaciju i ne borite se protiv AV. Vi se borite proiv svakog ko. odbija da mu vi definiseti i moral i vrednosti i sve ili da ga prebrisete gumicom kao individuu. Borite se da se u glavama ljudi napravi ili mi, ili oni i da nekim cudom preuzmete glasacko telo koje se uslovno receneno naziva “trecom Srbijom” ali i da mu nametnete svoje vidjenje sveta.

 

Sportskim tecnikom borite za drugo i jedino mesto i svi koji nece iz kojih god razloga da se ukrcaju na taj brod su zapljuvani. Onako navijacki.

 

Moj utisak je da kao da se zeli isterati ili ucutkati sve ono sto se kolokvijalno nazivaju autoshovinisti i onda nastaviti na istom terenu natezati sa bilo cime sto lici na SNS. Kao da treba da se bira simbolicki receno izmedju DSS i SNS. Pri cemu su ljudima dele etikete. Tako je radio Miloshevic&co

 

Mora se boritu za nesto. Pa bori se on da nema sta drugi da mu definise za sta ce da se bori i da mu stavi virtuelnu metu na ledja ako dovede u pitanje taj cilj.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prica o nacijama je prilicno jedna nategnuta i vestacka prica jer su nacije vestacki pojam nastao kao posledica politickih i istorijskih prilika. Ali da na jednom geografskom prostoru zive ljudi slicnih karakteristika u proseku (fizionomija, mentalitet, kulturni model) to je cinjenica. Ako bismo uzeli 20 prosecnih Balkanaca i stavili ih pored 20 prosecnih Austrijanaca videli bismo razliku. Sa druge strane na ovim prostorima mozemo govoriti o jednom kulturnom modelu (bilo da su u pitanju Srbi, Hrvati li Bosnjaci), o jednom jeziku sa varijacijama i uopste koliko je stanovnik Bavarske u proseku razlicit od stanovnika severne Nemacke, toliko se razlikuje stanovnik Velebita u Hrvatskoj od stanovnika Zlatibora u Srbiji. Zato je Jugoslavija bila najbolja ideja. Jer je obuhvatala jedan kulturni, teritorijalni i geografski prostor. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zašto je deo ovih postova, neke sam i lajkovala dobio temu "Kolektivizam vs. individualizam".  Priča o kolektivu i o individualcima nije usko vezana za politiku. Važi za sve oblasti života.

 

I ona tema na pdf-u Društvo o Palanačkom duhu može da bude deo teme o kolektivizmu i individualizmu.

 

To što sam ja član neke stranke, ili što sam radila negde, ne znači da slepo slušam i klimam glavom i da čvrsto pripadam kolektivu.  Ne znači. 

 

O SZS ovde pozitivno pišem jer zaista ne vidim neku treću, meni prihvatljivu opciju.

 

Kolektivizam vs. individualizam je šira tema...i nije usko povezana sa politikom i sa nacijama.

 

Ne znam da li je ovo još neko primetio, osim mene.. 

 

Možda i nastavim pisanje, ukoliko tema ne bude usko vezana za politiku..

Edited by Džudi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavaroti said:

Moras uvek verovati u nesto i boriti se za nesto.

 

A zašto je tebi teško da shvatiš da to “nešto” ne mora da bude kolektivno nešto, već se taj cilj može i savršeno uklapati u individualnost osobe? 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Džudi said:

Kolektivizam vs. individualizam je šira tema...i nije usko povezana sa politikom i sa nacijama.

 

Ne znam da li je ovo još neko primetio, osim mene.. 

 

Primijetio sam ja, na zalost tek nakon sto sam iscitao 3 strane prilicne gnjavaze koliko se neko osjeca ili ne osjeca Srbinom. :classic_dry:

 

Nadao sam se procitati ponesto o individualizmu i kolektivizmu, postoji li uopste tako nesto i koji su ekstremi tih pojava, jesu li kao pojave pozitivne ili negativne i slicna pitanja.

 

 

 

collectivism
/kəˈlɛktɪvɪz(ə)m/
noun
 
  1. the practice or principle of giving a group priority over each individual in it.
    "the Church has criticized the great emphasis placed on individualism rather than collectivism"
    • the ownership of land and the means of production by the people or the state, as a political principle or system.
      "the Russian Revolution decided to alter the course of modernity towards collectivism"

 

VS

 

individualism
/ɪndɪˈvɪdʒʊ(ə)lɪz(ə)m/
noun
noun: individualism
  1. 1.
    the habit or principle of being independent and self-reliant.
    "a culture that celebrates individualism and wealth"
    synonyms: independence, self-direction, self-reliance, freethinking, free thought, originality; More
     
     
     
    • self-centred feeling or conduct; egoism.
  2. 2.
    a social theory favouring freedom of action for individuals over collective or state control.
    "encouragement has been given to individualism, free enterprise, and the pursuit of profit"

 

 

Discuss. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Honey Badger said:

Primijetio sam ja, na zalost tek nakon sto sam iscitao 3 strane prilicne gnjavaze koliko se neko osjeca ili ne osjeca Srbinom. :classic_dry:

 

Nadao sam se procitati ponesto o individualizmu i kolektivizmu, postoji li uopste tako nesto i koji su ekstremi tih pojava, jesu li kao pojave pozitivne ili negativne i slicna pitanja.

 

Hvala, mislila sam da sam jedina koja je to primetila. O kolektivizmu i individualizmu može dosta da se piše...i tu nema mnogo mesta za diskusije o nacijama i samoj politici...bar po nekom mom mišljenju. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

 

A zašto je tebi teško da shvatiš da to “nešto” ne mora da bude kolektivno nešto, već se taj cilj može i savršeno uklapati u individualnost osobe? 

Individualnost i kolektivnost su bukvalno povezani pupcanom vrpcom, sta god radis individualno kao ja npr ceo zivot, mora da se prebaci na kolektivnost. Cilj osobe jeste individualnost ali se ipak na kraju preliva na kolektiv. To je jednostavno tako. 

 

Naravno da se uvek boris za nesto i verujes u nesto. Koliko god neko zeleo da bude individua za sebe, ona je uvek deo nekog kolektiva.

 

Sve u svemu , sve sto se radi bi trebalo da ima visi cilj. Zato se bilo sta radi, pa cak i puko lezanje na kaucu moze da ima neki visi cilj, kamoli nesto drugo. Po meni je to tako, neko je svestan toga, neko ne. To dovodi do individualno boljeg stanja licni cilj, ali se u svakom slucaju negde preliva i na kolektiv. 

 

 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Honey Badger said:

 

Primijetio sam ja, na zalost tek nakon sto sam iscitao 3 strane prilicne gnjavaze koliko se neko osjeca ili ne osjeca Srbinom. :classic_dry:

 

Nadao sam se procitati ponesto o individualizmu i kolektivizmu, postoji li uopste tako nesto i koji su ekstremi tih pojava, jesu li kao pojave pozitivne ili negativne i slicna pitanja.

 

 

 

collectivism
/kəˈlɛktɪvɪz(ə)m/
noun
 
  1. the practice or principle of giving a group priority over each individual in it.
    "the Church has criticized the great emphasis placed on individualism rather than collectivism"
    • the ownership of land and the means of production by the people or the state, as a political principle or system.
      "the Russian Revolution decided to alter the course of modernity towards collectivism"

 

VS

 

individualism
/ɪndɪˈvɪdʒʊ(ə)lɪz(ə)m/
noun
noun: individualism
  1. 1.
    the habit or principle of being independent and self-reliant.
    "a culture that celebrates individualism and wealth"
    synonyms: independence, self-direction, self-reliance, freethinking, free thought, originality; More
     
     
     
    • self-centred feeling or conduct; egoism.
  2. 2.
    a social theory favouring freedom of action for individuals over collective or state control.
    "encouragement has been given to individualism, free enterprise, and the pursuit of profit"

 

 

Discuss. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pavaroti said:

Individualnost i kolektivnost su bukvalno povezani pupcanom vrpcom, sta god radis individualno kao ja npr ceo zivot, mora da se prebaci na kolektivnost. Cilj osobe jeste individualnost ali se ipak na kraju preliva na kolektiv. To je jednostavno tako. 

..................

 

Moz' bit' da jes', a moz' bit' i da nije... :wink2:

 

Postavlja se pitanje kako se definise kolektiv. I ko ga definise.

 

Piskarao sam nesto o tome na starom forumu, pa cu kratko ponoviti. Podelio sam kolektive u tri grupe.

Aksiomatski, nema rasprave: spadam medju celave muskarce. Jbg, bioloska cinjenica. Niko od nas celavih se nece uvrediti ako nam kazes da smo svi celavi, a smejali bi se da nam kazes da smo cupave zene.

Dobrovoljni: sopstveni izbor. Struka, hobi. Aviomodelari ili sahisti. Mehanicari ili ucitelji. Ocigledno, imaju zajednicke interese pa su kolektiv.

Prisilni: drzavljani (jbg, bez papira i nekakvog drzavljanstva ne mozes) ili logorasi u konc-logoru. Niko te ne pita, silom si nateran u kolektiv i stvarno imas zajednicke interese s drugim pripadnicima istog - mada bi mozda hteo da se izmestis. Ako ti uspe (promenis drzavljanstvo ili pobegnes iz logora), vise nisi deo ranijeg kolektiva.

 

Ovo moze izgledati skakljivo kad se postavi pitanje nacionalnosti. To je zato sto to jeste u stvari dobrovoljni kolektiv, ali nacionalisti kazu da te aksiomatski odredjuje nacionalnost predaka, pogotovu ako niko nije selio.

Uzecu za primer proverbijalne (iz viceva) Fatu i Hasu, koji imaju malog Mujicu. Za Mujicu bi se reklo da je Bosanac. Ali sta ako Fata i Haso odu u Nemacku i Mujica odraste tamo i bas mu je lepo, a Bosne se ne seca? Da li je bitno je li ga Fata rodila godinu dana pre selidbe ili vec u Nemackoj, a on se Bosne ni ne seca? Ko mu moze zabraniti da bude Nemac? I sta ako odrasli Mujo iz Nemacke preseli u Brazil, bude mu fino i zakljuci da je Brazilac? Ko ga moze naterati da bude Bosanac, a on ni ne zna sta je to?

 

Ne treba tu preterivati. Ljudi neka budu sta hoce (sem ako su celavi muskarci :classic_biggrin: ).

 

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/16/2019 at 10:49 AM, taliesin said:

 

Drzavljanstvo moze da se promeni, pripadnost nekom narodu je kulturno i biolosko nasledje, hteo ga ti ili ne.

Iskreno receno nemam pojma sta si ovim hteo da kazes, kakvo biolosko nasledje. Uradjeno svojevremeno istrazivanje na Balkanu, i ispalo da po DNK nema nekih znacajnih razlika izmedju "naroda", bukvalno isti DNK mix.

Medjutim uvek kad se povede ta rasprava oko etnosa, jedna stvar mi nije jasna, zasto oni koji se osecaju pripadnici etnosa pokusavaju da ubede ljude da pripadaju nekom etnosu na osnovu mesta rodjenja, roditelja ili slicno. Zasto hoce te nevoljne pripadnike kluba?

Ja vec jednom objasnjavala, ako Peru sa dve godine usvoji Finska porodica, verovatnoca da ce se on osecati kao Finac je ogromna. Nece se osecati kao Srbin jer se nece identifikovati sa tim etnosom.

Zasto onda ubedjivati one koji se ne identifikuju sa tim etnosom, da pripadaju, samo se prave blesavi?

Ili recimo RL slucaj, osoba A ima roditelje od kojih je jedan ruskog porekla (postoji pitanje sta to znaci) a drugi mesavina CG i HR (konkretno tako su se roditelji izjasnjavali). I ta osoba A se identifikuje kao Srbin.

Znaci pripadnost tom klubu je cisto dobrovoljna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da postoji velika razlika izmedju naseg (zapadnjackog- konkretnije anglosaksonskog) poimanja reci "nacija" i onog ballanskog, u sirem smislu i evropskog.

Npr u Americi, Australiji, Kanadi ... ti si pripadnik te nacije ako posedujes njeno drzavljanstvo - bez obzira na etnicko poreklo. 

Tamo je tamo malo skakljivije: nacionalnost se gotovo iskljucivo vezuje za etnos. Eto, npr neki vojvodjabski Madjar: uvek ce biti Madjar, nikad "Srbin" cak iako je rodjen i zivi u Srbiji x- generacija! 

U tome je razlika ...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

 

Zasto onda ubedjivati one koji se ne identifikuju sa tim etnosom, da pripadaju, samo se prave blesavi?

 

 

to verovatno da se ne bi gubilo na ljudstvu

... koliko znam, cak i amerikanac, francuz, rus svejedno dovoljno da deluje prijateljski

uzvikuje mu se ` putine, makrone, trumpe srbine` dok u stvarnosti ta pripadnost naciji je tako malo bitna...kada bi ceo svet ukinuo granice i kada bi sve to bila jedna teritorija kao sto i jeste, niko ne bi razmisljao o tome odakle je dosao onaj drugi, slobodno bi se kretali i nastanjivali a ratovi za teritoriju bi ostali istorija

...samo i kada bi ceo svet zaboravio etnos i mislio o sebi kao o zemljanima, srbija bi ostala da duva u ugasenu etno vatricu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

 

to verovatno da se ne bi gubilo na ljudstvu

... koliko znam, cak i amerikanac, francuz, rus svejedno dovoljno da deluje prijateljski

uzvikuje mu se ` putine, makrone, trumpe srbine` dok u stvarnosti ta pripadnost naciji je tako malo bitna...kada bi ceo svet ukinuo granice i kada bi sve to bila jedna teritorija kao sto i jeste, niko ne bi razmisljao o tome odakle je dosao onaj drugi, slobodno bi se kretali i nastanjivali a ratovi za teritoriju bi ostali istorija

...samo i kada bi ceo svet zaboravio etnos i mislio o sebi kao o zemljanima, srbija bi ostala da duva u ugasenu etno vatricu...

 

Jeste. Srbi su poslednji čuvari etno vatre i jedina prepreka da ceo svet ne postane jedna nacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nesto mi nije jasno, ako to sve nije bitno, pripadnost, zasto onda npr u Svajcarskoj svaka kuca ima Svajcarsku zastavu na balkonu, krovu, basti, ili npr kad je 14.jul u Francuskoj svako je ponosan sto je Francuz pa i oni postavljaju zastave svuda i svagde. Pa onda isto tako po Spaniji, Austriji, Grckoj,...... USA

Link to comment
Share on other sites

...

 

Nesto si pobrkao.

Doduse, jasno je meni - srbi ce se uvek pozivati na ali, samo da bi relativizovali / opravdali svoj surovi naZiJonalizam, sto smo imali prilike da vidimo tokom poslednjih ratova 'koje nikada nisu vodili'.

 

Kako ti, uopste, pada na pamet da poredis propalu balkansku vukojebinu sa svetskim civilizacijama?

Samo vidi koga si nabrojao - Svajcarska, Spanija, Austrija, Grcka ... USofA!

 

Sta to ima ovaj provizorijum da ponudi svetu?

:ajme:

 

...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slavisa said:

Nesto mi nije jasno, ako to sve nije bitno, pripadnost, zasto onda npr u Svajcarskoj svaka kuca ima Svajcarsku zastavu na balkonu, krovu, basti, ili npr kad je 14.jul u Francuskoj svako je ponosan sto je Francuz pa i oni postavljaju zastave svuda i svagde. Pa onda isto tako po Spaniji, Austriji, Grckoj,...... USA

Pomesao si drzavu i etnos. U Americi svi su amerikanci i svi kace zastavu, srecni sto zive u toj drzavi.

U Srbiji nisu svi Srbi, a nesto sumnjam i da su srecni zivotom u Srbiji

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

 U Americi svi su amerikanci i svi kace zastavu, srecni sto zive u toj drzavi.

 

Malo si preterala,mislis da ovi sto ovih dana na granici skidaju Americku zastavu i kace Meksicku se smatraju Amerikancima ?

 

Postoji i razlika izmedju nation state i melting pot state .

 

Koliko god bilo politicki ne-korektno reci ovih dana ... Poljska je na primer drzava Poljskog naroda ( i njenih drugih gradjana ) ali Poljaka pre svega,moze neko iz Mozambika da bude gradjanin Poljske,ali on nece biti Poljak ... jer je Poljska nation state,ne melting pot state .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...