Jump to content

Kolektivizam vs. individualizam, patriotizam i nacionalizam


DJ_Vasa

Recommended Posts

17 minutes ago, Bejbl said:

 

U isto vreme si poznati zagovornik radnih akcija tipa "ajmo prvo počistiti svoje dvorište".

 

Baš kao i DJ Vasa i još neki brigadiri, bivši i sadašnji.

 

Zato ne zamerite što vas smatramo "svojima", premda ni meni samom nije uvek bilo jasno otkud nama zajedničko dvorište i čime je ono omedjeno.

 

Da, to su ti paradoksi licemerja, dobro si ovo primetio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Pavaroti said:

 Ne moras oko svega biti podeljen. Ne moras oko svega praviti veliku galamu i neprijateljski se ponasati. Nemamo svi isti mozak i uslove za zivot, ali vecina se ponasa kao da ima jedan mozak.

To o cemu govoris je stvar kulture dijaloga, a ne dokaz da nema podela i razlicitog misljenja. Oko cega se ne mora biti podeljen? Klubova za koji se navija , stranaka koje se podrzavaju, komunalnih pitanja? Totalno je iluzorno ocekivati neko opstenarodno jedinstvo kada nekoga u Leskovcu i Novom Sadu svrbe dve razlicite stvari. To neko nejedinstvo se potura vec godinama, a valjda bi svi trebalo da se ujedine oko nekog vodje.:classic_biggrin:

 

55 minutes ago, Pavaroti said:

 Imas podeljenih naroda, ali ne u ovakvoj meri i skoro oko svega.. Treba narod ovde da se opusti i pocne baviti najvise svojim zivotom. Kad slusam ljude, kao da zive na najvisem mogucem niovu, a u principu takve ljude ne zanima previse sta drugi misle. Ovde ljude iskljucivo zanima sta drugi misle i rade i odakle im to!!! :))

 

Pa to pet nema veze sa podelama, nego se jednostavno zove pakost i dodje mu kao brend. Kada ti je dosadno, odes i tuzis komsiju jer mu je ugrada usla 3cm u tvoje dvoriste.:classic_smile:

Zamisli samo kako su tek Nemci podeljeni kada nemaju ni istu religiju?. To ih opet nije sprecilo da naprave civilizovanu drzavu i da ne sanjaju o tome kako komsiji krepava krava.

 

1 hour ago, Pavaroti said:

 Mislim, ovo je tako jednostavno kod naseg naroda i toliko tacno, da ne znam odakle si i zasto izvukao ova pitanja. Pola naroda je kao zombiji, da nije tako, ne bi pola naroda gledalo farmu i vodila tudje zivote mesto svojih. Da ne ide vise u sitna crevca. Ne vidim da su neki ostali narodi tako podeljeni. Ovde cak imas i dva kluba samo.

 

Nisu Srbi te programe osmislili, nego su ih samo kopirali, a nisu ni jedini koji ih prate. Ne mozes da otvoris jednu stranicu na netu da se ne pojavi neki od yebenih Kardasijana. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavaroti said:

 

Ne znam, meni je ovo skroz nelogicno sta pises i ne mogu da te shvatim. Mislim znam sta pises i gde udaras, ali meni je neverovatno  da je tebe sramota takoreci sto si Srbin. Kado dodju neka lepsa vremena, oces onda biti Srbin ili? Ako ti je lepse u Nemackoj onda nece, ako ti ovd ebude lepse onda hoce.

 

 

Ne znam, meni je to skroz cudno, mogao sam i ja otici ali ipak nisam. Razmisljam, ali cak i kad bih  otisao ne bih mogao reci to sto si ti sad napisao. Drzava ne moze biti samo adminstrativna oblast, to je tvoje poreklo i uvek ce biti deo tebe i ti deo nje ma koliko se ti opirao. Ne znam, ne razumem tvoj stav. Volim ja da kazem za sebe da sam dete sveta, ali hbga ja sam Srbin i volim ovu drzavu i ako mi nije dala puno razloga za to i borim se da jednog dana bude bolje. Lako odustajes Eddarde, ljudi se bore ceo zivot za nesto svoje, ti si suvise rano odustao, ako sam te shvatio kako treba.

Zameras mu sto je na vrh liste prioriteta stavio sopstvenu egzistenciju llisenu pojava kojima svkodnevno svedocimo? Trebao je ostati da se bori sa vetrenjacama? 'Ljubav' prema drzavi je za mene jako naivna i detinjasta. Ima ona "Ja volim samo sebe" Psihomodo pop. To nema veze sa sebiclukom,u pitanju je samopostovanje, odgovornost prema sebi, porodici i bliznjima. Upravo ono sto je Edard uradio. 

 

Glupo je reci da je nekga sramota sto je Srbin, kao sto je glupo reci da si ponosan sto si Srbin(vec poznati i siroko rasprostanjeni sindrom mucenistva kod Srba). Ti pojmovi su rezervisani za nasa licna dela i reci. Mozemo govoriti o tome da li nam je drago ili ne sto Srbi, odnosno, sto smo se rodili tamo gde smo se rodili. Ne znam za tebe, ali ja sam odusevljen. 

 

Ja jesam Srbin, nije to nesto sto mogu odbaciti samo tako. Ali mi to apsolutno nista ne znaci. Za mene je Srbija samo teritorija na kojoj zive tamo neki ljudi cija je zivotna filozofija cesto susta suprotnost od moje. Zasto bih ja osecao neku privrzenost njima? 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Pavaroti said:

 Opet sve vadis iz konteksta i pises kako tebi odgovara. Podeljen smo narod oko  svega. Ti to mozes nazvati na vise nacina, ali sustina je takva. Pa u kojoj drzavi u Evropi imas da postoje dva kluba za koje navija cela nacija? Samo mi to reci npr..

Znaci li to da bi narod bio manje podeljen ako bi navijali za 20 klubova kao u Engleskoj? :classic_biggrin:

Nemoj samo da me posle opruzis kako vadim iz konteksta. Eto pade mi na pamet Hrvatska, gde manje vise svi navijaju za dva kluba. Znaci li to da su i oni podeljeni?:classic_smile:

1 hour ago, Pavaroti said:

 

 Mi kao narod nikad nismo stali uz nekog, nikad nismo bili jedinstveni, mozda jedino u slucaju bomabrodvanja i to je jedno veliko mozda. 

Pa lepo kazi  sta mislis , a ne da uvijas nesto sa fudbalom i Makronom. Jedinstvo je da se narod stane kao stado iza vodje , bas kao sto je bilo 99te ili krajem 80tih.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

A zasto ne bi bili podeljeni? Nemaju svi isti mozak, iste uslove za zivot , uostalom koji to narod nije veoma podeljen?

 

citam ovu diskusiju i taman htjedoh reci da identicne, ali uistinu (doslovce) identicne zalopojke o toj famoznoj i navodno fatalnoj (i dakako, posve specificnoj und unikatnoj) podijeljenosti nacije svaki jebeni dan slusam od Hrvata. iznimka je dakako bajkovito sjecanje na "devedeset i prvu". dakle na rat, kad su "svi Hrvati bili jedinstveni". i onda se ljute kad konstatiram da im je nacionalna kultura ratna kultura.

 

...

 

al eto, ti me preduhitrio. to ti je btw. vec drugi put.

pocinjes mi ici na zivce. :classic_dry:

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJORDJE said:

Znaci li to da bi narod bio manje podeljen ako bi navijali za 20 klubova kao u Engleskoj? :classic_biggrin:

Nemoj samo da me posle opruzis kako vadim iz konteksta. Eto pade mi na pamet Hrvatska, gde manje vise svi navijaju za dva kluba. Znaci li to da su i oni podeljeni?:classic_smile:

Pa lepo kazi  sta mislis , a ne da uvijas nesto sa fudbalom i Makronom. Jedinstvo je da se narod stane kao stado iza vodje , bas kao sto je bilo 99te ili krajem 80tih.

 Sumnjam da u Rijeci i Zadru navijaju za Dinamo ili Hajduk, pa i u Sibeniku. Posebno sto imaju i druge sportove gde nema ova dva kluba. Ovde i u Karlingu imas samo CZ i PAR. Ovo drugo i ne znam sta si hteo da kazes. Nisi u principu dokazao nista ovim postom, ali dobro.

 

14 minutes ago, dude said:

Zameras mu sto je na vrh liste prioriteta stavio sopstvenu egzistenciju llisenu pojava kojima svkodnevno svedocimo? Trebao je ostati da se bori sa vetrenjacama? 'Ljubav' prema drzavi je za mene jako naivna i detinjasta. Ima ona "Ja volim samo sebe" Psihomodo pop. To nema veze sa sebiclukom,u pitanju je samopostovanje, odgovornost prema sebi, porodici i bliznjima. Upravo ono sto je Edard uradio. 

 

Glupo je reci da je nekga sramota sto je Srbin, kao sto je glupo reci da si ponosan sto si Srbin(vec poznati i siroko rasprostanjeni sindrom mucenistva kod Srba). Ti pojmovi su rezervisani za nasa licna dela i reci. Mozemo govoriti o tome da li nam je drago ili ne sto Srbi, odnosno, sto smo se rodili tamo gde smo se rodili. Ne znam za tebe, ali ja sam odusevljen. 

 

Ja jesam Srbin, nije to nesto sto mogu odbaciti samo tako. Ali mi to apsolutno nista ne znaci. Za mene je Srbija samo teritorija na kojoj zive tamo neki ljudi cija je zivotna filozofija cesto susta suprotnost od moje. Zasto bih ja osecao neku privrzenost njima? 

 

 

 Ma svakom je licna egzistencija prva, ali pricati te price kako ste vi deca sveta i kako ce vas negde drugde primiti ili se osecati bliskijim nekim drugim zemljama su smesne price. 

U principu vasa prica se i svodi da vas je sramota sto ste Srbi, da Vas nije sramota ne bi ni zapocinjali ovaj razgovor. Na kraju to i potvrdjujes.

 

Nije da sam odusevljen nama i shvatam ljude koji odu i kakva je stanje svesti nasih ljudi, samo nikada se ne bih odrekao ovoga sto jesam. To je bezanje, ne bezanje za egzistenciju, nego bezanje od sebe. Npr ja nikad ne bih pobegao iz Srbije zbog egzistencije, vise iz nekih drugih razloga.

 

Njegova prica se svodi na to i ja to ne kontam. Ne mogu da razumem i ako sam  poprilicno sirokih shvatanja u svemu. Za mene kao ne postoje granice, a za vas ipak  ocigledno postoje ako dobro procitas vase koemntare. Prosto ne znam sta vas tera da tako nesto uopste pisete. Tj da budem precizan prica se svodi da branis Eda bez neke preke potrebe.

 

Treba se za ovo boriti uvek, ne mora iz Srbije, moze i iz Nemacke, Indije ili Pakistana. Cak sam i ja nekih shvatanja da ova drzva ide u sunovrat ali opet ne bih odustao od nje, ovo su za mene neki novi momenti da budem iskren sto cujem od Vas.

 

Ta fora ja volim sebe, pa ko to ne voli sebe? Nadji mi tu osobu, ipak iza sebe nesto moras da ostavis vise nego sto je tvoja puka egzistencija, pa to bilo i u nekoj gomili ili se pak svodilo na zelje. Evo ja ne volim sebe i ne razmiljam o sebi,  to je stvarno suplja prica.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Vjekoslav said:

 

citam ovu diskusiju i taman htjedoh reci da identicne, ali uistinu (doslovce) identicne zalopojke o toj famoznoj i navodno fatalnoj (i dakako, posve specificnoj und unikatnoj) podijeljenosti nacije svaki jebeni dan slusam od Hrvata. iznimka je dakako bajkovito sjecanje na "devedeset i prvu". dakle na rat, kad su "svi Hrvati bili jedinstveni". i onda se ljute kad konstatiram da im je nacionalna kultura ratna kultura.

 

...

 

al eto, ti me preduhitrio. to ti je btw. vec drugi put.

pocinjes mi ici na zivce. :classic_dry:

 

Oko cega ste vi tacno podeljeni? Stvarno ne znam u vezi cega se vi delite npr?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Pavaroti said:

 Ma svakom je licna egzistencija prva, ali pricati te price kako ste vi deca sveta i kako ce vas negde drugde primiti ili se osecati bliskijim nekim drugim zemljama su smesne price. 

U principu vasa prica se i svodi da vas je sramota sto ste Srbi, da Vas nije sramota ne bi ni zapocinjali ovaj razgovor. Na kraju to i potvrdjujes.

 

Molim te da mi ovo ne podmećeš jer to nikad nisam rekao, niti mislim to.

 

26 minutes ago, Pavaroti said:

 

Nije da sam odusevljen nama i shvatam ljude koji odu i kakva je stanje svesti nasih ljudi, samo nikada se ne bih odrekao ovoga sto jesam. To je bezanje, ne bezanje za egzistenciju, nego bezanje od sebe. Npr ja nikad ne bih pobegao iz Srbije zbog egzistencije, vise iz nekih drugih razloga. Njegova prica se svodi na to i ja to ne kontam. 

 

Ja sam već u više navrata navodio da nisam “pobegao” prvenstveno zbog egzistencije. Otišao sam jer smatram da Srbija danas, a i narednih par decenija) neće biti društvo u kojem ja želim da moja deca odrastaju. U kojem ja ne mogu da vodim život dostojan čoveka i građanina jedne evropske države, i zato:

 

26 minutes ago, Pavaroti said:

 ali opet ne bih odustao od nje, ovo su za mene neki novi momenti da budem iskren sto cujem od Vas.

 

da, ja jesam u principu odustao od Srbije, odustao u smislu da ne dam više ni atom svoje snage za nešto za šta mislim da nema perspektivu jer sam ih dovoljno uzalud potrošio. 

 

2 minutes ago, Beonegro said:

Zato što su 2012. već jednom to uradili. Toliko valjda znaš?

 

Naravno, mislim da sam to već negde, koliko danas, i pomenuo. Baš zato nisam siguran da li bi isti ljudi opet ponovili istu “grešku”. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Pavaroti said:

 Sumnjam da u Rijeci i Zadru navijaju za Dinamo ili Hajduk, pa i u Sibeniku. Posebno sto imaju i druge sportove gde nema ova dva kluba. Ovde i u Karlingu imas samo CZ i PAR. Ovo drugo i ne znam sta si hteo da kazes. Nisi u principu dokazao nista ovim postom, ali dobro.

 

 Ma svakom je licna egzistencija prva, ali pricati te price kako ste vi deca sveta i kako ce vas negde drugde primiti ili se osecati bliskijim nekim drugim zemljama su smesne price. 

U principu vasa prica se i svodi da vas je sramota sto ste Srbi, da Vas nije sramota ne bi ni zapocinjali ovaj razgovor. Na kraju to i potvrdjujes.

 

Nije da sam odusevljen nama i shvatam ljude koji odu i kakva je stanje svesti nasih ljudi, samo nikada se ne bih odrekao ovoga sto jesam. To je bezanje, ne bezanje za egzistenciju, nego bezanje od sebe. Npr ja nikad ne bih pobegao iz Srbije zbog egzistencije, vise iz nekih drugih razloga.

 

Njegova prica se svodi na to i ja to ne kontam. Ne mogu da razumem i ako sam  poprilicno sirokih shvatanja u svemu. Za mene kao ne postoje granice, a za vas ipak  ocigledno postoje ako dobro procitas vase koemntare. Prosto ne znam sta vas tera da tako nesto uopste pisete. Tj da budem precizan prica se svodi da branis Eda bez neke preke potrebe.

 

Treba se za ovo boriti uvek, ne mora iz Srbije, moze i iz Nemacke, Indije ili Pakistana. Cak sam i ja nekih shvatanja da ova drzva ide u sunovrat ali opet ne bih odustao od nje, ovo su za mene neki novi momenti da budem iskren sto cujem od Vas.

 

Ta fora ja volim sebe, pa ko to ne voli sebe? Nadji mi tu osobu, ipak iza sebe nesto moras da ostavis vise nego sto je tvoja puka egzistencija, pa to bilo i u nekoj gomili ili se pak svodilo na zelje. Evo ja ne volim sebe i ne razmiljam o sebi,  to je stvarno suplja prica.

 

Ne izmisljaj, lepo sam napisao sta mislim o osecaju sramote ili ponosa.

 

OK, ocigledno je da ne mozes da se oslobodis okova nacionalnosti, pa gledas na sve kroz tu prizmu. I prestani da ponavljas kako mi trebamo ovo, moramo ono...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:

 

Molim te da mi ovo ne podmećeš jer to nikad nisam rekao, niti mislim to.

 

 

Ja sam već u više navrata navodio da nisam “pobegao” prvenstveno zbog egzistencije. Otišao sam jer smatram da Srbija danas, a i narednih par decenija) neće biti društvo u kojem ja želim da moja deca odrastaju. U kojem ja ne mogu da vodim život dostojan čoveka i građanina jedne evropske države, i zato:

 

 

da, ja jesam u principu odustao od Srbije, odustao u smislu da ne dam više ni atom svoje snage za nešto za šta mislim da nema perspektivu jer sam ih dovoljno uzalud potrošio. 

 

 

Naravno, mislim da sam to već negde, koliko danas, i pomenuo. Baš zato nisam siguran da li bi isti ljudi opet ponovili istu “grešku”. 

Da, sad se slazemo. Sad si bar meni lepse objasnio. Izvini!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dude said:

 

Ne izmisljaj, lepo sam napisao sta mislim o osecaju sramote ili ponosa.

 

OK, ocigledno je da ne mozes da se oslobodis okova nacionalnosti, pa gledas na sve kroz tu prizmu. I prestani da ponavljas kako mi trebamo ovo, moramo ono...

 

Okova nacionalnosti, sta to treba da znaci?

 

Ok, mozda se nismo razumeli, spusticemo loptu sad dude. Ne zelim da se nastavljam sa ovim, nije ni tema. 

 

Nek bude da se nismo razumeli.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

citam ovu diskusiju i taman htjedoh reci da identicne, ali uistinu (doslovce) identicne zalopojke o toj famoznoj i navodno fatalnoj (i dakako, posve specificnoj und unikatnoj) podijeljenosti nacije svaki jebeni dan slusam od Hrvata. iznimka je dakako bajkovito sjecanje na "devedeset i prvu". dakle na rat, kad su "svi Hrvati bili jedinstveni". i onda se ljute kad konstatiram da im je nacionalna kultura ratna kultura.

 

...

 

al eto, ti me preduhitrio. to ti je btw. vec drugi put.

pocinjes mi ici na zivce. :classic_dry:

 

 

Niko ne deli drustvo uspesnije od onih koji stalno pozivaju na jedinstvo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Ja sam već u više navrata navodio da nisam “pobegao” prvenstveno zbog egzistencije. Otišao sam jer smatram da Srbija danas, a i narednih par decenija) neće biti društvo u kojem ja želim da moja deca odrastaju. U kojem ja ne mogu da vodim život dostojan čoveka i građanina jedne evropske države, i zato:

 

 

Dakle, otisao si zbog egzistencije.:classic_laugh:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Pavaroti said:

Oko cega ste vi tacno podeljeni? Stvarno ne znam u vezi cega se vi delite npr?

Iz nekog mog iskustva u Hr postoji velika podela na "nacose" i "progresivne" (naravno ovo je velika trivijalizacija, ali mi je tako najlakse da objasnim). Mnogo veca nego sto je to generalna percepcija u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, jedibojan said:

Iz nekog mog iskustva u Hr postoji velika podela na "nacose" i "progresivne" (naravno ovo je velika trivijalizacija, ali mi je tako najlakse da objasnim). Mnogo veca nego sto je to generalna percepcija u Srbiji.

 Ima svuda podela. Ipak nase podele datiraju od cetnika i partizana, to se drzi i dan danas. Imas dva kluba koja jedina imaju podrsku u svim sportovima i nema tog grada gde 90% zitelja ne navija za jedan od ova dva kluba. na sve to mozes vezati sa brdo novih i modernijih podela. Ovde to ima onako dobru tezinu i nije bas uvek za salu. Kao sto sad imas za vucica i protiv vucica. Pa imas drugorsbijance i evo sad novih trecesrbijanaca. To je samo podela izmedju Srba, da ne uzimamo nesto drugo slucajno i da ne idem na drugu temu. 

 

Pa eno ti DS, koliko stranaka je nastalo iz DS-a? Milion ja cu ti reci. Nema te stvari koju nisom uprostili. Cak imas ovde ljude koji kazu da ko poziva na jedinostvo taj najvise deli ljude. Ima svasta bas, mislim da se retko koji narod bavi glupostima kao sto se mi bavimo. Dok na ozbiljnim temama nas nema nigde. Uglavnom taastatura revolucija i filozofija. To ti je onako ukratko i amaterski odradjeno moj prijatelju. 

 

Da malo predjem na drugu stvar. Pa ovde, mislim na drzavu, ima jos idiota koji veruju da je Canka, Ceda, Seselj i ostala bagra opozicija. Ima jos onih kji veruju da su svi isti. To su u stvari ljudi koji nece da se naprezaju u razmisljanju. Klasicni kockari, bacili bi all in na dva zandara 🙂

 

Retko cujem uopste da neko kaze, ah da imas pravo. Pogresio sam i neke slicne stvari. Ali otisao sam sad ko zna gde 🙂 ovde cu stati.

Edited by Pavaroti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pavaroti said:

... retko cujem uopste da neko kaze, ah da imas pravo... pogresio sam i neke slicne stvari. Ali otisao sam sad ko zna gde ... ovde cu staviti ...

 

Sta ces 'staviti'?

:wink2:

'Nase' podele ne datiraju od 'cetnika & partizana' / iliti 'dva kluba'.

One datiraju od izbora 'nebeskog' i 'zemaljskog'. Istorija je pokazala da je to 'nebesko' - obicna shitina.

Porediti RL sa jednim teatralizovanim igrokazom na poljancetu, gde neuki & nemusti, no dobro placeni pajaci naganjaju 'napuhani volujski mjehur' - vise je nego smesno. To je tuzno.

Svako za sebe odredjuje sta je 'ozbiljna tema'.

Indijanska poslovica kaze: 'u svakom coveku postoje dva vuka: dobar i zao, a pobedi onaj koga vise hranis.'

Ne bih bas bio toliko rezolutan oko idiJota u pogledu 'Canka, Cede, seseljoze i sl.', jer slicnih idiJota imas i na drugoj strani. To bi se tvojim recnikom reklo - na 'drugoj polovini terena'. Nomalno da su svi isti, bez obzira na boju dresa. Samo sto jedni vecito kukaju na sudiju. Prvo 'krljaju' pa onda placu. No, ucestvuju u istoj igri, sa istim pravilima.

Osim onog propalog 'dzankija' koji je 'rukometom zabio gol' i to proglasio 'bozanskom voljom'.

:classic_blink: 

'Nece da se naprezaju, bacili sve na dva zandara?' O kome ti to, o kom delu 'poljanceta'?

A za ovo boldovano - ajde podji od sebe. Reci da si pogresio i slicne stvari.

Btw, a sto tebe brine sto je neko 'otisao ko zna gde'? Kao sto je on izabrao i ti si izabrao.

Seti se 'kalemara / oca nacije': izmedju istine i srbije, biram srbiju.

:ajme:

 

>> ... Danilo Kiš: O nacionalizmu

     Nacionalizam je, pre svega, paranoja. Kolektivna i pojedinačna paranoja. Kao kolektivna paranoja, ona je posledica zavisti i straha, a iznad svega posledica gubljenja individualne svesti; te prema tome, kolektivna paranoja i nije ništa drugo od zbir individualnih paranoja doveden do paroksizma. Ako pojedinac, u okviru društvenog projekta, nije u stanju da se „izrazi”, ili zato što mu taj društveni projekt ne ide na ruku, ne stimuliše ga kao individuu, ili ga sprečava kao individuu, što će reći ne daje mu da dođe do svog entiteta, on je primoran da svoj entitet traži izvan identiteta i izvan tzv. društvene strukture. Tako on postaje pripadnik jedne slobodnozidarske skupine koja postavlja sebi, bar na izgled, za zadatak i cilj probleme epohalne važnosti: opstanak i prestiž nacije, ili nacija, očuvanje tradicije i nacionalnih svetinja, folklornih, filozofskih, etičkih, književnih itd.

     Sa teretom takve, tajne, polujavne ili javne misije, N. N. postaje čovek akcije, narodni tribun, privid individuuma. Kad smo ga već sveli na tu meru, na njegovu pravu meru, pošto smo ga izdvojili iz krda, i skinuli ga sa slobodnozidarske lože, u koju se on sam smestio, ili gde su ga drugi smestili, imamo pred sobom individuum bez individualnosti, nacionalistu, rođaka Žila. To je onaj Sartrov Žil, koji je porodična i društvena nula, čija je jedina osobina da ume da prebledi na pomenu jedne jedine teme: Engleza. To bledilo, to drhtanje, ta njegova „tajna” da ume da prebledi na pomen Engleza, to je jedino njegovo društveno biće i to ga čini značajnim, postojećim: nemojte pred njim pominjati engleski čaj, jer će vam svi za stolom početi namigivati, davaće vam znake rukama i nogama, jer Žil je osetljiv na Engleze, zaboga, pa to svi znaju, Žil mrzi Engleze (a voli svoje, Francuze), jednom rečju, Žil je ličnost, on postaje ličnost zahvaljujući engleskom čaju. Ovaj i ovakav portret, primenljiv na sve nacionaliste, može se slobodno, a po ovoj shemi, razviti do kraja: nacionalista je, po pravilu, kao društveno biće, i kao pojedinac, podjednako ništavan. Izvan ovog opredeljenja, on je nula. On je zapostavio porodicu, posao (uglavnom činovnički), literaturu (ako je pisac), društvene funkcije, jer su one suviše sitne u odnosu na njegov mesijanizam. Treba li reći da je on, po opredeljenju, asketa, potencijalni borac, koji čeka svoj čas.

     Nacionalizam je, da parafraziram Sartrov stav o antisemitizmu, potpun i slobodan izbor, globalan stav koji čovek prihvata ne samo prema drugim nacijama, nego i prema čoveku uopšte, prema istoriji i društvu, to je istovremeno strast i koncepcija sveta. Nacionalista je, po definiciji, ignorant. Nacionalizam je, dakle, linija manjeg otpora, komocija. Nacionalisti je lako, on zna, ili misli da zna, svoje vrednosti, svoje, što će reći nacionalne, što će reći vrednosti nacije kojoj pripada, etičke i političke, a za ostale se ne interesuje, ne interesuju ga, pakao to su drugi (druge nacije, drugo pleme). Njih ne treba ni proveravati. Nacionalista u drugima vidi isključivo sebe – nacionaliste. Pozicija, rekosmo li, komotna. Strah i zavist. Opredeljenje, angažovanje, koje ne iziskuje truda. Ne samo pakao to su drugi, u okviru nacionalnog ključa naravno, nego i: sve što nije moje (srpsko, hrvatsko, francusko…) to mi je strano. Nacionalizam je ideologija banalnosti. Nacionalizam je, uz to, ne samo po etimološkom značenju, još poslednja ideologija i demagogija koja se obraća narodu.

     Pisci to najbolje znaju. Stoga je pod sumnjom nacionalizma svaki pisac koji deklarativno izjavljuje da piše „iz naroda i za narod”, koji svoj individualni glas, tobože potčinjava višim nacionalnim interesima. Nacionalizam je kič: u srpskohrvatskoj varijanti, borba za prevlast oko nacionalnog porekla licitarskog srca. Nacionalista, u principu, ne zna ni jedan jezik, niti tzv. varijante, ne poznaje druge kulture (ne tiču ga se). Ali stvar nije tako prosta. Ako zna neki jezik, što će reći da kao intelektualac ima uvid u kulturno nasleđe neke druge nacije, velike ili male, to mu znanje služi samo tome da uspostavlja analogije, na štetu onih drugih, naravno. Kič i folklor, folklorni kič, ako vam se tako više sviđa, nisu ništa drugo do kamuflirani nacionalizam, plodno polje nacionalističke ideologije. Zamah folklorizma, kod nas i u svetu, nije antropološke prirode, nego nacionalističke. Insistiranje na famoznom couleur locale takođe je, ako je izvan umetničkog konteksta (što će reći ako nije u službi umetničke istine), jedan od vidova nacionalizma, prikrivenog.

     Nacionalizam je, dakle, prevashodno negativitet, nacionalizam je negativna kategorija duha, jer nacionalizam živi na poricanju i od poricanja. Mi nismo ono što su oni. Mi smo pozitivan pol, oni negativan. Naše vrednosti, nacionalne, nacionalističke, imaju funkciju tek u odnosu na nacionalizam onih drugih: mi jesmo nacionalisti, ali oni su to još i više; mi koljemo (kad se mora), ali oni još i više; mi smo pijanci, oni alkoholičari; naša istorija je ispravna samo u odnosu na njihovu, naš je jezik čist samo u odnosu na njihov. Nacionalizam živi od relativizma. Ne postoje opšte vrednosti, estetičke, etičke itd. Postoje samo relativne. I u tom smislu, u prvom redu, nacionalizam jeste nazadnjaštvo. Treba biti bolji samo od svoga brata ili polubrata, ostalo me se i ne tiče. To je ono što smo nazvali strah. Ostali čak imaju pravo da nas dostignu, da nas prestignu, to nas se ne tiče.

     Ciljevi nacionalizma uvek su dostižni ciljevi, dostižni jer su skromni, skromni jer su podli. Ne skače se, ne baca se kamena s ramena, da bi se dostigao svoj sopstveni maksimum, nego da bi se nadigrali oni, jedini, slični, a tako različni, zbog kojih je igra započeta. Nacionalista se, rekosmo, ne boji nikog, osim svoga brata. Ali od njega se boji strahom egzistencijalnim, patološkim; pobeda izabranog neprijatelja jeste njegov apsolutni poraz, ukidanje njegovog bića. Pošto je strašljivac i nikogović, nacionalista ne ističe sebi više ciljeve. Pobeda nad izabranim neprijateljem, onim drugim, jeste apsolutna pobeda. Stoga je nacionalizam ideja beznađa, ideologija mogućne pobede, zagarantovana pobeda, poraz nikad konačan. Nacionalista se ne boji nikoga, „nikog do boga”, a njegov bog jeste bog po njegovoj meri, bledi rođak Žil, negde za nekim drugim stolom, njegov brat rođeni, isto toliko nemoćan koliko i on sam, „ponos porodice”, porodični entitet, svesni i organizovani deo porodice i nacije – bledi rođak Džim. Rekli smo, dakle, biti nacionalista znači biti individuum bez obaveze.

     „To je kukavica koja ne želi da prizna svoj kukavičluk; ubica koji potiskuje svoju naklonost ka ubistvu, nemoćan sasvim da je priguši a koji se, ipak, ne usuđuje da ubije, osim iz potaje ili u anonimnosti gomile; nezadovoljnik koji se ne usuđuje da se pobuni iz straha od konsekvenci svoje pobune” – slika i prilika citiranog Sartrovog antisemite. I odakle, pitamo se, taj kukavičluk, to opredeljenje, taj zamah nacionalizma u naše doba? Pritisnut ideologijama, na marginama društvenih kretanja, zbijen i izgubljen među konfrontiranim ideologijama, nedorastao individualnoj pobuni, jer mu je ona uskraćena, individuum se našao u procepu, u praznini, ne učestvuje u društvenom životu a društveno biće, individualista a individualnost mu uskraćena u ime ideologije, i šta mu preostaje drugo nego da svoje društveno biće traži drugde? Nacionalista je refulirani individualista, nacionalizam je refulirani (kolektivni) izraz tog i takvog individualizma, ideologija i antiideologija…

(1973)
Izvor: Po-etika, knjiga druga, 1974. ... <<

 

...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Kinik Mesas nacionalista sa sovinista. Obe reci se uzurpiraju  i to jeste istina. Ti sad vise pricas o sovinizmu, nacionalista po definiciji nije nista lose. To sto se ovde svaka budala naziva nacionalistom, a ''pametan'' gadi toga zbog ovih privh, ne znaci da je ta rec tj znacenje samo po sebi lose.

 

Sto se tice staviti, pogresio sam i teo sam napisati stati.

 

Stose tice Kisa, on je bio kao antinacionalista, to neko moderno shvatanje nacionalizma je skroz pogresno i nije normalno. Najvise sto rec nacionalista praktikuju u principu sovinisti i onda se stvara da je nacionalizam nesto lose. Ja gledam kosmopolitski tj pokusavam. Samo i zbog toga me nerviraju ove price i poredjenja koja su skroz nepotrebna.

 

Napisao si dosta toga, ali sustinu nisi napisao, eto ti si protiv nacionalizma i ako ne znas sta to znaci, vise si kao i svi ovde antisovinista. Da te malo ispravim dobri moj Kinice 🙂

 

Za onja prvi, ja pricam o podelama koje zahvataju moj deo zivota ili koje uticu na moj zivot. Svakako ne idem mnogo dalkoe, ali to je tako. Napisao sam, ne bih se vracao na to. 

 

Cela ova prica ide na to da ti zaokruzis nesto na izborima, posto diskutujemo o opoziciji ovde a otisli smo malo previse levo rekao bih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Pavaroti said:

... mesas nacionalista sa sovinista. Obe reci se uzurpiraju  i to jeste istina. Ti sad vise pricas o sovinizmu, nacionalista po definiciji nije nista lose. to sto se ovde svaka budala naziva nacionalistom, a ''pametan'' gadi toga zbog ovih privh, ne znaci da je ta rec tj znacenje samo po sebi lose.

... stose tice Kisa, on je bio kao antinacionalista, to neko moderno shvatanje nacionalizma je skroz pogresno i nije normalno... najvise sto rec nacionalista praktikuju u principu sovinisti i onda se stvara da je nacionalizam nesto lose... ja gledam kosmopolitski tj pokusavam ... samo i zbog toga me nerviraju ove price i poredjenja koja su skroz nepotrebna...

... napisao si dosta toga, ali sustinu nisi napisao, eto ti si protiv nacionalizma i ako ne znas sta to znaci, vise si kao i svi ovde antisovinista...  🙂

... za onja prvi, ja pricam o podelama koje zahvataju moj deo zivota ili koje uticu na moj zivot... svakako ne idem mnogo dalkoe, ali to je tako ... 

... cela ova prica ide na to da ti zaokruzis nesto na izborima, posto diskutujemo o opoziciji ovde a otisli smo malo previse levo rekao bih.

 

Ocigledno nisi pazljivo citao.

 

Niko ne 'uzurpira obe reci', vec ih neki tumace kako im se hoce.
Posle 2000. odjednom se 'dosmanlije' uskopistile pa pokrenu neku inicijativu da se povrati dignitet pojmu 'patriotizam', jer, 'pravi, njihov patriotizam' nije bio 'patriJotizam, onih, tj. prethodnog rezima'.

To je vrlo brzo puklo, jer se uvidelo da se lupa na otvorena vrata.

Ima jako mnogo definicija i 'definicija', gde sve obicno zavrsi u nekom 'gang bangu', ma patriota sam ja, ali ne do shovinizma! A kad ga pitas gde je ta granica - obicno se spetlja i pocne da prosipa nebuloze.

 

Svaki 'patriJota' se nuzno odbacuje od 'drugog', od 'inih', tvrdeci da on ispoljava cistu ljubav, pa i postovanje, dok oni drugi ... tu onda sledi D. Kis i njegov tekst. Njegovo shvatanje / tumacenje nacionalizma je autenticno, zdravo i tu nema niceg pogresnog, niti, taman posla 'bolesnog'. Ovom tvojim tvrdnjom sam jednostavno zgranut! 
 

Ti ne gledas 'kosmpolitski' (pogledaj znacenje tog pojma', ti gledas cepenacki, sto bi rekao R. Konstantinovic - palanacki.

 

Bila je neka manifestacije tokom dogadjanja naroda, pa u nekoj hali, neki zblanuti pesnicki lik (kasnije se nacisto izbrukao i ispoljio se kao poslednje ljudsko djubre) recitujuci uzviknuo: 'srbin sam, srbin! od te misli htjedoh da poletim!'
Na sta je nivinar koji je napisao reportazu zakljucio: poverovacu mu, ako mi na licu mesta to prodemonstrira!  

 

Nijedan 'patriJota' nije u stanju da racionalno objasni svoje stavove oko 'ljubavi' a da se ne uplete u komplikacije / povece gluposti. Ne mogu se iracionalne stvari objasnjavati raciom. To ne postoji ni u odnosu na ljubav prema bliznjem, jer ima losih roditelja, losih partnera / partnerki / lose dece / losih rodjaka, losih prijatelja i poznanika. Tako da sva ta 'ljubav' je jedna poveca uslovnost, samoobmana i laz namenjena okolini da bi se neko predstavio u lepsoj svetlosti / zabasurio neprijatne cinjenice.

 

Ne postoje podele koje zahvataju tvoj deo zivota, koje uticu na tvoj zivot. Postoje samo podele koje si ti stvorio i dozvoljavas da te cimaju ovamo-onamo. Te 'podele' o kojima ti govoris - recimo oko 'sporta' - to za mene ne postoji. Sidjem do prodavice da kupim pivo, likovi me pitaju: komso jesi gledao ... Nisam. Pa kako si podneo tvog komsu sa desne strane, ti znas kako on navija i bogorada! Ne znam, stavim sluske. Zove me neki poznanik - jao sav sam se preznojio! Pa sto me zoves - istrusiraj se. I onda mi kaze - bas si ovakav_onakav kako mozes? Mogu, jer se jako trudim da niposto ne podlegnem tome. 
 

Obilazim jednom neki strani muzej, tamo sve cakum-pakum, no ista 'patriotska prica'. Gledam one vitrine, i sam sebi se nasmejem - hebote, ti ne ides ni po bijogradskim muzejima, sta ces ovde, zar si nesto drugo ocekivao? 

 

Sta ce meni bulumenta domacih mediokriteta - u svim oblastima ljudske delatnosti - kad ja imam mnogo bolje, svetski dokazane? Ni svaku od njih ne ljubim preterano, samo one za koje ja odlucim da vrede. Npr, Mona Liza je rugoba. Leonardovi crtezi su sjajni, no ta nakaza - to za mene ne postoji.

 

Ja odlucujem sta cu 'zaokruziti' a ne neka 'korist / potreba / pravilnost / spasavanje ovog_onog!'
Ako ja treba da spasavam srBiju - pa neka propadne!
Spasices je ti.
:classic_biggrin:

 

...

Edited by Eddard
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Kinik Opet ti svoju pricu pricas bez obzira sta je tema. Prvo opet vezujes pricu za dva razlicita pojma, sad je patriJota, tamo je bio sovinizam. Onda pricas o Kisu, pa on je jeste bio antinacionalista i antikomunista, to bar svako zna. Takodje je bio veliki boem i kontam da ga je bolela patka ko sta misli, vise je bio u fazonu gde ce mu sta od toga znaciti u daljem zivotu. Koliko spominjes Kisa, bio bi verovatno iznenadjen da si bilo sta procitao od njega.

 

Mesas babe i zabe i uvek bacas pricu na svoju vodenicu. Mesas dosta pojmove, ali te za to i nije preterano briga, ono sto mi se svidja, imas dobre paralele i price, to mi se dopada najvise u tekstu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pavaroti said:

...

 

Ti imas poveci problem sa citanjem, sto dovodi do problema sa razumevanjem.

To se inace zove 'kognitivna disonanca'.

 

A kao ilustracija - to je ona decija drevena igracka sa malim cekicem, dascicom na postolju sa tri otvora, i tri drvene figure - zvezda, kocka i kugla (namerno razlicitih dimenzija) koje treba proturiti kroz te otvore. Cesto dete pokusava da uturi figuricu u pogresan otvor. Pa se malo dete vezba, tj. vezba 'apstraktno misljenje'. Na kraju savlada / nauci. 

 

E, tu imas problema jer si pobrkao pojmove (dao im svoje, subjektivno tumacenje) i pokusavas da diskutujes.

Nema diskusije ako mi unapred ne definisemo pojmove, pa ih se drzimo.

Sve ostalo je palamudjenje, improvizacija, vadjenje & gubljenje vremena.

 

Nema sanse da kod mene moze da prodje neko njanjavo / sirupasto tumacenje 'naciJonalizma', jer se toga klonim, a propagatore u RL drzim na odstojanju. Nema kod mene gradacije - patriJotizam, naZijonalizam, shovinizam.

Sve je to isto djubre, a patriotizam, ali u najmanjoj mogucoj meri, 'na vrhu kasicice' priznajem kao pravo samo onima koji se zaista mogu pohvaliti civilizacijskim diprinosom. Shitholinska gologuzija treba da kushuje.

:77:

Vecina ovoga sto si napiskarao samo spada u poznato - 'napad je najbolja odbrana / ti ces mi zabranis ...'

Reklo bi se - tvoja stvar. No, nije to samo tako. Pogledaj stanje u sociumu (gde su se pogubila sva merila i moralna nacela) pa ce ti neke stvari biti jasnije i neces se cuditi - kako, kao 'kolektivitet' ne mozemo ovo / ne mozemo ono'?

'Da budemo jedinstveni / da se okupimo oko najpreceg cilja'!

 

Ne mozemo? Nije tacno. Ne zelimo to svi. 

Ja to, apsolutno ne zelim! 

 

A o tome da umem da pisem - to znam.

:classic_cool:

Jer sam jako mnogo citao, pa i D. Kisa.

 

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
 
0
 Advanced issues found
 
 
 
39 minutes ago, Kinik said:

 

Ti imas 

Jer sam jako mnogo citao, pa i D. Kisa.

 

...

 Ne moze to biti isto. Ta trilogija. Moze za tebe, ali za sve ostale nije. Mozes ti ziveti na Marsu za tebe, ali realnost je nesto drugo i na to se nisi obzirao do sada.  Ne znam ni da li znas nesto o Ksu ali mozes na brzinu izguglati i bice ti jasno sta pisem. 

 

Ovo je javni forum, drzimo se reci koje vec imaju znacenja, ne tvojih, nego opstenarodnih. To kako ti shvatas to, ovde je skroz nebitno.

 

Svakko treba da se drzis teme, a otisao si mnogo daleko da bi osporavao ''Boksica'' i zlu  opozociju. Sa tim da si ti treca Srbija, mnogo se trosis prijatelju.  Vas koje en zanima ova stvar,imate i druge teme. Ipak ti kao trecisrbijanac volis ovde da diskutujes i pljucnes po potrebi 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pavaroti said:

... 🙂

 

 

Mene ne interesuju 'svi ostali'! Uostalom, ko su oni?

NaZiJonalisti imaju veliki problem, a to je da su oni toliko opsednuti 'kolektivom' da ne vide ljude.

Pogotovo one koji ne zele da ih se uvlaci u kolektivitet.

S. Jakovljevica i 'Srpsku trilogiju' sam citao u detinjstvu - to je djubre.

 

Btw, rekao sam ti da znam sve sto me je interesovalo o Kisu, da sam vecinu knjiga procitao, pa cak i prevode 'Francuske erotske poezije'. Neke godine kada je bila cuvena rasprava o tzv. 'plagijatu', u nekom drustvu kazem - ma kakav plagijat, to ga napadaju cvrstorukasi / domaci staljinisticki olos. To se kasnije uz povecu buku, nepodopstine i zlocine pretvorilo u ljudozderski naZiJonalizam / shovinizam, pa su neke ordinarne budaletine cak skovale izraz - 'autoshovinizam' (no ti se plasis da ga upotrebis!')

 

Normalno da je javni 4um, no ne drzimo se ni mojih, ni tvojih reci. Uzmi neku knjigu, pa se upoznaj u vezi znacenja.

Dozvoli - ako je skroz nebitnmo kako ja shvatam, skroz nebitno je i kako ti shvatas.

S tim sto iza mene stoji ogromna vecina likova koji su dali ogroman dopsinos civilizaciji, pa se osecam skroz lagodno, dok tebe nesto zulji, jer - na koga bi mogao da se pozoves oko naZiJonalizma, a da te ne kritikuju / ismeju?

 

Nisam ja otisao van teme, to je tvoja podmetacina. Ja samo hocu da kazem da je za mene jedno vukojebinsko polupismeno bibliotekarce, kao pojava u politici / u zivotu - sto bi rekao Elvis Costelo - 'less than zero'. Apsolutno nebitan.

Kao opali list / brabonjak u parku.

 

I za kraj.

Ja nisam 'trecesrbijanac', posto nisam ni srbin. Za mene je 'srbin' - uvreda, i ja se nikada nisam tako izjasnio.

Tj. biram da nisam srbin, sto mi dopusta zakon. Taman posla da sam srBstvo posisao slucajnim rodjenjem u nekoj vukojebini!

Kada bi me u rusiji pitali ko sam, rekao bih - potomak ruskih emigranata (znanje jezika mi to dozvoljava), a kada bi me u inostranstvu pitali odakle sam, rekao bih - iz Bgd. A na pitanje ko sam - cesto bih uz osmeh rekao - The Wandering Jew / lutajuci Židov ili Vječni Židov (Ahasver). Jednom u italiji neki mladji lik me to pita (bio na rucku) pa mu kazem - L'ebreo errante, na zaprepascenje roditelja.

:classic_biggrin:

Mojim roditeljima su pred kraj zivota neocekivano / cudesno izrasli mlecni zubi 'srBstva'.

 

No, citav ovaj topik bi trebao da bude o opoziciji, medjutim mnogi imaju neki iscaseni stav, pa se navadili / namecu 'jedinstvo, visi cilj, visi interes, samo da ih / ga oborimo' i slicne gluposti, apelujuci na 'prevazilazenje podeljenosti / zajednistvo, duvajuci u naZiJonske vuvuzele i zahtevajuci stadionske 'talase'...

:smiley26:

To me vrlo malo zanima, jer kao sto sam rekao - ne dam glas opoziciJonim luzercinama.

Imali su vise prilika od 2000. - nista nisu uradili i nemaju pravo da bilo sta traze, tim pre zahtevaju od mene.

Ja ne idem na groblje ni roditeljima - 'ashes to ashes, dust to dust'.

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Kinik Ogromni postovi, ali neke delove i volim da citam. Da ne idemo na Kisa, ne snalazis mi se tu najbolje. Boskic ce na kraju ispasti i premijer, uvek to tako bude, iznenada i u  inat hejterima. Ne znam ni sto bih nastavio diskusiju kad ga nazivas nekim pogrdnim imenima. Nego nisam te pitao, a nema ni teme adekvatne za to. Sta mislis o poziciji, nesto si mi tu nedorecen, pa evo izvoli imas prostora?

 

Da vidimo koliko ces biti nadahnut. 🤩

 

Cuj nisi Srbin. Moras nesto biti, ciji pasos imas? 😁

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...