Jump to content

Kakvi su danas ljudi


vilhelmina

Recommended Posts

48 minutes ago, Angelia said:

 

Meni je recimo sve to bilo interesantno, valjda zato sto volim istoriju, a mozda i zato sto volim da istrazujem porodicne legende.

Deo zivota sam imala srecu da provedem sa ljudima koji su pamtili sad vec neke stvari od pre 100 godina, pa sam volela da slusam te price.

 

LoL, moram da napisem. Blago vama sta su vama vase dede pricale.

Meni je moj deda pricao ( koji je imao malo vece klempave usi, i sisao se na celavo ) kako se on penjao na oblak, uz pomoc kukurozovine. Jednu po jednu je slagao ispred sebe dok mu nije ponestalo, silazeci dole pao je na zemlju i glava mu se otkotrljala sa vrata ( ramena), i tako pipajuci glavo da je vrati nazad, napipao majmunsku i otuda mu takav majmunski izgled .

Eto kakvi smo mi u familiji 😂

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:

... 

 

 

Ne radi se o tome.

Zasto ti izvlacis zakljucke o 'pobedi / porazu'? 

Mislim - dokle?

:classic_huh:

 

Kako smo nastali - pa to je vrlo jednostavno.

 

Eto, recimo moja prababa Barbara (Barushka M.), verovatno ceska jevrejka (neko jurio preko 'Crvenog krsta', pa zaboravio) - dosla je u srbiju s kraja XIX veka, udala se za nekog surovog hercegovackog lika, izrodila sestoro dece i umrla od 'spanjolke' oko 1918.

Ni grob joj se ne zna - to je sve bilo vise puta prekopano. Znale su cerke (sve umrle / sinovi - i oni umrli pre nje), zna se crkva u kojoj se vencala (na Cukarici) - no nikakvih dokumenata nema.

Odneli ratovi. 

 

A porodicne legende / price - pa tu je nesto ostalo.

Razbole se babina braca, pa samo najmladji Dragutin / 'Duta / Dutenjka' ih gledao, trckarao oko njih. A bio je 'najmeksi'. Najstariji brat - violentni dinarac / hercegovac, zatrazi ciragetu. Dutenjka mu zavije i donese. Ovaj pripali i zgrabi ga za kosulju da ga omirise. A Dutenjka krisom 'duvanio'. Pa ga protrese za okovratnik i pripreti: 'ceh, boga li ti ceskoga!'

A sve ih je i prao i kupao i presvlacio i poslednji umro.

 

Groblje?

:smiley26:

 

Posle mnogo godina, u nekom poluraspadnutom kartonskom kuferu koji je u komsijskoj supi preziveo 2 rata, pocnem da prebiram neke stare novine / papire - nadjem uvijene u rasparene listove 'Domacice', neke staklene ukrase, nekako cudno krive ... pa se setim: menorah!

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Menorah_(Hanukkah)

 

Ali od ceskog kristala! 

Steta, podelim to tetkama a one u nekom 'sredjivanju stana' sve pobacaju.

Skojevke.

:thumbdown:

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

:roflmao:Ma 'teo da mu odvede curu u Stambol Grad. Nema to kod nas labavo, o'ma kubura pali. Te su nas kubure i rasule po svetu. 

A ne, mi smo to sve po PS-u, bitka, pa sablja, pa se Pashi otkotrlja glava :lol_2: znas ono mi uz planinu, Turci....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

9 hours ago, Plavi Golub said:

 

Ja kad sam pisala nisam mislila ni na kakvu prisilu spolja, vec na pritisak na pojedinaca unutar takvog sistema. Da ne pricamo da se nekima podredjeni polozaj nije menjao od rodjenja do smrti. Pogledaj na zenskim forumima sta pisu o zivotu u zajednici koji jos opstaje ili se vraca na Balkan zbog siromastva. I to u skucenijoj varijanti, manjim kucama i stanovima. Nije bas sve otislo u legendu i forumske price.

A ima malo i da kad covek zadovolji neke osnovne potrebe pocne sa sentimentalizom da gleda taj dom iz koga smo otsili i svaka kritika mu se cini nelojalnoscu. Nije moguce da svaka primedba na odredjeni nacina zivota coveka stavlja u ulogu mrzitelja svega odakle je potekao. Kada bi tako bilo onda niko ne bi imao razloga nista da menja, ni sta i kako kuva, ni kako kreci.

 

Ne znam ni kako je moguce diskutovati ako se svako vredja na nesto sto je napisano, a nije personalno.

 

Ja sebe nosim najnormalnije sa svim ukljucujuci svoje poreklo. Bez ikakvog kompleksa. A volela bih i bogami da je na Balkanu drugacije i sama sam dosta svog vremena i znanja potrosila konkretno da ne bude zaostao i primitivan. A nekad dobila i preko ledja.

 

 

Ne znam po cemu si zakljucila da me bilo cije pisanje na ovom topicu licno uvredilo, i da sam zato napisala to sto sam napisala. Nisam cak nikog ni kvotovala, vec mi je opsti utisak bio da se pojave koje jedva jos postoje u tragovima, podizu na nivo opsteg ili bar prevladavajuceg, vecinskog, dok god se govori o Srbiji. Cim se predje granica, tu je individualizam oduvek vladao, niko nikog nije tlacio, svi clanovi porodice bili ravnopravni i donosili slobodne odluke... Naravno, sad preterujem i karikiram, ali neko neupucen bi stvarno mogao steci takav utisak.

Zato sam si dala slobodu da podsetim da je cudnih obicaja bilo uvek i svuda, ali da svi oni imaju neko svoje objasnjenje u mestu i vremenu u kom su nastali i trajali. 

A to sto nemam cime da doprinesem razradi teme o lokalnim cudnim obicajima, to je zato sto nemam cime. Ja sam tikva bez korena, i ne znam nista o svom poreklu dalje od dve babe i jednog dede koje sam stigla da upoznam. Ali i njih sam sretala jednom godisnje i svi su umrli pre mog punoletstva, tako da sam uskracena i za taj izvor informacija. Ne znam ni koje bih mesto mogla nazvati zavicajem, pa ni ne mogu da nastupam insajderski. Ali valjda mogu da prokomentarisem ono sto citam, a da mi se ne pripisuju motivi za to koji definitivno nisu moji.

Edited by vilhelmina
Dupli quote
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kinik said:

 

 

Ne radi se o tome.

Zasto ti izvlacis zakljucke o 'pobedi / porazu'? 

Mislim - dokle?

:classic_huh:

 

Kako smo nastali - pa to je vrlo jednostavno.

 

Eto, recimo moja prababa Barbara (Barushka M.), verovatno ceska jevrejka (neko jurio preko 'Crvenog krsta', pa zaboravio) - dosla je u srbiju s kraja XIX veka, udala se za nekog surovog hercegovackog lika, izrodila sestoro dece i umrla od 'spanjolke' oko 1918.

Ni grob joj se ne zna - to je sve bilo vise puta prekopano. Znale su cerke (sve umrle / sinovi - i oni umrli pre nje), zna se crkva u kojoj se vencala (na Cukarici) - no nikakvih dokumenata nema.

Odneli ratovi. 

 

A porodicne legende / price - pa tu je nesto ostalo.

Razbole se babina braca, pa samo najmladji Dragutin / 'Duta / Dutenjka' ih gledao, trckarao oko njih. A bio je 'najmeksi'. Najstariji brat - violentni dinarac / hercegovac, zatrazi ciragetu. Dutenjka mu zavije i donese. Ovaj pripali i zgrabi ga za kosulju da ga omirise. A Dutenjka krisom 'duvanio'. Pa ga protrese za okovratnik i pripreti: 'ceh, boga li ti ceskoga!'

A sve ih je i prao i kupao i presvlacio i poslednji umro.

 

Groblje?

:smiley26:

 

Posle mnogo godina, u nekom poluraspadnutom kartonskom kuferu koji je u komsijskoj supi preziveo 2 rata, pocnem da prebiram neke stare novine / papire - nadjem uvijene u rasparene listove 'Domacice', neke staklene ukrase, nekako cudno krive ... pa se setim: menorah!

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Menorah_(Hanukkah)

 

Ali od ceskog kristala! 

Steta, podelim to tetkama a one u nekom 'sredjivanju stana' sve pobacaju.

Skojevke.

:thumbdown:

 

...

 

Moji nisu iz daleka dolazili. Zivele su generacije u tom kraju. Radjale se i na kraju umirale. Sa dve strane jedne reke. A kako su pretekli ratove, ziveli su lepe godine, taman da se preklopimo makar za decije raspuste.

 

 Nije niko pasu ubio, ali jesu "ustajali iz mrtvih". Pradeda (rodjen osamedestih 19. veka) je bio odvojen u nemackom zarobljenistvu u improvizovanu mrtvacnicu (tifusna groznica). Ustane u bunilu i upadne u bure sa vodom. Skinulo mu temperaturu i preziveo. Dobacio desetu deceniju i vise.

 

Jesu li po tebi i izvori SANU (da, da, znam da ima svacega) potpun trash? 

 

@vilhelmina

 

Slavisa se malo uvredio nasim pisanjem, nisam mislila na tebe. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, James Delaney said:

Od kada je moj pradeda upoznao jednog finog gospodina u Transilvaniji niko nam vise i ne umire u familiji 🧛‍♂️

Cekaj da ja capim, pa kad naletis na moj shoder u okeanu. Generacije ce pricati o tome. :)

P.S.

Nema shanse, ja sam zaboravio da necu da umrem. :P

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:

Naravno, sad preterujem i karikiram, ali neko neupucen bi stvarno mogao steci takav utisak.

Zato sam si dala slobodu da podsetim da je cudnih obicaja bilo uvek i svuda, ali da svi oni imaju neko svoje objasnjenje u mestu i vremenu u kom su nastali i trajali. 

 

Ali mi pricamo o mentalitetu koji proizilazi iz tih "obicaja" ako se tako mogu nazvati, i ocekivanja od ljudskih odnosa, na osnovu takvih tradicija. Stvari koje se i danas praktikuju a nisu stvar proslosti.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, James Delaney said:

Od kada je moj pradeda upoznao jednog finog gospodina u Transilvaniji niko nam vise i ne umire u familiji 🧛‍♂️

 

Ajde sto ne umirete, nego sto je to grofovsko poreklo. Kapa dole . Prevazisao si i Kinikovu plemenitost. 👍

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2019 at 4:43 PM, Div said:

 

Nije to nikakvo pravilo u Srbiji, ili, ako hoćete , na Balkanu, mad ima slučajeva, ne baš usamljenih. Kako objasniti da se sela prazne, da gradovi u unutrašnjosti gube stanovništvo, da Beograd raste, odlaze deca itekako, pogledajte kuće po manjim mestima, svaka druga ima za stanare jednog ili dva starca, žive sami, deca su negde u svetu.

 

Gledajući drugove moje dece, decu kolega, rođaka, više je onih koji su pošli svojim putem nego drugih, koji uz mamu i tatu čekaju državni posao.

 

 

 

Nije pravilo jer pises ono sto ti vidis a ja pisem ono sto sam ja videla, tako ispada da svako od nas vidi tu neko svoje pravilo.

 

A nisam ni pisala o onima koji su posle skole otisli u beli svet vec o onima koji nisu. Oni koji su ostali uglavnom sede u stanu mame i tate, nemaju posao i roditelji ih izdrzavaju. Devojke traze sponzore jer mama i tata nemaju dovoljno sredstava za sve sto su zamislile, a decaci kada im je nedovoljno, vide da je krimi posao unosan, pa onda rade takav posao ili nadju neku vezu u kakvoj stranci pa pokusavaju stranackim angazmanom da nabudze sebi neki zivot..Beogradjani uglavnom tako. Mama i tata su zakon. Malo su i razmazeni.

 Za ostale krajeve nisam upucena, mogu samo da procitam u novinama ako nekad pise. A i da ne pise, poznato je da po zabacenim mestima ostaju samo stari ljudi...mladi ili odu dalje ili put Bg . A sta u Bg rade? pa nesto vec rade...rekoh vec.

No, sve ovo sto sada kazem ne znaci da tvrdim da ne postoje oni koji su se snasli, koji odlaze na posao, koji su sebi kupili stan, odvojili se od roditelja i pomazu im. Da ima i takvih.

Link to comment
Share on other sites

Od teme "Kakvi su danas ljudi" došli ste do porodičnog stabla...:classic_smile:

 

Ja znam svoje poreklo,  deo mi je ispričao jedan brat koji je istoričar i koji je kopao po arhivama u nadi da će napraviti pravo porodično stablo ( nije, nedostaju još neki podaci ) a drugi deo sam čula od pokojnih babe i dede- sa tatine strane...I sa mamine strane, poreklo znam..

 

Ako počnem da pišem, mnogi će se smejati a plus tema će postati sve samo ne ona kakva je bila na početku.

 

Ne bi bilo loše da neko od moderatora, kad stigne, podeli ovu temu na dve.  

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Od teme "Kakvi su danas ljudi" došli ste do porodičnog stabla...:classic_smile:

 

Ja znam svoje poreklo,  deo mi je ispričao jedan brat koji je istoričar i koji je kopao po arhivama u nadi da će napraviti pravo porodično stablo ( nije, nedostaju još neki podaci ) a drugi deo sam čula od pokojnih babe i dede- sa tatine strane...I sa mamine strane, poreklo znam.

 

A sto je to bitno, odavno nije? Ti tvoje sposobnosti, struka, kakve veze ima ko su ti bili roditelji?

Moji su bili u SFRJ fabricki radnici, iskolovali mene do dipl. ing diplome (sada je to masters), ja im, kada sam otisao u inostranstvo nesto njima novcano pomogao.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

 

A sto je to bitno, odavno nije? Ti tvoje sposobnosti, struka, kakve veze ima ko su ti bili roditelji?

 

Ne razumem baš ovo, deluje mi pomalo agresivan tvoj ton pisanja...meni je poreklo, tačnije, saznanje ko su mi bili daleki preci-važno..

 

Ukoliko se otvori prikladna tema pisaću, a na ovoj ću, po potebi ostavljati primere "Kakvi su ljudi danas"..imam jedan primer, ali kasnije pišem, sada zaista nemam vremena...Ušla sam na forum na kratko.. 

Link to comment
Share on other sites

Kakvi su danas ljudi...Primer iz jednog beogradskog naselja:

 

JKP "Gradsko zelenilo" nema obavezu da čisti i uređuje zelene površine koje nisu opštinske i gradske. U naselju koje se tek razvija, ima dosta takvih-privatnih površina.

Vlasnici tih površina čekaju dobre investitore kako bi im prodali svoje placeve i ne zanima ih da li tu ima smeća, da li je trava zarasla. etc..

 

Grupa ljudi okupljena oko jedne FB stranice, koja će sigurno tokom vremena postati i Udruženje, pored rešavanja problema prevoza-dva mini busa saobraćaju na 15 minuta i sličnih problema, bavi se i ekologijom.

 

Pre neki dan je sprovedena još jedna akcija ćišćenja naselja i skupljanja smeća. U akciji je učestvovalo sedmoro-osmoro komšija. Skupljali su granje, sekli travu električnim trimerom i sakupljali smeće.

 

Komšije su prolazile pored njih uz onaj bezobrazan osmeh "Samo napred, sredite to kako treba"..i uz slične rečenice.

 

Te komšije koje su "bodrile" ljude koji na +35 sređuju zelene površine, stanuju baš u tim zgradama gde se nalaze te površine...i nikome od njih nije palo na pamet da iznesu hladan sok ili hladnu vodu, i da pitaju  da li treba pomoć...baš niko.

 

Takvi su ljudi danas.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

U akciji je učestvovalo sedmoro-osmoro komšija. Skupljali su granje, sekli travu električnim trimerom i sakupljali smeće.

Te komšije koje su "bodrile" ljude koji na +35 sređuju zelene površine, stanuju baš u tim zgradama gde se nalaze te površine...i nikome od njih nije palo na pamet da iznesu hladan sok ili hladnu vodu, i da pitaju  da li treba pomoć...baš niko.

 

Takvi su ljudi danas.

 

 

...to nisu ljudi to su zveri

 

ovo je najmanje sto mogu da urade - da ne donesu limunadu i da ne pomognu,

dobro je da ih nisu prebili sto mlate tim trimerom i prave buku

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Kakvi su danas ljudi...Primer iz jednog beogradskog naselja:

 

JKP "Gradsko zelenilo" nema obavezu da čisti i uređuje zelene površine koje nisu opštinske i gradske. U naselju koje se tek razvija, ima dosta takvih-privatnih površina.

Vlasnici tih površina čekaju dobre investitore kako bi im prodali svoje placeve i ne zanima ih da li tu ima smeća, da li je trava zarasla. etc..

 

Grupa ljudi okupljena oko jedne FB stranice, koja će sigurno tokom vremena postati i Udruženje, pored rešavanja problema prevoza-dva mini busa saobraćaju na 15 minuta i sličnih problema, bavi se i ekologijom.

 

Pre neki dan je sprovedena još jedna akcija ćišćenja naselja i skupljanja smeća. U akciji je učestvovalo sedmoro-osmoro komšija. Skupljali su granje, sekli travu električnim trimerom i sakupljali smeće.

 

Komšije su prolazile pored njih uz onaj bezobrazan osmeh "Samo napred, sredite to kako treba"..i uz slične rečenice.

 

Te komšije koje su "bodrile" ljude koji na +35 sređuju zelene površine, stanuju baš u tim zgradama gde se nalaze te površine...i nikome od njih nije palo na pamet da iznesu hladan sok ili hladnu vodu, i da pitaju  da li treba pomoć...baš niko.

 

Takvi su ljudi danas.

To je zaista bezobrazluk i nedopustivo! 

Btw treba ipak izbegavati rad na Suncu i visokim temperaturama, ako vec treba nesto da se uradi bolje rano ujutro ili uvece pred zalazak Sunca!

Ne bas u podne?!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

To je zaista bezobrazluk i nedopustivo! 

Btw treba ipak izbegavati rad na Suncu i visokim temperaturama, ako vec treba nesto da se uradi bolje rano ujutro ili uvece pred zalazak Sunca!

Ne bas u podne?!

Reci to putarima koji rade kod Obrenovca ili ovima sto rade u BGH2O.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Kronostime said:

Reci to putarima koji rade kod Obrenovca ili ovima sto rade u BGH2O.

Oni vec rade po pravilima zastite i bezbednosti na radu.

Ali ovi sto rade individualno nisu imali takvu obuku!

Vidis li da su kasnije imali problem sa dehidracijom organizma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darth Bane said:

To je zaista bezobrazluk i nedopustivo! 

Btw treba ipak izbegavati rad na Suncu i visokim temperaturama, ako vec treba nesto da se uradi bolje rano ujutro ili uvece pred zalazak Sunca!

Ne bas u podne?!

 

Bane, mora da se poštuje kućni red. I brzo su to završili jer se već radilo prethodnih dana posle onog kućnog reda-uveče...Sada su samo završili posao.

 

I nije poenta u hladnoj vodi, u hladnom soku, svi blizu stanuju i išli su kući posle...poenta je u bezobrazluku. 

 

Deca iz naselja sokove i ambalažu od sladoleda nose do kontejnera..a odrasle komšije bacaju smeće gde stignu. 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Svako ima pravo na svoje razloge. Meni nije palo na pamet da u Srbiji imam decu i da vaspitavam sirotinju. Da ucim dete da se brani, kad mu kradu nike paTike.  

Svako ima pravo na svoj razlog, mozda je i bolje da nemaju decu, nekako je to vrsta Darvinizma. Najhrabriji opstaju. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...