Jump to content

Kakvi su danas ljudi


vilhelmina

Recommended Posts

Bio i onaj obicaj, to ne znam dal jos rade, kad u porodici nema sinova, onda obicno najstarija cerka ako se udaje treba da "dovede muza u kucu", kako bi nasledili, i brinuli se o roditeljima, a njega nakon toga zovu "dovodak". 

Posto nisam tamo jako dugo ne znam da li se to jos radi, ali u detinjstvu sam znala za neke :classic_biggrin: A u mojoj otprilike generaciji +/- par godina, znam jednu situaciju gde je najmladja cerka preuzela tu ulogu.

 

1 minute ago, mrd said:

 

Ne zaboravite da je deo tog mentaliteta kreiran i hajducijom i siromastvom koje je haralo Balkanom poslednjih 700+ godina.

Naravno da u tome ulogu igraju i siromastvo.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

Ne zaboravljam. Skoro smo istrazivali u porodici odakle poticemo. Deo familije bukvalno ziveli tu gde jesu pre bune na dahije, pisanja idu skoro do 17. veka. Dakle hajduci 😀.

Sto mi ovo slatko da se prisecam. 

@slavisa otvorio si novi topic o hajduciji. :)

Mozda bi mogli i topic o ovome na nasem Balkanu da pokrenemo. 

Secam se kad sam bio klinac, kraj 60-tih, moji su gledali plac na Zaltiboru, nabasaju na nekog domacina odande, oni se bas podeliili i on dobio neku zemlju. Bilo kako bilo moji kupe plac od njega i na kraju upoznamo i zadrugu iz koje je on dobio u nasled to imanje. Selo na vrh zlatiborskog brda, svi seljani su rod jedni drugima, cice, pedesetak kuca i svi su se grupisali oko glavnog imanja. 

To se sad promenilo, znam decu, moje vrsnjake, kupovali su kuce u drugim krajevima Zlatibora, ali ovo dakako pokazuje na taj pojam zadruge. :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slavisa said:

Sta da radim Crnogorcima kad se oni ponose na pleme, i plemstvo ( ovo je zanimljivo, plemstvo, to kao plemic?  ili kao pleme nekih indijanaca ?) 🙂

Vredja me to nazivanje i generalizacija jedne regije da su plemena.

 

 

Setih se u medjuvremenu. U Srbiji kad je vise porodica poteklo iz jedne vece grupe, to se zvalo rod. Npr. rod Popovica, porodica Markovic. Oni su tad to pamtili i cuvali i mislim i zbog medjusobnih zenidbi i udaja. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:

 

Setih se u medjuvremenu. U Srbiji kad je vise porodica poteklo iz jedne vece grupe, to se zvalo rod. Npr. rod Popovica, porodica Markovic. Oni su tad to pamtili i cuvali i mislim i zbog medjusobnih zenidbi i udaja. 

 

Arnautski kraj kod mene, ili Popovica familija koji su bili u rodjackoj vezi sa mojom babom (nikad nismo utvrdili da li su oni stvarno bili rodjaci, baba mi je jednom rekla da su oni u vezi tako sto je neka njena drugarica iz te porodice bila posestrima, znacu bukvalno susili gace na istom suncu :classic_biggrin:) ali se i dalje zovemo rodjaci.

 

Btw stvarno ovi narodni obicaji i specificnosti zahtevaju odvojen topik.

Ne bas o hajduciji ali su zabavni ti lokalizmi. Vidim da postoje forumasi koji nemaju pojma kako to funkcionise izvan Terazija (metaforicki)

Link to comment
Share on other sites

Plemenska pripadnost u Srbiji nikada nije bila jako izražena, osim ako se uzme da su Srbi jedno pleme, a nisu. Život u porodičnim zadrugama je praktično nestao, zadruge su nestajale od 2. svetskog rata, danas ima slučajeva da dve ili tri generacije žive u istom domaćinstvu ali to su sada izuzeci, nisu pravila. Pre svega, nema više, ili su jako retke porodice sa više dece, posebno ne imućnih, siromašne se i inače brže razdvajaju zbog potrage za poslom, odlaska u gradove, u inostranstvo. Trenutno više vremena provodim u selu, poznajem mnoge porodice, nema slučajeva da dva brata žive u istom domaćinstvu a da su oženjeni, da imaju decu. Retke su i zajednice sa starim roditeljima, tek tu ui tamo, obično je dvorište zajedničko, s svako ima svoju kuću. Uostalom, seosko stanovništvo sve manje utiče na tokove života u Srbiji, ne računam da je seoski živalj oni koji žive u selima, na obodu ili u blizini gradiva, rade u gradu, školuju decu, poljoprivredom se bave uzgred, koliko stignu, uzmu bolovanje kad je sezona radova na njivi.

Rekoh već, u neraz ijenim delovima sela, pa i gradovi, se prazne, nema mladih koji ostaju na imanju, sve više je praznih kuća i u okolini Beograda, da ne govorimo o Crnoj Travi, Majdanpeku, pa i delovima Vojvodine.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Div said:

Plemenska pripadnost u Srbiji nikada nije bila jako izražena, osim ako se uzme da su Srbi jedno pleme, a nisu.

 

Ja nijednog trenutka ne tvrdim nesto o Srbima, upravo suprotno, pricam o lokalizmima, gde su plemenski odnosi i tradicija jako zivi.

Moj deda mi je pricao o vremenu kad nisu znali sta su Srbi, a njega su zvali Mica Bugarin. Rodjen i odrastao u SR. Ali i danas ponekad moram da kazem da sam unuka Mice Bugarina...

 

Plemensku pripadnost ne odredjuje etnicka pripadnost, to je relativno nezavistan, mali skup.

 

 

Evo ti mala anegdota, negde krajem 80tih, dolazi moj ucitelj, i u to vreme ja imam jako prepoznatljivo prezime za SR, ajde da zamislimo da se prezivam Kuchan ili Drnovsek (ili Morina). Neki mali sukob u ucionici, i on kaze jeli a ste je tebi ovaj Kuchan/Drnovshek a ja onako veseli tinejdzer odlucim da ga zezam, kazem "jeste to mi je ujak" (nikakve veze nismo imali ako ne racunamo nedokazive veze preko 10 vekova).

I on potpuno zadovoljan kako sam visoko povezana ode, nakon 20-30 minuta mislim da se sijalica upalila, vrati se nazad i kaze pa ti mene z...vash ja znam tvoju majku i ona se ne preziva Kuchan/Drnovsek :classic_biggrin:

 

I ja mu kazem, glupo pitanje dobija glup odgovor. Nikad mi nije oprostio tu situaciju, srecom da se nekad udvarao mojoj majci :classic_biggrin: pa nije smeo da izvlaci ovu neprijatnu epizodu.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

 

 

1 hour ago, Div said:

Plemenska pripadnost u Srbiji nikada nije bila jako izražena, osim ako se uzme da su Srbi jedno pleme, a nisu. Život u porodičnim zadrugama je praktično nestao, zadruge su nestajale od 2. svetskog rata, danas ima slučajeva da dve ili tri generacije žive u istom domaćinstvu ali to su sada izuzeci, nisu pravila. Pre svega, nema više, ili su jako retke porodice sa više dece, posebno ne imućnih, siromašne se i inače brže razdvajaju zbog potrage za poslom, odlaska u gradove, u inostranstvo. Trenutno više vremena provodim u selu, poznajem mnoge porodice, nema slučajeva da dva brata žive u istom domaćinstvu a da su oženjeni, da imaju decu. Retke su i zajednice sa starim roditeljima, tek tu ui tamo, obično je dvorište zajedničko, s svako ima svoju kuću. Uostalom, seosko stanovništvo sve manje utiče na tokove života u Srbiji, ne računam da je seoski živalj oni koji žive u selima, na obodu ili u blizini gradiva, rade u gradu, školuju decu, poljoprivredom se bave uzgred, koliko stignu, uzmu bolovanje kad je sezona radova na njivi.

Rekoh već, u neraz ijenim delovima sela, pa i gradovi, se prazne, nema mladih koji ostaju na imanju, sve više je praznih kuća i u okolini Beograda, da ne govorimo o Crnoj Travi, Majdanpeku, pa i delovima Vojvodine.

 

 

Otprilike tako je od kraja Ii svetskog rata i kad su se radjale moje generacije. Sve su to vec sada varosice gde se selo (dozvoljeno drzanje stoke) sve vise povlaci. Ljudi se sele prvenstveno zbog nepostojanja posla. Privreda koja ne funkcionise ne moze ni da odrzi usluzni sektor. Nema takvih imanja u uzoj Srbiji po velicini koja bi omogucila da se od poljoprivrede zivi, a ja realno ne znam da li postoje bilo kakvi smisleni planovi za razvoj.

 

1 hour ago, Angelia said:

Btw stvarno ovi narodni obicaji i specificnosti zahtevaju odvojen topik.

 

 

Zamolila moderaciju da odvoje ovo sto je dosad pisano i da naprave posebnu temu, ne samo za Srbe. Pa moze da se pise iz ugla nacina zivota, mada se malo preplice sa onom exyu na ekonomiji.

 

Nema razloga ni da vredjamo, ni da se vredjamo. Ja sam kao dete sa asfalta, ali  sam na raspustima dosta vremena kod babe i dede u varosici kaoja je imala i seoski deo i to su lepe uspomene koje ukljucuju sve moguce dogodovstine, ali i posmatranje dinamike medjuljudskih odnosa kad su ljudi ocekivanjima prinudjeni da zive na nacin koji njima licno ne pase.

 

@Angelia To je verovatno zato sto se deo Srba bezeci od Bugara zbog ratova u drugoj polovini 19. veka doselio jugozapadno od Beograda sa podrucja Vlasine. Pa su tako dobijali i prezimena i nadimke. Jedan krak moje familije potice odatle.

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Ja nijednog trenutka ne tvrdim nesto o Srbima, upravo suprotno, pricam o lokalizmima, gde su plemenski odnosi i tradicija jako zivi.

Moj deda mi je pricao o vremenu kad nisu znali sta su Srbi, a njega su zvali Mica Bugarin. Rodjen i odrastao u SR. Ali i danas ponekad moram da kazem da sam unuka Mice Bugarina...

 

Plemensku pripadnost ne odredjuje etnicka pripadnost, to je relativno nezavistan, mali skup.

 

 

Evo ti mala anegdota, negde krajem 80tih, dolazi moj ucitelj, i u to vreme ja imam jako prepoznatljivo prezime za SR, ajde da zamislimo da se prezivam Kuchan ili Drnovsek (ili Morina). Neki mali sukob u ucionici, i on kaze jeli a ste je tebi ovaj Kuchan/Drnovshek a ja onako veseli tinejdzer odlucim da ga zezam, kazem "jeste to mi je ujak" (nikakve veze nismo imali ako ne racunamo nedokazive veze preko 10 vekova).

I on potpuno zadovoljan kako sam visoko povezana ode, nakon 20-30 minuta mislim da se sijalica upalila, vrati se nazad i kaze pa ti mene z...vash ja znam tvoju majku i ona se ne preziva Kuchan/Drnovsek :classic_biggrin:

 

I ja mu kazem, glupo pitanje dobija glup odgovor. Nikad mi nije oprostio tu situaciju, srecom da se nekad udvarao mojoj majci :classic_biggrin: pa nije smeo da izvlaci ovu neprijatnu epizodu.

 

Predhodnipost sam pisao pre nego si ti svoj postavila, dakle nije odgovor, niti polemika niti išta vezano za taj post, a nije ni odgovor na bilo koji konkretan post, inače bih kvotovao. Samo iznosim svoje viđenje "plemenitosti"🙂.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Plavi Golub said:

 

 

@Angelia To je verovatno zato sto se deo Srba bezeci od Bugara zbog ratova u drugoj polovini 19. veka doselio jugozapadno od Beograda sa podrucja Vlasine. Pa su tako dobijali i prezimena i nadimke. Jedan krak moje familije potice odatle.

 

 

 

 

Ne :classic_biggrin: ti nekog ko je potomak Mice Bugarina ucis ovome, nije to slucaj - nego je pra-pra deda doselio se iz oblasti Dimitrovgrada i ostao Bugarin. Pre njega nemamo istorijat na toj strani.

Link to comment
Share on other sites

U svakom kutku Europe se mogu pronaci tragovi raznorazih cudnih obicaja vezanih za porodicne odnose, i sve su one uglavnom nestale negde u toku XX veka. Zivot u porodicnim zadrugama je samo jedan od njih. Taj obicaj konkretno govori o relativno velikoj gustini naseljenosti, na relativno ogranicenom plodnom zemljistu, zbog cega se nastojalo da se imanje odrzi kao celina, jer je samo takvo moglo da prehrani veci broj ljudi. Cim je taj faktor nestao, postao nebitan nakon sto su se ljudima otvorile druge mogucnosti, i zadruge kao i ostali oblici velikih porodica, otisli su u legendu i forumske price.

Isto se tako moze gledati i na jos cudnije obicaje iz drugih delova Evrope (da bas ne idemo po svetu, nego da se drzimo uporedivih sistema vrednosti). Samo obicno o njima ne znamo nista, pa verujemo da su sve te razvijene zemlje oduvek bile takve, a samo nas Balkan zaostao i primitivan. Sta reci o tome da je u Svedskoj i dalje po zakonu dozvoljen brak izmedju polubrace i polusestara, dakle jedan zajednicki roditelj, a o ostalim rodjacima i da ne pricamo. To je imalo svoju svrhu, na ogromnom i retko naseljenom prostoru, gde se partner bas nije mogao birati. Danas vise nema i desi se jedan do dva takva braka godisnje, iako zakon i dalje omogucava, nije se promenio. Isto to sa zadrugama i ostavljanjem jednog ili vise sinova na imanju. Obicaj se izgubio kad je izgubio svrhu. Ako ga i dalje negde ima, to je kod imucnijih porodica, koje imaju imanje koje valja cuvati. No to je njihova odluka, nikakva prisila ili tradicija koja ljudima oduzima slobodu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, vilhelmina said:

Ako ga i dalje negde ima, to je kod imucnijih porodica, koje imaju imanje koje valja cuvati. No to je njihova odluka, nikakva prisila ili tradicija koja ljudima oduzima slobodu.

 

Ja kad sam pisala nisam mislila ni na kakvu prisilu spolja, vec na pritisak na pojedinaca unutar takvog sistema. Da ne pricamo da se nekima podredjeni polozaj nije menjao od rodjenja do smrti. Pogledaj na zenskim forumima sta pisu o zivotu u zajednici koji jos opstaje ili se vraca na Balkan zbog siromastva. I to u skucenijoj varijanti, manjim kucama i stanovima. Nije bas sve otislo u legendu i forumske price.

A ima malo i da kad covek zadovolji neke osnovne potrebe pocne sa sentimentalizom da gleda taj dom iz koga smo otsili i svaka kritika mu se cini nelojalnoscu. Nije moguce da svaka primedba na odredjeni nacina zivota coveka stavlja u ulogu mrzitelja svega odakle je potekao. Kada bi tako bilo onda niko ne bi imao razloga nista da menja, ni sta i kako kuva, ni kako kreci.

 

Ne znam ni kako je moguce diskutovati ako se svako vredja na nesto sto je napisano, a nije personalno.

 

Ja sebe nosim najnormalnije sa svim ukljucujuci svoje poreklo. Bez ikakvog kompleksa. A volela bih i bogami da je na Balkanu drugacije i sama sam dosta svog vremena i znanja potrosila konkretno da ne bude zaostao i primitivan. A nekad dobila i preko ledja.

 

Sve je pocelo na @slavisa pricom o baki koju su negde zaboravili. Ima ljudi koji zive u istoj opstini, pa zaborave na svoje. Ja mislim da razumem da njemu tamo gde jeste fali taj nacin zivota koji je zapamtio iz detinjstva. To je nostalgija. 

 

Ali ja na primer tako ne bih zivela ni da se nisam makla iz grada u kome sam odrasla i ne upoznala nijednu drugu kulturu igde. 

 

Da li to znaci da sam po definiciji los covek?

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Bilo bi manje nesporazuma da se arhaicni pojam 'pleme' zameni sa 'zavicaj'.

:wink2:

No, to ima i odredjenu konotaciju.

 

Pre poslednjih ratova Bgd. je bio pun 'zavicajnih klubova / susreta' - te ovi / te oni i sl.

Nikada nisam cuo da negde u unutrasnjosti postoji 'zavicajni klub / susret beogradjana'.

:classic_cool:

 

PS.

Ovde ste bas svasta 'udrobili' - i poreklo stanovnistva i migracije (ratne i ekonomske), pecalbarstvo, tradiciju i novokomponovane obicaje, i porodicne i urbane legende / rekla-kazala ... 

 

Sve je to nasledje 'kolektivizma' i manje-vise pripada folkloru i lokalnom koloritu.

Sto se neki vise trude da ga na silu odrzavaju - sve je grotesknije.

 

Na Zapadu je individualizam ucinio svoje i toga ima u mnogo manjoj meri, osim kod 'dodjosa / imigranata'.

 

Gledao sam neke 'nase' likove u Ozilendu. Pa su se specijalizovali za 'nas' katering - svadbe, vencanja, proslave, rodjendane.

I hvale se - sve je 'nase'. Kad sam video na stolu baterije litarskih flajki 'Banatskog rizlinga' - poceo zeludac da mi se penje. Odgledam s naporom do kraja i vidim jednostavnu cinjenicu - to je samo pokusaj brisanja ruznih uspomena iz rodnog kraja kad su bili sirotinja - pa svo to mesiste (brda pecenja, torte sa margarincinom etc, etc.) tek su davanje oduska sirotinjskoj, vecito gladnoj disi - sada konacno da moze da krka / zdere koliko mu seljacka dusa iste.

'June potkivano'.

:smiley2:

 

...

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Plavi Golub said:

Kod nas se ranije dok su bile one stare svadbe u dvoristima pisalo u sveske. Bio zaduzen zapisnicar, ali nije islo na razglas. 

 

U slovackim selima kojih ima nekoliko oko mog sela tako rade. Svaki poklon se zapise, pa se nosi nesto u istoj vrednosti kad oni budu pravili svadbu. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Plavi Golub said:

 

@Angelia To je verovatno zato sto se deo Srba bezeci od Bugara zbog ratova u drugoj polovini 19. veka doselio jugozapadno od Beograda sa podrucja Vlasine. Pa su tako dobijali i prezimena i nadimke. Jedan krak moje familije potice odatle.

 

 

 

I, ne samo jugozapadno već i jugoistočno. Moji, naprimer. Ne znam koliko je bilo Valkana pod Turskom vlašću. Na području šire okoline Beograda i Šumadije bilo je još zemlje koja se mogla steći krčenjem šume pa su tako nastajala čitava sela. Migracije su istovremeno išle i iz Hercegovine, Crne Gore, sa Kosova, tako imamo u selu Bugare, Ere, Crnogorce, dešava se da familije istog prezimena vode poreklo jedni iz Hercegovine drugi iz Bugarske. I još nešto, sve familije imaju priču kako je neki predak, tamo negde u postojbini, ubio Turčina, pa se čitava familija selila, skrivala od osvete.

Koliko sam takvih priča čuo, nije ni čudo što je na Balkanu ponestalo Turaka.🙂

 

edit:

Takođe, dve familije koje su došle iz istih krajeva, nisu obavezno u međusobnom srodstvu, nekad su došli zajedno u organizovanoj seobi, nekad se slučajno našli na istom terenu, tu se naselili, a da predhodno nisu imali dodoira iako su iz istog ktaja.

 

 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Plavi Golub said:

 

Sve je pocelo na @slavisa pricom o baki koju su negde zaboravili. Ima ljudi koji zive u istoj opstini, pa zaborave na svoje. Ja mislim da razumem da njemu tamo gde jeste fali taj nacin zivota koji je zapamtio iz detinjstva. To je nostalgija. 

 

 

Nije to nostalgija, jednostavno ja to ne mogu da svatim da deca ne mogu da nadju 2h slobodno da dodju i posete svoju mamu koja ima RAK ( pre par meseci su doktori otkrili da zena ima rak ) i deca ni jednom od tada nisu bila da je posete. E sad, ne znam stvarno kakva moze biti situacija na relaciji ona/oni, ali ovako prema mojoj nekoj proceni i prilikom razgovora nikad nije rekla nesto lose o njima, vec samo da ne dolaze da je posete. Ne kazem ja da ona mora biti kod njih, ili da deca budu sa njom stalno, vec da imaju malo saosecaja , ipak im je to mama, roditelj.

 

Ima i slucaj kad deca nisu htela ici na sahranu roditelju jer, sta ce ici kad je svakako mrtav . Mislim sta reci na takvu vrstu glave.

 

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

...

 

Sve te 'porodicne legende' - to je obican tresh.

 

Postoji digitalizovani 'Prvi popis stanovnistva i imovine u Srbiji 1834.', sto treba smatrati za osnovu.

Sve one legende o 'poreklu / naseljavanju / prezimenima / slavama' - to je mahom fantazija / porodicni mit i ... laz.

https://ia802205.us.archive.org/29/items/Miscellanea13/Miscellanea13251984.pdf

 

U vezi 'okoline Beograda' treba procitati Pekiceve 'Jazonove vate'.

http://www.borislavpekic.com/2006/06/jazonove-vatre.html

 

>> ... Godine 1717. kad su Austrijanci, pod Evgenijem Savojskim, osvojili Beograd, da ga drže do 1739, i u novom ratu vrate Turcima, građani su stanovali u 316 kuća od 1290 zatečenih. U preko 900 stanovali su austrijski vojnici. Od 316 građanskih kuća, 39 je pripadalo srpskim porodicama. U 47 stanovali su Jevreji. U 29 Jermeni. Zatim je tu, od osmanskih vlasti privilegovana, moćna grko-cincarska kolonija. Naseljavaće se i nemačka sirotinja. Kome je onda, uistini, Beograd godine 1717. etnički pripadao?

Kad su 1739. ponovo zauzeli Beograd, Turci su u njemu zatekli 45 Jevreja i 8 Srba.

Dobija se utisak da je Srba sve manje, ukoliko su na Balkanu i u Beogradu duže. ... <<

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Ili npr La fete de voisins. Totalna glupost.

Pitam ove starije Francuze od kad je taj fest? kazu od pre nekih 20 godina. 

Kaze do tada su komsije isli kod komsija na isti nacin kao i kod nas . Medjutim nesto se desilo, ljudi su postali otudjeni, zasebni, nedruzeljubivi, i nastao je fete de voisins. Kad jedan komsija pozove ostale komsije da se skupe kod njega, ali da svako ponese pice i hranu, po mogucstvu i neku hokedlu 🙂 Poziv se vrsi tako sto se postavi papiric u postansko sanduce kod svakog od komsija u krugu od nekoliko 100ina metara.

Skupe se oni, ali ja totalno ne vidim svrhu, cemu se skupiti taj jedan dan,tj vece i biti zajedno kad ostale dane u toku godine ne kazu jedno drugome ni dobar dan 🙂 

Pisao sam vec ranije, jedna komsinica 31. decembra unese drva u kucu za grejanje, da ima nekoliko dana, da ne mora da izlazi napolje da ne mora da kaze komsijama ako je vide Sretna nova godina. Ili 1. januara izidjem da prosetam psa, a meni u susret dolaze dvoje starijih i isto vode psa, kad su me videli okrenuli se i odu nazad, znam da ne bi morali da kazu sretna nova godina.

Ne znam, meni je to sve malo morbidno, da li je tako svuda u Francuskoj, ili samo ovde gde sam ja, ne znam. jako cudno ponasanje. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, slavisa said:

 

Nije to nostalgija, jednostavno ja to ne mogu da svatim da deca ne mogu da nadju 2h slobodno da dodju i posete svoju mamu koja ima RAK ( pre par meseci su doktori otkrili da zena ima rak ) i deca ni jednom od tada nisu bila da je posete. E sad, ne znam stvarno kakva moze biti situacija na relaciji ona/oni, ali ovako prema mojoj nekoj proceni i prilikom razgovora nikad nije rekla nesto lose o njima, vec samo da ne dolaze da je posete. Ne kazem ja da ona mora biti kod njih, ili da deca budu sa njom stalno, vec da imaju malo saosecaja , ipak im je to mama, roditelj.

 

Ima i slucaj kad deca nisu htela ici na sahranu roditelju jer, sta ce ici kad je svakako mrtav . Mislim sta reci na takvu vrstu glave.

 

 

Losi ljudi.

Mogli su biti i u susednoj zgradi. I da je nesto zgresila, oprosti se. Zbog sebe, ako ne zbog nje. Nema sta da se kaze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, slavisa said:

... jedna komsinica 31. decembra unese drva u kucu za grejanje, da ima nekoliko dana, da ne mora da izlazi napolje da ne mora da kaze komsijama ako je vide Sretna nova godina ...

... 1. januara izidjem da prosetam psa, a meni u susret dolaze dvoje starijih i isto vode psa, kad su me videli okrenuli se i odu nazad, znam da ne bi morali da kazu sretna nova godina ...

:classic_blink:

 

Mozda je unela drva da ne mora niko da joj pomaze, kad slave?

Obicno ponasanje vlasnika pasa, da im se psi ne podzeveljaju.

 

A sto im nisi dovikuno - sretna ... i sve ostalo?

Onda bi po njihovom ponasanju znao razlog.

:wink2:

 

Btw, a sto ti u svacijem ponasanju vidis neku maliciju?

Jel volis ljude? Volis.

Pa onda ih postuj i voli, nemoj ucekivati kontrauslugu.

 

...

Edited by Kinik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...