Jump to content

Kakvi su danas ljudi


vilhelmina

Recommended Posts

  • 7 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
36 minutes ago, Kronostime said:

Za ovakve slucajeve je jedina pravedna kazna Ruku na panj i naostreno sekirce u punom zamahu.:furious:

Izašli neki snimci gde prvo govori kako je montaža,pa posle se izvinjava jer je bio pijan.Uplatio 5000din kao izvinjenje.

 

Ladno lik još i ima decu.

 

Da sam na njegovom mestu zakopao bih se u zemlju i ne bih izlazio.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mislio sam se gdje da ovo postavim, pa po naslovu teme odgovara, mada je rijec o mladim ljudima. Naime svaki dan gledamo kviz Slagalica, cak se i moj sin potpuno neocekivano zagrijao i poceo da dolazi svaki dan u 7 navece na kviz, usput nesto i pojede :classic_biggrin:

Primijetio sam da mladi takmicari, mahom studenti, imaju jako lose opste znanje, skoro da nista ne znaju.

Npr ne znaju da je Bagdad u Iraku ili Nagoja u Japanu. :classic_ohmy:

Ne poznaju ni muziku, ni film, malo nesto sport, knjizevnost nista, istorija, osnovne stvari su u pitanju. U moje vreme te stvari su se ucile najvise u srednjoj skoli, mada je i osnovna bila jaka podloga, zatim citanje knjiga, Politikin Zabavnika je odigrao ogromnu ulogu u opstem obrazovanju, uvek je bio neki zanimljiv tekst iz raznih oblasti.

Ove nove generacije mi izgledaju potpuno zatupljeno da nekada ne mogu da verujem sta ne znaju.

I to pricamo o onim koji su se prijavili na kviz, kakvi li su tek ostali :smiley33:

U vreme interneta kada su sve informacije dostupne, ali mi izgleda da to mlade generacije uopste ne interesuje, izgleda da samo gledaju slike na instagramu :classic_ninja:

 

Na zalost ni ovde nije mnogo bolje, ako je neko dete samo od sebe zainteresovano za citanje i ucenje, sto je odprilike 1% populacije, najvise 2%, nesto zna, ostali skoro nista u poredjenju sa onim sto se kod nas ucilo sedamdesetih i osamdesetih godina, a pogotovu sedamdesetih prije Usmerenog obrazovanja.

Kakva su vasa iskustva?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:
Spoiler

 

Mislio sam se gdje da ovo postavim, pa po naslovu teme odgovara, mada je rijec o mladim ljudima. Naime svaki dan gledamo kviz Slagalica, cak se i moj sin potpuno neocekivano zagrijao i poceo da dolazi svaki dan u 7 navece na kviz, usput nesto i pojede :classic_biggrin:

Primijetio sam da mladi takmicari, mahom studenti, imaju jako lose opste znanje, skoro da nista ne znaju.

Npr ne znaju da je Bagdad u Iraku ili Nagoja u Japanu. :classic_ohmy:

Ne poznaju ni muziku, ni film, malo nesto sport, knjizevnost nista, istorija, osnovne stvari su u pitanju. U moje vreme te stvari su se ucile najvise u srednjoj skoli, mada je i osnovna bila jaka podloga, zatim citanje knjiga, Politikin Zabavnika je odigrao ogromnu ulogu u opstem obrazovanju, uvek je bio neki zanimljiv tekst iz raznih oblasti.

Ove nove generacije mi izgledaju potpuno zatupljeno da nekada ne mogu da verujem sta ne znaju.

I to pricamo o onim koji su se prijavili na kviz, kakvi li su tek ostali :smiley33:

U vreme interneta kada su sve informacije dostupne, ali mi izgleda da to mlade generacije uopste ne interesuje, izgleda da samo gledaju slike na instagramu :classic_ninja:

 

Na zalost ni ovde nije mnogo bolje, ako je neko dete samo od sebe zainteresovano za citanje i ucenje, sto je odprilike 1% populacije, najvise 2%, nesto zna, ostali skoro nista u poredjenju sa onim sto se kod nas ucilo sedamdesetih i osamdesetih godina, a pogotovu sedamdesetih prije Usmerenog obrazovanja.

Kakva su vasa iskustva?

 

 

Pomozi mi da razumem, sta si ti ovde hteo da kazes. Potpuno si nejasan, a na nekim mestima iznosis i neistinu. Da li si hteo da kazes kako je tvoja generacija izrazito obrazovana i uvek je bila znatizeljna i volela da uci? Ili si kao nase stare babe, hteo da kazes kako ovi mladi nisu ni za sta i kako su jo po vrh svega nezahvalni?

Recimo gde ti ne verjujem. Ne verujem ti ovaj deo da se u tvoje vreme, koje je na zalost i moje, kultura ucila u srednjoj skoli! Naravno, dopustam da si ti ziveo u jednom centru kulture, a mi ostali nismo.

Da ponovim, odlazak u pozoriste, je samo zavisio od profesora maternjeg jezika. Mnogi nisu vodili svoje odelenje u pozoriste, posto su isto smatrali da "tvoja i moja generacija" nisu prstojni za pozoriste.

Ostalo je samo pesnicki utisak i to je u redu. Svako ima misljenje...

Ne budi tako strog prema mladim ljudima, oni ce ako pozivimo odlucivati o nasim zivotima!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Mislio sam se gdje da ovo postavim, pa po naslovu teme odgovara, mada je rijec o mladim ljudima. Naime svaki dan gledamo kviz Slagalica, cak se i moj sin potpuno neocekivano zagrijao i poceo da dolazi svaki dan u 7 navece na kviz, usput nesto i pojede :classic_biggrin:

 

 

Gledas Slagalicu u Kanadi? to je ono oko 7 uvece program u SR na mozda prvom kanalu, znam da moj otac to gleda tamo. Imas milion kvizova sa opstim zanjem u US, da gledas na kablovskoj. 

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam se gdje da ovo postavim, pa po naslovu teme odgovara, mada je rijec o mladim ljudima. Naime svaki dan gledamo kviz Slagalica, cak se i moj sin potpuno neocekivano zagrijao i poceo da dolazi svaki dan u 7 navece na kviz, usput nesto i pojede biggrin.png

Primijetio sam da mladi takmicari, mahom studenti, imaju jako lose opste znanje, skoro da nista ne znaju.

Npr ne znaju da je Bagdad u Iraku ili Nagoja u Japanu. ohmy.png

Ne poznaju ni muziku, ni film, malo nesto sport, knjizevnost nista, istorija, osnovne stvari su u pitanju. U moje vreme te stvari su se ucile najvise u srednjoj skoli, mada je i osnovna bila jaka podloga, zatim citanje knjiga, Politikin Zabavnika je odigrao ogromnu ulogu u opstem obrazovanju, uvek je bio neki zanimljiv tekst iz raznih oblasti.

Ove nove generacije mi izgledaju potpuno zatupljeno da nekada ne mogu da verujem sta ne znaju.

I to pricamo o onim koji su se prijavili na kviz, kakvi li su tek ostali smiley33.gif

U vreme interneta kada su sve informacije dostupne, ali mi izgleda da to mlade generacije uopste ne interesuje, izgleda da samo gledaju slike na instagramu ph34r.png

 

Na zalost ni ovde nije mnogo bolje, ako je neko dete samo od sebe zainteresovano za citanje i ucenje, sto je odprilike 1% populacije, najvise 2%, nesto zna, ostali skoro nista u poredjenju sa onim sto se kod nas ucilo sedamdesetih i osamdesetih godina, a pogotovu sedamdesetih prije Usmerenog obrazovanja.

Kakva su vasa iskustva?

 

Nije bitno sta gledas, ali si upravu.

Ja ne gledam slagalicu ali sam bas sinoc pogledao malo i bas sam iznenadjen kako je jedan kandidat malo znao. Da cak i ja znam vise od njega, iako ne pretendujem na kvizove. Meni je normalno da neko ko ucestvuje u kvizovima treba da zna mnogo i da je u toku desavanja.

Mi smo te osnovne stvari ucili u osnovnoj skoli, ne u srednjoj. Npr kod mene u osnovnoj iz geografije ako ne znas glavnr gradove nisi mogao odgovarati za pozitivnu ocenu.

 

Naravno, ovo se odnosi na Srbiju, ne generalno svuda. Bas u Francuskoj gledam neke kvizove i bas sam iznenadjen koliko mladi znaju.

Link to comment
Share on other sites

To sve stoji ali i ima neko svoje objasnjenje - ja predajem u Fra na fakultetu prirodnu nauku za koju je potrebna matematika kao baza. Predajem vec nekih dvadesetak godina i nivo mojih predavanja moram da spustam non stop iz jednostavnog razlika sto studenti sada dolaze na fakultet sa bitno manje predznanja,  dosta onog sto su ranije ucili u gimnaziji vise ne uce, znaci na prvoj i drugoj godini prakticno mi treba da im predajemo ono sto su ranije ucili u gimnaziji, naravno nemas vremena da nadoknadis to, nego oni jednostavno izadju sa bitno manje znanja. "Vlada" tj ministarstvo za obrazovanje i nauku smatra da je to OK jer nema potrebe da uce sve jer dosta toga pise na internetu i slicno, i dobijamo preporuke da spustamo nivo jer realno kazu mladi dana provode oko 30% svog vremena (to je bilo pre covid-a) na internetu , drustvenim mrezama i slicno i da je to realnost i da to treba da uzmemo u obzir pri pravljenju programa predmeta. Ja se pitam ko ce uopste da predaje kroz nekih dvadeset trideset godina. Ovo sto kazu da je jedna Kuba uspela da napravi cetiri vakcine dok jedna Francuska nije napravila ni jednu za sada mi je posledica toga, Kuba i dalje ima dobro skolstvo i obrazovanje dok mi nemamo, nivo pada, po meni to ce imati vrlo ozbiljne posledice za ubuduce. Koliko znam ameri imaju taj fenomen vec odavno ali oni imaju vec naviku da kupuju najbolje naucnike i ljude iz celog sveta, ali populacija ostaje sve manje obrazovana, obrazovanje se jednostavno sve manje ceni u svakom pogledu na zapadu.

Edited by ciao
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@ciao Da li mislis da se curriculum promenio, ili smo zbog jurcanja za poenima dosli u situaciju da deca kopiraju i uce tipske probleme? Dojma sam da smo dosli u situaciju da jednostavno vise ne pokusavaju da razmisljaju, ili kriticki rese problem, vec samo isporucuju rezultate na prethodno naucene algoritme problema. Nismo spustili nivo predaje, vec zahteva. I dalje primecujem da onih famoznih 10% znaju vise nego ranije generacije, posto su podaci pristupacniji, a ti ljudi prirodno znatizeljni.

Recimo govorim o srednjoj skoli, koju ti dobijas kasnije. Imas decu s'izrazitim sposobnostima i mainstream koji je obucen da izvrsava zahteve. Nisam siguran da je u starijim generacijama bilo drugacije, mozda su vise morali da razmisljaju, posto su podaci bili u bibliotekama.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, mrd said:

@ciao Da li mislis da se curriculum promenio, ili smo zbog jurcanja za poenima dosli u situaciju da deca kopiraju i uce tipske probleme? Dojma sam da smo dosli u situaciju da jednostavno vise ne pokusavaju da razmisljaju, ili kriticki rese problem, vec samo isporucuju rezultate na prethodno naucene algoritme problema. Nismo spustili nivo predaje, vec zahteva. I dalje primecujem da onih famoznih 10% znaju vise nego ranije generacije, posto su podaci pristupacniji, a ti ljudi prirodno znatizeljni.

Recimo govorim o srednjoj skoli, koju ti dobijas kasnije. Imas decu s'izrazitim sposobnostima i mainstream koji je obucen da izvrsava zahteve. Nisam siguran da je u starijim generacijama bilo drugacije, mozda su vise morali da razmisljaju, posto su podaci bili u bibliotekama.

 

Mislim da su oba razloga u pitanju i slazem se sa tobom da uvek imas jedan mali broj mladih koji su jako dobri, inteligentni, radni i znaju kao mi nekad. Ali generalno mi jesmo spustili nivo predavanja u smislu smanjili i broj sati i obim programa. Mogu da ti navedem konkretne stvari iz matematike koje su ranije ucili u gimnaziji a sada ne uce - recimo vektore iz matematike, a posto vektore moraju da znaju znaci ja na faku moram da ih naucim, a broj sati za moju nauku (fiziku) je vec smanjen i znaci kad jos trosim vreme na vektore , a to nije jedino, ja imam mnogo manje vremena da ih dobro naucim ono drugo tj fiziku. Slazem se da je vrlo vazno i da nauce da razmisljaju ali i samo znanje je vazno, bojim se da ih zatrpamo sa tim neznanjem i onda je tesko odkopati. A imas male genije koji sve znaju i sve razumeju i koriste internet fenomenalno tj na koristan nacin. Ali bojim se da sve u svemu nivo pada. S druge strane imaju sigurno mnogo vise znanja iz informatike nego mi sto smo imali, ocekivalo bi se da se to kompenzuje donekle, ali ne znam, ja sam pesimista na duze staze.

 

edit: a posebno ovi mastersi sada koji su u modi mesavina business i nauke naprimer, toga ima sve vise i vise a prave specijalizacije u bilo cemu sve manje i manje.

Edited by ciao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Gledas Slagalicu u Kanadi? to je ono oko 7 uvece program u SR na mozda prvom kanalu, znam da moj otac to gleda tamo. Imas milion kvizova sa opstim zanjem u US, da gledas na kablovskoj. 

 

Da, gledam redovno isto u 7 navece. Gledam ponedeljkom i Poteru, gledam ponekad i americke kvizove, sve je to manje vise isto, opste znanje je opste znanje.

Ne znam sto te to cudi? U ovo vreme tehnologije nema veze gde zivis, mozes da gledas sta hoces. Ja sam davno otkazao regularnu kablovsku, jer su bezobrazno skupi. Gledanje nase televizije placam oko 5 dolara mesecno.

 

3 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nije bitno sta gledas, ali si upravu.

Ja ne gledam slagalicu ali sam bas sinoc pogledao malo i bas sam iznenadjen kako je jedan kandidat malo znao. Da cak i ja znam vise od njega, iako ne pretendujem na kvizove. Meni je normalno da neko ko ucestvuje u kvizovima treba da zna mnogo i da je u toku desavanja.

Mi smo te osnovne stvari ucili u osnovnoj skoli, ne u srednjoj. Npr kod mene u osnovnoj iz geografije ako ne znas glavnr gradove nisi mogao odgovarati za pozitivnu ocenu.

 

Nevjerovatno je ali mi smo vise u osnovnoj skoli ucili geografije, istorije, biologije nego sto ovde uce srednjoskolci. Mi smo pre svega ucili celi svet, dok se ovde uci samo o Kanadi, a i to povrsno. Imam utisak da im opste znanje uopste nije bitno. Lektira je jedna/dvije knjige godisnje.

 

3 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Naravno, ovo se odnosi na Srbiju, ne generalno svuda. Bas u Francuskoj gledam neke kvizove i bas sam iznenadjen koliko mladi znaju.

 

Naravno da ima mladih ljudi koji se samoobrazuju u svakom okruzenju, koji su zeljni znanja, ali to je sve cini mi se jedna manjina. Ne verujem da ih ima vise od 5%. Sistem je takav, zaglupljivanje je u toku, prosto jedna ofanziva dezinformacija po internetu, tako da sada imamo ravnozemljase, antivaksere, cudotvorne lekove za sve bolesti, ubedjivanje da ne postoji pandemija i ako ljudi umiru itd. Sve rezultat opste neobrazovanosti stanovnistva sirom sveta.

Zamisli samo da je neko osamdesetih bio ozbiljan i tvrdio da je zemlja ravna ploca :s_w:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ciao said:

ja sam pesimista na duze staze.

Dolazimo pameti, iskreno se nadam. Pocela je inicijativa saradnje medju katedrama, ali:

147576211_1854188481405978_3726993094595

Negde gresimo.

Edited by mrd
Mozda celu ovu diskusiju prebaciti na neki drugi topic.
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, mrd said:

@ciao Da li mislis da se curriculum promenio, ili smo zbog jurcanja za poenima dosli u situaciju da deca kopiraju i uce tipske probleme? Dojma sam da smo dosli u situaciju da jednostavno vise ne pokusavaju da razmisljaju, ili kriticki rese problem, vec samo isporucuju rezultate na prethodno naucene algoritme problema. Nismo spustili nivo predaje, vec zahteva. I dalje primecujem da onih famoznih 10% znaju vise nego ranije generacije, posto su podaci pristupacniji, a ti ljudi prirodno znatizeljni.

Recimo govorim o srednjoj skoli, koju ti dobijas kasnije. Imas decu s'izrazitim sposobnostima i mainstream koji je obucen da izvrsava zahteve. Nisam siguran da je u starijim generacijama bilo drugacije, mozda su vise morali da razmisljaju, posto su podaci bili u bibliotekama.

 

Iz razgovora sa mojim prestolonaslednikom, imao je neki predmet u kome ja znam da on ima kriticko misljenje na mnoge teme, i da se ne slaze sa ucenjem i ima pitanja itd... i dodje i ima rezultat 98% - pitam ga kako? Kaze "naucis brzo da im samo das odgovor koji hoce da cuju". 

 

19 minutes ago, Amigo said:

 

Da, gledam redovno isto u 7 navece. Gledam ponedeljkom i Poteru, gledam ponekad i americke kvizove, sve je to manje vise isto, opste znanje je opste znanje.

Ne znam sto te to cudi? U ovo vreme tehnologije nema veze gde zivis, mozes da gledas sta hoces. Ja sam davno otkazao regularnu kablovsku, jer su bezobrazno skupi. Gledanje nase televizije placam oko 5 dolara mesecno.

 

 

Naravno da mozes da gledas sta hoces, samo mi je malo cudno da biras da to gledas sa vremenskom razlikom, kad imas izbora a da ne zahteva toliko truda.

Ne znam ni sta je Potera :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Angelia said:

Naravno da mozes da gledas sta hoces, samo mi je malo cudno da biras da to gledas sa vremenskom razlikom, kad imas izbora a da ne zahteva toliko truda.

 

Ne treba mi nikakav trud, imam opciju da gledam programe sa -6 sati, znaci kviz je ovde takodje u 7, a moze da se gleda i kada je tamo 7, tj ovde 13 sati.

 

56 minutes ago, Angelia said:

Ne znam ni sta je Potera :classic_smile:

 

Potera je zanimljiv kviz, moze da se gleda i na Youtube. To je ne znam cija licenca i ima i hrvatska varijanta. Sve izgleda isto, scenografija, muzika, sve po licenci.

Engleski naziv je The Chase, gledam i to ponekad.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Amigo Razlika između tvoje generacije, moje generacije ( ja sam 72 god ) i generacije moje sestričine koja ove godine završava srednju ekonomsku je ogromna.

 

Ne mislim da smo mi bili nešto mnogo pametniji i kulturno obrazovaniji, ali smo, za razliku od današnje dece imali drugačiji pristup učenju, druženju, životu u  globalu.

 

Vaspitavani smo da je naš posao učenje na prvom mestu. Nismo mogli da vidimo kako dobro prolaze ljudi bez škole ( takvih je danas u Srbiji mnogo ). 

 

Nastavnici i profesori su bili strogi, ali poštovani od strane učenika.

 

Neću da generalizujem mlade jer ne volim nijednu generalizaciju. Postoje mladi koji su snalažljivi, kao klinka moje sestre koja se sa malo učenja provlači u školi. 

 

Postoje i oni drugi, kao što je moj sestrić, koji uče i trude se da postignu dobar uspeh. On na fakultetu ima solidne ocene.

 

Matematiku odlično zna i obožava je. Nije upisao PMF samo zato što zna da su plate u prosveti male.  

 

Svi smo različiti, tako i današnja deca.

 

Nama su "Politikin zabavnik", školske obrazovne emisije na RTS-u bile sve, tačnije neka vrsta prozora u svet. Današnjoj deci internet je sve.

 

Drugačije je i druženje. Oni sede, pričaju, pa gledaju u mobilne, mi to nismo radili. Nije bilo mobilnih 🙂 ali smo imali jamb na primer.

 

Dobra strana sestrine dece je što ih je sestra ubedila da je jamb fenomenalna igra kada se igra uživo, a ne u nekoj aplikaciji na Fejsu.

 

Kultura. @mrd je u pravu za pozorište. Odlazak u pozorište ogranizovali su profesori maternjeg jezika. Ne znam kako je danas.

 

Kad već pravimo paralelu između našeg i njihovog vremena, i muzički ukus im se razlikuje. 

 

U " moje vreme" slušali smo rock, pop, punk.  Današnja deca-tinejdžeri slušaju "Zvezde Granda", devojčica 11-12 godina pušta do daske TV kada je ta emisija na televiziji ( primer iz moje zgrade ).

 

Mislim da je i do roditelja, kada je muzički ukus u pitanju i ne samo muzički ukus..I ljubav prema lepoj pisanoj reči-književnosti se prenosi sa roditelja na decu... 

 

Malo sam proširila temu...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Mislim da je i do roditelja, kada je muzički ukus u pitanju i ne samo muzički ukus..I ljubav prema lepoj pisanoj reči-književnosti se prenosi sa roditelja na decu... 

 

Malo sam proširila temu...

Ne znam šta da ti kažem, to sa roditelja na decu ne ide baš tako. Ja ne bih ni mrtav slušao šta je moj pokojni namćor smatrao za muziku, kao što ni ove dve ne kapiraju šta je sjajno u R`n`R

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...