Jump to content

Niš - glavni grad Južne Srbije


Constantin

Recommended Posts

18 hours ago, Constantin said:

 

Ja sam pa čuo će gi zidaju negde u Palilulu, u brdo....budiBogsnama....onolika širina iza Pantelej do Matejevac. Mada, da se ja pitam, srušio bi Gradski stadion i tu napravio tako nešto, a stadion premestio izmedju Romanse i auto-puta. Praktično iz više razloga, a pogotovu kad dolaze ovi banditi iz prestonicu, da se ne maju po centar. Kad se razletu po grad pa okupiraju sve ćevapdžinice nemaš de da kupiš kasvetnu pljeskavicu dok ne odu.

Pa vec se planira rusenje Cele kule i da tu nikne stambeno poslovni kompleks. U okviru tvrdjave kvantaska pijaca, u Čairu stočna pijaca. Kod konja ce biti benzinska pumpa. To je u planu, videcemo.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, berti said:

Pa vec se planira rusenje Cele kule i da tu nikne stambeno poslovni kompleks. U okviru tvrdjave kvantaska pijaca, u Čairu stočna pijaca. Kod konja ce biti benzinska pumpa. To je u planu, videcemo.

To li predlažu neki turkiš investitori?

Link to comment
Share on other sites

Pa vec se planira rusenje Cele kule i da tu nikne stambeno poslovni kompleks. U okviru tvrdjave kvantaska pijaca, u Čairu stočna pijaca. Kod konja ce biti benzinska pumpa. To je u planu, videcemo.
Pošto če Nišava s Južnu Moravu da bude plovna do Solun, pristanište če bude u Brzi brod. Odatle če ide feribot do Solun, i staje samo u Surdulicu. Hotel Ambasador prenose na Slaviju i podje smešten izmedju Slavije Lux i starog hotela...i s obzirom da če da liče na dva jajca, nije teško da se pogodi šta če da bude Ambasador....sa sve sliku "onog"...jedino se ne zna na koju če stranu da gleda...na kod Stevu na železničku ili na Topčider i Užičku...
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Constantin said:
32 minutes ago, berti said:
Pa vec se planira rusenje Cele kule i da tu nikne stambeno poslovni kompleks. U okviru tvrdjave kvantaska pijaca, u Čairu stočna pijaca. Kod konja ce biti benzinska pumpa. To je u planu, videcemo.

Pošto če Nišava s Južnu Moravu da bude plovna do Solun, pristanište če bude u Brzi brod. Odatle če ide feribot do Solun, i staje samo u Surdulicu. Hotel Ambasador prenose na Slaviju i podje smešten izmedju Slavije Lux i starog hotela...i s obzirom da če da liče na dva jajca, nije teško da se pogodi šta če da bude Ambasador....sa sve sliku "onog"...jedino se ne zna na koju če stranu da gleda...na kod Stevu na železničku ili na Topčider i Užičku...

Hahaha... zagrc & zadav!!!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Constantin said:
40 minutes ago, berti said:
Pa vec se planira rusenje Cele kule i da tu nikne stambeno poslovni kompleks. U okviru tvrdjave kvantaska pijaca, u Čairu stočna pijaca. Kod konja ce biti benzinska pumpa. To je u planu, videcemo.

Pošto če Nišava s Južnu Moravu da bude plovna do Solun, pristanište če bude u Brzi brod. Odatle če ide feribot do Solun, i staje samo u Surdulicu. Hotel Ambasador prenose na Slaviju i podje smešten izmedju Slavije Lux i starog hotela...i s obzirom da če da liče na dva jajca, nije teško da se pogodi šta če da bude Ambasador....sa sve sliku "onog"...jedino se ne zna na koju če stranu da gleda...na kod Stevu na železničku ili na Topčider i Užičku...

Zaboravio si metro. Od Dudulajce preko Vrtište, pa zadnja stanica u Kunovicu.

7 minutes ago, Accuphase said:

Hahaha... zagrc & zadav!!!

Bice i akva park, polako.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

 

To u Nisku Banju, gradi Zamparini. Da Nis bude novi Palermo, a Banja Korleone.

 

 

 

Zamparini, onaj pravi, nije ni znao gde je Niš.....

2 minutes ago, Accuphase said:

Pade mi na pamet, šta sa onim zemljištem gde je bila ona odurna ogromna kasarnetina?

Definiši....prevedi ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Accuphase said:

"Bubanjski Heroji" kasarnetina, što su je Ameri navodno kupili.

A pa to je Novi Niš.....tu nije bila velika kasarna već više malih. Čitav taj kompleks je srušen (ostalo je par pomoćnih zgrada) a za sada su završene dve stambene zgrade od po 5-6 spratova. To je navodno za vojsku, policiju....to je gotovo, poodavno, ali se, naravno, čekaju izbori za "svečano uručenje ključeva"....zgrade su u delu gde je okretnica Bubanj....

 

Pomislio sam da misliš na onu kasarnu preko puta....e to je već "kasarnetina" a tu je za sada preseljen prekršajni Sud, a biće sve vezano za Sudove prebačeno u tu zgradu....možda čak i Apelacioni Sud....

 

Kasarna se zvala Filip Kljajić - Fića Kamen temeljac za inžinjerijsku kasarnu postavljen je 10. juna 1899. godine, na svečanostima kojima su prisustvovali kralj Aleksandar Obrenovih i njegov otac kralj Milan, oslobodilac Niša. Gradnja kasarne završena je u jesen 1900. godine. 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, oduvek sam se gnušao & gadio kasernetina usred gradova gde im mesto nije. Valjda su tako radili iz straha da kad se narod pobuni da imaju odakle da istrče i da pripucaju na strane izdajnike i plaćanke. Da se ja pitam sve bih to iselio u prupizdine ako već moraju da postoje a kasarnetine sravnio sa zemljom i uklonio svaki trag njihovog postojanja.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Accuphase said:

Iskreno, oduvek sam se gnušao & gadio kasernetina usred gradova gde im mesto nije. Valjda su tako radili iz straha da kad se narod pobuni da imaju odakle da istrče i da pripucaju na strane izdajnike i plaćanke. Da se ja pitam sve bih to iselio u prupizdine ako već moraju da postoje a kasarnetine sravnio sa zemljom i uklonio svaki trag njihovog postojanja.

 

Kad bi malo mućnuo s glavu nebi bio toliki ugursuz. ( ja to iz milošte) Vidiš, ta kasarna, a eno i slika, kad je napravljena, nije imalo ništa oko nju. Nikakva zgrada, kuća, tek malko dalje železnička stanica, a gore u brdo Goricu lojza.  Pa to beše taman, da solddati ne idu kroz čaršiju, nego čim stignu na stanicu, ajd kasarnu, ardija odma pored. Sve kako treba.

 

Inače, nekad je kraj Niša bio gde je sada Trg Kralja Aleksandra (Trg JNA) i zvao se Arnaut-pazar....tu su dolazili Arnauti iz Toplicu, Laba pa i dalje na stočnu pijacu da kupuju goveda.

 

Kasarna Knjaz Mihailo (Pantelejska kasarna) mislim da datira još od pre I svetskog rata, i da je tu za vreme dok je Niš bio ratna prestonica, bila nekakva bolnica. Doduše, u to vreme je ceo Niš bio bolnica, pet-šest naših i četiri-pet ruskih....

 

E u Titino vreme poraso grad i zaokružio sve te kasarne i one se našle u sred naselja. Kad onomad beše NATO vežbao po nama videli smo koliko je to dobro, jel ? E tu si u pravu.....do treba od Vinika podalje, a tu napraviti....igrališta, parkirališta, zgrade...šta god....samo ne kasarne i fabrike.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

 

Kad bi malo mućnuo s glavu nebi bio toliki ugursuz. ( ja to iz milošte) Vidiš, ta kasarna, a eno i slika, kad je napravljena, nije imalo ništa oko nju. Nikakva zgrada, kuća, tek malko dalje železnička stanica, a gore u brdo Goricu lojza.  Pa to beše taman, da solddati ne idu kroz čaršiju, nego čim stignu na stanicu, ajd kasarnu, ardija odma pored. Sve kako treba.

 

Inače, nekad je kraj Niša bio gde je sada Trg Kralja Aleksandra (Trg JNA) i zvao se Arnaut-pazar....tu su dolazili Arnauti iz Toplicu, Laba pa i dalje na stočnu pijacu da kupuju goveda.

 

Kasarna Knjaz Mihailo (Pantelejska kasarna) mislim da datira još od pre I svetskog rata, i da je tu za vreme dok je Niš bio ratna prestonica, bila nekakva bolnica. Doduše, u to vreme je ceo Niš bio bolnica, pet-šest naših i četiri-pet ruskih....

 

E u Titino vreme poraso grad i zaokružio sve te kasarne i one se našle u sred naselja. Kad onomad beše NATO vežbao po nama videli smo koliko je to dobro, jel ? E tu si u pravu.....do treba od Vinika podalje, a tu napraviti....igrališta, parkirališta, zgrade...šta god....samo ne kasarne i fabrike.

Daj bre, ja kao nisam znao da je Niš pre samo 100-ak godina bio kasaba, naravno da sam mislio na potonja vremena. Nego, gde su sad ti Arnauti iz Toplički kraj što su dolazili da kupuju stoku u Niš?

Edited by Accuphase
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Accuphase said:

Daj bre, ja kao nisam znao da je Niš pre samo 100-ak godina bio kasaba, naravno da sam mislio na potonja vremena. Nego, gde su sad ti Arnauti iz Toplički kraj što su dolazili da kupuju stoku u Niš?

Otišli su sredinom 19. veka preko Prepolca i naselili područje Laba, Batlave i dalje.....zadržali su prezimena po krajevima i selima gde su živeli...Merovci, Gubetini, Plane, Kuršumlije, Blace, Kastrati, Bresnice......vazdan ima.

 

Inače....Niš je i dalje kasaba....malo modernija.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Accuphase said:

Daj bre, ja kao nisam znao da je Niš pre samo 100-ak godina bio kasaba, naravno da sam mislio na potonja vremena. Nego, gde su sad ti Arnauti iz Toplički kraj što su dolazili da kupuju stoku u Niš?

 

Pa valjda isto gde i turska groblja. Ono, tzv Turci su 500 godina bili tu, ama mora da su mrtvake jeli ili nesto, pa ne postoje groblja iz tog perioda, jer zna se da se svetinje ne skrnave, je li tako, tako je. I to je jug Srbije bio najvise integrisan u njihovo carstvo, i samo su tu Srbi i Turci ziveli zajedno u tadasnjim gradovima i bavili se tadasnjim urbanim zanimanjima, bili zanatlije, kafedzije itd.

3 minutes ago, Constantin said:

Inače....Niš je i dalje kasaba....malo modernija.

Kao da ostalo nije :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 6/11/2022 at 7:02 PM, Bluecuracao2 said:

https://www.bbc.com/serbian/cyr/srbija-61739675              kad neće @Avda Zekić da objavi ja ću....malo o manje poznatom Nišu...

Bilo je na starom forumu, ali kao projekat....

 

inače...braća Cvetičanin su odrasli s amnom, a stariji Pedja je išao s amnom u 21. Maj....ista smo generacija. Nedja je par godina mladji....itd. Inače, bolje teram bas od "Stariju Cvećku"...:64:

 

Ta moja generacija iz 21. Maj je dala fini broj "muzičara"  mali Sava i Vlada Delovski - Fleke, braća Cvetičanin...pok. MLadja Pristup Zabranjen, kao i Krle Pičica...Bobi Pile, Bole bubnjar, naravno ja (naš zajednički i više drugih bendova..po potrebi i u zavisnosti od tezge)....:smiley2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...