Jump to content

Palančani su zlo


Milenko Puzigaca

Recommended Posts

2 hours ago, bljax said:

 

Na ovu opsirnu pisaniju me je pomalo navukao i onaj meni bar prilicno nejasan wilhelminin post...izmedju ostalog kaze wilhelmina da je danas naziv “palanka” arhaican, neprimjern, navodi na pogresan trag al’ nekaze wihelmina koji bi to bio pravi trag...i koji bi to “danas” od postojeceg  bio adekvatniji naziv ove izuzetne knjige...i uz to taj naziv kod nje budi neke (kakve?) asocijacije o kojima bi se trebalo diskutovati...iskreno, ako se mene pita, nigdje veze...

 

 

Nije mi se dublje upustalo u ovu diskusiju, ne upusta mi se ni sada, ali ne volim da ostanem nedorecena, pa cu pokusati da razjasnim.

Ne bih ja imala nikakav problem s palankom, palancanima i palanackim duhom, kakav god sadrzaj ucitali tom pojmu, i kako god ga na kraju definisali, da ne postoji ona druga strana, nazovimo je nepalanka, koja kao treba da predstavlja nesto sto je nemerljivo bolje, progresivnije i u svakom slucaju superiorno u odnosu na palanku. Receno je ovde da je to nesto sto se sve vreme menja i ide napred, valjda stremi nekom nebeskom savrsenstvu. Ako je tako nesto uopste moguce, jer ako palanka i njen duh vec ukljucuju sva moguca zla ovog sveta, onda tesko da nesto ostane za nepalanku. Ispada da ona, sirota nepalanka, i nema kako da se menja, jer je vec po definiciji savrsena, cim nije palanka.     

Ono sto je karakteristicno za svaku diskusiju o palanci i njenom duhu jeste da je u startu postavljena kao neka startna linija s koje krece takmicenje oko toga ko ce se bolje i recitije opljunuti po predmetu diskusije, ko ce iskazati veci prezir prema njoj, ko ce se najvise zgrazati i ko ce je bolje ismejati. Jer onaj ko najbolje pljuje, prezire, zgraza se i ruga palanci, taj sigurno nije palancanin, dakle po definiciji je vec savrsen. I koliko god puta ponovili da se ne radi o geografiji, uvek je ta palanka locirana na nekom konkretnom mestu, za koje nije tesko prokljuviti gde se nalazi na globusu. I uvek su to neki vrlo konkretni palancani koji su nepalancaninu, ucesniku goreopisane trke nesto nazao ucinili, bar posredno, ako ne i neposredno. Jer nepalancanin uvek nepogresivo uoci kad ti kockastoglavi bas njemu urade nesto cime su se samodefinisali kao palancani, dakle kao olicenje sveg zla. Ali taj nikada, ali bas nikada, ne primeti kad sam to isto radi drugim ljudima.

Zato, ako pitas koja bi po meni bila adekvatna zamena za pojam filozofija palanke, moj odgovor je - filozofija ljudske prirode.

Bas sam se potrudila. Ako sam i dalje nejasna, moracu da zivim s tim.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Meni si jasna, ali se ne slazem sa tobom. Ne vidim to kao tu vrstu takmicenja.  Ne mora taj “nepalanka” da bude ni bolja ni gora ne znam ni sta bi bilo referenca), dovoljno je da je drugacija.  I da se relativno primitivnim metodama  “potkrate za glavu” i svede na okolinu.

 

Ti koji jesu drugaciji ukoliko nece da provedu zivot u permanentnim sukobima sa takvom okolinom moraju da je napuste.

 

Pretpostavljam da je to odbrambeni mehanizam palanke od promena koje odbija.

 

To sto si nazvala nepalankom je jedna nekoherentna grupa koja moze da bude sacinjena od individualaca koji se medjusobno razlikuju. To sto pises malo podseca na jante loven karakteristican za skandinavsku tradiciju. 

 

Insistiranje na drugacijosti kao l’art pour l’art je glupost, ali fizicka ugrozenost ili ometanje funkcioisanja svakodnevice nije za zezanje

Edited by Plavi Golub
Gramatika
Link to comment
Share on other sites

Ti se mozda sa mnom ne slazes, ali ja se s tobom uglavnom slazem :classic_biggrin:.

Doduse, ne bih bila tako sigurna da su palancani neka koherentna grupa, a nepalancani slobodne individue,  igrom sudbine ubacene medju ove prve. Slazem se u potpunosti da su Drugi i Drugaciji uvek "problem". Ali svako od nas se moze naci u takvoj situaciji i ja sam uverena da ce reagovati potpuno isto. Osecace se odbaceno, neshvaceno, izolovano, i pozelece da ode u neku sredinu gde ce biti bolje prihvacen i gde misli da ce moci da ostvari svoje potencijale.

S druge strane, sastavi deset slobodnih duhova, svi utekli iz neke svoje palanke (uopste ne mora biti geografska) i posalji im jednog kojeg oni vide kao destruktivnog palancanina, koji se nekako prosvercovao medju njih. Zacas dobijes palanku gde nisi mogla da je sanjas, a palancanin postaje taj sputani individualac, kojeg ova desetorica guse svojom agendom, koja nije njegova i od koje zeli da pobegne. I dalje ova desetorica mogu biti vrlo razliciti ljudi, ali ujedinice ih zajednicki "neprijatelj", onaj koji ih ugrozava jer je Drugaciji. I ponasace se prema njemu potpuno isto kao sto su se neke druge sredine ponasale prema njima. Koristice one iste mehanizme izolacije i odbacivanja, koji su prema njima korisceni i od kojih su se uzasavali. A nece to ni primetiti, verovace da su i dalje slobodni i nezavisni pojedinci i nema sanse da ih ubedis u suprotno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Plavi Golub said:

Meni si jasna, ali se ne slazem sa tobom. Ne vidim to kao tu vrstu takmicenja.  Ne mora taj “nepalanka” da bude ni bolja ni gora ne znam ni sta bi bilo referenca), dovoljno je da je drugacija.  I da se relativno primitivnim metodama  “potkrate za glavu” i svede na okolinu.

 

Ti koji jesu drugaciji ukoliko nece da provedu zivot u permanentnim sukobima sa takvom okolinom moraju da je napuste.

 

Pretpostavljam da je to odbrambeni mehanizam palanke od promena koje odbija.

 

To sto si nazvala nepalankom je jedna nekoherentna grupa koja moze da bude sacinjena od individualaca koji se medjusobno razlikuju. To sto pises malo podseca na jante loven karakteristican za skandinavsku tradiciju. 

 

Insistiranje na drugacijosti kao l’art pour l’art je glupost, ali fizicka ugrozenost ili ometanje funkcioisanja svakodnevice nije za zezanje

 

Recimo velicinu grada/mesta ja uopste ne povezujem sa palanackim mentalitetom. Jesu povezane, ali ne nuzno. Povezane su iz razloga zato sto se smatralo da u manjim mestima ljudi vire preko plota komsijama, ali to se desava svuda. Recimo to sto je Vili rekla "takmicenje" ja bih pre rekla "da komsiji crkne krava" i to neko nevidljivo takmicenje se ustvari desava kada ljudi ne mogu da poboljsaju svoj zivot, ali ako nista drugo bar ce probati na neki nacin da uniste tudj ili da ga naprave da izgleda gorim nego sto jeste. Mogu da razumem, valjda im je tako lakse da izguraju dan. 

Na primer, svi ovi trac casopisi, izmisljaju ljudima biografije, prave price na osnovu jedne lose protumacene slike, vade iz konteksta i spinuju tudje reci... i to sve da bi se neka drugi ljudi u usporedu sa ovima osecali bolje. Konzumenti tih casopisa imaju taj palanacki mentalitet, nebitno gde se geografski nalaze. Postoji gro primera za palanacki mentalitet, recimo i samo-hvalisanje je deo toga, valjda se o tome ne prica, puste se drugi da naprave percepciju. Takodje grupisanje pa tamicenje koja grupa je bolja (grupa mislim odredjivanje pripadnosti po bilo cemu)... Milion primera palanackog mentaliteta kojim ja licno mislim zarazen veci deo planete. Malo je onih koji vode racuna samo o sebi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ja uopste ne kontam smisao ovog topika, kao palanka, ali nije palanka, kockaste glave, elita-bagra, ovo-ono, jesam-nisam itd

 

E moj ti, pa ti bi bar trebao da razumes. Sto mislis zasto se ratovalo i da si morao da se selis, nicim izazvan preko pola sveta. Ako hoces moje misljenje, zbog palanackog mentaliteta svih zajedno koji su ovi preduzetnici politicar iskoristili da zavrte kapital.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Recimo velicinu grada/mesta ja uopste ne povezujem sa palanackim mentalitetom. Jesu povezane, ali ne nuzno. Povezane su iz razloga zato sto se smatralo da u manjim mestima ljudi vire preko plota komsijama, ali to se desava svuda. Recimo to sto je Vili rekla "takmicenje" ja bih pre rekla "da komsiji crkne krava" i to neko nevidljivo takmicenje se ustvari desava kada ljudi ne mogu da poboljsaju svoj zivot, ali ako nista drugo bar ce probati na neki nacin da uniste tudj ili da ga naprave da izgleda gorim nego sto jeste. Mogu da razumem, valjda im je tako lakse da izguraju dan. 

Na primer, svi ovi trac casopisi, izmisljaju ljudima biografije, prave price na osnovu jedne lose protumacene slike, vade iz konteksta i spinuju tudje reci... i to sve da bi se neka drugi ljudi u usporedu sa ovima osecali bolje. Konzumenti tih casopisa imaju taj palanacki mentalitet, nebitno gde se geografski nalaze. Postoji gro primera za palanacki mentalitet, recimo i samo-hvalisanje je deo toga, valjda se o tome ne prica, puste se drugi da naprave percepciju. Takodje grupisanje pa tamicenje koja grupa je bolja (grupa mislim odredjivanje pripadnosti po bilo cemu)... Milion primera palanackog mentaliteta kojim ja licno mislim zarazen veci deo planete. Malo je onih koji vode racuna samo o sebi. 

 

Niko nije ni rekao da palanka postoji samo na Balkanu. Ja mislim da u svim literaturama sveta postoji poneka prica o lokalnoj palanki. Inace ovo takmicenje je posledica postavke u glavi, osim kad je covek u logoru ili ratu. Vecina moze da popravi svoj zivot bar malo, ali mora da ima fokus na to i crtu samostalnosti u karakteru.

 

Ja mislim da je taj brzi networking unutar malih mesta i bez tehnologije bio brz. A tabloidi, delimicno prave profit na ljudskoj gluposti i ostalim slabostima, a delimicno formiraju misljenje masa.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Niko nije ni rekao da palanka postoji samo na Balkanu. Ja mislim da u svim literaturama sveta postoji poneka prica o lokalnoj palanki. Inace ovo takmicenje je posledica postavke u glavi, osim kad je covek u logoru ili ratu. Vecina moze da popravi svoj zivot bar malo, ali mora da ima fokus na to i crtu samostalnosti u karakteru.

 

Ja mislim da je taj brzi networking unutar malih mesta i bez tehnologije bio brz. A tabloidi, delimicno prave profit na ljudskoj gluposti i ostalim slabostima, a delimicno formiraju misljenje masa.

 

Nisam ni ja rekla da palanka postoji samo na Balkanu 😄 nego da taj mentalitet ne vezujem za velicinu mesta. Ostalo se slazem. 

A propo tabloida, pade mi na pamet recimo instagram, koji je jos jedan od vida 'takmicenja' Gotovo svi to koriste zarad neke licne promocije, a vecini zivot nije ni izbliza onog sto tamo prikazuju. Ljudi ginu da imali bolju, egzoticniju, unikatniju fotografiju koju drugi nemaju. Drugi pak gledajuci ili pate ili zavide, ili im je cilj da to postignu, provode vremena gledajuci tudje fotografije i ceneci tudje zivote, koji apsolutno nemaju nikakav uticaj na njihov licni. 

Link to comment
Share on other sites

Dobro vece, Afred ovde. Da, Onaj Alfred.

 

Stanite u red za nagradu koju dodeljujem za tekstove u odbranu palanke i iscudjavanje oko iste.

 

(iako... i ja se iscudjavam da je skoro samo Srdja Popovic razumeo ovaj topic, a nije ziv)

 

 

Edited by Mama_mia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Sudeci po piskaranju nekih 4umasa - bilje je bilo da R. Konstantinovic nije pisao svoj filozofski esej 'Filosofija palanke', jer je ocigledno, kako tvrde neki - i sam bio 'palancanin'. A ni postavljac topika nije morao da se trudi.

:classic_cool:

Da neko dirne uvredjenim likovima 'ubavu palanku'!

:smiley5:

Jeste da su oni napustili palanku, ali, ocigledno, ona nije njih.

 

Upravo o takvom stanju duha je pisao R. Konstantinovic, o patoloskom strahu od svega nepoznatog, novog, 'tudjeg', ne-palanackog, posto to ocigledno rusi laznu idilu, samozaljubljenost i anticivilizacijsku sustinu jednog bolesnog brloga, palanke i palancana.

 

I 'Twin peaks' je prica o jednoj palanci i palncanima.

 

Btw, palanka ne moze nikako biti 'ubava'.

Ona samo moze biti učmala.

 

Svodjenje palanackog ludila na nekoliko stavki iz birokratskog spiska samo potvrdjuje da palanka nije sposodna da promislja stvari / spoljni svet - vec samo da ga evidentira. 

 

>> ... Između sela i grada, ovako zaboravljen, svet palanke nije ni selo ni grad. Duh njegov, među­tim, jeste duh između plemenskog, kao idealno-je­dinstvenog, i svetskog duha, kao idealno-otvorenog. Kada ovaj duh ovako govori o svojoj zloj sudbini, on govori o svojoj izuzetosti iz istorije. Ali, i kada je oglašava za prokletstvo, on hoće tu izuzetost. Osnov­na pretpostavka duha palanke negde je u tome: da je to duh koji, zaboravljen od istorije, pokušava sada ovaj udes da preobrazi u svoju privilegiju, time što će i sam (onako kao što se klin klinom vadi) da zabo­ravi istoriju, ovim zaboravom da se ovekoveči u samom sebi, zaveren trajanju, s onu stranu vremena. Vreme je s druge strane brda, tamo gde počinje svetski haos, ali haos apsolutno-otvorenog sveta.

Svet pa­lanke postoji samo u duhu; sam duh palanke je je­dina apsolutna palanka, za kojom zaostaje svaka stvarnost palanke. On nema svog sveta, u koji bi mogao savršeno da se materijalizuje, koji bi bio nje­govo idealno oličenje. Ma koliko pokušavao da pri­kaže svet palanke, u kome je rođen, kao svoj svet, i ma koliko taj svet njemu bio najbliži, on je jedan lutajući duh, jedan nemogući duh: nema zemlje u kojoj on nije moguć, jer je on svuda podjednako ne­moguć, u ovom svom zahtevu za idealno zatvorenim, koje bi bilo van-vremeno i, samim tim, ništavilo večnosti.

...

U svetu palanke, važnije je dobro se držati ustaljenog obi­čaja nego biti ličnost. Sve što je pretežno lično, indi­vidualno (ma u kom pravcu) nepoželjno je pre svega zato što je obećanje »sveta«, kao čiste negacije pa­lanke, dakle obećanje stilske polivalencije, a ova polivalencija je, za palanački duh, čisto otelotvorenje kakofonije, muzika samog pakla.

...

Odreknut od sopstvene volje, stilizovan po obrascu kolektivne volje, palančanin je sklonjen u sigurnost opštega. On iima utisak produženog detinjstva, ili utisak produženog života pod okriljem porodice. Infantilizam je korelativan palanačkom duhu. Ne može se biti u palanačkom duhu a ne biti u infantilizmu: palanački duh, kao duh nad-ja, kao duh kolektivne volje koja nas je uzela pod svoje, koja nas štiti od svega, a pre svega od nas samih, od svih izazova i iskušenja koja se zovu Ja (lična odgovornost i lična preduzetnost), nužno je duh koji posvećuje u infantilizam. On zahteva, iznuđuje taj infantilizam, kao zaštitnički, kao duh koji je nadstavljen svemu individualnom. ... <<

 

Sav njen duh, nistavilo i ludilo, sivilizacijska neutemeljenost je izrazena u bulaznjenju ovih, nekolicine jadnih stihoklepaca.

 

>> ... Srpska pisana tradicija, nema sumnje, nagovor na suspenziju mišljenja neguje i u svojim najsublimnijim formama. Linija koju prati Konstantinović pruža se najmanje od Njegoševih poslovično-ispovednih artikulacija: "Kad sam gode mnogo razmišljava, vazda mi se poso povukava" i "A ja zebem od mnogo mišljenja", i teče preko popularnog Rakićevog alibi stiha iz pesme "Misao": "Kad srce zapišti misao je kriva", sve do Pandurovićevih radosnih objava dragovoljnog oprosta od pameti u pesmama "Svetkovina" i "Mrtva jesen": "Sišli smo s uma u sjajan dan" i "Ostav'te me. - Ja ću rado kreten biti". ... <<

 

...

Link to comment
Share on other sites

2kin

najjace je sto neki cak tvrde da jeste konstaninovic dzabe krecio palanku jer niko to ne cita

i onda imamo da niko ne cita to, niko ne cita SP,  ali svi imaju svoje misljenje bez uticaja ovih palankohejtera

i s razlogom utesno globaliziju problematiku palanke: nije samo srb palanka vec je ceo svet jedna palanka :lol_2:

 

Da. Ali  nije o rec o celom svetu vec o jednom prilicno ogranicenom delu sveta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Mama_mia said:

... najjace je sto neki cak tvrde da jeste konstaninovic dzabe krecio palanku jer niko to ne cita i onda imamo da niko ne cita to, niko ne cita SP,  ali svi imaju svoje misljenje bez uticaja ovih palankohejtera i s razlogom utesno globaliziju problematiku palanke: nije samo srb palanka vec je ceo svet jedna palanka ... da ... ali  nije o rec o celom svetu vec o jednom prilicno ogranicenom delu sveta... 

 

 

Treba priznati 'Filosofija' nije laka za citanje, lako se covek pogubi u dihotomijama.

Ja sam to citao 'na juris' - zaletim se i odradim desetak strana, nekad i manje, nesto zabelezim - pa onda nekoliko dana prezvakavanja, sa pogledavanjem u beleske, a i sam tekst.

Ne cita se u jednom dahu, nije to neko 'paperback airport' izdanje pa da ga savladas za par sati.

 

To je gejzir ideja koje treba sazvakati / osmisliti.

Kao matematika - ne mozes ici dalje ako nisi savladao prethodno gradivo.

Filozofija.

:classic_cool: 

Ja sam donosio poznanicima knjigu na poklon, mnogi nisu bili u stanju da je savladaju. Neki zato, sto su bili potreseni stavom autora prema njihovim voljenim piscima / stihoklepcima. 

 

Ono, kad se pazljivije zagleda - pa citav ovaj nebitni, vukojebinski mali, prljavi & bolesni 'univerzum' - to je beskrajna prica o palanci / palancanima. Pocev od 'junackijeh pjesama', preko raznih malogradjanskih stihoklepaca, piskarala, laznih 'boema'  i sve do serijala i ... 'tesna koza / bolji zivot'.

:smiley5:

Samo kad se setim onog Radojka Jovanovica, aka 'Rade Drainca', i njegovog glumatanja oko 'kosmopolitizma / anarhizma', 'staniolskih pesnickih fantazija / laznog vatrometa', pa se siromasak vratio da opeva svoju ruralnu Toplicu i sljivike.

 

To je jedna kafanska trka buva / vasaka.

 

https://www.vreme.com/cms/view.php?id=506381

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Tu "filozofiju palanke" moze da razume samo neko ko se susreo sa primerima iz zivota i prakse, na poslu ili u biznisu. Ali ima puno primera gde su se desavale razne nemoralne stvari, gde se na delu moze videti takav mentalitet.

"Burazersko poslovanje" npr. Tu se stvara jedno okruzenje, jedan "box" u kome "normalan biznismen" zapadnog kova nema nikakve sanse da uspe. 

Ali , sa druge strane, ni ti "biznismeni" iz takvog okruzenja nemaju sanse u normalnoj trzisnoj utakmici! 

Recimo, anglosaksonski svet jeste "surov" - tamo vlada surova trzisna utakmica, ali postoje striktno definisana pravila igre kojih se svi pridrzavaju! Ako konkurises a ne dobijes poso, u 99% slucajeva to je zato sto je poslodavac nasao boljeg kandidata. 

U "palanci" ne dobijes poso jer: ili nisi clan odredjene partije, ili nemas odgovarajuci "pedigre" tj neki "mamin/tatin" sin mora biti ispred tebe. Uglavnom sve se gleda pre strucnosti - a ona je na nekom pretposlednjem mestu!? To je mnogima "skenjalo" zivot! Ili su ljudi bili prinudjeni da napuste taj " provizorijum". Da bi imali kakav-takav pristojan zivot. 

Recimo: pogine rudar na radnom mestu - i umesto da firma plati milionske kompenzacije njegovoj familiji, oni mu zaposle zenu!??! Da radi nesto u kancelariji?? Super za neke - imaju mladu udovicu na radnom mestu!! Eto dokle ide taj sitni, " seljacko - opancarski" nemoral. I to je jos sitnica "blaga kabeza" u poredjenju nekim drugim, krupnim desavanjima okolo. 

Zato se mi bojimo da ce takav milje biti vrlo tesko promeniti. 

Recimo razni "kickbacks" u biznisu su tamo sasvim normalna stvar, prakticno je postalo jedno od pravila igre. Tamo neko ko zeli posteno i korektno da uradi svoj posao - nema sansi! 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Za ove pojedince sto im se ne svidja terminologija, evo i ova dvojica se slazu sa mnom. I to je bas taj termin upotrebljen "zlo" . Ovo sam juce video u Danasu, a tekst je od pre tri dana.
 

Nikola Tesla: Od svih "sila trenja", ona koja najviše usporava ljudski napredak je neznanje, ono što Buda naziva "Najvece zlo u svetu".
 

Nije vazno da li je izjava stvarno Teslina, vazno da je  to to. Bez uvijanja i PC, govori se o kockastoglavcima = palancani = oni koji ne zele nista da menjaju, jer je (po njima) sve vec kako treba, ne treba im nista vise od toga za sta oni znaju, jedino sto takvi hoce je da ponavljaju sve isto kao sto su radili ovi pre njih, a svako ko ih u tom mrtvovanju uznemirava im je neprijatelj, je li tako, tako je :classic_biggrin:  Razlog je naravno, copyright Gregory House, zato sto su "wuss — part wimp, part puss" :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites



Bez uvijanja i PC, govori se o kockastoglavcima = palancani = oni koji ne zele nista da menjaju, jer je (po njima) sve vec kako treba, ne treba im nista vise od toga za sta oni znaju, jedino sto takvi hoce je da ponavljaju sve isto kao sto su radili ovi pre njih, a svako ko ih u tom mrtvovanju uznemirava im je neprijatelj, je li tako, tako je :classic_biggrin: 


Definicija konzervativaca, njihova sama srz [emoji848]

Sent from my SM-G930W8 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2019 at 11:22 PM, Kinik said:

...

 

Sudeci po piskaranju nekih 4umasa - bilje je bilo da R. Konstantinovic nije pisao svoj filozofski esej 'Filosofija palanke', jer je ocigledno, kako tvrde neki - i sam bio 'palancanin'. 

 

...

To su culi od onog cirkarovica, a mozda je bas on licno, coveka koji u svojoj sedmoj deceniji (verovatno) proganja ljude na internetu otvarajuci lazne profile i radi slicne stvari, sve vreme ispustajuci bojne krike o "autosovinistima" , ako nije bas on izmislio taj idiotski izraz,  o "slucajnim srbima" i bla bla bla, buncanje, nja-ka-nje. A zakljucao blog, da mu neko ne zadrma kavez. Sustina je da su takvima idoli kao taj, kockasta glava kojoj je najveci greh kad neko ima svoje, a ne njihovo kockastoglavsko misljenje. Oprostice takvi i nekulturu, i kriminal, i sverc, i korupciju, i nepotizam i ostalo vezašenje i patrijašenje i burazerizam, i kad je neko diler drogom, pa cak i ratni zlocinac, i bilo sta, samo ako je "njihov". Sve su to po njima "snalazljivi" i sve je to njima prihvatljivo ponasanje, ali je po takvima neoprostivo ako neko ima svoju, a ne "njihovu" kockastu glavu. Takvi su oni, svuda, ne samo tu. I zbog toga su zlo.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

 

PS. Kad udjem u forum, svaki put kada vidim ovu temu, zapravo vidim da pise Palacinke su zlo

i bude mi smesno jer to je svaki svaki put tako

 

da kaznim samu sebe postavicu sutra tu temu koja mi se pricinjava

ipak to je nebeski znak da je potrebna.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Naprasno je pocelo da se desava...da li da kazem sta?

 

 Strasne stvari:

 

Iskljucivo srecem one kockastoglave.

 

Svuda su. Govore u glas. Vicu.

Mlataraju rukama na sve strane, ubedjuju...

otvaram usta, isti jezik, nesto kazem ali ne cuju, vicu svoje...

 

(znam, sama cu otici na psiho kauc)

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Grad Sterije, Paje Jovnovića, Vaska Pope, Bore Kostića.....mogu tačno da vidim istorijsku granicu kada se od višenacionalne, prosperitetne varoši pretvorio (i dalje to traje, malignije nego ikad) u  zagušljivo, silovano i silovateljsko gumno jednoumlja. Palanka je beda onih što iza čipkanih zavesa, rascvetanih muškatli, uz supu za nedeljni ručak serviranoj u prababinoj porcelanskoj činiji - gutaju knedle od griza začinjene suzama. Jer znaju da gube u jednom neobjavljenom ratu u kojem samo fukara može da pobedi. Jesu, došli su divlji i isterali pitome. Palanka je nezamislivo surova jer njome vladaju oni koji su naplatili krv svojih predaka izginulih za ideale pitomih. I sad , sa mačem "pravednika" u ruci, svete se i svode na svoju meru ceo svet. Jer, njihovo je mučeništvo ono što se računa. Njihova glad mora da se zasiti a nezasita je. Palanka dan i noć, neumorno, vari progutano, pa ispljune nesvarljivo da nadjubri tlo na kojem raste njena snaga, njena moć. Palanka je Levijatan, starozavetna neman koja je progutala čitav svet. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...