Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

 

On 7/2/2021 at 11:57 PM, Angelia said:

Mislis ono resenje da podelimo po pola, pa cu sa pravom na povratak da ti uzmem tvoju polovinu?

Ja koliko znam oni i dalje zastupaju stav From the river to the sea, Palestine will be free - ne znam kako da rastumacim to osim....Izrael ne postoji.

 

Prema guglu to je bilo u povelji iz 1988, prema novoj povelji iz 2017 koju je objavio vodja Hamasa, dosta su ublazili stav i tu pominju dve drzave u granicama pre rata iz 1967. E sad mozda je to samo patka tj pogresno protumaceno od strane Hamas zapadnih fanova (npr levlji zapadni mediji)  ali pise i da je Bibi rekao da je ta povelja hamasova laz kojom pokusava da sludi svet sto mi govori da tu stvarno to pise. Mi sad mozemo teoretisati jel to stvarno misle ili ne ali ako je vodja Hamas batalio ideju da zbrise Izrael i to javno saopstio to jeste za pohvalu i dobra pozicija za pregovore. Problem je bio sto do sad na drugoj strani su imali lika kome je dolivanje ulja na vatru bila sigurna opcija da ne zavrsi na otpuzenickoj klupi zbog korupcije pa od pregovara nije moglo biti nista. Sad sa novim izrealskom vladom koju ne vodi neki mekusac bice zanimljivo i videcemo da li Hamas stvarno hoce resenje ili se samo foliraju.

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

 

Prema guglu to je bilo u povelji iz 1988, prema novoj povelji iz 2017 koju je objavio vodja Hamasa, dosta su ublazili stav i tu pominju dve drzave u granicama pre rata iz 1967. E sad mozda je to samo patka tj pogresno protumaceno od strane Hamas zapadnih fanova (npr levlji zapadni mediji)  ali pise i da je Bibi rekao da je ta povelja hamasova laz kojom pokusava da sludi svet sto mi govori da tu stvarno to pise. Mi sad mozemo teoretisati jel to stvarno misle ili ne ali ako je vodja Hamas batalio ideju da zbrise Izrael i to javno saopstio to jeste za pohvalu i dobra pozicija za pregovore. Problem je bio sto do sad na drugoj strani su imali lika kome je dolivanje ulja na vatru bila sigurna opcija da ne zavrsi na otpuzenickoj klupi zbog korupcije pa od pregovara nije moglo biti nista. Sad sa novim izrealskom vladom koju ne vodi neki mekusac bice zanimljivo i videcemo da li Hamas stvarno hoce resenje ili se samo foliraju.

 

 

Pa vidi, oni su veoma prakticno pokazali koliko zele mir, sa hiljadama raketa na izraelske civile. Niko ih nije napadao. Izmedju ostalog svima je jasno da Bibi ne bi opstajao toliko dugo bez konstatne pretnje Izraelu, pa zasto onda ne pozvati na mir, sacekati par godina - transformisati hamas iz teroristicke organizacije u politicku, pa sesti za sto? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Kakvo fenomenalno kulturno nasledje ima Iran,

kakva neverovatna persijska zaostavstina u celom regionu i samom iranu...toliko lepo da coveku dodje da place zbog stendalovog sindroma

ali

 

svemu tome, islamska republika iran je dodala i prsten generala sulejmanija

 

An oversized silver ring with a red stone worn by Iranian military commander Qassem Soleimani who was killed by a US strike in 2020 has been added to Iran's cultural heritage list, local media reported on Saturday.

Link to comment
Share on other sites

Pošto AFG više nema veze sa NATO da se prebacimo ovde, mada pitanje je da li i ovde spada 🙂

 

Jutros su Talibani nešto slavili u Kabulu, nezvanično su izašle informacije da ja Pandžir pao. Oficijelno Talibani se ne oglašavaju a ekipa iz Pandžira tvrdi da su pod teškim napadima ali da odolevaju. Takođe stižu izveštaji da su talibani poslali i tenkove kojih su se dokopali u ovu oblast. Evo nekih snimaka sa YT u ovoj vesti od juče :

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

Pošto AFG više nema veze sa NATO da se prebacimo ovde, mada pitanje je da li i ovde spada 🙂

 

Jutros su Talibani nešto slavili u Kabulu, nezvanično su izašle informacije da ja Pandžir pao. Oficijelno Talibani se ne oglašavaju a ekipa iz Pandžira tvrdi da su pod teškim napadima ali da odolevaju. Takođe stižu izveštaji da su talibani poslali i tenkove kojih su se dokopali u ovu oblast. Evo nekih snimaka sa YT u ovoj vesti od juče :

 

 

 

 

.

 

Da..tesko da je Avganistan na bliskom istoku, ali....

 

To su vesti od juce...Infformacije su kontradiktorne u zavisnosti od strane sa koje dolaze, ali to je normalno, navikli smo...Danas se pojavio video gde Taliban tvrdi da je zauzeo Masudovo imanje...

 

 

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://webtribune.rs/najnovije-vise-od-1-000-talibanskih-terorista-zarobljeno-od-snaga-otpora-i-ubijeno-video-politika/?fbclid=IwAR1t9eghMbNZy7-mtHg0PKNVqf8SBS6nR3S-LrBgZlpyHEWYW3dx5Wh9hsU

On 9/5/2021 at 5:28 PM, Devil In My Pants said:

Uh kako su normalni ljudi prepusten sami sebi, osveta Talibana ce biti skupa, dal ce doci sutra ili za godinu dana svejedno je. Tesko ce osvojiti oni taj deo ako ovi budu imali nekog oruzja posto su zatvoreni sa svih strana..

 

 ne bi me iznenadilo  ako pobunjenici dobiju pomoc od Rusa  ukoliko se SAD zblizi sa Talibanima...

 Moze se na google mapi pogledati taj klanac...  fakticki neosvojiva tvrdjava ukoliko ovi imaju dovoljno oruzja...  mozda bi bio moguc desant helikopterima , ali ako taj desant ne bude spojen sa glavninom koja se ne moze probiti bio bi unisten

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Indija ne može jer bi morala da preleće Kinesku ili Pakistansku teritoriju a za to sigurno neće dobiti dozvolu. Jedini koji mogu da pomognu su Rusi ili SAD ali veliko je pitanje da li ikome odgovaraju ti pobunjenici. Postoji mala mogućnost da to na svoju ruku uradi neka od 3 bivše SSSR republike ali to je baš mala verovatnoća jer oni su pod kontrolom Rusa.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doc Holiday said:

https://webtribune.rs/najnovije-vise-od-1-000-talibanskih-terorista-zarobljeno-od-snaga-otpora-i-ubijeno-video-politika/?fbclid=IwAR1t9eghMbNZy7-mtHg0PKNVqf8SBS6nR3S-LrBgZlpyHEWYW3dx5Wh9hsU

 

 ne bi me iznenadilo  ako pobunjenici dobiju pomoc od Rusa  ukoliko se SAD zblizi sa Talibanima...

 Moze se na google mapi pogledati taj klanac...  fakticki neosvojiva tvrdjava ukoliko ovi imaju dovoljno oruzja...  mozda bi bio moguc desant helikopterima , ali ako taj desant ne bude spojen sa glavninom koja se ne moze probiti bio bi unisten

 

1980tih i 1990tih dolina pet lavova je bila tesko osvojiva jer nije bila u okruzenju sad jeste svuda su Talibani i nemaju sanse da opstanu, celokupna populacija doline je oko 150.000 stanovnika, a Talibani su pod oruzijem imali pola od tog broja sad imaju sigurno i vise.

 

I da ko sto napisa mare80 "Talibani ante portas" dakle vec su u dolini negde su se probili i sad je samo pitanje vremena, zato i kazu da su pobedili i ocekuju da ovi prekinu otpor i zapocnu nekakve pregovore.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Klotzen said:

Indija ne može jer bi morala da preleće Kinesku ili Pakistansku teritoriju a za to sigurno neće dobiti dozvolu. Jedini koji mogu da pomognu su Rusi ili SAD ali veliko je pitanje da li ikome odgovaraju ti pobunjenici. Postoji mala mogućnost da to na svoju ruku uradi neka od 3 bivše SSSR republike ali to je baš mala verovatnoća jer oni su pod kontrolom Rusa.

 

Zato sam i izneo sumnju u njihov kapacitet da ozbiljnije pomognu ...

Ovi ostali ne vidim da imaju interes da se za sada konfrotiraju sa Talibanima ...

Kina je u nekoj vrsti savezništva sa Pakistanom... preko njih će sprečavati da im prave probleme na zapadu zemlje ...

Ove ex SSSR republike neće ulaziti u konflikt ako ih Talibani ne čačkaju,što ovi neće učiniti jer bi opet navukli Ruse na vrat,a to im posle 20 godina rata protiv SAD ne treba ...

Iran će reagovati ako šiiti budu ugroženi,što je opet malo verovatno,barem u bliskoj budućnosti ...

 

U principu sve zavisi od Pakistana,koliko će uspeti da obuzdava Talibane da ne rade neka sranja u zemlji. Generalno,gotovo sam siguran da će u nekoj doglednoj budućnost neki ustanak izbiti,ne nužno podstaknut spolja,pa od razvoja situacije moguće je da će neko od regionalnih igrača videti interes da to podrži ...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mare80 said:

 

Zato sam i izneo sumnju u njihov kapacitet da ozbiljnije pomognu ...

Ovi ostali ne vidim da imaju interes da se za sada konfrotiraju sa Talibanima ...

Kina je u nekoj vrsti savezništva sa Pakistanom... preko njih će sprečavati da im prave probleme na zapadu zemlje ...

Ove ex SSSR republike neće ulaziti u konflikt ako ih Talibani ne čačkaju,što ovi neće učiniti jer bi opet navukli Ruse na vrat,a to im posle 20 godina rata protiv SAD ne treba ...

Iran će reagovati ako šiiti budu ugroženi,što je opet malo verovatno,barem u bliskoj budućnosti ...

 

U principu sve zavisi od Pakistana,koliko će uspeti da obuzdava Talibane da ne rade neka sranja u zemlji. Generalno,gotovo sam siguran da će u nekoj doglednoj budućnost neki ustanak izbiti,ne nužno podstaknut spolja,pa od razvoja situacije moguće je da će neko od regionalnih igrača videti interes da to podrži ...

 

Pa Talibani su i delo Pakistana. "Originalni" Talibani, i deo njihovog trenutnog vodjstva, su mladi Pastuni koji su izbegli u Pakistan bezeci od grozota mudzahedinskih vorlorda, i koje je kasnije (zlo)upotrebio Pakistan a oni se u jednom trenutku oteli kontroli.

 

Da bude stvar kompleksnija, Talibani su trenutno poprilicno multi-etnicka grupacija. Ima tu pored Pastuna dosta i Uzbeka i Turkmenistanaca...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, MeanMachine said:

 

1980tih i 1990tih dolina pet lavova je bila tesko osvojiva jer nije bila u okruzenju sad jeste svuda su Talibani i nemaju sanse da opstanu, celokupna populacija doline je oko 150.000 stanovnika, a Talibani su pod oruzijem imali pola od tog broja sad imaju sigurno i vise.

 

I da ko sto napisa mare80 "Talibani ante portas" dakle vec su u dolini negde su se probili i sad je samo pitanje vremena, zato i kazu da su pobedili i ocekuju da ovi prekinu otpor i zapocnu nekakve pregovore.

 

mislim da stizu oprecni izvestaji...

 

https://webtribune.rs/najnovija-vest-talibani-nisu-usli-u-pandzsir-i-nece-skoro-na-stotine-mrtvih-talibana-politika/?fbclid=IwAR2tbJCQLHU3gEWbDMLIj2ZcSs2RJLsAikIl_X18eME3SZuRZn--QTuJaBo


  uz sam letimican pogled na google mapi na celu dolinu , nije tesko videti da je toj dolini skoro nemoguce prici..  svi ulazi su u stvari klanci i kanjoni .. i sve okruzeno nepristupacnim planinama...  Sto kazes, kad nije to poslo Rusima ni Amerima od ruke koji su bili i bolje obuceni i bolje opremljeni , tesko je zamisliti da to mogu Talibani..  sve zavisi koliku zalihu naoruzanja imaju pobunjenici i kako mogu doci do novih...

  sa uzvisenja sa kojih kontrolisu prilaze mogu da  sklone samo preciznim napadima pomocu dronova.. nikako drugacije

Link to comment
Share on other sites

To je inače tekst sputnjika, samo njihovi mediji uvek uz reč talibani stavljaju da se radi o teroristima. Dakle moguće je da pobunjenike podržavaju Rusi jer Talibani ne žele da u vladu ubace predstavnike ostalih nacija koji tamo žive. Od tih ostalih nacija najbrojniji su Uzbeci i Tadžici koji bi skoro sigurno bili pod kotnrolom Rusa a time bi i Rusi imali određenog uticaja na novu vlast u Kabulu. Uz njih bi i Hazarejci morali da dobiju mesta u vladi čime bi i Iran dobio svoj deo kolača. E sad koliko je to prihvatljivo za talibane to je veliko pitanje.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mare80 said:

Ja koliko vidim ta teritorija je juče pala ...

Što se tiče pomoći sa strane tu jedino Indija može da se uključi,mada,pitanje je koliki su joj kapaciteti da neku ozbiljniju operaciju podrške anti-talibanskoj pobuni pruži ...

Ne razumem zasto bi se Indija u to mesala, vec ima dovoljno problema sa Pakistanom.

Generalno problem Talibana bi trebale pre svega da rese islamske zemlje.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

Ne razumem zasto bi se Indija u to mesala, vec ima dovoljno problema sa Pakistanom.

 

Zato što je do sada imala prijateljsku vladu u Kabulu što je rezultiralo barem delimično odvlačenjem resursa Pakistana na tu stranu ...

Sada,kada su tamo Talibani na vlasti,Pakistan može kao što kažeš da skoncetriše sve resurse na Kašmir ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Jeste, a bilo bi zanimljivo i da se vidi da li ih neko proglašava za ovo i ono i proganja.

 

Moj dobri Milenko, svuda se nadje neko da nekoga proganja.

Inace fenomenalna serija o njihovom nacinu zivota, ima na Netflixu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ras kass said:

Odavno poznato da ortodoksni jevreji ne podrzavaju cionizam a neki I drzavu Izrael. U pitanju su naravno religijski razlozi, tj njihovo verovanje da Jevreji ne smeju da proglase svoju drzavu pre dolaska mesije. 

 

To nije tacno. Radi se samo o nekim grupama ultraortodksnih Jevreja, pre svega askenaza. Vecina ortodoksnih Jevreja podrzava cionizam. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...