Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

12 minutes ago, Kronostime said:

Andjo, dok te te teoretske price ne udare po grbaci lako je pricati.

Rat i svo zlo koje nosi nikada ne videla ni ti ni niko koga znam - ne znate to, i hvala bogu sto ne znate kako to izgleda.

Ko zna, zna o cemu pricam i kako to izgleda bez kamera i televizija.:classic_sleep:

Stalno vrtis istu, potpuno irelevantnu, pricu a izbegavas odgovor na kljucno pitanje: kako Hamas privoleti da se odrekne terorizna i prihvati pravo drzave Izrael na postojanje? To je uslov svih uslova za mir u regionu. 

Sta treba ucini Izrael kada sledeci put Hamas organizuje raketiranje, pre svega civilnih, ciljeva u Izraelu? Da se uzdrzi od reakcije? Sta je po tebi neka granica posle koje bi Izrael imao pravo da reaguje u samoodbrani? 

 

Apropo rata, Izrael od svog nastanka zivi u rezimu neposredne ratne opasnosti i rata. Nijedan arapsko-izraelski rat nije zapoceo Izrael. Izrael nema luksuz da moze sebi da dozvoli da izgubi rat. Prvi rat u kome bi Izrael izgubio bio bi kraj Izraela i pocetak genocida nad Izraelcima koji bi sproveo Hamas momentalno.

 

Izrael nema ni opciju da izgubi "u miru" prihvatanjem nerealnih zahteva hamasa i "palestinaca". Dugorocno bi posledice bile prakticno iste - unistenje Izraela.

Edited by tomas.hokenberi
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kronostime said:

Andjo, dok te te teoretske price ne udare po grbaci lako je pricati.

Rat i svo zlo koje nosi nikada ne videla ni ti ni niko koga znam - ne znate to, i hvala bogu sto ne znate kako to izgleda.

Ko zna, zna o cemu pricam i kako to izgleda bez kamera i televizija.:classic_sleep:

Pa da Izrael izvrsi kolektivno samoubistvo da bi imali mir na Bliskom istoku? Jer onda niko ne bi trebao da pogine...

Da li razumes koliko je realno to sto pricas absurdno?

 

Jesi bio nekad u Izraelu u vreme napada Hamasa, ili Hezbolaha raketama ili teroristickog napada? Ja jesam, tako da mi je tvoje patroniziranje kako eto samo da znam sta je to...stvarno bezveze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Na koji nacin se Hamas moze naterati da prekine taj krug nasilja? 

Jbg, nisam poliicar al` sam prekinuo taj krug nasilja `91 u Ljubuskom:

  • JNA mi naredi da postavm RR medjustanicu na brdu iznad Ljubuskog
  • Svi pucaju u antene (nije problem)
  • Prvi iz moje 4tvoroclane posade je ranjen - M48 7,9 koju sam duzio je razresila sukob..
  • M53 je odklonio ostale sukobe

Prekinuo sam krug nasilja, ali se ne ponosim tim.

Zato vam kazem - ne pricajte o onome sto ne znate.

Nikada ga ne upoznali, akobogda!

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Stalno vrtis istu, potpuno irelevantnu, pricu a izbegavas odgovor na kljucno pitanje: kako Hamas privoleti da se odrekne terorizna i prihvati pravo drzave Izrael na postojanje? To je uslov svih uslova za mir u regionu. 

Sta treba ucini Izrael kada sledeci put Hamas organizuje raketiranje, pre svega civilnih, ciljeva u Izraelu? Da se uzdrzi od reakcije? Sta je po tebi neka granica posle koje bi Izrael imao pravo da reaguje u samoodbrani? 

 

Apropo rata, Izrael od svog nastanka zivi u rezimu neposredne ratne opasnosti i rata. Nijedan arapsko-izraelski rat nije zapoceo Izrael. Izrael nema luksuz da moze sebi da dozvoli da izgubi rat. Prvi rat u kome bi Izrael izgubio bio bi kraj Izraela i pocetak genocida nad Izraelcima koji bi sproveo Hamas momentalno.

 

Izrael nema ni opciju da izgubi "u miru" prihvatanjem nerealnih zahteva hamasa i "palestinaca". Dugorocno bi posledice bile prakticno iste - unistenje Izraela.

Apropo rata:

Zahvali kome god sto nisi upoznao to zlo u njegovom pravom obliku dok si se krio po skolama `99

Nije isto, Uco - neki smo bili i u akcijama, i znamo kako te vojne stvari funkcionisu.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Kronostime said:

Apropo rata:

Zahvali kome god sto nisi upoznao to zlo u njegovom pravom obliku dok si se krio po skolama `99

Nije isto, Uco - neki smo bili i u akcijama, i znamo kako te vojne stvari funkcionisu.

Daklem nista od odgovora, samo "virtue signaling" tipa " ja sam upoznao strahote pravog rata a vi niste" i to ti je argument.   Niko ovde ne tvrdi da je rat nesto lepo i poželjno i zato je ta "argumentacija" potpuno irelevantna.  Mir je naravno uvek poželjna opcija ali ne po svaku cenu. Postoji i potreba za samoodbranom i samoodrzanjem pa i po cenu rata. Ako te neko stalno udara i ne samo udara vec te bocka nozem a ti imas pistolj ti bi ga pustio da te zakolje, u ime mira, ili bi se odbranio tim pistoljem ? Elem Hamas je taj koljac a Izrael osoba  koja ima pištolj  i pravo da se brani. Ako napadac bude upucan sam je kriv.

 

P.S: Sta ti znaci to "uco"? Sa nekim  si me pomešao.

P.P.S I 1999 je bilo pesadijskih sukoba. Pripadnici VJ nisu ginuli i bili ranjavani samo od NATO bombi.

 

51 minutes ago, Kronostime said:

Jbg, nisam poliicar al` sam prekinuo taj krug nasilja `91 u Ljubuskom:

  • JNA mi naredi da postavm RR medjustanicu na brdu iznad Ljubuskog
  • Svi pucaju u antene (nije problem)
  • Prvi iz moje 4tvoroclane posade je ranjen - M48 7,9 koju sam duzio je razresila sukob..
  • M53 je odklonio ostale sukobe

Prekinuo sam krug nasilja, ali se ne ponosim tim.

Zato vam kazem - ne pricajte o onome sto ne znate.

Nikada ga ne upoznali, akobogda!

Cekaj bio si u JNA i duzio si 1991/2 M-48? Pa zar nije to bilo praktično izbaceno i iz TO jos krajem 80-ih?

U svakom slucaju tvoje iskustvo nije nikakav relevantan argument u ovoj diskusiji i nema apsolutno nikakvu dodatnu tezinu u ovoj raspravi. Odgovori  na pitanjima argumentima i konkretnim predlozima.  Price tipa "rat je zlo a vi ga niste iskusili, a ja jesam" ne vrede kao argument ni probusenu paru. Tvoje iskustvo ma koliko gorko bilo i tebi bilo "zivotno menjajuće" nije argument u diskusiji  hamas  vs Izrael. Nebitno je.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tomas.hokenberi said:

Daklem nista od odgovora, samo "virtue signaling" tipa " ja sam upoznao strahote pravog rata a vi niste" i to ti je argument.   Niko ovde ne tvrdi da je rat nesto lepo i poželjno i zato je ta "argumentacija" potpuno irelevantna.  Mir je naravno uvek poželjna opcija ali ne po svaku cenu. Postoji i potreba za samoodbranom i samoodrzanjem pa i po cenu rata. Ako te neko stalno udara i ne samo udara vec te bocka nozem a ti imas pistolj ti bi ga pustio da te zakolje, u ime mira, ili bi se odbranio tim pistoljem ? Elem Hamas je taj koljac a Izrael osoba  koja ima pištolj  i pravo da se brani. Ako napadac bude upucan sam je kriv.

 

P.S: Sta ti znaci to "uco"? Sa nekim  si me pomešao.

P.P.S I 1999 je bilo pesadijskih sukoba. Pripadnici VJ nisu ginuli i bili ranjavani samo od NATO bombi.

 

Cekaj bio si u JNA i duzio si 1991/2 M-48? Pa zar nije to bilo praktično izbaceno i iz TO jos krajem 80-ih?

U svakom slucaju tvoje iskustvo nije nikakav relevantan argument u ovoj diskusiji i nema apsolutno nikakvu dodatnu tezinu u ovoj raspravi. Odgovori  na pitanjima argumentima i konkretnim predlozima.  Price tipa "rat je zlo a vi ga niste iskusili, a ja jesam" ne vrede kao argument ni probusenu paru. Tvoje iskustvo ma koliko gorko bilo i tebi bilo "zivotno menjajuće" nije argument u diskusiji  hamas  vs Izrael. Nebitno je.

Duzio sam  M72 - AB1, a M48 je bila tu za precizno gadjanje gde ne treba rafal, vec 1 metak. :default_coffee:

Od takvog  iskustva - ne zelim ni petarde blizu mene.

 

Ne bojim se drugih - bojim se sebe i zelim da niko to ne prodje.

:classic_sleep:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kronostime said:

Duzio sam  M72 - AB1, a M48 je bila tu za precizno gadjanje gde ne treba rafal, vec 1 metak. :default_coffee:

Od takvog  iskustva - ne zelim ni petarde blizu mene.

 

Ne bojim se drugih - bojim se sebe i zelim da niko to ne prodje.

:classic_sleep:

Sve je to ok, ali veze sa temom nema. Tvoje zivotno iskustvo iz rata, ma koliko gorko i tesko bilo nije argument u diskusiji Hamas vs Izrael.  Mir jeste cilj kome se na kraju tezi ali kakav mir? "Mir" koji sanja Hamas je onaj u kome je Izrael pokoren i unisten. Kako Izrael moze sebi da dopusti da izabere takav mir? Kada bi sada Izrael deblokirao Gazu,  i prepustio je svojoj sudbini pod Hamasom glavna promena  bi bila neometan priliv naoružanja  koje bi Hamas ubrzo iskoristio za nove napade na Izrael. Koji bi ustupak onda  morao da napravi Izrael za novi "mir"?

Dok god postoji Hamas, takav kakav je sada, mira tamo nece biti. A dok god "Palestinci"  budu birali i podrzavali Hamas oni nisu nikakve nevine zrtve vec saucesnici terorista.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Sve je to ok, ali veze sa temom nema. Tvoje zivotno iskustvo iz rata, ma koliko gorko i tesko bilo nije argument u diskusiji Hamas vs Izrael.  Mir jeste cilj kome se na kraju tezi ali kakav mir? "Mir" koji sanja Hamas je onaj u kome je Izrael pokoren i unisten. Kako Izrael moze sebi da dopusti da izabere takav mir? Kada bi sada Izrael deblokirao Gazu,  i prepustio je svojoj sudbini pod Hamasom glavna promena  bi bila neometan priliv naoružanja  koje bi Hamas ubrzo iskoristio za nove napade na Izrael. Koji bi ustupak onda  morao da napravi Izrael za novi "mir"?

Dok god postoji Hamas, takav kakav je sada, mira tamo nece biti. A dok god "Palestinci"  budu birali i podrzavali Hamas oni nisu nikakve nevine zrtve vec saucesnici terorista.

Da li si video nekad uzivo kako izgleda unistena kuca i izraze porodice koja je u njoj zivela kroz vise generacija?
Neces na njihovom licu nikad videti bes, niti ces videti tugu - videces samo ogromnu prazninu, onu koja zastrasuje jer iz nje ne mozes da predvidis gde ce i kada da ode.
Neces videti ni mrznju, ali taj pogled beznadja ce ti otkriti svu tamu koju nisi ni mogao da zamislis - taj pogled je horor  koji niko ne moze da rezira i koji ti nikad ne nestane iz secanja.
Nije bitno koje je nacije, vere, plemena..... bilo cega - sve sto dovede do toga da ga nema je bitno.
Nema cene za to, moj Tomase.

:classic_sleep:

Link to comment
Share on other sites

Izrael ne nudi nikakva realna rešenja. Govori sa pozicije moći jer je trenutno mnogo jači od Palestinaca. Tu je problem. Taj problem se neće rešiti dok Izrael ne shvati da i on mora da popusti u nekim stvarima bez obzira na stanje na terenu. Ne može sve na štetu Arapa. Podsećaju me malo na nas Srbe koji smo odbijali 1993. godine 50-50 plan za Bosnu a 1995. smo bili zadovoljni sa tim. Nadam se da Izrael neće doživeti slom kao mi jer je veliko pitanje da li će neko moći da zaustavi drugu stranu ako se stvari okrenu u korist Arapa.

 

Pogledajmo samo zadnji plan koji je onaj ludak Tramp sa Bibijem poslao Arapima. Ceo Jerusalim Izraelu i nema povratka arapskih izbeglica. Pa to nije nikakav plan nego šamarčina arapima i otvorena provokacija u stilu "Ha, ha, ne možete nam ništa". To od sramote ne bi prihvatili u ime Arapa ni sami Jevreji.

 

Nažalost radikali sa obe strane se hrane međusobno i dok god umereniji ljudi ne budu mogli da dođu na vlast tu neće biti rešenja jer i jednima i drugima odgovara ratno stanje. U slučaju mira i jedni i drugi bi pali sa pozicija moći vrlo brzo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

zanimljivo... ali ipak je malo verovatno da bi arapi gaze i hamas prihvatili bilo kakav plan koji dolazi iz us i izraela bez obzira da li je taj plan pravio trump sa bibijem ili bajden sa benetom....

 

dalje, izraelu za razliku od gaze ne odgovara ratno stanje jer je rat nesto sto koci izrael dok od ratnog stanja profitira gaza,

najgusce naseljena oblast na svetu koja zivi od humanitarne pomoci - znaci arapi gaze zive od dobrocinstva sveta koji se sazali na njih svaki put kada im uzvrati sila zvana izrael...hamas zbog te guste naseljenosti MORA da raketira izrael iz naseljenog podrucja a neko se pojavi i kaze - ma taj sukob pogoduje svim stranama...da, kako da ne...

 

htela sam da upotrebim ono `stati zmiji na rep` ali ne mogu da se setim da li se kaze na rep ili na glavu - u svakom slucaju mislim na hamasove sponzore, znaci njima stati na rep ( ili na glavu)

 

jer regionalne sile su ta zmijurina kojoj pogoduje rat izmedju njih, a sile koje sponzorisu hamas su iran, katar i turska, zapravo zbog sankcija mozda prvo ide katar ...sta ce oni tamo gazanci u enklavi, nego da prave rakete i cekaju katar da se otvori

 

milijardu i osamstohiljada dolara od katara? ispada to malo raketiranja da se hamasima sasvim isplati, ili ne, sede tu u gazi onako iz ljubavi prema tzv palestincima? a i zitelji gaze dobiju nesto za svoje usluge jer od necega mora da se zivi

 

ovo je sigurno zbunjujuca situacija za sve mirotvorce, humanitarce, milostive ljude i protivnike ratova jer oni ne veruju da na nekim prostorima zaista postoje oni koji zive od rata i ratne propagande i ne zele da ih spasavaju ovi pomenuti

 

dobro, ima onaj mikroprocenat u gazi koji zeli da zivi u jednoj prosperitetnoj zemlji i da se ugleda na izrael, ali to nije opcija koju pruza hamas, iran, katar, turska...

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Kronostime said:

Da li si video nekad uzivo kako izgleda unistena kuca i izraze porodice koja je u njoj zivela kroz vise generacija?
Neces na njihovom licu nikad videti bes, niti ces videti tugu - videces samo ogromnu prazninu, onu koja zastrasuje jer iz nje ne mozes da predvidis gde ce i kada da ode.
Neces videti ni mrznju, ali taj pogled beznadja ce ti otkriti svu tamu koju nisi ni mogao da zamislis - taj pogled je horor  koji niko ne moze da rezira i koji ti nikad ne nestane iz secanja.
Nije bitno koje je nacije, vere, plemena..... bilo cega - sve sto dovede do toga da ga nema je bitno.
Nema cene za to, moj Tomase.

:classic_sleep:

Čoveče dosta bre više toga #$%@. Shvatili smo rat je strašan. Odgovori umesto toga na pitanje kako bi se mogao ostvariti taj mir? Hamas ne želi mir, hamas želi uništenje Izraela. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Kronostime said:

Da li si video nekad uzivo kako izgleda unistena kuca i izraze porodice koja je u njoj zivela kroz vise generacija?

Da li si nekad video kako izgleda gradski autobus koji je samoubica bombas digao u vazduh sa putnicima? Da li si video kako izgleda kuca u kojoj je poginula starica dok spava jer se Hamas zakleo da ce pobiti sve jevreje i bacio raketu?

 

Razumes da ta tvoja prica uopste nema smisla u ovoj? Imas teroriste, i imas ljude koji se brane a koji su terorisani.

15 hours ago, Klotzen said:

Izrael ne nudi nikakva realna rešenja. Govori sa pozicije moći jer je trenutno mnogo jači od Palestinaca. Tu je problem. Taj problem se neće rešiti dok Izrael ne shvati da i on mora da popusti u nekim stvarima bez obzira na stanje na terenu. 

U cemu hoces da izrael popusti? Da se vrati na 48 pa da ih svi napadnu? 

15 hours ago, Klotzen said:

Ceo Jerusalim Izraelu i nema povratka arapskih izbeglica.

90+% tih "izbeglica" nikad nije videlo Izrael. Ne racunam one sto su ga videli preko nisana. Kako to Izrael dolazi sa pozicije moci, meni je neverovatno da neko to tvrdi, imaju drzavu tek 70+ godina, jedina demokratska u regionu, svi ih napadali, nekoliko teroristickih organizacija koje tvrde da su "jevreji svinje' - i izrael dolazi sa pozicije moci, i treba da popusti...

U izraelu zivi 1.7 mill arapa koji zive kao gradjani Izraela, koliko Jevreja zivi na palestinskim teritorijama? 

 

izrael se bukvalno bori za opstanak i prezivljavanje. Ne napada Gazu. 

kako hoces da popusti, da sedi ko meta i trpi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nista  medijski nije normalno oko ovog sukoba pa nije cudno odsustvo realnosti i konstantno izjednacavanje

 

nije mi normalno recimo da je uloga irana u ovom konfliktu slabo komentarisana ...uopste uloga irana koji je opkolio izrael je slabo propracena u medijima ...onda ispada da izrael tu nesto fantazira kada je iran u pitanju, macuje se sa izmisljenim neprijateljima i sl.

 

 ponekad dugacke postove niko ne cita, izgube se ljudi u svim tim slovima, recima i znacenjima

pa onda ukratko da kazem:

- Cilj Hamasa (Irana) je da uspostavi islamsku drzavu na tlu Izraela.

- Lazna je palestinska kuknjava oko Jerusalima, Gaze i Zap. obale ili oko plana o dve drzave ili oko dogovora sa izraelom,

to nije taj cilj vec je cilj ono iznad.


...a najbolje je kad hamas skoro bezazleno kaze da iransko naoruzanje kupuje iranskim novcem - i niko nista

koga briga vazno je da svi zele mir, ko vise a ko manje?

Mislim kakav mir ako se spremas na poluatomski rat? (ne govorite ovo Kronosu)

 

i jos ovo... kasno je da editujem

 napisala sam milijarda i osamstohiljada dolara od katara

a trebalo je da pise milijarda i osamstomiliona $....

23 hours ago, Mama_mia said:

 

htela sam da upotrebim ono `stati zmiji na rep` ali ne mogu da se setim da li se kaze na rep ili na glavu - u svakom slucaju mislim na hamasove sponzore, znaci njima stati na rep ( ili na glavu)

jer regionalne sile su ta zmijurina kojoj pogoduje rat izmedju njih, a sile koje sponzorisu hamas su iran, katar i turska, zapravo zbog sankcija mozda prvo ide katar ...sta ce oni tamo gazanci u enklavi, nego da prave rakete i cekaju katar da se otvori

 

milijardu i osamstohiljada dolara od katara

 

 

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da su kritike Izraelu upucene zbog prekomerne upotrebe sile a ne zbog njegovog prava da se brani. Cini se da Izrael cesto puta vrsi neselektivno bombarovanje ciljeva na tlu Palestine, cesto uz prekomernu upotrebu sile, a ponekad i sam nekim svojim postupcima izaziva reakciju suprotne strane.

Ovo oko Irana - nije tacno da niko ne cini nista po tom pitanju: pre svega SAD ali i ceo Zapadni svet osudjuju i sankcionisu takvo ponasanje Irana. Uostalom Iran je na spisku tih tzv otpadnickih zemalja. 

Drugo- cilj Hamasa jeste unistenje Izraela, ali ne treba ceo palestinski narod poistovecivati sa Hamasom. 

Link to comment
Share on other sites

ne znam kolika je sila odgovarajuca kad neko lansira preko 1000 raketa na zgrade, skole, bolnice, vrtice, parkove. kreteni su lansirali hiljade raketa bez sistema za navodjenje i samo ih okrenuli na izraelske gradove. po mom skromnom misljenju tepih bombe su malo za takav pokusaj. totalna deratizacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

Mislim da su kritike Izraelu upucene zbog prekomerne upotrebe sile a ne zbog njegovog prava da se brani. Cini se da Izrael cesto puta vrsi neselektivno bombarovanje ciljeva na tlu Palestine, cesto uz prekomernu upotrebu sile, a ponekad i sam nekim svojim postupcima izaziva reakciju suprotne strane.

Kao sto si rekao "Cini se", zato sto to mediji prodaju, a ne zato sto je to tacno. Zasto mediji to rade, je komplikovanija tema. A Hamas uz to koristi civile kao zivi stit.

 

7 hours ago, Darth Bane said:

Drugo- cilj Hamasa jeste unistenje Izraela, ali ne treba ceo palestinski narod poistovecivati sa Hamasom. 

Ko je to radio? Ali da konstatujemo nesto, Hamas je na vlast u Gazi dosao na izborima, sto ti govori da Hamas ima vecinsku podrsku tamo. A Gaza nije "ceo palestinski narod".

Zasto Izrael ne bombarduje WB? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2021 at 7:11 AM, Kronostime said:

Da li si video nekad uzivo kako izgleda unistena kuca i izraze porodice koja je u njoj zivela kroz vise generacija?
Neces na njihovom licu nikad videti bes, niti ces videti tugu - videces samo ogromnu prazninu, onu koja zastrasuje jer iz nje ne mozes da predvidis gde ce i kada da ode.
Neces videti ni mrznju, ali taj pogled beznadja ce ti otkriti svu tamu koju nisi ni mogao da zamislis - taj pogled je horor  koji niko ne moze da rezira i koji ti nikad ne nestane iz secanja.
Nije bitno koje je nacije, vere, plemena..... bilo cega - sve sto dovede do toga da ga nema je bitno.
Nema cene za to, moj Tomase.

:classic_sleep:

Kao sto sam vec napisao to su irelevantni komentari koji se zasnivaju na emocijama a ne argumentima. Pitanje nije da li je rat zlo, to niko ne sumnja. Pitanje je da li je moguce mirno resenje. Nema mirnog resenja ako obe strane nisu spremne za pravedan mir. Ako ti mislis da je npr. pravedan mir onaj u kome Izrael pusta da ga uniste onda OK, napisi tako: "u ime izbegavanja strahota rata Izrael ne treba da se brani vec treba da u potpunosti prihvati Hamasove zahteve i da  u miru prihvati novi genocid".

Edited by tomas.hokenberi
Vidim sad da sam ovo vec, krace, komentarisao.
Link to comment
Share on other sites

Izraelsko etničko čišćenje ne može biti nikakva osnova za mirovni ugovor. Valjda vam je to jasno na osnovu dešavanja kod nas. Imamo već spominjani dogovor iz 1988. o granicama iz 1967. godine s tim što će Izrael morati da se odrekne još nečega zbog gomile etnički očišćenih arapa. Najelegantnije rešenje je da to bude Jerusalim i da se naprave kompakten teritorije za obe države. Izraelci u Jerusalimu bi mogli dobiti neku autonomiju ali očigledno Izrael ne želi uopšte da pregovara u pravcu rešavanja konflikta kada na sve to pošalje ovakav predlog :

 

3369852.jpg

 

To nije nikakav plan za mir nego plan za koji su znali da ga ovi ne mogu prihvatiti pa su ga zato i "ponudili" da bi posle glumili kako se oni zalažu za mir. Inače ovo iz 1967. je sasvim ok kao polazna tačka jedino treba rešiti problem proteranih palestinaca i Jerusalima i to je nešto što bi i jedni i drugi prihvatili. Većina u Gazi su proterani iz Izraela zato je njima svaki dogovor bez rešenja tog problema neprihvatljiv ali ako bi ovi sa druge strane prihvatili rešenje Hamas bi ostao sam i vrlo brzo bi morao i sam da traži izlaz iz izloacije.

 

Nema mira dok Izrael insistira da dobije sve što želi. Inače u Izraelu i danas ima 20% Palestinaca tako da priče da oni sa Palestincima ne mogu da žive zajedno ne piju vodu. To su iste priče kao što su i ovde pričane 90-ih.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Klotzen said:

Izraelsko etničko čišćenje ne može biti nikakva osnova za mirovni ugovor. Valjda vam je to jasno na osnovu dešavanja kod nas. Imamo već spominjani dogovor iz 1988. o granicama iz 1967. godine s tim što će Izrael morati da se odrekne još nečega zbog gomile etnički očišćenih arapa.

Napadnes Izrael, izgubis rat, i onda trazis da se vratim ispocetka pre ratova... da to je veroma realno :classic_biggrin: Cuj etnicko ciscenje arapa, pa bas im je neefikasno to etnicko ciscenje. Pravicemo se da tih 750k koji su "izbegli" nisu ucestvovali u ratu uopste. 

Link to comment
Share on other sites

Dvadeset godina je ta Zapadna obala bila Cisjordan, Palestinci su bili Arapi  i nije im padalo na pamet da prave nezavisnu drzavu ili neku autonomiju na toj teritoriji. Kada je Naseru palo na pamet da u Gazi ponisti palestinsku autonomiju i zatvori ih kao u getu, nije im palo na pamet da gadjaju Kairo sa 1000 raketa. Danas je kuknjava kako je Izrael zatvorio granicu i blokira Gazu, a egipatska granica? Sto oni ne otvore granicu za bracu. 

Dakle, nije problem sto Palestinci nemaju drzavu , nego je problem postojanje Izraela, sto Hamas  i ne krije.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Israel's foreign minister is the first to visit the Gulf state. He has opened the nation's embassy in Abu Dhabi and a consulate in Dubai. He will also sign an economic cooperation pact.

 

"Israel wants peace with its neighbors. With all its neighbors.

We aren't going anywhere. The Middle East is our home. :heart:

We're here to stay. 

We call on all the countries of the region to recognize that. And to come talk to us," Lapid said during the ceremony.

 

https://www.dw.com/en/israel-yair-lapid-makes-historic-uae-visit/a-58089257

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2021 at 10:38 PM, tomas.hokenberi said:

Kao sto sam vec napisao to su irelevantni komentari koji se zasnivaju na emocijama a ne argumentima. Pitanje nije da li je rat zlo, to niko ne sumnja. Pitanje je da li je moguce mirno resenje. Nema mirnog resenja ako obe strane nisu spremne za pravedan mir. Ako ti mislis da je npr. pravedan mir onaj u kome Izrael pusta da ga uniste onda OK, napisi tako: "u ime izbegavanja strahota rata Izrael ne treba da se brani vec treba da u potpunosti prihvati Hamasove zahteve i da  u miru prihvati novi genocid".

 

A Hamas i dalje se zalaze da Izrael nestane? Ja procitah da su pre koju godinu promenili stav i da sad prihvataju resenje dve drzave.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

A Hamas i dalje se zalaze da Izrael nestane? Ja procitah da su pre koju godinu promenili stav i da sad prihvataju resenje dve drzave.

Mislis ono resenje da podelimo po pola, pa cu sa pravom na povratak da ti uzmem tvoju polovinu?

Ja koliko znam oni i dalje zastupaju stav From the river to the sea, Palestine will be free - ne znam kako da rastumacim to osim....Izrael ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...