Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

41 minutes ago, Darth Bane said:

Sad su dosli na otprilike 20% . A nekad nisu bili ni na 5% ! Sto znaci da ce Izrael trpeti sve vece gubitke.

Kako to mislis? Pre su samo cesce bacali njihove rakete, pa nisu skupljali toliko dugo, jedino da opet bude 7 godina mira, pa da skupe istu kolicinu. Usput koliko vidim Izrael je trenutno odlucan da im ne dozvole ni to da rade, jer im unistavaju infrastrukturu, a uz to pobise i vodje 

Link to comment
Share on other sites

Naravno da moze. Da ne bude zabune poznajem Palestince i Jevreje i ljudi kao ljudi...Hamas se krije po tunelima, skladisti oruzje po bolnicama i kozna gde jos i oni pobegnu..a ostave civile kao zrtve. Klasicna njihova propaganda, ali nisu svi Palestinci takvi i nekima je pun qrac njih. Nema Izrael dzaba 200+ nuklearki, jer da ih nema davno bi ih sravnili sa zemljom. Oni da bas hoce da ubijaju civile, zavrsili bi taj ''rat'' za mesec dana max..

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2021 at 1:57 AM, Drakaris said:

Zanimljivo je da Tramp i ovu priliku koristi da udari po Bajdenu.

 

teske su to reci, jer nije `udario` po bajdenu vec mu dunuo vetar u jedra

pa je tako biden izgovorio da izrael ima svako pravo da se brani

 

i time izazvao pola demsa da skrene pamecu, a posebno AOC - ona je ocekivano odlepila :lol_2:

 

jadna zena prvo trump sada i biden - izdajice.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Naravno da moze. Da ne bude zabune poznajem Palestince i Jevreje i ljudi kao ljudi...Hamas se krije po tunelima, skladisti oruzje po bolnicama i kozna gde jos i oni pobegnu..a ostave civile kao zrtve. Klasicna njihova propaganda, ali nisu svi Palestinci takvi i nekima je pun qrac njih. Nema Izrael dzaba 200+ nuklearki, jer da ih nema davno bi ih sravnili sa zemljom. Oni da bas hoce da ubijaju civile, zavrsili bi taj ''rat'' za mesec dana max..

Pa ne bih bas potcenjivao Hamas. Oni postaju sve jaci i jaci. Izrael trpi teske udarce ovih dana.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devil In My Pants said:

Naravno da moze. Da ne bude zabune poznajem Palestince i Jevreje i ljudi kao ljudi...Hamas se krije po tunelima, skladisti oruzje po bolnicama i kozna gde jos i oni pobegnu..a ostave civile kao zrtve. Klasicna njihova propaganda, ali nisu svi Palestinci takvi i nekima je pun qrac njih. Nema Izrael dzaba 200+ nuklearki, jer da ih nema davno bi ih sravnili sa zemljom. Oni da bas hoce da ubijaju civile, zavrsili bi taj ''rat'' za mesec dana max..

Sravnili bi i svoje civile u tom scenariju.

Jedini put za Jevreje i Palestince je dogovor i razgranicenje po modelu koji su dogovorili Jaser Arafat i Jicak Rabin.

Ovako, ginuce u narednim godinama sa obe strane - zasto?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Sravnili bi i svoje civile u tom scenariju.

Jedini put za Jevreje i Palestince je dogovor i razgranicenje po modelu koji su dogovorili Jaser Arafat i Jicak Rabin.

Ovako, ginuce u narednim godinama sa obe strane - zasto?

 

Zato sto je Hamas teroristicka organizacija koja radi u talu sa Iranom kaoi Sirija...nece oni dozvoliti nikad dobre odnose jer je Irancima u krvi tj vlasti njihovoj da uniste Izrael. To je prosto tako...Cak mislim da ih i Erdogan mrzi i ako je Turska prva muslimanska zemlja koja je priznala Izrael kao drzavu...Arafat je bio PLO...posle kad je dosao Hamas..tu je prica sa mirom zavrsena...

 

Izrael moze ocistiti jako brzo Palestince ali onda Iran u principu sa ostalima dobija zeleno svetlo da ih napadne ili sta vec...bliski istok je natopljen krvlju i nista se tu nije promenilo od pocetka sveta..a ni nece u buducnosti..

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Sravnili bi i svoje civile u tom scenariju.

Jedini put za Jevreje i Palestince je dogovor i razgranicenje po modelu koji su dogovorili Jaser Arafat i Jicak Rabin.

Ovako, ginuce u narednim godinama sa obe strane - zasto?

 

Pa ne mozes se dogovoriti sa teroristickom organizacijom, to bi znacilo da oni nemaju razloga da postoje, a ovako imaju dosta koristi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Pa ne mozes se dogovoriti sa teroristickom organizacijom, to bi znacilo da oni nemaju razloga da postoje, a ovako imaju dosta koristi.

Koja je tacno razlika izmedju Palestinaca i Jevreja, sem religije i onoga sto se desavalo nakon WW2?

Zasto Palestinci i Kurdi jedini na Bliskom Istoku nisu dobili svoje drzave nakon raspada kolonijalne uprave na tom podrucju?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Koja je tacno razlika izmedju Palestinaca i Jevreja, sem religije i onoga sto se desavalo nakon WW2?

Zasto Palestinci i Kurdi jedini na Bliskom Istoku nisu dobili svoje drzave nakon raspada kolonijalne uprave na tom podrucju?

Za Kurde ne znam, ali za Palestince znam - nisu hteli svoju drzavu ako to ne ukljucuje unistenje Izraela. 

A inace kakve su im razlike, mislim zavisi kako gledas, religija i kultura. Ostalo sve kao i bilo koje razlike kod etniciteta.

Koje su razlike izmedju Srba, hrvata, bosanaca .... pa se poklali.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Za Kurde ne znam, ali za Palestince znam - nisu hteli svoju drzavu ako to ne ukljucuje unistenje Izraela. 

A inace kakve su im razlike, mislim zavisi kako gledas, religija i kultura. Ostalo sve kao i bilo koje razlike kod etniciteta.

Koje su razlike izmedju Srba, hrvata, bosanaca .... pa se poklali.

Religija!

Isto kao i u Izraelu od osnivanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Za Kurde ne znam, ali za Palestince znam - nisu hteli svoju drzavu ako to ne ukljucuje unistenje Izraela. 

 

Kronostime je postavio odlicno pitanje pogotovo ako pogledamo pocetke.

 

Prvi pravi teroristicki napadi se desavaju sa vecim prilivom Jevreja, evo ovde vidimo hotel kralja Davida koji je 1946 pogodila Hamasova raketa:

https://en.wikipedia.org/wiki/King_David_Hotel_bombing#/media/File:KD_1946.JPG[/img]

 

Kazu da je jedan od podrzavalaca a mozda i organizatora bio ovaj cika:

330px-David_Ben-Gurion_%28D597-087%29.jp

 

Nesto mi deluje poznato. A rekao je da su poginuli u napadu "neprijatelji Izraela"

 

Dakle ko sto vidis nema neke velike razliku u pocetku, teroristi jedni teroristi drugi samo sto su Izraelci imali mnogo jaceg spozora i imaju i danas, kad pak odapne ne bih im bio u kozi.

 

A sad u vezi tvojeg spina u vezi drzave zvane Palestina (koja je btw priznata od strane mnogih drzava sveta vise drzava je priznaje nego Kosovo a pogotovo Tajvan).

 

Od 1948 do 1957 ta drzava de facto postoji ne priznaje je UN zbog vetoa znao koga, tu drzavu pak priznaje skoro ceo komsiluk (moguce i druge muslimanske zemlje) sem Jordana mislim jer je tadasnji vladar Jordana sanjao veliki Jordan btw koji nije jedini sanjao veliku drzavu na racun komsija videti ispod.

 

Da li je ta drzava bila nekakav satelit Egipta? Verovatno jeste ali je opet imala dosta odlika drzave, onda se desi suetska kriza u kojoj je Izrealu obecano da ce da se lepo prosiri i na teritoriju te palestiske drzave i Egipta ako pomogne glavninom snaga operaciju Engleza i Francuza oko Suetskog kanala.

 

Elem posle toga Naser shvata da mu nekakva palestinska drzavica je problem pa je ukida i da kazemo "okupira" taj prostor stim sto je ta okupacija za onu pre i ovu sad smesna. Eto cisto onako istorijski da se razume situacija, da bi se shvatilo ko je tu sta okupirao i kad.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam čitao Izrael prvo ispali dimnu raketu na metu a posle sat vremena gađaju sa pravim raketama. To je i razlog zašto ima relativno malo žrtava obzirom kakva razaranja Gaze možemo videti na video materijalu.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MeanMachine said:

 

Ajmo opet od 1948 do 1957 imaju svoju drzavu ne priznaje je UN zbog vetoa Amera, tu drzavu pak priznaje skoro ceo komsiluk sem Jordana mislim jer je tadasnji vladar Jordana sanjao veliki Jordan.

 

Da li je ta drzava bila nekakav satelit Egipta? Verovatno jeste ali je opet imala dosta odlika drzave, onda se desi suetska kriza u kojoj je Izrealu obecano da ce da se lepo prosiri i na teritoriju te palestiske drzave i Egipta ako pomogne glavninom snaga operaciju Engleza i Francuza oko Suetskog kanala.

 

Elem posle toga Naser shvata da mu nekakva palestinska drzavica je problem pa je ukida i da kazemo "okupira" taj prostor stim sto je ta okupacija za onu pre i ovu sad smesna. Eto cisto onako istorijski da se razume situacija, da bi se shvatilo ko je tu sta okupirao i kad.

Pa vidi, ja se ne bi slozila s tobom o istorijatu, ali nazalost trenutno nemam vremena da tako detaljno odgovaram. 

To uopste nije bila drzava, nego teritorija koja je bila po jurisdikcijom Egipta i Jordana.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Kronostime said:

Koja je tacno razlika izmedju Palestinaca i Jevreja, sem religije i onoga sto se desavalo nakon WW2?

Zasto Palestinci i Kurdi jedini na Bliskom Istoku nisu dobili svoje drzave nakon raspada kolonijalne uprave na tom podrucju?

Nisam siguran da Ashenazi Jevreji ili Falashi imaju bilo kakve dodirne tacke sa Palestincima. Pravo je pitanje zasto Palestinci nisu trazili stvaranje svoje drzave na Zapadnoj obali pre 67me i da li su uopste imali podrsku ostalih Arapa za taj potez?

Kurdi nisu jedini bez drzave. Jazidi, Asirci , Kopti, samo neki od njih koji mi padaju na pamet, a ima ih jos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Nisam siguran da Ashenazi Jevreji ili Falashi imaju bilo kakve dodirne tacke sa Palestincima. Pravo je pitanje zasto Palestinci nisu trazili stvaranje svoje drzave na Zapadnoj obali pre 67me i da li su uopste imali podrsku ostalih Arapa za taj potez?

Kurdi nisu jedini bez drzave. Jazidi, Asirci , Kopti, samo neki od njih koji mi padaju na pamet, a ima ih jos.

 

Falashi nisu Jevreji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Angelia said:

Pa vidi, ja se ne bi slozila s tobom o istorijatu, ali nazalost trenutno nemam vremena da tako detaljno odgovaram. 

To uopste nije bila drzava, nego teritorija koja je bila po jurisdikcijom Egipta i Jordana.

 

 

Lako proverljiva istorija, npr pogledas ko je sve priznavao tu drzavu i vidis da nije samo Egipat. Kakav crni Jordan, kralj Jordana je bio protivnik Palestine ne i Palestinaca. Ti projektujes kasniju situaciju na taj period. I da ko sto si videla sa klasicnim terorizmom su se sluzili na pocetku jevrejski ekstremisti nazalost iza njih je stajao jedan Ben Gurion otac Izraela. Dakle teror je osnova izraelske drzave a i okupacija tudje zemlje. Npr vec pomenuta suetska kriza opet lako proverljivo zasto je Izrael u istoj ucestovao i sta mu je obecano. Onda ti spinujes pricu jer posle te krize Egipat jeste okupirao Palestinu i prakticno je ukinuo. Da je sve islo po planu tj da Sovjeti nisu digli dreku jos tad bi Palestina bila okupirana od strane Izraela.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJORDJE said:

Nisam siguran da Ashenazi Jevreji ili Falashi imaju bilo kakve dodirne tacke sa Palestincima. Pravo je pitanje zasto Palestinci nisu trazili stvaranje svoje drzave na Zapadnoj obali pre 67me i da li su uopste imali podrsku ostalih Arapa za taj potez?

Kurdi nisu jedini bez drzave. Jazidi, Asirci , Kopti, samo neki od njih koji mi padaju na pamet, a ima ih jos.

Ashenazi i Sefardi su dobili pravo na drzavu jos pre WWII, samo sto niko nije vodio racuna da je to Palestina, inace romanski naziv za Judeju nakon razaranja iste nakon gusenja pobune i razaranja Solomonovog Hrama 70 AD i raseljavanja Jevreja sirom rimskog carstva.

Islam dolazi 600 godina posle, ali Al Aksa je svetinja Muslimanima isto kao i Jevrejima Solomonov Hram (Zid Placa- ono sto je ostalo od njega) ili Hramovi Hriscana po Jerusalimu.

Jeb`o vas Bog, ma kome se molili, a istom se molite - ako gledate ko je "vas" a ko je"njiov".

A isti ste!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, A sad said:

 

Falashi nisu Jevreji. 

Zar im Izrael nije davao drzavljanstvo emigrantima iz Etiopije?

 

9 minutes ago, Kronostime said:

Ashenazi i Sefardi su dobili pravo na drzavu jos pre WWII, samo sto niko nije vodio racuna da je to Palestina, inace romanski naziv za Judeju nakon razaranja iste nakon gusenja pobune i razaranja Solomonovog Hrama 70 AD i raseljavanja Jevreja sirom rimskog carstva.

Islam dolazi 600 godina posle, ali Al Aksa je svetinja Muslimanima isto kao i Jevrejima Solomonov Hram (Zid Placa- ono sto je ostalo od njega) ili Hramovi Hriscana po Jerusalimu.

Jeb`o vas Bog, ma kome se molili, a istom se molite - ako gledate ko je "vas" a ko je"njiov".

A isti ste!

Nisi me razumeo. Jevreji kao nacija nisu svi semitskog porekla da bi mogli da imaju bilo kakve veze sa Palestincima/ Arapima, mada ko je a ko nije Jevrejin je prilicno komplikovana  stvar. @A sad   bi mogao da pruzi malo svetlosti na to, barem kada je Izrael kao drzava u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Zar im Izrael nije davao drzavljanstvo emigrantima iz Etiopije?

 

Nisi me razumeo. Jevreji kao nacija nisu svi semitskog porekla da bi mogli da imaju bilo kakve veze sa Palestincima/ Arapima, mada ko je a ko nije Jevrejin je prilicno komplikovana  stvar. @A sad   bi mogao da pruzi malo svetlosti na to, barem kada je Izrael kao drzava u pitanju.

Pojasni ovo - kako narodi sa istog podrucja nisu istog porekla?:krstipd4:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kronostime said:

Pojasni ovo - kako narodi sa istog podrucja nisu istog porekla?:krstipd4:

Zato sto svi Jevreji ne poticu sa tog podrucija. Kao sto rekoh, pitanje ko je Jevrejin je vrlo komplikovano . Negde se smatraju za naciju, negde samo za religijsku grupu. Ti mozes da postanes Jevrejin, ali ne mozes da postanes Arapin.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJORDJE said:

Zar im Izrael nije davao drzavljanstvo emigrantima iz Etiopije?

 

Nisi me razumeo. Jevreji kao nacija nisu svi semitskog porekla da bi mogli da imaju bilo kakve veze sa Palestincima/ Arapima, mada ko je a ko nije Jevrejin je prilicno komplikovana  stvar. @A sad   bi mogao da pruzi malo svetlosti na to, barem kada je Izrael kao drzava u pitanju.

 

Beta Izrael, ne Falash Mura. Falashi nisu dobili drzavljanstvo, jednom prilikom je dozvoljeno da se 1000 Falasha doseli, ali jos uvek ne postoji konsenzus da im se prizna da su Jevreju. Po zakonu o povratku oni nemaju pravo na povratak. Od Falasha se zahteva da dokazu matrilinearno poreklo i da se izvrsi konverziji prilikom useljenja u Izrael. Stvar je jasna, Falashi su hriscani iako istorijski jesu jevrejskog porekla, tj vode poreklo od Beta Izraela, ipak oni ni u Etiopiji nisu bili ista zajednica sa Beta Izraelom. 

Glavni advokat da se Falashima dozvoli povratak u Izrael je bio rabin Ovadia Jozef (Abdulah Jusuf). Ipak to pitanje jos uvek nije reseno, ali vecinsko misljenje je da oni nisu Jevreji i da bi cak i ako im se dozvoli povratak morali da izvrse konverziju. Glavni argument u prilog dozvoljavanja njihovog doseljavanja u Izrael je to sto njih ima malo, svega desetak hiljada, ako i toliko. Kao i to da veliki broj njih vec ima rodbinu u Izraelu. Medjutim, to onda otvara pitanje i nekih drugi, znatno vecih zajednica i toga gde se treba postaviti granica kod primene zakona o povratku. Etiopske vlasti pokusavaju da izdejstvuju da se Falashima dozvoli povratak u Izrael. Ima jos takvih zajednica, kako u Etiopiji (znatno brojnija Beta Abraham zajednica), tako i u nekim drugim drzavama sirom sveta.

 

Mislim da nema potrebe preterano dokazivati da Jevreji i Arapi nisu isti narod, stvar je vise nego jasna. Sem dela Mizrahija, Jevreji nisu ni slicni sa Arapima. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...