Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

5 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Za razliku od podrzavanja Islamske Republike i iranskih mula, sto je bogugodno, rek'o sveti Hussein Obama da tako treba.

Ovima u Bejrutu je trenutno svejedno za misljenje svetog Husseina Obame ili Fuhrera Von Trumpa - grad je razoren i moraju da ga, ponovo, obnavljaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Ovima u Bejrutu je trenutno svejedno za misljenje svetog Husseina Obame ili Fuhrera Von Trumpa - grad je razoren i moraju da ga, ponovo, obnavljaju.

 

Pa? Kakve ja veze imam s tim? Nije im prvi put, a nece biti ni poslednji, oni vole tako.

 

Nece mir? Odlicno, zlatna ribica ce im ispuniti tu zelju.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 11:38 PM, Darth Bane said:

To sam i ja rekao. Plus sto je pre toga dugo gorio plamen - tj veliki stub gustog tamnog dima - sto indicira da ako je i bilo djubrivo veliki deo toga je sagoreo jos pre eksplozije. Pre bih rekao da je izbio pozar u kome je doslo do sagorevanja djubriva a da je ono iniciralo eksploziju neceg mnogo jaceg. Mozda su i neki jaci eksploziv krili medju tim djubrivom. 

 

 

 

  Mislim  da ovaj snimak , iz ovog ugla sve objasnjava..  Kako neki navode da je tu bilo vatrometa i drugih pirotehnickih stvari... 

  Ali to je bilo u magacinu pored.. i prva velika , ali ipak mnogo manja eksplozija se vidi iza. Vide se plamenovi i jasni pokazatelji da je goreo vatromet.  I odmah nakon toga ona glavna eksplozija u magacinu pored to jest na ovom snimku ispred...

  Dakle upalio se vatromet u susednom magacinu , doslo do jake eksplozije i inicirao glavnu eksploziju amonijum nitrata...   negde su rekli da je jacina eksplozije bila 3kt  sto i jeste ono sto je pomenuta kolicina AN

  

  Upravo ono sto sam pisao o Pancevu i Staklari i staroj Utvi..  mnogi magacini i hale jedni do drugih , razne firme zakupci... u jednoj se desi pozar ko zna cega i prenese se i inicira eksploziju AN...

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 

 

  Mislim  da ovaj snimak , iz ovog ugla sve objasnjava..  Kako neki navode da je tu bilo vatrometa i drugih pirotehnickih stvari... 

  Ali to je bilo u magacinu pored.. i prva velika , ali ipak mnogo manja eksplozija se vidi iza. Vide se plamenovi i jasni pokazatelji da je goreo vatromet.  I odmah nakon toga ona glavna eksplozija u magacinu pored to jest na ovom snimku ispred...

  Dakle upalio se vatromet u susednom magacinu , doslo do jake eksplozije i inicirao glavnu eksploziju amonijum nitrata...   negde su rekli da je jacina eksplozije bila 3kt  sto i jeste ono sto je pomenuta kolicina AN

  

  Upravo ono sto sam pisao o Pancevu i Staklari i staroj Utvi..  mnogi magacini i hale jedni do drugih , razne firme zakupci... u jednoj se desi pozar ko zna cega i prenese se i inicira eksploziju AN...

Ovo je moguci scenario. Zato sto se radilo o velikoj kolicini AN koja je bila inicirana sa strane ( vatromet ) izazivajuci prvo pozar a zatim i eksploziju. 

Btw na onom snimku koji je kruzio internetom se pre glavne eksplozije idele i neke svetlece tackice ..... tako da je moguce da je vatromet inicirao AN eksploziju. 

Ja bih ipak smanjio snagu eksplozije sa 3kt TNT na nekih 1-1.5 , maksimalno 2 kt. 

Prvo zato sto je snaga AN oko 70% od TNT drugo sto je pre eksplozije, gotovo sigurno sagorela znatna kolicina AN. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Darth Bane said:

Ovo je moguci scenario. Zato sto se radilo o velikoj kolicini AN koja je bila inicirana sa strane ( vatromet ) izazivajuci prvo pozar a zatim i eksploziju. 

Btw na onom snimku koji je kruzio internetom se pre glavne eksplozije idele i neke svetlece tackice ..... tako da je moguce da je vatromet inicirao AN eksploziju. 

Ja bih ipak smanjio snagu eksplozije sa 3kt TNT na nekih 1-1.5 , maksimalno 2 kt. 

Prvo zato sto je snaga AN oko 70% od TNT drugo sto je pre eksplozije, gotovo sigurno sagorela znatna kolicina AN. 

 

kako je mogla sagoreti ? Jasno se vidi da je prva eksplozija ( a pre toga pozar- koji se na ovom snimku ne vidi) bio u magacinu iza.  Dolazi do prve eksplozije , pocinje da bukti u magacinu iza i posle par sekundi velika eksplozija  u magacinu ispred...  velika iznenadna temperatura , moguce da je i upalo nesto od vatrometa i eto...  A ima snimak ranije o tom njihovom AN kako je pakovan u velike dzambo dzakove.... Takvi isti dzakovi su do izlaska afere u Pancevu, bile poredjane u Staklari uz ogradu prema hali sportova..


 procenu od 3 kt  su prenele sve vece svetske medijske kuce ...  nukemap  za Pancevo  sa 3kt daje 3030 poginulih i 6000 povredjenih...  Sa 36kt  ( kolko je u jednom trenutku bilo u Staklari ) zbrisao bi celo Pancevo

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Doc Holiday said:

 

kako je mogla sagoreti ? Jasno se vidi da je prva eksplozija ( a pre toga pozar- koji se na ovom snimku ne vidi) bio u magacinu iza.  Dolazi do prve eksplozije , pocinje da bukti u magacinu iza i posle par sekundi velika eksplozija  u magacinu ispred...  velika iznenadna temperatura , moguce da je i upalo nesto od vatrometa i eto...  A ima snimak ranije o tom njihovom AN kako je pakovan u velike dzambo dzakove.... Takvi isti dzakovi su do izlaska afere u Pancevu, bile poredjane u Staklari uz ogradu prema hali sportova..


 procenu od 3 kt  su prenele sve vece svetske medijske kuce ...  nukemap  za Pancevo  sa 3kt daje 3030 poginulih i 6000 povredjenih...  Sa 36kt  ( kolko je u jednom trenutku bilo u Staklari ) zbrisao bi celo Pancevo

Zato sto se AN ne moze inicirati jednom varnicom. Izbio je pozar, koji je izazvao sagorevanje AN koji je kasnije usled povecane temperature i koncentracije gasova eksplodirao. 

Precizno, tamo je bilo 2 700t AN a ne 3000t. Ako je bio u pitanju samo AN a ne ANFO, onda je relativna snaga AN oko 70% snage TNT-  a koji se uzima kao osnova za uporedjivanje snage sa drugim eksplozivima. Tako se dobija eksplozija snage oko 2kt TNT-a. 

Plus onaj veliki oblak dima sto je kuljao pre velike eksplozije je posledica sagorevanja AN - na sta upucuje boja dima usled oslobadjanja nitroznih gasova. 

Usled toga moja je procena da je preostala kolicina AN mogla da izazove eksploziju tu do 1.5kt TNT a moguce i nesto slabiju. 

Medjutim, realna snaga eksplozija izgleda dosta jaca od toga - sto upucuje na sumnju da je tu mozda bilo sakriveno jos eksploziva. Da nije u pitanju samo AN. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Iran unveiled the latest additions to its missile arsenal on Thursday, including one projectile named after Qasem Soleimani

 

jos se kaze da je to zemlja-zemlja projektil dometa oko 1500km

 

...sto znaci da jos nisu spremni, znaci da je ovaj Sulejmani jos uvek `kratak`,

fali mu jos par kilometara dometa za metu...

 

retardi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

 

jos se kaze da je to zemlja-zemlja projektil dometa oko 1500km

 

...sto znaci da jos nisu spremni, znaci da je ovaj Sulejmani jos uvek `kratak`,

fali mu jos par kilometara dometa za metu...

 

retardi.

 


Imaju oni rakete znatno veceg dometa od 1500km, konkretno na tecno gorivo ovu sto su sad predstavili je na cvrsto gorivo:

https://www.france24.com/en/20200820-iran-unveils-missiles-with-increased-range

 

Sto znatno komplikuje stvari u slucaju previtivnog udara jer raketa na tecno gorivo zahtevaju odredjenu infrastrukturu doduse ako se pogleda Irak 1991 i pored znatno vece blizine i daleko vise aviona a i SASovaca na teranu lov na skud rakete je bio traljav.

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Od te dve predstavljene bitnija je ova dometa 1000 km "Abu Mahdi" koja je krstareća raketa. Krstareće rakete su prilično nezgodne jer ih je teško otkriti a pošto mogu i da manevrišu nisu laka meta za PVO. Međutim treba to uzeti sa rezervom, preveliki su to skokovi u razvoju oružja da bi bili realni. Pre će biti da je ovo provokacija SAD u vezi sa namernim kršenjem sporazuma iz 2015. po kom je iranu zabranjeno razvijanje takvih oružja. Imena raketa samo dodaju tom utisku.

Link to comment
Share on other sites

Imaju oni sovjetsku jkrstarecu H-55 kupljenu u Ukrajini koji su kopirali, tako da domet od 1000km nije nista epohalno za njih. Sto se tice balistickih raketa, postoji saradnja sa SK dakle ne razvija Iran sam balisticke rakete.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Klotzen said:

 Pre će biti da je ovo provokacija SAD u vezi sa namernim kršenjem sporazuma iz 2015. po kom je iranu zabranjeno razvijanje takvih oružja. Imena raketa samo dodaju tom utisku.

 

naravno, tajming to potvrdjuje

u jeku krize sa amerikom i bliskim istokom oni smisle `Sulejmanija` da mlate s njim

 

16 hours ago, mare80 said:

Obzirom kako im se pokazala PVO (obaranje putnickog aviona) , mornarica (potapanje sopstvenog broda na vojnim vezbama) cinimi se da se od tih raketa vise trebaju plasiti Iranci nego SAD ili Izrael....

 

 

i ne samo iranci, vec i iracani, sirijci i libanci....

 

svuda gde su nadlezne iranske mule, militie i sateliti, to je vec razlog za strah

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, mare80 said:

Obzirom kako im se pokazala PVO (obaranje putnickog aviona) , mornarica (potapanje sopstvenog broda na vojnim vezbama) cinimi se da se od tih raketa vise trebaju plasiti Iranci nego SAD ili Izrael....

 

 

 

Pusti ti pvo i mornaricu, rakete su ozbiljna prica kod njih i verovatno i nije njihova tehnologija vec severnokorejska i kineska u pitanju. Ovakvu preciznost tesko da moze da postigne Iran da je sam radio na razvoju:

 

ain-assad-1_wide-18d0e8e8422d5db24499246

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Toliko dobro poznaje situaciju da ne zna da je procenat onih koji sluze izraelsku vojsku u njenoj zajednici veci nego kod Jevreja, iako za razliku od Jevreja nisu obavezni da sluze vojsku. Toliko dobro poznaje situaciju da je sama priznala da o stanju na Bliskom Istoku nije nista znala do izbijanja gradjanskog rata u Siriji. 

 

Inace kao dopisnika Electronic Intifade karakterise je izuzetno nepristrasan pristup izraelsko palestinskim odnosima. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

@A sad mislim da bi bolje bilo umjesto diskreditacije Ranie, cime nisi nista rekao, da nam kazes tvoje vidjenje npr okupirane Gaze i polozaja ljudi koji tamo zive.

Takodje o pretjeranoj upotrebi sile i kakav je dugorocan smisao takve politike i zivota gradjana Izraela u uniformi.

 

Ne znam uopste da li si pogledao video, jer ovaj komentar je strogo pausalan, kao i tvrdnja da novinarka porijeklom Libanka ne zna sta se desava. Stqa to ona ne zna?

Sto se tice objektivnosti, ko je to objektivan?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

@A sad mislim da bi bolje bilo umjesto diskreditacije Ranie, cime nisi nista rekao, da nam kazes tvoje vidjenje npr okupirane Gaze i polozaja ljudi koji tamo zive.

Takodje o pretjeranoj upotrebi sile i kakav je dugorocan smisao takve politike i zivota gradjana Izraela u uniformi.

 

Ne znam uopste da li si pogledao video, jer ovaj komentar je strogo pausalan, kao i tvrdnja da novinarka porijeklom Libanka ne zna sta se desava. Stqa to ona ne zna?

Sto se tice objektivnosti, ko je to objektivan?

 

mmm recimo sta je dovelo do Nakbe - nisam mogla dalje od toga da gledam.

Pa onda ko u stvari odbija two-state soluciju?

 

Nemam pojma kako bi ti A-sad bilo sta objasnio, kad ti recimo ne znas ni da Gaza nije okupirana - a polozaj im je tezak, stvarno, posto su izabrali teroristicku organizaciju da im bude vlast....znas onu sto u svom manifestu ima kao cilj unistenje Izraela i ubistvo jevreja. I jevreje naziva svinjama...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je vec neki nagovjestaj promjene pravila.

 

JERUSALEM -- The International Criminal Court said Friday that its jurisdiction extends to territories occupied by Israel in the 1967 Mideast war, clearing the way for its chief prosecutor to open a war crimes probe into Israeli military actions.

The ICC's chief prosecutor, Fatou Bensouda, said in 2019 that there was a "reasonable basis" to open a war crimes probe into Israeli military actions in the Gaza Strip as well as Israeli settlement activity in the occupied West Bank. But she asked the court to determine whether she has territorial jurisdiction before proceeding.

 

https://www.ctvnews.ca/world/icc-clears-way-for-war-crimes-probe-of-israeli-actions-1.5297558

 

E sad po ovom pisanju Izrael prakticno priznaje optuzbe, ali se vadi da taj sud nije nadlezan.

Israel, which is not a member of the ICC, has said the court has no jurisdiction because the Palestinians do not have statehood and because the borders of any future state are to be decided in peace talks

Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...