Jump to content

Kako unaprediti Srbiju


mrd

Recommended Posts

8 hours ago, Div said:

Po nekom mom poznavanju prilika IT stručnjaci ovde pristaju da rade za manju platu nego što bi imali u Nemačkoj ili USA,

 

Pa i to sad zavisi, jer IT strucnjak moze iz Srbije da radi remote za kompanije iz EU i US i ima vecu zaradu, fazon ako je pausalac do godisnjeg limita, ono nekih $50k (sto opet u odnosu na US ide ispod proseka, ali daleko vise iznad proseka da radi u nekoj IT firmi ovde) to je pogotovo sad procvetalo tokom Covida, pa onda ispadne da se vise isplati raditi u Srbiji nego u Nemackoj jer izadju manji porezi, troskovi zivota i ostalo, mocice ovde da napravi kucu sa 3 sprata sto u Nemackoj ne bi mogao tako lako, jedino naravno usluge i sredina nisu isti, manje trziste, losiji i nekvalitetniji proizvodi, mracni negativni ljudi i okruzenje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ono preleteh preko ovih par strana, I skontam da cu vecini staviti lajk 😊ali kao sto neko rece demografija ljudi ovde nije reprezentativni primerak demografije u SR.

Problem pocinje od mentaliteta.

Slazem se da je Djindjic imao potencijal da bude dobar prelazni oblik, ne pravim od njega sveca, jer nije bio, dosta stvari se nisam slagala sa njim. Ali je bio daleko ispred od svega ostalog, a znamo kako se zavrsilo.

Kako menjati mentalitet? Pa tesko. Tu je problem, I ako imas dobrih ljudi koji bi to mogli, ili ih sistem "ubije" pa se ucute ili se uklope, ili prosto odu.

 

Nesto ni u ovoj zadnjoj poseti SR nisam osetila da postoji energija za to. Ne pratim domacu politiku u SR ali mi ne izgleda da tu postoji neki grass root pokret da se stvari menjaju.

 

Mozda oni koji zive u SR imaju bolji osecaj.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Veshtodel said:

 

Pa i to sad zavisi, jer IT strucnjak moze iz Srbije da radi remote za kompanije iz EU i US i ima vecu zaradu, fazon ako je pausalac do godisnjeg limita, ono nekih $50k (sto opet u odnosu na US ide ispod proseka, ali daleko vise iznad proseka da radi u nekoj IT firmi ovde) to je pogotovo sad procvetalo tokom Covida, pa onda ispadne da se vise isplati raditi u Srbiji nego u Nemackoj jer izadju manji porezi, troskovi zivota i ostalo, mocice ovde da napravi kucu sa 3 sprata sto u Nemackoj ne bi mogao tako lako, jedino naravno usluge i sredina nisu isti, manje trziste, losiji i nekvalitetniji proizvodi, mracni negativni ljudi i okruzenje.

 

 

 

Znam da su mogućnosti u IT raznolike, ostavljaju izbor i programerima, dizajnerima a i poslodavcima da ispregovaraju uslove, ne zasniva se razvoj čitavog sektora ni pojedine firme na prinudi, platiću radnika malo jer znam da nema izbora. 

Mnogi koji su pokušali tako su se našli na čistini jer su im potencijalni zaposlenici našli izbor, našli su bolje dok su poslodavci u poziciji daj šta daš.

Sad je vruća tema šta sa EPSom, Vučić se kune da ne razmišlja o prodaji, kaže glupost je sada je prodavati što je možda i tačno, sada se ne može prodati po nekoj pristojnoj ceni, ali veća je glupost što nije prdata pre 5, 10 ,15 godina, bojim se da će za par godina moliti brata Sija da uzme EPS besplatno, dotle će i Telekom biti udavljen u dugovima.

Dobro je da radnici i stručnjaci odlaze na zapad, da vide, nauče, zarade, dobro je i da dođu radnici i stručnjaci sa strane ovde, da rade i uče i uče nas ali i zarade da bi imali motiva i oni da ostanu i neki naši da se vrate sa više znanja i iskustva.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 6:42 AM, Div said:

 

Znam da su mogućnosti u IT raznolike, ostavljaju izbor i programerima, dizajnerima a i poslodavcima da ispregovaraju uslove, ne zasniva se razvoj čitavog sektora ni pojedine firme na prinudi, platiću radnika malo jer znam da nema izbora. 

Mnogi koji su pokušali tako su se našli na čistini jer su im potencijalni zaposlenici našli izbor, našli su bolje dok su poslodavci u poziciji daj šta daš.

Sad je vruća tema šta sa EPSom, Vučić se kune da ne razmišlja o prodaji, kaže glupost je sada je prodavati što je možda i tačno, sada se ne može prodati po nekoj pristojnoj ceni, ali veća je glupost što nije prdata pre 5, 10 ,15 godina, bojim se da će za par godina moliti brata Sija da uzme EPS besplatno, dotle će i Telekom biti udavljen u dugovima.

Dobro je da radnici i stručnjaci odlaze na zapad, da vide, nauče, zarade, dobro je i da dođu radnici i stručnjaci sa strane ovde, da rade i uče i uče nas ali i zarade da bi imali motiva i oni da ostanu i neki naši da se vrate sa više znanja i iskustva.

 

 

Pa @Dive ne treba sve da se proda. To je cista glupost. Sto bi prodavao firme sto donose dobit. Ovdje u Norveskoj drzava je vecinski vlasnik u nekim veoma bitnim firmama. Npr Telenor, elektro privredi, nafti,gasu itd......Ali sta je bitno drzava se ne petlja u poslovodstvo tih firmi. Te firme rade iskljucivo trzisno, sto ce reci da zarade sto vise, samim tim i drzava vise zaradjuje. Vlade se mijenjaju ,ali rukovodstva ostaju, ili se mijenjaju ako nema ocekivanih rezultata bez obzira ko je na vlasti.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, koca popovic said:

Pa @Dive ne treba sve da se proda. To je cista glupost. Sto bi prodavao firme sto donose dobit. Ovdje u Norveskoj drzava je vecinski vlasnik u nekim veoma bitnim firmama. Npr Telenor, elektro privredi, nafti,gasu itd......Ali sta je bitno drzava se ne petlja u poslovodstvo tih firmi. Te firme rade iskljucivo trzisno, sto ce reci da zarade sto vise, samim tim i drzava vise zaradjuje. Vlade se mijenjaju ,ali rukovodstva ostaju, ili se mijenjaju ako nema ocekivanih rezultata bez obzira ko je na vlasti.

 

Recimo i da se složim sa boldovanim, praksa u SR pokazuje da firma koja stvara dobit služi kao krava muzara za partiju na vlasti, tako su Telekom i EPS došle do teških gubitaka, EpS je tehnički upropašten, Telekom je ušao u investicije koje nemaju veze sa mozgom i čiji je cilj da pare prebacuju iz državne firme u privatne džepove, pomenuo sam koliko je plaćeno pravo prenosa utakmica Premier lige.

Država od, npr, EPSa ima prihod u budžet od poreza na plate zaposlenih, to su desetine hiljada ljudi, takse ili naknade za korišćenje prirodnih resursa, uglja, vode, PDV, šestina sume koju svi korisnici plate za struju ide državi kroz PDV i na kraju, porez na dobit. Telekom služi državi da guši rad SBBa, umesto da se širi konkurencija stvara se sve veći monopol. 

Javna preduzeća se koriste za partijsko zapošljavanje, nameštanje tendera, gušenje konkurencije, pogledaj stanje u Železnici, Javnim komunalnim preduzećima, sve je to na ivici totalne propasti, održava se u životu raznim finansijskim gimnastikama, para sve manje, oprema propada, usluge nikakve.

Očekivati od ove vlasti, a i neke nove, u Srbiji da će odvojiti biznis i državni interes od interesa grupe na vlasti je nerealno.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Div Ni ja nisam sigurna da je prodaja velikih javnih preduzeca dobra opcija. Pre svega zato sto posle nema nazad. Ko garantuje da se isti  korumpirani politicari koji danas muzu ta preduzeca nece ugraditi u prodaju i nastaviti da ih muzu, ali sad na potpuno legalan nacin?

U Svedskoj je najveci proizvodjac elektricne energije i daljinskog grejanja Vattenfall, preduzeca 100 posto u vlasnistvu drzave. Eno ga drma trzistem veceg dela EU, niko im nista ne moze.

Nesto sasvim drugo je prodaja manjih cerki-firmi, koje su ranije bile u sastavu Vattenfalla, ali one tako i dalje ostaju vezane za majku-firmu, ovisse o njoj, dakle drzava ni tu ne gubi kontrolu nad njima.

Takav nacin poslovanja sigurno jeste odlicna podloga za korupciju, i malo-malo pukne neka bruka. Ali pred ovu neveselu zimu 22/23 bas volim sto su osnovni resursi u vlasnistvu drzave, ne bih volela da je drugacije.

Sto rekao onaj Velja, neka ih, neka kraduckaju na sitno, ali da ipak ima neko da ih i u tome nadzire.
U Srbiji danas, tesko da ce to dovesti do prosperiteta, ali jednom prodato je prodato, nema vise popravljanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve se @Dive slazem s tobom. Ali i od privatnih firmi pojedinci mogu da nadju nacin da muzu novac. Po meni mora se raditi na tome da politicari nemaju toliki pristup drzavnom novcu. Mada ne znam kako se to moze postici u Srbiji. Negdje sam ranije napisao da Srbiji nema pomoci.

Link to comment
Share on other sites

Možemo reći da je i Telekom upropašćen. Duguju 1,5 milijardi evra i sada se zadužuju za još 500 miliona evra. To oni nikad neće vratiti. Nažalost na kraju kada dožive kolaps dug ćemo mi platiti.

Link to comment
Share on other sites

Vucicev nacin poslovanja ce se urusiti kao kula od karata. EPS i Telekom je trebalo odavno prodati, jer sluze kao mesto za uhlebljavanje, izvlacenje para, a Telekom je otvoreno posluzio kao orudje za sticanje apsolutne kontrole nad medijima u Srbiji, prvo ulupavanjem 400 miliona u Kopernikus (koji btw nije smeo biti kupljen za vise od 20-30 miliona evra), dok su za te pare kupljeni Prva i B92, a onda imamo i ovih 600 miliona eura za Premijer ligu, kako bi se skinuo Sport Klub i Sholak. 

U zavisnosti koliko se nadolazeca kriza otegne, i presuse izvori jeftinog kapitala, za 4-5 godina ce se jedno ili oba preduzeca prodati, a Psiho ce da vice kako su Zuti krivi za to, iako ce oni do tada biti vec 15 godina na vlasti. 

A i kad ih prodamo, onda cemo gurnuti lovu u javnu potrosnju, kako bi se obezbedio jos jedan mandat. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, koca popovic said:

Pa @Dive ne treba sve da se proda. To je cista glupost. Sto bi prodavao firme sto donose dobit. Ovdje u Norveskoj drzava je vecinski vlasnik u nekim veoma bitnim firmama. Npr Telenor, elektro privredi, nafti,gasu itd......Ali sta je bitno drzava se ne petlja u poslovodstvo tih firmi. Te firme rade iskljucivo trzisno, sto ce reci da zarade sto vise, samim tim i drzava vise zaradjuje. Vlade se mijenjaju ,ali rukovodstva ostaju, ili se mijenjaju ako nema ocekivanih rezultata bez obzira ko je na vlasti.

 

Norveska je specijalan slucaj koji nema pandan. U Norveskoj je drzava podigla efikasan protekcionisticki zid da bi sprecila kojekakve strane faktore da kupuju vazne norveske kompanije. Tebi je verovatno poznato da su Høyre kad su dosli na vlast hteli da smanje drzavno vlasnistvo iz ideoloskih razloga i da su trazili mandat u Stortinget da se prodaju Telenor i Kongsberg akcije. Pricalo se onoliko o tome da bi to moglo dovesti do toga da ruski oligarsi preuzmu vlasnicki deo u vaznim kompanijama i da kineske drzavne firme postanu proizvodjaci oruzja u zemlji. I tu sada imamo momenat koji je ekskluzivna privilegija Norveske – norveski drzavni budzet koji je, kad sam ja odavno poslednji put citala, imao suficit od nekih 5.000 milijardi norveskih kruna u naftnom fondu. Moze im se da budu protekcionisti, ali to je neka norveska vrsta protekcionistickog zongliranja jer su svesni rizika koje protekcionizam nosi: sukoba vlasnistva i drugih uloga drzave ili koncentracije moci koja moze da oslabi privatni sektor a sto dalje moze da dovede do slabljenja industrijske kompetencije. Ti znas da norveska vlada svake godine izdaje izvestaj o drzavnom vlasnistvu i da vrlo oprezno smanjuju drzavno vlasnistvo u firmama. Ali da ponovim – moze im se. Oni su jedina naftna sila koja pragmaticno i odgovorno investira i raspolaze zaradjenim naftnim novcem, za razliku od ostalih kleptokratskih naftnih salabajzera koji su pretnja za mir i demokratiju. Imaju dobre marginale. 

 

Da li se secas pre jedno desetak godina kada je bila velika nestasica putera u Norveskoj bas pred Bozic? Ti znas da je pravljenje bozicnih kolaca prvo i poslednje slovo bozicne azbuke. Secam se kako su Svedjani preko oglasa prodavali puter Norvezanima za neke basnoslovne sume - bez preterivanja, cifre su isle preko hiljadarke za paklu putera - svercovalo se preko granice, aktivirala se granicna kontrola zbog sverca, kazne padale. Norvezani kupovali, nisu pitali za cenu, gde da ostanu bez bozicnih kolaca. E, to je odlican primer kako protekcionizam moze da dovede do nedostatka konkurencije. Nijedna zemlja u OECD ne subvencionise svoje seljake vise nego Norveska koja uz to stiti svoje domace trziste hrane visokim carinama. Te zime je carina na puter bila toliko visoka da strane firme nisu htele da prodaju puter Norveskoj a sto je zateklo domacu norvesku zadrugu koja regulise domacu prozvodnju putera i … kad se potraznja za puterom povecala … rafovi u radjama su se ispraznili. 

 

Spoiler

Iz svega toga sledi da se Norveska po ovim pitanjima ne moze naci u istoj recenici sa Srbijom. Pa cak ni sa Svedskom, za sta je ovde nehotice dat odlican primer drzavnog Vattenfall koji je najskandalozniji primer politickog petljanja u svedskoj privrednoj istoriji a sto je svedske poreske obveznike svojevremeno kostalo najmanje 70 milijardi. I tu nije kraj njihovim preskupim politickim brljotinama u privrednoj sferi. Skolski primer zasto drzava ne treba da se paca u biznis.

 

Edited by Cyber
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyber said:

 

Norveska je specijalan slucaj koji nema pandan. U Norveskoj je drzava podigla efikasan protekcionisticki zid da bi sprecila kojekakve strane faktore da kupuju vazne norveske kompanije. Tebi je verovatno poznato da su Høyre kad su dosli na vlast hteli da smanje drzavno vlasnistvo iz ideoloskih razloga i da su trazili mandat u Stortinget da se prodaju Telenor i Kongsberg akcije. Pricalo se onoliko o tome da bi to moglo dovesti do toga da ruski oligarsi preuzmu vlasnicki deo u vaznim kompanijama i da kineske drzavne firme postanu proizvodjaci oruzja u zemlji. I tu sada imamo momenat koji je ekskluzivna privilegija Norveske – norveski drzavni budzet koji je, kad sam ja odavno poslednji put citala, imao suficit od nekih 5.000 milijardi norveskih kruna u naftnom fondu. Moze im se da budu protekcionisti, ali to je neka norveska vrsta protekcionistickog zongliranja jer su svesni rizika koje protekcionizam nosi: sukoba vlasnistva i drugih uloga drzave ili koncentracije moci koja moze da oslabi privatni sektor a sto dalje moze da dovede do slabljenja industrijske kompetencije. Ti znas da norveska vlada svake godine izdaje izvestaj o drzavnom vlasnistvu i da vrlo oprezno smanjuju drzavno vlasnistvo u firmama. Ali da ponovim – moze im se. Oni su jedina naftna sila koja pragmaticno i odgovorno investira i raspolaze zaradjenim naftnim novcem, za razliku od ostalih kleptokratskih naftnih salabajzera koji su pretnja za mir i demokratiju. Imaju dobre marginale. 

 

Da li se secas pre jedno desetak godina kada je bila velika nestasica putera u Norveskoj bas pred Bozic? Ti znas da je pravljenje bozicnih kolaca prvo i poslednje slovo bozicne azbuke. Secam se kako su Svedjani preko oglasa prodavali puter Norvezanima za neke basnoslovne sume - bez preterivanja, cifre su isle preko hiljadarke za paklu putera - svercovalo se preko granice, aktivirala se granicna kontrola zbog sverca, kazne padale. Norvezani kupovali, nisu pitali za cenu, gde da ostanu bez bozicnih kolaca. E, to je odlican primer kako protekcionizam moze da dovede do nedostatka konkurencije. Nijedna zemlja u OECD ne subvencionise svoje seljake vise nego Norveska koja uz to stiti svoje domace trziste hrane visokim carinama. Te zime je carina na puter bila toliko visoka da strane firme nisu htele da prodaju puter Norveskoj a sto je zateklo domacu norvesku zadrugu koja regulise domacu prozvodnju putera i … kad se potraznja za puterom povecala … rafovi u radjama su se ispraznili. 

 

  Reveal hidden contents

Iz svega toga sledi da se Norveska po ovim pitanjima ne moze naci u istoj recenici sa Srbijom. Pa cak ni sa Svedskom, za sta je ovde nehotice dat odlican primer drzavnog Vattenfall koji je najskandalozniji primer politickog petljanja u svedskoj privrednoj istoriji a sto je svedske poreske obveznike svojevremeno kostalo najmanje 70 milijardi. I tu nije kraj njihovim preskupim politickim brljotinama u privrednoj sferi. Skolski primer zasto drzava ne treba da se paca u biznis.

 

Slazem se da ima protekcije, najvise vidljivo na hrani. To stoji. Ovo ostalo ne drzi vodu. Ko bi normalan prodao Telenor (prije cca 15 godina sesta(6 , koja je kupovala kao od sale mnoge firme po svijetu) firma u svijetu u svom fahu) koji je zlatna koka. Kongsberg fabrika oruzja, sto bi je prodavali kad donosi ogroman novac. Seljaci su posebna prica. Hajde mi navedi neku zemlju koja ne subvencionise poljoprivredu. Høyre je bila na vlasti 8 godina. Prodavali su sve sto su mogli , naravno uz pomoc onih idiota FRP. Znas valjda koji su FRP? Oni krelci sto bi sve da prodaju i da se Penzioni (nekada se zvao naftni) fond potrosi  sad pa sad. E vidis u Stortingetu vlada jedno nepisano pravilo( koliko ja znam) da kad se glasa o necemu veoma vaznom, onda poslanici glasaju po savjesti a ne po partijskoj liniji za razliku u nekim drugim zemljama (pogodi kojima). Npr drzava se ne mjesa u politiku Telenora, ni kad ima ogromne gubitke, ni kad ima dobit ili mozda koliko koncern direktor ima platu (cca 20 mil kruna, ovdje nepojmljivo visoka).A onaj primjer za puter i nije ti neki primjer. Kod mene u mom gradu , ai cijeloj Norveskoj  problem sa puterom je bio sto je bila nestasica domaceg putera od Tinea. Jednostavno narod vjeruje samo u domace, inace putera je bilo dovoljno (izuzev 2-3 dana) po normalnoj cijeni. I jos nesto, korupcije i slicnih stvari ima i ovdje ali kad je nacionalni interes u pitanju onda su gotovo svi saglasni. Mali primjer (cuj mali , ha,ha) tamo nedje 1995 na predlog AP a usvojeno od svih partija u Stortingejtu (mozda sa izuzetkom onih krelaca FRP) koliko ce se trositi iz tadasnjrg Naftnog fonda. I da bio sam ovdje kad je NF presao 500 mrd , 1000mrd, 5000 mrd, 10000 mrd kruna ( 1000 mrd eura). Vjerovala ili ne koristi se 4% godisnje od tog fonda koji danas zove Penzioni fond. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, koca popovic said:

Slazem se da ima protekcije, najvise vidljivo na hrani. To stoji. Ovo ostalo ne drzi vodu. Ko bi normalan prodao Telenor ...

 

Nema razloga da prodaju Telenor, nije im nuzda. Ono sto sam ja rekla i ovo sto ti pises ne iskljucuje jedno drugo. Ali poenta je bila u tome da je Norveska prica za sebe. 

Btw, to sa puterom je toliko dokumentovano da svako ko je radoznao moze o tome da nadje u svetskoj stampi. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Cyber said:

 

Nema razloga da prodaju Telenor, nije im nuzda. Ono sto sam ja rekla i ovo sto ti pises ne iskljucuje jedno drugo. Ali poenta je bila u tome da je Norveska prica za sebe. 

Tacno. Gdje ima da se prica o porezu, stednji i takvim pricama kad se ima novca. Trenutno drzava se ubija  od zarade na nafti,gasu, i struji. I nece da popuste sa porezima i slicnim stvarima, iako bi mogli . Ja se ne slazem sa ovim sto se trenutno dogadja sa strujom , ali Vlada radi sta radi iako ce zbog ovoga izgubiti sljedece izbore. Poenta je da ce i desnjaci (høyre) kad dodju na vlast, samo nastaviti isto kao i ovi sadasnji. Ali svima njima je ista prica, prica o buducim generacijama i da im se ostavi dobar dio ovog sadasnjeg bogatsva. Surova je ovo zemlja bez visokog standarda (citaj novca). Ne znam da li znas ,ali ovdje je vec pronadjena zamjena za naftu kao izvor prihoda, jer su cijelo vrijeme bili svjesni da nafta i gas nece vjecito trajati. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, koca popovic said:

Surova je ovo zemlja bez visokog standarda (citaj novca).

 

Norveška je primer da se siromaštvo i surovost lakše podnosi kad se ima mnogo para.

Nije privatizacija čarobni štapić, privatizuješ sve i zemlja odmah procveta, ali je mnogo zdraviji odnos kad postoje čisti računi, mislim da u Srbiji nema više državnih banaka, osim Poštanske štedionice, a nekad se govorilo da se banke nikako ne smeju privatizovati, odraće nam kožu sa leđa, ja vidim ipak bolju uslugu, a naravno, banke rade za profit a ne da obezbeđuju socijalni mir.

Znam i da privatizacija ne eliminiše korupciju sama po sebi, primr mediji, ali već je pomenut primer TV B92 i TV Prva, privatne su ali su od predhodnih vlasnika kupljene koruptivnim poslovima, državnim parama preko Telekoma, takođe i manji mediji, lokalne televizije, novine, dobijaju novac za navodne poslove koje rade za državu, a svodi se na poslove za partiju na vlasti.

Kad se EPS svede na ruinu, i sirovine i proizvodnja i prenos i prodaja, potrebne su decenije da se obnovi, a EPS nije samo značajan zbog neke zarade i plata zaposlenih, čitava privreda u mnogome zavisi od njega, verovatno da zznaš trenutnu situaciju, dokle nas je dovela jeftina struja, tzv briga za potrošače, imaćemo možda i dalje najnižu cenu struje ali nećemo imati struje, još gore, imaćemo visoke cene ali nedovoljno struje. Sve je to rezultat državnog vlasništva i upravljanja.

Ne tvrdim da nema primera u svetu uspešnih državnih firmi, ali tema je Srbija.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 9:57 PM, koca popovic said:

Pa @Dive ne treba sve da se proda. To je cista glupost. Sto bi prodavao firme sto donose dobit. Ovdje u Norveskoj drzava je vecinski vlasnik u nekim veoma bitnim firmama. Npr Telenor, elektro privredi, nafti,gasu itd......Ali sta je bitno drzava se ne petlja u poslovodstvo tih firmi. Te firme rade iskljucivo trzisno, sto ce reci da zarade sto vise, samim tim i drzava vise zaradjuje. Vlade se mijenjaju ,ali rukovodstva ostaju, ili se mijenjaju ako nema ocekivanih rezultata bez obzira ko je na vlasti.

Bold: Zato sto ovde ne postoje drzavne firme koje donose dobit.  Cak i one koje prikazuju pozitivan rezultat u knjigama, koriste na ovaj ili onaj nacin sredstva iz budzeta, tj nase pare. Ili su im sredstva za rad poklonjena, ili dobro rade ali kada dodje kriza onda ih drzava nasim parama izvadi , ali one nikad te pare ne vrate, (da ne pominjem kamate), ili im drzava obezbedi povlascenu poziciju na trzistu.  Pre desetak godina sam na nekom javnom skupu pomenuo ulazak privatnog kapitala u gradske vodovode, hteli da me obese...i to ne samo stare komunjare, vec i dobar deo tadasnje vlasti tj. DOS-a. 

Mora se izbiti taj crveni ekser iz mozga ovdasnjih ljudi ili nema napretka.  Sve mora biti privatno, da ljudi shvate da je zivot borba i da sami pocnu da brinu o sebi  - to je jedan jedini nacin da na Balkanu zasija Sunce.  Druga je prica Norveska, Ceska i tu se slazem sa tobom, ali mi nismo deo te price, niti je ideologija crvenih ovde smisljena - to nije slucajno.  Drzava moze biti samo regulator, onaj koji odredjuje fer pravila za trzisnu utakmicu i nista vise.  Jer kad neko pise pravila, onda ne moze da bude igrac, vec samo sudija.   

Link to comment
Share on other sites

Vidite ovako @Div i @Newcastle mi ovdje pricamo suplju pricu. Zasto kazem ovo? Sad mi je palo na pamet da mi pricamo iz razlicitih uglova. Kao prvo vi zivite u vrlo losim uslovima bez ikakve demokratije a ja opet iz jedne od najjacih demokratija u svijetu. I zato smo stalno na suprotnoj strani, sto je logicno. Bilo drzavno ili bilo privatno vlasnistvo u Srbiji i slicnim drzavama na isto se svodi. U to sam siguran.Mrzi me da pisem neki tepih ovdje, ali ovdje je kapitalizam i socijalizam zajedno. I to funkcionise i te kako. Ovdje se ne smije dirati u privatno, ali isto sa druge strane nisam siguran da negdje u svijetu takva prava imaju radnici ili sto bi rekli obicni ljudi. Mozda ce zvucati malo dosadno ,ali ovdje je sve stavljeno na papir, za sve su napisana pravila.Npr ne mozes dobiti otkaz tek onako kako sefu ili gazdi padne na pamet. Isto tako ne mozes napustiti firmu sad pa sad. Skoro svaka kuca ima jarbol za zastavu i to je privatno vlasnistvo, ali brate ne mozes ti stavljati zastavu kad hoces ili da je skidas kad hoces. Ima pravilo.Nadam se da sam malo objasnio kako to funkcionise ovdje, a kako je u Srbiji to bi trebalo da znate. Da jos dodam nije ni ovdje sve sjajno i po propisima, ali je daleko bolje nego u Srbiji. Valjda zbog svega ovog navedenog mnogo mladih ljudi dolazi ovdje da zivi i radi i to ljudi koji bi mogli da zive solidno u Srbiji. Znam ih dosta ovdje.

Link to comment
Share on other sites

Zaboravio sam kazem da skoro sve drzavne firme posluju pozitivno. Samo je pitanje koliko vlasti uzimaju od tih firmi. Kad firma ima dobit i podmiri sve sto treba da se podmiri npr ostane 10 mil ciste zarade. Onda dodje drzava i uzme istoj firmi 12 mil. To se u papirima knjizi kao gubitak. Tako da je sve do vlasti.

Link to comment
Share on other sites

 

 

3 hours ago, koca popovic said:

Vidite ovako @Div i @Newcastle mi ovdje pricamo suplju pricu. Zasto kazem ovo? Sad mi je palo na pamet da mi pricamo iz razlicitih uglova. Kao prvo vi zivite u vrlo losim uslovima bez ikakve demokratije a ja opet iz jedne od najjacih demokratija u svijetu. I zato smo stalno na suprotnoj strani, sto je logicno. Bilo drzavno ili bilo privatno vlasnistvo u Srbiji i slicnim drzavama na isto se svodi. U to sam siguran.Mrzi me da pisem neki tepih ovdje, ali ovdje je kapitalizam i socijalizam zajedno. I to funkcionise i te kako. Ovdje se ne smije dirati u privatno, ali isto sa druge strane nisam siguran da negdje u svijetu takva prava imaju radnici ili sto bi rekli obicni ljudi. Mozda ce zvucati malo dosadno ,ali ovdje je sve stavljeno na papir, za sve su napisana pravila.Npr ne mozes dobiti otkaz tek onako kako sefu ili gazdi padne na pamet. Isto tako ne mozes napustiti firmu sad pa sad. Skoro svaka kuca ima jarbol za zastavu i to je privatno vlasnistvo, ali brate ne mozes ti stavljati zastavu kad hoces ili da je skidas kad hoces. Ima pravilo.Nadam se da sam malo objasnio kako to funkcionise ovdje, a kako je u Srbiji to bi trebalo da znate. Da jos dodam nije ni ovdje sve sjajno i po propisima, ali je daleko bolje nego u Srbiji. Valjda zbog svega ovog navedenog mnogo mladih ljudi dolazi ovdje da zivi i radi i to ljudi koji bi mogli da zive solidno u Srbiji. Znam ih dosta ovdje.

 

Ne ulazeći u svaki detaljčić, slažem se, Norvešku poznajem površno, iz medija i poneke informacije od ljudi koji, kao ti, žive tamo. 

Nisam nimalo iznenađen da javna ili državna preduzeća u Norveškoj posluju pozitivno, verujem da bi tako bilo i kad Norveška ne bi imala hiljade milijardi od nafte, ali to ne govori ništa u prilog državnog vlasništva i državnog upravljanja, verujem, odnosno siguran sam, da bi te firme poslovale uspešno i da su u privatnom vlasništvu. Isto tako, siguran sam, ima i primera, da vlast u Srbiji ulazi u dilove sa privatnim vlasnicima sa ciljem učvršćivanja svoje vlasti i izvlačenja para iz budžeta i  prebacivanje u lične džepove.

Jasno je da su Pink, Hepi, Studio B, B92 i more drugih medija privatni, ali je jasno i kako su, večina njih došli do vlasništva i da rade u interesu vrha vlasti otvorenije nego RTS koji jeste i formalno u javnom vlasništvu.

Imamo i privatnih firmi iz drugih oblasti, građevinarstvo, na primer, koje dobijaju poslove na svakom tenderu na kom se pojave, često su i jedini učesnici akoje posle postaju vlasnici čak i naučnih instituta, korupcija unutar kruga članova partije ili proširenog kruga sa pojedincima koji su, formalno, van partije ili nisu na istaknutim pozicijama u partiji daje  iste rezultate.

Ono što bih očekivao u slučaju EPSa i Telekoma je da ne bi ušli mali ili srednji igrači, njih bi morale da kupe ozbiljne firme iz branše koje nisu stvorene i registrovane juče da bi postale vlasnici pomenutih firmi, za očekivati je da čuvaju svoj ugled i pozicije na drugim tržištima, znam da ne postoji čvrsta garancija za to, primer FIAT.

 

 

3 hours ago, koca popovic said:

Zaboravio sam kazem da skoro sve drzavne firme posluju pozitivno. Samo je pitanje koliko vlasti uzimaju od tih firmi. Kad firma ima dobit i podmiri sve sto treba da se podmiri npr ostane 10 mil ciste zarade. Onda dodje drzava i uzme istoj firmi 12 mil. To se u papirima knjizi kao gubitak. Tako da je sve do vlasti.

 

Ovu tvrdnju ne razumem, na koje firme se odnosi, Norveške, Srpske, sve javne bilo gde?

U Srbiji to jednostavno nije tačno. Železnica je od WWII možda jedne godine poslovala na pozitivnoj nuli i to, mislim, da je u pitanju neka knjigovodstvena gimnastikaa ne stvarno pozitivno poslovanje.

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, koca popovic said:

Vidite ovako @Div i @Newcastle mi ovdje pricamo suplju pricu. Zasto kazem ovo? Sad mi je palo na pamet da mi pricamo iz razlicitih uglova. Kao prvo vi zivite u vrlo losim uslovima bez ikakve demokratije a ja opet iz jedne od najjacih demokratija u svijetu. I zato smo stalno na suprotnoj strani, sto je logicno. Bilo drzavno ili bilo privatno vlasnistvo u Srbiji i slicnim drzavama na isto se svodi. U to sam siguran.Mrzi me da pisem neki tepih ovdje, ali ovdje je kapitalizam i socijalizam zajedno. I to funkcionise i te kako. Ovdje se ne smije dirati u privatno, ali isto sa druge strane nisam siguran da negdje u svijetu takva prava imaju radnici ili sto bi rekli obicni ljudi. Mozda ce zvucati malo dosadno ,ali ovdje je sve stavljeno na papir, za sve su napisana pravila.Npr ne mozes dobiti otkaz tek onako kako sefu ili gazdi padne na pamet. Isto tako ne mozes napustiti firmu sad pa sad. Skoro svaka kuca ima jarbol za zastavu i to je privatno vlasnistvo, ali brate ne mozes ti stavljati zastavu kad hoces ili da je skidas kad hoces. Ima pravilo.Nadam se da sam malo objasnio kako to funkcionise ovdje, a kako je u Srbiji to bi trebalo da znate. Da jos dodam nije ni ovdje sve sjajno i po propisima, ali je daleko bolje nego u Srbiji. Valjda zbog svega ovog navedenog mnogo mladih ljudi dolazi ovdje da zivi i radi i to ljudi koji bi mogli da zive solidno u Srbiji. Znam ih dosta ovdje.

Ne osporavam tvoju pricu o tome kako je u Norveskoj - to je sve moguce usled protekcionisticke politike  a koja je omogucena postojanjem ogromnih prihoda od nafte.  I normalno je da je postoji tamo takav sistem, jer to odgovara ljudima koji tamo zive.  Stvar je u tome da taj sistem ne moze da funkcionise bez prihoda od nafte, tj. da se ne moze primeniti u drugim zemljama.   BTW, nevazno je gde ko sada zivi u odnosu na iskustvo, znanje i broj drzava cije je sisteme i ljude upoznao - u suprotnom je rec o staroj gastarbajterskoj prici - "kako je to dobro kod nas u Svedske".   

Link to comment
Share on other sites

Pa vidi @Newcastle ja ovdje zivim i radim i ovdje cu umrijeti i biti sahranjen.Tako da ja nisam gastarbajter. Ja samo pricam ono sto znam o prilikama u mojoj novoj domovini. A ta tvoja tvrdnja o novcu iz naftnog fonda ne drzi vodu. Pogledaj primjer Danske,Svedske,Finske,Islanda. Sto bi Norveska bila drukcija? Svima je zajednicko da su Germani(izuzev Finaca),sjevernjaci i vrlo vrijedni narodi. A te balkanske price lako je njima oni imaju naftu i nesto u tom stilu su mi na vrh neke stvari. Imas gomilu zemalja koje imaju ogromna prirodna bogatstva i kakve su drzave.Pogledaj samo ovu "bratsku " drzavu sa istoka ne znaju ni sami sta imaju. Svi normalni bjeze iz nje. A ovi iz nase nam bivse drzave. Sve su upropstili sto se moglo upropastiti (izuzev Slovenije, ali sta ces "Becki" konjusari nemaju pojma ni o cemu). I jos nesto o nasem cuvenom mentalitetu. To je nesto najgore sto je meni poznato. Neki dan sam procitao jednu recenicu od jednog kolumniste iz Danasa ( Ivan Dzidic). "Nisam ti ja Mostarac, ja sam samo porijeklom iz Mostara". Toliko me sramota te nekulture i divljastva (ovo je moja misao), a toga ima svukuda po bivsoj nam drzavi. Jad i tuga.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, koca popovic said:

Pa vidi @Newcastle ja ovdje zivim i radim i ovdje cu umrijeti i biti sahranjen.Tako da ja nisam gastarbajter. Ja samo pricam ono sto znam o prilikama u mojoj novoj domovini. A ta tvoja tvrdnja o novcu iz naftnog fonda ne drzi vodu. Pogledaj primjer Danske,Svedske,Finske,Islanda. Sto bi Norveska bila drukcija? Svima je zajednicko da su Germani(izuzev Finaca),sjevernjaci i vrlo vrijedni narodi. A te balkanske price lako je njima oni imaju naftu i nesto u tom stilu su mi na vrh neke stvari. Imas gomilu zemalja koje imaju ogromna prirodna bogatstva i kakve su drzave.Pogledaj samo ovu "bratsku " drzavu sa istoka ne znaju ni sami sta imaju. Svi normalni bjeze iz nje. A ovi iz nase nam bivse drzave. Sve su upropstili sto se moglo upropastiti (izuzev Slovenije, ali sta ces "Becki" konjusari nemaju pojma ni o cemu). I jos nesto o nasem cuvenom mentalitetu. To je nesto najgore sto je meni poznato. Neki dan sam procitao jednu recenicu od jednog kolumniste iz Danasa ( Ivan Dzidic). "Nisam ti ja Mostarac, ja sam samo porijeklom iz Mostara". Toliko me sramota te nekulture i divljastva (ovo je moja misao), a toga ima svukuda po bivsoj nam drzavi. Jad i tuga.

Nije sporan nas menalitet, niti skoro sve sto pricas ovde.  Sporan je taj socijalizam u kapitalizmu - to ne moze da postoji bez naftnog fonda, ili bez strasno visokih poreza, koji dovode  do toga da cela zemlja pripada visoj srednjoj klasi, bez nagrade za one koji su izuzetno uspesniji od drugih, dakle bez strasno bogatih ljudi kakve sreces u USA, ili sa veoma ogranicenim brojem takvih.  Kada u jednom trenutku budu izlozeni pravom globalnom trzistu, dakle bez protekcionizma usmerenog ka zemljama koje imaju jeftinu a obrazovanu radnu snagu i manje poreze, taj model ce nestati, i tako treba i da bude.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da ja napisah gore spisak zemalja bez naftnog fonda i imaju gotovo istu ili slicnu drzavu kao Norveska. A o strasno bogatim ljudima ne znam sta bih mislio. Zar nije prije neku godinu Voren Bafet izjavio da placa manji porez od recimo jednog obicnog covjeka. Po cemu super bogati pomazu jednu drzavu?

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Newcastle said:

Nije sporan nas menalitet, niti skoro sve sto pricas ovde.  Sporan je taj socijalizam u kapitalizmu - to ne moze da postoji bez naftnog fonda, ili bez strasno visokih poreza, koji dovode  do toga da cela zemlja pripada visoj srednjoj klasi, bez nagrade za one koji su izuzetno uspesniji od drugih, dakle bez strasno bogatih ljudi kakve sreces u USA, ili sa veoma ogranicenim brojem takvih.  Kada u jednom trenutku budu izlozeni pravom globalnom trzistu, dakle bez protekcionizma usmerenog ka zemljama koje imaju jeftinu a obrazovanu radnu snagu i manje poreze, taj model ce nestati, i tako treba i da bude.   

 

Jeftina, obrazovana i efikasna radna snaga neće to biti večno ni kom sistemu, kao što je odbijala u Evropi i USA, Japanu i Koreji, tako će i u KINI, Indiji, dovoljno je ove dve zemlje, šta mislite koliki je to kupovni potencijal kad u dve zemlje sa tri milijarde stanovnika prosečna zarada naraste za 10-20%, kad postigne 50% zarada na zapadu ii kad sustigne zapad. Naravno, očenujem i odgovor da se to nikada neće desiti, ne znam, nisam vidovit, ali bolje je da se desi i za Zapad i za Aziju, da se nadmeću proizvodnjom i trgovinom nego sukobima, čak i unutrašnji sukobi u velikim zemljama, mnogoljudnim i ekonomski i vojno jakim je potencijalna opasnost za ceo svet, sukobi se lako prelivaju, borba se sa terena prenese na tribine, sa tribina na ulice...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2022 at 11:43 PM, koca popovic said:

Cini mi se da ja napisah gore spisak zemalja bez naftnog fonda i imaju gotovo istu ili slicnu drzavu kao Norveska. A o strasno bogatim ljudima ne znam sta bih mislio. Zar nije prije neku godinu Voren Bafet izjavio da placa manji porez od recimo jednog obicnog covjeka. Po cemu super bogati pomazu jednu drzavu?

Cini mi se da ne citas do kraja jer jako verujes u tu levicarsku teoriju koju zastupas. Lepo pise iznad "...to ne moze da postoji bez naftnog fonda, ili bez strasno visokih poreza.." Dakle tamo gde nema naftnog fonda, jako visoki porezi obezbedjuju taj privid socijalizma.  Ti porezi na zalost delimicno demotivisu izuzetne pojedince da bas tu deluju, ili jednostavno ne dozvoljavaju da ljudi koji rade vise, bolje i duze od drugih tu svoju  prednost materajilizuju.  Naravno ne govorim o apsolutnim velicinama, ali cinjenica je da isuvise visoki porezi unazadjuju jedno drustvo, a visoke carine sprecavaju rast globalnog trzista.  I kada kvalitet proizvoda iz treceg sveta postane blizak kvalitetu ovdasnjih proizvoda, lokalni proizvodjaci ce nestati, jer njihove previsoke zarade koje su iz njihovog ugla normalne jer na svakom cosku placaju velike poreze, ne mogu da opstanu.  Jedini izlaz je potpuno zatvaranje skandinavskog trzista, a po primerima iz nama okolnih zemalja znamo kako to izgleda i sta donosi. 

 

Super bogati nisu tu da bi pomagali svoju drzavu; ni obicni ljudi nemaju tu misiju. Medjutim, delovanje super bogatih ima ogroman i pozitivan uticaj na drustvo, naravno pod uslovom da bogatsvo nije steceno kriminalom (u vecini slucajeva bogatstvo je steceno radom - zelim i da razbijem tu crvenu mantru da su super bogati to postali zato sto vesto kradu).  Investicije super bogatih otvaraju nova radna mesta, omogucavaju izgradnju infrastrukture, putem oporezivanja dohotka preduzeca koje poseduju grade se skole, bolnice za one koji  nisu toliko superiorni kao ovi prvi.   

Bafet kao pojedinac ne mora da plati nijedan dolar poreza jer sve sto zaradjuje stalno ulaze u nove projekte, i jer ne trosi na ferarije, jahte i prostitutke. Biti toliko bogat a odoleti iskusenjima, e to se zove vrlina - zato i zasluzuje da bude bogat.  BTW, firme koje on poseduje placaju veliki porez, eto tako on doprinosi blagostanju drzave, iako to nije njegova briga, niti njegov posao.  Sta bismo tek rekli za Gejtsa, koji je u  svoju humanitarnu fondaciju koja deluje u Africi ubacio malo vise novca nego sto je GDP ex-Yu drzava? Koliko ljudi u pod-saharskoj Africi bi umrlo od gladi bez njegovog novca?  Gde bi bio Rektorat  Univerziteta u Beogradu, da nije kapetan Misa Anastasijevic poklonio zgradu svom narodu? Bezbroj je ovakvih primera,koji dokazuju da inicijativa pojedinca a u okviru privatnog sektora pokrece svet.  Sve sto je kolektivno i "drzavno" treba da nestane, sto pre se to desi, utoliko ce svima biti bolje (osim lenjih, neobrazovanih, podlih itd - ko ih ...e). 

  

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2022 at 6:20 AM, Div said:

 

Jeftina, obrazovana i efikasna radna snaga neće to biti večno ni kom sistemu, kao što je odbijala u Evropi i USA, Japanu i Koreji, tako će i u KINI, Indiji, dovoljno je ove dve zemlje, šta mislite koliki je to kupovni potencijal kad u dve zemlje sa tri milijarde stanovnika prosečna zarada naraste za 10-20%, kad postigne 50% zarada na zapadu ii kad sustigne zapad. Naravno, očenujem i odgovor da se to nikada neće desiti, ne znam, nisam vidovit, ali bolje je da se desi i za Zapad i za Aziju, da se nadmeću proizvodnjom i trgovinom nego sukobima, čak i unutrašnji sukobi u velikim zemljama, mnogoljudnim i ekonomski i vojno jakim je potencijalna opasnost za ceo svet, sukobi se lako prelivaju, borba se sa terena prenese na tribine, sa tribina na ulice...

 

Naravno da nece biti vecno stanje kakvo je danas, samo ce se "emerging markets" postepeno priblizavati zapadu,  a kada se priblize previse bice zaustavljeni na ovaj ili onaj nacin. To se kroz istoriju desavalo  i ponavljace se. 

 

Medjutim nisam nameravao da diskutujem o tome, vec o cinjenici da je danas, i verovatno za sledecih nekoliko decenjia, uticaj jeftinije a relativno obrazovane radne snage na trzista prividnog socijalizma razoran.  To je zato sto taj skandinavski model vise nije odrziv, nestala je asimetrija informacija i sada ce korak po korak dolaziti do priblizavanja, i u skladu sa tim ritmom ce se menjati i karakter skandinavskih drzava, ako zele da opstanu naravno. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...