Jump to content

Migracije - legalne i ilegalne


zoran59

Recommended Posts

4 hours ago, Amigo said:

 

Da ti pravo kazem, ja ne znam sta su pravila, ali ljudi iz Bosne i Hrvatske su bili izbeglice u Srbiji, koja je bila bezbedna tada, koliko i Turska sada, pa su primani kao u izbeglice u Kanadu, Australiju, Ameriku itd.

Takodje insistiranje na socijali nije lepo, jer podmeces da ti svi ljudi nece nista da rade, nego hoce samo da primaju socijalu, tipicna a la mrd generalizacija da su svi ti ljudi samo jedna banda lenjivaca.

Zar nisi nikada pomislila da oni kao i ti zele samo normalan zivot.

 

Angelia, nesto nevezano za temu, da li tebi ima ista lose u Americi? Moj utisak je da si ti toliko upinjes da sve idealizujes u SAD, da mi prosto  nije jasno zbog cega?

 

....nije u pitanju amerika...prica je malo komplikovanija...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Pa bi, ali na ekonomsku stetu. Kako onda predstaviti ekonomsko poboljsanje, ako popunis zatvore za koje jos treba da izdvojis kintu, ukines gomilu radnih mesta jer je gazda u zatvoru ili ga oderes pa otpusti nekolicinu, jos gore ako zatvori firmu, onda ni taksu ne placa. Jednostavno u teoriji, ali kod prakse i krajnjeg rezultata zapne. 

 

Ne bi bila tolika šteta, to sam već napisao - plivači odu na robiju i rade da bi isplatili pansion, a što se tiče firmi, može da ih država uzme i proda onome ko hoće da radi po zakonu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Šta ćeš, jedan pametni čika je davno napisao delo pod imenom Utopija, ali to se dešava kad neko više čita statuse na FB nego ono što su pametni ljudi pisali.

 

Bas mi drago sto si citao trolera koji samo zvekece svoju pricu, inace ne bi videla da je napisao desetohiljaditi isti post koji jedino sto kaze je da je on u zabludi, jer niko ne ukida granice, niti uvodi komunizam, niti socijalizam... osim u masti onog ko gaji neke posebne fobije pa od zabe vidi zmiju. 

 

A opaska ako se odnosila na mene, Utopija mi je bila lektira, a FB ne pratim... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Nije samo potrosnja , nego i rast cena. Neki farmer iz Arizone je to jednostavno objasnio. Ako neces radnike iz Centralne Amerike , spremi se da lubenice platis $5 per lbs.

 

To se lako resi na obostrano zadovoljavajuci nacin.

 

Recimo Kanada i Meksiko imaju odavno, od 1974., sporazum o sezonskim radnicima. Sta mislis ko radi po kanadskim farmama? A i fabrikama u nekim provincijama.

 

Quote

While in Canada, Seasonal Agricultural Workers are protected by Canadian law and they have life and medical insurance. The program is completely free and both Mexican men and women can apply.

 

U slucaju fabrike koju ja znam to izgleda tako sto se unajmi avion koji radnike doveze u Kanadu sa vec unapred sredjenim papirima i proverama kroz meksicko ministarstvo rada. Oni ostaju u Kanadi 8 meseci. Za to vreme im je obezbedjen smestaj sva osiguranja, mogu zaraditi 3-5 puta vise nego u svojoj zemlji, ostvaruju parvo na kanadsku penziju, kao i naknadu za nezaposlenost ako se fabrika zatvori ……. dakle sve sto vazi za kanadske drzavljane.

 

Sto ne znaci da oni moraju dobiti drzavljanstvo jer se ocekuje da ce glasati za demokratsku partiju koja im je to omogucila …….. :classic_biggrin: i tako postati jednopartijska drzava.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ne bi bila tolika šteta, to sam već napisao - plivači odu na robiju i rade da bi isplatili pansion, a što se tiče firmi, može da ih država uzme i proda onome ko hoće da radi po zakonu.

 

Kako mislis da drzava prodaje privatne firme?

Pritom i velike korporacije uposljavaju ilegalce (kao sam Tramp, sto napomenuh pre stranu ili dve), ko ce da kupi njihovu firmu? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Bas mi drago sto si citao trolera koji samo zvekece svoju pricu, inace ne bi videla da je napisao desetohiljaditi isti post koji jedino sto kaze je da je on u zabludi, jer niko ne ukida granice, niti uvodi komunizam, niti socijalizam... osim u masti onog ko gaji neke posebne fobije pa od zabe vidi zmiju. 

 

A opaska ako se odnosila na mene, Utopija mi je bila lektira, a FB ne pratim... 

Ne razumem gde se ti nalaziš u celoj priči. Ima mnogih koji se pitaju za politiku i ozbiljno su aktivni u njoj, ne mislim tu na obične građane i glasače.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Kako mislis da drzava prodaje privatne firme?

Pritom i velike korporacije uposljavaju ilegalce (kao sam Tramp, sto napomenuh pre stranu ili dve), ko ce da kupi njihovu firmu? 

Lepo, pleni i prodaje. Šta misliš, zašto korporacije poštuju sankcije protiv bilo koje zemlje? Zato što iskonski mrze Rusiju, Iran ili nekog desetog ili zato što bi ih to debelo koštalo?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ma da se to srediti - birokratama smakneš platu, plivačima i skakačima lepo teška robija sa radnim zadacima, onima ko ih zaposli oduzimanje firme i velika kazna, pa da vidiš kako bi problem bio rešen. Jedino nedostaje politička volja. Nema je ni Tramp, a to sa zidom mu je samo za one rednecks sa niskim IQ.

Nazalost nikom nije jasno zasto neko podrzava ilegalnu emigraciju, ja sam totalno zbunjena takvim stavovima.

I nije to bas tako jednostavno, u stvari birokrate hoce vise para da bi skratili cekanje "azilanata", da ne pricamo da hvatanje tolikih skakaca i plivaca treba mnogo para....a donda dodju i levicari koji eto i detention centre nazivaju koncentracionim logorima....a to sa prinudnim radom - iako dobra ideja :classic_biggrin: nece da radi zbog ljudskih prava.

 

Mozda bi ipak bilo bolje da se sedne i naprave novi zakoni, svi preletaci da lete po automatizmu napolje, ukinu Sanctuary City pa se tako pokupi vise ilegalaca, i posalju odakle su dosli. Naravno one sto zaposljavaju ilegalce samo prema zakonu koji vec postoji 250k kazne ili 5 godina zatvora.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Ne razumem gde se ti nalaziš u celoj priči. Ima mnogih koji se pitaju za politiku i ozbiljno su aktivni u njoj, ne mislim tu na obične građane i glasače.

 

Ako mislis na americke politicare, ah da, pa oni nemaju obavezan predmet filozofiju, retko koji smer. Nema tu mnogo iscudjavanja. Ja licno volim njihov sistem obrazovanja da te obuce za neku struku, ali da, ima i gomila mana. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

Lepo, pleni i prodaje. Šta misliš, zašto korporacije poštuju sankcije protiv bilo koje zemlje? Zato što iskonski mrze Rusiju, Iran ili nekog desetog ili zato što bi ih to debelo koštalo?

 

Ali eto, nekako ne mrze da placaju sicu ilegalcima... a nisu ni gadljivi da zaposljavaju po nekim Srbijama, Indijama, Kinama, Pakistanima radnu snagu... Sta mislis zasto? Odgovor je svakako isti, radi se o profitu. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Nazalost nikom nije jasno zasto neko podrzava ilegalnu emigraciju, ja sam totalno zbunjena takvim stavovima.

I nije to bas tako jednostavno, u stvari birokrate hoce vise para da bi skratili cekanje "azilanata", da ne pricamo da hvatanje tolikih skakaca i plivaca treba mnogo para....a donda dodju i levicari koji eto i detention centre nazivaju koncentracionim logorima....a to sa prinudnim radom - iako dobra ideja :classic_biggrin: nece da radi zbog ljudskih prava.

 

Mozda bi ipak bilo bolje da se sedne i naprave novi zakoni, svi preletaci da lete po automatizmu napolje, ukinu Sanctuary City pa se tako pokupi vise ilegalaca, i posalju odakle su dosli. Naravno one sto zaposljavaju ilegalce samo prema zakonu koji vec postoji 250k kazne ili 5 godina zatvora.

 

Verujem da je u pitanju jeftina radna snaga i da se svodi na to, a korisnici jeftine radne snage imaju političku moć.

2 minutes ago, Baby said:

 

Ako mislis na americke politicare, ah da, pa oni nemaju obavezan predmet filozofiju, retko koji smer. Nema tu mnogo iscudjavanja. Ja licno volim njihov sistem obrazovanja da te obuce za neku struku, ali da, ima i gomila mana. 

Upravo tako, mislim na političare, mada bih tu stavio i evropske. Neki su glupi, neki podržavaju korisnike jeftine radne snage, ali su u proseku g...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujuci bazama podataka, government danas moze za jednu sekundu saznati koji doseljenici su se pokazali isplativim, a na kojim doseljenicima drzava ima samo ogromne stete. Svrstani po nacionalnosti (zemlja porekla, ne nacija), jednim klikom misa do +/- po glavi useljenika.

 

Ja ne bih ulazio u to koji su sigurno samo stetni po ovu drzvu u kojoj zivim, mada tacno znam. Moglo bi se "lose protumaciti" :classic_biggrin:

 

Umesto toga istaci cu pozitivan primer. Koreanci su sigurno bez premca najkorisniji useljenici danas u Kanadi. Ja bih njima ukinuo sve kvote. Ko god hoce da dodje - dobro dosao. Zapravo, vrlo verovatno da su ispred domacina po korisnosti :classic_biggrin:.

 

Njih i jeste svake godine sve vise ovde. Negde 200-240 hiljada ukupno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

u stvari birokrate hoce vise para da bi skratili cekanje "azilanata", da ne pricamo da hvatanje tolikih skakaca i plivaca treba mnogo para....

 

 

Vidi, to ti je cist zakon ponude i potraznje. Znaci ako postoji potreba za radnicima da bi se ucinilo nesto da se smanji odliv novca, onda se novac i ulaze, organizuje posao, daju pricizne i tacne instrukcije i resi problem. To je kao kada bi pukla cev i voda iz kuce se odliva, ali ulaganje u opravku mnogo kosta, bolje je staviti sundjer da to upije i skidati zvezde onom sto je cev napravio. Nusput je vode oteklo, a racun za vodu enormno porastao, a za te pare se dalo opraviti. 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DJ_Vasa said:

Verujem da je u pitanju jeftina radna snaga i da se svodi na to, a korisnici jeftine radne snage imaju političku moć.

Upravo tako, mislim na političare, mada bih tu stavio i evropske. Neki su glupi, neki podržavaju korisnike jeftine radne snage, ali su u proseku g...

Nije, korisnicima jeftine radne snage se poklopili interesi sa politicarima, koji trebaju korisni nepismeni glasaci. To je jasno.

Nego mislim ovako na obicne ljude kad krenu da ti objasnjavaju kako je ilegalana imigracija ok

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Vidi, to ti je cist zakon ponude i potraznje. Znaci ako postoji potreba za radnicima da bi se ucinilo nesto da se smanji odliv novca, onda se novac i ulaze, organizuje posao, daju pricizne i tacne instrukcije i resi problem. To je kao kada bi pukla cev i voda iz kuce se odliva, ali ulaganje u opravku mnogo kosta, bolje je staviti sundjer da to upije i skidati zvezde onom sto je cev napravio. Nusput je vode oteklo, a racun za vodu enormno porastao, a za te pare se dalo opraviti. 

 

vec objasnila da nije tako jednostavno. Vidis da Demokrate nece ni da pricaju o promeni zakona, nego hoce sve da puste unutra, to je druga vrsta ponude i potraznje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Nije, korisnicima jeftine radne snage se poklopili interesi sa politicarima, koji trebaju korisni nepismeni glasaci. To je jasno.

Nego mislim ovako na obicne ljude kad krenu da ti objasnjavaju kako je ilegalana imigracija ok

Da, ali obični ljudi se ne pitaju toliko, već su samo glasači koji ne mogu da utiču baš na svaki aspekt onoga što rade oni koje su birali.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

vec objasnila da nije tako jednostavno. Vidis da Demokrate nece ni da pricaju o promeni zakona, nego hoce sve da puste unutra, to je druga vrsta ponude i potraznje.

 

Moj utisak je da demokrate nece da pregovaraju sa Trampom, isto tako mislim da je to zakon akcije - reakcije. Niti bi oni pustali unutra sve, niti su pre, pa prvi Obama je doneo zakon da ne mozes da dobijes vozacku tj. LK ako nemas ssn ili mozes do trajanja vize, sto je mnogo otezalo stvar i legalnim a ne ilegalnim.

Nego Tramp pocne sa talasanjem pa se talas vrati... osim toga, pregovor sa Trampom nije pregovor, nego pristanak na ono sto on hoce, a to svakako stvara otpor i onda cela slika izgleda jos debilnije nego sto jeste. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Baby said:

 

Moj utisak je da demokrate nece da pregovaraju sa Trampom, isto tako mislim da je to zakon akcije - reakcije. Niti bi oni pustali unutra sve, niti su pre, pa prvi Obama je doneo zakon da ne mozes da dobijes vozacku tj. LK ako nemas ssn ili mozes do trajanja vize, sto je mnogo otezalo stvar i legalnim a ne ilegalnim.

Nego Tramp pocne sa talasanjem pa se talas vrati... osim toga, pregovor sa Trampom nije pregovor, nego pristanak na ono sto on hoce, a to svakako stvara otpor i onda cela slika izgleda jos debilnije nego sto jeste. 

Demokrate seku granu na kojoj mi sedimo, a oni vicu drzite lopova. More to je toliko omrzlo DT da su spremni da ceo americki narod bace u potop, samo  da doakaju Trumpu. pff

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Na sta konkretno mislis?

Procitaj sta je Newsom radi! Glupi drzavljani i legalni imigranti placaju za porodicu oko $40k medical, ali da su ilegalni to bi bilo ovako.

Koliki kreten covek treba da bude da glasa za nesto ovako?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

To se lako resi na obostrano zadovoljavajuci nacin.

 

Recimo Kanada i Meksiko imaju odavno, od 1974., sporazum o sezonskim radnicima. Sta mislis ko radi po kanadskim farmama? A i fabrikama u nekim provincijama.

 

 

U slucaju fabrike koju ja znam to izgleda tako sto se unajmi avion koji radnike doveze u Kanadu sa vec unapred sredjenim papirima i proverama kroz meksicko ministarstvo rada. Oni ostaju u Kanadi 8 meseci. Za to vreme im je obezbedjen smestaj sva osiguranja, mogu zaraditi 3-5 puta vise nego u svojoj zemlji, ostvaruju parvo na kanadsku penziju, kao i naknadu za nezaposlenost ako se fabrika zatvori ……. dakle sve sto vazi za kanadske drzavljane.

 

Sto ne znaci da oni moraju dobiti drzavljanstvo jer se ocekuje da ce glasati za demokratsku partiju koja im je to omogucila …….. :classic_biggrin: i tako postati jednopartijska drzava.

Ima i Amerika slican sporazum, ali je opet jeftinije unajmiti ilegalce. Nema svih drugih izdataka kao kod legalno zaposlenih, a pristaju i na manju satnicu, posto se radi za cash.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Baby said:

 

Pa realno se ne skrivaju naravno, ali zive u konstantnom strahu. Pritom rade slabo placene poslove koji im omogucavaju za nijansu bolji zivot nego u maticnoj zemlji, pa verovatno imaju razlog zasto na to pristaju. 

Ni ne treba amenesitrati sve, nego odredjeni mali procenat, kao sto je s vremena na vreme praksa sa zatvorenicima. Od tih 14 miliona novih, sigurno nema ni 10% onih koji su u US decenijama bez prekrsaja. Znaci, pricam o decenijama, ne o par godina provedenih u US.  Jel propala Amerika posle Reganove amnestije, nije... moglo bi da se svakih desetak ili 15 godina napravi krug amenestije za taj mali opseg ljudi. Eto to je moje misljenje, ne vidim generalno problem u tome, nista drasticno nece izmeniti ekonomiju, niti oteti ikome posao. 

Ta brojka jednostavno mora da je veca od 10%. Po slobodnoj proceni ja bih isao i do 70%, a ako se izuzmu saobracajni prekrsaji i vise, madacisto zakonski gledano broj je nula, posto su prekrsili zakon o imigraciji, a dobar deo i prelasku granice. Reganova amnestija nije unistila Ameriku , ali nije ni nista resila. Bilo je tri miliona a sada razgovaramo o 14. Licno , ja bih amnestirao one koji su dovedeni kao deca , a proveli su tu 10 godina bez ikakvih problema sa zakonom. Slicno su predlagali Mekejn i Liberman , ali nisu imali podrsku obe strane.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Mrzim ove subscribe vesti... daj bar naslov da nadjem negde drugde... 

I ja sam sizno zbog ovoga. 

Ovo je search na google.

newsom governor immigrants medical

Uveo je free medical za ilegalce. Procitaj, da ne komentarisem, naravno da sam ljut.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...