Jump to content

Migracije - legalne i ilegalne


zoran59

Recommended Posts

23 hours ago, zoran59 said:

Otvaram novu temu da ne razvodnjujem/skrecem postojecu koja se bavi drugim problemima, ali se nadovezujem na tamo napisani [post.

ย 

ย 

Prvo, protivnik sam Brexita. Drugo, protivnik sam Trumpa. Mislim da pravi vise stete nego koristi, a o tome mozemo na USA temi ili cak da otvorimo novu Trumpovsku - imaju i neki sportisti svoje teme, pa zasto ne i predsednici...

Nije ovo bitno jer te brine koga volim, nego hocu da kazem da je misljenje zasnovano na drugacijim osnovama od besprigovorne podrske "vodji" ili ideologiji.

ย 

Trump je svakako pogresio kad je ogranicio vize za stanovnike/drzavljane nekih zemalja, to jeste rasisticki i diskriminatorski potez.

Ali nije pogresio/ne gresi kad pokusava da zaustavi ilegalnu imigraciju.

Svetski poredak je zasnovan na nekim pravilima i principima. Izmedju ostaloga, postoje i pasosi i vize. Svaka drzava ima pravo da odredi koje zahteve neko mora da zadovolji.ย  Ti zahtevi se menjaju s vremenom. Brat moje prabake je iselio u USA 1920-ih. Prodao svoj deo imanja i kupio kartu. Vizu najverovatnije nije imao, za pasos ne znam. Procesuiran je na Ellis Islandu, uselio i radio u nekakvoj valjda zelezari u Ohiju, do tamo je dospeo. Bilo je puno mesta, bilo je potrebe za radnom snagom.

Otisli su on izena.

Danas je situacija drugacija. Potrebe za totalno nekvalifikovanima nema, pa se stavljaju "filteri". Nije to rasizam. Nego, das nekome dozvolu boravka, a taj onda dovuce i familiju. I svi oni bi da koriste zdravstveni i obrazovni sistem, mozda i subvencije za stanovanje, svasta. I to je OK - ako taj koji je prvi dosao nesto radi pa placa porez i puni budzet iz kojega se isplacuju beneficije.

Ali kad neko dodje na granicu pa kaze "evo me, ja bih preko" bez ikakvih papira, pa onda (ako ga pustis) trazi sve beneficije i penziju a ni jednog $ nije uplatio u budzet, to je vec problem.

ย 

Ovo sve nije zato sto smo bezosecajni ili nemamo empatije za ljude kojima je negde drugde tesko.

Ovo je zato sto su nam budzeti na kolenima. Ako ovde popustimo i pomognemo svima kojima je tesko, ubrzo necemo imati odakle da to radimo, pa ni ova drzava nece vise biti tako pozeljna.

ย 

I ja sam imigrant. Zadovoljio sam uslove, dosao, dobio papire itd. Ali sam vec nakon mesec dana placao porez i punio budzet. Nisam dosao sa ispruzenom rukom i rekao "dajte!".

ย 

Mozda i ti imas u kuci pun frizider. I ako ti neko pokuca na vrata i kaze da je gladan, daces mu sendvic. Ali sta ces kad pokuca njih 1000, a tebi je frizider prazan nakom prvih 10? Bice ne samo gladno njih preostalih 990, nego i ti!

Tako i razvijene drzave sa svojim budzetima.

ย 

Nisam rasista, nemam nista protiv Juznoamerikanaca. Ako nesto znaju/mogu, samo napred. Ali kad neko dodje i kaze da je siromasan a hteo bi isto kao ono za sta sam ja radio 30 godina, tu sam vec malo osetljiv.

Nismo svi mogli da se rodimo bogatim roditeljima u USA. Sta ces, neki od nas su rodjeni na siromasnom Balkanu, a neki su imali goru srecu pa se rodili u satoru u Etiopiji. Niko nigde ne moze garantovati da ce nam svima zivot biti lep.

ย 

Ono sto kao civilizovani ljudi mozemo ponuditi je mogucnost da svakome zivot bude lep. Za to se treba potruditi - sin Billa Gatesa manje, a decko rodjen u africkom satoru vise.

Kao i ja, decko rodjen na Balkanu, manje od Etiopljana ali vise od Gatesovog sina.

ย 

ย 

ย 

ย 

Milion posto se slazem sa ovim samo moram da dodam nesto:

ย 

1. Ilegalna imigracija se nece zaustaviti zidovima

2. Ilegalnim imigrantima zovu vecinu onih koji dodju na granice da traze azil, jer mnogo je manje onih koji su se samo usunjali nego azilanata. Ti sto nemaju nameru da traze azil ne prelaze u grupama, idu tunelima, camcima...ย 

ย 

Problem sa azilantima je taj da oni ako beze od neceg spasavajuci zivot, nemaju vremena da obijaju pragove ambasada i cekaju na vize, a druga stvar je da ih verovatno ne bi ni dobili. Iz toga razloga vecina i trazi azil, jer po tom zakonu drzava mora da te stavi u proces i bar neko vreme su 'mirni'

Tramp da bi sprecio tu praku pokusava da ukine azil, sto bi US dovelo na to da bude jedina demokratska drzava koja ne podrzava pravo azila (Quatar, Kuwait, SA, Bahrain, Oman, China nemaju pravo za azilante), umesto da resi probleme koje ima USCIS, a to je da resava slucajeve azila od 7 - 10 godina. Znaci, jedno od resenja bi bilo da se ti postupci ubrzaju. Zaposljavaju ljude na izmisljena radna mesta, pa zasto ih ne bi zaposlili da brze obradjuju slucajeve azilanata, zar ne? Samim tim bi se smanjio i broj pomoci koji se deli.ย 

ย 

Drugo, ovi sto dovode cele porodice ih dovode kada vec postanu americki drzavljani, pa ako im ukines to pravo, to bi znacilo da smanjujes pravo gradjanima. Verovatno da taj zakon treba da se preoblikuje i ogranici nekako, ali samo steceno pravo ne moze tek tako da se oduzme.ย 

ย 

Samo da dodam jos ovo: Zakon o imigrantima isto treba da se nekako formulise, jer mnogo je vise onih koji imigriraju i dobijaju zk dok rade poslove za 7$ na sat (a to je onaj deo koji ustvari isisava iz kase i kasnije dovodi buljuk familije koja ne pocinje da radi, nego nastavlja isisavanje iz kase), dok ima onih koji imaju milione da trose pa ne dobiju zk. Ako vec zeli da se stimulise ekonomija i uvoz intelektualnih dobara, onda pre treba stimulisati te sto u drzavu donesu novac, zar ne? (ovo ne pricam napamet).ย 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

Zid svakako nikoga nece zaustaviti.

1) Sto se azilanata tice, oni imaju proceduru koju moraju da postuju. Kao prvo na granici se prijave prihvatnim sluzbama i udju u proces. Momenta kad su se prijavili vise nisu ilegalni.ย 

2) U slucaju da se ne prijave ilegalni su isto kao i oni koji nisu ni mislili da se prijave za azil.

3) Veoma vazna stavka, biznis koji zaposlava ilegalce treba da snosi consequences i da plati penale. Svi su DT napali zbog zida, a niko nije napao biznis koji zaposljava ilegalce, ni za veme Clintona, WB, Obame, ili danas DT.

Dakle nije samo narod glup, mnogi politicari libtardi su pokvareni, posto su upravo finansirani od strane tog biznisa, ali eto sunceve pege su krive, a en oni koji lazu i mazu narod.ย 

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, e4_guy said:

ลฝivimo u vremenima kad imigracija nije stvar pojedinaฤne odluke, nego je postala moฤ‡no sredstvo za maglovite politiฤke ili demografske ciljeve.

ย 

Ko god se rodio na balkanu sigurno ima neki % porodice negdje vani, koji su u nekom momentu emigrirali, najviลกe zbog ekonomskih razloga. Jednostavno, ลพivot se mogao bolje iskoristiti nego ovdje.

ย 

Ovo ลกto gledamo veฤ‡ duลพi niz godina, tzv "migrantski talas" je prozvod (kompleksnog) inลพenjeringa ฤiji rezultati u konaฤnici moลพda budu i dobri za migrante, odnosno pojedince, moลพda i za neke drลพave ili druลกtva koji ih primaju.

No, taj talas uzrokuje dosta problema u tranzitnim zemljama, ลกto se tiฤe naลกih prostora trenutno je najizraลพeniji u zapadnom dijelu BiH na potezu Bihaฤ‡/Kladuลกa odnosno prema granici sa Hrvatskom.ย 

Ljudi koji tamo ลพive su jednostavno izgubili mir, ลพivot se odvija pod svakodnevnim stresom a donekle i strahom za imovinu, objekte, ลพene, djecu.

BiH kao drลพava nema ni kapaciteta ni politiฤke volje da taj problem moลพe rijeลกiti, i najbolje ลกto moลพe je da tim ljudima omoguฤ‡i nesmetan prolazak do granice, pa ako se nekako dalje snaฤ‘u odliฤno, a ako ne da ih negdje baferuje do sledeฤ‡eg pokuลกaja.

ย 

Ne vjerujem da se sve dogaฤ‘a sluฤajno - pa neko je tim ljudima u njihovim drลพavama propustio ideju da mogu stiฤ‡i u bogatu evropu bez ikakvih dokumenata, viza, bilo ฤega. Neko je organizovao rute, uputstva, dao novac za hranu, telefone, kartice, obuฤ‡u, upoznao ih za zakonskom regulativom koja tretira status imigranata, pa su maloljetni, pa vode maloljetnu djecu (ko zna ฤiju) i na kraju ipak nekako prolaze.

ย 

Kako se postaviti prema tome ? Razumijem kad porodica iz poruลกene Sirije krene da spasava goli ลพivot i stigne ti na prag - ne bi bilo ljudski niลกta im odbiti, posebno ovdje u BiH gdje svako od nas vrlo dobro zna kako je ostati bez bliลพnjih, bez kuฤ‡e i imovine.

ย 

Ali, kad grupaย od x00 pakistanaca, iz Pakistana koji je nuklearna sila,ย  uzme metalne palice i poฤne da uvodi red u tvojoj vlastitoj zemlji, ลกta onda ?

ย 

Zato postojeย ogranicenja na drzave koji mogu biti politicki azilanti i tacno se zna koje su to drzave. Jedini je problem sto mnogi ne traze politicki azil, nego iz straha za zivot, jer zive u drzavama gde su ubistva normalna pojava, gde je zastupljen kriminal iz mrznje... i ti ljudi spasavaju zivot. Zato pri trazenju azila mora da se napise razlog zasto ga trazis, a na administraciji je da to obradi. Ako aministracija vuce posao i radi sporo, azilanti se samo nagomilavaju i dobije se haos.ย 

Ja sam apsolutno sigurna da US pa i Nemacka i ostale evropske drzave mogu da pod bilo kojom navalom imigranata obradi mnogo brze azile nego sto to rade.ย 

Link to comment
Share on other sites

mrd, pusti Amiga. Ti i ja, naลกa Srbija, ย  smo ne samo sebeย ย nego i njegaย ย poslali tamo.

Naลกa, tvoja i moja, pa na kraju i njegova utopija je nas koลกtala tog rata. Njega viลกe nego nas.
On je moลพda i roฤ‘en na istojย  tvojoj i mojoj naivnosti i tako bio zadojen.

ย 

Pa se nekako snaลกao, nemoj da priฤamo kada o tome neลกto hoฤ‡e i da kaลพe.

ย 

ล to se mene tiฤe, Republika Srpska su moja braฤ‡a i sestre mada sam roฤ‘en u Beogradu. Oni su moji kao oni sa Dorฤ‡ola.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mrd said:

Zid svakako nikoga nece zaustaviti.

1) Sto se azilanata tice, oni imaju proceduru koju moraju da postuju. Kao prvo na granici se prijave prihvatnim sluzbama i udju u proces. Momenta kad su se prijavili vise nisu ilegalni.ย 

ย 

ย 

Ako si obratio paznju ja sam napisala da uglavnom zovu ilegalnim i one koji traze azil. Blizu si granice, znas i sam da mnogo veci postotak njih trazi azil nego sto ulazi ilegalno sa ciljem da ostanu, jer tako nikada nece resiti nista. Pogledaj vesti kada stave gomilu ljudi na granici i kazu evo navala, a ne kazu da vecina trazi azil, to je najbezbolnije, zasto to ne bi uradili nego preskakali ograde?

ย 

E da dodam, stalno nesto zaboravim. Azil moze da se trazi u roku od 6 meseci od ulaska, legalnog, ilegalnog, nebitno...ย 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mrd said:

ย 

3) Veoma vazna stavka, biznis koji zaposlava ilegalce treba da snosi consequences i da plati penale. Svi su DT napali zbog zida, a niko nije napao biznis koji zaposljava ilegalce, ni za veme Clintona, WB, Obame, ili danas DT.

Dakle nije samo narod glup, mnogi politicari libtardi su pokvareni, posto su upravo finansirani od strane tog biznisa, ali eto sunceve pege su krive, a en oni koji lazu i mazu narod.ย 

:lol_2:

ย 

ย 

Ovo mi je druga tema pa sam odvojila. Napadaju ali stidljivo, zasto, ne znam. Postoji zakon da moras da zaposlis legalnog gradjanina, a zasto ga krse, pa zbog zarade, i bas ih briga za konsekvence jer na jednom ilegalnom radniku je zaradio minimum 40k godisnje.ย 

Isit DT koji se buni protiv ovog ima buljuk ilegalaca na platnom spisku. Elem, Obama je mnogo vise ljudi vratio u maticne zemlje nego sto ce to uraditi DT, ali to nije bila njegova retoricka politika, pa se nije dizalo prasine toliko oko toga. Ovaj je izgradio politiku na spasavanju jadnih Amera od ilegalaca, usporio obradu papira do ludila i otezao njihovo izbacivanje, ali bitno je da se neka riba upeca na bucku...ย 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

Kakve veze ima Amfilohije sa latino imigrantima u USAย :smiley33:ย Jebote tebi se prividja DB na svakom cosku, mora da su te nacepili zestokoย :smiley33:

Mozda i ja serem previse ovde protiv Big Brothera, da ne dobijem po pichciย :77:

Nisu Ameri krivi ni za sta, na ranu da ih privijes, pricam gluposti, pa Obama je dobiJo Nobela za mir, i to unapredย ๐Ÿ˜Ž

ย 

Koliko je Obama expelovao imugranata? Beลกe 800 hiljada?ย 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

ย 

Ako si obratio paznju ja sam napisala da uglavnom zovu ilegalnim i one koji traze azil. Blizu si granice, znas i sam da mnogo veci postotak njih trazi azil nego sto ulazi ilegalno sa ciljem da ostanu, jer tako nikada nece resiti nista. Pogledaj vesti kada stave gomilu ljudi na granici i kazu evo navala, a ne kazu da vecina trazi azil, to je najbezbolnije, zasto to ne bi uradili nego preskakali ograde?

Jesam i zbog toga sam ih odmah podelio u dve grupe. Jasno stoje stavke po kojima neko moze da bude azilant, ili ne. Nedavno, na zalost za mene je proteklih 10+ godina nedavno, su dodali da zene progonjene od strane muzeva, ili muskaraca koji ih tretiraju kao vlasnistvo mogu da zatraze azil. Rekao bih veliki pomak. Ono u cemu se ti i ja ne slazemo je da ja ne mislim da svaki imigrant treba da dobije azil.ย 

Dobro si primetila da zivim u okruzenju gde ima puno imigranata. Mnogi su ilegalni, zive posteno, rade placaju poreze, deca su im cista i rekao bih medju najurednijom decom koju mozes da vidis u skolama. Zbog toga jesam za definisanje procedure po kojoj ce ljudi koji su trenutno ilegalno u zemlji vise godina moci lakse da legalizuju svoj status.ย 

Jasno je meni da to otvara nove issue, gde ce, ako se definise da onaj ko je 10 godina u US i nije imao nikakve legalne probleme moze da dobije boravisnu vizu. To je vec prblem matematickog modela i limitacija koje se moraju u startu definisati.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Baby said:

ย 

Ovo mi je druga tema pa sam odvojila. Napadaju ali stidljivo, zasto, ne znam. Postoji zakon da moras da zaposlis legalnog gradjanina, a zasto ga krse, pa zbog zarade, i bas ih briga za konsekvence jer na jednom ilegalnom radniku je zaradio minimum 40k godisnje.ย 

Isit DT koji se buni protiv ovog ima buljuk ilegalaca na platnom spisku. Elem, Obama je mnogo vise ljudi vratio u maticne zemlje nego sto ce to uraditi DT, ali to nije bila njegova retoricka politika, pa se nije dizalo prasine toliko oko toga. Ovaj je izgradio politiku na spasavanju jadnih Amera od ilegalaca, usporio obradu papira do ludila i otezao njihovo izbacivanje, ali bitno je da se neka riba upeca na bucku...ย 

Ja sam odgovorio u OP vec, jedini problem je sto svima odgovara da zaposljavaju ilegalce.ย  Zbog toga sam i naveo predhodnike DT-a. Taj isti biznis im placa kampanje. DT je zaposljavao ilegalce, zbog cega ne bi, to svi rade. Ovi raniji predsednici nikada nista drugo nisu ni radili osim politike, tako da nikoga nisu zaposlili. Ako me memorija sluzi, poslednji businessman predsednik je bio Carter, imao farme kikirikija. :)

Ilegalci ce da prestanu da dolaze, kad business prestane da im nudi posao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mrd said:

Jesam i zbog toga sam ih odmah podelio u dve grupe. Jasno stoje stavke po kojima neko moze da bude azilant, ili ne. Nedavno, na zalost za mene je proteklih 10+ godina nedavno, su dodali da zene progonjene od strane muzeva, ili muskaraca koji ih tretiraju kao vlasnistvo mogu da zatraze azil. Rekao bih veliki pomak. Ono u cemu se ti i ja ne slazemo je da ja ne mislim da svaki imigrant treba da dobije azil.ย 

Dobro si primetila da zivim u okruzenju gde ima puno imigranata. Mnogi su ilegalni, zive posteno, rade placaju poreze, deca su im cista i rekao bih medju najurednijom decom koju mozes da vidis u skolama. Zbog toga jesam za definisanje procedure po kojoj ce ljudi koji su trenutno ilegalno u zemlji vise godina moci lakse da legalizuju svoj status.ย 

Jasno je meni da to otvara nove issue, gde ce, ako se definise da onaj ko je 10 godina u US i nije imao nikakve legalne probleme moze da dobije boravisnu vizu. To je vec prblem matematickog modela i limitacija koje se moraju u startu definisati.

ย 

Nisam ja ni rekla da svaki imigrant treba da dobije azil, nego da sluzbe moraju brze da rade, a ne da cekaju po 10 godina i onda scenario koji si opisao.ย 

Pre manje od 10 godina je donet zakon u nekoliko drzava da moze da se trazi azil za homoseksualnost, tj. ako si u maticnoj drzavi imao problem zbog toga. Naravno da se zloupotrebljava. Sve se zloupotrebljava od svih, ne samo migranata, nego i politicara.

ย 

8 minutes ago, mrd said:

Ja sam odgovorio u OP vec, jedini problem je sto svima odgovara da zaposljavaju ilegalce.ย  Zbog toga sam i naveo predhodnike DT-a. Taj isti biznis im placa kampanje. DT je zaposljavao ilegalce, zbog cega ne bi, to svi rade. Ovi raniji predsednici nikada nista drugo nisu ni radili osim politike, tako da nikoga nisu zaposlili. Ako me memorija sluzi, poslednji businessman predsednik je bio Carter, imao farme kikirikija. ๐Ÿ™‚

Ilegalci ce da prestanu da dolaze, kad business prestane da im nudi posao.

ย 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

ย 

Nisam ja ni rekla da svaki imigrant treba da dobije azil, nego da sluzbe moraju brze da rade, a ne da cekaju po 10 godina i onda scenario koji si opisao.ย 

Pre manje od 10 godina je donet zakon u nekoliko drzava da moze da se trazi azil za homoseksualnost, tj. ako si u maticnoj drzavi imao problem zbog toga. Naravno da se zloupotrebljava. Sve se zloupotrebljava od svih, ne samo migranata, nego i politicara.

ย 

ย 

Zbog toga i treba da postoje procedure i ne moze da bude mnogo brze. Treba proveriti cinjenice. Ipak moramo da shvatimo da smo samo 'humans". :)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

ย 

10 godina? iliย 7 godina?ย 

Mora da budeย brze. Evropske zemlje to rade mnogo brze.ย 

Ok, da pojasnim. H1B se radi za 4-6 meseci, ako quote nije popunjena. Medjutim, kod H1B je lako imas dokumentovano gde je useljenik bio, sta je radio, kod koga. Koje mu je zvanje, diplome id. Kod ovih ljudi o kojima mi pisemo, nemas cesto nista napisano, to produzava proces. Nisam siguran da moze drasticno da se smanji period. :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

ย 

Prema ovima sada sto peske idu hiljade kilometara, tako nekako.

ย 

Zato sto Turci nisu budale, oni ih salju dalje, neko drugi ce da pravi ratove, a Turci da primaju izbeglice. Samo sto nisu, u stvari i jesu, ali ih salju onima koji su odgovorni za to.

ย 

Cuj sta jeย  uradilaย :roflmao:ย bolje pitaj sta nije.

Mislis da ce zid da ih zaustavi, pa vec sada 40 miliona ljudi govori spanski, sto vise budu radili na destabilizaciji tih drzava, sve ce biti vise migranata, to ti je jasno kao sto je 1 + 1 =2

To sta Turskoj odgovara, nema veze sa ovom pricom. Zna se sta su pravila za izbeglice, prva bezbedna zemlja, a ne ja bih tamo gde je dobra socijala.

Znaci ne spasava zivu glavu, nije azilant. To se zove ekonomski imigrant, samo sto ovi hoce bez aplikacije

I sam kazes da ti je Kanada platila kartu, a Australija nije htela pa si isao tamo gde su te hteli, pretpostavljam da nisi mislio da ti je Kanada duzna .....

Ili da si isao kod onih odgovornih za tvoju situaciju?

ย 

Cemu onda dvostruki arsini sada?

ย 

A bas je USA napakostila Hondurasu i Gvatemaliย :classic_biggrin:ย i Kongu. Daj nemoj takve neozbiljne price. Znamo jako dobro da je vecina ovih ekonomski emigranti koji hoce bolji zivot pa biraju gde bi im bilo najbolje.

ย 

ย 

1 hour ago, Baby said:

ย 

2. Ilegalnim imigrantima zovu vecinu onih koji dodju na granice da traze azil, jer mnogo je manje onih koji su se samo usunjali nego azilanata. Ti sto nemaju nameru da traze azil ne prelaze u grupama, idu tunelima, camcima...ย 

ย 

ย 

S tim sto vecina tih sto traze azil, ne ispunjavaju uslove za azil nego im to sluzi kao izgovor.

Pa sto ne zatraze azil u Mexiku? Ili eto iz bilo koje zemlje kroz koju su prosli, nego se usunjavaju preko granice pa onda tvrde da su azilanti.ย 

Nije za dzabe Obama deportovao toliko ljudi, po tebi bi to znacilo da je vecina azilanata

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Ok, da pojasnim. H1B se radi za 4-6 meseci, ako quote nije popunjena. Medjutim, kod H1B je lako imas dokumentovano gde je useljenik bio, sta je radio, kod koga. Koje mu je zvanje, diplome id. Kod ovih ljudi o kojima mi pisemo, nemas cesto nista napisano, to produzava proces. Nisam siguran da moze drasticno da se smanji period. ๐Ÿ™‚

ย 

Uzas, ispisala sam ceo post i nestao je ๐Ÿ˜ž

ย 

H1B viza nije imigrantska viza...

ย 

Evo zastoย seย nece saย Trampom pogotovo resiti nista po pitanju ilegalaca

ย 

https://www.latimes.com/politics/la-na-pol-trump-threat-millions-deportations-immigration-20190618-story.html

ย 

Vrti pricu kada mu treba za glasove, jer nema nikakvu drugaciju bazu za svoju politiku koja ustvari ni ne postoji, obicne floskule. Obama je izbacio 2.5 miliona ilegalaca, tiho.ย 

ย 

ย 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

ย 

ย 

S tim sto vecina tih sto traze azil, ne ispunjavaju uslove za azil nego im to sluzi kao izgovor.

Pa sto ne zatraze azil u Mexiku? Ili eto iz bilo koje zemlje kroz koju su prosli, nego se usunjavaju preko granice pa onda tvrde da su azilanti.ย 

Nije za dzabe Obama deportovao toliko ljudi, po tebi bi to znacilo da je vecina azilanata

ย 

ย 

Valjda ti moras biti protiv pa nema veze i protiv sebe. Imas triger kada vidis moj nick koji cimne alarm da se treba suprotstaviti valjda...

ย 

Za drugu recenicu, zato sto ne postoji nikakav zakon da azilanti moraju biti direktno iz zemlje sa kojom se granici drzava. I nemoj mene pitati za razloge miliona sto nisu, to moras njih da pitas, ja mogu da pretpostavim da zloupotrebljavaju pravo trazenja azila, sto ne mora da bude tacno u svim slucajevima. Neki koji traze azil iz Kolumbije zato sto su im pobili celu porodicu ce se tesko spasiti u Meksiku npr.ย 

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

To sta Turskoj odgovara, nema veze sa ovom pricom. Zna se sta su pravila za izbeglice, prva bezbedna zemlja, a ne ja bih tamo gde je dobra socijala.

ย 

Da ti pravo kazem, ja ne znam sta su pravila, ali ljudi iz Bosne i Hrvatske su bili izbeglice u Srbiji, koja je bila bezbedna tada, koliko i Turska sada, pa su primani kao u izbeglice u Kanadu, Australiju, Ameriku itd.

Takodje insistiranje na socijali nije lepo, jer podmeces da ti svi ljudi nece nista da rade, nego hoce samo da primaju socijalu, tipicna a la mrd generalizacija da su svi ti ljudi samo jedna banda lenjivaca.

Zar nisi nikada pomislila da oni kao i ti zele samo normalan zivot.

ย 

Angelia, nesto nevezano za temu, da li tebi ima ista lose u Americi? Moj utisak je da si ti toliko upinjes da sve idealizujes u SAD, da mi prostoย  nije jasno zbog cega?

Edited by Amigo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Baby said:

ย 

Uzas, ispisala sam ceo post i nestao je ๐Ÿ˜ž

ย 

H1B viza nije imigrantska viza...

ย 

Evo zastoย seย nece saย Trampom pogotovo resiti nista po pitanju ilegalaca

ย 

https://www.latimes.com/politics/la-na-pol-trump-threat-millions-deportations-immigration-20190618-story.html

ย 

Vrti pricu kada mu treba za glasove, jer nema nikakvu drugaciju bazu za svoju politiku koja ustvari ni ne postoji, obicne floskule. Obama je izbacio 2.5 miliona ilegalaca, tiho.ย 

ย 

ย 

H1B je non-immigrant visa, ali je mnogima omogucila da postignu trajno boraviste u US. Cesto se korisit upravo kao gateway to residency. Nece DT resiti to pitanje, isto kao sto ga ni jedan od njegovih prethodnika nije resio. Njemu je to sales pitch i on ga zdusno koristi, a u medjuvremenu openente cini outsiderima, zbog njihovih decijih napada na DT ime. Da probamo manje da se drzimo konkretnih licnosti, posto ovaj problem nije nastao sa DT, niti ce se resiti s'DT. Ovo je continuous problem, koji DT trenutno dobro dodje, kao presentation of competence.ย 

ย 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mrd said:

H1B je non-immigrant visa, ali je mnogima omogucila da postignu trajno boraviste u US. Cesto se korisit upravo kao gateway to residency. Nece DT resiti to pitanje, isto kao sto ga ni jedan od njegovih prethodnika nije resio. Njemu je to sales pitch i on ga zdusno koristi, a u medjuvremenu openente cini outsiderima, zbog njihovih decijih napada na DT ime. Da probamo manje da se drzimo konkretnih licnosti, posto ovaj problem nije nastao sa DT, niti ce se resiti s'DT. Ovo je continuous problem, koji DT trenutno dobro dodje, kao presentation of competence.ย 

ย 

ย 

Znam mrde, ali ne mozes stavljati u istu grupu ljudi neke azilante sa onima koji na osnovu diplome traze posao. Da je do H1B vize, LA bi zvrcao prazan.ย 

Pazi, nisam ni rekla da problem nije postojao od ranije, niti da je Tramp jedini koji nece resiti problem, nego da on na osnovu suplje price pravi neosnovanu politicku karijeru na grbacu mnogih Amerikanaca. I kod njega ta politikaย nije trenutna, nego jedina, plus takse, da li u trgovinskom ratu ili smanjenje sto je ustvari sustina republikanaca, ne njega.ย 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

ย 

Milion posto se slazem sa ovim samo moram da dodam nesto:

ย 

1. Ilegalna imigracija se nece zaustaviti zidovima

2. Ilegalnim imigrantima zovu vecinu onih koji dodju na granice da traze azil, jer mnogo je manje onih koji su se samo usunjali nego azilanata. Ti sto nemaju nameru da traze azil ne prelaze u grupama, idu tunelima, camcima...ย 

Nisam bas siguran da se trazioci azila svrstavaju u ilegalne imigrante, mada se dobar deo nikada i ne pojavi na saslusanju za azil. Zid moze do neke mereย da smanji ilegalno prelazenje granice,ali sigurno nece zaustaviti ilegalnu imigraciju. Uvek ce biti onih koji ce ostati nakon isteka turisticke/studentske vize.

Svih tih 14 miliona ilegalaca koji boravi u zemlji ima neko zaposlenje, leci se , deca idu u skolu , manje vise vodi normalan zivot. SAD su mozda jedina zemlja u kojoj ilegalni imigranti imaju prava, posto u vecini zemalja imas samo pravo da budes proteran.ย 

Jedini nacin da se taj tipย imigracije smanji je rigorozno kaznjavanje firmi koje ih zaposljavaju i eliminacija prava na skolovanje.ย 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJORDJE said:

Nisam bas siguran da se trazioci azila svrstavaju u ilegalne imigrante, mada se dobar deo nikada i ne pojavi na saslusanju za azil. Zid moze do neke mereย da smanji ilegalno prelazenje granice,ali sigurno nece zaustaviti ilegalnu imigraciju. Uvek ce biti onih koji ce ostati nakon isteka turisticke/studentske vize.

Svih tih 14 miliona ilegalaca koji boravi u zemlji ima neko zaposlenje, leci se , deca idu u skolu , manje vise vodi normalan zivot. SAD su mozda jedina zemlja u kojoj ilegalni imigranti imaju prava, posto u vecini zemalja imas samo pravo da budes proteran.ย 

Jedini nacin da se taj tipย imigracije smanji je rigorozno kaznjavanje firmi koje ih zaposljavaju i eliminacija prava na skolovanje.ย 

ย 

Pa vidi, imamo sliku imigranata koji nasrcu na M-US granicu i onda se kaze da su ilegalci. Ocim, vecina ustvari trazi azil, ali su vec okarakterisani kao ilegalci i napravljena slika o njima kao da su neki zlotvori i ubice koji dolaze da isisaju pare iz sistema, prodaju drogu i ubijaju narod. To je ono o cemu smo pricali na nekoj drugoj temi - cist marketing.ย 

Ilegalaca ima mnogo, ali vecina njih nije usla juce, nego i pre par decenija, a i ti koji odluce da ce ziveti negde kao ilegalci uglavnom nece ici u targetiranim grupama koje ce na granicama zaustavljati.ย 

O ovom da rade, skoluju se... sam ja jos na proslom forumu pisala i zastupala misljenje da takve treba da oslobode, bar ako niceg drugog, onda evidencije radi i puste u legalu pod uslovom da nemaju neki kriminalni prekrsaj. One sa kriminalnim dosijeom direkt na granicu pa neka se snalaze. Medjutim moje misljenje nije bilo prihvaceno, nekako je vise bilo naklenjeno lincu ilegalaca. Kao sto rekoh, mnogi su tu decenijama i doprineli su ekonomiji na neki nacin, a oni ni nemaju prava na pomoc, niti mogu da ocekuju socijalnu zastitu pa ni penziju, a vecina je placala porez. Znaci jedna birokratska zavrzlama, gde krivicu snosi samo jedna strana.ย 

ย 

Isto tako sam mislila da je resenje ono sto si napisao u poslednjoj recenici, s tim da i dalje mislim da treba da ostane zakon o kaznjavanju zaposljavanja ilegalaca koji jel jeste na snazi, ali posto oni koji zaposljavaju ilegalce placaju uredno porez, nikome se ne isplati da 'ugasi' firmu koja doprinosi ekonomiji i budzetu a i ostavlja gomilu ljudi bez posla. Nije lako sprovesti.ย 

Sto se tice skolovanja, e sada to ne mislim da moze nesto da promeni ako je zakon da ne mozes ilegalca zaposliti. Mislim, sta ce se postici fabrikovanjem neskolovane mase (koja cesto skolarine i placa), a u realnosti su ilegalno i nemaju prava da nekom oduzmu posao.ย 

Link to comment
Share on other sites

ย Na holandskim ekonomskim fakultetima su raฤ‘ene neke silne studije o neto uticaju ilegalnihย ย imigranata na ekonomiju drลพave.


ย Isprobavani su razni modeli, raฤ‘ene kompjuterske matematiฤke simulacije.

ย 

ย S jedne strane, drลพava ima gubitak novca, jer ilegalci rade na crno. Gazda ne plaฤ‡a porez, ne uplaฤ‡uje penziono, zdravstveno itd, dakle, minus u drลพavnom raฤunovodstvu.

ย 

ย S druge strane, ilegalni imigranti ne uzimaju pare iz socijalne kase, jer ne mogu, kad ne postoje u sistemu. Sve plaฤ‡aju iz dลพepa, nemaju socijalu kada su nezaposleni, za doktora se snalaze jer nemaju zdravstveno.


ย Uz to, rezultat njihovog rada se, iako je je taj rad ilegalan, ubraja u bruto nacionalni proizvod i uveฤ‡ava ga.

ย 


ย Dobar deo para koje zarade, potroลกe lokalno, u zemlji domaฤ‡inu, ฤime ulaลพu u opลกti obrt i poveฤ‡avaju potroลกnju i potraลพnju, ลกto je plus.

ย 

ย 

ย Neto rezultat - NULA, sve dok je ilegalaca manje od 10% ili 15% (u zavisnosti od matematiฤkog modela koji se koristi).

ย 

ย 

ย 

ย U velikom delu Evrope ima manje od 15% stranaca uopลกte, dakle i oni 100% legalni ฤine manji postotak stanovniลกtva od gorenavedene "kritiฤne mase" ilegalaca.
ย 

ย Cela dreka oko ilegalaca je jeftini populizam, kupovina glasova na izborima - za male pare i joลก jednu ispraznu ลพvaku, koja se dopada odabranom profilu glasaฤa.

ย 

ย 

ย Tramp je isti kao i ona norveลกka ministarka zdravlja koja kaลพeย da suze roni i saoseฤ‡a sa puลกaฤima.
ย Rekla je da ih voli i razume njihove patnje... ali nit' je smanjila akcize na duvan, nit' je dozvolila puลกenje po kafiฤ‡ima, nit' je uradila bilo ลกta po tom pitanju. Svejedno, svi svetski medii su je slikali za naslovne strane i pisali o njoj.

Edited by yossarian
Slovca i "tipfeleri", pravim milion greลกaka kad kucam.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Baby said:

ย 

Valjda ti moras biti protiv pa nema veze i protiv sebe. Imas triger kada vidis moj nick koji cimne alarm da se treba suprotstaviti valjda...

ย 

Za drugu recenicu, zato sto ne postoji nikakav zakon da azilanti moraju biti direktno iz zemlje sa kojom se granici drzava. I nemoj mene pitati za razloge miliona sto nisu, to moras njih da pitas, ja mogu da pretpostavim da zloupotrebljavaju pravo trazenja azila, sto ne mora da bude tacno u svim slucajevima. Neki koji traze azil iz Kolumbije zato sto su im pobili celu porodicu ce se tesko spasiti u Meksiku npr.ย 

Nemam pojma o kakvom trigeru pricas, komentarisem sta si napisala. Zna se statistika, koliko od trazilaca azila u stvari dobija, i koliko njih se uopste pojave nakon prvog podnosenja, ako su pusteni u zemlju. Odmah zaborave da su azilanti.

ย 

43 minutes ago, Amigo said:

ย 

Da ti pravo kazem, ja ne znam sta su pravila, ali ljudi iz Bosne i Hrvatske su bili izbeglice u Srbiji, koja je bila bezbedna tada, koliko i Turska sada, pa su primani kao u izbeglice u Kanadu, Australiju, Ameriku itd.

Takodje insistiranje na socijali nije lepo, jer podmeces da ti svi ljudi nece nista da rade, nego hoce samo da primaju socijalu, tipicna a la mrd generalizacija da su svi ti ljudi samo jedna banda lenjivaca.

Zar nisi nikada pomislila da oni kao i ti zele samo normalan zivot.

ย 

Angelia, nesto nevezano za temu, da li tebi ima ista lose u Americi? Moj utisak je da si ti toliko upinjes da sve idealizujes u SAD, da mi prostoย  nije jasno zbog cega?

Jeste primani su jer su te zemlje tako odlucile, a ne zato sto su izbeglice nahrupile na granicu.ย 

Razlika izmedju legalno/ilegalno.

ย 

Gde sam ja pominjala neke lenjivce? Nikad ja nisam tvrdila da neki od njih ne zele samo normalan zivot, potpuno suprotno, ja sam rekla da je cesto slucaj.

Ali zna se kako se to postize, legalno.ย 

ย 

To tvoje pitanje nevezano za temuย :classic_biggrin:ย odakle ti uopste ideja da ja mislim da u US nema nista lose? Mislim hoces listu? Da pocnemo od ilegalne emigracijeย :lol_2:

problem je u tome sto ja kad krenem da pisem sta u US ima lose to nikog ne interesuje, znaci bukvalno sam par pura na forumu dozivela reakciju sta nas interesuju tvoji problemi ...

ย 

8 minutes ago, Baby said:

ย 

O ovom da rade, skoluju se... sam ja jos na proslom forumu pisala i zastupala misljenje da takve treba da oslobode, bar ako niceg drugog, onda evidencije radi i puste u legalu pod uslovom da nemaju neki kriminalni prekrsaj. One sa kriminalnim dosijeom direkt na granicu pa neka se snalaze.

Znaci da oprostimo ilegalni ulazak za dobro vladanjeย :classic_smile: Pa onda ces samo da imas jos milion ilegalaca....

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Baby said:

ย 

Pa vidi, imamo sliku imigranata koji nasrcu na M-US granicu i onda se kaze da su ilegalci. Ocim, vecina ustvari trazi azil, ali su vec okarakterisani kao ilegalci i napravljena slika o njima kao da su neki zlotvori i ubice koji dolaze da isisaju pare iz sistema, prodaju drogu i ubijaju narod. To je ono o cemu smo pricali na nekoj drugoj temi - cist marketing.ย 

Isto tako sam mislila da je resenje ono sto si napisao u poslednjoj recenici, s tim da i dalje mislim da treba da ostane zakon o kaznjavanju zaposljavanja ilegalaca koji jel jeste na snazi, ali posto oni koji zaposljavaju ilegalce placaju uredno porez, nikome se ne isplati da 'ugasi' firmu koja doprinosi ekonomiji i budzetu a i ostavlja gomilu ljudi bez posla. Nije lako sprovesti.ย 

Sto se tice skolovanja, e sada to ne mislim da moze nesto da promeni ako je zakon da ne mozes ilegalca zaposliti. Mislim, sta ce se postici fabrikovanjem neskolovane mase (koja cesto skolarine i placa), a u realnosti su ilegalno i nemaju prava da nekom oduzmu posao.ย 

Da ne citiram sve...

Slazem se oko marketinga. Najveci deo te imigracijeย  su ekonomski emgranti iz centralne Amerike. Ono sto sam napisao u prethodnom postu nije neki predlog koji ja podrzavam , vec jedan od nacina kako bi ta imigracija mogla sa vremenom da se smanji. Uvek ce biti ilegalaca, kao sto ima i u evropskim zemljama, gde nemaju nikakva prava.

Ilegalni imigranti su postali znacajan deo ekonomije, a pojedine grane kao sto su poljoprivreda ili gradjevinarstvo ne bi mogle da funkcionisu bez njih.

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Andjo, napisala sam isto stoย i ti, aliย ti si reagovala uย kontrirajucem tonu. O tom trigeru ti pisem.ย 

ย 

Da, da oprostisย onima koji zive po dve decenije i nisu napravili ni jedan jedini prekrsaj, zasto ne? I sta milion ilegalaca znaci na 330 miliona ljudi? To je moje misljenje i da se ja pitam, kao sto se ne pitam tako bi uradila, pa bi bar znala ko se sve muva okolo.ย 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...