Jump to content

Migracije - legalne i ilegalne


zoran59

Recommended Posts

Otvaram novu temu da ne razvodnjujem/skrecem postojecu koja se bavi drugim problemima, ali se nadovezujem na tamo napisani [post.

 

1 hour ago, Veshtodel said:

... Trump i Brexitovci kontrolisu useljenje samo odredjenih grupa ljudi, ne svih, ocigledno iz rasistickih razloga, jer zbog cega bi onda fokus bacio samo na Meksikance, muslimane i Slovene? 

......

 

Prvo, protivnik sam Brexita. Drugo, protivnik sam Trumpa. Mislim da pravi vise stete nego koristi, a o tome mozemo na USA temi ili cak da otvorimo novu Trumpovsku - imaju i neki sportisti svoje teme, pa zasto ne i predsednici...

Nije ovo bitno jer te brine koga volim, nego hocu da kazem da je misljenje zasnovano na drugacijim osnovama od besprigovorne podrske "vodji" ili ideologiji.

 

Trump je svakako pogresio kad je ogranicio vize za stanovnike/drzavljane nekih zemalja, to jeste rasisticki i diskriminatorski potez.

Ali nije pogresio/ne gresi kad pokusava da zaustavi ilegalnu imigraciju.

Svetski poredak je zasnovan na nekim pravilima i principima. Izmedju ostaloga, postoje i pasosi i vize. Svaka drzava ima pravo da odredi koje zahteve neko mora da zadovolji.  Ti zahtevi se menjaju s vremenom. Brat moje prabake je iselio u USA 1920-ih. Prodao svoj deo imanja i kupio kartu. Vizu najverovatnije nije imao, za pasos ne znam. Procesuiran je na Ellis Islandu, uselio i radio u nekakvoj valjda zelezari u Ohiju, do tamo je dospeo. Bilo je puno mesta, bilo je potrebe za radnom snagom.

Otisli su on izena.

Danas je situacija drugacija. Potrebe za totalno nekvalifikovanima nema, pa se stavljaju "filteri". Nije to rasizam. Nego, das nekome dozvolu boravka, a taj onda dovuce i familiju. I svi oni bi da koriste zdravstveni i obrazovni sistem, mozda i subvencije za stanovanje, svasta. I to je OK - ako taj koji je prvi dosao nesto radi pa placa porez i puni budzet iz kojega se isplacuju beneficije.

Ali kad neko dodje na granicu pa kaze "evo me, ja bih preko" bez ikakvih papira, pa onda (ako ga pustis) trazi sve beneficije i penziju a ni jednog $ nije uplatio u budzet, to je vec problem.

 

Ovo sve nije zato sto smo bezosecajni ili nemamo empatije za ljude kojima je negde drugde tesko.

Ovo je zato sto su nam budzeti na kolenima. Ako ovde popustimo i pomognemo svima kojima je tesko, ubrzo necemo imati odakle da to radimo, pa ni ova drzava nece vise biti tako pozeljna.

 

I ja sam imigrant. Zadovoljio sam uslove, dosao, dobio papire itd. Ali sam vec nakon mesec dana placao porez i punio budzet. Nisam dosao sa ispruzenom rukom i rekao "dajte!".

 

Mozda i ti imas u kuci pun frizider. I ako ti neko pokuca na vrata i kaze da je gladan, daces mu sendvic. Ali sta ces kad pokuca njih 1000, a tebi je frizider prazan nakom prvih 10? Bice ne samo gladno njih preostalih 990, nego i ti!

Tako i razvijene drzave sa svojim budzetima.

 

Nisam rasista, nemam nista protiv Juznoamerikanaca. Ako nesto znaju/mogu, samo napred. Ali kad neko dodje i kaze da je siromasan a hteo bi isto kao ono za sta sam ja radio 30 godina, tu sam vec malo osetljiv.

Nismo svi mogli da se rodimo bogatim roditeljima u USA. Sta ces, neki od nas su rodjeni na siromasnom Balkanu, a neki su imali goru srecu pa se rodili u satoru u Etiopiji. Niko nigde ne moze garantovati da ce nam svima zivot biti lep.

 

Ono sto kao civilizovani ljudi mozemo ponuditi je mogucnost da svakome zivot bude lep. Za to se treba potruditi - sin Billa Gatesa manje, a decko rodjen u africkom satoru vise.

Kao i ja, decko rodjen na Balkanu, manje od Etiopljana ali vise od Gatesovog sina.

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svidja mi se ideja o temi. Za pocetak cu da obrazlozim ilegalno i legalno.

US je uvek tezila da postuje legalne stavke, a osudjuje ileglne i kao teakve sankcionise. Pojava ilegalnih imigranata nije nova i ranije je tolerisana od strane biznisa. Osnovni problem i izazov imigrantima je to da se ranije, a i danas tolerise biznis koji zaposljava ilegalce i kompanije ne trpe nikakve sankcije. DT je krenuo u drastican pohod na ilegalne imigrante, cak je resio da sazida zid koji ce sprecinti one koji ne hodaju da ga predju. Krenuo je u drastican napad na ilegalce hapsenjem istih. Medjutim, nista nije uradio po pitanju biznisa koji koristi te nesretnike, kao jeftinu radnu snagu.

Nemoj da bude zablude i ova soci/komu banda hoce isto, oni hoce satro da zastite te nesretnike, ali ih briga, niti su jednom pomenuli da biznisi koji ih korste trebaju da snose odgovornost. Ovo za AOC, Sanders i ostale glasnogovornike sam naveo iz prostog razloga, sto samo pricaju, a kad im zatrebaju  pare se okrecu istim tim biznisima koji zaposljavaju ilegalce i nista ne govore, protiv svojih finansiera.

Prc.

Osnovna stvar je da ilegalno ne sme da se tretira isto kao legalno, ako to ne postoji, drustvo ne funkcionise i tone na nivo danasnje Srbije.

Link to comment
Share on other sites

Živimo u vremenima kad imigracija nije stvar pojedinačne odluke, nego je postala moćno sredstvo za maglovite političke ili demografske ciljeve.

 

Ko god se rodio na balkanu sigurno ima neki % porodice negdje vani, koji su u nekom momentu emigrirali, najviše zbog ekonomskih razloga. Jednostavno, život se mogao bolje iskoristiti nego ovdje.

 

Ovo što gledamo već duži niz godina, tzv "migrantski talas" je prozvod (kompleksnog) inženjeringa čiji rezultati u konačnici možda budu i dobri za migrante, odnosno pojedince, možda i za neke države ili društva koji ih primaju.

No, taj talas uzrokuje dosta problema u tranzitnim zemljama, što se tiče naših prostora trenutno je najizraženiji u zapadnom dijelu BiH na potezu Bihać/Kladuša odnosno prema granici sa Hrvatskom. 

Ljudi koji tamo žive su jednostavno izgubili mir, život se odvija pod svakodnevnim stresom a donekle i strahom za imovinu, objekte, žene, djecu.

BiH kao država nema ni kapaciteta ni političke volje da taj problem može riješiti, i najbolje što može je da tim ljudima omogući nesmetan prolazak do granice, pa ako se nekako dalje snađu odlično, a ako ne da ih negdje baferuje do sledećeg pokušaja.

 

Ne vjerujem da se sve događa slučajno - pa neko je tim ljudima u njihovim državama propustio ideju da mogu stići u bogatu evropu bez ikakvih dokumenata, viza, bilo čega. Neko je organizovao rute, uputstva, dao novac za hranu, telefone, kartice, obuću, upoznao ih za zakonskom regulativom koja tretira status imigranata, pa su maloljetni, pa vode maloljetnu djecu (ko zna čiju) i na kraju ipak nekako prolaze.

 

Kako se postaviti prema tome ? Razumijem kad porodica iz porušene Sirije krene da spasava goli život i stigne ti na prag - ne bi bilo ljudski ništa im odbiti, posebno ovdje u BiH gdje svako od nas vrlo dobro zna kako je ostati bez bližnjih, bez kuće i imovine.

 

Ali, kad grupa od x00 pakistanaca, iz Pakistana koji je nuklearna sila,  uzme metalne palice i počne da uvodi red u tvojoj vlastitoj zemlji, šta onda ?

Edited by e4_guy
slovce
Link to comment
Share on other sites

Glavni uzroci svih migracija su ratovi, pa i nasih. opste je poznato da je prostor na kome su zivjeli Ex-Yu narodi bio zanimljiv velikim silama i kao takav bio predmet agresije od strane velikih sila i kao takav trpio strahovite destrukcije od kojih se tesko oporavljao, tako da nije cudo sto u takvim uslovima ljudi zapucaju vani trbuhom za kruhom.

Tako i ovde sadasnje migracije ka Evropi su posljedice ratova u Avganistanu, Siriji, Libiji, Iraku, ratova u kojim su aktivno i pasivno ucestvovale drzave Zapadne demokratije o kao takve su prije svega najodgovornije za sadasnju situaciju.

Sto se tice americkih migracija i tu se svasta petljalo po latinskoj Americi, medjutim duboko vjerujem da niko nije od strane zapadnih obavjestajnih analiticara mogao da predvidi ovakav odgovor, tj ako vas ne mozemo pobijediti mozemo vam se pridruziti.

Prica o legalnosti ne znaci nista, ako se vrse nelegalne vojne akcije protiv drugih drzava, tj americka administracija ce da vrsi nelegalne vojne intervencije po svijetu, ali nece da trpi nelegalne imigrante. Cuven je komentar Hilari Klinton sa osmehom na licu, vazno napomenuti da se vidi taj mentalni sklop oholosti, u vezi smrti Gadafije, We came, we saw, he died

DeIOWSnV4AAS06o.jpg

 

Ako se prestanu bacati bobme na te narode, imigracija ce se svesti na neki normalni nivo.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Kako citam, u jednoj nedelji se na prelazima iz Mexika pojavilo 500 ilegalnih emigranata iz Afrike.

 

Znaci platili ljudi da dolete do Mexika i onda lepo na granicu USA. (btw ako su platili put za Mexiko i svercere do USA, kako su to zivotno ugrozeni)

Uglavnom Kongo, Angola, Eritreja....

 

Kako je to posledica USA intervencije?

 

Druga strana, ja sam explicitno bila protiv talasa koji je zadesio evropu kad su milioni - ne iz ugrozenih podrucja, ne trazeci izbeglicki status, prosetali se evropom i zahtevali prijem u zemlji koju su izabrali. Sve pod plastom rata u Siriji.

 

Nema tu nista od rasizma, generalno licno me ne interesuje koje su boje, na istocnoj obali uglavnom imamo problem sa ilegalnom emigracijom iz istocnog bloka, znaci beli da belji ne mogu biti.

 

U Evropi vec vidimo teret te ilegalne emigracije.

 

Svojevremeno na SR pasos, sam dzedzila ispred Nemacke ambasade za vizu za 4 dana, na poziv drzavnih sluzbi Nemacke, pa su cak i probali da me odbiju dok nisam digla frku, zvali administraciju koja me pozvala i neko rekao odobrite vizu, na 4 dana - cela 4 dana vize sam dobila. I onda nicim izazvani, ovi ljudi iz ekonomskih siromasnih predela ocekuju da budu primljeni.

 

Kako i zasto?

I zasto ljudi to brane, sa nekim rasizmom.

Zar nije ilegalno - ilegalno.

Link to comment
Share on other sites

25. marta 1999,  ulazim u austrijsku ambasadu u Budimpesti i kazem sluzbenici dobar dan - dobar dan, treba mi viza za Austriju, imam pismo iz kanadske ambasade u Becu da dodjem i podignem useljenicku vizu. Prilozim original pismo iz kanadske ambasade.

 

Ode gospodja da se konsultuje …… vraca se …… kaze: Mozemo da vam damo vizu za Austriju koja vazi 24 sata. :roflmao:Ja kazem ….. nemam nameru da ostajem u Austriji, cekam na ovu vizu dve godine, vec sam bio u Becu 2 puta zbog nje, nema nikakve potrebe da mi ogranicavate na 24 sata, imam prijatelja u Becu, mozda bih ostao 2-3 dana, ne duze sigurno. .............. To je gospodine to sto mozemo da uradimo za vas.

 

Majku im rasisticku! :roflmao:znaci ne daju da tamo prespavam!

 

Eto …… danas je drugo vreme. Nije mi pomoglo ni sto mi nema nazad, moju bivsu zemlju vec bombarduju, znaju oni to, ja odlazim 8000 kilometara daleko od Evrope, yebe mi se za Evropu ocigledno, ali - NEMA MILOSTI !!! 24 sata, uzmi ili ostavi. Da se razumemo ……. ne bi oni meni dali ni 24 sata, nego moraju zbog Kanadjana :roflmao:. Zvanican je poziv. Mogli su i da zovu, da provere.

 

A danas …… willkommen sirian/iraqi/pakistanian/avgani bruder …… izvol'te …… koliko vas ima? 3 miliona ….. ma nema problema, ostanite koliko hocete. Ma sta ostanite, delicemo hleb sa vama.

 

Cudna je ta ljubav libtarda, danasnjih levicara i islamskih fundamentalista.  Ima u tome nesto jako duboko. Mislim i da znam sta je. :classic_biggrin: Ali ne mogu da napisem.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Majku im rasisticku! :roflmao:

 

Ta moja viza na 4 dana se zamalo zavrsila lose, bila neka oluja usred zime, zamalo da ostanem zaglavljena u Berlinu, poletela nekih 10 minuta pre isteka vize.

 

A ta tvoja Kanada me bas zeznula. Trebala sam da letim za US (prvi put za US) preko Kanade, sa stop over 24 sata u Kanadi, sve legitimno poziv nekih firme.

 

U Kanadu nisam usla do pre 2-3 godine, jednostavno nakon toga sam odbijala da idem, tad su mi rekli idi do US ambasade i mi cemo da ti odobrimo ulaz, guess what - odbili me. U kanadu sam usla sa US drzavljanstvm.

 

A ovi mrtvi ladni, idemo na granicu.

Link to comment
Share on other sites

Ta moja viza na 4 dana se zamalo zavrsila lose, bila neka oluja usred zime, zamalo da ostanem zaglavljena u Berlinu, poletela nekih 10 minuta pre isteka vize.
 
A ta tvoja Kanada me bas zeznula. Trebala sam da letim za US (prvi put za US) preko Kanade, sa stop over 24 sata u Kanadi, sve legitimno poziv nekih firme.
 
U Kanadu nisam usla do pre 2-3 godine, jednostavno nakon toga sam odbijala da idem, tad su mi rekli idi do US ambasade i mi cemo da ti odobrimo ulaz, guess what - odbili me. U kanadu sam usla sa US drzavljanstvm.
 
A ovi mrtvi ladni, idemo na granicu.
Ilegalno i legalno ne smeju da se tretiraju isto!
Međutim "neko" skuplja političke poene i rastura sistem koji funkcioniše. Da oni nastupaju sa nekim razumljivim, ili primenljivim rešenjem, moglo bi se razgovarati, ali je to sve motivisano da bi se blatio trenutni predsednik. Namerno sam napisao trenutni predseonik, jer da je neko drugi ne bi to ni pominjali.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, zoran59 said:

Trump je svakako pogresio kad je ogranicio vize za stanovnike/drzavljane nekih zemalja, to jeste rasisticki i diskriminatorski potez.

Ali nije pogresio/ne gresi kad pokusava da zaustavi ilegalnu imigraciju.

Svetski poredak je zasnovan na nekim pravilima i principima. Izmedju ostaloga, postoje i pasosi i vize. Svaka drzava ima pravo da odredi koje zahteve neko mora da zadovolji.  Ti zahtevi se menjaju s vremenom.

 

Sve to stoji i vazi sada, samo sto buducnost i dalji razvoj svetske civilizacije mora prevazici podelu sveta na nacionalne drzave, sto nuzno znaci ukidanje te podele ilegalna i legalna imigracija, vec potpunu slobodu kretanja ljudi po svetu (ovo moze da se ogranici jedino u slucaju izbijanja neke epidemije, pa se drzave mogu zatvoriti kako ne bi doslo do sirenja zaraze). Znaci ako hocu da idem da radim u UK, da mi niko ne moze zabraniti da pristanem na Britanska ostrva, da me pregleda na granici, da mu dajem moje papire i cekam da vidim da li ce me pustiti ili nece. Dakle isto kao da sam otisao iz Beograda u Novi Sad. 

 

EU je prototip takve civilizacije. Naravno ovo vazi ukoliko covecanstvo ima nameru da opstane i vine se dalje u svemir. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Veshtodel said:

 

Sve to stoji i vazi sada, samo sto buducnost i dalji razvoj svetske civilizacije mora prevazici podelu sveta na nacionalne drzave, sto nuzno znaci ukidanje te podele ilegalna i legalna imigracija, vec potpunu slobodu kretanja ljudi po svetu (ovo moze da se ogranici jedino u slucaju izbijanja neke epidemije, pa se drzave mogu zatvoriti kako ne bi doslo do sirenja zaraze). Znaci ako hocu da idem da radim u UK, da mi niko ne moze zabraniti da pristanem na Britanska ostrva, da me pregleda na granici, da mu dajem moje papire i cekam da vidim da li ce me pustiti ili nece. Dakle isto kao da sam otisao iz Beograda u Novi Sad. 

 

EU je prototip takve civilizacije. Naravno ovo vazi ukoliko covecanstvo ima nameru da opstane i vine se dalje u svemir. 

 

To, to, to je buducnost, a zivotni standard na nivou Bangladesa. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Veshtodel said:

 

Sve to stoji i vazi sada, samo sto buducnost i dalji razvoj svetske civilizacije mora prevazici podelu sveta na nacionalne drzave, sto nuzno znaci ukidanje te podele ilegalna i legalna imigracija, vec potpunu slobodu kretanja ljudi po svetu.

 

Na osnovu čega se "mora" prevazići podjela sveta na nacionalne države? To je jedna tako smešno utopistička teorija da se u poređenju sa njom komunističke ideje o bez-vlasničkom društvu čine kao ostvarive.

 

Ideje tipa jedna svetska vlada i nadnacionalna država je siguran put u jednu svetsku diktaturu. EU je upravo prototip toga, evropski komesari odlučuju o pitanjima koja se tiču 500 miliona ljudi bez maltene ikakve odgovornosti prema evropskom parlamentu već samo odgovaraju nekolicini "jakih" ličnosti u EU poput Merkel i Sarkozija koji odlučuju ko će biti komesar. Onaj nesrećnik Junker ne može više da ostane trezan ni kad su zvanični događaji o pitanju, mora neko da ga pridržava. 

 

Kroz istoriju smo imali sasvim dovoljno primera "nad-nacionalnih" država koje su mutirale u najgore diktature, počevši od Rimske imperije do Ruskog carstva/SSSR-a itd.

 

Ono što je prirodno je izbor. Kao što u prirodi imaš gomilu razlličitih vrsta biljaka i životinja pa na kraju opstaju oni koji se razvijaju u skladu sa promenama, tako treba da imamo i veliki broj država i društvenih sistema. Da nije bilo kapitalizma ne bismo videli mane komunizma, da nema npr. Švedske kako bi prosečan srbijanac znao da živi u raspadu od države?

 

Jedna svetska država je recept za jednu svetsku diktaturu i jednu svetsku apokalipsu.

Edited by mrblaf
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrblaf said:

Na osnovu čega se "mora" prevazići podjela sveta na nacionalne države? To je jedna tako smešno utopistička teorija da se u poređenju sa njom komunističke ideje o bez-vlasničkom društvu čine kao ostvarive.

 

Na osnovu ovoga:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Kardashev_scale

 

Da bi se ostvarila Type I civilizacija koja trosi 100% energiju koja stize od Sunca na Zemlju, politicki mora da nastane svetska drzava. Tako Type II mora da ima drzavu solarnog sistema, a Type III galakticku drzavu. Do Type II bi verovatno put bio takav da bi drzave bile grupisane po planetama, tako da bi Zemlja bila jedna drzava, Mars druga itd. ALi da ne idemo toliko daleko u buducnost, ono sto je sada prisutno jeste da smo 0.7 na logaritamskoj skali gde imamo oko 200 drzava. Informacije radi, civilizacija na stupnju 0.3 recimo je bila podeljena na 2000 drzavica i kraljevstava, sto jasno ukazuje da sto civilizacija vise napreduje, to se broj politickih entiteta smanjuje. 

 

I to pritom nije utopisticka ideja, vec teorijska podela zasnovana na utrosku energije. Sadasnji svetski poredak sa nacionalnim drzava nije zreo da trosi 100% energije ove planete, jer nacionalne granice sprecavaju slobodniji protok te energije, ne postoji otvoreniji sistem gde ta energija moze da slobodnije protice (u bukvalnom smislu se to odnosi na energetsko trziste, ali to trziste zavisi od ostalih, jer da bi energetski sistem efikasno funkcionisao, mora da bude kompatibilan sa ostalim privrednim delatnostima).

 

Takodje, nacionalne drzave sprecavaju efikasniji i slobodniji protok resursa ove planete. Da bi se to efikasnije odvijalo, mora da postoji univerzalni politicki entitet koji odredjuje pravila protoka tih resursa. EU je primer toga zbog toga sto resursi prolaze bez problema sve drzavne granice. Naravno, EU ima svojih problema, to ne sporim, ali je sadasnja EU daleko bolja i efikasnije se trose resursi i energija i ljudi zive bolje od Evrope podeljene na nacionalne drzave kakva je postojala pre. Seti se samo krvave istorije Evrope. 

 

A i vec spomenuh da dalji opstanak covecanstva zavisi od ovog gore. Sa sadasnjom stopom radjanja, potrosnjom resursa i klimatskim promenama, trenutna civilizacija sa trenutnim svetskim poretkom i trzistem nece moci da prehrani buduce generacije i udje u kostac sa resavanjem potrosnje resursa i klimatskim promenama. To znaci da ukoliko se covecanstvo ne razvije u Tip I, verovatno ce pasti na nizi civilizacijski nivo, ispod 0.7 u nekakvo mracno doba gde takodje nece biti 200 nacionalnih drzava, vec 20 000 drzavica kom ce vladati klanovi, plemena koji se tuku za resurse. 

 

2 hours ago, mrblaf said:

Ideje tipa jedna svetska vlada i nadnacionalna država je siguran put u jednu svetsku diktaturu.

 

To ima istine ako je svetska vlada unitarna drzava. Ako je konfederacija ili federacija i ako lokalna i regionalna vlast obavlja veci deo posla, nemas sa tim problema. SAD, Australija, Kanada, sve te velike drzave koje zauzimaju cele kontinente su ti primer toga. Ako jedna federacija kao sto je Australija moze da vlada celim kontinentom, i to prilicno efikasno, zasto jedna takva federacija ne bi vladala celom planetom?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrblaf said:

Ono što je prirodno je izbor. Kao što u prirodi imaš gomilu razlličitih vrsta biljaka i životinja pa na kraju opstaju oni koji se razvijaju u skladu sa promenama, tako treba da imamo i veliki broj država i društvenih sistema. Da nije bilo kapitalizma ne bismo videli mane komunizma, da nema npr. Švedske kako bi prosečan srbijanac znao da živi u raspadu od države?

 

Zvuci smisleno, ali prilicno nehumano i nemoralno na mad scientist nivou ''raste populacija planete Zemlje, ajde da pobijemo pola ljudi kako bismo sprecili sveopsti haos i radi visih ciljeva''. To sto si sad napisao je nesto sto bi super vazilo u jednoj nacistickoj i komunistickoj drzavi gde se rade realtime eksperimenti nad ljudima i njihovim zivotima. Tako civilizacija na nivou podele na nacionalne drzave da bismo testirali kakvi sistemi su bolji i pritom dozvoliti smrt miliona ljudi zarad tokvog saznanja ima isto toliko mana, ako ne i vise, koliko komunisticke mane koje si naveo. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Angelia & @Denis Jasharevic o cemu vi pricate uopste. Kako mozete sebe da poredite sa ovim migrantima. Vi ste aplicirali maltene iz zajebancije, niko vas nije isterao iz stana, imali ste posao, dobro nije bilo nekih para tada, razumem i zasto ste otisli, ali to se ne moze porediti sa ovim sto se sada desava.

Kada vas cita covek dodje mu suzu da pusti na vasu tesku sudbinu. :smiley50:

U Iraku milion mrtvih, u Siriji pola miliona, u Avganistanu rat traje od 2001, zncai vec jebenih 18 godina. Mozete li vi zamisliti 18 godina rata i takvog zivota, pa vi niste videli ni dana rata, pa vam je bilo dosta samo da pogledate dnevnik.

Sta briga vise te ljude za papire, oni zele samo da zive normalno i u miru. Sada sto tu ima i prislepanih terorista, to je sto bi Ameri rekli koleteralna steta.

Verujem da niko ne moze da porekne da su ove migracije direktna posledica americkih intervencija i demokrata i republikanaca, ne zan se ko je gori.

Da ponovim komentar Madlen Olbrajt, da je vredilo zrtvovati 500.000 iracke dece, za sta? Koji je to samo ljudski monstrum.

Trampa cenim samo sto jos uvek odoleva da pokrene neki rat, jastrebovi su svuda oko njega i nije mu lako, pogotovu sa tim ispiranjem mozga na CNN i tri godine svakodnevnog kljucanja u glavu o ruskoj umesanosti u izbore, sto je strahoviti pritisak da se negde upotrebi sila.

Amerikanci, ciju kulturu ja obozavam i odrasto sam na muzici, filmovima i americkim knjigama, imaju uzasnu i zlocinacku spoljnu politiku i to ce im se sve vratiti, jer Evropa ce morati nesto da uradi da se zastiti. Zastita ne mogu biti zicane ograde, nego da se uspostavi mir od Sirije do Avganistana i odjebe americki intervencionizam, jer ovo je tek pocetak, doci ce ih jos na milione.

Sto se tice Latinske Amerike, podrivanje pojednih drzava takodje traje vec decenijama, tesko da ce zid to da zaustavi.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Denis Jasharevic said:

25. marta 1999,  ulazim u austrijsku ambasadu u Budimpesti i kazem sluzbenici dobar dan - dobar dan, treba mi viza za Austriju, imam pismo iz kanadske ambasade u Becu da dodjem i podignem useljenicku vizu. Prilozim original pismo iz kanadske ambasade.

 

Ode gospodja da se konsultuje …… vraca se …… kaze: Mozemo da vam damo vizu za Austriju koja vazi 24 sata. :roflmao:Ja kazem ….. nemam nameru da ostajem u Austriji, cekam na ovu vizu dve godine, vec sam bio u Becu 2 puta zbog nje, nema nikakve potrebe da mi ogranicavate na 24 sata, imam prijatelja u Becu, mozda bih ostao 2-3 dana, ne duze sigurno. .............. To je gospodine to sto mozemo da uradimo za vas.

 

Majku im rasisticku! :roflmao:znaci ne daju da tamo prespavam!

 

Eto …… danas je drugo vreme. Nije mi pomoglo ni sto mi nema nazad, moju bivsu zemlju vec bombarduju, znaju oni to, ja odlazim 8000 kilometara daleko od Evrope, yebe mi se za Evropu ocigledno, ali - NEMA MILOSTI !!! 24 sata, uzmi ili ostavi. Da se razumemo ……. ne bi oni meni dali ni 24 sata, nego moraju zbog Kanadjana :roflmao:. Zvanican je poziv. Mogli su i da zovu, da provere.

 

A danas …… willkommen sirian/iraqi/pakistanian/avgani bruder …… izvol'te …… koliko vas ima? 3 miliona ….. ma nema problema, ostanite koliko hocete. Ma sta ostanite, delicemo hleb sa vama.

 

Cudna je ta ljubav libtarda, danasnjih levicara i islamskih fundamentalista.  Ima u tome nesto jako duboko. Mislim i da znam sta je. :classic_biggrin: Ali ne mogu da napisem.

Jashar - eto to je ono sto meni smeta: nema vise "common sense"!!! Zapad je to izgubio! Ide se iz jedne krajnosti u drugu! 

Covek moze bukvalno da upadne u situaciju da sa 1 milionom $ u banci  umre od gladi zaglavljen negde! Bukvalno!!! 

Link to comment
Share on other sites

 

 

59 minutes ago, Amigo said:

@Angelia & @Denis Jasharevic o cemu vi pricate uopste. Kako mozete sebe da poredite sa ovim migrantima. Vi ste aplicirali maltene iz zajebancije, niko vas nije isterao iz stana, imali ste posao, dobro nije bilo nekih para tada, razumem i zasto ste otisli, ali to se ne moze porediti sa ovim sto se sada desava.

 

 

Sto se mene tice ja stan nisam imao, moje dete (beba) je cekala teska operacija srca, zena nije radila, a otkaz mi je namesten 93-ce zbog javnog neslaganja sa milosevicevim rezimom I aktivnog ucesca u njegovom rusenju. Bilo je indicija da mi se sprema i nesto zajebanije od otkaza zbog toga. Da ne ulazim u detalje, dugo sam razmatrao i politicki azil, opet nije bilo razumevanja, pa nisam zatrazio.

 

Ne bih se poredio sa gospodom Sirijcima/Iracanima, ali obrati paznju da ja pricam o vremenu kada se moja zemlja bombarduje, znaci 1999. Nisam osetio gram empatije od ambasadinog osoblja, niti bilo kakav interes da mi se pomogne, naprotiv, suroviji odnos nego prema regularnoj klijenteli. 

To sam samo nabacio kao odnos evropske administracije prema ljudima u nevolji danas i pre 20 godina.

 

Danas ovakve kao ja docekuju Angela Merkel I Justin Trudeau ljube ih, grle, placu s njima.

 

Ja nisam nikada trazio niciju pomoc, do Kanade bih i preplivao ako treba :classic_biggrin:, ne vidim nigde nikakav rasizam, ne zalim se da sam bio ugrozen/ugnjetavan - a jesam! Niko mi nije kriv za sranje u mojoj zemlji osim mene (nas) samih. Po dolasku u ovu zemlju nisam trazio da se oni meni prilagode, vec sam se potrudio da uradim suprotno. Nisam nasrtao na zene ovde. Prihvatio bih bilo koju zemlju, nije morala biti Nemacka :classic_biggrin: Ne trazim ni da uvedu Dusanov zakonik zbog mene. :roflmao:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Amigo said:

@Angelia & @Denis Jasharevic o cemu vi pricate uopste. Kako mozete sebe da poredite sa ovim migrantima. Vi ste aplicirali maltene iz zajebancije, niko vas nije isterao iz stana, imali ste posao, dobro nije bilo nekih para tada, razumem i zasto ste otisli, ali to se ne moze porediti sa ovim sto se sada desava.

Kada vas cita covek dodje mu suzu da pusti na vasu tesku sudbinu. :smiley50:

 

 

:lol_2: A mi smo celih 90tih mirisali ruze i aplicirali iz zajebancije. 

Vidis i ja sam htela normalan zivot, pa sam lepo trazila dozvolu da me puste u zemlju. Nisam isla na granicu i trazila da me puste bez papira. 

Da su samo hteli da zive normalno i u miru, sto nisu ostali u Turskoj?

I sta je to intervencija USA uradila Gvatemali i Hondurasu, pa sad hiljade i hiljade na granici USA?

 

Radi se o ekonomskoj imigraciji, nema tu nista "oni samo" - hoce ljudi bolji zivot, razumem. Ali to ne ide ilegalno i na silu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa ti si teže došao do iseljeničke vize nego ja. Ti se težeprošao a opet si postigao.

 

Tada je već bio rat (sa Hrvatskom), Bosna još nije počela. Predao sam dokumenta za Australiju dan nakon onog filma o Špegelju, kraj januara 1991, trajao je proces 8 meseci.

Predao dokumenta, prevode diplome, zdravstveni pregled i useljenička viza je bila tu.

 

Nikakav rasizam na dolasku. Mada, bilo mi je čudno bilo da na birou za zapošljavanje sve Sikhi i Azijati. Dobro, nisam bio nezaposlen više od 2 nedelje po dolasku pa i ne znam kako to sa njima ide. Nisam primio ni jednu socijalnu pomoć, već sam se bio zaposlio, Unisys Computers. Januar 1992.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

Pa ja sam 1992 odbijen, tek 99. sam prosao. Dobro mi poznata recenica "nema potrebe da ponovo aplicirate u roku od 2 godine".

 

U medjuvremenu sve drugo pokusao. 

 

Ne emigriraju lepi, nego uporni 

 

Ne, ne i ne.

 

I i ti i ja smo uskočili u bazen koji smo trebali da preplivamo, ja stigao na cilj 1 sekudu pre tebe. A obojica stigla na cilj. Kada izađemo na suvo, ti i ja smo isti.

Ja državljanin Australije, ti državljanin Kanade. Obe države demokratske i respektabilne.

To stavi kao svoj uspeh, lične priče koje koliko god da se svakoga mogu dotiču, nisu važne.

 

Biće ti deca zahvalna za to gde si ih doveo, zayebi pozadinu, rezultat je važan.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Sto se mene tice ja stan nisam imao, moje dete (beba) je cekala teska operacija srca, zena nije radila, a otkaz mi je namesten 93-ce zbog javnog neslaganja sa milosevicevim rezimom I aktivnog ucesca u njegovom rusenju. Bilo je indicija da mi se sprema i nesto zajebanije od otkaza zbog toga. Da ne ulazim u detalje, dugo sam razmatrao i politicki azil, opet nije bilo razumevanja, pa nisam zatrazio.

 

Ne bih se poredio sa gospodom Sirijcima/Iracanima, ali obrati paznju da ja pricam o vremenu kada se moja zemlja bombarduje, znaci 1999. Nisam osetio gram empatije od ambasadinog osoblja, niti bilo kakav interes da mi se pomogne, naprotiv, suroviji odnos nego prema regularnoj klijenteli. 

To sam samo nabacio kao odnos evropske administracije prema ljudima u nevolji danas i pre 20 godina.

 

Danas ovakve kao ja docekuju Angela Merkel I Justin Trudeau ljube ih, grle, placu s njima.

 

Ja nisam nikada trazio niciju pomoc, do Kanade bih i preplivao ako treba :classic_biggrin:, ne vidim nigde nikakav rasizam, ne zalim se da sam bio ugrozen/ugnjetavan - a jesam! Niko mi nije kriv za sranje u mojoj zemlji osim mene (nas) samih. Po dolasku u ovu zemlju nisam trazio da se oni meni prilagode, vec sam se potrudio da uradim suprotno. Nisam nasrtao na zene ovde. Prihvatio bih bilo koju zemlju, nije morala biti Nemacka :classic_biggrin: Ne trazim ni da uvedu Dusanov zakonik zbog mene. :roflmao:

 

Ja sam rekao da razumem zasto si se odlucio da emigriras, imao si svoje probleme, ko ih nema, ali zamisli sebe da zivis u zemlji gde je rat vec 18 godina :smiley5: sta ima vise da izgubis, ides na put, a sto se tice papira, posto znas da ti ih nece niko dati, onda ti se jebe za papire, ides na juris.

Sta hocu da kazem, bez stabilizacije tih drzava, to se nece promeniti, pa na tim prostorima zivi nekoliko stotina miliona ljudi, pravis krize po svetu, ne moze ni to do besvesti bez posledica, malo sirih.

Sto se tice Angele i Justina, to je samo koleterala, mi smo ipak preko bare, pa je to sve sica, mada se i ovde menja sastav stanovnistva filmskom brzinom, sta ce biti za 50 godina ko zna, nas nece biti svakako, ali bice nasa deca i deca nase dece, koja nisu repa bez korena valjda :classic_biggrin: a sa politikom juznog suseda, mozemo da ocekujemo ilegalce kojima ce SAD da bude samo transitna drzava, do Manitobe, Saskacevena i onda normalno eto ih i u Ontario. Postoje razni moguci scenariji koje ne moze niko da predpostavi tacno osim mlade ciganke sa kristalnom kuglom.

 

52 minutes ago, Angelia said:

:lol_2: A mi smo celih 90tih mirisali ruze i aplicirali iz zajebancije. 

 

Prema ovima sada sto peske idu hiljade kilometara, tako nekako.

 

Quote

Vidis i ja sam htela normalan zivot, pa sam lepo trazila dozvolu da me puste u zemlju. Nisam isla na granicu i trazila da me puste bez papira. 

Da su samo hteli da zive normalno i u miru, sto nisu ostali u Turskoj?

 

Zato sto Turci nisu budale, oni ih salju dalje, neko drugi ce da pravi ratove, a Turci da primaju izbeglice. Samo sto nisu, u stvari i jesu, ali ih salju onima koji su odgovorni za to.

 

Quote

I sta je to intervencija USA uradila Gvatemali i Hondurasu, pa sad hiljade i hiljade na granici USA?

 

Radi se o ekonomskoj imigraciji, nema tu nista "oni samo" - hoce ljudi bolji zivot, razumem. Ali to ne ide ilegalno i na silu.

 

Cuj sta je  uradila :roflmao: bolje pitaj sta nije.

Mislis da ce zid da ih zaustavi, pa vec sada 40 miliona ljudi govori spanski, sto vise budu radili na destabilizaciji tih drzava, sve ce biti vise migranata, to ti je jasno kao sto je 1 + 1 =2

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

Amigo, mi ovde sa Denisom i sa mnom imamo ekonomsku emigraciju. Bar je meni bila ekonomska - bolja zarada, bolji život, bolja država.

Ako si imao iste razloge, onda OK.

Ako si u Kanadu došao drugačije nego što smo Denis i ja došli u svoje nove zemlje to bi mogao da kažeš. Ne pada Kanada sa neba.

Link to comment
Share on other sites

Nema tu sta da se price, ja sam dosao super lako, kao izbjeglica iz Bosne. Doslo nas je na desetine hiljada tada, tako da sam vec rekao da se druzim sa ljudim koje sam poznavao jos iz osnovne skole. Kanada mi je platila i avionsku kartu, tj dobio sam kredit, te pare sam poslije vratio uredno. Avion pun nase raje, putovalo se prvo autobusom do Budimpeste, celu noc, zima, a u autobusu grijanje radi nenormalno i ne moze da se smanji, da umres od vrucine, onda tamo cekanje, pa do Ciriha i onda do Toronta, ne secam se tacno, ali to je trajalo nekih 30-tak sati, mozda i vise. Dodjemo negde navece oko 10 u neku kuc gde smo prespavali, gledam kroz prozor, ono neko staro americko auto, dugacko, a moja zena kaze da navucem neku komodu na vrata, sve zbog prica da se kradu deca :classic_biggrin:

Australija nije placala kartu, tako da nisam tu ni pokusao, imao sam vec malo dete, ostalo mi je jos mozda 150 maraka, tako da nije bilo govora da sam mogao to da platim.

Kanada :23: bili smo malo na socijali, oko 3 meseca (hvala NDP, nisam im to nikada zaboravio), evo @Denis Jasharevic je vec ljubomoran na socijalu :classic_biggrin:  i onda smo nekako poceli da radimo dosta brzo, jer smo znali vec dovoljno engleski, a i imalo smo srece. Za socijallu si morao da ides u skolu za engleski i tu bio neki program trazenja posla, pravili resume, nismo pojma imali i oni nam nalazili firme da malo volontiramo i tako se uvalis.

Bilo je raje sa komentarima, ja da im radim dzabe, ona nasa arogancija, ali su se svi takvi zajebali, jer to je bio najlaksi nacin da dobijes posao.

Sve u svemu, ko je sretan ni u hali nije gladan :87:

 

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Veshtodel said:

 

Sve to stoji i vazi sada, samo sto buducnost i dalji razvoj svetske civilizacije mora prevazici podelu sveta na nacionalne drzave, sto nuzno znaci ukidanje te podele ilegalna i legalna imigracija, vec potpunu slobodu kretanja ljudi po svetu (ovo moze da se ogranici jedino u slucaju izbijanja neke epidemije, pa se drzave mogu zatvoriti kako ne bi doslo do sirenja zaraze). Znaci ako hocu da idem da radim u UK, da mi niko ne moze zabraniti da pristanem na Britanska ostrva, da me pregleda na granici, da mu dajem moje papire i cekam da vidim da li ce me pustiti ili nece. Dakle isto kao da sam otisao iz Beograda u Novi Sad. 

 

EU je prototip takve civilizacije. Naravno ovo vazi ukoliko covecanstvo ima nameru da opstane i vine se dalje u svemir. 

Istom tom logikom bi ti, figurativno, trebao da otvoris vrata svoga doma prosjaku sa ulice i ustupis mu drugu polovinu svog kreveta. Otvoris svoj frizider i kazes jedi dok ima. Pola svoje zarade podelis sa mucenikom i definises normative modernog drustva.

Nesto mi je malo verovatno da ce to bilo ko da uradi i ne mogu da kazem da ih krivim. 

Postoji druga varijanta, da ljudi iz ciivlizovanih drustava odlaze na manje razvijena mesta, sto i rade kao volonteri, uce manje razvijena drustva produktivnoscu i radnim navikama. Radnim navikama sam naveo zbog toga sto sam tamo pocetkom 90-ih prisustvovao jednom workshop-u gde je inzenjer VW objasnjavao poteskoce koje imaju sa DDR fabrikama i radnicima u Wartburg-u, gde su morali da plate 2000 radnika iz GDR-a da se presele u DDR kako bi naucili ikusne borce za radnicka prava da budu produktivni. Nije sve sto se na papiru nadje istina i lako. 😉

1 hour ago, Angelia said:

:lol_2: A mi smo celih 90tih mirisali ruze i aplicirali iz zajebancije. 

Vidis i ja sam htela normalan zivot, pa sam lepo trazila dozvolu da me puste u zemlju. Nisam isla na granicu i trazila da me puste bez papira. 

Da su samo hteli da zive normalno i u miru, sto nisu ostali u Turskoj?

I sta je to intervencija USA uradila Gvatemali i Hondurasu, pa sad hiljade i hiljade na granici USA?

 

Radi se o ekonomskoj imigraciji, nema tu nista "oni samo" - hoce ljudi bolji zivot, razumem. Ali to ne ide ilegalno i na silu.

Nama je 90-ih bilo super,  podjes u ambasadu da dobijes vizu za negde, a oni ti kazu da si na security alert-u 'er si Srbin. Podjes na posao, a toma od jutros 6 novih strucnjaka, sa rodjacke liste, izbegli. Dodjes u Ameriku, a oni prostrli crveni tepih za tebe i kazu ti moras nocas da dodjes da odradis posao operater je dao otkaz. Ti ditn-datn, ali to nije u opisu mog radnog mesta, a shef ti kaze u pravu si zbog toga cemo da te platimo extra. PFFF-si

Ni jedna emigracija nije laka, ali je velika razlika kad je nesto ilegalno/legalno!

Ne shvatam cemu polemika, ako neko ne shvata sta je kriminal, onda mu je nemoguce objasniti. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Istom tom logikom bi ti, figurativno, trebao da otvoris vrata svoga doma prosjaku sa ulice i ustupis mu drugu polovinu svog kreveta. Otvoris svoj frizider i kazes jedi dok ima. Pola svoje zarade podelis sa mucenikom i definises normative modernog drustva.

 

Ako si tom prosjaku razvalio kucu i napravio ga prosjakom, onda sta drugo da ocekujes.

 

we-came-we-saw-he-died-hillary-clinton-m

 

madeleine-albright.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...