Jump to content

Investicije na Balkanu


Amigo

Recommended Posts

Nemacki gigiant ZF, otvorio fabriku u Pancevu, zaposlio hiljadu ljudi i planira da se dogodine jos prosiri i jos zaposli 700 radnika.

Gledajuci vesti iz Srbije, Vucic samo otvara fabriku za fabrikom. 

Kako se moze porediti njegov rad sa prethodnim vlastima u ovom segmentu? Pre svega bih volio da cujem misljenja raje koja tamo zivi i radi.

Ovako gledajuci iz daleka izgleda mnogo bolje nego sto su radile prethodne vlasti, ali daleko smo mi da bi znali pravu istinu.

 

17506047635d00d840ddbfe770124901_w640.jp

Link to comment
Share on other sites

Na znam postoje li negde tačni podaci koliko je ljudi otišlo iz srbije tražeći posao, bolje uslove za učenje, rad, život. Polako u Srbiji počinje da se uočava problem nedostatka radne snage, kako visokokvalifikovane tako i nekvalivikovane ili niže kvalifikovane. Nije to posledica bolje poslovne klime, to je gobitak nade i bežanje odavde. To, što se nekoj stranoj firmi da besplatna lokacija, često uredi i posebna infrastruktura, daju poreske pogodnosti na više godina da bi se zaposlilo nekoliko stotina radnika, uglavnom na najjednostavnijim poslovima, za platu od par stotina evra, govori o kvalitetu investicija. Kažu, donose nove tehnologije u Srbiju, koje tehnologije, motanja kablova, štafljenja i pakovanja delova. Neka ova ZF bude i izuzetak, ne znam njihove motive da ovde otvore fabriku, ali to ne menja osnovni utisak, dajemo više nego što dobijemo da bi imali privid prosperiteta, sve je to nastavak politike prdhodne i one pre predhodne vlasti. Nema ozbiljnog poboljšanja poslovnog ambijenta, u dobru poslovnu sredinu investitori sami dolaze, ne treba niko da ih "dovodi".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2019 at 2:30 PM, freethrow said:

 

Miša Brkić je kontaverzni novinar. Nekada posegne i za poluistinama pa ih razvije u svoj članak koji objavi ko hoće.

Dok sam radio u IBM, u dobrim godinama za firmu, u Australiji, on je napisao članak o IBM koji veze sa mozgom nije imao a nekome ko ne zna, izgledalo je dobro i znalački napisano.

 

Mislim, nije on neki stožer ili gromada istraživačkog novinarstva koga treba citirati. Priznajem, nisam ni kliknuo na linkove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma ok je Miša, ne znam za tu priču, ali ekonomiju srpsku jako dobro poznaje i opisuje. Nisam ni kačio tekstove zato što su u njima ne znam kakva otkrovenja, nego zato što je na jednostavan način opisan destruktivni i besmisleni sistem subvencija strancima uz potpuno gaženje domaćih firmi (osim probranih državnih miljenika) i, pre svega, radnika.

 

Od svih vesti koje se objavljuju i komentarišu i ovde, čudi me da baš Mišine tekstove nećeš da klikneš, nego komentarišeš upisa sa linkovima...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, freethrow said:

Ma ok je Miša, ne znam za tu priču, ali ekonomiju srpsku jako dobro poznaje i opisuje. Nisam ni kačio tekstove zato što su u njima ne znam kakva otkrovenja, nego zato što je na jednostavan način opisan destruktivni i besmisleni sistem subvencija strancima uz potpuno gaženje domaćih firmi (osim probranih državnih miljenika) i, pre svega, radnika.

 

Od svih vesti koje se objavljuju i komentarišu i ovde, čudi me da baš Mišine tekstove nećeš da klikneš, nego komentarišeš upisa sa linkovima...

 

Dok ti veći i bolji od Miše postuju na Peščaniku. Eto, zato nisam kliknuo na linkove. Ako oni ne zbaju, Miša zna još manje, mislim.

Edited by srbija do tokija
spelling: umesto "Do" treba da stoji "Dok"
Link to comment
Share on other sites

Ponavljam, jebo Mišu kao Mišu. Nemam nameru da ga branim, uzdižem, pljujem ili šta vež, a pogotovo da ga poredim sa onima što postuju na Pešćaniku. Da, ima tamo i boljih i lošijih novinara od njega. Gospodin je pitao:

Quote

Kako se moze porediti njegov rad sa prethodnim vlastima u ovom segmentu? Pre svega bih volio da cujem misljenja raje koja tamo zivi i radi.

Ovako gledajuci iz daleka izgleda mnogo bolje nego sto su radile prethodne vlasti, ali daleko smo mi da bi znali pravu istinu.

 

Da, pre je bilo dosta loše, sada je 10x gore.

Link to comment
Share on other sites

Nije bitan Miša Brkić, ne mora se njemu verovati ni ne verovati, često piše o značajnim temama, malo može da podstakne na razmišljanje, na proveru podataka, proveru njegovih ocena i prognoza. Evo, upravo sada gostuje na N1 televiziji, zjedno sa Dejanom Šoškićem, nekada gvernerom NBS, sada profesorom na Ekonomskom fakultetu, tema je prodaja Komercijalne banke. Nisam gledao od početka, tek par minuta, čini mi se da Miša ne vidi mesto države u uravljanju bankom, Šoškić malo drugačije vidi ulogu države, obojica se slažu da je loše što bankom, i ne samo bankom, upravljaju partije, na ključna mesta dolaze partijski ljudi bez potrenih znanja i sposobnosti.

Kada se pokrenu priče o prodaji značajnijih državnih firmi, bilo da su trenutno u dobroj poziciji, bilo da se prodaju iz stečaja, čude me komentari po sajtovima, a i u RL. S jedne strane ide, zašto prodavati Telekom, banku, neku drugu firmu, koja donosi profit, ako se prodaje železara, zašto se daje u bescenje javno dobro, nacionalno bogatstvo, koje je samo trenutno propalo, mi smo ulagali, to je naše, zašto da neko dođe i ostvaruje profin na našem vlasništvu. A, ne pita se niko, da li Telekom može da donese više državi kroz poreze, da li bi se tehnološki brže razvijao da je u privatnom vlasništvu, da li je njegov monopol kočnica za čitav sektor, s druge strane, šta ad čuvamo ako je firma u stečaju, znači nismo umeli da upravljamo, ono što je uloženo nema vrednost, vrednost tek može da se stvori ako neko ima interes i znanje da pokree proizvodnju.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, freethrow said:

Ma ok je Miša, ne znam za tu priču, ali ekonomiju srpsku jako dobro poznaje i opisuje. Nisam ni kačio tekstove zato što su u njima ne znam kakva otkrovenja, nego zato što je na jednostavan način opisan destruktivni i besmisleni sistem subvencija strancima uz potpuno gaženje domaćih firmi (osim probranih državnih miljenika) i, pre svega, radnika.

 

Od svih vesti koje se objavljuju i komentarišu i ovde, čudi me da baš Mišine tekstove nećeš da klikneš, nego komentarišeš upisa sa linkovima...

 

Ne klikćem ni na kakve linkove ili klipove, ni našta sa neta. Samo čitam šta je neko lično napisao. Ako je to moj otklon, ybga.

Link to comment
Share on other sites

Pre svega treba videti sta kazu makroekonomski pokazatelji, a ne necije subjektivno misljenje.

Za pocetak, dinar je stabilan u odnosu na evro (jer je "ispeglan" u odnosu na evro ), evo vec pune dve godine! "Kvrcnes" na google "rsd to euro" i izbije ti grafikon! "Kvrcnes" na max. i vidis kako se taj odnos istorijski kretao i vidis jedan prilicno stabilan odnos u poslednjih, rekoh oko 2 godine! 

Eto, to ne moze biti los rezultat. Postoji stabilnost nacionalne valute. 

Link to comment
Share on other sites

DATE VALUE CHANGE, %
2018 2.0 -37.40 %
2017 3.1 179.06 %
2016 1.1 -19.40 %
2015 1.4 -33.14 %
2014 2.1 -72.94 %
2013 7.7 4.97 %
2012 7.3 -34.18 %
2011 11.1 81.30 %
2010 6.1 -24.32 %
2009 8.1 -34.60 %
2008 12.4 106.78 %
2007 6.0

 

Ovo gore je stopa inflacije. Vidimo da je pocevsi od 2014 godine ona vrlo niska. Najniza je bila 2016 - svega 1.1 %. 

Ovo je vec drugi pokazatelj izvesne makroekonomske stabilnosti. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

Ova "stabilnost" dinara me podseti na period 2006-2008 kad je takođe dinar bio ne samo stabilan nego je i jačao u odnosu na evro. A onda kad je došla ekonomska kriza, zveknuo je 20% u roku od tri mesece:

 

image.png.c15607a51f351bd4ca02f67418fe37f1.png

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Darth Bane said:

Pre svega treba videti sta kazu makroekonomski pokazatelji, a ne necije subjektivno misljenje.

Za pocetak, dinar je stabilan u odnosu na evro (jer je "ispeglan" u odnosu na evro ), evo vec pune dve godine! "Kvrcnes" na google "rsd to euro" i izbije ti grafikon! "Kvrcnes" na max. i vidis kako se taj odnos istorijski kretao i vidis jedan prilicno stabilan odnos u poslednjih, rekoh oko 2 godine! 

Eto, to ne moze biti los rezultat. Postoji stabilnost nacionalne valute. 

 

Pa da, zapravo Jorgovanka i Vučić rade jako dobar posao. Silly me... 😍

Link to comment
Share on other sites

GDP growth: 5.5%(2005), 4.9%(2006), 5.9%(2007), 5.3%(2008)

 

Uglavnom sve vec vidjeno 2005-2008, kurs stabilan pa cak i dinar jaca prema evru, rastu plate, GDP raste, cene nekretnina idu u nebo, zaduzenost drzave pomalo opada itd., reklo bi se brojke ne lazu i bas je krasno u zemlji Srbiji.

 

Jedino sto ove sjajne brojke ne pokazuje da nakon par godina veselja u kafani stigne konobar da naplati racun pa onda zaboli glava. Samo jedan mali primer:

https://www.blic.rs/biznis/vesti/svetska-banka-upozorava-nivo-kes-kredita-u-srbiji-isti-kao-i-stambenih-oko-35/wh86q49

Edited by mrblaf
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mrblaf said:

GDP growth: 5.5%(2005), 4.9%(2006), 5.9%(2007), 5.3%(2008)

 

Uglavnom sve vec vidjeno 2005-2008, kurs stabilan pa cak i dinar jaca prema evru, rastu plate, GDP raste, cene nekretnina idu u nebo, zaduzenost drzave pomalo opada itd., reklo bi se brojke ne lazu i bas je krasno u zemlji Srbiji.

 

Jedino sto ove sjajne brojke ne pokazuje da nakon par godina veselja u kafani stigne konobar da naplati racun pa onda zaboli glava. Samo jedan mali primer:

https://www.blic.rs/biznis/vesti/svetska-banka-upozorava-nivo-kes-kredita-u-srbiji-isti-kao-i-stambenih-oko-35/wh86q49

U tom periodu svuda u svetu je rastao "balon nekretnuna" pa i u Srbiji. Ovog puta to nije tako. U Evropi, ima nekog rasta ali on je vise anemican, balon je "pukao" vec odavno ... cini se da su ovoga puta fundamenti dobri. Jako se puno ulaze u infrastrukturu, sto je veoma bitno za dalji rast i razvoj. I "the last but not the least" - Srbija je cini se odskocna daska Kinezima za dalje investicije u ovom delu sveta u okviru inicijative " one belt one road". To je "game changer"! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

 Srbija je cini se odskocna daska Kinezima za dalje investicije u ovom delu sveta u okviru inicijative " one belt one road". To je "game changer"! 

 

To i ja pričam, od početka. Kinezi su tu. Maltene kao što kučići "zapišavaju" svoje teritorije, tako i Kinezi po malim hridima u South China Sea prave aerodrome a zemlju da ih naspu dovoze brodovima iz Kine. A tu su. A pre ih nije bilo. Onda postaje njihovo. A komercijalne vodene površine se uvećavaju time za svako tako napravljeno njihovo ostrvo za veličine Jadrana. Jedno po jedno...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

To i ja pričam, od početka. Kinezi su tu. Maltene kao što kučići "zapišavaju" svoje teritorije, tako i Kinezi po malim hridima u South China Sea prave aerodrome a zemlju da ih naspu dovoze brodovima iz Kine. A tu su. A pre ih nije bilo. Onda postaje njihovo. A komercijalne vodene površine se uvećavaju time za svako tako napravljeno njihovo ostrvo za veličine Jadrana. Jedno po jedno...

Ja sam video sta rade u Sihanoukvillu, Cambodia. To sto sam video - meni je dovoljno.

Njima su baze: Cambodia za Jugoistocnu Aziju, Srbija za Evropu i Etiopija za Afriku! 

Premda, bice tu dosta ljudi koji ce se "debelo" opariti na tome! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

...

Premda, bice tu dosta ljudi koji ce se "debelo" opariti na tome! 

 

Pa čak i ne mislim da će biti nekog značajnog mita i korupcije. Dovedu svoju fabriku ili šta već, dobiju povoljne aranžmane (kao u Srbiji) i nemaju neki veliki deal sa vlastima osim da se vlasti hvale dovođenjem nove fabrike. Ko je trebao da plati mito nekome u Srbiji da se otvori ona kineska fabrika guma u Zrenjaninu? Jedino ako je Srbija nekome nešto platila, u št ane verujem.

 

Lokalci (srpska vlast) presrećni da je neko uopšte došao da tu nešto otvori i zaposli ljude, poslovi kakvi takvi, opet poslovi. Mislim da niko od srpskih vlasti nije dobio ni dinara u džep.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Pa čak i ne mislim da će biti nekog značajnog mita i korupcije. Dovedu svoju fabriku ili šta već, dobiju povoljne aranžmane (kao u Srbiji) i nemaju neki veliki deal sa vlastima osim da se vlasti hvale dovođenjem nove fabrike. Ko je trebao da plati mito nekome u Srbiji da se otvori ona kineska fabrika guma u Zrenjaninu? Jedino ako je Srbija nekome nešto platila, u št ane verujem.

 

Lokalci (srpska vlast) presrećni da je neko uopšte došao da tu nešto otvori i zaposli ljude, poslovi kakvi takvi, opet poslovi. Mislim da niko od srpskih vlasti nije dobio ni dinara u džep.

 

 

Ma ne to! Ali recimo prodaja zemljista! 

Kinezi placaju ko ludi! Ako oce nesto da sagrade na tvom placu - ti lupnes neku cenu, neki cak i zajebancije radi - a oni kazu:" Moze"!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

P. S. Ali interesantno je , yoyogi, da Kinezi nisu uspeli da "osvoje" Thailand!? 

Za Vijetnam mi je jasno - postoje neke istorijske nesuglasice, ali Thailand? Znaci li to da je Thailand pro- Western?

 

Brzo pišeš, ne postizavam da razgovaram tim tempom.

 

Da ovo prvo razjasnimo. Vladajući Thai, vlasnici svih većih preduzeća i banaka su Kinezi, potomstvom. Pa i sam kralj Thai je jedan od njih. Svi "belokožni" Thai su potomci Kineza, migranata od pre 200 godina. Thai nije pro-western, daleko od toga, više kao nemoj komunizam da nam uvozite.

 

To su ti, danas  Thai,  koji  su izrazito antikomunistički, pa i oni koji su poreklom Kinezi. Thai je bila jedina zemlja koja je napravila Utapao aerodrom u Pattaya da sa njega poleću B-52 avioni puni smrti da je izruče  na komunistički Vjetnam. Tako 10 godina, svaki dan, po nekoliko puta.

Za uzvrat, Ameri su im napravili autoputeve svetske klase koji su otvorili prethodno zaboravljene regione do neslućenih razmera. Mislim da su autoputevi u Thai bolji od američkih (u američkom lokalu). A Ameri ih napravili (platili, nisu oni radili na njima).

 

Osim ideoloških razlika sa Vjetnamom, Thai imaju i geografsku prednost. Imaju deep sea harbours gde veliki kontejnerski brodovi mogu da pristanu i utovare težak i vredan teret, kao automobile. Vijetnam to nema, plitko more, kod njih laki tereti  nike patike i odeća.

 

Nisam nikada video po Thai štampi ikakve vesti ili zanimanje za Vijetnam. Kao da Vietnam ne postoji, taman posla neka konkurencija.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Darth Bane said:

Ma ne to! Ali recimo prodaja zemljista! 

Kinezi placaju ko ludi! Ako oce nesto da sagrade na tvom placu - ti lupnes neku cenu, neki cak i zajebancije radi - a oni kazu:" Moze"!!! 

 

Pre bih rekao kupuju šta im je ponuđeno. Kupuju i Arapi zemlju , u bescenje po Srbiji. Ne plaćaju Kinezi više od toga.

Srbija se otvorila za prodaju. Ništa onda kriviti kupce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...