Jump to content

Investicije na Balkanu


Amigo

Recommended Posts

16 minutes ago, sreta-steta said:

to sto ti "vidis" nekako se ne vidi u ciframa. Ono sto excel vidi je sledece: 

GDP growth rate: 2,71%;

Population growth rate: -1,2%; 

Fertility: 1,42

Sta ovo znaci? Da ti konobari nisu iz Hrvatske, vec ex SFRJ, a posto ih nema ni okolo, uskoro ce to biti Filipinci. Posto je ljudi sve manje, projekcije za GDP su sve gore. A posto se ne radja dovoljno dece, ovo se dugorocno zove odumiranje nacije. 

E sad, da bi stvari bile jasnije, valja ih uporediti sa nekom drugom zemljom. Meni opet pada na pamet Slovacka jer je umnogome slicna Hrvatskoj (a i Srbiji, ali to sad nije tema). Dakle da vidimo:

GDP growth rate:  4,6%

Population growth rate: +0,2%; 

Fertility: 1,57

Dakle, oni rastu duplo brze, pate od starenja stanovnistva, ali tu nema nekih vecih migracija u zemlje EU vec je prirodan proces od kojeg pati cela zapadna Evvropa. In a long run, oni ce ili morati da se kreshu vise (pardon my French) ili da olabave sa migracijama, ali to je vec drugi  par rukava. 

 

To su surove cifre, a demografija je ipak igra brojeva. Sledeci put kad narucis makijato na Stradunu, uzivaj kao da je poslednji jer vrlo moguce da ce sledeci sluziti Indijac/Filipinac. 

 

Naravno da Slovačka raste duplo brže, na totalni drugačiji način od HR su odgovorili na krizu 2008god.

Mi smo jedina zemlja "nove EU", koja je na krizu odgovorila dizanjem poreza, maltretiranjem malih privatnika i obrtnika, dizanjem cijena svih režija (struja,voda,plin,gorivo,), dizanjem trošarina, dizanjem nameta, itd

 

Slovaci su se riješili socijalističkih politika a u HR još uvijek jašu na krilima "pravednije raspodjele" sredstava.

 

Ali vratimo se na kavu, pijem esspreso.

Prvi puta ako neću biti zadovoljan sa uslugom, neće više dobiti niti kune od mene.

Pa može on zapošljavati i Marsovce za konobare.

 

Napokon da ljudi moraju pripaziti na radnika

EU je zakon

 

p.s. da se nadovežem na brojeve.

Prije ulaska u EU, redovito je bilo 100.000 radnika koji su radili a nisu primali plaću.

Nije donesen niti jedan zakon, da se spriječi takvo ponašanje poslodavaca.

 

Ajde sada pronađi poslodavce koji se tako ponašaju prema radnicima

EU je zakon, opet

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

Sledeci put kad narucis makijato na Stradunu, uzivaj kao da je poslednji jer vrlo moguce da ce sledeci sluziti Indijac/Filipinac. 

Vec mi se u hotelu Union u Ljubljani desilo pocetkom prosle godine da mi kafu uz dorucak posluzi konobarica Filipinka. Nije bila nista losija od one koju mi je 1994. na istom mjestu posluzila konobarica Bosanka.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Beonegro said:

Bane, nisu ti rekli da je Dzizuz karakter iz fikcije? Ili stvarno mislis da je postojao i pravio cuda tipa pomijeranja zeljeznickih stanica iz centara gradova?

Znaci nije dobar ni Isus?! Dobro, evo nesto prizemnije, ovozemaljsko: citajte Svetu Basaru! Po 10x dnevno dok vam se ne utuvi u glavimu citajte sta Sveta Basara pise! 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Znaci nije dobar ni Isus?! Dobro, evo nesto prizemnije, ovozemaljsko: citajte Svetu Basaru! Po 10x dnevno dok vam se ne utuvi u glavimu citajte sta Sveta Basara pise!

I Basara iseljava zeljeznicke stanice iz centara?! 😮

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, demag said:

 

Naravno da Slovačka raste duplo brže, na totalni drugačiji način od HR su odgovorili na krizu 2008god.

Mi smo jedina zemlja "nove EU", koja je na krizu odgovorila dizanjem poreza, maltretiranjem malih privatnika i obrtnika, dizanjem cijena svih režija (struja,voda,plin,gorivo,), dizanjem trošarina, dizanjem nameta, itd

"Vas" ubijaju penzioneri, bas kao i Srbiju. Odnos zaposlenih i penzionera bi trebalo da bude 2:1, a obe drzave se opasno priblizavaju tome da je broj zaposlenih bude jednak broju penzionera.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, DJORDJE said:

"Vas" ubijaju penzioneri, bas kao i Srbiju. Odnos zaposlenih i penzionera bi trebalo da bude 2:1, a obe drzave se opasno priblizavaju tome da je broj zaposlenih bude jednak broju penzionera.

 

Penzioneri (oni obicni ko doceka penziju)  nisu toliko skupi. Ubijaju ih rodjaci i “kraduckanje” na veliko. 

 

Gde se bre ljudi svi odmah uhvatite “socijale”, a veliki lopovluk prolazi ispod radara. Skoro trideset godina od srafa do lokomotive. 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Plavi Golub said:

 

Penzioneri (oni obicni ko doceka penziju)  nisu toliko skupi. Ubijaju ih rodjaci i “kraduckanje” na veliko. 

 

Gde se bre ljudi svi odmah uhvatite “socijale”, a veliki lopovluk prolazi ispod radara. Skoro trideset godina od srafa do lokomotive. 

 

I bez tog lopovluka sistem u kojem jedan zaposlen vuce jednog penzionera je neodrziv. Znaci novac od raznih poreza ce morati da se koristi za odrzavanje tog fonda. U Srbiji su "socijala" i oni zaposleni po raznim drzavnim firmama, a ima ih mnogo vise nego sto bi trebalo da ih bude.

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj samo emigraciju zadnjih godina, pa i decenija. Dobar deo tih ljudi pomazu deca. I nasuprot bejbibumerima na zapadu, balkanski odlaze u vecna lovista ranije nego generacije njihovih roditelja. Ne stignu ni do takve penzije. Ostavile su devedesete strasan trag na zdravlje sadasnjih ili skoro penzionera.

 

Mislim da je vecina svesna toga o cemu pises i oni koji mogu da priuste uplacuju privatne fondove i mogu samo da se nadaju da sa njima nece biti taknuto-maknuto, kao Slobin zajam.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

"Vas" ubijaju penzioneri, bas kao i Srbiju. Odnos zaposlenih i penzionera bi trebalo da bude 2:1, a obe drzave se opasno priblizavaju tome da je broj zaposlenih bude jednak broju penzionera.

 

Ubija nas kupovanje socijalnog mira.

 

To se da riješiti jako efikasno i jako brzo

Glavna poluga bi trebala biti isplata bruto plaća na račun zaposlenog, pa neka država šalje uplatnice za mirovinsko, zdravstveno itd

 

Ovako ljudi niti nemaju percepciju, koliko košta država i kakav to učinak ima na investicije, visinu plaće itd

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Plavi Golub said:

 

Penzioneri (oni obicni ko doceka penziju)  nisu toliko skupi. Ubijaju ih rodjaci i “kraduckanje” na veliko. 

 

Gde se bre ljudi svi odmah uhvatite “socijale”, a veliki lopovluk prolazi ispod radara. Skoro trideset godina od srafa do lokomotive. 

 

 

Slazem se potpuno. Kradja je osnovni razlog svega loseg u drustvu. Pokradene su milijarde i milijarde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJORDJE said:

"Vas" ubijaju penzioneri, bas kao i Srbiju. Odnos zaposlenih i penzionera bi trebalo da bude 2:1, a obe drzave se opasno priblizavaju tome da je broj zaposlenih bude jednak broju penzionera.

Treba da bude 5:1.  U Japanu je 3:1 i novozaposleni paniče kada na njih dođe vreme biće 2:1 i da za njih ništa neće biti.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Yoyogi said:

Treba da bude 5:1.  U Japanu je 3:1 i novozaposleni paniče kada na njih dođe vreme biće 2:1 i da za njih ništa neće biti.

Taj odnos 5:1, ne znam da li negde egzistira, ali bi bio perfektan za jačanje fondova, investiranje i sl. a mislim da je 3:1 granica rentabilnosti i, ako mogu tako da kažem, normalne održivosti. Naravno uz domaćinsko raspolaganje sredstvima....

https://www.pio.rs/lat/osnovice.html

Link to comment
Share on other sites

PIO i Katastar su 2 institucije u  kojima se drze barikade prema bilo kom vidu napredovanja.

  1. PIO: I dalje nece da se povezu sa Poreskom Upravom i preuzmu od njih uplate i staz, vec traze Overeni M4 obrazac.
  2. Katastar: ne moze ni posle x godina od podnosenja prijava za legalizaciju da donese resenja o istim i azurira podatke.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

PIO i Katastar su 2 institucije u  kojima se drze barikade prema bilo kom vidu napredovanja.

  1. PIO: I dalje nece da se povezu sa Poreskom Upravom i preuzmu od njih uplate i staz, vec traze Overeni M4 obrazac.
  2. Katastar: ne moze ni posle x godina od podnosenja prijava za legalizaciju da donese resenja o istim i azurira podatke.

 

PIO je počeo da peuzima podatke od Poreske, ona naredne godine, možda čak i od ove, neće trebati M4 da se podnosi.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Constantin said:

Taj odnos 5:1, ne znam da li negde egzistira, ali bi bio perfektan za jačanje fondova, investiranje i sl. a mislim da je 3:1 granica rentabilnosti i, ako mogu tako da kažem,

Taj odnos 5:1 pa i više je bio posle ratova ili u naglom razvoju (Kina), možda je bilo i u SFRJ 1960-1970ih.

 

U Japanu je već (neobavezno) podignuta granica na 70 godina. Normalno je 60. godina pa prva penzija dođe kada se napuni 65. Pet godina bez prihoda, ko je bio u Japanu video je da su svi taksisti starci. To je jedan od poslova koje rade dok čekaju prvu penziju.

Toyota ih pošalje u penziju sa 60 a da ne bi vozili taksi, ponovo ih zaposli ali za početničku platu (koja je kao i taxi) da rade nešto za šta treba iskustvo, mada ne isti bivši posao.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Yoyogi said:

Taj odnos 5:1 pa i više je bio posle ratova ili u naglom razvoju (Kina), možda je bilo i u SFRJ 1960-1970ih.

 

U Japanu je već (neobavezno) podignuta granica na 70 godina. Normalno je 60. godina pa prva penzija dođe kada se napuni 65. Pet godina bez prihoda, ko je bio u Japanu video je da su svi taksisti starci. To je jedan od poslova koje rade dok čekaju prvu penziju.

Toyota ih pošalje u penziju sa 60 a da ne bi vozili taksi, ponovo ih zaposli ali za početničku platu (koja je kao i taxi) da rade nešto za šta treba iskustvo, mada ne isti bivši posao.

Koje je to iskoriscavanje i nepostovanje starih ljudi! Koliki je minimalac u Japanu?

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mrd said:

Koje je to iskoriscavanje i nepostovanje starih ljudi! Koliki je minimalac u Japanu?

Kakvo iskorišćavanje? Pa oni su u penziji, to baš ako oni hoće da rade, to ima za njih.

 

Minimalac, zaokruženo crnim, 1,521 US$.

 

2019jpmacwages01.jpg

 

Za koje pare rade krupijei u Las Vegasu, 85 godina stari? 6 dolara na sat.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Yoyogi said:

Toyota ih pošalje u penziju sa 60 a da ne bi vozili taksi, ponovo ih zaposli ali za početničku platu (koja je kao i taxi) da rade nešto za šta treba iskustvo, mada ne isti bivši posao.

E, da, šta je ta fora u Japanu sa otpuštanjem sa 60 godina? Otkud taj običaj? I šta se dešava ako neko ne može ili neće da traži novi posao u tim godinama, da li ima umanjenu penziju kad napuni 65? Da ne budem pogrešno shvaćen, ja nemam ništa protiv ideje da se radi do poznih godina, mislim da ću raditi dok god neko bude htio da me trpi, prosto mislim da će mi biti ljepše da budem okružen mlađim i pametnijim ljudima od sebe nego da sjedim kući, rešavam ukrštenice ili okopavam baštu.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Beonegro said:

E, da, šta je ta fora u Japanu sa otpuštanjem sa 60 godina? Otkud taj običaj? I šta se dešava ako neko ne može ili neće da traži novi posao u tim godinama, da li ima umanjenu penziju kad napuni 65? Da ne budem pogrešno shvaćen, ja nemam ništa protiv ideje da se radi do poznih godina, mislim da ću raditi dok god neko bude htio da me trpi, prosto mislim da će mi biti ljepše da budem okružen mlađim i pametnijim ljudima od sebe nego da sjedim kući, rešavam ukrštenice ili okopavam baštu.

 

Zašto se to zove otpuštanje? To je penzija posle navršenih 40 godina radnog staža ili 60 godina života. Moji roditelji su otišli u penziju kada su im se stekli uslovi (baš tako, sa 55 i 60 godina života) , nisu otpušteni.

 

U Južnoj Koreji je 50 godina. Tamo su mnogi dobri za još najmanje 10 godina rada pa to i rade - nađu novi posao.

 

Kod mene u firmi je 63 godine starosti da se ode u penziju. Može da se radi do 67-me ko hoće, bez teranja u penziju ili ponovno zapošljavanje. Znam jednoga koji je došao iz Fujitsu kada je penzionisan sa 60. godina i ostao 3 godine dok nije stigao do 63. što je pravilo u firmi.

Državne službe su tu striktne - 60 i gotovo. Imaju ta pravila i stare firme kao Fujitsu, pravila koja datiraju iz decenija kada je priliv novih bio redovan.

 

Na kraju, posle 60. godine efikasnost počne naglo da opada a taj je na najvećoj plati do koje je dogurao u životu, postane preskup za ono što mu je od sposobnosti preostalo.

Šta da kapetan putničkog aviona, koji idu u penziju sa 55, hoće da radi do 75-te?  (njima su u Japanu produžili do 60-te). To bi dohvatila štampa i moglo bi da upropasti firmu kada se pročuje.

 

Još, masa poslova (rudnici, gumare, valjaonice...) i nisu mesta na kojima bi neko ostao da radi minut duže nego što je neophodno.

 

U ćerkinoj školi ima 12 autobusa, sve ih voze starci koji su bili vozači turističkih coach. Firme im jednostavno ne daju da nastave zbog bezbednosnih i marketinških razloga. Iznajmljivanje autobusa i vozača školama se tretira kao taxi usluga i tu može do 65-te.

 

Znaju to i sami penzioneri. Godine 2018. su u Japanu sami vratili (otkazali) 330 hiljada vozačkih dozvola. To otkazivanje je bilo "normalno" i stajalo je na 30 hiljada godišnje 2005. Za 13 godina je skoro 12 puta veće.

To je nateralo proizvođače kola u paniku, zauvek izgubljene mušterije, daj udešaje kao samo-parkiranje, prepoznavanje koje je svetlo na semaforu...da kupe bar još jedna kola pre nego što odu.

Edited by Yoyogi
spelling
Link to comment
Share on other sites

@Yoyogi pitao sam zato što si u postu prije 5 sati napisao "normalno je 60. pa prva penzija dođe sa 65", pa sam shvatio da pravo na penziju imaš sa navršenih 65 godina. Penzionisanje sa 60 godina mi je djelovalo baš jako rano, i u poređenju sa evropskim državama i u poređenju sa dužinom životnog vijeka u Japanu. 

Da se vratim na diskusiju, u Japanu stvarno ljudi imaju pravo na punu penziju sa 60 godina, ukoliko imaju 40 godina staža?

 

EDIT: pitam i zato što su mi te neke stvari koje pišeš stvarno egzotične, recimo u Francuskoj su penzioneri najveći potrošači i dosta se toga prema njima podešava, bogata predgrađa Pariza tipa Neuilly en Seine su puna medikalizovanih rezidencija koje su na najboljim lokacijama, ne može pošten arbajter ni stan da kupi od penzosa koji su sve okupirali, imaju neka pomalo suluda prava tipa da posle navršenih 65 godina dobijaju doživotnu vozačku (kod nas moji roditelji moraju svake godine na pregled da bi im produžili vozačku), kolegi je tako bakica od 82 godine koja je zaspala za volanom potpuno trešovala parkiranog Mercedesa SLK i još pobjegla, slučajno je vidio neki komšija i javio policiji 😄 

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

Bilo je to ranije postovano.

 

Da pojednostavimo, da uzmemo samo državne službe i firme koje imaju ista pravila.

 

U penziju se ide sa 60. godina a penzija stiže kada se napuni 65. Sa odlaskom u penziju, dobije se otpremnina koja je 40 x poslednja bruto plata i na to se plati porez.

Dao sam bio i primer da je kolegin otac koji je bio policajac dobio po tadašnjem kursu skoro pola miliona dolara otpremnine.

Onda nije hteo da sedi i krcka otpremninu dok penzija ne počne da stiže (5 godina bez prihoda)  i zaposlio se kao obezbeđenje u nekoj banci. Kada je napunio 65 onda je definitvno otišao.

 

Jeste, 40 godina staža i 60 godina puna penzija.

 

Puna (državna) penzija je mala, 700 dolara, svako ima jos i svoje privatne uplate da ga digne do 1,500-2,200$ pa još ta otpremnina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...