Jump to content

Investicije na Balkanu


Amigo

Recommended Posts

On 6/15/2019 at 5:23 AM, Div said:

Na znam postoje li negde tačni podaci koliko je ljudi otišlo iz srbije tražeći posao, bolje uslove za učenje, rad, život. Polako u Srbiji počinje da se uočava problem nedostatka radne snage, kako visokokvalifikovane tako i nekvalivikovane ili niže kvalifikovane. Nije to posledica bolje poslovne klime, to je gobitak nade i bežanje odavde. To, što se nekoj stranoj firmi da besplatna lokacija, često uredi i posebna infrastruktura, daju poreske pogodnosti na više godina da bi se zaposlilo nekoliko stotina radnika, uglavnom na najjednostavnijim poslovima, za platu od par stotina evra, govori o kvalitetu investicija. Kažu, donose nove tehnologije u Srbiju, koje tehnologije, motanja kablova, štafljenja i pakovanja delova. Neka ova ZF bude i izuzetak, ne znam njihove motive da ovde otvore fabriku, ali to ne menja osnovni utisak, dajemo više nego što dobijemo da bi imali privid prosperiteta, sve je to nastavak politike prdhodne i one pre predhodne vlasti. Nema ozbiljnog poboljšanja poslovnog ambijenta, u dobru poslovnu sredinu investitori sami dolaze, ne treba niko da ih "dovodi".

 

Da dopisem na ovo.

 

Motiv je finsnsijski, niske plate. Problem je sto tu dolaze relativno jednostavne stvari gde je mali prostor za napredak.

 

Drugacije bi bilo da prebacuju Competance centre kao sto to rade u Ceskoj ili Rumuniji.  Medjutim nebivanje u EU je veliki problem zbog komplikovanja poslovanja.

 

Kako stvari stoje ni «rat» niskog intenziteta izmedju Amera i Rusa (AV sa Pompeom, a ona JuL boodala u Rostovu) u nasem dvoristu ne ide na ruku ulasku normalnog kapitala koji investira na duzi rok i u skupe stvari.

 

I na kraju opsti svinjac jos uvek lezi i lokalnim biznismenima i politicarima. 

 

Ogroman i vrlo potcenjen problem je i tek ce da bude poprilicno propala infrasruktura, tako da se sve nagurava u okolinu Beograda i Novog Sada. Ili tu negde 100-150km.

 

Tako da @Amigo daleko si. Nije slika dovoljno ostra odatle. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

...

.

3 hours ago, Div said:

... 

 

 

Sto rece neko - 'tek kad vidim velikane malih naroda, shvatim koliko su mali'.

:classic_laugh:

Kako ce neki vukojebinac da sakrije poderani tur, raspadnute opanke ako se ne bude prikrivao nekim laznim istorijskim sjajem / velicinom?

Podji samo od imena ulica, pa aerodroma, grcevitog i histericnog svojatanja teritorija, sugavog istorijskog nasledja, likova koji su pobegli odavde i proculi se u svetu i sve ce biti jasnije. 

Imao si ti ovde i neke, reklo bi se, pametne likove, evropski orijentisane - pa nisu izdrzali, podlegli tom sindromu, naricali o 'zlehudoj sudbi malog naroda / male knjizevnosti / malog jezika'. Vise su potrosili papira na kuknjavu, nego da napisu nesto i, eventualno, ga proslave.

:ajme:

No, tu se u punoj meri ispoljilo ogranicenje.

Eto, neko je samo osudjen da bude drvo u civilizacijskoj vatri, ili fertilajzer na pepelistu, gde ce izrasti drugo, bolje.

 

---------------------------

 

PS.

Oko investicija.

Ne znam na osnovu cega neko ocekuje da ce ovde doci belosveCka firma i odmah dati 1000 evritja platu?

Kome? Zasto? Zato sto neko mora od necega da zivi?

Pa to je njegov problem, a ne investitorov.

 

To sto drzava mora da, takorekuc, potplacuje investitora samo svedoci koliko je ovaj provizorijum / region potonuo. No, za zablude i ratove se mora platiti puna cena.

 

Nista se ne bi promenilo da sve daju plate po 1000 evritja i vise. To bi samo stvorilo lazne nade. Plata se zaradjuje, ona se ne 'dobija'. Ako poslodavac oceni da je 300-500 evritja dovoljno, on ce toliko i platiti. Zasto bi se razbacivao a dobio neizvestno sta?

 

Zasto bi on radio tud posao, kad 'drzava' ne radi svoj? Koliko godina je proslo od '2000?

Koliko godina se seiri, mahnita i inati sa svima? Koliko godina ne rade neki zakoni, pravila poslovanja, principi koji su vazeci u drugim mestima? 

 

A svi hoce platu od 1000 evritja?

:roflmao:

Sta ce im to, uopste? Zar im nije dovoljno 'srpsko kosovo / namastiri / velikani' pa i 'majcica rusija?

Eto poklonila neko zardjalo gvozdje. Mozda i to neko smatra za investiciju?

Sumnjam da ce to dati bilo kakav rezultat.

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

Ne shvataju da je zbog tog mahnitanja doslo vreme za naplatu! 

A to je motanje kablova za 300-400 evrica. 

Btw i Srbija, a bogami i ostali u regionu, tek treba da se dokazu i kao jeftina radna snaga. 

A ako se mahnitanje nastavi - izgubice i to motanje kablova. Investitor ce otici. I sta onda???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Nije pretnja. To je iz Biblije. Isus Hrist je to rekao. 

Bane, nisu ti rekli da je Dzizuz karakter iz fikcije? Ili stvarno mislis da je postojao i pravio cuda tipa pomijeranja zeljeznickih stanica iz centara gradova?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darth Bane said:

Nije pretnja. To je iz Biblije. Isus Hrist je to rekao. 

 

Dakle malo Maksa Vebera, malo Biblije 😀

I’ve got it. Ti jos malo kao lifecoach. 

 

Odahnem kad pomislim da su Tarabici za mene amateri. Tu i tamo mi bude zao ovih sto opetovano zgaze na iste ili slicne vile i dobiju drzalom po nosu, ali hbg i to je zivot.

 

Ajde, ziv bio odoh ja da Amigu ne istrolujem temu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Plavi Golub said:

 

Da dopisem na ovo.

 

Motiv je finsnsijski, niske plate. Problem je sto tu dolaze relativno jednostavne stvari gde je mali prostor za napredak.

 

Drugacije bi bilo da prebacuju Competance centre kao sto to rade u Ceskoj ili Rumuniji.  Medjutim nebivanje u EU je veliki problem zbog komplikovanja poslovanja.

 

Kako stvari stoje ni «rat» niskog intenziteta izmedju Amera i Rusa (AV sa Pompeom, a ona JuL boodala u Rostovu) u nasem dvoristu ne ide na ruku ulasku normalnog kapitala koji investira na duzi rok i u skupe stvari.

 

I na kraju opsti svinjac jos uvek lezi i lokalnim biznismenima i politicarima. 

 

Ogroman i vrlo potcenjen problem je i tek ce da bude poprilicno propala infrasruktura, tako da se sve nagurava u okolinu Beograda i Novog Sada. Ili tu negde 100-150km.

 

Tako da @Amigo daleko si. Nije slika dovoljno ostra odatle. 

 

Imao sam prilike da sedim sa ljudima koji su otvarali fabrike ovde kao outsource svojih pogona u DE i AT. Motiv je jeftina radna snaga i to nisko kvalifikovana. Usteda koja se pravi je oni te iste ljude placaju po 1000-1500eur, ovde je to max 500 (bruto) plus podsticaji koje Srbija daje celu stvar prave visoko isplativom. 

E sad... koliko je to dobro nisam siguran. Ono sto je glavni problem je da ne postoji nikakav knowledge transfer. Ti ljudi bukvalno srafe 2 srafa i to je sve. Nema tu nekog napretka u smislu osvajanja novih tehnologija, sticanja znanja, itd... Sto ima za rezultat da VKV radna snaga i dalje odlazi iz zemlje i da iako smanjujemo nezaposlenost, ipak uspevamo da kao nacija postajemo sve gluplji. 

Postoje i drugaciji primeri naravno: NCR, Stada su oni kojih ja mogu da se setim jer su vezani za moju struku, ali tu se Srbija susrece sa drugim problemom: ponuda je vrlo, vrlo ogranicena. Da bi se postala sila za shared service centre, zemlja mora da bude ili velika (Poljska, Rumunija) pa da to dolazi prirodno, ili da se ceo proces podredi tome pocev od skolovanja, pa do olaksavanja poslovanja, zaposljavanja (Ceska, Slovacka). Kasnije se to vraca, visestruko. Na primer negde sam procitao da je Poljska medju vodecim zemljama u broju pokrenutih start upova. 

Bez da ulazim u politiku (a to je pitanje koliko se isplati vlasti da ima pametnije gradjane), nisam siguran koliko je to put kojim Srbija moze da ide. Ja mislim da nas u najboljem slucaju ceka sudbina Hrvatske a to je stagnacija. Jednostavno to je rezultat kada se neke stvari rade sa zakasnjenjem od 20 godina i to se rade nakaradno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Geografski gledano Poljska do Vroclava i Krakova su oblasti koje su istorijski «isle» tamo vamo, od Nemaca do Poljaka. Neke su tek na referendumu posle I svetskog rata pripale Poljskoj, s tim sto je gradsko stanovnistvo u npr Glivicama (nemacki Glajvinc) zelelo da ostane u Nemackoj, ali su sela presudila. To su oblasti sa kojima ce Nemci “prirodno” i lako da posluju.

Stanovnistvo u dobroj meri govori nemacki, ako ne onda ga razume. To je velika stvar. I mentalitet im je drugaciji, nije kabadahijski.

 

U kombinaciji kroni kapitalizma  na Balkanu (mentalitet Orbane care i tako to..hint  procackati malo o biznisu familije i frendova i koriscenju EU fondova) i poluorjentalnog mentaliteta, a bez obale Srbija je nadrljala ukoliko ne udje u EU po hitnom postupku.

 

Svi iznenadni politicki projekti u Srbiji su bili utemeljeni da se porodicno profitira na drzanju tog naroda u uslovima rezervata, jer ljudi koji bi da investiraju i sl. imaju odstupnicu na vise strana. Mozes to uporediti sa sportistima koji dodju da investiraju u domovinu na nacin na koji ne bi u ludilu mogli nigdeu svetu. 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, sreta-steta said:

 

Imao sam prilike da sedim sa ljudima koji su otvarali fabrike ovde kao outsource svojih pogona u DE i AT. Motiv je jeftina radna snaga i to nisko kvalifikovana. Usteda koja se pravi je oni te iste ljude placaju po 1000-1500eur, ovde je to max 500 (bruto) plus podsticaji koje Srbija daje celu stvar prave visoko isplativom. 

E sad... koliko je to dobro nisam siguran. Ono sto je glavni problem je da ne postoji nikakav knowledge transfer. Ti ljudi bukvalno srafe 2 srafa i to je sve. Nema tu nekog napretka u smislu osvajanja novih tehnologija, sticanja znanja, itd... Sto ima za rezultat da VKV radna snaga i dalje odlazi iz zemlje i da iako smanjujemo nezaposlenost, ipak uspevamo da kao nacija postajemo sve gluplji. 

Postoje i drugaciji primeri naravno: NCR, Stada su oni kojih ja mogu da se setim jer su vezani za moju struku, ali tu se Srbija susrece sa drugim problemom: ponuda je vrlo, vrlo ogranicena. Da bi se postala sila za shared service centre, zemlja mora da bude ili velika (Poljska, Rumunija) pa da to dolazi prirodno, ili da se ceo proces podredi tome pocev od skolovanja, pa do olaksavanja poslovanja, zaposljavanja (Ceska, Slovacka). Kasnije se to vraca, visestruko. Na primer negde sam procitao da je Poljska medju vodecim zemljama u broju pokrenutih start upova. 

Bez da ulazim u politiku (a to je pitanje koliko se isplati vlasti da ima pametnije gradjane), nisam siguran koliko je to put kojim Srbija moze da ide. Ja mislim da nas u najboljem slucaju ceka sudbina Hrvatske a to je stagnacija. Jednostavno to je rezultat kada se neke stvari rade sa zakasnjenjem od 20 godina i to se rade nakaradno. 

 

Bio na moru, konobare studenti i studentice iz Niša.

700€/mj

Dva obroka

Spavanje

Prijevoz

To je njihova plaća...realno preko 1000€

Stagnacija*?

 

Vidim mlade ljude kako se trude i vrijedno rade.

Vidim da će odnjeti doma dosta novaca, da se školuju, prehrane, plate režije itd.

 

Napredak a ne stagnacija

A ne ležati i kukati

 

 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, demag said:

 

Bio na moru, konobare studenti iz Niša.

700€/mj

Dva obroka

Spavanje

Prijevoz

To je njihovba plaća...realno preko 1000€

Stagnacija*?

 

Vidim mlade ljude kako se trude i vrijedno rade.

Vidim da će odnjeti doma dosta novaca, da se školuju, prehrane, plate režije itd.

 

Napredak a ne stagnacija

A ne ležati i kukati

 

 

 

Pa to je krasno! Ne?

 

Jer je onaj domaci sa mora koji nije napravio apartman otisao glavom bez obzira u Irsku npr jer nema gotovo nikakvih administrativnih prepreka. Sta misis da li bi ovaj iz Nisa obisao Jadran pa otisao dalje da su te administrativne prepreke iste?

 

A inace ovde su sve lezilebovici i kukumajke osim fan kluba Fridmana na Balkanu.

Kad Evropa bude kao SAD, da svi mogu da se se srle bez vecih prepreka i straha od lokalnih sovinizama balkanski poslodavci ce traziti dobre radnike Gajger Milerovim brojacem.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Pa to je krasno!

 

Jer je onaj domaci sa mora koji nije napravio apartman otisao glavom bez obzira u Irsku npr jer nema gotovo nikakvih administrativnih prepreka. Sta misis da li bi ovaj iz Nisa obisao Jadran pa otisao dalje da su te administrativne prepreke iste?

 

A inace ovde su sve lezilebovici i kukumajke osim fan kluba Fridmana na Balkanu.

Kad Evropa bude kao SAD, da svi mogu da se se srle bez vecih prepreka i straha od lokalnihsovinizama, balkanski poslodavci ce traziti radnike Gajger Milerovim brojacem.

 

Ne vidim ništa loše što ljudi žele raditi. Bilo u HR, Irskoj, Njemačkoj itd

Što bi trebali?

Žicati roditelje pare 

i onda

Kopati nos u državnoj firmi i čekati red za stan?

 

HR poslodavci sada moraju dobro paziti na radnike, još je ostao uteg neradnika u državnim i javnim službama, državnim tvrtkama, agncijama itd.

A i to će se brzo riješiti

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim ni ja. Naprotiv. Vidim trunku problema u zloupotrebi kombinacije  liberalnog kapitalizma i autokratskih uprava  u klasterizovanim evropskim uslovima. Moderni neofeudalizam 500 godina nakon Matije Gubca.

 

Nece uskoro ni drzavne firme imati ko da kopa nos u njima.

 

Ne morate se toilko strecati. Ja jos ne primetih da neko zastupa samoupravljanje i socijaluzam ovde.

 

Link to comment
Share on other sites

@demag nista ja tebe ne razumem. Sta pokusavas da kazes? Da je Hrvatski model tranzicije onaj na koji se treba ugledati? Nadji neke cifre, pa da diskutujemo. Ako je poenta patkometrija izmedju Srbije i Hrvatske  - zaobidji temu. Ovo za konobare je fin uvod za kafansku pricu, a ne za bilo koju fact based diskusiju. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sreta-steta said:

@demag nista ja tebe ne razumem. Sta pokusavas da kazes? Da je Hrvatski model tranzicije onaj na koji se treba ugledati? Nadji neke cifre, pa da diskutujemo. Ako je poenta patkometrija izmedju Srbije i Hrvatske  - zaobidji temu. Ovo za konobare je fin uvod za kafansku pricu, a ne za bilo koju fact based diskusiju. 

 

Baš naprotiv.

Otvaraju se mnoge mogućnosti za zaradu i investicije.

To nema veze sa HR modelom tranzicije, koji je bio loš, nego sa ulaskom HR u EU.

Mladi studenti koji konobare na Jadranu, zaradu od toga će investirati u svoje školovanje, zar ne? 

To je isto investicija, samo je vi ne vidite...nije političar prerezao vrpcu

 

A ovo za konobare je baš najbolji primjer, kako funkcionira tržište.

Restoran gdje rade mladi studenti iz Srbije, napravila je osoba koja je zaradila novce u Njemačkoj i to na identični način kao mladi studenti.

Znači, on je investirao svoju zaradu iz Njemačke u HR.

 

I ne vidim ništa loše u tome a piše se o tome kao o nekoj katastrofi

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Plavi Golub said:

Ne vidim ni ja. Naprotiv. Vidim trunku problema u zloupotrebi kombinacije  liberalnog kapitalizma i autokratskih uprava  u klasterizovanim evropskim uslovima. Moderni neofeudalizam 500 godina nakon Matije Gubca.

 

Nece uskoro ni drzavne firme imati ko da kopa nos u njima.

 

Ne morate se toilko strecati. Ja jos ne primetih da neko zastupa samoupravljanje i socijaluzam ovde.

 

 

Da iz državnih fimi i državnih službi je nastao masovni egzodus.

Ima ih preko 50% viška

 

Baš ti ljudi su glavna prepreka investicijama. 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, demag said:

...

 

A sto tu ne rade 'mladi studenti iz HR' - valjda se i njima otvaraju 'mogucnosti za zaradu i ulaganje u skolovanje'?

:classic_cool:

Niko ne kaze katastrofa, samo se poziva na napise iz medija kako iz 'rvacke radna snaga, i mlade - beze?

 

...

Link to comment
Share on other sites

@demagNe znam sta da ti kazem. Bila, egzodusirala kod privatnika, a onda egzodusirala dalje. 

 

A sve da me ne bi drzali u kocaku (improvizovani kavez za malo vece pilice) i terali da se posipam pepelom jer sam “lenstina”, oni koji ozbiljnog posla nisu videli od seminarskog na fakultetu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kinik said:

 

A sto tu ne rade 'mladi studenti iz HR' - valjda se i njima otvaraju 'mogucnosti za zaradu i ulaganje u skolovanje'?

:classic_cool:

Niko ne kaze katastrofa, samo se poziva na napise iz medija kako iz 'rvacke radna snaga, i mlade - beze?

 

...

 

A tko kaže da studenti ne rade, jednako kao i penzioneri

I da imaju puno bolje plaće, nego prije 5god

 

Ljudi odlaze zaraditi novce, nije to ništa novo u HR.

Pa ja imam preko 50% familije u inozemstvu

 

To što su mediji tada pisali o radnicima na "privremnom radu" a danas o bježanju, to ne bi trebalo zbunjivati ljude.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:

@demagNe znam sta da ti kazem. Bila, egzodusirala kod privatnika, a onda egzodusirala dalje. 

 

A sve da me ne bi drzali u kocaku (improvizovani kavez za malo vece pilice) i terali da se posipam pepelom jer sam “lenstina”, oni koji ozbiljnog posla nisu videli od seminarskog na fakultetu.

 

Niti privatno vlasništvo, niti privatni kapital, još uvijek nisu na ovim prostorima došli na "centralnu ulogu" gospodarstva.

Centralnu ulogu ima država i birokrati koji se brinu o "rapodjeli sredstava", još uvijek.

 

Polagano stvari ispadaju drugačije.

Istina, ljudi odlaze raditi u razne zemlje 

Ali ja vidim kako poslodavci imaju drugačiji pristup prema radniku.

Ne samo plaće, nego i neke druge stvari.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, demag said:

Centralnu ulogu ima država i birokrati koji se brinu o "rapodjeli sredstava", još uvijek.

 

To sto ti zoves drzavom su zemljacki, rodjacki klanovi pokriveni drzavom pro forme koji posluju izmedju sebe po sistemu business as usual dok tupavi narod drze u stanju permanentne anksioznosti, paranoje i animoziteta.

Ni birokrati se vise nista ne pitaju bez direktive iz centrale.

 

 

Drago mi je da vidis svetlo na kraju tunela. Da se nadamo da nije varka.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

to sto ti "vidis" nekako se ne vidi u ciframa. Ono sto excel vidi je sledece: 

GDP growth rate: 2,71%;

Population growth rate: -1,2%; 

Fertility: 1,42

Sta ovo znaci? Da ti konobari nisu iz Hrvatske, vec ex SFRJ, a posto ih nema ni okolo, uskoro ce to biti Filipinci. Posto je ljudi sve manje, projekcije za GDP su sve gore. A posto se ne radja dovoljno dece, ovo se dugorocno zove odumiranje nacije. 

E sad, da bi stvari bile jasnije, valja ih uporediti sa nekom drugom zemljom. Meni opet pada na pamet Slovacka jer je umnogome slicna Hrvatskoj (a i Srbiji, ali to sad nije tema). Dakle da vidimo:

GDP growth rate:  4,6%

Population growth rate: +0,2%; 

Fertility: 1,57

Dakle, oni rastu duplo brze, pate od starenja stanovnistva, ali tu nema nekih vecih migracija u zemlje EU vec je prirodan proces od kojeg pati cela zapadna Evvropa. In a long run, oni ce ili morati da se kreshu vise (pardon my French) ili da olabave sa migracijama, ali to je vec drugi  par rukava. 

 

To su surove cifre, a demografija je ipak igra brojeva. Sledeci put kad narucis makijato na Stradunu, uzivaj kao da je poslednji jer vrlo moguce da ce sledeci sluziti Indijac/Filipinac. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...