Jump to content

In Vino Veritas


lekoviti

Recommended Posts

7 hours ago, DJORDJE said:

Ovo je spansko vino koje sam slucajno otkrio prosle godine i mnogo mi se svidja mada nije u klasi Zdrepceve krvi ili Rojala.:classic_biggrin: Ostala mi jos jedna flasa koju  veceras planiram da zavrsim.

 

 

IMG_0566.JPG

Ovo je odlicno vino. Ja licno vise volim rioje (ili sicilijansko nero d'avola) od bordeauxa, ako govorimo o slicnom cjenovnom rangu.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2019 at 1:56 PM, Beonegro said:

Nema veze koji, svaki koji ima priznanje esnafa da je u tom rangu.

 

Nije baš da nema veze, postoji klasifikacija...

 

https://www.thewinecellarinsider.com/bordeaux-wine-producer-profiles/bordeaux/list-of-current-st-emilion-classifications/

 

O kvalitetu konkretnog vina mogu da dam svoju skromnu ocenu ali samo ako sam ga probao, zato se u ova generalna ocenjivanja nerado upuštam.

 

On 6/23/2019 at 3:55 PM, A sad said:

Nije pro corde Sardone, vec plantazin crnogorski sardone. To je vec dobro vino. Odnos cena kvalitet savrsen. To vino kosta oko 450 dinara. 

 

Stvar ukusa ali meni se crnogorski Chardonnay ne sviđa, prejak mi je nekako, to bi trebalo da bude blago vino. Daleko mi je bolji Rubinov Chardonnay koji je otprilike u tom cenovnom rangu.

 

https://www.rubin.rs/proizvodi/chardonnay/

 

Edited by lekoviti
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, lekoviti said:

 

Nije baš da nema veze, postoji klasifikacija...

 

https://www.thewinecellarinsider.com/bordeaux-wine-producer-profiles/bordeaux/list-of-current-st-emilion-classifications/

 

O kvalitetu konkretnog vina mogu da dam svoju skromnu ocenu ali samo ako sam ga probao, zato se u ova generalna ocenjivanja nerado upuštam.

Iz mog iskustva, koje je naravno totalno amatersko, stvari ne stoje bas ovako kako je napisano u clanku za Grand Cru Classé vina. Generalno je klasifikacija tacna (1er Grand Cru Classé A; Premier Grand Cru Classé B, Grand Cru Classé, Grand Cru), ali u okviru kategorije Grand Cru Classé ne nalazim tolike raspone u cijeni o kojima se ovdje prica, ta vina se u Parizu krecu od 30 do 50 - 60 eura za flasu i imam utisak da je veca razlika izmedju razlicitih berbi, nego izmedju razlicitih proizvodjaca. Ono sto ide po nekoliko stotina (pa i hiljada) eura po flasi su Premier Grand Cru Classé vina, koja nisam probao. U vezi s time zanimalo me misljenje da li su samo Premier Grand Cru Classé vrhunska vina, ali OK, shvatam ako vise volis da pricas o konkretnom vinu.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

image.png.ceb0f32410aeff20f8115a64a5aafe41.png

Clos Saint-Michel Cuvée Reservée 2016 75 cl

A.O.P. Châteauneuf-du-Pape

  • Pays : France
  • Cépage(s) : Grenache Noir, Syrah, Mourvèdre
  • Pourcentage d'alcool : 14,5 % vol
  • Température de service : servir à la température de la cave (14 à16 °C)
  • Conseils culinaires : barbecue, fromages vieux à pâte dure, boeufet agneau, gros gibier à poil
  • Garde : 7 à 8 ans
  • Type de bouchon : bouchon en liège

Couleur: rouge

€ 28,75 /bouteille

 

Kako mi je prijestolonasljednica na ljetovanju u Cévennes, naručio sam buteljku ovog sjajnog Châteauneuf-du-Pape.

Edited by ironside
Link to comment
Share on other sites

...

 

Nije valjda da ces dati preko 30 evritja za to?

 

Bio je na onom 4umu ozzie-lik Indy, on se bavio grojzem / enologijom, pa je jednom napisao - sve preko 10e je cista pljacka.

:wink2:

 

Sumnjam da bih bio u stanju da razlikujem ta vina a da ne trosim barem 1-2 boce nedeljno, a to je preskup sport.

 

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kinik said:

...

 

Nije valjda da ces dati preko 30 evritja za to?

 

Bio je na onom 4umu ozzie-lik Indy, on se bavio grojzem / enologijom, pa je jednom napisao - sve preko 10e je cista pljacka.

:wink2:

 

Sumnjam da bih bio u stanju da razlikujem ta vina a da ne trosim barem 1-2 boce nedeljno, a to je preskup sport.

 

...

 

Može i ovako:

Château d'Yquem 2005 75 cl

A.O.P. Sauternes - 1er Cru Supérieur

  • Pays : France
  • Cépage(s) : Sémillon (80 %), Sauvignon Blanc (20 %)
  • Pourcentage d'alcool : 13,5 % vol
  • Température de service : servir bien frais (8 à 10 °C)
  • Conseils culinaires : desserts, fromages bleus
  • Garde : plus de 10 ans
  • Élevage de 36 mois en fûts de chêne français neufs
  • Type de bouchon : bouchon en liège

Couleur: blanc - liquoreux

 

€ 595,00 /bouteille

 

I to je još ponuda u veleprodajnom lancu. Kad kupuješ određeni proizvod (pogotovo vina) ti ne kupuješ samo kvalitetu nego i ime, brand.

Kad mali Vijetnamci sašiju polo majicu, ona vrijedi desetak €; kad joj prišiju krokodilića, cijena raste 500%.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Zato ja ne kupujem ta vina, niti te majice.

Za vina nemam ni zelju, niti bas toliko sofisticiran jezik, a za majice imam interesantnu dogodovstinu.

 

Negde u detinjstvu, kao i sva deca pronadjemo neke teniske rekete i pocnemo da pikamo u skolskom dvoristu.

Otac, da nas malo obraduje nabavi loptice 'Slazenger' i neka dva jadna, polu-propala drvena reketa iste marke, i cak nam kupi neke majice. Meni zelenu a Little_Brotheru ... belu. Gde on, posle prvog nosenja, izmoli od Late_Mother onu spravicu za paranje i opara 'gushtera'. Na pitanje zasto - zezala ga deca u dvoristu! Onda ja, da ga podrzim, oparam i svog.

:smiley58:

 

500e? 

Milo bogo pa to ne vredi 10e!

Najboljji je fazon: gde si kupio majcu na buvljaku? A lik da povileni, sa penom na ustima dokazuje da je original, dok ga drustvo 'voza'. Jos bolji je stos da se mogu kupiti i 'gushtercici', pa ko sta voli.

Nekom prilikom pricao mi se drugar kako ga je carinik pogledavao za majicu, pa je odmah u hotelu uklonio sve tragove - i eikete!

 

500e?

:ajme:

Video sam na nekim 'modnim sajtovima' firmiranu djubretarsku odecu / kombinezone za vise hiljada e, i iste takve kombinezone na sajtovima 'zastitne opreme' za dvadesetak e.

 

Zaista je preterivanje neko takvo vino - to samo sluzi za šišanje sujete budalasa, sto pozdravljam.

Opet 600e za vino - a gledam Hennesy VSOP, u Beogradu (firma izgleda pristojna, sa povecim izborom),  - nesto preko 7.000 rsd.

Neuporedivo.

 

Doduse, imaju oni neko vino iz Nappa valley, 'set od 8 buteljki' - 550.000 rsd.

Najskuplji champagne im je oko 30.000 rsd (ne racunam glupe 'magnume')

 

...

Link to comment
Share on other sites

Zašto Château d'Yquem 90 godina star (dakle potpuno nepitak) na aukcijama postiže cijenu od po 200.000 - 300.000 $. Zašto se slike velikih slikara (kojima su nekad plaćali ručak ili prenoćište) na aukcijama prodaju za desetine, pa i stotine miliona $. Zašto je moj dobar prijatelj, vlasnik ekskluzivnog restorana u centru BXL-a u podrumu držao Château Margaux i  Pétrus po 7000 - 8000 € buteljku. Zašto ljudi, umjesto da kupe sasvim solidne šampanjce tipa Piper-Heidsieck ili Veuve Clicquot u lokalnom dućanu po tridesetak € odlaze u specijalizirani dućan u posh četvrti, gdje istu marku i godište plaćaju pet puta više. Zašto dvočlane obitelji stanuju u dvorcima od 80 soba.

 

Zato, jer se na taj način pokazuje status, šalje se poruka: "Mi nismo kao vi, mi si to možemo priuštiti, možemo si priuštiti svaki hir - mi smo drukčiji, mi smo bolji, mi smo iznad vas".

Za takav status se ne žali novaca.

Link to comment
Share on other sites

U FR bila neka emisija o vinima i sampanjcima kao i ostalim penusavim vinima).

I tako u vezi sampanjca, isla reportaza kako je jedan vlasnik vinograda hteo da kupi novu zemlju da posadi vinograd i proizvodi sampanjac.

Otisao je sa expertima na njivu . Njivu je presecao put, experti su uzeli uzorke zemlje sa jedne strane puta i druge. Rezultat pretrage je bio da je jedna strana njive bila pogodna za vrhunski sampanjac a druga ne. 

 

Druga reportaza je bila u vezi sampanjca. Ne secam se sad koji je brend bio, ali znam da je vlasnica zena oko 50-60 godina starosti. Ona je pricala kako oni ne tretiraju vinograd sa pesticidima, i tako tim sredstvima.

Vec da kad je pun mesec, onda u bure sa vodom mesaju kvarcni pesak, mesajuci suprotno od skazaljki na satu. i sa tom tecnoscu prskaju vinograde.

 

Bilo je bas zanimljivih reportaza.

Link to comment
Share on other sites

...

 

:ajme:

Svasta.

 

Za neke osobine cistog kvarcnog peska, s teskom mukom, no dobro, neka im bude.

Ali ovo 'pun mesec / mesanje suprotno od kazaljke na satu' - to je vec neko zesce ciribu-ciriba.

:smiley5:

A i ono za 'dve strane puta'.

 

Mogao bih da razumem ono - 'Donja Banda' i 'Gornja Banda' - ali 2-3 metra puta da predstavlja takvu razlliku?

To mora da je neki geoloski fenomen.

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, i meni je bilo cudno, bilo je lepo prikazano u reportazi. Nije ono bilo ne plodno, vec na toj strani zemljista ne bi se moglo proizvesti vrhunski sampanjac.

Npr, kod mene u Tavankutu gde mi je kuca, pa kako je dvoriste pravougaono, onako skoro pa dijagonalno je obican pesak a druga strana crni pesak. Nije uporedivo sto se tice kvaliteta. mnogo bolji je crni pesak.

 

Ovo u vez meseca i ostalog se zove horti kultura, valjda.

Ima ovde neki casopis u vezi bastovanstva, zove se Rustica, i oni u svakom broju ( izlazi mesecno ) imaju kalendar kad se sta sadi, bere, .... i sve na osnovu meseca i sunca.

Npr ovde kod mene ima jedan komsija koji je napravio onako ogradu od dasaka, kao na rancevima. To je napravio pre jedno 40god, nije tretirano, vec je drvo poseceno kad je bio valjda pun mesec ( ne znam tacno o kakvoj mesecevoj meni se radi). I jos danas je cvrsto, nije trulo, i sve je sivo.

 

 

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, lekoviti said:

 

 

 

 

Stvar ukusa ali meni se crnogorski Chardonnay ne sviđa, prejak mi je nekako, to bi trebalo da bude blago vino. Daleko mi je bolji Rubinov Chardonnay koji je otprilike u tom cenovnom rangu.

 

https://www.rubin.rs/proizvodi/chardonnay/

 

 

Pricamo o vinima koja kostaju oko 4 evra. Za taj  novac u ovom slucaju dobijamo nesto sasvim pristojno. Meni je ipak crnogorski bolji od Rubinovog, Od Rubinovih vina iz tog ranga moze Savinjon Blan, njihov sardone mi nesto ne lezi. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Kinik said:

...

 

Nije valjda da ces dati preko 30 evritja za to?

 

Bio je na onom 4umu ozzie-lik Indy, on se bavio grojzem / enologijom, pa je jednom napisao - sve preko 10e je cista pljacka.

:wink2:

 

Sumnjam da bih bio u stanju da razlikujem ta vina a da ne trosim barem 1-2 boce nedeljno, a to je preskup sport.

 

...

 

Bas sam hteo to da napisem. Samo, ubedjen sam da je on pisao da su vina sa realnim cenama od 10-20 evra. Za neka specijalna do 30, a vise od toga nikada ne treba dati. Bar je tako pisao na PPP forumu. 

 

Ja se tog njegovog saveta pridrzavam u potpunosti. 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, A sad said:

Pricamo o vinima koja kostaju oko 4 evra. Za taj  novac u ovom slucaju dobijamo nesto sasvim pristojno. Meni je ipak crnogorski bolji od Rubinovog, Od Rubinovih vina iz tog ranga moze Savinjon Blan, njihov sardone mi nesto ne lezi. 

 

Kažem, stvar ukusa. A da su korektna vina to svakako stoji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ironside said:

... zašto Château d'Yquem 90 godina star (dakle potpuno nepitak) na aukcijama postiže cijenu od po 200.000 - 300.000 $. Zašto se slike velikih slikara (kojima su nekad plaćali ručak ili prenoćište) na aukcijama prodaju za desetine, pa i stotine miliona $. Zašto je moj dobar prijatelj, vlasnik ekskluzivnog restorana u centru BXL-a u podrumu držao Château Margaux i  Pétrus po 7000 - 8000 € buteljku. Zašto ljudi, umjesto da kupe sasvim solidne šampanjce tipa Piper-Heidsieck ili Veuve Clicquot u lokalnom dućanu po tridesetak € odlaze u specijalizirani dućan u posh četvrti, gdje istu marku i godište plaćaju pet puta više. Zašto dvočlane obitelji stanuju u dvorcima od 80 soba.

... zato, jer se na taj način pokazuje status, šalje se poruka: "Mi nismo kao vi, mi si to možemo priuštiti, možemo si priuštiti svaki hir - mi smo drukčiji, mi smo bolji, mi smo iznad vas". ... za takav status se ne žali novaca.

 

Svi oni zavrse isto ... u aoristu.

 

Razumem da neko kupi skupu umetninu, mada je i to kupovina neceg imaginarnog - ne mozes to potrositi, ali da neko 'izlije' pice od 20.000 e (za primer) u klonjaru - to je vec bolescina.

 

>> ... međutim, raskalašan život ga je koštao bogatstva ... trošio je novac na druženje sa svetskim džet-setom, kontroverzne žurke... trošio sam po 150.000 evra za šampanjac koji su drugi pili. U ormanu sam imao sigurno milion evra u garderobi ... neke komade ni najveći trendseteri nisu videli ... imao sam "sajberdof" majicu od 2.000 evra, jaknu "vojaž" od 10.000 evra... kupovao sam unikate i plaćao "versaće" odela po 4.000 evra... <<

 

Tuzno, no suplja glava je samo suplja glava i tu 'status' nista ne moze promeniti.

 

...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Kinik said:

 

Svi oni zavrse isto ... u aoristu.

 

Razumem da neko kupi skupu umetninu, mada je i to kupovina neceg imaginarnog - ne mozes to potrositi, ali da neko 'izlije' pice od 20.000 e (za primer) u klonjaru - to je vec bolescina.

 

>> ... međutim, raskalašan život ga je koštao bogatstva ... trošio je novac na druženje sa svetskim džet-setom, kontroverzne žurke... trošio sam po 150.000 evra za šampanjac koji su drugi pili. U ormanu sam imao sigurno milion evra u garderobi ... neke komade ni najveći trendseteri nisu videli ... imao sam "sajberdof" majicu od 2.000 evra, jaknu "vojaž" od 10.000 evra... kupovao sam unikate i plaćao "versaće" odela po 4.000 evra... <<

 

Tuzno, no suplja glava je samo suplja glava i tu 'status' nista ne moze promeniti.

 

...

 

Baš to ti kažem.

troll on

 

troll off.

Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2019 at 5:20 AM, mrd said:

Kad pomenu Graševinu, bio je Burgundac. Meni su Kutjevo vina uvek prijala. Valjda što sam tamo u jana brao grožđe. emoji14.png

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

Jana = JNA? ma daj nemoj zezat. :classic_biggrin: pa pricaj malo o tom iskustvu, prvi put cujem da su vojnici JNA negdje brali grozdje. jbg, ja sam se morao asovom ukopavati u stijeni na Muzilu u Puli, a ti brao grozdje u Zlatnoj dolini. u kojoj kasarni si uopce bio, Pozega? mozda na radaru na vrhu Papuka? kutjevacka grasevina je daleko najprestiznija grasevina iz cijele SFRJ, jedino sto je to meni uvijek bilo drugorazredno vino, sta da mu radim. zgadili su mi vjecito pijani Sokci tu njihovu uvijek prisutnu grasevinu, kao i rakiju (sljivovicu), tako da su mi i grasevina i sljivovica odbojni. ledene pak berbe traminca ili rajnskog rizlinga ili sivog pinota ili sauvignona, e to je posve druga stvar. takva predikatna vina cijenim. kao uostalom i vrhunska crna vina kutjevackog vinogorja, posebno iz vinarije Enjingi i Krauthaker.  jesu malkic skuplja (ih, da malkic), ali u njima se moze uzivati.

 

...

 

On 6/21/2019 at 10:17 PM, Vjekoslav said:

ja veceras isprobavam ove dvije (vinske) nepoznanice

 

trnak-medna.jpg

 

medna.jpg trnak.jpg 

 

u biti jednu od njih, ne mogu dvije u istu vecer

javim rezultate

 

Mednu sam htio proliti u sudoper 5 minuta nakon otvaranja butelje (i da nije bila poklon jednog vinara tako bi i ucinio). prvo sam (na trenutak) osjetio cvjetni miris, a onda, kad sam nasipao u case, nista. ali bas nista. pitam suprugu, medjutim ni ona nije uspjela nesto izmirisati. dakle miris potpuno nestao (puf!) iz vina. al ajd, ostavim ga ja da ipak malo "prodise", pa za 20ak min krenemo dalje. medjutim... okus nista, tijelo nista, aftertaste nista. tri nule. ni slatkasto, ni kiselkasto, jedino sto sam u biti osjetio je viskozitet vina. nekako smo ga po ovoj vrucini ipak popili uz kiflice od sira. boja mu je lijepa, gusto zlatno zuta. negdje je to vino dobrano izlapilo. steta, jer nema ga puno, proizvodi se na malenim povrsinama oko Biokova.

 

Trnak posve druga prica. tamna, crvenkasto-smedja boja, raskosna paleta mediteranskih mirisa (lavanda, smilje), punog tijela, ali ne preagresivnog i preoporog (kao kod npr. Dingaca), kiseline izbalansirane bas po mom ukusu (s jedne strane osvjezavaju, a sa druge jasno isticu okuse borovnice i visnje u ustima, medjutim nestanu cim progutas, sto mi se posebno svidjelo), hrast, duhan, umjereni tanini. najvise me podsjetilo na sibensku plavinu. Trnak je stara, autohtona sorta Imotske krajine, ne znaju mu se roditelji. isto se uzgaja na svega 20ak hektara. lijepo vino!  

 

dragljane3.jpgdragljane2.jpg

 

...

 

 

Edited by Vjekoslav
karte
Link to comment
Share on other sites

Davno nekad pre 20 godina, sam imala priliku u BG da pijem neko vino koje mi je ostalo u secanju po nazivu Muscat sa Bisernog Ostrva, znam da je u to vreme bio extremno skup.

Jel neko zna nesto o tome? Tad su mi rekli da je pravljen specijalno za neki uzak krug ljudi, volela bih da se podsetim sta je to bilo.

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2019 at 7:40 AM, Vjekoslav said:

 

Jana = JNA? ma daj nemoj zezat. :classic_biggrin: pa pricaj malo o tom iskustvu, prvi put cujem da su vojnici JNA negdje brali grozdje. jbg, ja sam se morao asovom ukopavati u stijeni na Muzilu u Puli, a ti brao grozdje u Zlatnoj dolini. u kojoj kasarni si uopce bio, Pozega? mozda na radaru na vrhu Papuka? kutjevacka grasevina je daleko najprestiznija grasevina iz cijele SFRJ, jedino sto je to meni uvijek bilo drugorazredno vino, sta da mu radim. zgadili su mi vjecito pijani Sokci tu njihovu uvijek prisutnu grasevinu, kao i rakiju (sljivovicu), tako da su mi i grasevina i sljivovica odbojni. ledene pak berbe traminca ili rajnskog rizlinga ili sivog pinota ili sauvignona, e to je posve druga stvar. takva predikatna vina cijenim. kao uostalom i vrhunska crna vina kutjevackog vinogorja, posebno iz vinarije Enjingi i Krauthaker.  jesu malkic skuplja (ih, da malkic), ali u njima se moze uzivati.

 

...

 

 

Mednu sam htio proliti u sudoper 5 minuta nakon otvaranja butelje (i da nije bila poklon jednog vinara tako bi i ucinio). prvo sam (na trenutak) osjetio cvjetni miris, a onda, kad sam nasipao u case, nista. ali bas nista. pitam suprugu, medjutim ni ona nije uspjela nesto izmirisati. dakle miris potpuno nestao (puf!) iz vina. al ajd, ostavim ga ja da ipak malo "prodise", pa za 20ak min krenemo dalje. medjutim... okus nista, tijelo nista, aftertaste nista. tri nule. ni slatkasto, ni kiselkasto, jedino sto sam u biti osjetio je viskozitet vina. nekako smo ga po ovoj vrucini ipak popili uz kiflice od sira. boja mu je lijepa, gusto zlatno zuta. negdje je to vino dobrano izlapilo. steta, jer nema ga puno, proizvodi se na malenim povrsinama oko Biokova.

 

Trnak posve druga prica. tamna, crvenkasto-smedja boja, raskosna paleta mediteranskih mirisa (lavanda, smilje), punog tijela, ali ne preagresivnog i preoporog (kao kod npr. Dingaca), kiseline izbalansirane bas po mom ukusu (s jedne strane osvjezavaju, a sa druge jasno isticu okuse borovnice i visnje u ustima, medjutim nestanu cim progutas, sto mi se posebno svidjelo), hrast, duhan, umjereni tanini. najvise me podsjetilo na sibensku plavinu. Trnak je stara, autohtona sorta Imotske krajine, ne znaju mu se roditelji. isto se uzgaja na svega 20ak hektara. lijepo vino!  

 

dragljane3.jpgdragljane2.jpg

 

...

 

 

Ih te 84-te, je cela Slavonska Pozega isla da bere grozdje. Mi vozaci, uglavnom gradska razmazena deca. Izveli nas u vinograd na branje, dali nam neke male nozice, da reckamo. Tada sam prvi put shvatio koliko je bitno biti vican svemu. Bio neki momak i Krapine, taj je dok ja jedan cokot, on 5 i nastavlja. Porucnici vriste, kakva ste vi vojska ni cokot da oberete za jedan dan, Ja se mislim kako da ga oberem, kad niti znam, kako da secnem grozd, jos manje mogu pod onom jakom suncu da se pomeram. Ma fijasko nas cool tipova. :)

Posle nam ovaj momak pricako kako oni za jedan dana orezu celo brdo(on i brat), ja se mislim gde ti prolazi zivot u grozdju... Tako da ne mogu bas ni da kudim to JNA iskustvo, shvatio da nije sve u betonu. :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Davno nekad pre 20 godina, sam imala priliku u BG da pijem neko vino koje mi je ostalo u secanju po nazivu Muscat sa Bisernog Ostrva, znam da je u to vreme bio extremno skup.

Jel neko zna nesto o tome? Tad su mi rekli da je pravljen specijalno za neki uzak krug ljudi, volela bih da se podsetim sta je to bilo.

 

Muskat Krokan. 

 

U to vreme je u opticaju bilo i lazno vino, koje se prodavalo pod tim imenom, a u stvari je bila neka kupaza.

 

Vinograd je i u nekom stanju, dok je ostrvo potpuno devastirano i ruinirano. Dvorac je pred rusenjem. Ostrvo je dobilo ime po sorti dinje koja se zvala biserna dinja i to je zapravo bio glavni brend ostrva i grofova Rohonci, koji su se i obogatili trgujuci sa tom dinjom. Na zalost sorta nije sacuvana i danas je vise nema. Imovinski odnosi oko ostrva nisu reseni. Vodi se dosta sporova oko ostrva. Zakupci ostrva, zakupci brenda, drzava, propale privatizacije, naslednici koji traze restituciju. Potpuni haos koji traje vec decenijama. 

 

Muskat Krokan se gaji na 15 hektara zemlje na Bisernom ostrvu. Donet je u Potisje iz Alzira, mada je verovatnije da je stigao iz Francuske. Radi se o veoma osetljivoj sorti i usled filoksere su unisteni svi zasadi u Potisju osim na Bisernom ostrvu. Razvio se mit da se radi o autohtonoj sorti koja uspeva samo na tom ostrvu, medjutim to nije tacno. Sorta nije autohtona jer je doneta, a ima je i na drugim mestima, ali veoma malo jer se radi o neotpornoj i dosta retkoj sorti. Ipak usled posebne mikroklime na ostrvu moze se reci da je Muskar Krokan sa Bisernog ostrva jedinstven. Pojavio se sad jedan vinograd u Slankamenu od hektar, mozda i nesto vise , koji je navodno pod tom sortom. U vlasnistvu je vinarije Stojanovic. Oni proizvode oranz vino, ali ne sortno vec kupazu pod imenom oranz muskat krokan-tamjanika, navodno u proporciji 90-10 u korist muskat krokana. Nisam probao to vino, neki strucnjaci kazu da jeste autenticno. Ali ja sam jos uvek skeptik, jer su se i ranije pojavljivali razni falsifikati. Muskat Krokan sa Bisernog ostrva se moze naci u vinotekama, ali ne bas cesto, nije ga lako naci. Mislim da je pre par godina kostao oko 20 evra. Meni su nudili krajem prosle godine radnici sa ostrva da mi prodaju neku kolicinu tog vina za dosta male pare. Razmisljao sam, ali nisam uzeo, posle sam se pokajao, ali nisam imao njihov kontakt, a bas da ih trazim po Gradistu necu. 

 

Zahtev za restituciju je podneo Kristijan Sauska, koji je naslednik Rohoncija po zenskoj liniji. Oni su otisli u USA po dolasku komunista, ali su se vratili u Madjarsku kada su komunisti otisli. Imaju vinograde u Tokaju i Vilanju, kao i jednu od najcenjenijih vinarija u Madjarskoj. Spremni su da uloze nekoliko miliona evra u rekonstrukciju dvorca i objekata na ostrvu i pretvore ga u turisticki centar. Trenutno drze vinograd u zakupu i rade na njegovoj obnovi, posto je bio pred unistenjem i sveo se na samo 5 hektara. Sad su ga oni opet vratili na 15 hektara. Mislim da bi bilo dobro da oni dobiju ostrvo i naprave od njega nesto. Ovo je stanje od pre dve godine, kad sam poslednji put bio tamo. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

 

ako ostavimo po strani muljazu oko same proizvodnje tog vina, meni je prica o muskatu i Bisernom ostrvu na Tisi najzanimljivija u onom detalju kad je grof gadjao puskom jabuku na glavi grofice. dakle hladno je ona pristala da joj namjesti jabuku na vrh glave i puca u nju. i pogodi jabuku. medjutim kad je grofica saznala da je grof prethodnu vecer u Turskom Beceju na kartama izgubio kompletno Biserno ostrvo, i da je performans u kojem je ucestvovala u stvari bio oklada, odnosno nacin da grof vrati cijeli taj posjed u njihovo vlasnistvo, onda je popizdila i razvela se od njega. i zivjela do svoje smrti na Bisernom ostrvu, dok je grof umro u Budimpesti. e ludju grofovsko-vinsku pricu nisam cuo. 

 

muskat krokan je, kao vino, pretpostavljam, mirisljava banatska vodica, ali je zato prica o Bisernom ostrvu i grofu Rohonczyju vrijedna minimum 50 eura po butelji. iliti sto bi rekle kolege iz marketinga -> prodano!

 

 :classic_biggrin:

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

ako ostavimo po strani muljazu oko same proizvodnje tog vina, meni je prica o muskatu i Bisernom ostrvu na Tisi najzanimljivija u onom detalju kad je grof gadjao puskom jabuku na glavi grofice. dakle hladno je ona pristala da joj namjesti jabuku na vrh glave i puca u nju. i pogodi jabuku. medjutim kad je grofica saznala da je grof prethodnu vecer u Turskom Beceju na kartama izgubio kompletno Biserno ostrvo, i da je performans u kojem je ucestvovala u stvari bio oklada, odnosno nacin da grof vrati cijeli taj posjed u njihovo vlasnistvo, onda je popizdila i razvela se od njega. i zivjela do svoje smrti na Bisernom ostrvu, dok je grof umro u Budimpesti. e ludju grofovsko-vinsku pricu nisam cuo. 

 

muskat krokan je, kao vino, pretpostavljam, mirisljava banatska vodica, ali je zato prica o Bisernom ostrvu i grofu Rohonczyju vrijedna minimum 50 eura po butelji. iliti sto bi rekle kolege iz marketinga -> prodano!

 

 :classic_biggrin:

Daj pricu, zvuci interesatno.

 

U to vreme, 90tih flasa u restoranu j bila oko 100 evra, pa sam zato i zapamtila.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Vjekoslav said:

muskat krokan je, kao vino, pretpostavljam, mirisljava banatska vodica, ali je zato prica o Bisernom ostrvu i grofu Rohonczyju vrijedna minimum 50 eura po butelji. iliti sto bi rekle kolege iz marketinga -> prodano!

8 hours ago, Angelia said:

Daj pricu

 

...

 

Spoiler

 

klikom na sljedeci spoiler potvrdjujete da se s vaseg racuna skine 45 eura

 

Spoiler

 

 

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...