Jump to content

In Vino Veritas


lekoviti

Recommended Posts

2 hours ago, Kronostime said:

Cista domaca blatina je gusca od vranca, ali i vranac im je fenomenalan, jos domaca prsuta uz to - mljac!

 

mozda je to crnogorski vranac, ali hercegovacka blatina je VRH!..uz blatinu ide i dobar hercegovacki sir.

Link to comment
Share on other sites

Da se vratim na plantazine vrance. Kod nas se ljudi koji se razumeju u vino i vole da ga piju zezaju kako je Vranac pro corde vino za srcane bolesnike. Dosta bolji je Vranac Barrique. Nije mnogo skuplji od pro cordea. Imaju i razne reserve. Treba obratiti paznju i na vino koje se zove Medun, ono je dosta jako, 15% alkohola, to je slatko vino. Cist vranac, ali netipicnog ukusa. Premijer im vazi za najbolje vino. Isto je vranac, ali ima drugaciju tehnologiju proizvodnje.

 

Od kupaza Vladika, koji je 70-80% vranac ( ne znam tacno). 

 

Iz Hercegovine manastir Tvrdos ima odlican vranac. 

 

Sve nabrojano je bolje od Vranca pro corde. Sve sam nabrojano probao, ali ja sam pre svega ljubitelj belih vina. 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2019 at 5:49 PM, A sad said:

Da se vratim na plantazine vrance. Kod nas se ljudi koji se razumeju u vino i vole da ga piju zezaju kako je Vranac pro corde vino za srcane bolesnike. Dosta bolji je Vranac Barrique. Nije mnogo skuplji od pro cordea. Imaju i razne reserve. Treba obratiti paznju i na vino koje se zove Medun, ono je dosta jako, 15% alkohola, to je slatko vino. Cist vranac, ali netipicnog ukusa. Premijer im vazi za najbolje vino. Isto je vranac, ali ima drugaciju tehnologiju proizvodnje.

 

Od kupaza Vladika, koji je 70-80% vranac ( ne znam tacno). 

 

Iz Hercegovine manastir Tvrdos ima odlican vranac. 

 

Sve nabrojano je bolje od Vranca pro corde. Sve sam nabrojano probao, ali ja sam pre svega ljubitelj belih vina. 

Odgovor na ovo znam :classic_smile: kao sto rekoh nisam poznavalac vina, iako mi je omiljeno pice, tako sam zbog jednog takvog komentara dobila i knjigu o vinu, koju priznajem nisam procitala vise od par strana. Ne bih da se razocaram u svoj ukus.

Plantazin Vranac sam probala, pitko . da li je bolje ili losije ne znam, jeste Pro Corde malo opor ali ima svoje trenutke, pogotovo kao sto neko rece nakon prve case :classic_smile:

Cesce bi birala neki Merlot ili Petite Sirah, to onako sa bogatijom vecerom. Leti preferiram Chardonnay.

 

Neko je naveo Zdrepcevu Krv, jako slatko - subjektivni dozivljaj. 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Angelia said:

 

Neko je naveo Zdrepcevu Krv, jako slatko - subjektivni dozivljaj. 

 

 

Vino za groblje. I za slave, uz zito, jeftino i preslatko. Nekad bilo doduse, stvarno ne znam sada, ali mi tesko da zamislim neko bitno poboljsanje. Alternativa za Car Milica i Carica Lazar koji su za tu namenu bili neprikosnoveni. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Vino za groblje. I za slave, uz zito, jeftino i preslatko. Nekad bilo doduse, stvarno ne znam sada, ali mi tesko da zamislim neko bitno poboljsanje. Alternativa za Car Milica i Carica Lazar koji su za tu namenu bili neprikosnoveni. 

Pila u zadnjoj poseti SR, moj otac valjda misli da je to dobro pa mi redovno kupuje, a meni zao da mu kazem sta stvarno mislim.

Nisam bas htela da kazem ali u pravu si, jeftino.

Car Lazar i Carica Milica nisam probala ima 15-20 godina :classic_biggrin: permutovao si imena. Cak se i ne secam kakav ukus imaju.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Sumnjiv.

Znaci da ne probam opet. :classic_biggrin:

Za Zdrepcevu Krv moracu pazljuvo da ga usmerim na nesto drugo, unapred se pripremim da cu da pijem lose vino. Grasevina, isto - jeftino, kiselina. Izvinjavam se ljubiteljima. Pro Corde Chardonnay nije los, nedavno probala i moze da parira kalifornijskim vinima.

Znam da sam probala Dingac, ali ne secam sta sam mislila o istom jer ima negde 10tak godina.

Link to comment
Share on other sites

Nije vas bre sramota da me ovako opanjkavate iza ledja. Ja sam taj sto voli Zdrepcevu krv, a uvek sam bio dobar drug i pionir.:classic_biggrin:

Evo prosverc'o iz Chemer'ke koju buteljku, pa izmedju ostalog i tvoj Pro Corde, koji isto volim.

@Angelia  Samo da znas, otac ti je covek sa dobrim ukusom.:s_d:

 

 

IMG_0515.JPG.daa892bddbc239565e841685c87ed4c2.JPGIMG_0560.thumb.JPG.ff7b288ee13b98377dd47fbf6a3dc75d.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Odgovor na ovo znam :classic_smile: kao sto rekoh nisam poznavalac vina, iako mi je omiljeno pice, tako sam zbog jednog takvog komentara dobila i knjigu o vinu, koju priznajem nisam procitala vise od par strana. Ne bih da se razocaram u svoj ukus.

Plantazin Vranac sam probala, pitko . da li je bolje ili losije ne znam, jeste Pro Corde malo opor ali ima svoje trenutke, pogotovo kao sto neko rece nakon prve case :classic_smile:

Cesce bi birala neki Merlot ili Petite Sirah, to onako sa bogatijom vecerom. Leti preferiram Chardonnay.

 

Neko je naveo Zdrepcevu Krv, jako slatko - subjektivni dozivljaj. 

 

 

Pro corde je isto plantazin. 🙂

 

Zdrebceva krv, moze za kuvanje, za piti nikako. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎12‎/‎2019 at 2:52 PM, lekoviti said:

Pod vrhunskim vinima ja podrazumevam istinski crème de la crème, nešto što ih pre svega po najvišem kvalitetu izdvaja od ogromne većine drugih.

Može onda konkretno, da li je recimo jedan Saint Emilion Grand Cru Classé po tebi vrhunsko vino?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Zdrebceva krv, moze za kuvanje, za piti nikako

 

Ako nije za pice - nije ni za jelo, kaze stara narodna poslovica. :classic_smile:

 

Mozda bi moglo dobro sirce od njega da se napravi ali ne bih se smio zakleti. Cara Lazara i Caricu Milicu sam mozda zadnji puta pio daleke 1989, pa su sjecanja na srecu izblijedila. Prije vise od 10g sam nesto kuhao kod mojih u Tuzli i trebalo mi je vina za neki sos i u lokalnom ducanu je bila samo carica Milic(ij)a. Mislim da to i nije bilo pravo vino, nego neki prasak koji se razmuti u vodi, morao sam baciti.

 

Pro Corde je okej vino za popiti casu-dvije uz veceru od nekog (crvenog) mesa ali nista vise od toga. Prilicno precijenjeno ali ne toliko precijenjeno kao Dingac. Meni se Dingac uopste ne cini kao kvalitetno vino da bi opravdalo cijenu od £20ak, koliko za bocu ovdje traze. Ima 3x boljih chileanskih vina za £5-6 i uvijek sam radije to pio, nego da se osjecam namagarcen, kao magarac sa etikete. Cini se da taj magarac ustvari i predstavlja kupca tog vina. 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Pro corde je isto plantazin. 🙂

 

Zdrebceva krv, moze za kuvanje, za piti nikako. 

Znam da jeste ali moram nekako da ih razlikujem :classic_biggrin:

 

6 hours ago, DJORDJE said:

Nije vas bre sramota da me ovako opanjkavate iza ledja. Ja sam taj sto voli Zdrepcevu krv, a uvek sam bio dobar drug i pionir.:classic_biggrin:

Evo prosverc'o iz Chemer'ke koju buteljku, pa izmedju ostalog i tvoj Pro Corde, koji isto volim.

@Angelia  Samo da znas, otac ti je covek sa dobrim ukusom.:s_d:

 

 

:classic_smile: Nisam gledala ko je, nego me samo podsetilo na dramu koju smo imali u mojoj zadnjoj poseti. Otac ne pije vino vec godinama pa onda slusa preporuke.

Otisao covek u prodavnicu jednu jutro i vraca se psuje ko kocijas. Kaze kupio sam ti tvoj Pro Corde (da ponesem) i Zdrepcevu Krv za tebe ali sam trapav ispustio Pro Corde razbila se vlasa. Ja kazem ma nema veze .....a on se sav iznervirao. 

Kad ja uvece da otvorim flasu, pogledam u kesu i kazem tata ti rece da si ispustio Pro Corde, kaze jesam video sam onu etiketu (ona zlatna sto visi na flasi) ja se nasmejem i kazem jesi izgubio si etiketu sa Pro Corde flase ali razbio si Zdrepcevu Krv :lol_2: A on sa olaksanjem, uh dobro je to je jeftinije ....oslabio mu vid.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

Znaci da ne probam opet. :classic_biggrin:

Za Zdrepcevu Krv moracu pazljuvo da ga usmerim na nesto drugo, unapred se pripremim da cu da pijem lose vino. Grasevina, isto - jeftino, kiselina. Izvinjavam se ljubiteljima. Pro Corde Chardonnay nije los, nedavno probala i moze da parira kalifornijskim vinima.

Znam da sam probala Dingac, ali ne secam sta sam mislila o istom jer ima negde 10tak godina.

 

Pa dobro, stariji ljudi koji inace nisu vinopije uglavnon i piju zdrepcevu ili medvedju krv, nekada su pili rojal. Cak su im i doktori preporucivali da to piju. Oni zaista misle da je to dobro vino i ne treba ih ubedjivati u suprotno. Kljucno u celoj prici je to da su to slatka vina i jeftina. 

Car Lazar i Carica Milica su posebna kategorija, dosta losija vina od Zdrepceve krvi npr. To je bas dno.

 

Nije pro corde Sardone, vec plantazin crnogorski sardone. To je vec dobro vino. Odnos cena kvalitet savrsen. To vino kosta oko 450 dinara. 

 

Grasevina je dobro vino, e sad ima mnogo proizvodjaca i verovatnoca da naletis na lose je jako velika, to je ipak vise vino za spricer. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, A sad said:

 

Pa dobro, stariji ljudi koji inace nisu vinopije uglavnon i piju zdrepcevu ili medvedju krv, nekada su pili rojal. Cak su im i doktori preporucivali da to piju. Oni zaista misle da je to dobro vino i ne treba ih ubedjivati u suprotno. Kljucno u celoj prici je to da su to slatka vina i jeftina. 

Car Lazar i Carica Milica su posebna kategorija, dosta losija vina od Zdrepceve krvi npr. To je bas dno.

Opa bato.Sada smo krenuli i sa uvredama.:roflmao:

Jbg. kada vec zamaknes u godine, sahrane ti i postanu svakodnevnica, pa se valjda tu naviknes na Zdrepcevu krv. Ja nisam ni pivopija ni vinopija, ali iz nekog razloga udari me sa vremena na vreme da popijem koju casu te Zdrepceve krvi. Valjda jer su moji matori to trosili na razni terevenkama za 1vi maj ili 29ti.

Ovo je spansko vino koje sam slucajno otkrio prosle godine i mnogo mi se svidja mada nije u klasi Zdrepceve krvi ili Rojala.:classic_biggrin: Ostala mi jos jedna flasa koju  veceras planiram da zavrsim.

 

 

IMG_0566.JPG

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, A sad said:

 

Nije pro corde Sardone, vec plantazin crnogorski sardone. To je vec dobro vino. Odnos cena kvalitet savrsen. To vino kosta oko 450 dinara. 

 

Pa dobro valjda razumes zasto sam ga nazvala Pro Corde Chardonnay - zbog istog pakovanja kao Pro Corde i dizajna etikete. 

Znam da je isti proizvodjac. 

Ne bira moj otac ta vina zato sto mu lekar preporucio, mislim da ne pije vino vec nekih 20-30 godina, ne secam se tacno kad je prestao, a bio je postovalac vina, i konjaka, sad je zavrsio na burbonu i viskiju (podmetnula sam mu Scotch ovaj put). Kupuje zato sto su mu neki rekli da je dobro, a piju za slave i sahrane. Posto on vise ne zna sta je dobro - oslanja se na preporuku, a racuna ja ne znam sta je tamo dobro, sto je u principu u pravu.

 

medvedja Krv, isto slatko.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Nemam pojma. Ja sam ih vidjao po Americi, a ovo sam pokupio u Alexandria VA.

nema ovde kod mene skoro nista sa Balkana, jednom sam naletela na Sljivovicu made in Cro :classic_biggrin: Pogledacu u centru sledeci put kad stanem pored prodavnice. Tamo imaju najsiri izbor.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

nema ovde kod mene skoro nista sa Balkana, jednom sam naletela na Sljivovicu made in Cro :classic_biggrin: Pogledacu u centru sledeci put kad stanem pored prodavnice. Tamo imaju najsiri izbor.

E sta ti je zivot, a Karl Malden je snimao onaj film Skag bas kod tebe u kraju. Vidi grcke prodavnice, oni obicno imaju proizvode sa celog Balkana.. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJORDJE said:

E sta ti je zivot, a Karl Malden je snimao onaj film Skag bas kod tebe u kraju. Vidi grcke prodavnice, oni obicno imaju proizvode sa celog Balkana.. 

To mozes mog burazera da pitas, on ide u te ruske i grcke prodavnice (zivi u takvom kraju), ali nazalost ne prilazi ni blizu forumu. Ja idem u najblizu. prodavnicu, a za pice to je Fine Wine and Spirits, drzavna.

 

Ima u Giantu dzem iz HR, od smokve, to mi se dopada, i dzem od narandze, slucajno probala.

 

Nemamo Walmart, nemamo cak ni Macy's, imamo Sax however. Nema cak ni Pizza Hut.

 

Morala sam da pogledam ovaj Skag, to je u Pittsburgh-u, citav svet daleko od mene. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DJORDJE said:

Nije vas bre sramota da me ovako opanjkavate iza ledja. Ja sam taj sto voli Zdrepcevu krv, a uvek sam bio dobar drug i pionir.:classic_biggrin:

Opa bato.Sada smo krenuli i sa uvredama.:roflmao:

Jbg. kada vec zamaknes u godine, sahrane ti i postanu svakodnevnica, pa se valjda tu naviknes na Zdrepcevu krv. Ja nisam ni pivopija ni vinopija, ali iz nekog razloga udari me sa vremena na vreme da popijem koju casu te Zdrepceve krvi. Valjda jer su moji matori to trosili na razni terevenkama za 1vi maj ili 29ti.

 

Koga bre interesuje :classic_biggrin: pij stagod ti se pije ……. pa ja bih mortadelu uvek izabrao pre bilo kojeg kavijara i foie gras, a pasulj cu jednog dana istetovirati na ramenu mom.

 

Ni ja se ne razumem u vina, osim kad su bas losa :s_d: ……. evo A sad nas je podsetio na Navipov Royal koji sam potpuno zaboravio …… o yebote kakav je to tek krs bio. Zdrebac je bio vrhunsko vino u odnosu na tu hemiju …… a moji su ga kupovali za zurke, mada je cale za sebe uvek kupovao isto …… Vranac 13 jul i kutjevacku grasevinu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...