Jump to content

Domaćinstvo, majstorije, hoby...


Div

Recommended Posts

2 minutes ago, Džudi said:

Reč je o zidu u dvorištu. Zid nema veze sa stanom, on samo odvaja dvorište od ulice. Tokom dana ću razgovarati sa prijateljem koji je slikar, pa će mi on verovatno reći koja farba je najbolja i šta bi mogao on da uradi sa zidom.

 

@zoran59, @mrd  hvala :)

Onda po zavrsenom muralu premazati nekim providnim slojem farbe koja stiti od hladnoce, vlage i toplote. :)

Puno srece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

zoran59 & mrd:

Bravo, tako se radi. Svojom rukom uz praćenje fotoaparatom. Primedbe i saveti su uvek dobrodošli, ne i prihvaćeni.

Ja ću, ipak, raditi split sistem, odvojena spoljašnja jedinica od unutrašnje, ne bih da sečem zidove, a ni prozore, biće dovoljna jedan malo šira rupa za cevi i kablove, kad sve postavim ispunim je pur penom zbog izolacije. Da sad ne pišem mnogo, kad budem počeo, slikaću, pisaću, pitaću...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sad si me setio. Nasao sam slike, kako je izgledalo kad sam se 2013 preselio i srusio celu kucu iznutra. Pre podne na posao a posle poden renovirao do 10 uvece. 3 meseca i gotovo. :)

DSCN0874.jpg

DSCN0873.jpg

DSCN0872.jpg

DSCN0871.jpg

DSCN0869.jpg

DSCN0868.jpg

DSCN0867.jpg

DSCN0866.jpg

DSCN0865.jpg

Bilo ko stala. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

hijaoo ja kad sam stigao u US, prvih par meseci sam radio struju dok je trajala papirologija..

Residential je uzivanje za razvuci. Milina u odnosu na Srb, nema shtemanja, zajebancija i sl..
Za commercial i Industrial sam morao nauciti da savijam cevi.. Nije mi islo dobrih mesec, 2, no i to smo savladali..

Cak sam uspeo da pokupim par kontakata, pa sada na svakih 2,3 meseca me zove po neko da stavim recessed lights, 2-3 tesla punjacha...

Odlican je zanat biti elektricar u Cali...

Link to comment
Share on other sites

 

danas cekam majstore da srede jednu klimu koja pravi potop,

to nije moja klima ali je stavljena iznad moje terase a taj stan nema svoje prozore niti terasu sa strane gde je postavljena klima i to je problem jer majstor mora da bude i alpinista a nece me iznenaditi da se ukljuce i helikopteri

 

 

Link to comment
Share on other sites

Od mog majstorisanja, ništa. Upozorio me prodavac da montažu klime mora da obavi ovlašćeni serviser, da overi garanciju, u protivnom garancija ne važi, tako da, eto, čekam majstora, danas će, sutra će...

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Od mog majstorisanja, ništa. Upozorio me prodavac da montažu klime mora da obavi ovlašćeni serviser, da overi garanciju, u protivnom garancija ne važi, tako da, eto, čekam majstora, danas će, sutra će...

 

 

Ako ti se bas majstorise, nadji nesto drugo. Ja u kuci uvek, ali uvek imam nesto oko cega bih mogla da majstorisem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovu policu sam napravio golim rukama, deljuci nozem par komada drveta, koje sam dobio od ortaka. 

Cilj je bio napraviti policu za CD, ali sam dobio dosta drveta. Drvo je inace deo konstrukcije neke crkve, 

koja je morala biti srusena, znaci cca 100 godina staro,

iz vremena kada se drvo gajilo drugacije.

 

Shelf01_zpsldyekooe.jpg

 

Shelf02_zpsxr0oqskw.jpg

 

Shelf03_zpsx5f0dr3j.jpg

 

Shelf04_zpsm4vtzevi.jpeg

 

Shelf05_zps7fokoyzt.jpg

 

Edited by Kido from Junkovac
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Znam promijeniti žarulju i kotač na automobilu; ostalo niti znam niti pokušavam saznati. Ako nešto ne možeš raditi profesionalno, prepusti to profesionalcima. Majstorisanje po kući me ni najmanje ne zanima (za to postoje plaćeni majstori) a imam i averziju prema fizičkom radu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ironside said:

Znam promijeniti žarulju i kotač na automobilu; ostalo niti znam niti pokušavam saznati. Ako nešto ne možeš raditi profesionalno, prepusti to profesionalcima. Majstorisanje po kući me ni najmanje ne zanima (za to postoje plaćeni majstori) a imam i averziju prema fizičkom radu.

 

Individualna stvar. Ja volim da popravljam i pravim stalno nesto i sve sto mogu sama da uradim, uradim. Ne zbog placanja, nego zato sto me to ispunjava. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kido from Junkovac said:

Shelf06_zps05mu2tvf.jpg

 

Polica sjajno izgleda. :thumbsup: Mora da si koristio još nešto od alata? Ne mogu da zamislim da je ovo odrađeno samo nožem, ali svakako može se mnogo jednostavnim alatima i jakom voljom.

 

Link to comment
Share on other sites

Video si na prvoj slici tri alata koja sam koristio, 

produzeno dleto, sa kojim se dosta lako radi.

 

Da isecem delove koristio sam rucnu testeru.

I rucnu burgiju da napravim rupu za drveni tipl.

 

A da, trebalo je par meseci kad se razvuce na pola sata dnevno.

 

Inace zena koja je sumnjicavo gledala na ovaj projekat, 

odlucila je nakon dugog vecanja sa samom sobom

da ova polica mora biti konfiskovana,

a njena namena preimenovana : /

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

Znam promijeniti žarulju i kotač na automobilu; ostalo niti znam niti pokušavam saznati. Ako nešto ne možeš raditi profesionalno, prepusti to profesionalcima. Majstorisanje po kući me ni najmanje ne zanima (za to postoje plaćeni majstori) a imam i averziju prema fizičkom radu.

 

Podseti me na mog tatu 😄

Pokvari se bojler, mama skace:"Idi opravi!" ....a tata:"Nisam elektricar....necu da nas pobijem. Postoje ljudi koji su obuceni za to, neka oni opravljaju!"

I tako apsolutno za sve!

 

Ja volim da (zapocnem) da krecim, jer volim da menjam boje u stanu. To moje krecenje izgleda, otprilike, ovako:"****e, hajde stavi zastitnu traku", i on stavi.... Pocnem da krecim, nesto se bas i ne pokriva kako sam zamislila, pa posle 15 min:"****e, hajde pomozi!".....i tako dok on ne okreci ostatak.

 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Pokvari se bojler, mama skace:"Idi opravi!" ....a tata:"Nisam elektricar....necu da nas pobijem. Postoje ljudi koji su obuceni za to, neka oni opravljaju!"

 

Moj otac isto. Nije voleo da se lati manuelnog ili fizičkog posla, bog nije mogao da ga natera... samo je “znao” da organizuje. A i kad se latio, bolje da nema nikog u krugu od 100 metara, bljuvao vatru 😁.

 

Ruku na srce, nije da nisam povukao na njega, ali sine popravke po kući uspevam i sam... ako baš moram. Kupio sam pre mesec dana sistem polica u Ikei, da napokon sredim ostavu... stoji mi u predsoblju, nikako da se nakanim da izbušim tih nekoliko rupa...

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Kido from Junkovac said:

Video si na prvoj slici tri alata koja sam koristio, 

produzeno dleto, sa kojim se dosta lako radi.

 

Da isecem delove koristio sam rucnu testeru.

I rucnu burgiju da napravim rupu za drveni tipl.

 

A da, trebalo je par meseci kad se razvuce na pola sata dnevno.

 

Inace zena koja je sumnjicavo gledala na ovaj projekat, 

odlucila je nakon dugog vecanja sa samom sobom

da ova polica mora biti konfiskovana,

a njena namena preimenovana : /

 

 

 

Taman tako, nekoliko jednostavnih alatki, mnogo vremena, kod mene bi bilo i mnogo prašine i strugotine, mada, popravljam se , koristim usisivač odmah, pa je sve ukupno podnošljivije.

A, to što je gospođa konfiskovala rad, to ti je najveći kompliment.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nešto sam se igrao, ugradio svič za wi-fi kontrolu bojlera. Pomoću tog uređaja se može uključivati uređaj pomoću mobilnog telefona, a može se i programirati da se uključuje i isključuje u određeno vreme, mogući su razni scenariji.

Nemam predhodnih iskustava, pa me zanima šta se dešava u slučaju nestanka struje i prekida interneta, da li uređaj nastavlja da radi kao tajmer, a ne znam ni koliko su ovakvi uređaji pouzdani.

 

Tajmer.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Majstori su prvi ljudi....bila bih srecnija da su pravi ljudi za posao zbog kojih moram da ih zivkam danima....

Elem,  godinama ne koristim plinsku instalaciju u stanu jer imam etazno grejanje. Na kraju svakog plinskog izvoda za zidnu plinsku grejalicu postavljeni su zaptivaci. Lokalna firma za distribuciju plina obavlja jednom godisnje kontrolu svih instalacija u svakom domacinstvu i do sada je nalaz bio uredan a odvijao se ovako: malo deterdzenta za sudove nanese se na zaptivac pa ako se ne pojavi mehuric, sve je o.k. Mehurica do sada nije bilo. Ove godine, kontrolor sav ponosan pokazuje digitalnu spravu koja je iz prve pokazala curenje plina na jednom od zaptivaca......u zapisnik ulazi da to mora da se ispravi postavljanjem novih ventila po standardu EU. Dobro. Kupim ventile za sve izvode i nedelju dana zivkam preporucenog majstora, 40 godina iskustva, ovlasceni servis.....i dodje juce majstor. I pocne da vrti glavom, situacija kompleksna, mora da reze, potegne nesto opakog izgleda pa pravo na proslogodisnji moleraj.....vrcaju varnice, leti farba sa plinskih cevi......i tako nekoliko  puta.....platim, ispratim majstora, pronadjem uzasnutu Izu u ormanu i.......sama samcita, vlastorucno,   zamenim plovak u vodokotlicu. Sa neskrivenom pakoscu otkazem posetu vodoinstalatera....jer, majstorski sam obavila to sa plovkom, ni kapi vode na sastavima....

Dok je prikupljaio sve one sprave nakon obavljenog posla, majstor mi tutne u ruku svoju vizitkartu uz napomenu: "Curi vam ova slavina, pozovite me kad kupite to i to tu i tu...."  Hvala lepo, odoh do You tubeta po instrukcije.....sto se mene tice, promet ovlascenih servisera u buducim fiskalnim godinama ce biti u znatnom padu......🤣

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...