Jump to content

Domaćinstvo, majstorije, hoby...


Div

Recommended Posts

1 minute ago, Kronostime said:

Damask ili neki od posebnih celika?

Bouvi, mora, tanto, saks...?

Za drsku ima gomila materijala koja moze da se nadje - radio sam drsku za Zwilling kuhinjski noz od bambusa (daska iz Ikee - htela hanuma da me odrobija kad je shvatila da je ista kraca za 3cm) ali lezi u ruci fantasticno.

:classic_biggrin:

Pa ima .Ovdje je pravljenje nozeva tradicionalna. Ja kupujem ostrice koje su robicno rucno pravljene. Najomiljeniji je ugljenicni celik zato sto se lako kuje i kali. Ali ima i  legiranih celika visokog kvaliteta. Ima da se kupi damask ostrica ali one su i dosta skuplji (150-200 eura). Ja pravim noz i koricu u koju ide noz, a sinak je kupio masinu za graviranje na metalu a isto tako radi rezbarenje na korici. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Napravio sam nekoliko nozeva cisto iz zezanja.

Vise me zanima ostrenje nozeva - volim da ga naostrim da bude k`o zilet.

Hanuma me psuje zbog kolicine raznoraznih kamenova koji mi se uvek motaju oko kutije sa alatom plus sto je nekoliko kaiseva posluzilo za fino poliranje ostrice.

Lagano krenem od 400 preko 800, 1000, 2000 i udarim finih kozom i kaisem premazanim finim prahom CrO2 i uljem.

Komarac ostaje bez potomstva ako sleti na ostricu.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2024 at 1:17 PM, Koca Popovic said:

Pa ima .Ovdje je pravljenje nozeva tradicionalna. Ja kupujem ostrice koje su robicno rucno pravljene. Najomiljeniji je ugljenicni celik zato sto se lako kuje i kali. Ali ima i  legiranih celika visokog kvaliteta. Ima da se kupi damask ostrica ali one su i dosta skuplji (150-200 eura). Ja pravim noz i koricu u koju ide noz, a sinak je kupio masinu za graviranje na metalu a isto tako radi rezbarenje na korici. 

 

On 2/20/2024 at 1:30 PM, Kronostime said:

Napravio sam nekoliko nozeva cisto iz zezanja.

Vise me zanima ostrenje nozeva - volim da ga naostrim da bude k`o zilet.

Hanuma me psuje zbog kolicine raznoraznih kamenova koji mi se uvek motaju oko kutije sa alatom plus sto je nekoliko kaiseva posluzilo za fino poliranje ostrice.

Lagano krenem od 400 preko 800, 1000, 2000 i udarim finih kozom i kaisem premazanim finim prahom CrO2 i uljem.

Komarac ostaje bez potomstva ako sleti na ostricu.

:classic_biggrin:

 

forged-in-fire-1626887099957.jpg

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pocelo je od ovoga: pada kisa, drugari otkazali fudbal na poljacetu (unuku, ne meni!) pa smo trazili nesto da se zabavimo pa je unuk pitao sta mi je to, kazem, to je tvoj dedastric sakupio dok je plovio sirom sveta i dao meni da cuvam. 

o5gnwxt.jpeg

Meni je ta gomila kvozdjurije bila odlicna kao alat za privlacenje novca (Feng Shu, evo me) i sve to godinama stoji u mom pisacem stolu na pravoj strani sveta. I tako, kako je  zavukao rucicu u teglu, unuk je izvukao ovo, "bako, ovaj novcic ima 2 veka'....ni sa lupom ne razaznajem sta pise na novcicu, iz koje je zemlje, koji vladar ga je emitovao a unuk jako zeli da sve to istrazimo. 

pxNqToN.jpeg

KdL3TGB.jpeg

Trazili smo sajtove o  numizmatici ali svi su na temu kupujem/prodajem a mi to necemo. Kako da utvrdimo o cemu se radi, kome da se obratimo?

Svaka informacija nam znaci i hvala ako se javi neko sa dobrom idejom.

 Sam bog zna sta imamo u ovoj posudi, nastavljamo sa istrazivanjem...

Link to comment
Share on other sites

EUREKA! Nasli smo tsa je i cije je:

https://en.numista.com/catalogue/pieces7075.html

Ne razumem kako se to naslo u dzepovima mog devera moreplovca, verovatno da mu je neko podvalio kao kusur.

Uzgred, ideja da se u Google ukucaju slova sa anversa je unukova, bakino pametno!

Nastavljamo sa istrazivanjem, bar do prvog lepog dana kada ce fudbal i poljance da zamene detektivska posla....

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/27/2024 at 2:10 AM, Kronostime said:

 

Khm, ovo bi dobro doslo sa starim kasetofonima u automobilima ili mini linijama iz `80ih.

:smiley33:

Bato kasetofon u automoblima nisam video barem 20 godina,bas kao i pepeljare. Ovi novi nemaju ni CD sto me ozbiljno iritira, platis gomilu novca za auto a od opreme dobijes USB prikljucak.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...