Jump to content

exSSSR


DJ_Vasa

Recommended Posts

Azeri najavljuju udar na nuklearnu elektranu Mesamor, na 30tak km od Jerevana (takvih najava je bilo i ranije), a Jermeni na azerbejdzansku hidroelektranu Mingacevir (najvecu u tom delu Kavkaza). Prema tome, bice veselo.

 

Usput, ne znam cime Azeri mogu da dobace do Metsamora, a i blizu je Turske. S druge strane, Mingacevir nije daleko od istocnih granica Jermenije i Nagorno-Karabaha. A Jermeni imaju Iskander...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, JohnnyDragon said:

I naravno, mučena Jermenija koja strada od agresora, sama u ratu sa Islamskim snagama. 

Ovaj rat je dugo planiran i pažljivo biran momenat od Osmanskog sultana. 

 

NK je pravno gledano sastavni deo Azerbejdzana...

Tako da ova akcija nije napad na Jermeniju...

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, suptil said:

Pre svega koncept banovina je u srzi imao ekonomsku samoodrzivost.  U komunistickim republikama cilj je bio teritorijalni princip. U studijama o banovinama se naznacava da je kraljevina Jugoslavija prva regionalizovana drzava Evrope. Banovine su bili ti samoouprvni regioni bazirani na ekonomskoj samoodrzivosti. Da bi banovina bila samoodrziva potrebna su dva kumulativna uslova. Prvi je da postoji dominantna ekonomska grana a drugi uslov je ujednacen broj stanovnika. Tek posle drugog svetskog rata Italija i Spanija su postale ustavom regionalizovane drzave. Eu se bazira na principu samoodrzivih regiona nuts 3 sistem. Dakle ideja sa banovina je bila jako dobra i korak ispred vremena. Sve banovine su imale priblizono isti broj stanovnika pocetkom tridesetih godina. Apsolutno se ne moze porediti komunisticki koncept republika sa idejom banovina. Ideja banovina je tzv. treci put, bila su dva koncepta u sukobu unitaristicki i federalni a regionalni princip sa banovinama je to resenje nesto izmedju ova dva sukobljena pravca. Problem sa banovinama je sto kraljevina Jugoslavija nije opstala. Suvise kratko je sve to trajalo. Komunisticko iskustvo je porazavajuce... 

Možda je sistem banovina sve to bio pre nastanka Banovine Hrvatske ali sama činjenica da je Jugoslavija bila blokirana hrvatskim pitanjem od nastanka do formiranja Banovine Hrvatske govori da ta dva uslova nisu bila dovoljna u uslovima višenacionalne države gde je bilo dovoljno da drugi po veličini narod odbije da sarađuje da bi država bila nefunkcionalna. Isto kao što nema ekonomskog opravdanja za otcepljenje Kvebeka ili Škotske pa su oba skoro prošla na referendumu.

 

Komunistički koncept jeste podilazio nacionalnim osećanjima o kojima možeš da misliš šta hoćeš osim da ne postoje i da nisu realna sila na mnogo mesta u svetu. Da je SSSR bio organizovan po tom sistemu mislim da je utopija da bi nacionalizam nestao i da se ne bi raspali posle pada komunizma samo bez organizacionih jedinica i odgovarajućih teritorija koje korespondiraju koliko-toliko sa nacionalnim rasporedom na terenu. 

Link to comment
Share on other sites

@Cyrus Smith Kada smo kod Komunizma, marksizma i ostalih platformi, i sam Marks je u kasnijoj zivotnoj dobi odbacio oruzanu revoluciju kao koncept. Marks kao naucni socijalista i Marks u doba objave prvog izdanja manifesta su dve razlicite osobe. Sto se banovine Hrvatske tice, tu je sijaset faktora na terenu uticala na razvoj situacije da je nemoguce govoriti iz jednog ugla o svemu sto se izdesavalo. Od jezuitskog uticaja katolicke crkve na terenu, preko eliminacija kralja Aleksandra kao vrhunskog autoriteta. Recimo croatia se izvodi iz latinskog i njeno znacenje je borba za krst. Ali da ne idemo predaleko. Dovoljno je procitati zabranjenog Masarika O Boljsevizmu i shvatiti dosta toga. Medjuratni period je bio jako buran sa osnovnim ciljem zastita spoljnih granica zemlje. Ali poenta price je da je i Banovina Hrvatska put ka federalizaciji koji bi znacio stvaranje jedne srpske i slovencke banovine.  Opet kako god okrenes taj koncept je dosta humaniji od komunistickog razbojnickog koncepta koji je zacrtan u Drezdenu i oznacava Jugoslaviju kao i srbe kao hegemone. Komunizam je tako postavljen da posle njega nastane rascep jer je on metkom eliminisao svoje protivnike i 70 godina stvarao pretpostavke za mrznju, podeljenost i razgradnju. I na kraju Jugoslavija predratna bila je nadnacionalna gradjanska zapadno orjentisana Sto se SSSR-a tice i tamo je odvajana tradicionalna teritorija od jednog i pripajanja drugom kao sto je kod nas severni deo Kosova oduzet uzoj Srbiji i pridodat autonomnoj pokrajni KIM. Jugoslavija nije bila blokirana hrvatskim pitanjem vec opterecena stalnim podgrevanjem spolja. Sta mislis zasto je Radic iz imena svoje stranke izbacio odrednicu republicka? Odgovor je u arhivu Jugoslavija u dve priznanice koje je podigao u Becu od sovjetske obavestajne sluzbe na kojima su pozamasni novci. Pa kada je sve to razotkriveno Radic nije imao kud. Da ne ulazimo o poreklu Josipa Franka pokatolicenog Nemca jevrejskog porekla koji je po Hrvatskoj sirio ideologiju Beca protiv zajednistva Srba i Hrvata. Ali odosmo predaleko. Jedan demokratski poredak kakav je pozitivno pravno postojao u kraljevini Jugoslaviji sa svim nedostacima tj. izazovima ne moze se porediti sa totalitarnim doktrinama komunistickog sistema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Constantin said:

Šta bi bilo kad bi Srbija intervenisala na teritoriji svoje južne pokrajine? Nije baš sve tako prosto....

Ili Kina na svojoj.. 

Crne bašte su uvek bile Jermenske, jos od 3 vpne, i poklonjene su kao Krim Ukrajini. 

Tbh Azeri ne polažu pravo na suverenitet nad tom zemljom, bar ne da je pod punim autoritetom Azerbejdžana. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Cyrus Smith said:

Komunistički koncept jeste podilazio nacionalnim osećanjima o kojima možeš da misliš šta hoćeš osim da ne postoje i da nisu realna sila na mnogo mesta u svetu. Da je SSSR bio organizovan po tom sistemu mislim da je utopija da bi nacionalizam nestao i da se ne bi raspali posle pada komunizma samo bez organizacionih jedinica i odgovarajućih teritorija koje korespondiraju koliko-toliko sa nacionalnim rasporedom na terenu. 

Komunisticki koncept je nesto najgore sto moze za jednu zemlju da se desi.

Koliko je dobar pokazuje cinjenica da su se poslije pada komunizma sve te drzave raspale i jos uvijek nisu oporavile, ukljucujuci i nasu zemlju, tako da bi trebao da prestanes da opravdavas to zlo.

Link to comment
Share on other sites

Nagorno Karabah se u principu ne graniči sa Jermenijom i zbog toga je Jermenija okupirala i teritoriju između njih i N-K. To se sve zajedno zove Artsak. N-K je imao autonomiju u okviru AZ i o njima i može možda da se priča da su imali prava da se pobune ali obzirom na ostatak okupirane teritorije tu je Jermenija izgubila svaku šansu da eventualno dođe u posed tih teritorija, pogotovo danas kada AZ ima dosta jaču poziciju u svetu nego 90-ih. Tu rešenje može biti samo nekakva autonomija u okviru AZ, mada sa Kosovom na pameti pitanje je da li bi i AZ prihvatio danas tako nešto.

 

Šta je bilo pre 100 ili 1000 godina je nebitno, bitno je samo koja je situacija bila u SSSR pre raspada jer se on raspadao po tim zakonima i ustavu. Vreme ne radi za Jermeniju i nije mi jasno šta misle da će dobiti na kraju.

Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2020 at 2:35 AM, suptil said:

Komunizam je tako postavljen da posle njega nastane rascep jer je on metkom eliminisao svoje protivnike i 70 godina stvarao pretpostavke za mrznju, podeljenost i razgradnju. 

 

Da ne ulazimo o poreklu Josipa Franka pokatolicenog Nemca jevrejskog porekla koji je po Hrvatskoj sirio ideologiju Beca protiv zajednistva Srba i Hrvata. 

Prva rečenica, sve to je postojalo i pre i postoji i posle komunizma. Da će se Kavkaz i mnogi drugi regioni pretvoriti u Skandinaviju preko noći ili da bi to već bili da nije komunizma je utopija.

 

Ne razumem šta ti je trebalo boldovano. Kakav je to i za šta argument na ovom topiku?

 

15 hours ago, Amigo said:

Komunisticki koncept je nesto najgore sto moze za jednu zemlju da se desi.

Koliko je dobar pokazuje cinjenica da su se poslije pada komunizma sve te drzave raspale i jos uvijek nisu oporavile, ukljucujuci i nasu zemlju, tako da bi trebao da prestanes da opravdavas to zlo.

Sad mi još kvotuj gde sam napisao da je komunizam "dobar" i gde ga opravdavam. Koliko se sećam nisam ali možda sam nešto pogrešno napisao.

 

Tvrdnja da su komunističke granice dobro došle devedestih ostaje, tu se niko ni ne bavi onim što sam napisao nego su izgleda svi uvređeni da je nešto od komunizma bilo pozitivno pa debankuju tog čoveka od slame. Hoćemo reći da i prvi satelit i čovek u orbiti nisu doibra stvar zato što su ih lansirali komunisti? Pa i Hitler je gradio autoputeve koji su ostali, trebalo je ih unište posle rata?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cyrus Smith said:

Sad mi još kvotuj gde sam napisao da je komunizam "dobar" i gde ga opravdavam. Koliko se sećam nisam ali možda sam nešto pogrešno napisao.

 

Tvrdnja da su komunističke granice dobro došle devedestih ostaje, tu se niko ni ne bavi onim što sam napisao nego su izgleda svi uvređeni da je nešto od komunizma bilo pozitivno pa debankuju tog čoveka od slame. Hoćemo reći da i prvi satelit i čovek u orbiti nisu doibra stvar zato što su ih lansirali komunisti? Pa i Hitler je gradio autoputeve koji su ostali, trebalo je ih unište posle rata?

 

To sto pises sve predstavlja uvijeno hvaljene komunizma, 70 godina maltretiranja stotina miliona ljudi, ukljucujuci i crtanje nekih granica namjerno da se stvara nestabilnost, tako smo imali i jos uvijek imano ratove u Ukrajini, Ceceniji, Gruziji, Nagorno Karabah, mozda sam nesto i izostavio, ah da ratove u bivsoj Jugoslaviji.

Toliko o tim dobrim granicama, ti mislis da je to dobro mozda sto niko nije potegao za nuklearnim oruzjem.

Za poredjenje u demokratskom dijelu svijeta, niko medjusobno ne ratuje od 1945, znaci punih 75 godina.

 

Lansiranje prvog covjeka u svemir, dok narod Sovjetskog Saveza zivi u siromastvu, dok se pune gulazi po Sibiru itd ne moze nikako biti dobra stvar, trosenje ogromnih resursa na racun obicnog covjeka supljih cipela, koji jedva sastavlja kraj sa krajem. Sta je tu dobro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da imamo i prvo koriscenje S300 u ratnim uslovima. Malo mi je cudno sto su ga koristili za rusenje dronova, no dobro, ako nemaju nista drugo i ovo moze da koristi. 

 

Sa druge strane, ovo je vec treci-cetvrti napad na teritoriju Jermenije. To znaci da Jermenija ima pravo da zatrazi pomoc od ODKB. AKo to ucine Rusija vise nece moci da se pravi da se nista ne desava i dobicemo odgovor da li je ova organizacija stvarna ili samo ruski marketinski projekat. 

Link to comment
Share on other sites

Sve mi se vise cini da ce Rusija pustiti Tursku i Azerbejdzan da se bas zavozaju da im uspeh bude jako blizu, tj. da trajno i nepovratno zaglibe da bi onda Jermenija zatrazila pomoc ODKB-a tj. da bi se centrala za odlucivanje o sukobu preselila iz Jerevena u Moskvu. Ako je to plan ne vidim kako ce se Azeri i Turci provesti. Nazalost Azerbejdzan je postao nova sahovska tabla ne bih voleo da je to nova Sirija.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

 ukljucujuci i crtanje nekih granica namjerno da se stvara nestabilnost, tako smo imali i jos uvijek imano ratove u Ukrajini, Ceceniji, Gruziji, Nagorno Karabah, mozda sam nesto i izostavio, ah da ratove u bivsoj Jugoslaviji.

Toliko o tim dobrim granicama, ti mislis da je to dobro mozda sto niko nije potegao za nuklearnim oruzjem.

Za poredjenje u demokratskom dijelu svijeta, niko medjusobno ne ratuje od 1945, znaci punih 75 godina.

 

Lansiranje prvog covjeka u svemir, dok narod Sovjetskog Saveza zivi u siromastvu, dok se pune gulazi po Sibiru itd ne moze nikako biti dobra stvar, trosenje ogromnih resursa na racun obicnog covjeka supljih cipela, koji jedva sastavlja kraj sa krajem. Sta je tu dobro.

Da nije bilo nikakvih granica po etničkim osnovama bilo bi još više sukoba. Teza da onda ne bi bilo raspada i sukoba ne stoji, komunizam je zamrzao etničke konflikte ali ih nije eliminisao. Izbili bi svakako i da su se SSSR i SFRJ organizovale po nekom drugom principu. Za boldovano, kvotuj gde sam rekao da su granice dobre. Ispale su korisne kako su se stvari  azvijale  više kao neočekivana posledica nego kao namera. 

 

Za ovo oko svemira, može sve tako da se relativizuje uključujući i prvog čoveka na Mesecu. Pravog trenutka za tako nešto nikad nema. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Cyrus Smith said:

Da nije bilo nikakvih granica po etničkim osnovama bilo bi još više sukoba. Teza da onda ne bi bilo raspada i sukoba ne stoji, komunizam je zamrzao etničke konflikte ali ih nije eliminisao. Izbili bi svakako i da su se SSSR i SFRJ organizovale po nekom drugom principu. Za boldovano, kvotuj gde sam rekao da su granice dobre. Ispale su korisne kako su se stvari  azvijale  više kao neočekivana posledica nego kao namera.

 

Da nije bilo komunista ne bi ni bilo sukoba, tako da mozes da prestanes da talas.

 

17 minutes ago, Cyrus Smith said:

Za ovo oko svemira, može sve tako da se relativizuje uključujući i prvog čoveka na Mesecu. Pravog trenutka za tako nešto nikad nema. 

 

Amerikanci su imali para da salju ljude na mjesec, jer kada su oni slali ljude u svemir, standard americkog prosjecnog covjeka je bio hiljadu puta bolji od onog u SSSR, tako da im se tu ne moze nista zamjeriti.

Ja zavrsavam ovde, jer nemam namjeru vise da trosim vrijeme na gluposti kako su komunisti imali dobrih strana.

Link to comment
Share on other sites

On 9/29/2020 at 9:38 AM, A sad said:

 

Na zalost vrlo malo verovatno je da ce se to desiti. U trenutnoj situaciji bez jasnog poraza jedne strane nema postizanja nikakvog mirovnog sporazuma. Jednostavno Rusiji tako nesto ne odgovara, a to je njeno dvoriste, na stranu sto je mrznja izmedju dva naroda toliko velika da je to nezamislivo. Iako prakticno nije nemoguce doci do sporazuma koji bi zadovoljio obe strane, cak sta vise uz malo dobre volje do toga bi se moglo doci, to se nece desiti.

 

Zasto jednostavno Nagorno - Karabakh ne postane ono sto je Nakhchivan - eksklava Jermenije u Azerbejdzanu?

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Amigo said:

 

Da nije bilo komunista ne bi ni bilo sukoba, tako da mozes da prestanes da talas.

 

  Totalna glupost. 

 

51 minutes ago, Amigo said:

 

Amerikanci su imali para da salju ljude na mjesec, jer kada su oni slali ljude u svemir, standard americkog prosjecnog covjeka je bio hiljadu puta bolji od onog u SSSR, tako da im se tu ne moze nista zamjeriti.

Ja zavrsavam ovde, jer nemam namjeru vise da trosim vrijeme na gluposti kako su komunisti imali dobrih strana.

Amerikanci su imali para proseku ali i gomilu siromašnih kojima je takođe trebala pomoć. Da upotrebim moderan rečnik, belci na vlasti su poslali belce na Mesec dok su crnci patili u siromaštvu sličnim sa onim u SSSR.

 

Boldovano dobro opisuje iznijansiranost tvoje pozicije.

 

Link to comment
Share on other sites

Evo da se nadovežem na jedan raniji post koji sam pisao šta se tamo u stvari događa. Pre toga da napomenem da je većina zaključaka iz mojih rasuđivanja o informacijama koje su nam servirane ovih dana, kako od zaraćenih strana tako i od razno raznih wannabe ratnih izveštača na tviteru i ostalih medija. Informacija nema mnogo pa da krenemo od onoga što se obe strane slažu.

 

Prvi dan AZ je izgleda imao neke uspehe na jugu i tamo je zauzeo par sela. Koliko teško je reći, oni tvrdi 7-8, JER priznaje 3-4 no isto tako tvrdi da su to povratili. Da su oni to povratili broj žrtava bi morao da bude veći tih prvih dana jer bi to morale biti ozbiljne borbe. Na osnovu ovoga moje je mišljenje da AZ izvodi kopnene izviđačke napade sa ciljem da samo vežu JER jedinice za liniju fronta a da napreduju samo kada ne naiđu na jači otpor. Time dobijaju lake mete što možemo videti iz snimaka koje AZ daje svakodnevno.

 

Glavni deo plana AZ je uništavanje JER jedinica taktikom koju je Turska uspešno primenila u Siriji i Libiji gde se videlo da je potencijal bespilotnih letilica ogroman i da su jako teška meta za PVO. Bespilotne letelice (BL) za izviđanje su vrlo male i jako teške za detektovanje što im omogućava da dosta vremena provode iznad N-K tražeći mete. Kada ih nađu na scenu stupaju BL koje nose naoružanje i uništavaju te mete. Te BL su lakša meta za PVO ali se one na zadržavaju nad metom nego se odma vraćaju nazad tako da je vreme za reakciju protiv njih vrlo malo. Za mete koje su bliže liniji fronta artiljerija odrađuje posao navođena od kopnenih jedinica i dronova za izviđanje.

 

Pratkično vidimo reprizu onoga što smo imali u Siriji. Prva dva dana većina meta su bili sistemi PVO, a unazad dva dana već imamo i snimke uništavanja razno razne logistike i oklopnjaka. Dakle polako se uništava JER vojna snaga na terenu i to na duže staze znači da za mesec dana neće više moći da drže liniju fronta i da će AZ imati lak posao. Dakle vreme otkucava za JER da dobro razmisli šta im je činiti. Jedina kvalitetna odbrana od dronova je da se angažuju avioni ali AZ takođe ima dobru PVO i pitanje je kako bi prošli u tom scenariju. Druga alternativa je elektronsko ometanje ali ne verujem da JER ima kapacitete za tako nešto. Treća je da se ozbiljnije ukopavaju i maskiraju svoje položaje što nije garant da će sprečiti gubitke ali će sigurno smanjiti, pogotovo na linijama odbrane u dubini teritorije koje ne mogu biti detektovane od AZ jedinica koje izvode te izviđačke napade.

 

Naravno tu je i opcija da velike sile nametnu neko rešenje ali to je jako upitno u ovom ternutku. SAD je u izborima a i inače su ispali iz igre kao ozbiljan faktor pod ovom administracijom, Rusija muze obe strane i deluje kao da ne želi da se zameri ni jednoj od njih dok Kinu to uopšte ne zanima. Regionalne sile Turska i Iran učetvuju u konfliktu. Za Tursku je jasno jer je otvorano na strani AZ dok se o Iranu priča da tajno podržavaju AR jer im jačanje AZ nikako ne bi odgovaralo u njihovim zamršenim odnosima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ipak se pojavljuju optuzbe da je Azerbejdzan preko Turske angazovao dzihadisticke paramilicuje iz Sirije i Libije...

To vec otvoreno govore Ruski i Francuski izvori,a negde sam procitao da to potvrdjuju i neke SAD diplomate...

Ako se to pokaze kao istina,jako kratkovid i na duzi rok los potez Azera i Turske...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas su izašli snimci i gađanja pešadije :

 

 

 

 

Ovo nisam očekivao ovako rano. Ako ovo ne spreče mislim da bi AZ već sledeće nedelje mogao da počne sa ozbiljnijim napredovanjem. Ne verujem da su svi napadi na filmu autentični ali ako su počeli sa tom fazom to je poražavajuće po JER.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...