Jump to content

Religija, komunizam, politika i globalni uticaj na društva


dude

Recommended Posts

27 minutes ago, Kronostime said:

I ateisti su vernici: veruju da ne postoji Bog ili stagod - Catch 22

Zasto se ta pogresna ideja stalno ponavlja? Ne ateisti nisu vernici, oni ne veruju da Bog ne postoji, oni to znaju.

Jel ti verujes da vile i zmajevi ne postoje, ili si siguran posto ne postoji nijedan dokaz da postoje?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Zasto bi im i trazili kad su njihove kulture starije od evropskih?

Da ne pitamo ove forumske hecime gde bi bili danas da se nisu prihvatale metode Avicene vec se lecilo molitvom i pustanjem krvi.

 

 

Odavno se može pročiteti kod levičara i apologeta islama da je islam zaslućan za razvoj medicine, što nije tačno. Tačno je da su medicina i druge nauke bile razvijene u arapskim/islamskim zemljama, ali teško je dovesti u vezu religiju i razvoj nauke. Često se ponavlja da u Kuranu postoji stih koji podstiče na učenje i rad na sebi, ali nema nikakvih dokaza da su Avicena i drugi lekari ili naučnici bili uspešni zbog religije. S druge strane, kulturne i privredne okolnosti su im omogućile da se bave naukom. Da je medicina ili neka druga nauka zasluga islama, danas bi ta religija upravo bila uništena od strane (ex-)muslimanskih naroda. Da je islam stavio nauku u fokus, religija bi nestala, a muslimanske zemlje bi predvodile naučni razvoj.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Odavno se može pročiteti kod levičara i apologeta islama da je islam zaslućan za razvoj medicine, što nije tačno. Tačno je da su medicina i druge nauke bile razvijene u arapskim/islamskim zemljama, ali teško je dovesti u vezu religiju i razvoj nauke. Često se ponavlja da u Kuranu postoji stih koji podstiče na učenje i rad na sebi, ali nema nikakvih dokaza da su Avicena i drugi lekari ili naučnici bili uspešni zbog religije. S druge strane, kulturne i privredne okolnosti su im omogućile da se bave naukom. Da je medicina ili neka druga nauka zasluga islama, danas bi ta religija upravo bila uništena od strane (ex-)muslimanskih naroda. Da je islam stavio nauku u fokus, religija bi nestala, a muslimanske zemlje bi predvodile naučni razvoj.

Za razliku od Hriscanstva, Islam je bio vise okrenut nauci i ocuvanju svega pre njega, zato danas i poznajemo anticke tekstove.

Da nije bilo Pape Urbana i njegovog Deus vult, sto je dovelo do krstaskih ratova i varvarskog pokolja muslimana u Palestini, kao i kasnijih ratova u Spaniji - odnosi izmedju Hriscanstva i Islama bi bili mnogo bolji.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, srbija do tokija said:

Šta sada da radimo. Ameri kažu "Sve što sam trebao da naučim o Islamu  naučio sam 11. septembra 2001".

Mislim da su religije prevazisle svoju korisnost, jasno je da su u jednom trenutku igrale pozitivnu ulogu u razvoju drustva, medjutim danas postaju besmislene.

 

I verovatno i zato da bi ostale relevatne postaju agresivnije. Kad kazem agresivnije, ne mislim samo na konkretno nasilje, nego vidimo i da se malo vise guraju u medije, u politiku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam ateista, ali retko se upustam u rasprave na ovu temu. Tacnije, ne pada mi na pamet da se bavim onim sto pise u bibliji i da ja nekom verniku dokazujem da je to sto pise u njoj glupost. Vdim da ima debila koji po youtubu raskrinkavaju bibliju, stranicu po stranicu :twak: U potcenjivackom, snishodljivom maniru, sa moralnom superiornoscu u odnosu na vernike. Not my style. :wink2:. Takodje, opasnost od agresivnog ateizma(koji ja prezirem isto koliko i religijske fanatike) je potcenjena, tacnije, neopravdano je skrajnuta u odnosu na religije i njihove zlocine. Istorijski gledano. Pa svi ti socijalisticki, komunisticki zlikovci su vernike videli kao jedne od najvecih neprijatelja koje treba istrebiti, svi su oni bili ateisti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dude said:

Pa svi ti socijalisticki, komunisticki zlikovci su vernike videli kao jedne od najvecih neprijatelja koje treba istrebiti, svi su oni bili ateisti. 

Pazi nemoj praviti zamenu teza, to sto su socijalisti i komunisti bili istovremeno i ateisti, ne znaci da su ateisti automatski socijalisti i komunisti.

Inace iznenadjujuce je kako su recimo u SR, svi ti komunisti - preko noci postali vernici. To je ono gde ja vidim paralelu izmedju vere i ideologije, imas ljude koji vole da koriste tu strukturu dogme.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Za razliku od Hriscanstva, Islam je bio vise okrenut nauci i ocuvanju svega pre njega, zato danas i poznajemo anticke tekstove.

Da nije bilo Pape Urbana i njegovog Deus vult, sto je dovelo do krstaskih ratova i varvarskog pokolja muslimana u Palestini, kao i kasnijih ratova u Spaniji - odnosi izmedju Hriscanstva i Islama bi bili mnogo bolji.

Na koji način je islam kao religija podsticao nauku? Možemo da spomenemo faktore kao što su privredna razvijenost nekih gradova, jer gde ima novca ima uslova i za nauku, kao i korišćenje postojećih znanja za nešto praktično, kao npr. za određivanje položaja prilikom molitve, ali i za svetovnije stvari, kao npr. za izradu mapa. Može se reći da su vladari bili pragmatički orijentisani, gde su bitni činioci i politika i njihova obrazovanost, ali i pohlepa. Ukratko, vladari su se dosta pitali o tome šta sme i šta ne sme i nisu baš uvek slušali popove, što se svakako ne može reći za mnoge evropske vladare, koji jesu činili zločine kao one koje si spomenuo. Za islam se može reći da je bio bolje držan na uzdi od hrišćanstva, ali ne i da je na osnovu dogmi ili nekog ozbiljnog delovanja aktivno podsticao nauku.

Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, Angelia said:

Pazi nemoj praviti zamenu teza, to sto su socijalisti i komunisti bili istovremeno i ateisti, ne znaci da su ateisti automatski socijalisti i komunisti.

Inace iznenadjujuce je kako su recimo u SR, svi ti komunisti - preko noci postali vernici. To je ono gde ja vidim paralelu izmedju vere i ideologije, imas ljude koji vole da koriste tu strukturu dogme.

Naravno, nema potrebe da to uopste pominjes. Mislim da ja ne treba da objasnjavam svoje stavove o komunizmu i socijalizmu. To sto si napisala ne menja cinjenicu da su razni zlocinci koji su pobili desetine miliona ljudi bili ateisti. I to je u pitanju ideologija, ideologija po kojoj boga na nebu zamenjuje bog na zemlji. Nisu svi oni bili ateisti pukom slucajnoscu. Ekstremizam je ekstremizam, nema tu mesta za relativizovanje.

 

Da, to je bio slucaj u svakoj komunistickoj drzavi, pa i kod nas. Nije slucajno to sto su takvi "vernici" u post komunistickim drzavama najagresivniji. Ne znaju kako da praktikuju tu veru, i onda to kompenzuju preteranom agresivnoscu misleci da su tako veci vernici.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dude said:

 

....

Da, to je bio slucaj u svakoj komunistickoj drzavi, pa i kod nas. Nije slucajno to sto su takvi "vernici" u post komunistickim drzavama najagresivniji. Ne znaju kako da praktikuju tu veru, i onda to kompenzuju preteranom agresivnoscu misleci da su tako veci vernici.

 

 

 

Nevešti oni, pa  kako onda nađoše glasačku bazu u svom glasačkom telu u Srbiji? Niotkuda? Pa je vlast kakva je da je, izglasana.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dude said:

 

Naravno, nema potrebe da to uopste pominjes. Mislim da ja ne treba da objasnjavam svoje stavove o komunizmu i socijalizmu. To sto si napisala ne menja cinjenicu da su razni zlocinci koji su pobili desetine miliona ljudi bili ateisti. I to je u pitanju ideologija, ideologija po kojoj boga na nebu zamenjuje bog na zemlji. Nisu svi oni bili ateisti pukom slucajnoscu. Ekstremizam je ekstremizam, nema tu mesta za relativizovanje.

 

Da, to je bio slucaj u svakoj komunistickoj drzavi, pa i kod nas. Nije slucajno to sto su takvi "vernici" u post komunistickim drzavama najagresivniji. Ne znaju kako da praktikuju tu veru, i onda to kompenzuju preteranom agresivnoscu misleci da su tako veci vernici.

 

 

Pa vidi tu se ne slazemo, kad kazes nisu oni bili ateisti pukom slucajnoscu, ja ne mislim da su oni stvarno bili ateisti, vec vise "anti-crkveno" nastrojeni (ovde crkva sluzi samo kao pojam koji objasnjava organizovanu religiju). Dok su istovremeno stvarali ideologiju koja je imala sve karakteristike religije, samo je vodja bio na zemlji a ne imaginarni lik. Sve ostalo je bilo isto, imao si obrede, rituale, protokole, dogme, sve do inkvizicije.

Zato su i tako agresivno napadali druge religije, jer su im bila konkurencija. A izmedju ostalog zato i tako lako prevrtanje curka kad je komunizam propao pa su sad svi veliki vernici.

To po meni nije ateizam, nego samo zamena jedne idologije drugom, u kojo se vrhovno bice ne zove Bog nego se zove Vodja.

Sustina ostaje ista. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dude said:

Ja sam ateista, ali retko se upustam u rasprave na ovu temu. Tacnije, ne pada mi na pamet da se bavim onim sto pise u bibliji i da ja nekom verniku dokazujem da je to sto pise u njoj glupost. Vdim da ima debila koji po youtubu raskrinkavaju bibliju, stranicu po stranicu :twak: U potcenjivackom, snishodljivom maniru, sa moralnom superiornoscu u odnosu na vernike. Not my style. :wink2:. Takodje, opasnost od agresivnog ateizma(koji ja prezirem isto koliko i religijske fanatike) je potcenjena, tacnije, neopravdano je skrajnuta u odnosu na religije i njihove zlocine. Istorijski gledano. Pa svi ti socijalisticki, komunisticki zlikovci su vernike videli kao jedne od najvecih neprijatelja koje treba istrebiti, svi su oni bili ateisti. 

 

Da li bi mogao da definišeš šta je agresivni ateizam? Ukoliko izuzmemo ludake koji po kojekakvim fejsbucima i tviterima izjavili da bi pobili sve vernike, što je već posao za policiju i psihijatriju, da li postoji neki pokret koji postavlja bombe po verskim objektima samo zato što su verski, glumi inkviziciju i čereči one koji izjave da su vernici, spaljuje na lomači one koji su zatečeni kako se mole i slično? To što neko izlaže podsmehu verska ubeđenja baš i nije agresivno. Danas se često može čuti da je npr. Tramp seljačina, da je engleska kraljica krava ili da su talibani stoka, a sve to nije zakonom zabranjeno. Možemo da govorimo o ličnom vaspitanju, ali u civilizovanom svetu je dozvoljeno.

44 minutes ago, dude said:

 

Naravno, nema potrebe da to uopste pominjes. Mislim da ja ne treba da objasnjavam svoje stavove o komunizmu i socijalizmu. To sto si napisala ne menja cinjenicu da su razni zlocinci koji su pobili desetine miliona ljudi bili ateisti. I to je u pitanju ideologija, ideologija po kojoj boga na nebu zamenjuje bog na zemlji. Nisu svi oni bili ateisti pukom slucajnoscu. Ekstremizam je ekstremizam, nema tu mesta za relativizovanje.

 

Da, to je bio slucaj u svakoj komunistickoj drzavi, pa i kod nas. Nije slucajno to sto su takvi "vernici" u post komunistickim drzavama najagresivniji. Ne znaju kako da praktikuju tu veru, i onda to kompenzuju preteranom agresivnoscu misleci da su tako veci vernici.

 

 

 

Ateizam i komunizam je malo teže spojiti u tom smislu. Jedno od opštih načela komunizma jeste negiranje bilo kakve religije, uz neke izuzetke, ali to je lakše pripisati činjenici da nisu hteli da im neko ruši monopol (edit: preteče me Angelia sa konstatacijom o anticrkvenom karakteru). Uostalom, lako se može naći da je broj ateista u stalnom porastu i to u društvima koje nisu videla ni 'k' od komunizma, a o ateizmu u poslednje vreme najviše pišu Dokins, Hičens, Heris i Denet, tzv. four horsemen of atheism, a za njih se baš i ne može reći da imaju komunistički pedigre. Dovođenje ateizma i komunizma u vezu na takav način je isto kao kad se kaže da je npr. protestantizam ili katoličanstvo fašistička religija koju treba iskoreniti jer su Nemačka i Italija bile... hmmm... zna se na kojoj strani u II svetskom ratu. Isto se može reći i za japanski šintoizam, ali zaista nisam čuo da se o njima govori na taj način.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Da li bi mogao da definišeš šta je agresivni ateizam?

I mene ovo interesuje, posto sam vise puta cula da sam "agresivna" u svom ateizmu, iako cisto sumnjam da se moji stavovi razlikuju od gore pomenute cetvorice.

Najcesce mislim da ljude nervira kad odbijam da praktikuju svoju religiju na meni. Nije kao da idem okolo i deci objasnjavam da Deda Mraz ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja rekao da danas preti opasnost od "agresivnog" ateizma. Jer opasnosti nema. Nego, istorijski gledano, zlocini nad vernicima od strane ateista nisu uopste zanemarljivi. Ne zaboravite, i ja sam ateista 😄 

 

1 hour ago, Angelia said:

Pa vidi tu se ne slazemo, kad kazes nisu oni bili ateisti pukom slucajnoscu, ja ne mislim da su oni stvarno bili ateisti, vec vise "anti-crkveno" nastrojeni (ovde crkva sluzi samo kao pojam koji objasnjava organizovanu religiju). Dok su istovremeno stvarali ideologiju koja je imala sve karakteristike religije, samo je vodja bio na zemlji a ne imaginarni lik. Sve ostalo je bilo isto, imao si obrede, rituale, protokole, dogme, sve do inkvizicije.

Zato su i tako agresivno napadali druge religije, jer su im bila konkurencija. A izmedju ostalog zato i tako lako prevrtanje curka kad je komunizam propao pa su sad svi veliki vernici.

To po meni nije ateizam, nego samo zamena jedne idologije drugom, u kojo se vrhovno bice ne zove Bog nego se zove Vodja.

Sustina ostaje ista. 

 

Ok, komunizam zaista ima gotovo sve odlike religije. Bas i nisam gledao na komunizam kao na religiju, vise kao ideologiju. Ali postojalo je nesto sto se zvalo drzavni ateizam, aktivno promicanje ateizma od strane vlasti odredjene drzave. Pa zar nije Enver Hoxha pre 50-ak godina zakonom zabranio religiju cime je Albanija postala prva ateisticka drzava? 

Ne znam...Ako na komunizam gledamo kao religiju, onda je ateizam nekompatibilan sa njim. Ako je to ideologija, onda se moze reci da ateizam igra veliku ulogu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, dude said:


Ne znam...Ako na komunizam gledamo kao religiju, onda je ateizam nekompatibilan sa njim. Ako je to ideologija, onda se moze reci da ateizam igra veliku ulogu. 

 

 

Po meni, oni su sustinski isti, tako da ne mislim da je ateizam igrao neku bitnu ulogu, vise da je bio sredstvo.

btw znala sam mnogo "komunista" iz tog vremena koji se uopste nisu, privatno, odrekli vere. Znaci nisu ni bili ateisti.

I Hodza je uradio sta? Ukinuo religiju i zamenio je kultom licnosti.

Znaci mirise kao religija, zvuci kao religija, funkcionise kao religija..... aj da to nazovemo ideologijom da se religije ne uvrede :classic_smile:

Eto ako je lakse mozemo da ga nazovemo kultom

 

Edit: Potpuno si u pravu da u stvari ateizam nije stvarno kompatibilan sa komunizmom, kao ateista trebalo bi da odbijas sve dogme, pocevsi od "vodja je uvek u pravu" 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

"Nitko ne može služiti dvojici gospodara; jer, ili će jednoga mrziti a drugoga ljubiti, ili će se jednoga držati a drugoga prezirati." ( Matej, 6:24)

 

Komunisti su neutralisanjem religije neutralisali potencijanu konkurenciju koja bi ih ugrožavala. Radili su ono što moraju.

Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Religija, komunizam, politika i globalni uticaj na društva

Ma da, sve bi to bilo ok da komunizam nije bio strogo ateisticka ideologija od svog nastanka. Ta prica bi imala smisla da se komunizam okrenuo protiv religije kada je dosao na vlast, pa mu religija zasmetala da ostvari primat. Ovako ta prica nema mnogo smisla.

 

Inace, postoji grana komunizma koja je ostvarila simbiozu sa religijom. Najbolji primer toga je teologija oslobodjenja, i recimo teroristicka organizacija ELN.

 

Istorijskih primera radikalnog ateizma ima dosta. Ne znam zasto niko ne spominje francusku burzoasku revoluciju? Ona je ociti primer radikalnog ateizma. Da ne otvaram sad pricu i o nacizmu...

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

Delovali su preventivno, što je bilo mudro sa njihove strane. Ta priča i te kako ima smisla.

 

Hrišćanstvo (teorijski) zbranjuje kult ličnosti i jedini vredan obožavanja je Bog. Ako bi to bila jedna od dominantnih ideologija, šta bi bilo sa kultom ličnosti na kome su se komunistički totalitarni sistemi bazirali? Kako istovremeno obožavati i Boga i Staljina?

 

Komunizam je bio strogo ateistička ideologija samo formalno. Njegovi temelji su suštinski religijski, između ostalog i zato što marskizam kao temelj u svojoj osnovi ima mnogo teoloških elemenata. Veruje se u bolje sutra, odriče se dostojanstva zarad višeg cilja, trpi se radi spasenja malog čoveka, nepogrešivost i obožavanje vođe, umesto svetaca istaknuti članovi patrije i prvaci revolucije, sveti crkveni spisi i sveti crveni spisi, umesto vere u Boga vera u Čoveka... itd...

 

Religija je opijum za narod, učio je Marks. I bio je u pravu. Za dilovanje nove droge je prvo trebalo ukloniti starog dilera.

 

Drugim rečima, dve jake ideologije ne trpe simultano jedna drugu, to pametni odavno kapiraju.

 

Edited by lekoviti
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, A sad said:

Ma da, sve bi to bilo ok da komunizam nije bio strogo ateisticka ideologija od svog nastanka. Ta prica bi imala smisla da se komunizam okrenuo protiv religije kada je dosao na vlast, pa mu religija zasmetala da ostvari primat. Ovako ta prica nema mnogo smisla.

 

Kako mislis nema? Pa naravno da su svoju religiju gurali od pocetka a da su za to morali da identifikuju "neprijatelja". To nije nista neobicno za smenjivanje religija, prethodna se ugusi i nova postane dominantna. Nije ni nepoznato rusenje hramova stare religije u istoriji.

Ne razumem sta si hteo da kazes sa francuskom revolucijom i nacizmom. 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, lekoviti said:

Delovali su preventivno, što je bilo mudro sa njihove strane. Ta priča i te kako ima smisla.

 

Hrišćanstvo (teorijski) zbranjuje kult ličnosti i jedini vredan obožavanja je Bog. Ako bi to bila jedna od dominantnih ideologija, šta bi bilo sa kultom ličnosti na kome su se komunistički totalitarni sistemi bazirali? Kako istovremeno obožavati i Boga i Staljina?

 

Komunizam je bio strogo ateistička ideologija samo formalno. Njegovi temelji su suštinski religijski, jer marskizam u svojoj osnovi ima mnogo teoloških elemenata. Veruje se u bolje sutra, odriče se dostojanstva zarad višeg cilja, trpi se radi spasenja malog čoveka, nepogrešivost i obožavanje vođe, umesto svetaca istaknuti članovi patrije i prvaci revolucije, sveti crkveni spisi i sveti crveni spisi, umesto vere u Boga vera u Čoveka... itd...

 

Religija je opijum za narod, učio je Marks. I bio je u pravu. Za dilovanje nove droge je prvo trebalo ukloniti starog dilera.

 

Drugim rečima, dve jake ideologije ne trpe simultano jedna drugu, to pametni odavno kapiraju.

 

 

Pa u izvornom marksizmu nema kulta licnosti, to je kasnija modifikacija. Uostalom, religija uopste nije osnovni neprijatelj, vec sporedni. Nije komunizmu konkurent bila religija, vec kapitalizam i burzoazija. 

Komunizam je ideologija kao i svaka druga. Sa religijom nema nikakve veze, sustinski potpuno razlicita od nje i zasnovana na materijalizmu.

 

Boldovano je antiteza svake religije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Ma da, sve bi to bilo ok da komunizam nije bio strogo ateisticka ideologija od svog nastanka. Ta prica bi imala smisla da se komunizam okrenuo protiv religije kada je dosao na vlast, pa mu religija zasmetala da ostvari primat. Ovako ta prica nema mnogo smisla.

 

Inace, postoji grana komunizma koja je ostvarila simbiozu sa religijom. Najbolji primer toga je teologija oslobodjenja, i recimo teroristicka organizacija ELN.

 

Istorijskih primera radikalnog ateizma ima dosta. Ne znam zasto niko ne spominje francusku burzoasku revoluciju? Ona je ociti primer radikalnog ateizma. Da ne otvaram sad pricu i o nacizmu...

Nacizam je koketirao i sa mnogoboštvom (namerno ne koristim reč 'paganizam'), a koliko se sećam, Rozenberg se tu dosta isticao. Jeste da nisu baš najbolje stajali sa crkvom/crkvama, ali opet, u pitanju je bila borba za vlast i pare. Francuzi su videli da se cela crkvena priča svodi na pare, naročito kod malo većih crkvenih funkcionera (namerno koristim reč 'funkcioner'), ali uprkos svim svinjarijama koje su napravili, sa ove distance deluje kao da su stavljali popove tamo gde im je mesto. Ne sporim da je bilo ubistava i progona, ali to je tada bio deo svakodnevnog obračunavanja sa neistomišljenicima. Biću slobodan da kažem da ni jednim ni drugima nije pošto za rukom da popove stave u rang sa cirkuzantima i ostalim zaglupljivačima priprostih masa, mada je danas procenat ateista u Francuskoj i Nemačkoj relativno pristojan.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

 

Pa u izvornom marksizmu nema kulta licnosti, to je kasnija modifikacija. Uostalom, religija uopste nije osnovni neprijatelj, vec sporedni. Nije komunizmu konkurent bila religija, vec kapitalizam i burzoazija. 

Komunizam je ideologija kao i svaka druga. Sa religijom nema nikakve veze, sustinski potpuno razlicita od nje i zasnovana na materijalizmu.

 

Boldovano je antiteza svake religije. 

Ne mogu da se u potpunosti slozim sa ovom tezom. Medjutim, u pravu si da je komunizam osnovnog neprijatelja video u ubiracu prihoda, kapitalisti, i ako se nije libio da i sam postavlja planove po pitanju profita koji se trosio u druge svrhe. Kao takav i ne moze da funkcionise bez rukovodioca i glavnog vodje, kome se pripisuju nadcovecanske sposobnosti.

Ma koliko vulgarno zvucalo taj glavni vodja je morao da postoji u mentalno ne spermnim od Boga otrgnutim praznoglavim likovima. Sto je manje obrazovanje to je veca potreba za nedodirljivim leaderom zastitnikom.

Ovo se verovatno ne moze naci u nekim brosurrama, posto je moje licno razmisljanje o covekovoj potrebi da se plasi da ukrade. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...