Jump to content

Religija, komunizam, politika i globalni uticaj na društva


dude

Recommended Posts

Obama je poljubio ruku saudijskom kralju.

 

Komunisti u FNRJ i posle u SFRJ su smatrali pravoslavnu i rojalistički odanu srpsku seljačiju tegom na svojim nogama. Tako je nastao bespotrebni "Sremski front" da i oni okrvave gaće.

Po pisanju Milovana Danojlića, znalo se gde se ide u Beograd "da se preuzmu mrtva deca".

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, comandante said:

komunizam je totalna suprotnost definiciji religije. ako ima neka ideologija koja je slicna religiji to je kapitalizam, u oba slucaj 1% ubedjuje ostalih 99% da je to svetinja a 99% budala brani strastveno tu "svetinju" iako je to protiv njihovih interesa a u interesu onih 1%

 

 

 

edit: religija umesto ideologije

 

netačno

 

Isus Komunista hrani narod dž

 

Isus Kapitalista bi naplatio show

Link to comment
Share on other sites

Matej 19,20 Reče mu mladić: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje; šta mi još treba?
Matej 19,21 Reče mu Isus: ako hoćeš savršen da budeš, idi i prodaj sve što imaš i podaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; pa hajde za mnom.
Matej 19,22 A kad ču mladić riječ, otide žalostan; jer bijaše vrlo bogat.
Matej 19,23 A Isus reče učenicima svojijem: zaista vam kažem da je teško bogatome ući u carstvo nebesko.
Matej 19,24 I još vam kažem: lakše je kamili proći kroz iglene uši nego li bogatome ući u carstvo Božije.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:
Matej 19,20 Reče mu mladić: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje; šta mi još treba?
Matej 19,21 Reče mu Isus: ako hoćeš savršen da budeš, idi i prodaj sve što imaš i podaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; pa hajde za mnom.
Matej 19,22 A kad ču mladić riječ, otide žalostan; jer bijaše vrlo bogat.
Matej 19,23 A Isus reče učenicima svojijem: zaista vam kažem da je teško bogatome ući u carstvo nebesko.
Matej 19,24 I još vam kažem: lakše je kamili proći kroz iglene uši nego li bogatome ući u carstvo Božije.

Zakljucak? isus je originalni komunista, sve nakon toga su neke modifikacije :classic_smile:

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Religija je jedan od kljucnih temelja civilizacije (ovde govorim o monoteistickim religijama i zapadnoj civilizaciji, da se razumemo), kao sto je crkva jedna od kljucnih organizacija civilnog drustva, i ja mislim da postoje mnogo zlokobnije institucije ciji je drustveni uticaj daleko veci i stetniji, pa bi trebalo jos pre da se smanji od uticaja crkve - ovde, naravno, pre svega mislim na drzavu (drzava je oruzanim prepadom, kao banda pljackasa vozova iz vestern filmova, od drustva preotela ili bar u dobroj meri uzurpirala neke od najvaznijih segmenata nase civilizacije, kao sto su obrazovanje, zdravstvo, humanitarni rad ili novac i bankarstvo, napravivsi od njih, relativno gledano, najneuspesnije i najproblematicnije delatnosti). Cak sta vise, suprotno onome sto je neko napisao da bi "drustveni uticaj religije morao da se smanjuje", ja se nadam da ce se on povecaviti - i ne samo religije nego i ostalih dobrovoljnih institucija civilnog drustva - jer mislim da bi to bio rezultat (i znak) smanjenja drustvenog uticija drzave/sile.

 


Navescu 3 crtice o ovome:


i) Sto se tice uloge religije u utemeljenju (konkretno) zapadne civilizacije, samo cu preporuciti jednu jako dobru knjigu gde autor genealogiju liberalizma, tj. njegove centralne ideje individualnih ljudskih prava, ideje o jednakoj moralnoj vrednosti SVIH ljudi pronalazi upravo u hriscanskoj religiji (ubedljivo pokazujuci da - da se malo nasalim - te ideje nisu pale s neba):

 

Inventing the Individual: The Origins of Western Liberalism
https://www.amazon.co.uk/Inventing-Individual-Origins-Western-Liberalism/dp/0713996447

 

ii) Sto se tice religije i crkve kao kljucne institucije civilnog drustva, sta li neko misli, zbog cega komunisti (ili danas "demokratski socijalisti") proganjaju crkvu i religiju? Oni proganjaju sve institucije civilnog drustva koje figurisu nezavisno od drzave i partije - od hora do sah kluba (i na njihovo mesto instaliraju Sluzbena drustva) - a u tom kontekstu crkva zbog svog uticaja i uloge u ljudskim zivotima zauzima centralno mesto. Religija (bas kao i porodica) ljudima pruza kontekst, nudi pricu u kojoj drzava ne zauzima centralno mesto (zapravo ne figurise nikako), u kojoj vodja i njegove pridvorice nisu gospodari zivota i smrti, u kojem oni nisu vlasnici nad svacijim telom i radom i imovinom, nego postoji neko iznad vodje i nezavistan od partije, od koga dolaze ljudska prava, jednaka za sve. Jos i dalje, crkva predstavlja dobrovolju zajednicu koja ljudima pruza pomoc i podrsku, nezavisno od drzave i partije, sprecava da ostanu sami i zaplaseni i padnu kao lak plen drzavisticke ideologije (u ekstremnom slucaju komunizma).


Naravno, nista od ovoga se ne odnosi na crkvu kao drzavnu jedinicu za specijalne operacije, kakva postoji u Srbiji ili u Rusiji, gde su najvisi crkveni velikodostojnici oficiri komunistickih tajnih sluzbi, kakav je bio slucaj npr. sa prethodnim ruskim partijarhom Aleksejem II, na svom PRAVOM poslu poznatijem kao "drug Drozdov":

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Patriarch_Alexy_II_of_Moscow#Work_for_the_KGB

 

iii) Veliki Ricard Dokins je izmislio vrlo koristan pojam "mema". Eh, religija je jedna mema, a to sto se prenosi toliko dugo, i sto su drustva koja ih prenose do danas prezivela je dokaz da one imaju neki evolutivni potencijal i znacaj, koji nama nije ni jasan do kraja, ali ja drzim da je velika epistemoloska arogancija otpisati religiju kao beskorisno sujeverje bez kojeg bi jedan tako kompleksan sistem kao sto je ljudsko drustvo mogao da nastavi da funkcionise kao i do sada (bas kao sto je epistemoloska arogancije bila i ideja da je ekonomijom moguce upravljati iz centralnog komiteta, bez sistema trzisnih cena). Evo jedan primer, posto je pre nekoliko dana prosao Ramazan, koja je funkcija ramazanskog posta? Religiozni muslimani cesto isticu zdravstvene benefite od posta, ali ja sam skeptican prema takvom objasnjenju - da takav benefit zaista postoji on ne bi promakao paznji moderne medicine, i lekari bi svima preporucivali takav post. Na primer, jedan od benefita moze biti u zajednickim porodicnim/prijateljskim iftarima, gde se osnazuju medjuljudske veze i zajednice (nejedenje svinjetine moze takodje imati ovaj efekat), ljudi pomazu ugrozenim rodjacima i komsijama, pomazu im da ostave potomstvo preko kojeg se obicaj posta prenosi dalje na nove generacije itd...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

... aaa ipak ima topic o religionizmima, mar⚔izmima i ostalim moj-mali-poni-prijateljstvo-je-carolija izmima. Ma ucini mi da sam gdegod ispratio al tako je to kad se dugo o`sustvuje jer si zaboravio pasvord ili te neko uhakova :classic_ninja::tired:

 

Anyway, posto je red da se i kontribjutuje kad se dolazi u goste resih da istresem iz bisaga svoju iskopinu od pre neki dan:

 

spacer.png

 

 

Inace za J&M mislim da sam saznao bas na (ne)blazenopocivsem forumu a ispade ovaj i prigodan :wink2: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...