Jump to content

Religija, komunizam, politika i globalni uticaj na društva


dude

Recommended Posts

Iskoristio bih poslednjih nekoliko komentara na USA topicu i tzv islamofobiji da priupitam nesto. Da li ce kazna za ismevanje ili potencijalno vredjanje hriscanstva ili bilo koje druge religije(osim jedne, ocigledno) biti ista kao i kazna za sve to pomenuto upereno protiv islama i zasto ne? Stvarno me zanima razlog tih, apsolutno neopravdanih povlastica koje islam uziva. Zasto to ne bi bio budizam, na primer? 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, dude said:

Iskoristio bih poslednjih nekoliko komentara na USA topicu i tzv islamofobiji da priupitam nesto. Da li ce kazna za ismevanje ili potencijalno vredjanje hriscanstva ili bilo koje druge religije(osim jedne, ocigledno) biti ista kao i kazna za sve to pomenuto upereno protiv islama i zasto ne? Stvarno me zanima razlog tih, apsolutno neopravdanih povlastica koje islam uziva. Zasto to ne bi bio budizam, na primer? 

 

Mozas li to malo da pojasnis, ne razumem pitanje? Deluje mi da si pogresno protumacio to sto je bilo na topiku o USA. Ne znam na sta mislis, stvarno. 

 

Sve religije, kao i ostale drustvene pojave, ali i politicari... mogu da se ismevaju. Ne smeju se vredjati forumasi zbog svojih verskih ubedjenja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Ne smeju se vredjati forumasi zbog svojih verskih ubedjenja. 

 

I ja mislim da je budalasto da neki forumas bude uvredjen zato sto se neko sprda na racun njegovih verskih ubedjenja i da ne bi smeo tako da reaguje.

 

Mislim, vera je duboko licno i unutrasnje osecanje i ne znam kakve veze ima stav trece osobe sa tim.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije isto vređati lično nekog forumaša i sprdati se na nekim shvatanjima. Ako je dozvoljeno reći da je ravnozemljaštvo glupost, da je verovanje u socijalističku ekonomiju smešno, da je potpuno liberalizovano tržište utopija ili da je desničarsko opredeljenje u koliziji sa 21. vekom, ne vidim zašto bi religija bila pošteđena kritike, negiranja ili ismevanja.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dude said:

Iskoristio bih poslednjih nekoliko komentara na USA topicu i tzv islamofobiji da priupitam nesto. Da li ce kazna za ismevanje ili potencijalno vredjanje hriscanstva ili bilo koje druge religije(osim jedne, ocigledno) biti ista kao i kazna za sve to pomenuto upereno protiv islama i zasto ne? Stvarno me zanima razlog tih, apsolutno neopravdanih povlastica koje islam uziva. Zasto to ne bi bio budizam, na primer? 

Ja ne bih od te price na US topiku pravila slucaj.

Po meni - svaka religija je otvorena za kritiku. Nemam pojma sta je bilo u postu koji je A sad obrisao ali predpostavljam da je bilo neko podmetanje islamofobije, iako kad sam ja pisala nisam imala ni na kraj pameti islam i islamofobiju, nego sam ukazivala na licemerje, desilo se da se radi o vodji Nation of Islam, kome se sad ne bih ni setila imena. Morala bih da ga googlujem samo se secam price.

Ako sam pogresno navela da je doticni nazivao Hitlera "a great man" i objasnjavao kako su gasne komore bile reakcije Boga..... neko moze da me ispravi. 

Link to comment
Share on other sites

Treba shvatiti da se islamske dogme razlikuju od dogmi ostalih abrahamskih religija - svaki musliman je obavezan da brani islam, umet i proroka.  (u kontekstu povlaštenog položaja)

Dakle, kad na neku, inače bezazlenu iz našeg ugla, zajebanciju muslimani reaguju oružjem (Šarli Ebdo npr) to treba sagledati i u tom kontekstu - uistinu je doslovno naređeno muslimanima da takve "zajebancije" kazne. Smrću.

Spaljivanje Kurana nije isto što i spaljivanje biblije, iako nama tu nema bitne razlike, upravo jer biblije ne propisuje kaznu za tako nešto, dok se svi islamski učenjaci bez obzira na mezheb slažu da spaljivanje Kurana nije dozvoljeno. (postoje izuzeci)

Što se mene tiče, kritika je uvijek dobrodošla, sprdnja ne, bez obzira o kome se radilo i koju religiju ispovijeda.

Dogme nema svrhe kritikovati, možemo samo kritikovati ljude i njihove postupke.

Edited by e4_guy
Riječ.
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, e4_guy said:

Treba shvatiti da se islamske dogme razlikuju od dogmi ostalih abrahamskih religija - svaki musliman je obavezan da brani islam, umet i proroka.  (u kontekstu povlaštenog položaja)

 

To nije opravdanje da nije dozvoljeno kritikovati religiju.

Ako ja danas odlucim da sam sledbenik religije u kojoj, ako ti kazes nesto sto mi se ne svidja, ja mogu da te povredim ili ubijem, da li to opravdava da te ja stvarno povredim kad ti kazes da ta religija nema smisla ili ti se prosto ne svidja?

Religije su prosto ideologije. Iz ciste pristojnosti ja verniku necu objasnjavati zasto mislim da njegova verovanja nemaju smisla, ali ne vidim problem da kritikujem samu religiju, bilo da je to hriscanstvo, judeizam, islam ili budizam. Na nivou filozofske rasprave. Sto se mene tice - sve religije su iste.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, A sad said:

 

Mozas li to malo da pojasnis, ne razumem pitanje? Deluje mi da si pogresno protumacio to sto je bilo na topiku o USA. Ne znam na sta mislis, stvarno. 

 

Sve religije, kao i ostale drustvene pojave, ali i politicari... mogu da se ismevaju. Ne smeju se vredjati forumasi zbog svojih verskih ubedjenja. 

Hteo sam samo da pitam kako se moderacija postavlja u odnosu na islamofobiju, sta se tacno smatra islamofobijom. Znas i sam da se svakodnevno ljudi diskredituju, napadaju, da se organizuju medijske hajke u cilju unistavanja necije karijere zbog islamofobije. I ovde se u nekoliko navrata "upozoravalo" na islamofobiju, tacnije, sugerisalo moderaciji da to ne dopusti. Da li cu ja, ako kazem da je islam primitivna religija ciji se uticaj u zapadnoj kulturi mora smanjiti sto je vise moguce,  da na 80% onoga sto propoveda gledam sa osecajem gadjenja, zavrsiti u forumskom kazamatu sa presudom, ISLAMOFOBIJA - 30 dana

Ne osecam neku narocitu potrebu da koristim bas te reci opisujuci islam, barem ne na ovom forumu, but you never know. Samo ne bih da se susretnem sa odredjenim problemima pri logovanju nakon takvog ili slicnog komentara. 

Edited by dude
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

Što se mene tiče, kritika je uvijek dobrodošla, sprdnja ne,

...

 

Daj čoveče, sprdnja je jedini mogući odgovor na religiju. Nemoj mi reći da možeš ozbiljno da doživljavaš nekoga ko veruje u religiozni bulšit o postanku, zagrobnom životu, beše neka fora o 72 device (ok ovde sam spreman da razmislim [emoji12])... Alooo, 2019....nauka...

 

Kritika dobrodošla? Šta, kao, knjiga o postanku ima nekih tehničkih nedorečenosti, pa ćemo da diskutujemo na osnovu novih saznanja, pišemo naučne radove da dopunimo? Ponudimo ekspertska rešenja?

 

Te budalaština su realno neodržive i zato nije ni čudo da se religiozni fanatici svih boja slažu pre svega u svojoj ljubavi prema oružju. Vera se tako najbolje uteruje.

A tek one fore "Nisam religiozan ali verujem u/da ima _nešto_..." [emoji848]

 

Jbg. ceo koncept religije je držanje masa u pokornosti...i ja kao ne smem da se zezam na taj račun? Ma važi [emoji16]

 

OK odoh da tihujem... [emoji41]

 

Sent from my SM-N950F using...

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dude said:

Da li cu ja, ako kazem da je islam primitivna religija ciji se uticaj u zapadnoj kulturi mora smanjiti sto je vise moguce,  da na 80% onoga sto propoveda gledam sa osecajem gadjenja, zavrsiti u forumskom kazamatu sa presudom, ISLAMOFOBIJA - 30 dana

 

Nećeš. Ali to važi za sve religije. 

 

Uticaj svake religije se mora smanjiti u zapadnom društvu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJ_Vasa said:

Ako je dozvoljeno reći da je ravnozemljaštvo glupost...

 

Taman, slagvort.

Hteo bih da pokrenem temu o koriscenju termina ravnoglavastvo.

I da se termin ravnoglavas uvrsti u dozvoljene termine.

Ravnozemljastvo je glupost, zato sto podrazumeva imitaciju diskusije pod demokratskim principima gde se izjednacavaju istina i laz, jer se sa jedne strane nalaze nauke kao sto su istorija, geografija, matematika i fizika, a sa druge jasan nedostatak znanja, obrazovanja ili inteligencije, a insistira se da te dve strane imaju iste startne polozaje.

Isti princip bi trebalo da vazi i za ravnoglavastvo.

Kao sto se ne dozvoljava tvrdnja da je zemlja ravna, jer tu diskusije nema, trebalo bi da se ne dozvoljava tvrdnja da Vucic govori istinu, jer tu diskusije takodje nema. Ne zelim da se ravnoglavasi koji to tvrde diskriminisu na bilo kojem drugom polju i u bilo kojoj drugoj diskusiji, gde se ta tvrdnja ne poteze. Ali isto tako bih zeleo da u prici koja se tice toga svaka sprdnja na nihov racun u okviru toga bude dozvoljena. Jer ne mozemo polaziti sa istih pozicija i fingirati nekakvu ravnopravnu diskusiju izmedju ljudi koji slusaju, prihvataju i citiraju Vucica i ostalih koji postuju danas poznate i potvrdjene naucne postulate i teze i u diskusiji koriste logiku, dedukciju, saznanja i kolektivno iskustvo.

 

 

 

 

 

 

Edited by The Walking Dravot
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, The Walking Dravot said:

Kao sto se ne dozvoljava tvrdnja da je zemlja ravna, jer tu diskusije nema, trebalo bi da se ne dozvoljava tvrdnja da Vucic govori istinu, jer tu diskusije takodje nema.

 

Sta ako Vucic kaze da je zemlja okrugla?

 

:smiley33:

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

To nije opravdanje da nije dozvoljeno kritikovati religiju.

Ako ja danas odlucim da sam sledbenik religije u kojoj, ako ti kazes nesto sto mi se ne svidja, ja mogu da te povredim ili ubijem, da li to opravdava da te ja stvarno povredim kad ti kazes da ta religija nema smisla ili ti se prosto ne svidja?

Religije su prosto ideologije. Iz ciste pristojnosti ja verniku necu objasnjavati zasto mislim da njegova verovanja nemaju smisla, ali ne vidim problem da kritikujem samu religiju, bilo da je to hriscanstvo, judeizam, islam ili budizam. Na nivou filozofske rasprave. Sto se mene tice - sve religije su iste.

Postoji razlika između ideologije i religije, iako je, dakako, jako čest slučaj da neke ideologije koriste religiju kao osnovu.

Npr muslimansko bratstvo koje je islamistički pokret izrastao u ideologiju baziranu na islamu.

 

 

3 hours ago, fancy said:

 

Daj čoveče, sprdnja je jedini mogući odgovor na religiju. Nemoj mi reći da možeš ozbiljno da doživljavaš nekoga ko veruje u religiozni bulšit o postanku, zagrobnom životu, beše neka fora o 72 device (ok ovde sam spreman da razmislim emoji12.png)... Alooo, 2019....nauka...

Ja bih bio zadovoljan i sa 72 MILFs :59:

 

3 hours ago, fancy said:

Kritika dobrodošla? Šta, kao, knjiga o postanku ima nekih tehničkih nedorečenosti, pa ćemo da diskutujemo na osnovu novih saznanja, pišemo naučne radove da dopunimo? Ponudimo ekspertska rešenja?

 

Te budalaština su realno neodržive i zato nije ni čudo da se religiozni fanatici svih boja slažu pre svega u svojoj ljubavi prema oružju. Vera se tako najbolje uteruje.

A tek one fore "Nisam religiozan ali verujem u/da ima _nešto_..." emoji848.png

Jbg. ceo koncept religije je držanje masa u pokornosti...i ja kao ne smem da se zezam na taj račun? Ma važi emoji16.png

OK odoh da tihujem... emoji41.png

Postoje društva u kojima se Kuran izučava prije matematike - da li si imao priliku sresti neku osobu odraslu u takvom okruženju ? Razgovarati, družiti se, poslovati ?

 

Ja takođe nisam religiozan, ali razumijem ljude koji jesu i nikad mi ne bi palo na pamet da se sprdam sa njihovom vjerom, a imao bih razloga, posebno u kontekstu sveštenstva - sreo sam mnogo baraba i bandita koji su kriju iza svešteničke odore a u suštini su, kad bi im se sudilo po njihovim mjerilima, za deveti ili već koji krug pakla.

 

No ovdje je pitanje bilo specifično, zbog čega islam ima povlašten položaj u nekim zapadnim društvima, pokušao sam objasniti, druga stvar je koliko su neki u stanju shvatiti.

 

 

Link to comment
Share on other sites



...  
No ovdje je pitanje bilo specifično, zbog čega islam ima povlašten položaj u nekim zapadnim društvima,...


U pravu si, svi su više manje svesni toga... Odgovor je... Strah ili nemoć, jbmliga...ali svakako, no good.

Sent from my SM-N950F using...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, e4_guy said:

Postoji razlika između ideologije i religije, iako je, dakako, jako čest slučaj da neke ideologije koriste religiju kao osnovu.

Npr muslimansko bratstvo koje je islamistički pokret izrastao u ideologiju baziranu na islamu.

 

 

Ja bih bio zadovoljan i sa 72 MILFs :59:

 

Postoje društva u kojima se Kuran izučava prije matematike - da li si imao priliku sresti neku osobu odraslu u takvom okruženju ? Razgovarati, družiti se, poslovati ?

 

Ja takođe nisam religiozan, ali razumijem ljude koji jesu i nikad mi ne bi palo na pamet da se sprdam sa njihovom vjerom, a imao bih razloga, posebno u kontekstu sveštenstva - sreo sam mnogo baraba i bandita koji su kriju iza svešteničke odore a u suštini su, kad bi im se sudilo po njihovim mjerilima, za deveti ili već koji krug pakla.

 

No ovdje je pitanje bilo specifično, zbog čega islam ima povlašten položaj u nekim zapadnim društvima, pokušao sam objasniti, druga stvar je koliko su neki u stanju shvatiti.

 

 

Postoje i drustva gde se Biblija stavlja kao jedini tekst potreban u zivotu, pre matematike, zdravstva, zdravog razuma....

As I said: Nije problem u religiji, vec u tome kako je pojedini vernici tumace.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, e4_guy said:

Postoje društva u kojima se Kuran izučava prije matematike - da li si imao priliku sresti neku osobu odraslu u takvom okruženju ? Razgovarati, družiti se, poslovati ?

 

Postoje društva koja umesto konvencionalne Biblije koriste prepravljeni New World Testament, kojeg je stvoriotm Charles Russell Taze. Nadrilekar i šarlatan, koji je bio hapšen za prodaju "čudotvornog žita". Pored toga, grupacija koja se i danas služi tom "Biblijom", takođe je izučava pre matematike. 

 

3 hours ago, Eddard said:

 

Nećeš. Ali to važi za sve religije. 

 

Uticaj svake religije se mora smanjiti u zapadnom društvu. 

 

Mali dodatak - u svakom društvu, ako ima pameti.

 

5 hours ago, fancy said:

 

OK odoh da tihujem... emoji41.png

 

 

 

Moderacija takođe, dok ne bude morala da činodejstvuje. :classic_biggrin: 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Barracuda said:

Mali dodatak - u svakom društvu, ako ima pameti.

 

Tesko, dalekoistocna drustva vrlo konkretno zive neku kombinaciju onoga sto mi kao apstraktne pomove zovemo religija i ideologija.

Bilo bi neprirodno traziti Japancu ili Indijcu da smanji uticaj religije, ako bismo uopste uspeli da mu objasnimo takav koncept.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, The Walking Dravot said:

 

Tesko, dalekoistocna drustva vrlo konkretno zive neku kombinaciju onoga sto mi kao apstraktne pomove zovemo religija i ideologija.

Bilo bi neprirodno traziti Japancu ili Indijcu da smanji uticaj religije, ako bismo uopste uspeli da mu objasnimo takav koncept.

 

Istina, nespretno formulisano s moje strane. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, The Walking Dravot said:

 

Tesko, dalekoistocna drustva vrlo konkretno zive neku kombinaciju onoga sto mi kao apstraktne pomove zovemo religija i ideologija.

Bilo bi neprirodno traziti Japancu ili Indijcu da smanji uticaj religije, ako bismo uopste uspeli da mu objasnimo takav koncept.

Zasto bi im i trazili kad su njihove kulture starije od evropskih?

Da ne pitamo ove forumske hecime gde bi bili danas da se nisu prihvatale metode Avicene vec se lecilo molitvom i pustanjem krvi.

 

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

Nije problem sta religije propovedaju, vec kako to pojedini vernici tumace.

 

Da nema religije, ne bi imali sta da tumace. I normalno je da je "tumace" vernici - nece valjda nevernici? A to sto su "pojedini" pa ni oni svi ne slazu, sta im ja mogu - kako da odlucim ja, nevernik, koja strana tumaci ispravno?

Mogu samo da odlucim koja strana me manje ugrozava, ne samo fizicki nego i pokusajima silovanja mozga.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zoran59 said:

 

Da nema religije, ne bi imali sta da tumace. I normalno je da je "tumace" vernici - nece valjda nevernici? A to sto su "pojedini" pa ni oni svi ne slazu, sta im ja mogu - kako da odlucim ja, nevernik, koja strana tumaci ispravno?

Mogu samo da odlucim koja strana me manje ugrozava, ne samo fizicki nego i pokusajima silovanja mozga.

I ateisti su vernici: veruju da ne postoji Bog ili stagod - Catch 22

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, The Walking Dravot said:

 

Tesko, dalekoistocna drustva vrlo konkretno zive neku kombinaciju onoga sto mi kao apstraktne pomove zovemo religija i ideologija.

Bilo bi neprirodno traziti Japancu ili Indijcu da smanji uticaj religije, ako bismo uopste uspeli da mu objasnimo takav koncept.

 

Kad si kod Japanaca, tamo su svi 80% budisti, 80% shintoisti a 80% Japanaca nema asocijaciju sa bilo kojom religijom. To je šala koja realno predstavlja nisku vredost religije u ljudskim životima.

Ako ti treba neki primer, Thailand je budistički ekvivalent iranskom Islamu.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Religija, komunizam, politika i globalni uticaj na društva

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...