Jump to content

Komunalni i drugi problemi u Beogradu


Džudi

Recommended Posts

Još jedan od besmislenih projekata u Beogradu

 

https://www.danas.rs/politika/jovanovic-szs-pasarela-je-novi-primer-korupcije-gradskih-vlasti-skupo-a-glupo/

 

I opet Beograđani ćute..

 

Usput rečeno, danas sam išla u ulicu 27 marta. Prelaza sa jedne na drugu stranu ulice je malo..nedovoljno za onoliku ulicu. Više je bilo prelaza u ulici Vojvode Stepe koja se renovirala pre par godina. 

 

Radnika gotovo da nema. Ulicu kao i ostale raskopane uice širom grada, završiće uoči izbora..i probiće sve rokove. 

 

U dilu oko podele para ne učestvuje samo Vesić, mada on dobija najveći deo kolača.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 8/31/2019 at 9:27 PM, DJ_Vasa said:

spacer.png

 

Webcam, subota 31. avgust oko 13.30.

 

Odavde deluje ogoljeno i prazno, vidim da su saobraćajne trake sužene, a ne znam ni zašto je trebalo toliko vremena da se napravi ovakva nakaza.

Zapravo dobra stvar je sto ce zimi moci da se koristi kao klizaliste. 

Link to comment
Share on other sites

Ugrinovačka ulica u Zemunu, ćošak ispred "Amana" su pre nekoliko dana OPET raskopali a da niko ne zna tačno zbog čega. Povremeno idem tuda, imaju i neki jeftin špricer, kasirka me poznaje i uvek razmenimo neku reč. Starija žena, radi tu godinama, kaže da ni ona ni stanari iz komšiluka ne znaju zašto je opet razrovan ćošak. Pritom, signalizacija na semaforu "radi" tako što se svaki drugi put pali zeleno svetlo za pešake a navodno su jednom raskopali da bi sredili te nesretne semafore na raskrsnici, stručnjacitm.

Link to comment
Share on other sites

Možda je kopanje samo zbog signalizacije na semaforu. Da su raskopali celu ulicu, onda bi to verovatno bilo postavljanje optičkih kablova Telekom TV i net provajdera...to već uveliko rade u naselju Braće Jerković a radili su i u mom naselju, samo mali deo..

Link to comment
Share on other sites

Ja bih samo hteo da kažem da se u Makišu nalazi jedna mini divlja deponija, gde ljudi bacaju šut i razno đubre. Tu u blizini ima jedan mali potok koji je sada zatrovan a ćale mi je rekao da su pre tu ljudi mogli da pecaju. 

Tu se nalazi poljoprivredno zemljište tako da u zavisnosti šta se sve tamo baca možda i truje hranu.

 

Što se tiče gužve u saobraćaju jeste da je silno kopanja napravilo veću gužvu ali sam grad ima problem što trenutna putna infrastruktura je pravljena za duplo manje vozila nego što ih sad ima. Proširenje putne mreže u tolikom obimu da se raščisti gužva mislim da nije moguće jedino da zabrane da se voze kola starija od 10 godina ali to bi morali ljudima da nadoknade mnogo boljim javnim prevozom. Mada se nadam da to neće da urade jer sam taman rešio da kupim kola a novija teško da ću moći 😁

Link to comment
Share on other sites

Juce nisam stigla da pogledam ni vremensku prognozu na TV i ne mogu da tvrdim da ove vesti nisu plasirane u javnost, tek, jutros, na Bg  2 slusam reportazu sa desavanja na Trgu Republike, gradjani su donosili iz svojih kuca saksije sa cvecem i zelenilom ne bi li Pustinjsku republiku, Trg golog otoka priveli razumu.  Muzicka potka priloga: 

Nedeljom od 8 do 10, emisija Cekajuci vetar, nije za one sa slabim srcem.....toliko je lose  stanje voda, zemljista, nekontrolisane upotrebe prljavih tehnologija i prilika da se cuje struka koja priznaje nemoc da se administracija drzave prinudi na delovanje, donosenje vec spremnih zakona uskladjenih sa evropskim i svetskim standardima.....

Recimo, postoji zakon koji zabranjuje stranim nauticarima da plove Dunavom i Tisom a analiza pokazuje da je to turisticka grana koja na evropskim rekama belezi promet od 2,5 mili. evra godisnje. Ukidanjem jednog zakona otvorila bi se linija za privredni rast  priobalnog podrucja. Pod uslovom da gosti ne piju vodu dok prolaze Vojvodinom jer je dugorocnim pracenjem kvaliteta vojvodjanske vode za pice pokazala katastrofalne rezultate. Nazdravlje...

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...

Od sinoć gori kineski tržni centar u Bloku 70. Gasili vatrogasci celu noć, jutros prođoh pored, i dalje kulja gust crn dim.

 

Da nisu Kinezi u pitanju pomislio bih da se raščišćava teren za podobnog investitora, kao Depo u Bulevaru, ili Savamala.

 

Sad će Firer morati da se pravda bratu Siju i izgradi im još lepši i stariji tržni centar, od naših para, naravno. Bratska ljubav ne pita šta košta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stiletto said:

Od sinoć gori kineski tržni centar u Bloku 70. Gasili vatrogasci celu noć, jutros prođoh pored, i dalje kulja gust crn dim.

 

Da nisu Kinezi u pitanju pomislio bih da se raščišćava teren za podobnog investitora, kao Depo u Bulevaru, ili Savamala.

 

Sad će Firer morati da se pravda bratu Siju i izgradi im još lepši i stariji tržni centar, od naših para, naravno. Bratska ljubav ne pita šta košta.

 

Prva moja reakcija, kad sam čuo da gori, bila je, da, dobra je to lokacija.
Naravno može sve da bude nesrećni slučaj, ali sam skoro ubeđen da se neće vratiti u neko prvobitno stanje, da će se tu izgraditi, verovatno, neki monstrum od građevine, a vlasnici će već nekako biti namireni, novom lokacijom, odštetom...

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Stiletto said:

Od sinoć gori kineski tržni centar u Bloku 70. Gasili vatrogasci celu noć, jutros prođoh pored, i dalje kulja gust crn dim.

 

Da nisu Kinezi u pitanju pomislio bih da se raščišćava teren za podobnog investitora, kao Depo u Bulevaru, ili Savamala.

 

Sad će Firer morati da se pravda bratu Siju i izgradi im još lepši i stariji tržni centar, od naših para, naravno. Bratska ljubav ne pita šta košta.

Istina samo mora da pogodi neodoljivi šmek i šarm ranih devedesetih kojim je ovaj izgoreli tako obilovao 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Vec sutra ocekujem Cen Bo i AVa kako drze govor ispred, uzecemo neki kredit od Kineza, za kinesku firmu koja ce izgraditi novi kineski buvljak po uzoru na Zabranjeni grad. 

 

Inace:

image.thumb.png.4801ba563a9589512786ce942dc66695.png

 

Daj malo prike da ti pokazem kako se rukuje crevetom. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ovo je, čini mi se, odgovarajuća tema za vest:

 

Quote

 

Savremenijim gradovima potrebni su širi i otvoreniji trgovi sa više prostora - baš zato je, tako su pričali, centralni beogradski trg 2018. godine odlučio da postane "pravi evropski". A tu nameru glavni gradski urbanista Marko Stojčić je podržao rečima: "Logično je da se centralni gradski trg njima dopadne, ako su iskreni."

 

Sa platoa Trga republike sklonjene su žardinjere sa cvećem, izdvojena pešačka zona i mesto za sedenje, a sam trg je proširen, nauštrb kolovoza. Na ulicu koja ga prati postavljene su kamene kocke oblih ivica, koje podsećaju na kaldrmu, a na sam trg ravne, betonske ploče. Bilo je tu sporednih problema, recimo u septembru 2019. godine, kada su radovi tek bili završeni i kada su se pojavile pritužbe građana da kocke nisu funkcionalne.

 

To je bio dovoljan razlog da tadašnji zamenjik gradonačelnika Goran Vesić pođe u "vanrednu inspekciju" i da posle utvrđene činjenice da "nije u redu da po kockama ne može da se vozi bicikl" u obimnim saopštenjima na društvenim mrežama naloži nekoliko stvari izvođačima radova. "Izvođači da odmah zamene kocke na kolovozu oko Trga o svom trošku i bez zaustavljanja saobraćaja. Jutros sam iznenada došao u inspekciju Trga republike i održao sastanak sa izvođačima."

 

Vesić je tada objasnio da su kocke od najkvalitetnijeg granita, ali da je u pitanju greška u projektovanju, pa su kocke okrenute na suprotnu stranu, a Stojčić je rekao da je "slučaj specifičan, jer nikad niko nije radio sa tako velikom kockom i niko do sada nije pokušao da ih polomi i stavi na kolovoz, te da je tehnička razrada odličnog konkursnog rešenja imala nekoliko propusta".

 

Međutim, iako nije prošlo ni pet godina otkako je "trg koji će trajati više vekova" bezbedno pušten u upotrebu - u petak veče iznenada je počelo novo "kopanje". Odlučeno je da se zbog, ne tako iznenadnog, već učestalog propadanja kamenih kocaka, kolovoz pored Trga republike - asfaltira.

 

Bivši gradski urbanista Đorđe Bobić, koji je imao uvid u svu dokumentaciju i projekat za prvobitnu rekonstrukciju trga, kao glavni razlog za propadanje kocaka ne navodi prvobitnu ideju koja je, kaže, bila dobro osmišljena, već izmene koje su kasnije došle.

 

"Projekat je bio sasvim korektan, predvideo je podlogu od betona za ploče, u dva sloja, i sve je urađeno po standardu", kaže Bobić. "Onda je izvođač radova tražio da se izvrši izmena i umesto betona stavi asfalt, što je bilo potpuno pogrešno jer je asfalt mek i on težinu saobraćaja ne može da podnese, posebno što je opterećen pločama. Glavni projektant CIP-a odbio je da potpiše tu izmenu, ali je onda potpisao direktor CIP-a, koji nema licencu, niti stručnu podlogu da bi mogao da potpiše tako ozbiljnu izmenu."

 

Osim toga, nije asfalt bio jedina stvar koja je naštetila kvalitetu projekta. "Propušteno je i to da se napravi odvod za vodu, koja se sada gomila ispod tih kamenih ploča, pravi meku podlogu i ploče tonu."

 

A ko je odgovoran za sve ovo? "Pitanje je: šta je nadzorni organ, koji je prihvatio radove onakvi kakvi su bili, tada radio? Ipak, najveća odgovornost je na investitoru, jer je tolerisao celu tu priču i platio to 8,5 miliona evra gradskih para. Cela procedura je nezakonita i protiv struke, tako da je zrela za postupak pred tužilaštvom", dodaje Bobić.

 

Međutim, "likovni koncept" celog tog prostora je potpuno druga tema. Trg, popločan ravnim pločama, zamišljen je tako da stvori veći prostor, ali i utisak širine. Osim toga, na tako rekonstruisanom trgu, otvorenom ka Vasinoj, Kolarčevoj i Makedonskoj ulici, i sam Spomenik knezu Mihailu izgleda krupnije i više dolazi do izražaja. Deo celog tog ovako osmišljenog ambijenta bila je i ulica ispred Narodnog pozorišta popločana kamenjem.

 

"Postavljanjem asfalta na kolovoz, trg neće imati onaj kontekst kako je to zamišljeno, biće dosta promenjen, a pritom će taj asfalt zapravo da pokvari ceo taj ambijent koji je napravljen. Nisam ljubitelj toga što je učinjeno na trgu, ali kada je to već učinjeno, postojao je nekakav koncept sa tim kockama u Vasinoj ulici i u ulici ispred pozorišta, u nekakvom skladu sa pločama na trgu i to je stvaralo jedan ambijent. Sada je taj ambijent narušen, njega više nema, sada imamo jednu ulicu kao i sve druge", dodaje Bobić.

 

Osim toga, iznenadne i nepromišljene intervencije u ovom delu grada apsolutno su neopravdane. Bilo bi to kao kada bi se nešto tek tako menjalo na Skadarliji ili recimo na kosančićevom vencu. "To sa Trgom republike je postalo nekakav ritual, jer tamo na svakih nekoliko meseci imamo novu akciju. Međutim, kao i ono ranije, ovo je danas ponovo jedna bezobrazna akcija gradske vlasti koja pravi gradski ambijent bez ikakve konsultacije sa strukom i građanima", dodaje Bobić.

 

A osmišljeni koncept kojim je kaldrmisana ulica stajala uz trg, sada se ruši, samo zbog praktičnog razloga, odnosno početne grešle kojom je odlučeno da asfalt bude podloga ploča.

 

"Nemaju drugo rešenje. Uradili su to samo zbog sledećeg potonuća ulice ili neke druge stvari koja se očekuje. Zbog te vode koja nema gde da oteče, i koja će i dalje podzemlje da pretvara u meku podlogu. Asfalt koji se radi ničemu ne služi, već samo da bi moglo brže da se popravi. Dakle, i sa ovim asfaltom će to privremeno da traje, jer podloga je ostala ista, i ona će da pravi isti problem kao što je do sada, samo što je sada jednostavnije to popraviti, jer kada se napravi neka rupa, doda se malo asfalta pa se to zakrpi, a ono sa pločama je mnogo komplikovanije", zaključuje Bobić.

 

 

Tekst je iz Nedeljnika.

 

Meni se dopadalo novo vizuelno rešenje trga, tu sam čini mi se bio u manjini, ali džabe sve to, cela priča o estetici pada u vodu kada je rok trajanja trga kraći od roka trajanja jednog smartfona.

 

Odgovorni za ovo zaslužuju ne da se nađu iza rešetaka, već na prinudnom radu na građevini, da svojim rukama poprave baš ovo što su zasrali.

Edited by Smrtokapa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...