Jump to content

Zdravstveni sistem u Srbiji - lečiti se ili ne, pitanje je sad...


DJ_Vasa

Recommended Posts

6 hours ago, Eddard said:

 

Glupost. 

Kako bih ti rekla...nije...

A kako bi ti meni rekao, kako ste došli do doga, Angelia  ti, da je  želja za boljom platom loša stvar?

 

No, pitanje je ipak retoričko...

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

No, dobro, zdravstvo je takvo kakvo je, možemo imati različita mišljenja o uzrocima lošeg ukupnog stanja, novac svakako jeste bitan uslov za bolji sistem i za gradnju, opremu, obrazovanje i za plate, naravno, tu je sistem osiguranja koji ovako kako stoju dodatno opterećuje sistem birokratskim procedurama.

 

Ja bih rekao da je novac kljucni faktor u ovom slucaju, svakako ne i jedini. Pogledaj samo zemlje koje imaju visoko razvijeno zdravsto i njihov dohodak po stanovniku, da ne spominjem recimo SA i UAE, koji su za 30tak godina od gotovo africkog nivoa dosli do toga da fudbaleri tamo odlaze na tretman. Da li ima stranaca koji dodju na neki tretman u Srbiju, sigurno da ima, jer su estetska hirurgija ili stomatoloske usluge daleko jeftinije nego u Nemackoj , Zapadu generalno. Puno njih odlazi na slicne zahvate u Meksiko, Kostariku, Panamu , bas iz istog razloga. Pomenute zemlje imaju agencije koje dovode medicinske turiste iz Zapadne Evrope i Severne Amerike. Najcesce se to uspesno zavrsava , ali se neretko desi i da nekome sise zavrse na dupetu, jer je hirug zavrsio srednju birotehnicku.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Helena said:

Kako bih ti rekla...nije...

A kako bi ti meni rekao, kako ste došli do doga, Angelia  ti, da je  želja za boljom platom loša stvar?

 

No, pitanje je ipak retoričko...

Nije zelja za boljom platom losa. Nego oni koji koriste to opravdanje za emigraciju, pokusavaju da kazu da je sve ostalo dobro i da emigranti imaju bolje plate ne bi odlazili. A to prosto nije tacno, zato sto odlaze i ljudi koji srazmerno lepo zaradjuju za SR uslove. Zbog sistema u SR.

Zasto bi kao lekar u Sr hteo da se zezas sa korupcijom, da budes zaustavljan u svom usavrsavanju zbog nekog politickog pacova, da treba da se dodvoravas ljudima koje vidis kao losije od sebe, da bi uspevao u bilo cemu. Istovremeno treba da lecis pacijente koji zive lose, ne mozes zazmureti kako zive svi ostali.

Dete ti se druzi sa detetom lokalnog kriminalca koji je pare zaradio na sumnjiv nacin...

 

Kad mozes da odes u EU i zivis bez celog tog okruzenja.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

I svuda haos i prljavština. Nema ama baš ništa što je uređeno i što pouzdano funkcioniše. I kao to nije značajan faktor, kako da ne. Ma zašto bi neko ko može manje više lako da ode, a ovo uglavnom znači obrazovani i mlađi, zašto  bi neko hteo da njegova deca ne samo što su u okruženju gde se veličaju ti kriminalci,  i slični, po onoj palanačkoj, ako mu se uvučem mene neće, zašto bi neko hteo da mu deci ispiraju mozak nekim tamo kosovima, nacionalizmima, patriotizmima, ksenofobijom, bulažnjenjima o mrskom "zapadu", o Rusijama, o nekim događajima od pre milion godina koji nisu ni bili takvi kao što se predstavljaju, neprestanim buncanjem o nekim ratovima, i sličnim gadostima. To društvo tu se ne bavi današnjim trenutkom gledajući u budućnost, nego baulja kao pijanac. To uopšte ništa nije normalno. Što bi neko hteo da mu deca rastu u takvom okruženju? Svejedno je da li je otišao ili nije. Naravno da su pare značajan faktor, ali sporedan, čak i kod ovih koji misle da je primarni. Ti koji misle da idu zbog para nemaju pare zato što je tu društvo kakvo je, a nije da nemaju para tek onako, samo po sebi. Takav se rodio. Kako da ne.

 

BTW, i ta izjava o zlim parama je palanačko silovanje emotivnim ucenama i palanačkim osuđivanjem i ogovaranjem. Kao, vidi ga onaj, dupe mu je zinulo za pare. O dobro. To me podsetilo na ono što sam pisao ovde, o bivšem razrednom ove mlađe generacije koji sad rade u stranim firmama, a ova svinja umesto da mu je drago što su bili njegova generacija, šta ima da kaže "ma oni su se prodali ovima i onima", to su mi rekla treća lica. Ja mislim da takve kad bi se stekli pogodni uslovi treba ovako, ostrakovati. Zato što su štetni i očigledno zli ljudi.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ljudima je imanentna zelja za boljim ovim i onim, pa tako i za boljim zivotom, sta god to kome znacilo. Svako je sam sebi najblizi i zna sta je za njega bolje i zasto. Svako ima svoje razloge i svoju zivotnu jednacinu, pa onda sve to u interakciji sa spoljasnjim faktorima i njihovom dinamikom (kockice koje se slazu ili ne). To su stvari licne prirode. Ja ne smatram da je uopste vazno (diskutovati) zasto je neko otisao, ali ako nekog zanima zasto je ko otisao => to se najbolje vidi kad taj neko dodje u posetu ”rodnom kraju”. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da dodam i ovo na ovu temu. Kad si otisao u inostranstvo imao si neke razloge odlaska. Kad prvi put sletis u Surcin i krenes autom do tvoje destinacije (tvog kraja) onda ti se pokaze jos vise razloga da si sretan sto si otisao iz tog haosa. Vecina u Srbiji prica istu pricu kao i prije 20 godina.Da li je to normalno. A o zdravstvu je suvisno pricati. Zdravstvo je ogledalo jedne zemlje. Samo jedan mali primjer. Svi se fale kako je IT sektor jak u Srbiji. Pa gdje je  taj sektor u zdravstvu kad pacijent mora doci licno da uzme neke papire i ste te papire preda nekome na nekom drugom mjestu. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Helena said:

Kako bih ti rekla...nije...


Da, jeste. Cenim da ipak znam malo više kolega koji jesu u Nemačkoj od tebe. 
 

Ljudi odlaze prvenstveno zbog toga što ili:

 

- nisu mogli da nađu posao, volontirajući godinama, čekajući Godoa zvanog sledeći konkurs

- ili su radili, ali na mestima na kojima nisu želeli, čekajući Godoa 2 zvanog specijalizacija, u odvratnim i očajnim uslovima i atmosferi koje sam na prethodnoj strani opisao, bez perspektive za bilo kakvo ispunjavanje sopstvenih profesionalnih ciljeva

- ili zato što im je pun kurac Srbije i njenih izvrnutih vrednosti koje ne žele više da trpe i ne žele ih za svoju decu. 
 

Svi koje znam ovde, a broje se u desetinama, spadaju u jednu od ove tri grupe. Osim jedne ćurke (da izvinete, ali jeste) koja je otišla jer je jurila za dečkom koji ju je ubrzo posle toga i ostavio, a koja je generalno nesrećna svojim životom ovde, ali se ipak ne vraća. Niko se nije odlučio na odlazak primarno da bi dobro zarađivao.

 

Da, novac kao dodatni motiv u smislu - a i moći ću sebi da priuštim materijalno normalan život, ali ne - nije glavni.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:


Da, jeste. Cenim da ipak znam malo više kolega koji jesu u Nemačkoj od tebe. 
 

Ljudi odlaze prvenstveno zbog toga što ili:

 

- nisu mogli da nađu posao, volontirajući godinama, čekajući Godoa zvanog sledeći konkurs

- ili su radili, ali na mestima na kojima nisu želeli, čekajući Godoa 2 zvanog specijalizacija, u odvratnim i očajnim uslovima i atmosferi koje sam na prethodnoj strani opisao, bez perspektive za bilo kakvo ispunjavanje sopstvenih profesionalnih ciljeva

- ili zato što im je pun kurac Srbije i njenih izvrnutih vrednosti koje ne žele više da trpe i ne žele ih za svoju decu. 
 

Svi koje znam ovde, a broje se u desetinama, spadaju u jednu od ove tri grupe. Osim jedne ćurke (da izvinete, ali jeste) koja je otišla jer je jurila za dečkom koji ju je ubrzo posle toga i ostavio, a koja je generalno nesrećna svojim životom ovde, ali se ipak ne vraća. Niko se nije odlučio na odlazak primarno da bi dobro zarađivao.

 

Da, novac kao dodatni motiv u smislu - a i moći ću sebi da priuštim materijalno normalan život, ali ne - nije glavni.

 

Polako sa tim nadmenim stavom ja znam više nego ti.Cenim da znam više ljudi od tebe koji su otišli s rečenicom "znaš kolika je plata?"

 

A to, ko gde želi da radi...pa ne mogu svi baš gde žele, kako neko može to uopšte da izvede bilo gde?

 

Ja mogu da se načelno složim sa postom, ali kao primarni motiv ipak je  p l a t a!

 

Spoiler

spacer.png

 


 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

 

 

Ja mogu da se načelno složim sa postom, ali kao primarni motiv ipak je  p l a t a!

 

  Reveal hidden contents

spacer.png

 


 

Znaci, da ako bi ljude platili vise oni ne bi odlazili? 😆 sve je super u SR, samo su plate lose ...

Nisi se zapitala da ti mozda ljudi govore ono sto hoces da cujes? Da bi izbegli optuzivanje da im je tamo negde bolje.

Zvucis ko moj klinac koji se ne seca zivota u SR, tako mi je on jednom rekao "a sto nismo mogli da zivimo isto ovako u SR" a da nedelju dana u SR smatra za kaznu. Iskusio je jednom zdravstveni sistem u SR, sad odbija da ide godinama.

 

Sorry Helena, ali ne. 

Link to comment
Share on other sites

@Helena plata je poslednji element u donošenju odluke.

Prvo je da kad ti treba lek, ne moraš da zoveš prijatelje koji znaju apotekara da to nabavi.

Drugi je da dete sa jeftinim nike od $100 možeš da pošalješ u školu i da mu ih niko neće skinuti.

Treći je da niko ne parkira na invalidsko parking mesto, ako to nije. Desi li se slučajno, eto ti razliga da živiš i Srbiji, uštedeo si $1000.

Ipak je možda ta lova razlog, za povratak u Srbiju, tamo ti niko neće naplatiti kaznu, za taj "glupi" prekršaj.

Možda si se prešla kod kalkulacije razloga.

 

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Helena S rigidnim stavom kao sto je tvoj, tesko da iko ima zelju da ti objasnjava zasto je ustvari otisao. Ja prva ne bih imala. Zato i pominju tu platu, lakse im tako jer izgleda da nijedan drugi argument kod tebe ne prolazi, posto si cvrsto resila da ostanes gluva na njih.

 

Istina je da se vecina ljudi pre odluke o emigraciji dobro raspita. Tako osim visine plate saznaju i koliki su troskovi zivota tamo gde zele da odu, koji nivo poznavanja jezika treba da bi se etabliralo u struci i uopste u novoj sredini, sta treba i koliko traje/kosta da se nostrifikuje diploma, kakve su mogucnosti za eventualnog partnera i/ili decu, kakve su mogucnosti nalazenja i/ili kupovine stana… 

 

Onaj kome je plata glavni motiv, verovatno ce odustati vec na prvom koraku, jer ce shvatiti da je put do te obecane plate i standarda dug i trnovit. Oni koji do bolje zarade mogu da dodju bez ikakvih peripetija su zanatlije, nekad i nekvalifikovani radnici, ali nikako ljudi s univerzitetskim diplomama. Ali zato ovi prvi ni ne pomisljaju na emigraciju vec rade kao gastarbajteri, par meseci tu, par meseci tamo. Ne vuku sa sobom porodicu i ne izlazu se rizicima i troskovima. Tu moze da bude bitna samo plata.

 

Za iseljenje u pravom smislu reci potrebno je na vagu staviti mnogo vise  od neke plate u (uglavnom) dalekoj perspektivi. U tom slucaju ce ova strana s troskovima i odricanjima svakako prevagnuti, i taj nece nigde otici.

 

Naravno, tvoje je pravo da verujes u sta hoces, ali stvari su obicno komplikovanije nego sto se na prvi pogled cini.

Edited by vilhelmina
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DJORDJE said:

Ja bih rekao da je novac kljucni faktor u ovom slucaju, svakako ne i jedini. Pogledaj samo zemlje koje imaju visoko razvijeno zdravsto i njihov dohodak po stanovniku, da ne spominjem recimo SA i UAE, koji su za 30tak godina od gotovo africkog nivoa dosli do toga da fudbaleri tamo odlaze na tretman. Da li ima stranaca koji dodju na neki tretman u Srbiju, sigurno da ima, jer su estetska hirurgija ili stomatoloske usluge daleko jeftinije nego u Nemackoj , Zapadu generalno. Puno njih odlazi na slicne zahvate u Meksiko, Kostariku, Panamu , bas iz istog razloga. Pomenute zemlje imaju agencije koje dovode medicinske turiste iz Zapadne Evrope i Severne Amerike. Najcesce se to uspesno zavrsava , ali se neretko desi i da nekome sise zavrse na dupetu, jer je hirug zavrsio srednju birotehnicku.

 

Dolaze ovde i radi promene pola, nedavno sam saznao.
No, to je manje bitno iako govori da ipak postoji neki kvalitet, a i prihvatanje ovdašnjih stručnjaka visokog ili srednjeg obrazovanja u zapadnim zemljama govori da i obrazovanje daje nekakav kvalitet, ostaje da se obezbede sredsta i organizacija, upravo ovi predlozi za reformu sistema zdravstva me dovode u dilemu, da li je to to, znam da sada nije dobro, mogu da pišem do sutra šta sve ne valja, ali ne znam da li je dovoljno da umesto fonda pare daje Vlada iz budžeta, čak i pod pretpostavkom da para ima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

a i prihvatanje ovdašnjih stručnjaka visokog ili srednjeg obrazovanja u zapadnim zemljama govori da i obrazovanje daje nekakav kvalitet

 

Ovo je potpuno tačno. Kada poredim nas sa ostalim "strancima" u Nemačkoj, pre svega ostalim istočno-evropskim i blisko-istočnim zemljama, u vrhu smo. Čak bih se usudio da kažem da po teoretskom znanju ne zaostajemo mnogo za nemačkim srudentima/lekarima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

 

Ovo je potpuno tačno. Kada poredim nas sa ostalim "strancima" u Nemačkoj, pre svega ostalim istočno-evropskim i blisko-istočnim zemljama, u vrhu smo. Čak bih se usudio da kažem da po teoretskom znanju ne zaostajemo mnogo za nemačkim srudentima/lekarima. 

 

To mi je drago, posebno kad se ima u vidu da i ovdašnji programeri, iženjeri dobro prolaze na zapadu i pored velikih problema u školstvu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Dolaze ovde i radi promene pola, nedavno sam saznao.
No, to je manje bitno iako govori da ipak postoji neki kvalitet, a i prihvatanje ovdašnjih stručnjaka visokog ili srednjeg obrazovanja u zapadnim zemljama govori da i obrazovanje daje nekakav kvalitet, ostaje da se obezbede sredsta i organizacija, upravo ovi predlozi za reformu sistema zdravstva me dovode u dilemu, da li je to to, znam da sada nije dobro, mogu da pišem do sutra šta sve ne valja, ali ne znam da li je dovoljno da umesto fonda pare daje Vlada iz budžeta, čak i pod pretpostavkom da para ima.

 

 

Juce sam pricao sa rodjakom koja se upravo penzionisala o tome kako ona nema poverenje u ove nove generacije lekara. Nisam bas siguran koliko je njeno misljenje merodavno, posto je medicinu zavrsila sa 35 godina, ali sto se kaze barem je 30 godina provela u struci, pa zna barem nesto o stanju u zdravstvu. I ona sama potvrdjuje da je poslednjih 10tak godina doslo do napretka u renoviranju objekata, nabavci opreme, ali i da se primecuje nedostatak specijalista, koji najcesce odlaze u inostranstvo.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJORDJE said:

Juce sam pricao sa rodjakom koja se upravo penzionisala o tome kako ona nema poverenje u ove nove generacije lekara. Nisam bas siguran koliko je njeno misljenje merodavno, posto je medicinu zavrsila sa 35 godina, ali sto se kaze barem je 30 godina provela u struci, pa zna barem nesto o stanju u zdravstvu. I ona sama potvrdjuje da je poslednjih 10tak godina doslo do napretka u renoviranju objekata, nabavci opreme, ali i da se primecuje nedostatak specijalista, koji najcesce odlaze u inostranstvo.

 

moram da prokomentarišem i nešto nevezano za zdravstvo, i ja sam već par godina u penziji, razgovarao sa desetinama mojih vršnjaka, +/-5 godina, skoro svi su ubeđeni da svet propada, eto, mi idemo u penziju, ovi mlađi nemaju pojma. Svađao sam se, ubeđivao da su mlađi u bar 90% elemenata bolji od nas, poštujem iskustvo ali džaba iskustvo kad zaboravim na šta treba da ga primenim.
Skori godinu unazad sam bio čest gost klinika, privatnih i državnih, oko 3 nedelje ležao, ostalo dijagnostika, pregledi pred operaciju kod nekoliko specijalista, operacija, kontrole, Covid, verovatno sam ga i pokupio po čekaonicama, pa opet još jedan krug za drugu operaciju, vidim da je nešto objekata renovirano, vidi se i fušeraj, za opremu ne mogu da kažem ništa, ne znam koliko je kvalitetna, ali nedostatak osoblja je akutan problem, posebno u ovom periodu kad i oni koji nisu otišli dobijaju Covid, umesto 5 sestara na odeljenju rade dve, nemako da čita snimke MR, operacije se odlažu.

Bojim se da ćemo za deset godina pričati kako je bilo dobro zdravstvo pre deset godina, džaba zgrade i mašine ako nema ljudi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Div said:

ali nedostatak osoblja je akutan problem


I akutan i hroničan. I neće se smanjiti vremenom, već naprotiv. Ljudi su stariji, samim tim i bolesniji, profesija je manje atraktiva, itd… a ako Nemačka, koja iste može uslovima rada, života i platom da privuče, ima nekoliko desetina hiljada lekara manjka, a gde je ostalo med. osoblje, živ nisam kko će Srbija to da nadoknadi.

Link to comment
Share on other sites

Zdravstveni sistmem u Srbiji bi se mogao (relativno lako) znacajno poboljsati i samo jednim potezom - ukljucivanjem privatnih lekarskih ordinacija, poliklinika i laboratorija u drzavni zdravstveni sistem, na slican nacin na koji su pre x godina ukljucili privatne apoteke u drzavni sistem.

 

Malo poredjenje s NL - doci do lekara / pretraga u NL na sopstveni zahtev (recimo, hocu da proverim moje zdravstveno stanje nakon dva prelezana kovida) je (skoro) nemoguce.

 

Jutros sam ovde u Srbiji otisla u privatnu laboratoriju, uradila pretrage koje mi je rekao lekar kardiolog iz privatne ordinacije, rezultati nakon 7 sati i sutra kod kardiologa na ultrazvuk/EKG. Sve zajedno manje od 100 eura.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

....

 

Jutros sam ovde u Srbiji otisla u privatnu laboratoriju, uradila pretrage koje mi je rekao lekar kardiolog iz privatne ordinacije, rezultati nakon 7 sati i sutra kod kardiologa na ultrazvuk/EKG. Sve zajedno manje od 100 eura.

 

 

 

 

cyDWh5K.gif

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

Kako misliš to da uradiš? Da se usluge tih privatnih ustanova plaćaju iz Fonda? Nema teorije, preskupo. 
 

Tih 100e je tebi ništa, nekome u Srbiji 25% plate…

 

Onako kako se prihvataju drzavni recepti u privatnim apotekama, tako isto da bude i sa privatnim ordinacijama.

 

I sam znas da, iako placas Techniker Krankenkasse, za tebe nema razlike kod kog lekara ides - svi su u istom sistemu

Link to comment
Share on other sites

He, he, hoće to tako u zemlji gde se za zdravstvo izdvaja godišnje koliko i ti i ja mesečno. 
 

Za to ti je potrebna ozbiljna reforma zdravstvenog osiguranja i mnooooooogo veći doprinosi. 
 

Drugo, zašto bi privatnik pristao da iz fonda dobije 10 eura, kad ti možeš da mu platiš 100? A ako misliš da će ovakav fond sa ovakvim budžetom da mu plati 100 eur, oće juče. Platiće mu isto koliko plaća i opštoj bolnici Ćićevac. Zato i postoje privatne klinike.

 

Nema bez ozbiljnog novca nikakvog poboljšanja. 
 

I, please, nećemo da se vređamo, Allianz 😛😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

He, he, hoće to tako u zemlji gde se za zdravstvo izdvaja godišnje koliko i ti i ja mesečno. 
 

Za to ti je potrebna ozbiljna reforma zdravstvenog osiguranja i mnooooooogo veći doprinosi. 
 

Drugo, zašto bi privatnik pristao da iz fonda dobije 10 eura, kad ti možeš da mu platiš 100? A ako misliš da će ovakav fond sa ovakvim budžetom da mu plati 100 eur, oće juče. Platiće mu isto koliko plaća i opštoj bolnici Ćićevac. Zato i postoje privatne klinike.

 

Nema bez ozbiljnog novca nikakvog poboljšanja. 
 

I, please, nećemo da se vređamo, Allianz 😛😁

Dovoljno je izjednaciti drzavno i privatnio zdravstvo u smislu priznavanja lecenja u sistemu (doznake, bolovanje, lecenje....).

Dalje ce trziste to regulisati.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Dovoljno je izjednaciti drzavno i privatnio zdravstvo u smislu priznavanja lecenja u sistemu (doznake, bolovanje, lecenje....).

Dalje ce trziste to regulisati.

 


Kako misliš da lečenje nije priznato? Ajd doznake i bolovanje  to je glupost da se ne priznaje, ali lečenje?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Eddard said:


Kako misliš da lečenje nije priznato? Ajd doznake i bolovanje  to je glupost da se ne priznaje, ali lečenje?

Ako zelim da me leci porodicni lekar u koga imam poverenje - zdravstveno osiguranje mi to nece priznati, a samim tim ni poslodavac, vec ce mi odbiti 35% od zarade zbog toga  sto sanm na bolovanju, a ako ne donesem doznake od izabranog lekara u DZ drzavnom - gubim posao iz razloga sto ne mogu da pokrijem odsustvovanje sa istog zbog lecenja..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...