Jump to content

Zdravstveni sistem u Srbiji - lečiti se ili ne, pitanje je sad...


DJ_Vasa

Recommended Posts

6 hours ago, Sunshine State said:

Drzava treba da se zapita zasto joj toliko medicinskog osoblja odlazi.

 

Nema tu sta da se pita, svi znamo da ljudi idu u Njemacku zbog para i to ne samo iz Srbije, nego i iz drzava EU.

Stanje se treba popravljati non-stop, ali objektivno Srbija ne moze da parira njemackim platama, tako da ce biti tesko zaustaviti imigraciju, jer njemacka usisava ljudstvo iz dobrog dijela Evrope.

Da li iko u EU razmatra ovaj problem, nije mi poznato, mozda neko zna?

Sta moze Srbija da eventualno uradi, mozda da radi na tome da njemacki penzioneri nizih primanja dolaze da zive u Srbiju i tamo trose svoje novce i d se o njima brine medicinsko osoblje iz Srbije (isto vazi i za ostale bivse republike SFRJ) za manje pare, nego u Njemackoj. Kao sto sada dolaze u Srbiju kod zubara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyber said:

Profesionalna komunikacija jednog psihijatra tek pridoslog iz druge zemlje, iz druge sociokulturoloske matrice sa pacijentom zahteva veshtine koje se ne mogu savladati za deset meseci. Psihijatar po prirodi stvari mora da vlada obimnim komunikativnim spektrom koji, izmedju ostalog, podrazumeva i psihosocijalnie spoznaje vezane za drustvo u kome praktikuje svoju profesiju. U tom paketu je jezik glavni preduslov i most izmedju psihijatra i pacijenta, jer preko jezika psihijatar/psiholog i sl. detektuje i dekodira tanane niti bez kojih ne moze da prodre u sustinu problema a potom i spoji relevantne cinioce da bi izvukao adekvatan zakljucak i uradio sta treba. Mora da razume i barata potrebnim sociokulturoloskim referentnim sistemom, uz jezik i kroz jezik. O ucenju i razvoju novog jezika u odraslom dobu, ne samo svakodnevnog nego i strucnog, bi se tek moglo dosta reci. U to se ne pada s neba pa u rebra. To vazi za sve, ali neki imaju vise vremena i/li vece marginale da proniknu u novi diskurs. Ima dosta stranih lekara raznih fela u mnogim evropskim zemljama. Ali psihijatri su, iz ociglednih razloga, retkost. Znam za slucajeve prekvalifikacije u opstu praksu.


Ja se divim hrabrosti/ludosti kolega koji se odluče da se bave psihijatrijom odmah čim dođu u Nemačku. Znam ih nekoliko i ne razumem. 

 

1 hour ago, Amigo said:

Nema tu sta da se pita, svi znamo da ljudi idu u Njemacku zbog para i to ne samo iz Srbije, nego i iz drzava EU.


Da, novac jeste jedan od razloga, ali nije jedini. Drugo, od država EU, ima u Nemačkoj lekara iz bivšeg istočnog bloka. Iz originalne EU ih nema mnogo. Švajcarska je pre destinacija na koju se odlučuju. Plate lekara u Nemačkoj, iako visoke, nisu ni približno visoke kao u USA/Can/Aus, tako da nije novac glavni razlog.

 

Ostali, po meni i bitniji razlozi (u odnosu na Srbiju mislim):

- specijalizaciju dobijaš po želji i krećeš od prvog dana sa njom, ona je tvoja i možeš da je nosiš sa sobom gde hoćeš, nisi vezan za ustanovu koja te šalje i koja gospodari tvojim obrazovanjem. U Srbiji dobiješ nekad nešto što ti ustanova u kojoj radiš da, želeo ti to ili ne, osim ako nemaš debelu zaleđinu ili ideš volonterski. A da ne pričam o višegodišnjem čekanju na istu.

- obrazovanje i usavršavanje tokom specijalizacije je nebo i zemlja u odnosu na Srbiju, trebalo bi mi par dana da objasnim kako, ali veruj mi na reč, ako hoćeš da postaneš dobar specijalista, sa modernim znanjima i tehnikama, šanse za to su ti daleko veće nego u Srbiji.

- o tehničkim mogućnostima, opremljenosti bolnica, najmodernijim instrumentima za rad i dalje, o tome ne moram da pričam, to znamo svi. A u takvim uslovima se, uprkos netačnom uvreženom mišljenju u Srbiji da je lekar koji se dobro snađe u uslovima u Srbiji bolji od onoga kojem je sve na tacni, dobija daleko bolje obrazovanje i postaje bolji lekar.

- zdravstveni sistem je neuporediv, raširenost bolnica, umreženost sistema, komunikacija među njima, saradnja itd… 

- interpersonalni odnosi su daleko profesionalniji, opušteniji i zdraviji, nema zabadanja klinova u točkove, sputavanja, podmetanja i sličnih zakulisnih radnji. Tačnije, ima ih, ali su više izuzetak nego modus operandi kao u Srbiji.

- hijerarhijska struktura je daleko drugačija i opuštenija (tzv. ravna hijerarhija) u kojoj nije neobično, čak je i poželjno, da lekar na specijalizaciji preispita odluku načelnika/starijih kolega.

- prenos znanja sa starijih kolega na mlađe funkcioniše uglavnom odlično, bez sujete i skrivanja znanja kao blaga, što je redovna pojava u Srbiji da se čitave tehnike gase jer matori jarac, vrhunski stručnjak, iz sujete nije nikog podučio toj metodi/tehnici jer mu prija da bude Bog u belom. U mojoj klinici je uobičajeno da preko 80% operacija rade lekari na specijalizaciji, a da specijalista stoji pored i pomaže. Pitaj nekog hirurga u Srbiji ako znaš, koliko je operisao na specijalizaciji. (Ovo se ne odnosi na nemačke univerzitetske klinike, tamo je malo drugačije).

- stručna usavršavanja su uglavnom plaćena i mogućnosti za iste su bezgranična. Veruj mi na reč, ja teoretski kad bih hteo, mogao bih svaki dan na neki drugi kurs ili seminar da idem, koliko ih ima. 
- ako radiš u jednoj od najboljih medicina Evrope i sveta, a nemačka to jeste, verovatnoća da ćeš postati dobar lekar je daleko veća nego u nekom osrednjem do lošem sistemu, što je, nadam se, nepotrebno objašnjavati.

- radni odnosi su jasno zakonom regulisani. Plaća se noćni rad, prekovremeni rad, rad praznikom, plaća se kad si bolestan, kad si na odmoru, svaki minut se broji (govorim o većini bolnica, naravno da ima izuzetaka i nije svuda idealno) i - niko ne radi besplatno, volontiranje kao pojam ovde u smislu u kojem postoji u Srbiji - ne postoji.

- opšta društvena atmosfera i sredina u kojoj želiš da zasnivaš porodicu i odgajaš decu je nešto o čemu bismo mogli naširoko. A mene je svojevremeno sestra pitala da li bih ostao da mi nađu posao u Srbiji koji želim - rekao sam ne. Zato što ne želim da svoju decu odgajam u takvom bolesnom društvu kao što je srpsko. I nisam jedini koji deli to mišljenje. 

 

jel treba još razloga? Ili ćemo i dalje tvrditi da svi idu zbog novca?

 

 

Edited by Eddard
  • Like 7
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

@EddardJa ne prozivam nikoga sto je otisao, samo sam postavio jedan primjer nekoga ko se vratio i to je sve.

Svako ima svoje razloge da ode ili ostane ili se vrati. 

Neko ide zbog para, neko kome se ne dopada drustvo, opet nekome je vazno da je sa svojom familijom, neko ne moze da ostavi stare roditelje, neko zeli avanturu itd itd.

Nije na nama da bilo kome sudimo. Ako sam ja nekoga slucajno uvredio, sto mi nije bila namjera ni u kom slucaju, ja se ovim putem izvinjavam.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sunshine State said:

Svako ko misli da je lako i blago se nekom da spakuje ceo zivot u 2 kofera i ode negde gde, uglavnom, krece ispocetka, novi jezik,  kultura, itd... nemam nista lepo ni pametno da kazem.

 

Svi gledaju krajnji rezultat, gde vide kako jedan lekar lepo zaradjuje, zaboravljaju nostrifikacije, aprobacije, godine dodatnog ucenja...tom jednom lekaru bi bilo mnogo jednostavnije da je ostao u svojoj drzavi i pristojno ziveo. Drzava treba da se zapita zasto joj toliko medicinskog osoblja odlazi.

 

Polecem, ne zavrsih post 😄

 

Samo da potvrdim (kao da je bilo potrebno): moja kuma je odustala od odlaska u DE (započela pre korone pa je i to još dodatno smetalo zbog nemogućih odlazaka tamo itd). Stomatolog sa završenom spec. iz ortodoncije. Spec. joj naravno ne priznaju u DE i bilo bi joj potrebno ne znam koliko godina i ispita da postane to što je već ovde. Ima svoju ordinaciju. Inače i suprug je stomatolog i lepo zarađuju. Tamo bi zarađivala bar 5 puta više (po njenim rečima) i to bez priznate spec. ali ona neće da "baci" 3 godine života koliko joj je trebalo da završi specijalizaciju. Niti su oni mladi lekari (imaju i decu koja uskoro kreću u srednju školu). 

 

Zapravo, oni nisu ni hteli da idu u DE do pre neku godinu jer su patriote u smislu da smatraju da ljudi kao oni treba da ostanu i svojim radom doprinesu društvu. Ako su njih dvoje rekli da ovo ovde, ovaj provizorijum, više nije za život... Ja ne znam nikog ko je bio više protiv odlaska.

6 hours ago, Amigo said:

 

Nema tu sta da se pita, svi znamo da ljudi idu u Njemacku zbog para i to ne samo iz Srbije, nego i iz drzava EU.

Stanje se treba popravljati non-stop, ali objektivno Srbija ne moze da parira njemackim platama, tako da ce biti tesko zaustaviti imigraciju, jer njemacka usisava ljudstvo iz dobrog dijela Evrope.

Da li iko u EU razmatra ovaj problem, nije mi poznato, mozda neko zna?

Sta moze Srbija da eventualno uradi, mozda da radi na tome da njemacki penzioneri nizih primanja dolaze da zive u Srbiju i tamo trose svoje novce i d se o njima brine medicinsko osoblje iz Srbije (isto vazi i za ostale bivse republike SFRJ) za manje pare, nego u Njemackoj. Kao sto sada dolaze u Srbiju kod zubara.

 

Xaxaxaa, da penzioneri dolaze u Srbiju na lečenje?

 

još jednom xaxaxaxa

 

Pa mom ocu su u jedno državi bivšeg istočnog bloka, sada jako vezanoj za zapadnu privredu, uradili dve operacije zbog kojih je poživeo još deceniju dok bi ga ovde u tim godinama izbacili iz bolnice da umre kod kuće (kao što se desilo babi mog druga 6 meseci ranije).

 

Ili da nabace koju respiratornu boleštinu od "svežeg" vazduha ili vode.

 

Lako je iz daljine pričati o Srbiji...

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, to onako teorijski nije loša ideja, kao sto Ameri idu u Kostariku, ili Evropljani u Tajland isl. Samo prvo treba da se prestane sa srbstvom, i to baciti na smetliste istorije gde mu je mesto, a one koji bi da i dalje o tome kenjaju, skinuti sa drzavne sise pa pored kontejnera, gde im je mesto. I da se i tu uvede institucija govorničkog ćošeta, da ovi naucnici mogu da zabavljaju ljude, kad se najedu iz kontejnera. Doktor nos i doktor bradić prvi, za primer. Šta im fali, kad su mogli Marks i Haksli, mogu i oni.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, shonke said:

Xaxaxaa, da penzioneri dolaze u Srbiju na lečenje?

 

još jednom xaxaxaxa

 

Ne da se lijece, nego da zive u Srbiji, sto bi ukljucilo i medcinsku njegu, normalno, govorimo o starijoj populaciji.

Nisam to ja izmislio, gledao sam neke reportaze kao su nemacki penzioneri zive u Bugarskoj, jer je zivot u Njemackoj skup za ljude sa malim penzijama.

To ce se u svakom slucaju i desiti, oni sto ostanu u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Hrvatkoj ce da sluze penzionere iz EU. Zasto da ne.

Evo ovi koji zive po EU, neka kazu koliko kost renta za pristojan stan.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Amigo said:

 

Nema tu sta da se pita, svi znamo da ljudi idu u Njemacku zbog para i to ne samo iz Srbije, nego i iz drzava EU.

 

Napises ovako nesto I onda kazes da nisi hteo nikog da uvredis. Zato sto duboko negde ne mozes da zamislis da je neko hteo da ode nego ti je uvek objasnjenje "zbog para". Naravno da ima onih koji odlaze zbog para, iako cesto ostaju gde su otisli zbog neceg drugog. Ali dosta ljudi odlaze zbog zelje da imaju drugaciji zivot, da im karijera nije umrljana korupcijom i/ili politikom, da se ne bave nekim pitanjima. Da mogu da podizu decu u okruzenju gde se nece susretati sa istim problemima kao oni. To nema mnogo veze sa parama ali kao sto @Eddardrece, finansijska sigurnost i stabilnost su lep add on. Zdravstvo u SR je u jako losem stanju, zato je i odlazak tu brojan. A trazena su profesija.

Neki ljudi odlucuju da ostanu, jer su uspeli da nadju neki svoj balans u SR, uspeju da izgrade svoje mesto uprkos stanju, ili zato sto imaju mrezu podrske koju ne zele da ostave (porodica/prijatelji/stari roditelji itd) I svaka im cast.

Pojednostavljanje imigracije na "zbog para" jeste uvreda, jer se ignorisu svi drugi faktori I insinuira na neku gramzivost.

I sam znas da je odluka da podignes sidro I pocnes negde iz pocetka, tesko. Ne treba to umanjivati prostim objasnjenjima. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

I sam znas da je odluka da podignes sidro I pocnes negde iz pocetka, tesko. Ne treba to umanjivati prostim objasnjenjima. 

 

Prvo ovo nije tema o emigraciji, nego o zdravstvu, a ti nisi koliko se sjecam doktor.

Drugo, ajde ne drami, nije uopste tesko otici, ako ocekujes neki bolji zivot. Pa ne ides u zatvor.

Koliko se sjecam ti nisi ni pocinjala ispocetka, cekao te je posao VB, pa onda i u Americi. Sta je tu tesko onda. (ovo nije pitanje, nego konstatacija :classic_biggrin:)

Link to comment
Share on other sites

 
Prvo ovo nije tema o emigraciji, nego o zdravstvu, a ti nisi koliko se sjecam doktor.
Drugo, ajde ne drami, nije uopste tesko otici, ako ocekujes neki bolji zivot. Pa ne ides u zatvor.
Koliko se sjecam ti nisi ni pocinjala ispocetka, cekao te je posao VB, pa onda i u Americi. Sta je tu tesko onda. (ovo nije pitanje, nego konstatacija :classic_biggrin:)
Znaš, posao treba obezbediti. No, kako bi ti to znao? Sve dobio na tanjiru i onda ti je lako.
U pravu si da ovo nije tema o emigraciji, ali zbog čega onda uvek započinješ troll?
Nisu ti jadan ni samom sebi, a kamoli drugima, po ovom pitanju.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Znaš, posao treba obezbediti. No, kako bi ti to znao? Sve dobio na tanjiru i onda ti je lako.

 

Znas kad je moj klinjo bio mali 4-5 godina, jednom smo mu nesto rekli i on kaze od kud ti znas moj zivot :lol_2:

Tako ja mogu i tebi reci.

 

1 minute ago, mrd said:

U pravu si da ovo nije tema o emigraciji, ali zbog čega onda uvek započinješ troll?
Nisu ti jadan ni samom sebi, a kamoli drugima, po ovom pitanju.

Tvoja drugarica je zapocela trol, ali ti konstantno pokazujes da imas nesto protiv mene, sto je suludo, i ovako upadas kao padobranac i stalkujes cim ti se ukaze neka prilika.

Sta ce ti to bolan, niti ja uticem na tvoj zivot, niti ti na moj, a to sto imamo razlicite poglede na svijet, vrlo vazno, svakako se ne druzimo

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Amigo said:

 

Prvo ovo nije tema o emigraciji, nego o zdravstvu, a ti nisi koliko se sjecam doktor.

Drugo, ajde ne drami, nije uopste tesko otici, ako ocekujes neki bolji zivot. Pa ne ides u zatvor.

Koliko se sjecam ti nisi ni pocinjala ispocetka, cekao te je posao VB, pa onda i u Americi. Sta je tu tesko onda. (ovo nije pitanje, nego konstatacija :classic_biggrin:)

Ja sam se fokusirala na zdravstvo. Ali neke stvari u emigraciji su iste. I ja ne dramim, sta ti znas o emigraciji single mother? Pa nista. Niti znas sta znaci pocinjati iz pocetka u nepoznatoj zemlji sam.

 

Nije tesko otici? Pa kazi to svima onima koji godinama pokusavaju. Nije toliko tesko kad dobijes sve jer si u odredjenoj kategoriji. Ja sam uvek rekla da je u odnosu na neke meni bilo lakse jer sam imala posao, koji sam, hvala lepo, zaradila. Na sve one koji odlaze, da li znas koliko dolazi onih koji ne uspevaju?

 

I ja nisam doktor, ali je moj posao 20 godina povezan sa zdravstvom, pa imam informacije kako funkcionise. Ti si u tome potpuni laik 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

Ne da se lijece, nego da zive u Srbiji, sto bi ukljucilo i medcinsku njegu, normalno, govorimo o starijoj populaciji.

Nisam to ja izmislio, gledao sam neke reportaze kao su nemacki penzioneri zive u Bugarskoj, jer je zivot u Njemackoj skup za ljude sa malim penzijama.

To ce se u svakom slucaju i desiti, oni sto ostanu u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Hrvatkoj ce da sluze penzionere iz EU. Zasto da ne.

Evo ovi koji zive po EU, neka kazu koliko kost renta za pristojan stan.

 

Penzioneri iz zapadne Evrope koji zive u Bugarskoj (Spaniji, Portugalu, Grckoj…) nisu oni s malim penzijama i ne zive u iznajmljenim stanovima. To su uglavnom ljudi srednje klase koji su isplatili svoje nekretnine u zemljama porekla i stigli da kupe jos neku u pomenutim zemljama. Razlozi preseljenja jesu jeftiniji svakodnevni zivot, ali u smislu jeftinije hrane u restoranima i zabave, ne osnovnih namirnica ili nedajboze lecenja. Ipak, glavni razlog je klima i jeftine nekretnine. I sve to vazi samo za mladje i zdravije penzionere. Onog trena kada im zatreba iole zahtevniji medicinski tretman ili celodnevna nega, eto njih nazad u zemlje u kojima su zaradili prava na to. Privatna osiguranja koja tamo placaju dok su relativno zdravi su samo za sitne redovne preglede, produzavanje recepata i akutne situacije.

Za sve drugo se vracaju u svoje zemlje i ne oslanjaju se na bugarsko, spansko ili neko drugo zdravstvo, nebitno da li je privatno ili drzavno. Isto to i kad budu znatno stariji pa im treba svakodnevna nega i pomoc u kuci. U svim zapadnoevropskim zemljama je to na ovaj ili onaj nacin subvencionirano, ali samo dok zivis u svojoj zemlji. 

Ti izgleda imas pogresnu predstavu o zivotu u EU. Ljudi koriste prednosti u smislu kupovine nekretnina u zemljama s boljom klimom, ali to rade oni koji za to imaju manevarski prostor, znaci ne oni s najnizim primanjima, i oni koji su relativno zdravi i bez potrebe za lecenjem i negom. Tako da nema sanse da ce zdravstvo ili sluzbe i pojedinci koji bi se bavili negom starih u jeftinijim EU zemljama, imati neke koristi od veoma starih i po tom pitanju zahtevnih ljudi iz bogatijih EU zemalja. To tako nije, i verovatno nikada nece biti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2022 at 12:40 AM, Amigo said:

Nije mi jasno da se neko ko zivi u Srbiji raduje sto je otisao neki doktor vani? Tako taj usrani sistem kako kazete postaje jos usraniji.

Evo kod mene u dalekoj Kanadi doktori takodje odlaze, zato se kod nas ceka na pregled kod specijaliste i po godinu dana nekada. Uglavnom fali doktora. Family doktora je jako tesko naci, pogotovu kada su podigli ove kvote za useljavanje. Nije ni cudo kada cujem da je glavni motiv da budes doktor novac, pa onda odlaze u USA, a nije da ovde nemaju para, prosjecna godisnja bruto plata je oko 250 hijada dolara. (Izvor https://www.sunshinelist.ca/) To je mjesecno na ruke, predpostavljam nekih 10 hiljada evra, ali nije dosta, a para nikad dosta, koliko god da zaradis.

 

Ipak ovo za pare mogu da shvatim, ali zbog politike, to ne, ne lijece se samo politicari, nego se lijece obicni ljudi.

Doktor je u svakom slucaju zanimanje broj jedan, lijecis ljude, spasavas zivote, to je vec satisfakcija koja se ne moze mjeriti ni sa cim drugim.

 

 

Pa bila reportaža o čoveku koji se je završio medicinu i pošto nije mogao da dobije posao radi čovek kod automehaničara i peče zanat. On čeka da neko od ovih sa iskustvom ode da bi on dobio posao. To Vučić sve planski radi da im svima obezbedi posao.

Link to comment
Share on other sites

@Amigo

Bila sam znatizeljna pa sam potrazila tu reportazu o nemackim penzionerima u Bugarskoj - evo je .

 

Radi se o usamljenom slucaju, pri tome vrlo specificnom. Zena o kojoj je rec nema vise od 60 godina. Kaze da je u penziji vec 14 godina, sto malo lici na onog gore nadobudnog mladog lekara koji je za deset meseci stekao grdno iskustvo i prijatelje u Nemackoj, plus stigao da se vrati u Srbiju.

Zena iz reportaze kaze dalje da je u Berlinu drzala 4 frizerska salona i da danas ima penziju od 500 evra. Kaze i da je s pokojnim muzem zivela i na Kipru, ali je on zeleo da kupi staru kucu i renovira je po svom ukusu. U reportazi se ne kaze, ali ja ne bih iskljucila da je on mozda i bio poreklom iz tog dela Evrope.

Kuca iz reportaze je omanji dvorac. Samo odrzavanje, da ne pominjem grejanje tako neceg, i u Bugarskoj mora da kosta bar tih 500 evra kolika je njena penzija. Ali ona ocigledno raspolaze i drugim resursima, i nije duzna da bilo kome polaze racune o tome. Ne bi bilo ni pametno jer zivi sama, a kuca je izgleda na osami.

 

Raspisah se i odoh u troll, ali mi je beskrajno interesantno kako mediji mogu pojedine izdvojene slucajeve da predstave kao nesto sasvim drugo, a onda konzumenti tih medija izvlace zakljucke koji se njima uklapaju u neku pozeljnu opstu sliku, a koja veze nema sa stvarnoscu. Tako perspektivni lekar za koga se svet otima sopstvenom voljom i izborom zavrsi u pirotskoj bolnici, a siromasna nemacka penzionerka u dvorcu u Bugarskoj.

 

Edit: Cini mi se da link ne radi, ali nema veze, nije ni jedini takav. Ali poenta je da takvih pokusaja ima, ali definitivno ne nekih masovnih migracija nemackih penzionera u Bugarsku i slicne zemlje. Nece ih ni biti jer neke reportaze govore i o problemu bezbednosti na takvim destinacijama, a to je poslednje s cim jedan penzioner zeli da se susretne. Da ne pricamo sta se desi ako se na takvom mestu razboli.

Edited by vilhelmina
dodatak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

@Amigo

Bila sam znatizeljna pa sam potrazila tu reportazu o nemackim penzionerima u Bugarskoj - evo je .

 

Nije to ta reportaza, niti je to usamljen slucaj, ali eto ako je to nesto negativno, onda neka bude tako.

 

https://www.reuters.com/article/us-germany-pensioners-idUSKBN1ZF1B0

 

https://www.dw.com/en/bulgaria-a-place-for-germans-to-retire/av-45439160

 

itd treba da guglas ovako "german retire in bulgaria".

 

Meni je sasvim logicno da penzioneri sa niskim primanjima idu u jeftinije zemlje. Bugarska prednost je to sto je u EU, pa mislim da nije tesko regulisati zdravstveno osiguranje.

Oni tu stvaraju i svoje zajednice, malo im je problem cirilica, ali koliko se sjecam, to sam gledao na tv, tako da nemam link, ti ljudi su zadovoljni.

21. je vijek, ljudi idu svukuda i rade online, a da ne idu kao penzioneri, kada ih nista ne drzi. Uostalom na ovom forumu se raspravljalo o tome. Koliko se sjecam zeljela si da kao penzioner ides u Makedoniju, Ohrid...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Meni je sasvim logicno da penzioneri sa niskim primanjima idu u jeftinije zemlje. Bugarska prednost je to sto je u EU, pa mislim da nije tesko regulisati zdravstveno osiguranje.

Oni tu stvaraju i svoje zajednice, malo im je problem cirilica, ali koliko se sjecam, to sam gledao na tv, tako da nemam link, ti ljudi su zadovoljni.

21. je vijek, ljudi idu svukuda i rade online, a da ne idu kao penzioneri, kada ih nista ne drzi. Uostalom na ovom forumu se raspravljalo o tome. Koliko se sjecam zeljela si da kao penzioner ides u Makedoniju, Ohrid...

 

Pitam se da li ti je nesto cudno na linkovima koje postujes, ukljucujuci i one moje? Meni jeste to sto svi oni pricaju o siromasnim nemackim penzionerima s mesecnim prihodima ispod 1000 evra, a onda ih na slikama vidis kako zive u turbomodernim renoviranim ogromnim kucama s kaminima i sredjenim okucnicama. Kao sto ranije rekoh, ne zive ti ljudi od tih penzija jer one nisu dovoljne ni za grejanje i odrzavanje tih kuca. U Bugarskoj je prosecna plata nesto ispod 700 evra, taman koliko su i te nemacke penzije, pa se ipak ne zivi tako raskosno. Ovi ljudi imaju i druge izvore prihoda, mozda ustedjevine, fondove, akcije, ko zna sta. Sve su, samo nisu siromasni.

Druga stvar koja mi je tu blesava je sto svi kazu da im je problem cirilica. Cuj, naucili bugarski, snalaze se, ne daj boze da ih neko prevari, samo cirilica problem 😀

 

Pusti ti to, izvestan broj je probao, ali sumnjam da se neko usrecio i da ce mnogi slediti njihov primer. Ima i reportaza o jednom paru koji kaze da ih je ceo projekat kostao kao sv Petra kajgana jer su kucu pretvorili u zatvor, s alarmima i kamerama na sve strane. Jer Amigo dragi, naivni stranci iz zapadnjacke srednje klase su svuda u istocnoj Evropi, ukljucujuci za ovu priliku i Balkan, tako laka meta. Da nece lokalni policajac da se polomi i trazi ko im je provalio u kucu i pokrao ih? Ma da, bas hoce.

 

I da zavrsimo s trollom i vratimo se lecenju. Da, vazi im osiguranje u celoj EU, pa i u Bugarskoj. Ali na kom jeziku ce se objasnjavati s lekarima i sestrama, kako ce biti sigurni da su informacije tacno prenesene? Iznad svega, zar mislis da bugarsko zdravstvo moze da pruzi istu uslugu kao nemacko? Zasto im je onda smrtnost od svih mogucih bolesti medju najvecima u EU i zasto bi neko izabrao takav sistem samo zato sto je paradajz na pijaci jeftiniji nego u njegovoj zemlji?

 

I ne, ni trenutka mi nije palo na pamet da starost provodim u Makedoniji, nisam poludela. Taj stan je sada zamenjen za Spaniju, ali ni tamo nemam nameru da se ikad preselim, samo da provodim vreme dok me zdravlje sluzi, a trudicu se da to bude sto duze. Ali kad dodje prava starost i bolesti koje je najcesce prate, necu valjda da se lecim u zemlji gde malo ko govori engleski, i da se oslanjam na sopstveni spanski? Pa nije to isto kao naruciti paelju u restoranu!

 

I tako rade svi Britanci i Skandinavci u Spaniji, Nemci u Bugarskoj i slicni. Tamo si kad vise ne moras svakodnevno na posao, imas vremena i hoces da ga provodis negde gde ti je prijatno, ali ne napustas ono na sta si stekao pravo i sto ce ti kad-tad zatrebati ako dozivis iole dublju starost. Tako da u onoj meri u kojoj svi ti ljudi pri odlasku u penziju sele u toplije i jeftinije zemlje, u toj istoj meri ide i selidba u suprotnom pravcu kad zatreba zdravstvo i briga o starima. Ko dozivi. 

 

Kako god, sve zemlje koje su pozeljne destinacije za penzionisanje su to samo privremeno, dok su ljudi zdravi. Oni ce za to vreme trositi pare na kupovinu nekretnina, po prodavnicama i restoranima. Ali zdravstvo i ostali koji u tom vide priliku za zaradu, mogu na to da zaborave. Uostalom, neretko ovde u swe srecem ljude s Balkana i drugih zemalja koji su se nakon penzionisanja kao vratili u zemlje porekla, a u 80-tim i kasnije dosli nazad u Svedsku. Sta mislis zasto?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

99% posto ljudi ide zbog para, sve ostalo su nijanse.Ne osuđujem, želja za sticanjem je savim OK i legitimna...

 

Niko nikom nije dužan da se pravda ali i niko ne mora da sluša pravdanja...

 

Amigo 2.0. Zanima me na osnovu kojih informacija ovo kazes? Jel ima neko istrazivanje? 

Link to comment
Share on other sites

Kad ti navedeš izvor za svoje tvrdnje i ja ću za svoje i molim da mi se obraćaš sa Helena...

 

I ovo bi trebalo da bude tema o zdravstvenom sistemu Srbije, a ne da se ide u širinu, pa sad ko je i povezan si istim-to su svakako i dobavljači i vozači, pa ako hoćeš i radnici u fabrikama kablova, jer bez njih ne bi mogao ni sistem da funkcioniše...

 

I jedna interesantna rečenica: "To nema mnogo veze sa parama ali "

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Helena said:

Kad ti navedeš izvor za svoje tvrdnje i ja ću za svoje i molim da mi se obraćaš sa Helena...

 

I ovo bi trebalo da bude tema o zdravstvenom sistemu Srbije, a ne da se ide u širinu, pa sad ko je i povezan si istim-to su svakako i dobavljači i vozači, pa ako hoćeš i radnici u fabrikama kablova, jer bez njih ne bi mogao ni sistem da funkcioniše...

 

I jedna interesantna rečenica: "To nema mnogo veze sa parama ali "

Dosta ljudi nije isto kao tvrdnja 99%, to je konkretna cifra. To je bas tvrdnja koja zahteva neki izvor

 

A ali je bilo za kao sto Eddard rece :classic_biggrin: sekundarni faktor.  Kao da sam rekla "Ti si prirodno lepa ali ti i sminka dobro stoji..." :lol_2: 

 

Ostalo, gadjaj se na nekim drugim kome treba forumska validacija.

Link to comment
Share on other sites

Baba Vange su uvek dobrodošle, ali znanje matematike tu može da pomogne.

Pazi molim te 99%. Loša je to cifra pouzdanost ispod 99.5% je no, no.

Još se baka jedi.

Pfff

 

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Helena said:

99% posto ljudi ide zbog para, sve ostalo su nijanse.Ne osuđujem, želja za sticanjem je savim OK i legitimna...

 

Niko nikom nije dužan da se pravda ali i niko ne mora da sluša pravdanja...

 

 

Glupost. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

Glupost. 

 

Da li je, baš. Znam da su uslovi rada bolji, mogućnost učenja, napredovanja, uređenije društvo, sve stoji, ali da bi baš stajalo da je plata glavni motiv obična glupost valjalo bi dokazati koliko bi ljudi otišlo da radi u med. ustanovam Nemačke za iste pare za koje radi ovde.

Verujem da svako vaga bar 5-6 elemenata pre nego donese odluku i da kod svakog visina plate ima visoko značajnu ulogu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

No, dobro, zdravstvo je takvo kakvo je, možemo imati različita mišljenja o uzrocima lošeg ukupnog stanja, novac svakako jeste bitan uslov za bolji sistem i za gradnju, opremu, obrazovanje i za plate, naravno, tu je sistem osiguranja koji ovako kako stoju dodatno opterećuje sistem birokratskim procedurama. Aktuelna je reforma, sprovodi se u CG, a zagovaraju je neke opozicione stranke u kampanji, ukidanje doprinosa za zdravstveno osiguranje, dostupnost zdravstvenih usluga svim građanima bez obzira na radni i socijalni status. 

Obrazloženja koja sam čuo nisu dovoljno detaljna, svode se na uvećanje plata za iznos dosadašnjih doprinosa, veću potrošnj kao posledici toga i brže punjenje budžeta iz kojeg bi se zdravstvo finansiralo. To mi ima neke logike, nije dovoljno elaborirano, ane kaže se ništa o statusu zdravstvenih ustanova, domova zdravlja, bolnica, kliničkih centara, čini mi se da ako ostanu državni, ako se privatne klinike ne uključe u sistem osiguranja, neće biti bitne promene samo će se promeniti teminologija i birokratija preseliti iz RFZO u vladu ili ministarstvo, eventualno neku agenciju.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...