Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

Zanimljivo je da na ovom forumu sad odjednom imamo simpatije za SANU i njenog predsednika. Do juče se posrprdavalo sa njima, korišćeni su i pogrdni nazivi a sad smeta ako kazem da je kostić sin partizanskog udbaša. Tip je sa pozicije predsednika SANU izneo stav koji nije prihvaćen sa simpatijama i izazvao je mnogo žustrih komentara. Meni samo bode oči da se podigla "kuka i motika" u njegovu odbranu i u toj odbrani uskraćuje se pravo bilo kome da iskaže neslaganje sa tom izjavom. Izneo sam svoj stav o svemu tome i nema potreebe da se javlja čak i puzigaća kako bi usmerio diskusiju na  pogrešnu stranu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Perkos2 said:

Takvih situacija ima koliko hoćeš i u bližem okruženju a i nešto šire, neće ni Baskijci Španiju pa se niko iz Španije ne javlja da kaze da to nije "naše" 

 

Boldovano nije ni blizu tacno, ispod 20% Baskijaca zele otcepljenje od Spanije. Da je Srbija uspela da dodje makar priblizno do tih cifara na Kosovu, pitanje "jednostrane", "samoproglasene", "privremene", itd. drzave Kosovo se nikada ne bi ni postavilo. 

 

Na zalost, iako donekle slicnog istorijskog razvoja posle 2. svetskog rata, Spanija i Jugoslavija/Srbija (tj. njihove politicke i kulturne elite, a za njima i gradjani) su, nakon razlabavljenja totalitarnih diktatura izabrale dijametralno suprotne puteve - ko otvaranje drustva, liberalizaciju ekonomije, te evropske i svetske integracije, a ko instrumentalizaciju podgrejanih etnickih identita u cilju ostanka na vlasti propale zlikovacke ideologije i njene (palanacke i podmukle) nomenklature. Spansko tranzicijsko iskustvo nudi brojne lekcije, ali one u Srbiji jos nisu naucene (jos gore, niko i ne zna da one postoje!) i to jeste jedan od kljucnih faktora za razliku u polozaju Baskije (i njenih gradjana) u Spaniji, sa jedne strane, i Kosova u Srbiji sa druge.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Odakle uopste ta prica da je otac Vladimira Kostica bio udbas? Ja tu pricu nikada nisam cuo iako je iz mog kraja (poreklom iz sela odakle su mi baba i deda po majci). Otac mu je bio dekan Medicinskog fakulteta.

 

 

Iz Bele Palanke potiče 140 doktora nauka

 

https://www.blic.rs/a-m-p-article?uuid=94781437-d134-5a39-ae9b-02fdfe458da0&type&id=PULS_CMS-Article-94781437-d134-5a39-ae9b-02fdfe458da0&gem_id=ctJKtgeiD6QOif6JcEx37PUJLXUpqBtSsjAdopL5rJT.c7&tpv=MOBILE_VESTI/SRBIJA&tdv=BLIC_RS/blic/vesti/srbija/ART

Edited by Antizemljaš koji lebdi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Odakle uopste ta prica da je otac Vladimira Kostica bio udbas? Ja tu pricu nikada nisam cuo iako je iz mog kraja (poreklom iz sela odakle su mi baba i deda po majci). Otac mu je bio dekan Medicinskog fakulteta.

 

 

Iz Bele Palanke potiče 140 doktora nauka

 

https://www.blic.rs/a-m-p-article?uuid=94781437-d134-5a39-ae9b-02fdfe458da0&type&id=PULS_CMS-Article-94781437-d134-5a39-ae9b-02fdfe458da0&gem_id=ctJKtgeiD6QOif6JcEx37PUJLXUpqBtSsjAdopL5rJT.c7&tpv=MOBILE_VESTI/SRBIJA&tdv=BLIC_RS/blic/vesti/srbija/ART

Pa na tom medicinskom fakultetu je sprovodio čistke kao udbin čovek. Čuveni slučaj dr. Aleksandra Kostića

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bohumilo said:

 

Boldovano nije ni blizu tacno, ispod 20% Baskijaca zele otcepljenje od Spanije. Da je Srbija uspela da dodje makar priblizno do tih cifara na Kosovu, pitanje "jednostrane", "samoproglasene", "privremene", itd. drzave Kosovo se nikada ne bi ni postavilo. 

 

Na zalost, iako donekle slicnog istorijskog razvoja posle 2. svetskog rata, Spanija i Jugoslavija/Srbija (tj. njihove politicke i kulturne elite, a za njima i gradjani) su, nakon razlabavljenja totalitarnih diktatura izabrale dijametralno suprotne puteve - ko otvaranje drustva, liberalizaciju ekonomije, te evropske i svetske integracije, a ko instrumentalizaciju podgrejanih etnickih identita u cilju ostanka na vlasti propale zlikovacke ideologije i njene (palanacke i podmukle) nomenklature. Spansko tranzicijsko iskustvo nudi brojne lekcije, ali one u Srbiji jos nisu naucene (jos gore, niko i ne zna da one postoje!) i to jeste jedan od kljucnih faktora za razliku u polozaju Baskije (i njenih gradjana) u Spaniji, sa jedne strane, i Kosova u Srbiji sa druge.

 

Mislim da tesko mogu da porede Spanija i Yugoslavia/Srbija. Prva je kolonijalna sila, rasilira svoj jezik i kulturu na cijeli jedan kontinent i jos pride. 

Prosla kroz sve faze evropskog drustva i najvaznije renesansu, kada pocinje razvoj humanizma, individualizma, sekularizma, klasicizma itd, a mi smo tada bili kmetovi pod Turcima, gdje se kultura svela na gusle i narodne pjesme. Cak je renesansa dotakla i Rusiju, dovoljno je pogledati sta je izgradjeno u St Petersburg ili Moskvi. Preskocili smo 4-5 stotina godina evropskog razvoja, da bi kada se malo pojavilo svetlo u tunelu poslije prvog svetskog rata, poceo drugi svetski rat koji nas je totalno dokrajcio, doveo komuniste na vlast, koji bez toga ne bi nikada to uspeli, dok je Spanija ostala neutralna, mada ni oni ne mogu da se pohvale tim periodom fasizma koji je vladao tom drzavom.

Imamo jedan Madrid i Barselonu, nedostizne gradove za nas u koje je dolazilo blago iz dalekih kolonija i koji su izgradjivali stotinama godina i kako da ih poredimo sa Beogradom koji je pocetkom 20 veka prakticno bio najobicnija palanka.

Mislim nije da nas nesto pravdam, nego nema smisla da se ravnopravno poredimo sa drzavam koje su prosle kroz renesansu, period kada Evropa krece snazno napred u odnosu na ostatak sveta i postaje lider u svakom pogledu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vince Carter said:

Za neke ljude SANU, do tada klerofašistička, preko noći postade progresivna i liberalna organizacija. Vrlo zanimljivo.

Pokusacu jos jednom da objasnim svoj stav i vidjenje ove situacije: meni nije bitno KO je rekao vec STA je neko rekao! Ili sto kaze ona narodna poslovica: ako ti majka da otrov ispljuni ga; ako ti neprijatelj da lek popij ga! 

A pravi povod mog ukljucenja u diskusiju nije zbog toga sta je Kostic rekao, nego posledicne reakcije politicara, medija, pa i nekih forumasa na kosticev intervju. Toliko nervoze i toliko pljuvacine zbog cega konkretno? Kostic je rekao ono sto svi mi vec znamo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Pokusacu jos jednom da objasnim svoj stav i vidjenje ove situacije: meni nije bitno KO je rekao vec STA je neko rekao! Ili sto kaze ona narodna poslovica: ako ti majka da otrov ispljuni ga; ako ti neprijatelj da lek popij ga! 

A pravi povod mog ukljucenja u diskusiju nije zbog toga sta je Kostic rekao, nego posledicne reakcije politicara, medija, pa i nekih forumasa na kosticev intervju. Toliko nervoze i toliko pljuvacine zbog cega konkretno? Kostic je rekao ono sto svi mi vec znamo. 

Očito da ima puno građana Srbije koji ne znaju to što ti i kostić znate. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Darth Bane said:

Pokusacu jos jednom da objasnim svoj stav i vidjenje ove situacije: meni nije bitno KO je rekao vec STA je neko rekao! Ili sto kaze ona narodna poslovica: ako ti majka da otrov ispljuni ga; ako ti neprijatelj da lek popij ga! 

A pravi povod mog ukljucenja u diskusiju nije zbog toga sta je Kostic rekao, nego posledicne reakcije politicara, medija, pa i nekih forumasa na kosticev intervju. Toliko nervoze i toliko pljuvacine zbog cega konkretno? Kostic je rekao ono sto svi mi vec znamo. 

 

Kostić smatra da treba priznati realnost na Kosovu, ali ne kaže kako je došlo do te realnosti. A došlo je nasiljem, i fizičkim i pravnim. Da li treba da priznamo takvo stanje?

 

Kostić ne kaže i kakve bi bile posledice ako priznamo to stanje. A posledice bi bile katastrofalne, pre svega za Srbe na Kosovu.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Vince Carter said:

 

Kostić smatra da treba priznati realnost na Kosovu, ali ne kaže kako je došlo do te realnosti. A došlo je nasiljem, i fizičkim i pravnim. Da li treba da priznamo takvo stanje?

 

Kostić ne kaže i kakve bi bile posledice ako priznamo to stanje. A posledice bi bile katastrofalne, pre svega za Srbe na Kosovu.

 

Nasiljem Albanaca nad Srbima i nasiljem svake vrste Srba nad Albancima od momenta kad su srpske trupe pre 100 godina oslobodile KiM. Da nije bilo srpskog nasilja, pa mozda bi Kosovo i bilo u sastavu Srbije. Sa svakim Srbinom manje na Kosovu, dalje smo od bilo kakve veze sa istim. 

Kad je moglo, trebalo je pregovarati da se Leposavic i okolina koji su pridodati 1959. Kosovu vrate matici, jer nikakve veze sa Kosovom nikad nisu imali, i da se obezbedi ekstrateritorijalnost manastira. Danas ni tako nesto ne mozemo da dobijemo, a ovakav status kvo ce i jedne i druge voditi ka propadanju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, AgroLaki said:

 

Nasiljem Albanaca nad Srbima i nasiljem svake vrste Srba nad Albancima od momenta kad su srpske trupe pre 100 godina oslobodile KiM. Da nije bilo srpskog nasilja, pa mozda bi Kosovo i bilo u sastavu Srbije. Sa svakim Srbinom manje na Kosovu, dalje smo od bilo kakve veze sa istim. 

Kad je moglo, trebalo je pregovarati da se Leposavic i okolina koji su pridodati 1959. Kosovu vrate matici, jer nikakve veze sa Kosovom nikad nisu imali, i da se obezbedi ekstrateritorijalnost manastira. Danas ni tako nesto ne mozemo da dobijemo, a ovakav status kvo ce i jedne i druge voditi ka propadanju.

Što se ograničavaš samo na zadjih 100 godina ?  Nasilja je uvek bilo ,niko nije poklanjao teritorije već ih je gubio ako je slabiji, Kosovo nije ni samo albansko ni samo srpsko a vladari su se menjali kako su okolnosti nalagale. Srbiji je Kosovo nasilno oduzeto i to ne bi trebalo nikad prihvatiti i priznati ali u srpskoj istoriji uvek je bilo i nedića tako da ne čudi ovaj stav kostića koji je na čelu nečeg što bi trebalo da predstavlja najuglednije glave Srbije. Posle onog nemuštog saopštenja SANU od juče tretiram ih isto koliko sarapu i pink! 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Perkos2 said:

Što se ograničavaš samo na zadjih 100 godina ?  Nasilja je uvek bilo ,niko nije poklanjao teritorije već ih je gubio ako je slabiji, Kosovo nije ni samo albansko ni samo srpsko a vladari su se menjali kako su okolnosti nalagale. Srbiji je Kosovo nasilno oduzeto i to ne bi trebalo nikad prihvatiti i priznati ali u srpskoj istoriji uvek je bilo i nedića tako da ne čudi ovaj stav kostića koji je na čelu nečeg što bi trebalo da predstavlja najuglednije glave Srbije. Posle onog nemuštog saopštenja SANU od juče tretiram ih isto koliko sarapu i pink! 

 

Kosovo je oduzeto Ilirima, pa je oduzeto Rimljanima tj Vizantiji, pa Bugarskoj, pa opet Vizantiji, pa Srbiji, pa Turskoj, tako da ne vidim razlog takvog stava, onda čijeg ovce, njega i livada. 

Dakle prihvatimo stanje stvari.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Perkos2 said:

Što se ograničavaš samo na zadjih 100 godina ?  Nasilja je uvek bilo ,niko nije poklanjao teritorije već ih je gubio ako je slabiji, Kosovo nije ni samo albansko ni samo srpsko a vladari su se menjali kako su okolnosti nalagale. Srbiji je Kosovo nasilno oduzeto i to ne bi trebalo nikad prihvatiti i priznati ali u srpskoj istoriji uvek je bilo i nedića tako da ne čudi ovaj stav kostića koji je na čelu nečeg što bi trebalo da predstavlja najuglednije glave Srbije. Posle onog nemuštog saopštenja SANU od juče tretiram ih isto koliko sarapu i pink! 

 

Pa pricamo o momentu, kada se srpska drzava, vlast, (ne narod), vratila na KiM. Da je princip suzivota malo vise forsiran, mozda danas ne bismo bili gde jesmo. Separastickih tenzija bi svakako bilo, ali da li bi bilo kriticne mase koja bi htela osamostaljenje? Plus Milosevic itd itd i tu smo gde jesmo. 

A ogranicio sam se takodje, jer kao sto rece Dragon, sto je Kosovo bas bas nase, a ne Vizantijsko, ili Albansko? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

Kosovo je oduzeto Ilirima, pa je oduzeto Rimljanima tj Vizantiji, pa Bugarskoj, pa opet Vizantiji, pa Srbiji, pa Turskoj, tako da ne vidim razlog takvog stava, onda čijeg ovce, njega i livada. 

Dakle prihvatimo stanje stvari.

pa da se u istoriji prihvatalo takvo stanje stvari kao bogom dano niko ne bi nikad ništa promenio, evo ti primer Albanaca to najbolje pokazuje, da su se pomirili sa sudbinom i rekli tamo još 1918 "jači su ovi moramo da prihvatimo da Kosovo nije naše" nikad ne bi stigli do ovoga što danas imaju, pritom plativši prilično skupo sve to, i ljudski i materijalno. ne završava se priča sa kostićem, vučićem, perkosom ili nekim desničarskim liderom, to je teritorija koja pripada i Srbima i tako se Srbi prema njoj moraju i odnositi a ne gledati samo da zadovolje svoju guzicu pojedinačno. 

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta bi Srbija radila sa Kosovom cak i kada bi joj, hipoteticki, bilo vraceno? Zamislimo diskusije radi, da se Amerikanci predomisle i vrate Kosovo pod suverenitet Srbije - i sta onda? Sta bi Srbija mogla da ponudi tom narodu tamo? Da gledamo Vucica kako otvara fabrike u Prizrenu i Djakovici??? 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ako se ne varam Albanci cine poprilicno veliku vecinu od tipa nekih 60-70% na Kosovu vec nekih 100+ godina tako da ne znam po kojoj se logici moze uporediti stanje Albanaca dole 1918. i Srba danas. Cinjenica je da je bilo mnogih odvratnih stvari od strane Albanaca prema Srbima dole u zadnjih 20ak godina ali to nikako ne moze da izbtise sve sto su Albanci dole prozivjeli kroz obje Jugoslavije gdje su na vecinski albanskom prostoru veliku vecinu glavnih funkcija drzali Srbi. Sve je kulminiralo 80ih sa dolaskom Slobe i totalnim ludilom dole. Da je bilo pameti dogovorili bi jos 90ih sa Albancima dole da Kosovo dobije ogromnu autonomiju u sklopu Srbije pa time vjerovatno ne bi ni doslo do nezavisnosti. Danas je situacija takva da je Kosovo za Srbiju nepovratno izgubljeno u smislu drzavne teritorije te je samo pitanje dana kad ce biti i formalno priznato jer neformalno vec jeste. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Ne znam sta bi Srbija radila sa Kosovom cak i kada bi joj, hipoteticki, bilo vraceno? Zamislimo diskusije radi, da se Amerikanci predomisle i vrate Kosovo pod suverenitet Srbije - i sta onda? Sta bi Srbija mogla da ponudi tom narodu tamo? Da gledamo Vucica kako otvara fabrike u Prizrenu i Djakovici??? 

 

Hm...dva miliona novih poreskih obveznika, opaaa budžet. Leoni u Prizrenu, Yura u Djakovici, Kinezi u Obiliću. Gondola od Lab Džamije do Grmije, ispred Granda raspevana fontana, metro na liniji Kosovo Polje (Fushë Kosova) - Muhadžer Babuš (Babushi i Muhaxherve) Prokop u Kupusište....Kosovo ekonomski tigar 202x ..... mislim da bi oberučke prihvatili, samo da im se ponudi, ali nema ko...

...hipotetički...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

 

Hm...dva miliona novih poreskih obveznika, opaaa budžet. Leoni u Prizrenu, Yura u Djakovici, Kinezi u Obiliću. Gondola od Lab Džamije do Grmije, ispred Granda raspevana fontana, metro na liniji Kosovo Polje (Fushë Kosova) - Muhadžer Babuš (Babushi i Muhaxherve) Prokop u Kupusište....Kosovo ekonomski tigar 202x ..... mislim da bi oberučke prihvatili, samo da im se ponudi, ali nema ko...

...hipotetički...

I da legalizuju marihuanu! I Bog da nas vidi!

Link to comment
Share on other sites

Auto put do mora već gotov a i prema Makedoniji isto,Kinezi nudili da grade prugu od luka u Albaniji preko Srbije do Buudimpešte, jaka dijaspoora i ono najvaznija sapjanjem dve mafije ubedljivo bi imali najaču mafiju u Evropi. Istina ne bi imali kokeze i krstaje u fudbalu i  marinovica i risticevica u skupštini. Aali  zato par medalja sa OI u borilackim sportovima garantovano. I najaču ekipu pevačica Dua Lipa sestre Istrefi. 😃

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...