Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

8 minutes ago, Yoyogi said:

 

Mislim da nivou Vučić - Rama, možemo negde da se nađemo.

 

Da, taj deo si u pravu: na nivou Vucic - Rama mozemo da se nadjemo. Jedan marioneta narko kartela, drugi jednostavno lud. Naci ce vec zajednicki jezik jer to je jezik prvenstveno procenata i dodjes mi/dodjem ti. Da li su oni kalibar politicara koje nazivamo drzavnicima? Kratko i jasno - ne. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sreta-steta said:

 

Da, taj deo si u pravu: na nivou Vucic - Rama mozemo da se nadjemo. Jedan marioneta narko kartela, drugi jednostavno lud. Naci ce vec zajednicki jezik jer to je jezik prvenstveno procenata i dodjes mi/dodjem ti. Da li su oni kalibar politicara koje nazivamo drzavnicima? Kratko i jasno - ne. 

 

 

Mislim da si u krivu. Ovo se rešava jednom u 10 vekova. A boljih političara i državnika , kako god da su ovi loši, danas boljih nemamo. Ni mi ni Albanci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Skrolovao sam, ne puno, ne videh komentar da su Vučić, Edi Rama i Brnabićka bili u Novom Sadu i tamo šetali, koliko juče. To se ne dešava svaki dan.

 

4 hours ago, Stondisha said:

https://www.danas.rs/politika/vucic-zaev-i-rama-potpisali-dokument-o-slobodnom-protoku-robe-usluga-ljudi-i-kapitala/?fbclid=IwAR1gQmQ4_gJuu9H6uxCwlIP7fXShVhDTdTGZIgIv6XhCJ4hVJffPn0zGEHM

 

 

 

što bi značilo da ako se Kosovo pripoji Albaniji mi bescarinski izvozimo robu na isto...  tako da nam je u interesu da se Kosovo pripoji Albaniji  i aca ovim potpisima botovima izbio argumente iz ruku, jer mi smo sad u bescarinskoj uniji sa Albanijom i Makedonijom

ACO LEGENDO  😄

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Ovo se rešava jednom u 10 vekova.

 

to je moj prijatelju epski pristup problematici. a upravo epski pristup politici skupo je kostao gradjane Srbije posljednjih 30ak godina. EU nastaje step by step, niceg epskog, upravo suprotno.

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, GlennGould said:

 

 

AV ‘19 & odgovor na postavljeno pitanje. 

 

 

 

pazi kad ne sme biti ni svedoka o razgovorima sa amerikancima:


 

Quote

Savetnica predsednika Srbije Suzana Vasiljević izjavila je danas da je sastanak Aleksandra Vučića i specijalnog američkog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine Ričarda Grenela bio veoma težak, ali nije mogla da saopšti detalje.
 

„Ono što je bilo čudno je da je prvi put predsednik sam pisao službenu belešku sa sastanka, jer je razgovor očigledno bio dosta težak i on juče nije bio voljan ni sa nama o otme da razgovara“, rekla je Vasiljević.


https://www.danas.rs/politika/suzana-vasiljevic-tezak-sastanak-sa-grenelom-vucic-sam-pisao-sluzbenu-belesku/?fbclid=IwAR1RofcPf7Q6nCi29a8_ITj19MAGbfTrf-v4h75Y5uqGhvzSiKMyUVyv-9o

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Vjekoslav said:

 

to je moj prijatelju epski pristup problematici. a upravo epski pristup politici skupo je kostao gradjane Srbije posljednjih 30ak godina. EU nastaje step by step, niceg epskog, upravo suprotno.

 

 

Hrvatska je ostvarila svoj "tisućletnji san", eno i aerodrom Pleso se sada zove "Franjo Tuđman". Pa je sa tolikim skokom pravac u EU, posle manje od 10 godina, to je "step by step"?

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

Pobedu Aljbina Kurtija, lidera Samoopredeljenja, na kosovskim izborima, sagovornici Danasa, Sonja Biserko i Žarko Korać, vide kao pobedu zasnovanu na borbi protiv korupcije, kao i pobedu mlađe i nepotkupljive generacije političara u nekadašnjoj južnoj srpskoj pokrajini.

 

Rezultati kosovskih izbora nisu nikakvo iznenađenje uzimajući u obzir nezadovoljstvo građana koje već duže vreme kulminira. Oni iz temelja menjaju političku scenu Kosova. Otvara se prostor jednom drugom Kosovu koje je zbog odlazeće generacije političara do sada bilo prikovano za kriminal i korupciju.

 

Quote

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Vredni mrav said:

Ovo je tacno sto kaze Biserko, ali jeste malo odvratno da se ignorise nacionalistička ideologija stvaranja velikih etnicki cistih drzava, kada je to u komšiluku, a da se samo o tome kenja kod kuće. Ako imaš princip, imaj ga za sve.

 

Revolt protiv salonaca kao ta gospođa je zacementirao vlast SNS.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

Hrvatska je ostvarila svoj "tisućletnji san", eno i aerodrom Pleso se sada zove "Franjo Tuđman". Pa je sa tolikim skokom pravac u EU, posle manje od 10 godina, to je "step by step"?

 

to je tako bilo u tvojoj glavi. :wink2: u realnosti, odnosi HR i EU bili su zamrznuti za vrijeme Franje Tudjmana. od svih svjetskih i evropskih drzavnika, na sprovod mu je dosao samo Sulejman Demirel, predsjednik Turske. koja nije u EU. isto tako, tih tvojih "manje od 10 godina" u realnosti je iznosilo 14 godina i 2 mjeseca.

 

U svibnju 1999. godine Europska komisija predlaže stvaranje Procesa stabilizacije i pridruživanja za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Makedoniju i tadašnju SR Jugoslaviju. Na inicijativu EU 10. lipnja 1999. usuglašen je tekst Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu, političkog dokumenta kojem je strateški cilj stabilizacija u jugoistočnoj Europi putem približavanja zemalja regije euroatlantskim strukturama te jačanja međusobne suradnje... Dana 1. srpnja 2013. godine Republika Hrvatska postala je 28. punopravna članica Europske unije.

 

...

 

dakle svakako da je hrvatski proces pristupanja EU bio step by step, medjutim Hrvatska je i dan danas jako daleko od EU standarda upravo zbog "ostvarenog tisucletnog sna", tj. kontinuiteta epskog narativa u svojoj domacoj i regionalnoj politici. sto se pak same EU tice, bilo je pokusaja nakon II. svjetskog rata da se Evropa ujedini odjednom i epski. svi su neslavno propali. btw. dobro si me podsjetio, postavit cu jednu obrazovnu radio-emisiju o nastanku Evropske unije. ali ne ovdje, vec na topic o EU. vidim da je potrebno.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2019 at 1:16 PM, Vredni mrav said:

 

Potpuno je odvratno pravljenje paralele izmedju Haradinaja i Tacija sa vlašću u Srbiji. Kurti nije lično bio deo OVK, delom i jer je bio u zatvoru, ali on nikada nije rekao Tačiju i Haradinaju da su zločinci i njegova podrška OVK nikada nije bila upitna, pa ni danas. Ima puno materijala o njegovoj podršci ratnim zločincima.

 

On 10/10/2019 at 2:53 PM, Vredni mrav said:

 

I ovim ces da pravdas i relativizujes koljace i ubice?

 

Ja ne vidim da je neki kritikivao Kurtija zbog izjava 1997, vec zbog ovih 2019.

 

A taj video kojim relativizujes terotiste je "sekla" Mira licno, kad joj je odgovaralo da tako izgleda.

 

On 10/10/2019 at 3:25 PM, Vredni mrav said:

Izgleda da bi bilo bolje da kao Kurti krene u ponovmo pravljenje VS.

 

Znam ja da je vama slatko da zapljunete av  i kad zasluzi i kad ne. Al to neece uciniti veci deo kosovske politicke sceene manjim zlocincima, a ni kurtijeve izjave manje idiotskim.


10 dana.

 

Objašnjenje na PB.

Link to comment
Share on other sites

Kurti je dobar izbor za Kosovo, sa druge strane je los izbor za podelu Kosova. 

 

On nije deo kriminalnih klanova i sema koje vladaju Kosovom. On cak uopste i nije Kosovar, tako da nije deo ni porodicno-plemenskih kombinacaji koje su tamo prisutne. Kao takav je idealan da se suprotstavi korupciji koja prozima sve pore kosovskog drustva. Za razliku od vecine drugih kosovskih politicara, on je ideoloski osvescem i zaista veruje u stavove koje javno zastupa. Njegova koalicija sa LDK moze, ne znaci da ce i uspeti, da donese pozitivne promene u zivotu obicnih gradjana Kosova. 

Dobra stvar je sto je odustao od radikalno levicarskih pogleda na ekonomiju koje je ranije zastupao i sada se moze reci da zastupa socijaldemokratske poglede. 

 

Posebno je dobra stvar to sto je ovo takodje pokazatelj ostalim balkanskim narodima da je izbor "novog" ne kompromitovanog politicara moguc i da su promene zacaurene politicke elite moguce. 

 

Sa druge strane Kurti jeste nacionalista, ali to nije problem, jer ko od balkanskih politicara to nije? Medjutim on je protivnik podele Kosova i to ce jako tesko moci da se sprovede sa njim na vlasti. Sa tog aspekta gledano on nije dobro resenje za Srbiju, odnosno za plan koji gura aktuelna srpska vlast. Da Kurti tako nesto prihvati bice potrebno jako mnogo pritisaka iz inostranstva, a videli smo da taj plan i nije opste prihvacen na zapadu. Za taj plan bi idealna bila vlada LDK-Taci. E sad ovo je pitanje o kojem ni Vucic, a ni Kurti sami ne odlucuju, vec ce na razvoj dogadjaja mnogo uticati i medjunarodni faktor.

 

Ja licno podrzavam razmenu teritorija kao jedino resenje, za trajno okoncanje konflikta izmedju Srba i Albanaca i smatram da svako drugo ponudjeno resenje vodi zamrzavanju konflikta i otvaranju istog u buducnosti. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, A sad said:

Ja licno podrzavam razmenu teritorija kao jedino resenje, za trajno okoncanje konflikta izmedju Srba i Albanaca i smatram da svako drugo ponudjeno resenje vodi zamrzavanju konflikta i otvaranju istog u buducnosti. 

 

Ne misliš li da takvo rešenje samo produbljuje nacionalne granice na Balkanu? Po meni bi prisjednjenje srpskih oblasti Srbiji (važi i za Srpsku) i albanskih Kosovu, a u nekoj budućnosti i Albaniji, doveo samo do daljeg jačanja nacionalizma i produbljivanja jaza između ovih naroda, umesto da nauče vremenom da žive jedni s drugima i da se ne mrze. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Eddard said:

 

Ne misliš li da takvo rešenje samo produbljuje nacionalne granice na Balkanu? Po meni bi prisjednjenje srpskih oblasti Srbiji (važi i za Srpsku) i albanskih Kosovu, a u nekoj budućnosti i Albaniji, doveo samo do daljeg jačanja nacionalizma i produbljivanja jaza između ovih naroda, umesto da nauče vremenom da žive jedni s drugima i da se ne mrze. 

 

Ne mislim. Ovo sto ti pises je idealni scenario, a on je u praksi nemoguc. 

 

Takvi primeri su retki u razvijenom svetu. Jedini koji mi pada na pamet sada je Svajcarska. U svim ostalim postoji izrazita dominacija jedne strane, mislim na brojcanu dominaciju. To kod nas nije slucaj. Cak i u razvijenoj Evropi su etnicke tenzije jake i postoje sukobi. Naravno ti sukobi su u skladu sa njihovim civilizacijskim razvojem, u Skotskoj se to resava referendumom, u Kataloniji je stalna tenzija, a na Balkanu rat. Cvrste koliko toliko etnicke granice izmedju Srba i Albanaca su garant dugorocne stabilnosti regiona.

Bosna je malo komplikovanije pitanje, o njemu mogu pisati za sat dva.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, A sad said:

Ja licno podrzavam razmenu teritorija kao jedino resenje, za trajno okoncanje konflikta izmedju Srba i Albanaca i smatram da svako drugo ponudjeno resenje vodi zamrzavanju konflikta i otvaranju istog u buducnosti. 

 

A "država" Srbija naravila autoput, novi graničini prelaz i svašta nešto još u tom delu koji će da razmeni...

 

Nisam prolazio tuda i ovo pišem na osnovu novinskih članaka, al suştinski wtf? završavaš koridor 10, sa makedonijom praviš integrisani granični prelaz... i onda to razmenjuješ za teritoriju sa koje, opet po nonovinama i vikipediji, Priština snabdeva vodom...

 

Sve ovo ja kao laik pišem i ne mora da znači da sam u pravu... al ovako ja to vidim u meni to ne pije vodu nikako.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stondisha said:

 

A "država" Srbija naravila autoput, novi graničini prelaz i svašta nešto još u tom delu koji će da razmeni...

 

Nisam prolazio tuda i ovo pišem na osnovu novinskih članaka, al suştinski wtf? završavaš koridor 10, sa makedonijom praviš integrisani granični prelaz... i onda to razmenjuješ za teritoriju sa koje, opet po nonovinama i vikipediji, Priština snabdeva vodom...

 

Sve ovo ja kao laik pišem i ne mora da znači da sam u pravu... al ovako ja to vidim u meni to ne pije vodu nikako.

 

Kosovu bi zapravo mnogo znacio izlazak na Koridor 10 i direktna veza sa Evropom. Nije to drndanje kamiona magistralama preko CG ili centralne Srbije sa ogranicenjima i na 50, vec pravi auto-put. Pa bar i tih 10tak km bi im znacio, samo da mogu direktno da izadju na njega. Srbiji bi Behtel-Enka lako izgradio poseban krak autoputa jugoistocno od Vranja, pa kroz Mk par km do Kumanova cime bi se zaobislo Presevo. Pisalo je to u onom pseudo-leaku prosle godine.

 

Drugo je sto mislim da od razmene nema nista. To bi povuklo strasne konsekvence na Balkanu a i mnogo sire. Stvarno se mozda ponavljam, ali St.Protic (iako ne volim njegovo ponekad preterano desnicarenje, ali podrzavam pro-zapadne stavove) je skoro dao svoj predlog resenja problema. Priznati Kosovo u administrativnkm granicama, diplomatski ekstrateritorijalni status za srpske manastire, prijem Kosova i Srbije u EU i NATO po ubrzanom postupku, Marsalov plan za Srbiju tipa 20 milijardi na 10 godina. Naveo je i jos neke stvari, ali da ne lupetam napamet.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, GlennGould said:

Pa daj okači ga kad je već porobio na temu. 

 

Hmmm...Intervju je poduzi, potrazicu tacno na tajmlajnu gde je taj deo...Inace, siguran sam da ces se ti sloziti sa nekim stvarima ako odgledas intervju (Kosovo-bliza istorija-spoljna politika-kriticki pogled na stanje u drustvu danas), a sa nekim drugim mozda i ne.

 

Edit: od 1:34:00 otprilike.

Spoiler

 

 

 

Edited by GlennGould
Spoiler
Link to comment
Share on other sites

Ja sam pisao pre 50ak strana sta meni zvuci kao idealno resenje: zajednica svih zemalja <> EU sa paralelnim strukturama koje bi odgovarale narodima koji pripadaju toj zajednici. Mislim da su i Eddard i A sad u pravu: podela po etnickoj liniji bi dovela do cementiranja mrznje. S druge strane, prihvatanje nezavisnosti bez da i Srbija dobije nesto nije realno. Ne zbog Vucica, vec zbog toga sto vecina od 6m Srba to nikad ne bi prihvatila. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Duh koji lebdi said:

Kosovu bi zapravo mnogo znacio izlazak na Koridor 10 i direktna veza sa Evropom. Nije to drndanje kamiona magistralama preko CG ili centralne Srbije sa ogranicenjima i na 50, vec pravi auto-put. Pa bar i tih 10tak km bi im znacio, samo da mogu direktno da izadju na njega. Srbiji bi Behtel-Enka lako izgradio poseban krak autoputa jugoistocno od Vranja, pa kroz Mk par km do Kumanova cime bi se zaobislo Presevo. Pisalo je to u onom pseudo-leaku prosle godine.

 

Odradili na Kosovu:

 

Priština - Tirana

 

Priština - Skoplje

 

 

Potpisani sporazumi u Srbiji za moravski koridor da ga grade Amerikanci, koji opet grade potpisani auto-put Priştina Niš. Inače u pitanju je američki behtel koji gradi sve ovo i kroz Srbiju i kroz Kosovo. I sve se ovo sa tri klika mišem proveri i poveže 2 i 2.

 

Nema razmene teritorija, bićete upućeni jedni na druge i zato se lepo ponašajte i vladajte. Tačka

 

Bechtel enka auto put

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stondisha said:

 

Odradili na Kosovu:

 

Priština - Tirana

 

Priština - Skoplje

 

 

Potpisani sporazumi u Srbiji za moravski koridor da ga grade Amerikanci, koji opet grade potpisani auto-put Priştina Niš. Inače u pitanju je američki behtel koji gradi sve ovo i kroz Srbiju i kroz Kosovo. I sve se ovo sa tri klika mišem proveri i poveže 2 i 2.

 

Nema razmene teritorija, bićete upućeni jedni na druge i zato se lepo ponašajte i vladajte. Tačka

 

Bechtel enka auto put

 

Putevi ka Tirani i Skoplju iako mnogo znace njihovoj ekonomiji (i odlicno su uradjeni, Behtel zna pos'o), ipak su "slepa creva", moravski koridor nije zapocet, Koridor 10 je tu odmah i sada. Eto to je mozda neka logika, a ne kazem da se slazem sa njom. Naprotiv, i meni bi to bilo "nidje veze", ali mozda se tako rezonuje. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...