Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

zvezdica ili bez zvezdice... za nas su država, sa velikim D

 

Quote

Krivična prijava protiv gorenavedenih je podneta zbog postojanja osnovane sumnja da su počinili krivično delo koje im se stavlja na teret. Srđan Đorđević se tereti da je u ime kompanije „KOTO“ a u svojstvu supervizora projekta revitalizacije tvrđave Novo Brdo počinilo krivično delo „oštećenje, uništenje i neovlašćeno uklanjanje zaštićenih spomenika ili predmeta iz Republike Kosovo“, dok kompanija „KOTO“ snosi odgovornost za krivično delo u svojstvu pravnog lica.


https://kossev.info/krivicna-prijava-protiv-beogradske-kompanije-i-supervizora-zbog-nanosenja-stete-na-tvrdjavi-novo-brdo/?fbclid=IwAR0iKhiQesPeCAYHDUDOPa6FcS5Imc92lhkVfZT5eANp1rY-Gz2cMLKNNzU

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Doc Holiday said:

 

upravo zato sto nemamo pregovaracki kapacitet nam mozda i odgovara zamrzavanje konflikta...

 

...koji bi trajao...dokle ?  DOk "biologija" ne učini svoje i nestane i poslednji srbin na Kosovu ? Mlađi naraštaji, koji su obrazovani i koji će statasiti za rad to svakako neće činiti u Prištini, Uroševcu...već u Nišu, Beogradu, gde će naslediti radna mesta od svojih roditelja ili negde na Zapadu, USA gde god.... 

 

Verovatno će i vrlo kratkom vremenskom periodu biti šanse da se konačno reši pitanje Kosova i verovatno nećemo skoro imati priliku za popravni, a naš hendikep je taj, što je na čelu naše države, pregovarač, prevejani lažov i bitanga kome je izuzetno bitno da ostane na vlasti još koji mandat. Netransparentni dogovori, "ispod žita", sa kosovskom stranom su pokazatelj na šta je sve ova spodoba spremna.

 

Da li je "kosovsko pitanje" ključ za ulazak u EU ? Da li će nas blokirati Nemci, ukoliko ne budemo "kooperativni" ? Da li će nas u suprotnom blokirati Španci, ako budemo previše koopertivni i priznamo Kosovo ? 

 

Čini mi se da je previše konformistički pogled na situaciju "priznaj Kosovo" "uđi u Nato" i sve je rešeno, živećemo bolje....da li ćemo ? Da li će sedenje jednom guziscom na dve stolice biti bolje Srbiji ? Pokušaji da se privuče stolica u Briselu, ali da ne ispusti stolica u Kremlju...pa odluči se čoveče..."dža ili bu"....mada, ćvrsto verujem da je "kremaljska stolica" trula i neudobna za naše dupe.

 

Nakon završetka rata na Kosovu, bio sam za priznavanje faktičkog stanja. Jbg izgubili smo rat, doduše ne od kosovara, ali NATO je "tata", Sloba na "čestitao mir" u Kumanovu i to je bilo to. Ostalo je da "međunarodna zajednica" sprovede tehniku Nezavisnog Kosova....Samostalnog malo sutra, ali to je neki drugi problem, koji uzgred i mi imamo, mada oni znaju ko im je gazda, a na nas svako vadi "onu rabotu" pa su nam tako svi gazde i nije niko, što je najgore.

 

Onda je ta "međunarodna zajednica" donela odluku "standardi pre statusa"...pa nit je bilo standarda, nita naznaka za iste, a požurilo se sa priznavanjem. Onda su došli "žetaoci u Starom Gracku", spaljivanje benzinom živog čoveka u Kosovu polju, deca u Goraždevcu, "17. mart", briselski sporazum koji se nepoštuje, takse, za koje svi kažu "Ma u redu je, u pravu ste vi" i niko ne mrda prstom da se išta promeni (kome god da odgovara)....

 

E sad Holideje (valjda ti napisa) zamrznuti dok ne dođu pametniji ??? Znaš kad će to da bude ? Realno ? Ja mislim, malo duže nego od "Prizrenske lige" do danas....valjda ne trebam da obrazlažem. To jeste činjenica, na žalost, kao i činjenica da si ti u pravu...neki drugi ljudi i nekom drugom vremenu...sada teško.

 

Kosovsko pitanje je teško i opterećujuće za Srbiju...politički i ekonomski i svakako i možda je najbolje rešenje preseći to odjednom, kako god to bilo "bolno" ali ko ima pravo na to ?

Link to comment
Share on other sites

Da li je "kosovsko pitanje" ključ za ulazak u EU ? Da li će nas blokirati Nemci, ukoliko ne budemo "kooperativni" ? Da li će nas u suprotnom blokirati Španci, ako budemo previše koopertivni i priznamo Kosovo ? 

 

To je klasika posmatranje i skroz su legitimna sva pitanja.

 

Outside the box, meni se čini da treba da se oslobodimo ovih "šta ako" pitanja i nevezano za status i "rešenje" pitanja Kosova jednostavo prekinemo sedenje na dve stolice i ozbiljno poradimo na ulasko u NATO.

Rešenje koje bi jednom, kad god, (ali zaista kad god) usledilo je po mom mišljenju najkvalitetnije koje bi Srbija kao NATO zemlja mogla da dobije. Tačnije, ne Srbija nego Srbi na Kosovu (a to je, slažemo se valjda, najvažnije, jel da?).

Ali to je problematika za nekog drugog, ne za ove sada na vlasti, svi znamo i nema potrebe da ponavljamo kako sadašnjoj vlasti zapravo ne odgovara _nikakvo_ rešenje, pa ni (paradoksalno) Deus Ex Machina varijanta vraćanja Kosova u status srpske pokrajine [emoji846]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

To je klasika posmatranje i skroz su legitimna sva pitanja.

 

Outside the box, meni se čini da treba da se oslobodimo ovih "šta ako" pitanja i nevezano za status i "rešenje" pitanja Kosova jednostavo prekinemo sedenje na dve stolice i ozbiljno poradimo na ulasko u NATO.

Rešenje koje bi jednom, kad god, (ali zaista kad god) usledilo je po mom mišljenju najkvalitetnije koje bi Srbija kao NATO zemlja mogla da dobije. Tačnije, ne Srbija nego Srbi na Kosovu (a to je, slažemo se valjda, najvažnije, jel da?).

Ali to je problematika za nekog drugog, ne za ove sada na vlasti, svi znamo i nema potrebe da ponavljamo kako sadašnjoj vlasti zapravo ne odgovara _nikakvo_ rešenje, pa ni (pradoksalno) Deus Ex Machina varijanta vraćanja Kosova u status srpske pokrajine 🙂

Jeste, ali to trebaju da budu odvojena pitanja. Da mi ne "priznamo" da bi ušli u EU...ili da nas ne prime u EU zato što smo učinili ustupak i priznali Kosovo.

 

 S druge strane, ukoliko postignemo nekakav  "istorijski dogovor" na nekom "novom Dejtonu"  npr. (hipotetički) ko nam garantuje da će se kosovarska strana držati dogovora ? Da li su se držali ijednog dogovora, odnosno ispoštovali isti ? 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Jeste, ali to trebaju da budu odvojena pitanja. Da mi ne "priznamo" da bi ušli u EU...ili da nas ne prime u EU zato što smo učinili ustupak i priznali Kosovo.

 

 S druge strane, ukoliko postignemo nekakav  "istorijski dogovor" na nekom "novom Dejtonu"  npr. (hipotetički) ko nam garantuje da će se kosovarska strana držati dogovora ? Da li su se držali ijednog dogovora, odnosno ispoštovali isti ? 

 

Kosovska strana ce se drzati dogovora ako im tata Sam kaze da moraju...

 

Sto se priznanja tice... slazem se da treba to mozda preseci i priznati...  Ali kako to prezentovati glumpavom narodu ?   Da zna kako AV bi vec i priznao...  Opozicija -"ne damo Kosovo" , ali ipak jedva ceka da to neko drugi ( AV a ko drugi )  zavrsi to da ne moraju oni kad dodju na vlast..  A u svemu tome i Moskva vidi neku svoju koristi , pre svega u zabadanju prsta u oko zapadu..

 

 Ocigledno da i zapad vidi da to nece ici tako lako  jer je ocigledno da se srpska zaba jos mora kuvati..pa je ovaj nacin jedan od mogucih

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Doc Holiday said:

 

1) Kosovska strana ce se drzati dogovora ako im tata Sam kaze da moraju...

 

2) Sto se priznanja tice... slazem se da treba to mozda preseci i priznati...  Ali kako to prezentovati glumpavom narodu ?   Da zna kako AV bi vec i priznao...  Opozicija -"ne damo Kosovo" , ali ipak jedva ceka da to neko drugi ( AV a ko drugi )  zavrsi to da ne moraju oni kad dodju na vlast..  A u svemu tome i Moskva vidi neku svoju koristi , pre svega u zabadanju prsta u oko zapadu..

 

3) Ocigledno da i zapad vidi da to nece ici tako lako  jer je ocigledno da se srpska zaba jos mora kuvati..pa je ovaj nacin jedan od mogucih

1) Kao i svih do sada  :smiley33:

 

2) Kako prezentovati....pustiš im kajron dok ide Zadruga, dok se Kija i Luna (valjda) tepaju....i rešeno.

 

3) "Zapad" je video da je pojeo gomno, al sujeta ne da nazad. Stav da je Kosovo sui generis, ali ne i za Kataloniju je poprilično neutemeljeno u međunarodnom pravu. Mada, videli smo i to da pravo i nije nešto bitno za rekaciju "međunarodne zajednice". Bar za one "zainteresovane" strane umešane u ovaj "balkanski lonac".

 

Srbija, mora da računa i na to da je uvek bilo bolje "vrabac u ruci nego golub na grani".....ideju da ponovo upravlja celim Kosovom mogu da podržavaju samo maloumnici i to se neće desiti. Počev od toga što kosovski Albanci neće pristati na to i ne postoji mehanizam koji će ih na to naterati, a ne bih ni ja da sam na njihovom mestu, i na našu žalost, kosovski Albanci, moraju da dobiju kompezaciju za sve zločine koji su nad njima načinjeni. To međutim mora malo da splasne i kod njih, a tu mislim na maksimalističke zahteve, a sve to dok im "Zapad" češka jajca, a ovi im vire iz goozitze, pa ne mogu tražiti nekakve sulude razmene teritorije...tipa Medveđa (iz paketa) za Sever Kosova ili šta znam već. Možda Niš, Svetozarevo, Ralju.....? Gluposti.

 

Njihovo ponašanje nakon rata na Kosovu pokazuje da im se ne sme dozvoliti, da osim nezavisnosti, još dugo dugo, ne mogu imati samostalnost.

 

Problem povlačenja priznanja, kao ona koja su se navodno podrazumevala, iz dana u dan je sve manji. Vrši se pritisak na Raspevano Krme  iz Žitorađu da olabavi sa sa pritiscima, ali njegov cilj, da bude ispod polovine članica UN koje ga priznaju, a to je valjda 97 (ispavite me ako grešim)......vrlo je blizu. Priština je nervozna zbog toga, "Miljacka" se peva, kao i "Janjičar" i zato priznanje Srbije bi leglo ko budali šamar. To je poprilična valuta za pregovore....

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Vrši se pritisak na Raspevano Krme  iz Žitorađu da olabavi sa sa pritiscima, ali njegov cilj, da bude ispod polovine članica UN koje ga priznaju, a to je valjda 97 (ispavite me ako grešim)......vrlo je blizu.

 

Velika greska je misliti da to radi 'krme iz Zitoradju', ko njega sta pita? Danas sto je Rusija jaca ekonomski i politicki to ce biti i vise povlacenja priznanja. Izvan nasih ruku je ta igra kao sto je i izvan ruku Albanaca bila igra o priznavanjima. Jednostavno, ne radis biznis sa Istokom ako priznajes Kosovo, isto tako ne radis biznis sa Zapadom ako ne priznajes Kosovo. Za sad to vazi za male i slabe igrace a uskoro ce se i ovi srednje velicine morati izjasniti, pa ce i tu biti problema.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Constantin said:

1) Kao i svih do sada  :smiley33:

 

2) Kako prezentovati....pustiš im kajron dok ide Zadruga, dok se Kija i Luna (valjda) tepaju....i rešeno.

 

3) "Zapad" je video da je pojeo gomno, al sujeta ne da nazad. Stav da je Kosovo sui generis, ali ne i za Kataloniju je poprilično neutemeljeno u međunarodnom pravu. Mada, videli smo i to da pravo i nije nešto bitno za rekaciju "međunarodne zajednice". Bar za one "zainteresovane" strane umešane u ovaj "balkanski lonac".

 

Srbija, mora da računa i na to da je uvek bilo bolje "vrabac u ruci nego golub na grani".....ideju da ponovo upravlja celim Kosovom mogu da podržavaju samo maloumnici i to se neće desiti. Počev od toga što kosovski Albanci neće pristati na to i ne postoji mehanizam koji će ih na to naterati, a ne bih ni ja da sam na njihovom mestu, i na našu žalost, kosovski Albanci, moraju da dobiju kompezaciju za sve zločine koji su nad njima načinjeni. To međutim mora malo da splasne i kod njih, a tu mislim na maksimalističke zahteve, a sve to dok im "Zapad" češka jajca, a ovi im vire iz goozitze, pa ne mogu tražiti nekakve sulude razmene teritorije...tipa Medveđa (iz paketa) za Sever Kosova ili šta znam već. Možda Niš, Svetozarevo, Ralju.....? Gluposti.

 

Njihovo ponašanje nakon rata na Kosovu pokazuje da im se ne sme dozvoliti, da osim nezavisnosti, još dugo dugo, ne mogu imati samostalnost.

 

Problem povlačenja priznanja, kao ona koja su se navodno podrazumevala, iz dana u dan je sve manji. Vrši se pritisak na Raspevano Krme  iz Žitorađu da olabavi sa sa pritiscima, ali njegov cilj, da bude ispod polovine članica UN koje ga priznaju, a to je valjda 97 (ispavite me ako grešim)......vrlo je blizu. Priština je nervozna zbog toga, "Miljacka" se peva, kao i "Janjičar" i zato priznanje Srbije bi leglo ko budali šamar. To je poprilična valuta za pregovore....

 

 

1.  hoce, ako im SAD kazu da zaista moraju da se drze dogovora

 

2.  da je to tako jednostavno AV bi to vec verovatno i uradio , dobio nagradu u vidu VW i jos po neke vece kompanije i nesto manjih  i zacementirao sebe na vlasti bar za 20 godina..

 

pa niko iole normalan ne moze da racuna da moze da vrati celo Kosovo..  najvise sto moze da dobije ukoliko je ukaki bas bas i uvuce se amerima i EU u ... znas vec sta je sever Kosova i to je to ..

 

 

Sto se  Krmeta i njegove rabote tice i ako zaista uspe da dogura do ispod polovine u UN tek onda se ima sanse za to stavljanje problema Kosova pod led i onaj gorepomenut predlog Nemaca  ...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Doc Holiday said:

 

2.  da je to tako jednostavno AV bi to vec verovatno i uradio , dobio nagradu u vidu VW i jos po neke vece kompanije i nesto manjih  i zacementirao sebe na vlasti bar za 20 godina..

 

Nije vezano za priču, ali meni nije jasno kako neko može i da zamisli da bi VW ili bilo koja jaka komapnija pristale da budu kusur u obračunu Kosovo-Srbija-EU. Iskreno mislim da ih zabole i za prve i za druge  i za treće, i da im je profit i samo profit zvezda vodilja i ne vidim ko bi mogao da ih uveri da razmišljaju drugačije. Sigurno ne birokrate iz EU.

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Atreid said:

 

Velika greska je misliti da to radi 'krme iz Zitoradju', ko njega sta pita? Danas sto je Rusija jaca ekonomski i politicki to ce biti i vise povlacenja priznanja. Izvan nasih ruku je ta igra kao sto je i izvan ruku Albanaca bila igra o priznavanjima. Jednostavno, ne radis biznis sa Istokom ako priznajes Kosovo, isto tako ne radis biznis sa Zapadom ako ne priznajes Kosovo. Za sad to vazi za male i slabe igrace a uskoro ce se i ovi srednje velicine morati izjasniti, pa ce i tu biti problema.

 

Ma jasno ko dan....samo što je on "izlog", a čega sve ima u "magacinu" znaju oni koji drže ključeve istog.

 

26 minutes ago, Doc Holiday said:

 

1.  hoce, ako im SAD kazu da zaista moraju da se drze dogovora

 

2.  da je to tako jednostavno AV bi to vec verovatno i uradio , dobio nagradu u vidu VW i jos po neke vece kompanije i nesto manjih  i zacementirao sebe na vlasti bar za 20 godina..

 

pa niko iole normalan ne moze da racuna da moze da vrati celo Kosovo..  najvise sto moze da dobije ukoliko je ukaki bas bas i uvuce se amerima i EU u ... znas vec sta je sever Kosova i to je to ..

 

 

Sto se  Krmeta i njegove rabote tice i ako zaista uspe da dogura do ispod polovine u UN tek onda se ima sanse za to stavljanje problema Kosova pod led i onaj gorepomenut predlog Nemaca  ...

 

Rešavanja statusa Kosova izgleda poistovećuješ sa kupovinom polovnog Yuga na pijaci ili te ja pogrešno razumem.

 

Nisam kvotovao Donov post, ali, u pravu je....VW je u 2018 imao profit od preko 20 milijardi evra i što bi im trebalo tržište, u kojem bi realno (računajući i Kosovo i Srbiju) u kojem, objektivno gledano, mogu da prodaju stotinak novih automobila visoke klase. Ne računam "državne raspikuće"....još pre 5 godina VW je imao profit petostruko veći od BDP-a Srbije.

Tako kaže internet, a njima je naše tržište interesantno,  taman toliko, koliko i Metalcu iz Milanovca da prodaje šerpe u Kongu ili Burundiju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Constantin said:

...

 S druge strane, ukoliko postignemo nekakav  "istorijski dogovor" na nekom "novom Dejtonu"  npr. (hipotetički) ko nam garantuje da će se kosovarska strana držati dogovora ? Da li su se držali ijednog dogovora, odnosno ispoštovali isti ? 

 

Sa treće strane, da li misliš da bi Kosovo smelo da ne ispoštuje dogovor sa NATO članicom? 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, fancy said:

 

Sa treće strane, da li misliš da bi Kosovo smelo da ne ispoštuje dogovor sa NATO članicom? 🙂

 

To sve vidimo na primeru Crne Gore.

Svi problemi sa Kosovom, Albanijom...  maltene preko noći rešeni i zaboravljeni.

Sećam se nekog razgraničenja Kosov i CG pre neku godinu, pa se digla neka dževa otimaju Crnogorci nekih 30 ari neka nebuloza kao Kosovo neće da potpiše to parče papira...  ma za metar dana se Milo i Tači smeškaju rukuju potpisuju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, fancy said:

 

Sa treće strane, da li misliš da bi Kosovo smelo da ne ispoštuje dogovor sa NATO članicom? 🙂

Za sada im dobro ide.... :smiley33:

 

I Kosovu i Srbiji trebaju odlučni, ali i odgovorni ljudi, svesni "istorijskog trenutka"....da objasne pučanstvu realnost i benefit dogovora. Ovo što radi Vučić sa plašenjem kako će u Vranju, za neko kratko vreme, Srbi biti raritet. Kosovski lideri koji su utrkuju ko će veću štetu napraviti u komšiluku trebaju da budu prošlost. Sveukupni mentalni sklop i jednih i drugih je taman toliki, kako ih je Brnabićka opisala...ljudi iz šume. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

49 minutes ago, Constantin said:

Za sada im dobro ide.... :smiley33:

 

Da li si pročitao do kraja?

 

1 hour ago, fancy said:

...dogovor sa NATO članicom? 🙂

 

Teško da bi im išta u smeru izigravanja dogovora na štetu druge NATO članice "dobro išlo".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pazi, samo jedno ću reći. 

Srbija, kao bilo koja druga država članica, mora da reši svoje teritorijalne nesuglasice sa susedima. Tačka. 

U našem slučaju, ta nesuglasica odgovara na ime Kosovo. To je najmanje EU krivicom. Man’te se te priče da se traži priznanje - traži se rešenje. Izvoli, dogovori se, sudi se, ali reši to pitanje. 

Ništa više & ništa manje. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fancy said:

Aman, prati malo diskusiju i ko šta piše i kom kontekstu.

Sve vreme pišem uz referencu na ovo.

Ajde ovako....meni se pravac tvoje diskusije ne sviđa, i moguće je da ne pratim pažljivo, jer mislim da je takvo rešenje poprilično zamajavanje.

 

Rekoh ranije, sve je to umotano u konformizam i da se preko leđa naroda na Kosovu izvuče neki benifit za ostatak Srbije. Srbima na Kosovu poprilično ponestaje vremena.....Ajmo u NATO, ajmo u EU pa će morati obe strane da poštuju ugovore i dogovore. Kako da ne....ako želimo u NATO moraće prvo referendum da se raspiše, normalno ? To ne može AV da objavi u petak, a u ponedeljak da izađemo na referendum. Na proleće će izbori, pa da ne pominjem kome je na vlasti šta važnije....to znači da bi u najbržem slučaju, nakon formiranja Vlade, ako bude sve u redu, referndum mogao da bude na jesen, a i to je pitanje. Prosek pridruživanja i postajanja punopravnih članica traje oko 10-ak godina. Verujem, da svaka organizacija u kojoj trebamo da budemo prisutni i mi i Kosovo, mora da se dogodi istovremeno. Razlog, znamo, da ne trošimo reči i na to... 

 

Gruba računica kaže da bi mi u NATO, ako "prođe" na referndumu mogli za jedno...petnaestak godina. Za članstvo u EU da ne trošim reči. Toliko sporo rešavamo poglavlja, a verujem i u namerno odugovlačenje.

 

Tamo, neke, 2032. godine....uopšte ne moramo rešavati "pitanje" Kosova....samo će se rešiti.

 

Da rezimiram svoj stav. Što pre "izgurati" nekakvu mirovnu konferenciju, sa garancijama velikih sila (Dejton), sa, na kraju, debelim masnim slovima "ovo vam je konačno" .......

 

Link to comment
Share on other sites

Jedino rešenje je Srbija u NATO, sve ostalo je gubljenje vremena, mmw.

NATO je jedini autoritet koji bi imao poverenje i jednih i drugih, što je za trajno rešenje... ekstremno bitno.

Toliko od mene...do sledeće velike ideje. [emoji2]

Sent from my SM-N950F using...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da dobar deo diskutanata uopste ne poznaje prilike na Kosovu pa samim tim ni šta zele Albanci i Srbi sa Kosova. Iznosite neke svoje teorije koje sa samo to teorije a jedna od najbedastijih je da će NATO biti garant nekog dogovora i da će diaciplinovati čak i kosovske Albance ako treba. Takav stav je i odveo Albance iz institucija u gerilu. Nema prisilnih dogovora i nasilnog nametanja resenja kako Srbima tako i Albancima i toga su na zapadu prilično svesni pa ne prete da će preseći kako njima odgovara pa posle niko da zucne ne sme. Ne vodi to nikuda do novim sukobima. Malo se informišite pre nego što krenete u diskusiju o Kosovu

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...