Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

I koliko su trajale te nestasice, mjesec, dva, sest, godinu, 5 godina?

Da li je iko od vas propustio mozda odlazak na more zbog nedostatka benzina :whistling:

 

Fakat nije nista valjalo, nije bilo pametnih telefona i interneta :classic_biggrin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

I koliko su trajale te nestasice, mjesec, dva, sest, godinu, 5 godina?

Da li je iko od vas propustio mozda odlazak na more zbog nedostatka benzina :whistling:

 

Fakat nije nista valjalo, nije bilo pametnih telefona i interneta :classic_biggrin:

 

 

Ja ne bih znala da ti kazem koliko odlazaka na more je propusteno zbog nedostatka benzina, a koliko zbog opstih nestasica, zato sto sam ja u SFRJ na moru bila jednom (1) i to bio paradajz turizam sa rodjacima.

Predpostavljam da je mojima bilo prece da kupe knjige i cipele za pocetak skolske godine. Te jedne cipele koje su trajale skolsku godinu.

U pravu si, nije bilo pametnih telefona i interneta, ali bilo bi zgodno da je bilo struje, obicnih svakodnevnih potrepstina, da se domaci cesto nije radio uz svecu, a ves prao kuvanim sapunom.

 

Romantika brate, glavno je da je bilo odlaska na more preko sindikata i polutke :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Ja ne bih znala da ti kazem koliko odlazaka na more je propusteno zbog nedostatka benzina, a koliko zbog opstih nestasica, zato sto sam ja u SFRJ na moru bila jednom (1) i to bio paradajz turizam sa rodjacima.

 

:smiley5: Sta da ti kazem, ja poticem iz neke srednje stojece porodice, daleko od bilo kakvog bogatstva, pa sam isao redovno na more, od 16 godine sa drustvom, kampovanje, sa malo para budemo po 15-20 dana. 

Mozda je zivot po centrima bio drugaciji od provincije, ne znam, ali zaista ne poznajem nikoga da nije isao na more.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

 

Mozda je zivot po centrima bio drugaciji od provincije, ne znam, ali zaista ne poznajem nikoga da nije isao na more.

 

Pa dobro ti si i stariji od mene, ja recimo znam mnoge koji nisu isli svake godine na more. 

Ali bilo kod babe i dede na selo. Masovni egzodus u letnjim mesecima.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

Ja ne bih znala da ti kazem koliko odlazaka na more je propusteno zbog nedostatka benzina, a koliko zbog opstih nestasica, zato sto sam ja u SFRJ na moru bila jednom (1) i to bio paradajz turizam sa rodjacima.

Predpostavljam da je mojima bilo prece da kupe knjige i cipele za pocetak skolske godine. Te jedne cipele koje su trajale skolsku godinu.

U pravu si, nije bilo pametnih telefona i interneta, ali bilo bi zgodno da je bilo struje, obicnih svakodnevnih potrepstina, da se domaci cesto nije radio uz svecu, a ves prao kuvanim sapunom.

 

Romantika brate, glavno je da je bilo odlaska na more preko sindikata i polutke :classic_biggrin:

Kako ne znas, bilo u Baskom Polju Decije Selo da posaljes decu preko socijalnog na more. Napredna drzava, slala decu za djaba na more.

Odlazak na more je inace merilo blagostanja, to sto struje nemas svaki dan po 8 sati, to nema veze. Industrija bila razvijena 3 PM. :)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Kako ne znas, bilo u Baskom Polju Decije Selo da posaljes decu preko socijalnog na more. Napredna drzava, slala decu za djaba na more.

Odlazak na more je inace merilo blagostanja, to sto struje nemas svaki dan po 8 sati, to nema veze. Industrija bila razvijena 3 PM. 🙂

Nazalost ja se tih nestasica secam po jakom osecaju nemoci i ponizenja mojih roditelja - znas ono kad cekaju u redu pa nema vise dzakova praska ....

Secam se i ja ex-YU sa nostalgijom, ali vise kao ideje, budimo realni, ekonomija bas i nije bila jaca strana :classic_smile:

U to vreme, 80tih pise moj rodjak majci pismo iz JNA "Mama, najgore mi sto mi nedostaje tvoje kuvanje" :classic_biggrin: A ona sad pokojna - nije znala dva jaja da isprzi a da ne zagore. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Angelia said:

Pa dobro ti si i stariji od mene, ja recimo znam mnoge koji nisu isli svake godine na more. 

Ali bilo kod babe i dede na selo. Masovni egzodus u letnjim mesecima.

 

I kod mene ista situacija. Velika vecina ljudi iz kraja u kom ja zivim nije isla na more, dok nije pocelo organizovano preko skole da se ide krajem devedesetih. To se placalo na rate cele godine, a deca su bila smestena u kolektivni smestaj. I dan danas, dosta mojih vrsnjaka nikad nije bilo na moru.

 

Preko leta broj stanovnika u selu bi porastao duplo. Dolazili su sa svih strana. To je bilo do pre par godina, ni toga vise nema. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam išao u Kumrovec . . .

I naravno, u izviđački kamp u Zaostrog, sa džudistima 😄

 

Uporedite kablove/utičnice/prekidače i sl iz vremena SFRJ sa shrotom koji se sad valja (osim ako nisu neke basnoslovne cijene) mnogo toga se radilo pravilo jako kvalitetno, JUS je značio nešto (ne baš kao ГОСТ :classic_tongue: ili DIN) ali šta imamo sad ?

SFRJ je bila mnogo ozbiljnija država nego ove danas,  no ima vremena . . . Valjda ćemo nekad sustići stepen razvoja&industrijske proizvodnje :classic_tongue:

 

Mnogo kilometara autoputeva je napravljeno, a još više kilometara pruga je propalo - zašto - zato što nema industrije.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, e4_guy said:

Ja sam išao u Kumrovec . . .

I naravno, u izviđački kamp u Zaostrog, sa džudistima 😄

 

Uporedite kablove/utičnice/prekidače i sl iz vremena SFRJ sa shrotom koji se sad valja (osim ako nisu neke basnoslovne cijene) mnogo toga se radilo pravilo jako kvalitetno, JUS je značio nešto (ne baš kao ГОСТ :classic_tongue: ili DIN) ali šta imamo sad ?

SFRJ je bila mnogo ozbiljnija država nego ove danas,  no ima vremena . . . Valjda ćemo nekad sustići stepen razvoja&industrijske proizvodnje :classic_tongue:

 

Mnogo kilometara autoputeva je napravljeno, a još više kilometara pruga je propalo - zašto - zato što nema industrije.

Mislim da je to ono kako se tada pravilo. Moja keva jos uvek u vikendici koristi siemens frizider iz 1962. Automobili su tada pravljeni da traju, ali se na kraju shvatilo da je bolje za biznis da proizvod krace traje, posto onda prodas vise.

To sto pises pre moze da opise taj vremenski period u proizvodnji, ali svetskoj, na exYu nivou je i to bilo mnogo losijeg kvaliteta. Nista sto nije bilo liscenca nije bilo vredno pomena, osim uzicke klekovace. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, A sad said:

 

I kod mene ista situacija. Velika vecina ljudi iz kraja u kom ja zivim nije isla na more, dok nije pocelo organizovano preko skole da se ide krajem devedesetih. To se placalo na rate cele godine, a deca su bila smestena u kolektivni smestaj. I dan danas, dosta mojih vrsnjaka nikad nije bilo na moru.

 

Preko leta broj stanovnika u selu bi porastao duplo. Dolazili su sa svih strana. To je bilo do pre par godina, ni toga vise nema. 

Bilo je i krajem 80tih to preko skole, secam se da je moja sestra isla tako jednom, otplacivalo se svakog meseca.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Mislim da je to ono kako se tada pravilo. Moja keva jos uvek u vikendici koristi siemens frizider iz 1962. Automobili su tada pravljeni da traju, ali se na kraju shvatilo da je bolje za biznis da proizvod krace traje, posto onda prodas vise.

To sto pises pre moze da opise taj vremenski period u proizvodnji, ali svetskoj, na exYu nivou je i to bilo mnogo losijeg kvaliteta. Nista sto nije bilo liscenca nije bilo vredno pomena, osim uzicke klekovace. 

Ne bih rekao ništa, ali svakako da SFRJ nije imala tehnologiju (edukovan kadar) da napravi frižider, pa je bilo lakše i brže sve to kupiti. 

Sa druge strane, sama država je bolje kontrolisala šta se valja i prodaje narodu, mnogo manje se kralo nego sad a sa druge strane jako mnogo više se trošilo na vojsku.

 

Nije da žalim za komunistima, daleko im kuća, ali iskreno sam se sigurnije osjećao u SFRJ nego sad u ovoj državi.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sve vise verujem da su ove razlike u secanjima na SFRJ nekako "regionalne", a postojala je primetna razlika u standardu. Nije to narocito originalno, pa i Italija ili USA imaju bogatiji sever i siromasniji jug...

 

A valjda je razlika i u nasim godinama. Na more sam isao svake godine, a iselio '81. Te nestasice o kojima pisete mi nisu poznate. Moja familija je samo ponekad pominjala da u Zagrebu neceg nema pa moraju u Trst ili Graz. Ali to su ionako radili od pocetka '70-ih pa im nije tesko palo tih par sati voznje.

 

Problem proizvodnje je bio sto se najcesce radilo o politickim a ne ekonomskim odlukama. Pa su onda u ime "razvoja" i industrijalizacije pravili fabriku u nekom nerazvijenom kraju koji nema nikakvu industrijsku tradiciju (a ni sirovina), da poljoprivrednici prave masineriju, a sirovine dovlacili bog te pita odakle...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, e4_guy said:

Ne bih rekao ništa, ali svakako da SFRJ nije imala tehnologiju (edukovan kadar) da napravi frižider, pa je bilo lakše i brže sve to kupiti. 

Sa druge strane, sama država je bolje kontrolisala šta se valja i prodaje narodu, mnogo manje se kralo nego sad a sa druge strane jako mnogo više se trošilo na vojsku.

 

Nije da žalim za komunistima, daleko im kuća, ali iskreno sam se sigurnije osjećao u SFRJ nego sad u ovoj državi.

 

Ovu poslednju recenicu potpisujem. Za kradju, oni ranije su imali vise da ukradu da se ne primeti u narodu, ovi sad sta god ukradu to se vidi, jer ne kradu samo pojedincu, vec vecoj grupi. Pazi kad te proglase nardnog neprijatelja i oduzmu ti mesaru. pff Ko to primeti, samo ti.

:)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, e4_guy said:

.......

Nije da žalim za komunistima, daleko im kuća, ali iskreno sam se sigurnije osjećao u SFRJ nego sad u ovoj državi.

 

Potpis na ovo. Ja sam jugonostalgicar, ali ne zbog politike nego zbog mira. Moze se reci (i istorija je dokazala) da su problemi samo represijom gurani pod tepih. Ali ipak nije bilo nasilja, ni navijackog ni nacionalnog.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zoran59 said:

Sve vise verujem da su ove razlike u secanjima na SFRJ nekako "regionalne", a postojala je primetna razlika u standardu. Nije to narocito originalno, pa i Italija ili USA imaju bogatiji sever i siromasniji jug...

 

A valjda je razlika i u nasim godinama. Na more sam isao svake godine, a iselio '81. Te nestasice o kojima pisete mi nisu poznate. Moja familija je samo ponekad pominjala da u Zagrebu neceg nema pa moraju u Trst ili Graz. Ali to su ionako radili od pocetka '70-ih pa im nije tesko palo tih par sati voznje.

 

Problem proizvodnje je bio sto se najcesce radilo o politickim a ne ekonomskim odlukama. Pa su onda u ime "razvoja" i industrijalizacije pravili fabriku u nekom nerazvijenom kraju koji nema nikakvu industrijsku tradiciju (a ni sirovina), da poljoprivrednici prave masineriju, a sirovine dovlacili bog te pita odakle...

Postoji razlika u generacijama, oni koji su imali deo mladosti pre 80tih imaju lepsa secanja, ali su zato generacije koje su prosle 80te u vreme kad su trebali da imaju bezbrizno vreme, platili cenu.

Iz SR nije bas bilo zgodno da se skokne do Trsta :classic_smile: a na drugu stranu nisi imao sta da trazis, do groznih 90tih, kad je i Bugarska bila dobra.

Ovo u boldu je u stvari poenta, nije tu postojala prava ekonomija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koristio se termin "dogovorna ekonomija"...naravno osamdesetih godina ozbiljno je vreme krize socijalisticke privrede-restrikcija i stabilizacija i sve te analize su odavno ispricane i objasnjavane a prenele su se naravno na neodrživost političkog sistema i krah socijalizma u svetu kao globalnog svetskog procesa.

 

No čitajući prvih 6 strana ove diskusije, ipak se ne mogu složiti da je jugoslovenska privreda proizvodila bofl i kopije, trebalo je i te kopije proizvesti, dakle ozbiljna je proizvodnja postojala, skoro kao i vojna armada. Što nije bila konkurentna svetskim proizvodima, jeste pitanje tržišne ekonomije koja tada nije postojala u SFRJ, koja je izvozila u zemlje trećeg sveta ili klirinško tržište (SSSR), a naravno osamdesetih je krenula i proizvodnja 5.000 juga za američko tržište, to je bio hit. 😄

Link to comment
Share on other sites

Na more u SFRJ se islo samo tako...brat bratu, radnicka odmaralista u Sutivanu na Bracu, da ne govorim o ostalim mestima diljem Jadranske obale, pa ja sam more kao dete vise puta video nego kao mlad i odrastao covek. Sa skolom sam isao do Istre, u Budvu sa roditeljima, bar svake druge godine posto sam vecinu leta provodio u Bosni na selu, jer mi je tamo bilo lepse nego na moru.

Edited by Janne240
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Postoji razlika u generacijama, oni koji su imali deo mladosti pre 80tih imaju lepsa secanja, ali su zato generacije koje su prosle 80te u vreme kad su trebali da imaju bezbrizno vreme, platili cenu.

Iz SR nije bas bilo zgodno da se skokne do Trsta :classic_smile: a na drugu stranu nisi imao sta da trazis, do groznih 90tih, kad je i Bugarska bila dobra.

Ovo u boldu je u stvari poenta, nije tu postojala prava ekonomija.

 

Mi kao da smo zivjeli u razlicitim drzavama, osamdesete su bile cak i bolje od sedamdesetih. 82-gu sam proveo u JNA, tako da ako je tada bilo tih nestasica, mene to do tada nije dotaklo. Hrana u JNA je bila OK, svaki dan marenda, Eurocrem blok, sok, konzerva ribe, rucak 3 jela izbor, vino za praznike, mislim nije bio hotel, ali kaloricno i zdravo. Ko je bio mrsav bi se udebljao, ko je bio debeo bi smrsao. Ne vjerujem da je mogla da bude nesto posebno bolja hrana u vojsci bilo koje drzave.

Vratim se kuci i kupim Lee Cooper farmerke, nisam siguran ko je to proizvodio, mozda Kluz? Uskoro je poceo da se proizvodi i Levis u Varteksu, na opste zadovoljstvo raje.

 

 

Tene, Adidas Wimbledon, prozivodila Planika

 

5fe5cb9e0717f142e5fbea39ecc574cd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bas tako ja kupio levis 501 i toptenke u Uzicu, deset godina ih nosio, odrale se koliko su kvalitetne bile.

 

Fructalovi sokovi najbolji bio onaj od grozdja, to i eurokrem table, ali bili i ocajni kolutici od toga proliv da dobijes kao i onaj tvrdi dvopek u SDO, to ko pojede zube ne polomi uz one plocice od suvih sljiva, mogao je mesecno jednom na stolicu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Mi kao da smo zivjeli u razlicitim drzavama, osamdesete su bile cak i bolje od sedamdesetih.

 

Pa kao sto rekoh, mozda tu ima i generacijske razlike, a mozda i regionalne kako Zoki rece, a na kraju i subjektivnog dozivljaja. Lepo se secam, '87 po prvi put jedan rodjak verovatno blize tvom godistu je uspeo da ide do Trsta, i pita sta bi ja da mi donese - a ja ko iz topa Lee Cooper farmerke (pazi kad se secam godine).

Vec sam navela, imam ja jako mnogo jugonostalgije, ali istovremeno i veoma realan pogled na ekonomsko stanje tog vremena. Sva ta industrija, je bila sarena laza - politicki konstrukt koji nije izdrzao test vremena. Svaki put kad mi neko pomene kako je SFRJ bila divna (cesto cujem od roditelja) - ja se setim tih tuznih redova iz '83. I domaceg koji sam pisala uz svece.

Da je to bilo tako dobro za zivot, i ekonomski stabilno, pa sto bi se SFRJ raspadala? Ajmo realno, nacionalizam je igracka za sirotinju.

Nemam pojma kakva je hrana u JNA bila '82, ali mi je to pismo rodjaka ostalo u secanju kao jako tuzna slika stanja u JNA :classic_biggrin: A volela sam zenu nevidjeno, samo to sto je ona skuvala pas s maslom ne bi pojeo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Pa kao sto rekoh, mozda tu ima i generacijske razlike, a mozda i regionalne kako Zoki rece, a na kraju i subjektivnog dozivljaja. Lepo se secam, '87 po prvi put jedan rodjak verovatno blize tvom godistu je uspeo da ide do Trsta, i pita sta bi ja da mi donese - a ja ko iz topa Lee Cooper farmerke (pazi kad se secam godine).

Vec sam navela, imam ja jako mnogo jugonostalgije, ali istovremeno i veoma realan pogled na ekonomsko stanje tog vremena. Sva ta industrija, je bila sarena laza - politicki konstrukt koji nije izdrzao test vremena. Svaki put kad mi neko pomene kako je SFRJ bila divna (cesto cujem od roditelja) - ja se setim tih tuznih redova iz '83. I domaceg koji sam pisala uz svece.

Da je to bilo tako dobro za zivot, i ekonomski stabilno, pa sto bi se SFRJ raspadala? Ajmo realno, nacionalizam je igracka za sirotinju.

Nemam pojma kakva je hrana u JNA bila '82, ali mi je to pismo rodjaka ostalo u secanju kao jako tuzna slika stanja u JNA :classic_biggrin: A volela sam zenu nevidjeno, samo to sto je ona skuvala pas s maslom ne bi pojeo.

Ne mozemo da pricamo kad je to bila velika zemlja, neki nisu isli na istok, kako bi mogli da znaju, kako je bilo na drugim mestima. Pazi sad cemo kroz Beko Lee Cooper da merimo prosperitet zemlje. Gde prosperitiet i blagostanje, kad je 80-ih cela zemlja bila prugastim T-shirts, posto je samo to moglo da se kupi. Pazi sad, to je bilo dobro, svi bili isto obuceni. Isto kao i 70-h kad su swingerice bile u modi i svi nosili iste farmerke. To je bila odlika izvanredno industirjski razvijene zemlje i visokog standarda. 

I da bice da je zemlja bila super. Zemlja u kojoj je kilo manderina kostao 3-4 puta vise nego u Trstu. Ako to postavlja nivo standarda, onda je SFRJ bila zemlja sa najvisim standardnom. Ako hoces da kupis gramofon, imas da ga platis 5 puta vise nego u Nemackoj. Zasto, iz prostog razloga sto je standard u SFRJ bio visok.

Ako se neko seti jos nekih epohalnih dostignuca iz SFRJ, samo neka doda. Ja se bas ne secam svega dobrog.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Vratim se kuci i kupim Lee Cooper farmerke, nisam siguran ko je to proizvodio, mozda Kluz? Uskoro je poceo da se proizvodi i Levis u Varteksu, na opste zadovoljstvo raje.

 

Tene, Adidas Wimbledon, prozivodila Planika

Proizvodio ih je Beko, a Levis si mogao da kupis i pre toga na Zelenom Vencu. Original made in Novi Pazar.:classic_laugh:

Boga ti vi u Bosni ste izgleda stvarno bili druga drzava, jer negde  83-84te te Planika patike si jedva nalazio u prodavnicama. One TopTen su bile kao suvo zlato.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...