Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

9 hours ago, Vjekoslav said:

 onda mi stvarno nije jasno, u paketu sa ranije spomenutim (neusporedivim) stavkama ekonomije, o cemu se ovdje uopce prica....

 

 

 

Nije mi jasno da ne razumijes o cemu se ovde prica? Naslov je potpuno jasan, Proizvodnja u SFRJ.

Dakle, u SFRJ se proizvodilo i dolaskom demokratije je proizvodnja ugasena, najvise zbog masovne kradje i svega sto je posljedica toga, kao sto je odlazak ljudi, jer gdje ce da rade svi ti strucni ljudi, kada su fabrike gdje su radili unistene.

Ja poznajem licno najmanje 50, a vjerovatno i vise ljudi koji su otisli vani i bez problema nasli posao u svojoj struci.

 

Idemo sa primjerima, malo u poljoprivredu. Lokacija se zove Vidovo polje i tu je bila i vinarija gdje se pravilo nekada poznato bijelo vino Samotok, Vinograd je unisten i pretvoren u zemljiste za individualnu izgradnju.

 

0bbf3df5693cbd3118c040cdf0cdd245_XL.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Dakle, u SFRJ se proizvodilo i dolaskom demokratije je proizvodnja ugasena, najvise zbog masovne kradje i svega sto je posljedica toga, kao sto je odlazak ljudi, jer gdje ce da rade svi ti strucni ljudi, kada su fabrike gdje su radili unistene.

 

Pitanje je samo da li je proizvodnja bila rentabilna, da upotrebim tadasnji recnik. Secas li se Obrovca, Feronikla, Zelezare Smederevo ili Agrokomerca? Sve su to bile "velike firme" koje su proizvodile gubitke. Fabrike koje su se otvarale da bi se narod zaposlio, mogle su da opstanu samo dok je uvoz bio strogo kontrolisan. Cak i u tim uslovima imas gomilu preduzeca  koja su proizvodile gubitke i unistavala ono malo rentabilne proizvodnje, posto se zarad socijalnog mira, novac prelivao od dobitnika ka gubinticima. Kradja je postojala ali je ona samo jedan od aspekta propasti drustvenih firmi.

 

1 hour ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Ja poznajem licno najmanje 50, a vjerovatno i vise ljudi koji su otisli vani i bez problema nasli posao u svojoj struci.

 

Koliko je njih imalo rukovodecu poziciju u  preduzecu, a onda su napolju nastavili da vode neku firmu?

 

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJORDJE said:

Pitanje ie samo da li je proizvodnja bila rentabilna, da upotrebim tadasnji recnik. Secas li se Obrovca, Feronikla, Zelezare Smederevo ili Agrokomerca? Sve su to bile "velike firme" koje su proizvodile gubitke. Fabrike koje su se otvarale da bi se narod zaposlio, mogle su da opstanu samo dok je uvoz bio strogo kontrolisan. Cak i u tim uslovima imas gomilu preduzeca  koja su proizvodile gubitke i unistavalea ono malo rentabilne proizvodnje, posto se zarad socijalnog mira, novac prelivao od dobitnika ka gubinticima. Kradja je postojala ali je ona samo jedan od aspekta propasti drustvenih firmi.

Koliko je njih imalo rukovodecu poziciju u  preduzecu, a onda su napolju nastavili da vode neku firmu?

 

Secam se kad je Zastava pocela da izvozi Juga u US. U US su ga prodavali za $4,000 a u YU za $6,000. Extra-Deal za clanke u novinama. Nasi kupci su placali neciju bolesnu ambiciju da se prica kako je proizvodnja u exYU super.

Da ne pominjem IDA Kikindu, koja je sklapala Opelove automobile. BTW Kadet 1.3l 83 godiste je bio 100 puta bolji auto od Golfa, ali eto Golf se i dalje provlaci kao super izum iz TAS. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2019 at 9:19 AM, Bilo je to vrijeme ruza said:

Zar razliku od sadasnjeg vremena, u SFRJ se zivjelo slobodno, bez granica, carina, i slicno. Ljudi su zivjeli zajedno, od sportista do privrede.

 

 

To je bila iluzija, koja se lako raspala, zato se mi nostalgicno secamo "lepog zivota", zato sto nismo videli iza kulisa. Jednog dana samo nije bilo ulja, secera, hleba .... i polako svi problemi isplivali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mrd said:

Secam se kad je Zastava pocela da izvozi Juga u US. U US su ga prodavali za $4,000 a u YU za $6,000. Extra-Deal za clanke u novinama. Nasi kupci su placali neciju bolesnu ambiciju da se prica kako je proizvodnja u exYU super.

Da ne pominjem IDA Kikindu, koja je sklapala Opelove automobile. BTW Kadet 1.3l 83 godiste je bio 100 puta bolji auto od Golfa, ali eto Golf se i dalje provlaci kao super izum iz TAS. 🙂

BTW, Kadet kockica i Kadet suza se ne mogu porediti.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

BTW, Kadet kockica i Kadet suza se ne mogu porediti.

Haha, nisam govorio o izgledu, mene su oni prvi spojleri na Asconi, Kikindi, Kadetu odusevljavali. Ja sam mislio na kvalitet, taj auto je kao prvo imao tako mali motor, da si mogao da sednes u motorski prostor, a nije se kvario. :)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Haha, nisam govorio o izgledu, mene su oni prvi spojleri na Asconi, Kikindi, Kadetu odusevljavali. Ja sam mislio na kvalitet, taj auto je kao prvo imao tako mali motor, da si mogao da sednes u motorski prostor, a nije se kvario. 🙂

Ali je trulio za 10 :ajme:   ..... kao i svaki Opel.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Ali je trulio za 10 :ajme:   ..... kao i svaki Opel.

Eh sad, a Golf nije. Vozili smo tada krseve. Ja na prolece  nisam smeo da perem kola da mi ne pootpadaju blatobrani. :)

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kronostime said:

BTW, Kadet kockica i Kadet suza se ne mogu porediti.

Ne mogu da se porede nemacki i engleski , sa onim sto su prodavali u Americi i Kanadi. Govorim o poslednjij E verziji. Za severnoamericko trziste su ga proizvodili u Koreji i po kvalitetu se nije mnogo razlikovao od Yuga, mada to nije lako dostici. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2019 at 5:04 PM, A sad said:

 

U Turskoj su frizideri postali uobicajena stvar tek ovih godina. Bas je Erdogan to spominjao u kampanji kao najveci uspeh njegove vladavine, iznosio je i neke brojke, ali ko ce to sve pamtiti. 

 

malo sam citala ovu temu i vidim ovo sto si napisao
:lol_2:

Ali to je jos jedno erdogansko lupetanje u toj kampanji,

znam, posle te izjave ga je opozicija ismevala kako on veruje da su cak i frizideri luksuz za gradjane turske

i da su tim gradjanima u poslednjih pola veka frizideri bili puni dok ih erdogan nije ispraznio...znaci nije im uveo frizidere koje su vec odavno imali vec ih samo ispraznio ...tako nesto je bilo

 

ja pitala drugaricu - sta vi tek od erdogana poceli to sa friziderima po kucama,

a ona kaze - ma pusi to je budala (ista rec na oba jezika)

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mrd said:

Eh sad, a Golf nije. Vozili smo tada krseve. Ja na prolece  nisam smeo da perem kola da mi ne pootpadaju blatobrani. 🙂

 

Pa i nije. Golfova limarija je bila puno bolja, ali nisi bio za vožnju u njemu ukoliko imaš neki kamenčić u unutrašnjim organima. Kalakotra...kao i sva VW vozila. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Constantin said:

Pa i nije. Golfova limarija je bila puno bolja, ali nisi bio za vožnju u njemu ukoliko imaš neki kamenčić u unutrašnjim organima. Kalakotra...kao i sva VW vozila. 

Tu stvarno ne mogu da odgovorim. :P Znam da je u BG sa svega otpadala limarija, koristili su neku agresivnu so, da Bog sacuva. Znam da se kadet manje kvario. Opet mi je uzorak mali da mogu neku statistiku da izvucem. :)

Link to comment
Share on other sites

Golf je bio mnogo kvalitetniji automobili od Opel Kadeta, mada sam ja obozavao kadetovu liniju, tzv suza model, medjutim po pitanju kvaliteta tu nema nikakve dileme. Medjutim rasprava je krenula pravim tokom. Imamo VW, Opel, tu je i Reno i Citroen.

 

Mali div, cetvorka, prevukli zamrzivac ladicar u njemu 😎

 

03_renault_4.jpg?resize=1500,1000&ssl=1

 

Citroen GS

 

tomosgs1.jpg

 

 

2 hours ago, DJORDJE said:

Pitanje je samo da li je proizvodnja bila rentabilna, da upotrebim tadasnji recnik. Secas li se Obrovca, Feronikla, Zelezare Smederevo ili Agrokomerca? Sve su to bile "velike firme" koje su proizvodile gubitke. Fabrike koje su se otvarale da bi se narod zaposlio, mogle su da opstanu samo dok je uvoz bio strogo kontrolisan. Cak i u tim uslovima imas gomilu preduzeca  koja su proizvodile gubitke i unistavala ono malo rentabilne proizvodnje, posto se zarad socijalnog mira, novac prelivao od dobitnika ka gubinticima. Kradja je postojala ali je ona samo jedan od aspekta propasti drustvenih firmi.

 

To niko ne spori, ali se ne slazem kada se kaze da su sve redom bili gubitasi. Pa i cuveni GM je bio gubitas i drzava ga je spasavala, da ne bude neki Obrovac.

 

1 hour ago, Angelia said:

To je bila iluzija, koja se lako raspala, zato se mi nostalgicno secamo "lepog zivota", zato sto nismo videli iza kulisa. Jednog dana samo nije bilo ulja, secera, hleba .... i polako svi problemi isplivali.

 

Sve su to bili Miki Maus problemi, cuj nema kafe. Ja se toga uopste ne sjecam, da nema kafe, secera. Ne kazem da nije bilo, ali se ja ne sjecam. Sjecam se samo da nije bilo benzina, kada ga nije bilo ni u Americi.

 

GettyImages-544377756-5a8c9a6ca9d4f90036

Edited by Bilo je to vrijeme ruza
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Sve su to bili Miki Maus problemi, cuj nema kafe. Ja se toga uopste ne sjecam, da nema kafe, secera. Ne kazem da nije bilo, ali se ja ne sjecam. Sjecam se samo da nije bilo benzina, kada ga nije bilo ni u Americi.

 

 

Nazalost, ja se secam - 1983, bonovi....redovi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

28 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

To niko ne spori, ali se ne slazem kada se kaze da su sve redom bili gubitasi. Pa i cuveni GM je bio gubitas i drzava ga je spasavala, da ne bude neki Obrovac.

 

Ja i nisam rekao da su svi bili gubitasi, sasvim suprotno, da su gubitasi unistavali i firme koje su pozitivno poslovale , a sve kao posledica "politicke ekonomije". Los ti je i primer, jer je GM bio u krizi 2008me, dok je pre i posle toga poslovao pozitivno. Obrovac , Smederevo, Feronikl nikada nisu poslovali pozitivno, a na te tri investicije je otislo skoro tri milijarde dolara.

 

28 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Sve su to bili Miki Maus problemi, cuj nema kafe. Ja se toga uopste ne sjecam, da nema kafe, secera. Ne kazem da nije bilo, ali se ja ne sjecam. Sjecam se samo da nije bilo benzina, kada ga nije bilo ni u Americi.

 

Pa secanje te vara. Nestasice benzina su u Americi bile 73-74te, a tada ga je kod nas bilo koliko hoces. Nase su nestasice pocele 79te. Tu se svaka slicnost zavrsava, posto su nestasice na celom Zapadu bile posledica bojkota zemlja OPEC-a , a nase posledica nedostatka deviza i zajebavanja od strane Breznjeva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Angelia said:

Nazalost, ja se secam - 1983, bonovi....redovi

Ja se isto secam. Nestasica ulja, brasna, kafe, praska za pranje vesa. Polutke preko sindikata, ma s#@nj& na kvadrat. Sruje nema po 8 sati. Jednom recju zdrava industrijska zemlja, sa svim aspektima visokog standarda. 

:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Par-nepar ?

Secam se i toga, ali redovi su ostavili najveci utisak, cekanje kad ce da stigne ulje, kafa, prasak .... secam se jer je jedna pokojna baba naprasno pocela da pravi domaci sapun :classic_smile: a druga mi pricala kako su prali ves tokom drugog svetskog rata

Link to comment
Share on other sites

Da ne pominjem bonove za kosacicu za travu, pa nabavis tonu racuna za kosilice i dobijes extra bonove za benzin. Ma ljudi su pare namlatili na zdravoj industriji. :P ovo je bilo 83-84, ako me secanje dobro sluzi. :)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Ta nestašica goriva, čini mi se, nije imalo mnogo veze sa Titom, Jugoslavijom....

 

Bilo je u dva navrata nekih velikih nestašica goriva, mislim da je sedamdesetih važio par-nepar, a osamdesetih su štampani bonovi, dobijalo se 20-40 litara mesečno. Moguće i da sam pomešao te periode, svakako prve nestašice su bile zbog nestašice nafte na svetskom tržištu, ograničavanje proizvodnje od strane OPECa, osamdesetih je u nekom periodu, početkom decenije, naglo porasla vrednost dolara, SFRJ je, kao zaddužena zemlja imala problema sa otplatom dugova i dobijanjem novih kredita, plus, počela je unutrašnja borba za nasledstvo.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Constantin said:

Ta nestašica goriva, čini mi se, nije imalo mnogo veze sa Titom, Jugoslavijom....

 

Posledica odnosa SSSR- Jugoslavija. Napadom SSSR-a na Avganistan  doslo je do narusavanja odnosa. Nafta se tada uglavnom uvozila iz SSSR-a , a placala izozom i gradjevinskim poslovima. Breznjev je odlucio da za kaznu smanji potraznju za gradjevinskim poslovima, te zbog toga nije bilo cime da se plati uvoz nafte. Posto je u  tom trenutku preko 50% izvoza   islo preme zemljama SEV-a, nije bilo gotovine za kupovinu nafte na slobodnom trzistu. Kasnije je doslo to preorijentacije na Irak i Libiju , pa je za samo nekoliko godina SSSR nagomilao ogroman klirinski dug, koji je naplacen kupovinom aviona MIG 29. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...