Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

44 minutes ago, zoran59 said:

Vjeko, kako ga ja vidim, topic nije o ekonomiji i politici nego o proizvodima.

Bilo je moguce proizvesti kvalitetne proizvode u Yu. Da li sa dobitkom ili gubitkom, kako i zasto, to je vec politika.

Zasto je vecina proizvoda bila losa ili nekonkurentna, to je pitanje mentaliteta. Jebiga, u ime tzv. "industrijalizacije zemlje" naprave tvornicu u kraju gdje nikada industrije nije bilo i zaposle lokalne polupismene seljake. Ne moze to izaci na dobro.

 

 

Pojma nemam, nisam to pratio.

 

Medjutim, u primjeru koji Kinik ismijava, mnogi proizvodjaci "motorina" su kopirali Tomos. Stovise, vanbrodski motor Tomos 4 je godinama proglasavan za najbolji mali motor na svijetu - jos za vrijeme trajanja SFRJ.

 

Sve se slazem sa kritikom politickog sistema i svinjarija u tom periodu.

Ali, da bas treba popljuvati sve ikada proizvedeno u SFRJ, ne slazem se. A tema je naslovljena "proizvodi".

 

aman Zorane, ne mozemo razdvojiti ekonomiju od politickog sistema, ma o kojoj drzavi i ma o kojoj ekonomiji govorili, o tome se radi. ti si ljevicar, pa ako meni "ne vjerujes" da su takve analize povrsne, hajde onda barem procitaj sto o toj problematici govori npr. sveucilisni profesor Ljubo Jurcic.

 

...

 

steta da nemas podatke za Iskru i USA iz prve ruke, malkic ih je teze provjerit na netu (a i nemam bas previse vremena). cine se impresivnim. i obaraju ovdje napisanu tezu da je u jugoslavenskoj ekonomiji apsolutno sve bilo ili kopirano sa Zapada ili lose kvalitete.

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, mladenvzz said:

...dizajn telefona ETA 8O je djelo dr. Davorina Savnika,industrijskog dizajnera i arhitekta.

Iskra je proizvela oko 5 miliona telefona ETA80-85 ali zbog slabe zaštite ili nedostatka 

zaštite smatra se da je u svijetu takovih telefona proizvedeno oko 300 milijona,najviše

u Južnoj Koreji,mada,su prve kopije krenule iz USA.Telefon ETA80 je bio službeni telefon 

OI u Moskvi.Da bi dobili,instalirali su Kaljinku kao oznaku poziva,telefoni su to omogučavali.

Za taj dizajni dr.Savnik je dobio brojne nagrade.Danas se taj telefon nalazi u MoMA u 

New Yorku i Muzeja moderne umjetnosti u MuenhenuU Muenhenu se nalazi i muzej  kopija,

prof.Rida Busse,i tamo je nalazi 16 kopija tog legendarnog telefona(Muzej Plagarius).

 

Iskra je početkom osamdesetih imala 35000 zaposlenih,kako je to danas nemam pojma.Znam da su se pokušavali privatizirati djelovi 

 

sve to pise na sajtu onog slovenskog muzeja, i po raznim exYu sajtovima, Mladene. ja sam se samo upitao za tocnost svih tih (impresivnih) informacija.

 

Link to comment
Share on other sites

...Vjeko,moja ti je struka telekomunikacije.Neovisno o sajtovima,u globalu te podatke o 

telefonu sam znao oduvijek.Priznajem,neke podatke sam samo osvježio.Zapravo,ideja je bila da kad si već

onako detaljno istražio kioske da te zaintrigiram i za ovaj telefon.Teško je naći neki proizvod u exYU koji

je bio u tolikoj mjeri kopiran kao telefon E(lektronski)T(elefonski)A(parat) proizvodnje Iskra.

Već sam napisao da sam penzić,bavio sam se telekomunikacijama a povtrmeno i radiokomunikacijama.

Krenuo sam sa koračnim centralama,nastavio sa crosbar a završio sa digitalnim.Prošao sam raznorazne obuke,i puno firmi.

Zapravo specijalnost su mi bile kučne telefonske centrale.Uvijek sam tražio izazove i kad je problem riješen ja sam odlazio dalje.

Obično je to bila modernizacija ili tefonskog sustava ili radiokomunikacija ili oboje.Recimo,kad sam dolazio,unaprijed sam

govorio da je moj izbor centrala N.Tesle i telefoni ETA80.O radiokomukacijama bi se moglo pričati,možda drugom prilikom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

steta da nemas podatke za Iskru i USA iz prve ruke, malkic ih je teze provjerit na netu (a i nemam bas previse vremena). cine se impresivnim. i obaraju ovdje napisanu tezu da je u jugoslavenskoj ekonomiji apsolutno sve bilo ili kopirano sa Zapada ili lose kvalitete.

 

Slovenci su bili prvaci Jugoslavije u robi siroke potrosnje odlicnog kvaliteta. Npr obuca i odjeca, Planika, Rasica, Toper jakne. Gorenje bijela tehnika, televizori. Takodje je Lesnina pravila odlican namjestaj. Namjestaj je generalno bio dobar u SFRJ sa dosta proizvodjaca i sirokim izborom.

Cuvena su bila NIK odijela i kaputi iz Zagreba. Konfekcija je bila siroko rasprostranjena i izvozila masovno, tako da reci da je to bio los kvalitet jednostavno ne stoji.

Vec se sa slike vide da je to uradjeno kako treba.

yu_nik10.jpg

 

Moracu da uslikam jednu moju kosulju tamo negdje iz druge polovine osamdesetih, mozda ima cak i 35 godina, Yumco, niti jedno dugme nije otpalo, materijal prvoklasan.

Srbija i Hrvatska su prozivodile dosta prehrambenih proizvoda, po meni jako dobrih, za Gavrilovic svako zna, gotova jela 29.Novembar, odes na more i podgrijes ih na suncu.

Moja republika je bila vise orijentisana na tesku industriju, sirovine, koje su opet trebali i proivodjaci finalnih proizvoda, pa nisu ih pravili od vazduha, generalno tu smo ga pusili, ali i tu je bilo vrhunskih proizvoda, jedan od tih je i Energoinvestov dalekovod specificnog oblika.

dalekovod_struja_220813_tw630.jpg

 

Gradjevinci su bili cudo, kakve sve gradjevinske poduhvate su radili.

 

Jako je glupo sada da neko kaze, ja sam jedva cekao da to propadne, onako parazitska izjava, dok su ljudi radili i stvarali bez obzira na ideologiju.

Da su svi mislili tako crkli bi od gladi ovi koji pametuju i koji su uredno primali sve, od plate do zimnice i ljetovanja na moru.

Mogao je svako da zapali sirom Evrope i svijeta, nikome nije branjeno da ode, izvaditi pasos je bilo lakse nego sada.

 

Sad jos da sacekamo da se som upeca :wicked:

Edited by Amigo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao taj telefon tamo negdje 1989/90, sa dugmicima umjesto okretanja brojeva, i kada sam stigao na ovaj kontinet prije 25 godina, nisam nigdje vidio taj telefon, jer tada je vec odavno pocela era kucnih bezicnih telefona.

 

U Americi postoje takodje i paradoksi, npr njihove masine za ves/rublje su kao i srednjeg vijeka, otvaraju sa odozgo, odoka stavis detedzent preko vesa :classic_biggrin:, nemaju grijace, bijeli ves je gotovo nemoguce oprati, sve su se nase zene razocarale u njih, ali imaju ogroman kapacitet, da ne grijesim dusu :classic_biggrin:

 

kenmoreguy64++11-21-2011-10-59-5.jpg

Link to comment
Share on other sites

...Amigo,Ameri su oduvijek bili racionalni.Imali su induktorske centrale kad to je kod nas bila prošlost.

Dok je to služilo svrsi,ok.Kad su se odlučili nešto mijenjati onda su u pravilu uzimali najnovije i u tom

trenutku najbolje.I ja sam se jedno vrijeme skitao tim kontinentom ali nisam imao hrabrosti i ostati,što

sam u nekim kasnijim vremenima jako požalio

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Amigo said:

Ja sam imao taj telefon tamo negdje 1989/90, sa dugmicima umjesto okretanja brojeva, i kada sam stigao na ovaj kontinet prije 25 godina, nisam nigdje vidio taj telefon, jer tada je vec odavno pocela era kucnih bezicnih telefona.

 

U Americi postoje takodje i paradoksi, npr njihove masine za ves/rublje su kao i srednjeg vijeka, otvaraju sa odozgo, odoka stavis detedzent preko vesa :classic_biggrin:, nemaju grijace, bijeli ves je gotovo nemoguce oprati, sve su se nase zene razocarale u njih, ali imaju ogroman kapacitet, da ne grijesim dusu :classic_biggrin:

 

kenmoreguy64++11-21-2011-10-59-5.jpg

 

 

Ja sam imao slicn telefon na poslu, nesecam se ko je bio proizvodjac, verovatno Nortel

 

a sto se tice masina, ovo ti je model iz negde 70tih. A Razlogzasto su tako dizajnirane je vrlo prost. U S. Americi je centralna topla voda standard, ima je svaka kuca i zgrada, tako da je nepotrban dodatni grejac za vodu (izuzev tzv. iskuvavanja- beljenja a za tu svrhu se koristi(o) hemijski izbeljivac). Losa strana ovih masina je da su zbog agitatora (i hemijskih izbeljivaca) ostecivale ves. I one su u velikoj meri zamenjene tzv front loader masinama (ili kako ih nasi ljudi zovu evropskim), a ni svi front loader aparati nemaju dodatni grejac.

Najnovije verzije ovih top loader masina imaju i grejac i agitator je izbacen (ako se dobro secam poslednje koju sam video u prodavnici).

Vrlo dobra strana ves masina sa koriscenjem centralne tople vode (to rade i front i top loader) sto je ciklus za pranje mnogo kraci jer se voda ne zagreva osim za specijalne cikluse, a i to je krace jer se samo dogreva. Ciklus traje 40 min za normalno pranje i oko 80 min za iskuvavanje,

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Slovenci su bili prvaci Jugoslavije u robi siroke potrosnje odlicnog kvaliteta. Npr obuca i odjeca, Planika, Rasica, Toper jakne. Gorenje bijela tehnika, televizori. Takodje je Lesnina pravila odlican namjestaj. Namjestaj je generalno bio dobar u SFRJ sa dosta proizvodjaca i sirokim izborom.

Cuvena su bila NIK odijela i kaputi iz Zagreba. Konfekcija je bila siroko rasprostranjena i izvozila masovno, tako da reci da je to bio los kvalitet jednostavno ne stoji.

Vec se sa slike vide da je to uradjeno kako treba.

 

tu je bilo vrhunskih proizvoda, jedan od tih je i Energoinvestov dalekovod specificnog oblika.

dalekovod_struja_220813_tw630.jpg

 

Gradjevinci su bili cudo, kakve sve gradjevinske poduhvate su radili.

 

 

 

Nisam siguran da je ovo specijalitet Energoinvesta, otkud ti to. Ovakav oblik je dirigivan pre svega nominalnim naponom dalekovoda/potrebom za odredjenom distancom izmedju provodnika i provodnika i zemlje

 

Iz oblasti elektroenergetike Energoinvestom najkonkurentniji proizvod je, cini mi se, bilo GIS rasklopno postrojenje sa kojim je knkurisao Siemensu na Bliskom Istoku/UAE

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, nssa said:

a sto se tice masina, ovo ti je model iz negde 70tih. A Razlogzasto su tako dizajnirane je vrlo prost. U S. Americi je centralna topla voda standard, ima je svaka kuca i zgrada, tako da je nepotrban dodatni grejac za vodu (izuzev tzv. iskuvavanja- beljenja a za tu svrhu se koristi(o) hemijski izbeljivac). Losa strana ovih masina je da su zbog agitatora (i hemijskih izbeljivaca) ostecivale ves. I one su u velikoj meri zamenjene tzv front loader masinama (ili kako ih nasi ljudi zovu evropskim), a ni svi front loader aparati nemaju dodatni grejac.

Najnovije verzije ovih top loader masina imaju i grejac i agitator je izbacen (ako se dobro secam poslednje koju sam video u prodavnici).

Vrlo dobra strana ves masina sa koriscenjem centralne tople vode (to rade i front i top loader) sto je ciklus za pranje mnogo kraci jer se voda ne zagreva osim za specijalne cikluse, a i to je krace jer se samo dogreva. Ciklus traje 40 min za normalno pranje i oko 80 min za iskuvavanje,

 

Ne bih se bas slozio, prvo topla voda ne znaci nista drugo nego da imas bojler, sto nije neki narociti standard. Cak u poslednjoj zgradi sto sam stanovao prije rata nismo ni imali bojlere nego smo toplu vodu dobijali direktno iz kotlane.

Drugo te masine se i dan danas prodaju, a front load se pojavio prije desetak godina, uglavnom uvoz iz Koreje LG i Samsung. Ja naravno imam jednu takvu i grejac radi samo do 60 stepeni, tako da nema nista od odkuvavanja bijelog vesa. Nije losa, potrosnja vode je mnogo manja od top lodera.

Jednostavno je ta tehnologija inferiornija i nije mi jasno zasto. Objasnjenje da je topla voda u svakoj kuci je samo izgovor.

 

Vidio sam nedavno da se mogu kupiti i masine koje preu ves, pa ga poslije sushe, sto sam vidio vec prije desetak godina kada sam posjecivao stari kraj.

Americka prednost je da smo mi sushili vesh na striku i radijatorima, a oni su imali suhilice. Tu su bolji od nas Balkanaca:classic_biggrin:

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Ne bih se bas slozio, prvo topla voda ne znaci nista drugo nego da imas bojler, sto nije neki narociti standard. Cak u poslednjoj zgradi sto sam stanovao prije rata nismo ni imali bojlere nego smo toplu vodu dobijali direktno iz kotlane.

Drugo te masine se i dan danas prodaju, a front load se pojavio prije desetak godina, uglavnom uvoz iz Koreje LG i Samsung. Ja ima naravno imam jednu takvu i grejac radi samo na 60 stepeni, tako da nema nista od odkuvavanja bijelog vesa.

Jednostavno je ta tehnologija inferiornija i nije mi jasno zasto. Objasnjenje da je topla voda u svakoj kuci je samo izgovor.

Vidio sam nedavno da se mogu kupiti i masine koje preu ves, pa ga poslije sushe, sto sam vidio prije desetak godina kada sam posjecivao stari kraj.

Americka prednost je da smo mi sushili vesh na striku i radijatorima, a oni su imali suhilice. Tu su bolji od nas Balkanaca:classic_biggrin:

 

Pa ta centralna topla vode nije bila standard kod nas i vecina domacinstava je nije imalo.

Moja LG front load masina je otkuvavala ves normalno sa dodatnim grejacem kada se ukljuci na sanitation, a kod normalnog pranja samo koristi toplu vodu. Isto to radi i Electrolux koju imam sad. A kod majke letos masina pere 2 sat, ako ne i vise bez iskuvavanja. Ima to sve svoje za i protiv

Uporedi ves opran i osusen u masini i onaj osusen na striku

 

Link to comment
Share on other sites

...nssa,amigo,dečki jednostrani ste.Izgleda da potječete iz BIH,i znate

samo ono što se proizvodilo u BIH a ne i u drufim republikama exYU.

Jeste li vi uopće čuli za Končar,Metalnu,Litostroj i da ne nabrajam dalje.

Energoinvest je bila politička tvorevina.Zašto?Trebalo je na neki način

zaj....sustav radi Zakona o deviznom poslovanju

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mladenvzz said:

telefona ETA80-85

 

Samo da pitam, da li je telefon sa slike kooju je postavio Vjekoslav ETA 85? Ako sam dobro shvatio, ETA 80 ima običan brojčanik.

iskra.jpg.adefb20fd3de6eb8bee8b5956d4e08c7.jpg

Ovo pitam jer sam pre 2-3 godine video isti telefon u jednoj privatnoj firmi. Vlasnik ga drži u svojoj kancelariji i kaže da ga je koristila njegova porodica, da su ga spakovali u kutiju kada su kupili neki bežični telefon, a telefon izgleda kao da ima samo godinu ili dve. Naravno, čovek ga redovno čisti i održava a završio je ETF i ume da ga popravi.

Link to comment
Share on other sites

fotka je iz spomenutog muzeja, kazu proizvajalci da je prvi model s brojcanikom vrlo brzo zamjenjen drugim, s tastaturom.

 

...

 

ja se sjecam ova dva Iskrina modela u mojoj kuci

 

1_02afdf408877e0900a090c51a00204bc.jpg

 

i kasnije

 

1_882507341970116ade5e1f5e9e73a243.jpg

 

s tim sto mi je onaj prvi bio daleko bolji, sa super mekanim brojcanikom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mladenvzz said:

... unaprijed sam govorio da je moj izbor centrala N.Tesle i telefoni ETA80 ...

:classic_wacko:

 

Da tuzne li sudbine Panasonic-a!

:classic_biggrin:

Koliko sam se samo nagledao 'Iskrinih' tel. centrala i onih grozomornih sivih telefona bacenih po praznim kancelarijama, u nekom budzaku zajedno sa zastarelim kompovima!

 

4 hours ago, Amigo said:

... cuvena su bila NIK odijela i kaputi iz Zagreba... konfekcija je bila siroko rasprostranjena i izvozila masovno ...

... vec se sa slike vide da je to uradjeno kako treba ...

... moju kosulju tamo negdje iz druge polovine osamdesetih, mozda ima cak i 35 godina, Yumco, niti jedno dugme nije otpalo ...

:classic_laugh:

 

Amicus, 4umski arbiter elegantiarum ...

:roflmao:

 

...

Edited by GlennGould
Bespotrebno vređanje po nacionalnoj osnovi
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

ja se sjecam ova dva Iskrina modela u mojoj kuci

 

Ja sam imao sličan ovom modelu:

spacer.png

Imao je beli brojčanik bez onog natpisa iznad.

 

Što se tiče ovih narandžastih, sećam se da su bili u profesorkim kabinetima na mom fakultetu, ali su i oni imali beli brojčanik.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Kinik said:

:classic_wacko:

 

Da tuzne li sudbine Panasonic-a!

:classic_biggrin:

Koliko sam se samo nagledao 'Iskrinih' tel. centrala i onih grozomornih sivih telefona bacenih po praznim kancelarijama, u nekom budzaku zajedno sa zastarelim kompovima!

 

:classic_laugh:

 

Amicus, 4umski arbiter elegantiarum ...

:roflmao:

 

...

 

:lol_2:

 

 

872a86bcbd.jpg

Link to comment
Share on other sites

 
Imam negde taj stari model, od bakelita ... siemens.
 
...
 
Mislim da jeste. Moja baba nije dopuštala da se kupi novi. Posle sam ih ja sve zamenio sa Panasonic-om.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mladenvzz said:

...nssa,amigo,dečki jednostrani ste.Izgleda da potječete iz BIH,i znate

samo ono što se proizvodilo u BIH a ne i u drufim republikama exYU.

Jeste li vi uopće čuli za Končar,Metalnu,Litostroj i da ne nabrajam dalje.

Energoinvest je bila politička tvorevina.Zašto?Trebalo je na neki način

zaj....sustav radi Zakona o deviznom poslovanju

 

 

E sad @mladenvzz, mozemo onda reci da su sve velike firme bile politicka tvorevina, posebno posle  ZUR-a i stvaranja SOUR-a, vrlo cesto bez eknomskog smisla

 

Energoinvest je od male elektro firme stigao do giganta pre svega zahvaljujuci menadzerskim sposobnostima i vizionarstvu Emerika Bluma, politici uprkos. Doduse islo mu je u prilog etnicka pripadnost i partijska odanost, ali povrh svega je bio odlican menadzer. Ulaganje u kadrove i znanje kao osnove i uslova za razvoj je bio mozda i najveci u SFRJ. Cini mi se da je bio i jedan intervju sa njim u Startu gde ga je novinarka nazvala nesto u smislu "pravi manager". Napraviti takvu firmu (govorim za elektroenergetski deo) u regionu i gradu bez skoro ikakve tradicije iz te obalsti jeste poprilicno dostignuce.

 A sto se tice samog GIS (Gas Insulates Switchgear) postrojenja nije se to proizvodilo tada bas svuda po svetu, a Energoinvest je razvio svoje vlastito.

 

Ja mogu da komentarisem i pisem o Energoinvestu ali tesko da znam ni blizu dovoljno O Rade Konacru, a kamoli Litostroju da bih se ususdio pisati o njima,  eto pisi ti ako znas. Voleo bih da procitam

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kinik said:

 

Imam negde taj stari model, od bakelita ... siemens.

 

...

 

 

Imam ga, crni bakelitni Siemens, s 'viljuškama', stariji od ovog prikazanog modela.

Služio me puno bolje od ikakvog azijatskog mobitela. Nije imao kameru, te nekakve aplikacije, touch-screen i ostale gluposti, ali je bio pouzdan i kvaliteta zvuka je bila neusporediva s ovim današnjim mobilnim majmunarijama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da Energoinvest jeste bio politicki projekat, uostalom kao i sve ostalo u to vrijeme, jer drugacije nije ni moglo, uostalom i dan danas se cak i u demokratskom kapitalizmu rade politicki projekti, predsjednici drzava i vlada ugovaraju poslove, od oruzja do lokomotiva, udaraju se takse i tarife, spasavaju firme drzavnim parama i slicno, tako da ako je nesto politicki projekat ne mora da znaci da je neuspjesan. Neki jesu neuspjesni, neki su uspjesni. Tako i Energoinvest, bez sposobnih ne samo menadzera, nego i inzinjera, majstora, tehnicara ne bi nikada mogao da pravi veci izvoz, nego sada cijela BiH.

 

Jedan od politickih projekata je bio i kosarkaski klub Bosna, koji je kada se politicki odlucilo da i BiH ima pristojan kosarkaski klub, KK Bosna je dozivjela nevjerovatan uspon da od ulaska u jugoslovensku prvu ligu 1972 godina, osvoji prvenstvo 1978, a  1979 postane prva ekipa iz Jugoslavije koja je postala prvak Evrope.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...