Jump to content

Zdrava hrana


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

Ako sam od ikog ocekivala da ce reci da ce kupiti mlin za mlevenje rogaca - od tebe sam! Sto da ti ona armija kojekakvih uredjaja, masina, aparata ne dobije jos jednog druga negde u "spajzu"? 😄

(nisam ni ja bolja - kaze jedna prijateljica:"Nisam videla da iko ima vise kuhinjskih pomagala.....a da manje kuva!!")

 

Mmmm, strudla od rogaca - lepsa od ijedne! 

 

Znas, ja bih se upustio da mi to pravi smisla, nego ne vidim kako ce ovaj moj food procesor (multipraktik?) uopste samljeti te mahune?  Imam i onaj Ninja Bullet, taj melje sve, a opet nisam siguran da bi samljeo rogac. A pogotovo ne kontam sta bih dobio da to meljem u masini za meso? Ta mi je i najveci "zbunj". Masinu za meso imam nekoliko godina, nisam je ni otvorio, nikad nije upotrebljena i da mogu da zamislim kako stavljam u nju mahune rogaca, a kroz onu resetku izlazi brasno od rogaca... Pa prije bih povjerovao da je zemlja ravna ploca, a da je mjesec od sira.

 

Jednostavno, to nisu eksperimenti koji prave logicki smisao, niti je narocito interesantno kao proces, a ni rezultat nije neki. U najboljem slucaju bih se dobro nategao da dobijem prah od rogaca. Priznaces da nije bas toliko motivirajuce. :classic_biggrin:

 

Ja sam svasta probao i isprobao ali je moralo da zadovolji neki minimum. Poslace mi tetka kilu brasna od rogaca cim neko krene ovamo. :classic_smile:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Honey Badger said:

 

Znas, ja bih se upustio da mi to pravi smisla, nego ne vidim kako ce ovaj moj food procesor (multipraktik?) uopste samljeti te mahune?  Imam i onaj Ninja Bullet, taj melje sve, a opet nisam siguran da bi samljeo rogac. A pogotovo ne kontam sta bih dobio da to meljem u masini za meso? Ta mi je i najveci "zbunj". Masinu za meso imam nekoliko godina, nisam je ni otvorio, nikad nije upotrebljena i da mogu da zamislim kako stavljam u nju mahune rogaca, a kroz onu resetku izlazi brasno od rogaca... Pa prije bih povjerovao da je zemlja ravna ploca, a da je mjesec od sira.

 

Jednostavno, to nisu eksperimenti koji prave logicki smisao, niti je narocito interesantno kao proces, a ni rezultat nije neki. U najboljem slucaju bih se dobro nategao da dobijem prah od rogaca. Priznaces da nije bas toliko motivirajuce. :classic_biggrin:

 

Ja sam svasta probao i isprobao ali je moralo da zadovolji neki minimum. Poslace mi tetka kilu brasna od rogaca cim neko krene ovamo. :classic_smile:

Kad neko ustane na pogresnu stranu saksije :lol_2::

sSameljes suvi rogac grubo na masini za meso, pa posle to usitnis u food procesoru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Kad neko ustane na pogresnu stranu saksije :lol_2::

sSameljes suvi rogac grubo na masini za meso, pa posle to usitnis u food procesoru.

 

Ja vjerujem da ovo samo tebi izgleda kao dobra ideja. OK, i Zoranu.

 

Ovim zatvaram moj dio rasprave o drobljenju rogaca u fini prah pomocu svih raspolozivih sredstava.

 

Tetka me zvala maloprije, kaze - kupicu ti 10 kila rogacevog brasna, hoces da ti posaljem postom. Rekoh, ne treba tetka, kad dodjem daces mi par kesica da ponesem. Tetke su zakon.:classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

domaci kefir nas nece spasiti od virusa gripe ili korone, medjutim hoce nam ojacati imunitet. a i dobar je izvor proteina za sportase. uz to, toliko je jednostavan za pravljenje, da ga cak i ja radim. i pijem svako jutro, evo vec cijelu ovu zimu.

 

 

p.s. supruga je negdje prije radila kuglof od limuna i kefira. mmmm.... fino. :classic_smile:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ovo nije zdrava hrana, pre je neki pokušaj da se tako prikaže.

MacDonalds ima za Japan ovaj novi burger. Zvan "Gohan burger". Gohan = pirinač. Lepinja nije od testa nego u lepinju uobličen pirinač.

 

Ima ih 3 vrste: običan hamburger, pileći i "teriyaki". Ima i slanine (onaj prvi gore levo), majoneza, sira.

 

2020gohanburger02.jpg

 

Mora da je teže napraviti i servirati te pirinčeve donje i gornje zamene za obični "bun", pa je na meniju samo posle 5 popodne. 
Ako je Mac nezdrava brza hrana, to nije od lepinje nego od onoga između nje. Ne znam šta zdravo ova pirinčana zamena za lepinju donosi, nezdrava suština je ista.

 

2020gohanburger01.jpg

 

Eh, baš me briga da odem tamo na večeru. Da je u vreme ručka, možda bih i probao.

Link to comment
Share on other sites

Kupujem mleveni rogac u samoposluzi, kad hocu i koliko hocu. Pretpostavljam da je sveze mleveni rogac kvalitetniji ali bolje ista nego nista.

Kod nas u Banatu, rogac nije omiljen i malo ljudi ga voli, radije ce pojesti strudlu sa makom. Ipak, ima nas...nekad mi je dovoljno da pomesam u sholji mleveni rogac, med i neko biljno mleko i tako zadovoljim potrebu za slatkim. Umesto meda mogu se koristiti urme a umesto biljnog mleka sveze cedjen sok, u tom slucaju je potreban blender. Ako se doda dobar kakao, imate nesto lepse od cokolade. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

Pobrasmo ja i ukucani svu mladu koprivu u krugu od 1 km.

Blansirana i zamrznuta.

:classic_ninja:

 

Trebao si donijeti sebi da rasadis u basti, da ne ides po kilometar od kuce po koprive. Nista ljepse od baste pune koprive. :lol_2:

 

53 minutes ago, Vjekoslav said:

nemoj samo predugo cekati! :classic_wink:

 

Kakve kuke, kakvi bakraci, pa na tim slikama se ni ne vidi sta je u stvari kuka, nemoj da beres brsljan, to je otrovno.

 

Nadam se da me osjecaj vara ali mislim da ce u slucaju neke krize za hranu, doci do mnogih trovanja kojekakvim kukama, koprivama i posebno - gljivama.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

Trebao si donijeti sebi da rasadis u basti, da ne ides po kilometar od kuce po koprive. Nista ljepse od baste pune koprive. :lol_2:

 

 

Kakve kuke, kakvi bakraci, pa na tim slikama se ni ne vidi sta je u stvari kuka, nemoj da beres brsljan, to je otrovno.

 

Nadam se da me osjecaj vara ali mislim da ce u slucaju neke krize za hranu, doci do mnogih trovanja kojekakvim kukama, koprivama i posebno - gljivama.

 

 

 

Kad sam kupio kucu, kopriva je bila po celom dvoristu i jedva je istrebih.

Sada je berem mladu po poljima u okolini i koristim je za: pite, kapamu, varivo, prilog...:s_d:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

tako radi i moj stari.

kopriva je super mocna biljka.

 

...

 

 

14 minutes ago, Honey Badger said:

Kakve kuke, kakvi bakraci, pa na tim slikama se ni ne vidi sta je u stvari kuka, nemoj da beres brsljan, to je otrovno.

 

deder ti malo smanji paniku. :classic_biggrin:

prvo, brsljan je zelen cijelu godinu. drugo, meni se cini da nas drugar iz Hercegovine odlicno zna o cemu prica.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Vjekoslav said:

deder ti malo smanji paniku. :classic_biggrin:

 

Svi cemo pocrkati, dzaba nam sad i koprivu da pasemo. Najbolje se kukute najesti i zavrsiti sa ovim sranjem od zivota.

 

:lol_2:

 

Ali daleko najkvalitetniji izraz najdubljeg crnjaka i depresije je: "najsretniji su oni koji se nisu ni rodili. "

 

Fenomenalno. :lol_2:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vjekoslav said:

e vidis, to nisam nikada probao. 

 

https://www.agroklub.ba/hortikultura/kuke-delicija-koju-sami-mozete-naci/31733/

 

nemoj samo predugo cekati! :classic_wink:

Slična situacija kod mene s gljivama, tj. jeo sam par puta ali nikad one koje sam svojeručno ubrao.

 

@Honey Badger

 

Ma kakav bršljan, volio bi viditi zubalo (i želudac) tog junaka koji bi ga probavio. 

 

Možda nešto ovako :lol_2:20422845323_399438eacd_m.jpg

 

Uostalom kuke su otrovnije od bršljana 😁 

 

Šalim se, otrovni su samo plodovi koji rađaju tek za dva mjeseca a tada je stabiljka kuke jestiva koliko i bršljan.

 

...

 

Pričala mi je baka Anica(ove godine slavi 92. rođendan, zdrava i prava) da su poslije drugog svjetskog rata, u vrijeme velike nestašice hrane, prije nego što su ona i djed zapalili za Slavoniju, preživljavali jedući -kozlac! 

images?q=tbn:ANd9GcS2LnKpk6aMa1vHZVWJOzB

Kozlac je inače biljka kod koje je svaki dio otrovan, od korijena do vrška lista.

Jeo se gomolj - sadrži dosta škroba i u kojem je koncentrirano najviše otrova koji se eliminira kuhanjem.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Bushman said:

Kozlac

 

Imam ga za izvoz:

 

JJhmJ8z.jpg  Lc17Csc.jpg

 

Nije se jos otvorio da izgleda kao na tvojoj slici, a kasnije se formira grozd za privlacnim crvenim bobicama. 

 

Arum maculatum

 

Prenesi pozdrave baki Anici, pitaj je za recept, moze zatrebati, vidis kakva vremena dolaze. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Inace Kaki se jede ako je sa drveta, kad ga "udari" mraz . Ili ako ga kupis onda ga treba staviti u zamrzivac da se zamrzne i kad se odmrzne onda se jede. Jedino tako je ukusan, i sladak. Sve ostalo je jako opor u ustima.

Sent from my IN2013 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Inace Kaki se jede ako je sa drveta, kad ga "udari" mraz . Ili ako ga kupis onda ga treba staviti u zamrzivac da se zamrzne i kad se odmrzne onda se jede. Jedino tako je ukusan, i sladak. Sve ostalo je jako opor u ustima.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 

Isti princip kao i oskoruše, one stare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

U želji da se hranim malo raznovrsnije i da za glavni obrok pojedem nešto osim belog mesa i ribe, kupio sam leblebiju. U tegli je i na nalepnici piše da je kuvana, pa me zanima da li je ovde neko konzumira i na koji način (sa čim se jede, kako se priprema...)?

 

Tražio sam recepte po internetu, ali uglavnom su za svežu (sirovu) leblebiju ili neke salate sa onom iz konzerve.

Link to comment
Share on other sites

200 grama šećerca, 200 graška, 200 boba,

Kašika brašna, biber, korijqnder

Sve to u blender

Doda se susam i suncokret

Uvalja se u brašno, i napravi kugla, i napravi se pljeska

 

Dve pune kašike leblebija, kašika senfa i kečapa, luka dva mlada, pola čena mladog luka, maslinovo ulje, limun, sve to u blender

Iseče se ajsberg salata, prelije se sosom i ostavi malo

 

Ispeče se burger, zemička se unutra zapeče malo, stavi salata, kriška paradajza, burger, avokado, kiseli krastavac, prženi luk i kečap

 

Nije leblebija glavni sastojak, ali je extra.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...