Jump to content

Zdrava hrana


Amigo

Recommended Posts

On 5/27/2019 at 9:08 AM, Honey Badger said:

 

Ako namjeravas smanjiti holesterol, informisi se o mediteranskoj ishrani (plant based, whole foods), izbaci duhan, smanji alkohol i vise kretanja. Bas danas izasao dobar clanak u Guardianu, pregledaj, stvarno ima dobrih savjeta.

Holesterol moze da se smanji pravilnom ishranom, ali to ne znaci prelazak u monahe. Beli luk u obliku pilula jako efikasno smanjuje holesterol, ako se povede malo racuna o ishrani. To pre svega znaci izbegavanje svinjetine, pohovanog mesa, pomfrita, etc.

Vezbanje moze samo da poveca HDL , ali nece smanjiti LDL, ako kokas jaja sa slaninom za dorucak. Vrlo cesto holesterol moze da bude i stvar genetike, jer imas ljude koji su mrsavi a pate od povisenog holesterola. Ne treba se sa time igrati i ako dijeta i prirodni dodatci ne pomazu, postoje lekovi. Moja ex je kardiolog, tako da imam dovoljno "iskustva" sa tom materijom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo sta ja jedemo dosta cesto. Kupim bjelanca u tetrapaku :classic_blush: stavim jedno 5-6 supenih kasika, jednu kasiku Stevie, umjesto secera, stavim malo chia sjemenki,

umutim sve sa mikserom dok se ne napravi kao slag, onda pospem sa borovnicama, jagodama po zelji.

Mislim da ima jedno 20-tak grama proteina. Nije lose, jedino zna da se napuse ponekad malo stomak :cigar:ali prodje brzo.

 

In8aspN.jpg?1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Kontra zdravoj hrani.
Burger King u Thai. Pokušavaju sa lokalizovanim jelima. Ne znam kako uopšte opstaju, mora da franchize tamo gde su stranci i turisti u Bangkoku plaćaju za ove nerentabilne

 

2019bking01.jpg

 

2019bking02.jpg

 

Evo šta smo imali 

 

2019bking03.jpg

 

Ovo je bio burger sa pečurkama

 

2019bking04.jpg

 

Cena 580 THB (danas je to skoro 20 EUR). Od tih para seoska porodica upcountry može da se hrani nedelju dana svojim  sveže spremljenim Thai jelima

 

2019bking05.jpg

 

Nije ni čudo da im je ovolika navala. Od prisutnih duša u restoranu, osim osoblja, 12 njih, ćerka i ja smo bili jedini gosti

 

2019bking06.jpg

 

Odmah tu, Thai restorani (štandovi) aktivnost je normalna

 

2019bking07.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nisam vise za egzoticna putovanja ali kad bih mogla, prvo bih otisla u Juznu Koreju i Japan i prvo bih obisla pijace i restorane nacionalne kuhinje, fascinira me bogatstvo meni potpuno nepoznatog voca i povrca.....od kojih vecini i medicina priznaje blagotvorna dejstva....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Za mene je zdrava hrana ona koja se dobije iz nečega što sam uzgojiš ili ubereš, skupiš ili dobiješ iz pouzdanog izvora. Ostalo je sve diskutabilno.

 

Kako živim u Dubrovniku a imam imanje(gdje sam rođen i odrastao) nekih 50-ak kilometara zračne linije sjeverozapadno to bi bili razni derivati sljedećih sirovina:

 

Maslina, limun, naranča, mandarina, nešpula, maginja, klementina, kaki... s područja Dubrovnika,

 

Šipak, trešnja, višnja, jabuka, kruška, oskoruša, dud, bazga, breskva, kajsija, badem, lješnjak, orah, grah, leća, drijen, grožđe, krumpir, kikiriki, jagoda, kupus, mrkva, luk, bijeli luk, kiwi, košćela, smokva, rajčica, paprika, itd. iz 'ercegovine.

 

Uz nešto domaće puretine i jaja(žumanjak included 😁).

 

U planu je i neka poduka iz ribarenja, iz mora na stol. 😎

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

 

Kad ti ne bude mrsko de nam, ziv bio, prevedi da znamo sta si ovo nabrojao. 

 

 

 

 

Nešpula je japanska mušmula, nije u rodu s ovom 'našom' mušmulom, sad... nisam neki stručnjak u opisivanju okusa ali rekao bi da je okusom nešto između šljive i kajsije.

japanska-musmula-nespula-sadnice-slika-7

 

Maginja je plod koji raste na grmu zvanom obična planika, dosta je sladak a kad dozrije sadrži manje količine alkohola, nekih 20-ak bobica je dovoljno za veselje 😄

S druge strane je dosta snažan laksativ tako da bi nakon 7-8 komada valjalo zauzeti položaj na wc šolji. 

0000507194_l_0_sei205.171d0407164c38c03c

 

Kaki je japanska jabuka, dosta gorka ako se pojede nezrela, treba baš dobro omekšati, kora se ne jede.

Kaki.jpg

 

Košćela je listopadno drvo s glatkom korom i sitnim crnim plodovima, kad dozriju.

zuti-koprivic-1.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hvala. :classic_smile:

 

Nadao sam se da je neko nativno voce, lokalnih naziva, a ono - Japanci. Khaki se kod mene u kraju jos cesce zove Sharon fruit. Samo jednom sam kupio da probam, not my cup of Earl Gray. Ove ostale nisam nikad ni vidio... Mozda i ima ali me nekako ne privlaci to neobicno vocew pai ne primjecujem.

 

Maginja zvuci interesantno, mogu zamisliti do kakve nezgode moze covjeka dovesti prekomjerna konzumacija. Pogotovo ako nema wc blizu. 

Link to comment
Share on other sites

Maginja u isto vrijeme cvijeta i daje plodove, jesen i početak zime.

Na grbu grada Madrida je medvjed koji se hrani maginjama.

Inače raste posvuda iako 95% ljudi(uključujući 'domaće') ne zna šta je.

GRB-2-1.png

 

Nešpula cvijeta u jesen a početkom trećeg mjeseca daje plodove.

I stablo je lijepo, samo od sebe se pravilo razgrana, gusta krošnja i mesnati listovi.

DSCN1461.JPG

 

Košćela ima sitne crne plodove koji su dosta slatki iako 3/4 ploda zauzima košpica.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nisu mi poznate ove voćke, tek za poneku sam čuo, i ja sam pristalica principa da je najbolja sezonska hrana iz lokalnog podneblja. Naravno, nisam isključiv, probam ponešto od egzotike, malo šta me baš oduševi da nastavim da koristim redovno.
A, rakije. Kad se kaže rakija od ....., može se na dva načina dobiti. Jedan je destilacija fermentisanog voća, neophodno je da voće ima veći procenat šećera, a drugi je da se voće ubaci ili prelije već proizvedenom rakijom, najčešće lozom, ali nije obavezno. Ovde se tako najčešće rade orahovača i višnjevača, od kruške ima i destilata i plodova kruške uprelivenih rakijom.

Ne mora da bude voće, dodaju se i drugi "začini" rakijama, pa i samo bure je "začin", zavisno od vrste drveta dobija se boja i ukus rakije.
 

PS: Brzo, na temi o zdravoj hrani, dođosmo do rakije.

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Maginja je dosta slatka, sadrži 10-15% šećera i njezini plodovi fermentiraju još na stablu, odatle manje kolicine alkohola u plodovima.

 

Zaboravio sam spomenuti rogač, 10-ak metara visoko stablo - mahunarku, sa slatkim plodovima.

250px-Carobs.JPG

Ima više namjena(brašno, arome, zgušnjivač, itd), mi smo ga kao djeca jeli kad dozrije i otpadne sa stabla dok je jedna prijateljica napravila pravi biznis na lokalnoj razini - čokolada od kakaa i rogača, bez šećera i sladila, uz naravno poneki tajni sastojak.

 

Koji tajni sastojak - nije htjela otkriti iako smo jedno vrijeme bili dosta... intimni 😄

Što je i razumljivo s obzirom da od toga (dosta dobro) živi.

873x400.jpg

 

Okus čokolade je onako, slatko-gorak, ne svidi se baš svima. Ugl. prolazi u hotelima od 5* 😁

 

Zanimljivo je da sjeme rogača uvijek teži isto - 0.18 grama, tako da je u prošlosti služilo za vaganje zlata(grč. keration - zrno rogača).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

Nisu mi poznate ove voćke, tek za poneku sam čuo, i ja sam pristalica principa da je najbolja sezonska hrana iz lokalnog podneblja. Naravno, nisam isključiv, probam ponešto od egzotike, malo šta me baš oduševi da nastavim da koristim redovno.
A, rakije. Kad se kaže rakija od ....., može se na dva načina dobiti. Jedan je destilacija fermentisanog voća, neophodno je da voće ima veći procenat šećera, a drugi je da se voće ubaci ili prelije već proizvedenom rakijom, najčešće lozom, ali nije obavezno. Ovde se tako najčešće rade orahovača i višnjevača, od kruške ima i destilata i plodova kruške uprelivenih rakijom.

Ne mora da bude voće, dodaju se i drugi "začini" rakijama, pa i samo bure je "začin", zavisno od vrste drveta dobija se boja i ukus rakije.
 

PS: Brzo, na temi o zdravoj hrani, dođosmo do rakije.

 

Rakija se moze dobiti samo na jedan nacin, a to je procesom destilacije. Ovo drugo ne proizvodi rakiju, nego slatki ili gorki liker, a taj proces se naziva infusion ili steeping na engleskom, na nasem bi bilo natapanje ili tako nesto. 

 

Rakija je najzdravije pice. Ide pod broj 1 rakija, pa nekoliko praznih mjesta pa tek onda voda, majcino mlijeko, caj od kamilice, boza...itd. :classic_biggrin:

 

Btw, 11 mjeseci od kako sam zadnji put liznuo neki alkohol. Ne racunam neki gulas koji sam skuhao u pivu, tu je sav alkohol ispario.

 

3 hours ago, Bushman said:

Maginja je dosta slatka, sadrži 10-15% šećera i njezini plodovi fermentiraju još na stablu, odatle manje kolicine alkohola u plodovima.

 

Svo ovo voce bi moglo napraviti interesantne rakije, pa ako i nije sa osobnu upotrebu, moglo bi ici u prodaju, naravno pod uslovom da se sve zdravstvene norme i propisi ispune.

 

3 hours ago, Bushman said:

rogač,

 

Jedna moja tetka zna nap[raviti samo jedan kolac, a to je neki sa brasnom rogaca. Nista komplikovano, ono jaja, brasno, secer, puter i brasno od rogaca. Sve se umuti i ispece. Preko se napravi cokoladni preliv i kad se ohladi bude fin kolac za uz kafu ili caj. Kod mene u komsiluku, kod Turcina u ducanu, ima se kupiti rogac u mahunama, a ima i molasa od rogaca ali nema brasno. Mahune rogaca su zilave i suhe, ne znam ni kako se jedu, a sumnjam da bih mogao samljeti u kucnoj radinosti. Bilo bi to kao da meljem kozne opanke - nemoguca misija ali ako neko ima prijedlog, spreman sam da saslusam.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Kronostime said:

Probas u nekom mlinu za kafu ili multipraktiku?

 

Jesi li ti kad vidio te mahune?

 

Zamisli da izrezes svoj kais sa pantalona na komade od 10-15cm i probas ga samljeti u mlinu za kafu ili multipraktiku. Eventualno bi moglo da se dobije nesto u avanu ali to je tezak proces koji zahtijeva ogromnu energiju i nije vrijedan truda. Tetka kaze da je kila rogacevog brasna 3KM (€1.5), znaci postoji neki proces koji to odradi jeftinije. 

 

Mozda nam kolega Dubrovcanin @Bushman moze dati neki savjet?

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Svježe mahune rogača su onako... ljepljive(Egipćani ih koristili za mumificiranje) kasnije se to isušuje, usitni pa melje u brašno.

Ne znam kako napraviti brašno u kućnoj radinosti, možda skroz usitniti pa u mlinac.

 

Na Komiži(otok Vis) ima mlin specijalno za rogač(jedini na Jadranu) koji dnevno može samljeti 500-1000 kg, a kako je sirovina praktički besplatna otud i niska cijena.

 

To znam jer mi prijateljica naručuje za čokoladu.

 

Imaju i rakiju - rogačušu, tj. liker od rogača i loze.

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Honey Badger said:

 

Jesi li ti kad vidio te mahune?

 

Zamisli da izrezes svoj kais sa pantalona na komade od 10-15cm i probas ga samljeti u mlinu za kafu ili multipraktiku. Eventualno bi moglo da se dobije nesto u avanu ali to je tezak proces koji zahtijeva ogromnu energiju i nije vrijedan truda. Tetka kaze da je kila rogacevog brasna 3KM (€1.5), znaci postoji neki proces koji to odradi jeftinije. 

 

Mozda nam kolega Dubrovcanin @Bushman moze dati neki savjet?

I video i probao. Predpostavljam da se za brasno koriste osusene i onda se lakse melju, Iseceh ih na manje komade i pustis secka da odradi posao

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Kronostime said:

I video i probao. Predpostavljam da se za brasno koriste osusene i onda se lakse melju, Iseceh ih na manje komade i pustis secka da odradi posao

 

Ako si "i video i probao", kako onda samo "pretpostavljas"? 

 

Imam utisak da ti "vjerujes" da bi tako moglo da radi ali da nemas licnog iskustva. Jel' de da pogadjam da pricas iz dupeta? :classic_tongue:

 

Ja sam uvjeren da bi motor mog multipraktika ili mlina pregorio puno prije nego bi samljelo suhe mahune rogaca u brasno. Druga stvar je sto ne znam melje li se cijela mahuna ili se odstrane sjemenke, koje su tvrde kao staklo.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Quote

Kako samleti rogač i koristiti ga u kuhinji Biljka rogač se uglavnom prerađuje u zemljama u kojima se i uzgaja. Plod se najpre suši a zatim se pere vodom i odvajaju se semenke od mahuna. Daljom obradom mahune se proprže, melju i prosejavaju te se na taj način dobija prah. Da bi se dobro samleo potrebno je da bude potpuno suv. Jako je tvrd i trebate ga mleti samo u mašini za meso. Možete ga koristi kao zdravu zamenu za čokoladu. Zbog svojih osobina je i mnogo zdraviji od nje jer ne sadrži kofein. Osim kolača i torti možete ga koristiti i u pripremi pudinga i raznih toplih napitaka. U suštini stavite ga gde god ide i čokolada.

Preuzeto sa: Kako se koristi rogač kao lek | Dijeta Mesečeve Mene

http://dijetamesecevemene.com/zdrav-zivot/rogac-kao-lek/#Kako_samleti_rogac_i_koristiti_ga_u_kuhinji

 

Mozda ovo pomogne.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Kronostime said:

Mozda ovo pomogne.

 

Slabo.

 

Ako si ikada vidio mahune rogaca, jasno ti je da nema sanse da prodje kroz masinu za meso. Mislim, WTF?

 

I kako se prze, na ulju i na suho? 

 

 

Previse je misterija tu da bih se upustio u avanturu mljevenja rogaca. Mnogo je mogucnosti da mi upropasti uredjaje, a ROI skoro nikakav.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

 

Slabo.

 

Ako si ikada vidio mahune rogaca, jasno ti je da nema sanse da prodje kroz masinu za meso. Mislim, WTF?

 

I kako se prze, na ulju i na suho? 

 

 

Previse je misterija tu da bih se upustio u avanturu mljevenja rogaca. Mnogo je mogucnosti da mi upropasti uredjaje, a ROI skoro nikakav.

Ako sam od ikog ocekivala da ce reci da ce kupiti mlin za mlevenje rogaca - od tebe sam! Sto da ti ona armija kojekakvih uredjaja, masina, aparata ne dobije jos jednog druga negde u "spajzu"? 😄

(nisam ni ja bolja - kaze jedna prijateljica:"Nisam videla da iko ima vise kuhinjskih pomagala.....a da manje kuva!!")

 

Mmmm, strudla od rogaca - lepsa od ijedne! 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...