Jump to content

Zdrava hrana


Amigo

Recommended Posts

Licno nisam neki veliki poznavalac, ali kako ide godinu, sve vise imam interesa, da makar malo popravim godine konzumiranja svega i svacega.

Dakle da pocnem konkretno, eliminisao sam zumance, zbog holesterola i sada kupujem bjelance u tetrapaku i obicno navece uspem u posudu 5-6 supenih kasika, sto bi trebalo da bude ekvivalent 5-6 jaja, jednu kasiku stevie, umjesto secera i sa mikserom napravim slag, snijeg, kako god ga vi zvali i to pojedem.

Pitanje, da li postoji opasnost od prekomjernog unosa proteina?

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Licno nisam neki veliki poznavalac, ali kako ide godinu, sve vise imam interesa, da makar malo popravim godine konzumiranja svega i svacega.

Dakle da pocnem konkretno, eliminisao sam zumance, zbog holesterola i sada kupujem bjelance u tetrapaku i obicno navece uspem u posudu 5-6 supenih kasika, sto bi trebalo da bude ekvivalent 5-6 jaja, jednu kasiku stevie, umjesto secera i sa mikserom napravim slag, snijeg, kako god ga vi zvali i to pojedem.

Pitanje, da li postoji opasnost od prekomjernog unosa proteina?

 

Nisam ekspert ali bjelance 5-6 jaja, pogotovo uvece, je kalorijska bomba i cisto sumnjam da postoji varijanta gdje se to smatra zdravom opcijom. Mozda, ako si se vratio iz teretane gdje si radio bench press i dead lift sa 200kg ali i za to imaju zdravije opcije.

 

Ako namjeravas smanjiti holesterol, informisi se o mediteranskoj ishrani (plant based, whole foods), izbaci duhan, smanji alkohol i vise kretanja. Bas danas izasao dobar clanak u Guardianu, pregledaj, stvarno ima dobrih savjeta.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Recimo da bi ova tema bila odgovarajuca i za moje pitanje (mozda ima vise smisla postaviti ga na sajtu napravljenim u tu svrhu, ali utiska sam da ljudi koji obitavaju na takvim sajtovima su uglavnom isti oni koji automatski kliknu na naslov iz Kurira "Ruski monah otkrio cudesnu tajnu za izlecenje raka dojke pomocu jednog zrna ove biljke").

 

Nego, da li neko ima savet kako da "stanjim" stomak? Nema tu previse sala (ima ga, da se ne lazemo), nego je naduvan kao cepelin. Mozda je povezano sa tim sto muku mucim i sa debelim crevom i hemoroidima vec dugo, no ni to nisam previse ispitao. Npr. kada stojim uspravno i stavim prst na stomak, ne upadne dublje od 1cm dok ne naidje na "tvrdo". 

Ako ista znaci za analizu onome ko se razume i ko bi bacio neki savet, imam 31 godinu i zivim (i hranim se) maksimalno nezdravo poslednjih 10-15 godina, bez trunke fizicke aktivnosti i 17 godina pusackog staza. I da...ne preterujem kad kazem da zivim maksimalno nezdravo. Cak sam i isijas i vertigo zaradio u prilicno ranom zivotnom dobu...

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

Sam si sebi odgovorio u poslednjem pasusu.

 

Koriguj ishranu i eventualno ubaci neke vezbice za core i rezultati ce vrlo brzo biti vidljivi, sto ce ti ujedno dati dodatnu motivaciju da nastavis sa zdravom ishranom i treningom. Da, toliko je jednostavno. :)

 

Nema na cemu. :)

 

ps: da ne zaboravimo, zaebi pivo u velikim kolicinama i generalno alkohol, najbolje bi bilo kada bi mogao da tu naviku iskorenis skroz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RatzenStadt said:

da "stanjim" stomak? Nema tu previse sala (ima ga, da se ne lazemo), nego je naduvan kao cepelin

 

Otidji doktoru sto prije i tamo sve objasni. Trazi da ti izvade krv na analizu i da te dobro pregleda. Doktor bi trebao znati da te posavjetuje kako da napravis pozitivne lifestyle promjene ako to u stomaku nije nista ozbiljno. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, RatzenStadt said:

Recimo da bi ova tema bila odgovarajuca i za moje pitanje (mozda ima vise smisla postaviti ga na sajtu napravljenim u tu svrhu, ali utiska sam da ljudi koji obitavaju na takvim sajtovima su uglavnom isti oni koji automatski kliknu na naslov iz Kurira "Ruski monah otkrio cudesnu tajnu za izlecenje raka dojke pomocu jednog zrna ove biljke").

 

Nego, da li neko ima savet kako da "stanjim" stomak? Nema tu previse sala (ima ga, da se ne lazemo), nego je naduvan kao cepelin. 

Stomak ces smanjiti tek kad se smanji salo na ostalim delovima tela. Salo se prvo gomila oko stomaka, pa dalje po telu. Kada ga skidas, proces ide obrnuto tako da stomak ostaje na kraju. Trbusnjacima i slicnim vezbicama ces bukvalno stvoriti misice koji ce biti pokriveni salom, neces bog zna sta uraditi. 

 

Naravno, ako nije u pitanju neki medicinski, zdravstveni problem nego stil zivota


 

Edited by dude
Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2019 at 2:57 PM, Bilo je to vrijeme ruza said:

Licno nisam neki veliki poznavalac, ali kako ide godinu, sve vise imam interesa, da makar malo popravim godine konzumiranja svega i svacega.

Dakle da pocnem konkretno, eliminisao sam zumance, zbog holesterola i sada kupujem bjelance u tetrapaku i obicno navece uspem u posudu 5-6 supenih kasika, sto bi trebalo da bude ekvivalent 5-6 jaja, jednu kasiku stevie, umjesto secera i sa mikserom napravim slag, snijeg, kako god ga vi zvali i to pojedem.

Pitanje, da li postoji opasnost od prekomjernog unosa proteina?

 

posle dugog satanizovanja jaja i zumanca , danas se pomaljaju mnoge studije da to za zumance i holesterol nije tacno..

 da su jaja jedna od najboljih i najzdravijih namirnica... uostalom hiljadama godina je vazila za to samo u poslednjih 50ak nije...

 

naravno ne treba ni sa jajima preterivati...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Eat food. Mainly plants. Not too much of it."

 

Ovo je mantra koje se pridrzavam zadnjih 7-8 mjeseci i jako mi se svidja. Svi trigliceridi i holesteroli su u normali, a pride sam skinuo i 20ak kila. Takodje postim svaki dan barem do rucka (pijem vodu, caj i crnu kafu od ujutru) i trcim 20ak kilometara sedmicno. Trudim se da svaki dan ispostujem najmanje jednu od tri zapovijedi (biljna hrana, post i trcanje) i najcesce mi uspijeva. 

 

Ponekad pojedem neku ribu ili piletinu, jaja ili nesto sira ali to vise nisu kolicine koje sam nekada trosio, niti frekventno. Cesto ne vidim nikakvo meso po 10 i vise dana, a secer i slatko samo kao suho voce. Ja nikad nisam ni jeo totalna sranja kao sto su razni McDonaldsi i gazirana pica  ali se nakupilo svega od prekomjernog hedonizma zadnjih 30ak godina.

 

Moram naglasiti da se nikad bolje nisam osjecao i da apsolutno preporucujem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Na koji nacin bez mesa nadoknadjujes proteine?

 

Jedem grah i druge mahunarke, a i ostalo povrce takodje sadrzi proteine mada u manjoj mjeri. Kad se sve sabere, nakupi se dovoljno da ne padam u nesvijest od nedostatka.

Moguce je unijeti dovoljno proteina i kao totalni vegan, mada ja jedem meso i ribu samo ne previse cesto. Nasao sam da mi je sasvim dovoljno ako pojedem jednom sedmicno ili u 10 dana. Uopste mi ne nedostaje i nikad nisam imao ovoliko energije i snage kao sada.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Danas klopao/ klopacu, dan u koji nije ukljucen trening, nego odmor od istog ...



Dorucak, odnosno prvi obrok:

5 celih tvrdo kuvanih jaja, 100 -150 grama dimnjene curetine, sira 50-ak gr, paradajz.

Drugi obrok: ovsene sa 1 dl vode, banana, par jagodica i sve to u blender pa u frizider., jer je hladno i ukusno kao sladoled. [emoji6]

Obrok broj 3: Pirinac blago zapecen posle kuvanja uz dodatak sargarepe i crnog luka, bela grilovana piletina, zelena ili kupus salata ... Mnogo salate. :)))

4 obrok tj uzina, jabuka ili neko sezonsko voce.

5. Obrok: Pasulj, kuvana junetina koju inace jedem jednom nedeljno max, salata ili neki sir jos nisam odlucio.

6. Vocka, jagode najverovatnije.

Sedmi i poslednji obrok, posto sam na poslu, bice to tuna u komadu i kuvani krompir, paradaiz od salate, eventualno malo mladog crnog luka i nekog sira.

Kapiram da moze proci na ovoj temi. :)

Sugestije i predlozi su uvek pozeljni i dobro dosli.



Link to comment
Share on other sites

5 jaja :classic_ohmy:

Po svim preporukama moderne medicine, jedno jaje dnevno bi trebalo biti kapak, jer prakticno u jendom zumancu je skoro cijela dnevna potreba za holesterolom.

Za misice, bjelance.

 

Interesantan prilog.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 5/29/2019 at 2:24 PM, Amigo said:

Na koji nacin bez mesa nadoknadjujes proteine?

Ja sam vegan. Najbolji nacin da se unesu proteini su soya chunks / textured vegetable protein. Tofu nije lako naci u manjim sredinama, to je "sir"od soje, a moze se uneti i nesto kikirikija, oraha, badema, tu takodje proteina ima, no ima i mnogo masnoce. Socivo, kuvano ima samo oko 9% proteina, a pasulj oko 8%.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Red Pill said:

soya chunks

 

Prije 5 mjeseci sam kupio kesu soya chunks i ne smijem ih ni pogledati, tako mi neatraktivnmo izgledaju. Kao komadici stvrdnutog, polumemljivog i tvrdog hljeba. Imas li molim te neki recept ili metod kako od toga da napravim nesto jestivo?

 

Ja nisam vegan ali sam izbacio dosta hrane zivotinjskog porijekla. Ove godine sam samo jednom jeo crveno meso, piletinu i ribu nekoliko puta, a sir i jaja trosim vise kao zacin, nego kao glavni sastojak. Mislim da sam izbacio oko 80% i dobro mi je ovako.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno, ovako:

 

Kuvaju se u vodi pola sata, a onda peku u nauljenom plehu dok ne porumene malo. Za sos od paradajza: pasirani paradajz, bosiljak, origano i beli luk se prokuvaju malo. Posoliti po zelji. Ako treba sos da se razredi moze i sa malo vode i/ili maslinovog ulja. Mogu se i prziti umesto pecenja no ja vise volim ovako.

 

Ja ih svaki dan jedem, bezukusni su ako se na njih ne stavi dobar sos, i ne mogu se jesti.

Edited by Red Pill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...

 

Za proivode od soje - brasno, ljuspice, komadici, snicle - postoji gomila recepata na Net-u.

Mostly se tretiraju kao neka 'mesna zamena' - sve sta moze od mesa, moze i od njih, s tim da su biljni proizvod.

 

- curry, korma, gulasi, pilavi,  chorbe, chili con carne, spageti bolognese, pljeske / cufte, 'pohovane snicle'  etc, etc. ...

 

u zavisnosti od toga jesu li 'ljuspice' ili 'komadici' - 'flakes / chunks'.

 

Prica neka likinja (u vreme sankcija) - taman dodjem kuci, a ono gomila pohovane piletine, zgrabim komad ... a ono soja.

:ajme:

 

...

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Red Pill said:

Naravno, ovako:

 

Kuvaju se u vodi pola sata, a onda peku u nauljenom plehu dok ne porumene malo. Za sos od paradajza: pasirani paradajz, bosiljak, origano i beli luk se prokuvaju malo. Posoliti po zelji. Ako treba sos da se razredi moze i sa malo vode i/ili maslinovog ulja. Mogu se i prziti umesto pecenja no ja vise volim ovako.

 

Ja ih svaki dan jedem, bezukusni su ako se na njih ne stavi dobar sos, i ne mogu se jesti.

 

Auh jbt, uopste mi ih nisi priblizio, bolje da te nisam ni pitao. :lol_2:

 

 

Necu bacati, sacekacu neku vecu ekonomsku krizu pa cu potrosimti kad ne budem imao nista drugo. 

 

Tebi svakako hvala. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Porridge.  (ovsene pahuljice)

 

Sa hurmama, orasima, susamom, chia sjemenom, suhim grozdjem, malo cimeta i malo kurkurme u prahu. Skuhano u vodi sa prstohvatom soli. 

 

Najbolja hrana za prije tezih fizickih aktivnosti poput trcanja preko 10 ili vise kilometara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zao mi je sto nisam sacuvala link, tek, nedavno sam procitala tekst preuzet iz kineskih novina u kojima se navodi da je kombinacija mesa i mlecnih proizvoda kancerogena. Setila sam se jevrejske kosher ishrane i zakljucila da ima neke logike u tvrdnji kineskih novina. Da li neko zna zasto je Jevrejima zabranjeno da cak i drze ove namirnice u istoj prostoriji, koriste iste posude i na kraju da ih kombinuju u ishrani? Osim sto je to religijska zabrana, mora da postoji neki razlog i te zabrane, neko objasnjenje? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...