Jump to content

USA vs EU, standardi i navike


ironside

Recommended Posts

Zašto volim Europu? Ako je kod vas, u Amerike 117 K low income, ondak tu nešto nije u redu. Kao sumanute kave od 60$ u Džapanu ili vreća novaca potrebna da kupiš  pizzu u Skandinavskim zemljama.

 

U normalnoj Europi je 117 000 $ - 8750 € before tax, odnosno oko 7100 € (ovisno od zemlje do zemlje - može biti 7900 u liberalnom Luksemburgu, manje u naci despotijama poput Mađarske ili Hrvatske sa 25% VAT-a) mjesečno sasvim lijepi prihod, što je dovoljno za dobar stan u centru, dva auta (jedan u rangu BMW-a) i redovne posjete restaurantima, kazalištima i obavljanju shoppinga.

 

Dobro, ovdje kupiti / voziti SUV se smatra ultimativnom nepristojnošću, koja se, eventualno tolerira kokošima poznatima kao soccer moms.

Ja sam se ratosiljao BMW-a, jer mi to u EU više ne treba; imam sjajan javni prevoz, jeftine avionske i autobusne linije, iako preferiram vlak/voz - spavaća kola.

 

I najbolju kuhinju na svijetu. Stoga; zašto ne bih obožavao Europu, najbolje mjesto na planetu?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ironside said:

Zašto volim Europu? Ako je kod vas, u Amerike 117 K low income, ondak tu nešto nije u redu. Kao sumanute kave od 60$ u Džapanu ili vreća novaca potrebna da kupiš  pizzu u Skandinavskim zemljama.

 

U normalnoj Europi je 117 000 $ - 8750 € before tax, odnosno oko 7100 € (ovisno od zemlje do zemlje - može biti 7900 u liberalnom Luksemburgu, manje u naci despotijama poput Mađarske ili Hrvatske sa 25% VAT-a) mjesečno sasvim lijepi prihod, što je dovoljno za dobar stan u centru, dva auta (jedan u rangu BMW-a) i redovne posjete restaurantima, kazalištima i obavljanju shoppinga.

 

Dobro, ovdje kupiti / voziti SUV se smatra ultimativnom nepristojnošću, koja se, eventualno tolerira kokošima poznatima kao soccer moms.

Ja sam se ratosiljao BMW-a, jer mi to u EU više ne treba; imam sjajan javni prevoz, jeftine avionske i autobusne linije, iako preferiram vlak/voz - spavaća kola.

 

I najbolju kuhinju na svijetu. Stoga; zašto ne bih obožavao Europu, najbolje mjesto na planetu?

 

Ironside ……… San Francisko nije Amerika. To je ekskluzivni klub, samo sto svako moze da udje, da vidi ………. kupi burek i ode. :classic_biggrin:

 

USA low family income je 48K.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ironside said:

...

U normalnoj Europi je 117 000 $ - 8750 € before tax, odnosno oko 7100 € (ovisno od zemlje do zemlje - može biti 7900 u liberalnom Luksemburgu, manje u naci despotijama poput Mađarske ili Hrvatske sa 25% VAT-a) mjesečno sasvim lijepi prihod, što je dovoljno za dobar stan u centru, dva auta (jedan u rangu BMW-a) i redovne posjete restaurantima, kazalištima i obavljanju shoppinga...

 

 

Mislim da je ovo ipak neprimerena kvalifikacija, ako se slazes?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Sunshine State said:

Off topic - te mame sto voze SUVs (u US pretezno Volvo XC60 ili 90), ja zovem pajalice - imaju vremena ceo dan da pajaju okolo

Auto je u US statusni simbol, bas kao u Evropi. Razlika je u tome sto u Evropi automobil nije nepohodan, dok u US i Kanadi u najvecem broju slucajeva jeste.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Auto je u US statusni simbol, bas kao u Evropi. Razlika je u tome sto u Evropi automobil nije nepohodan, dok u US i Kanadi u najvecem broju slucajeva jeste.

Auto je svuda statusni simbol, s'tim da u US taj SUV treba, ako neces da kacis ivicnjake kad parkiras. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ironside said:

 imam sjajan javni prevoz, jeftine avionske i autobusne linije, iako preferiram vlak/voz - spavaća kola.

 

I najbolju kuhinju na svijetu. Stoga; zašto ne bih obožavao Europu, najbolje mjesto na planetu?

 

Isto.

 Imam pedest i kusur, a ne posedujem vozačku dozvolu. ... kao ni moji mnogobrojni holandski kolege i kolegienice, vršnjaci i vršnjakine,   iz velikih gradova.

 

U provinciji je već drugačije - ako ti je najbliži dućan udaljen 10 kilometara, moraš da se napazariš za celu sedmicu i neophodan ti je auto da sve to dovezeš kući.

 

 

Javni prevoz je odličan. Osim toga, postoji nacionala prevozna kartica, takozvana OV-chipkaart.

 Nešto kao beogradski "bus-plus" ili londonski "oyster", ali sa velikom razlikom - važi u svim gradovima u celoj državi, važi i za sve vozove na svim željezničkim linijama.

 Voz, autobus, tramvaj, metro - u celoj državi, bilo kom gradu ili selu - sve plaćaš istom karticom.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

Ipak postoje kulturološke razlike.

 

U Holandiji veliki auto nije recept za status, već za podsmeh.

 

 Kupiš neku mrcinu od SUV-a i cela firma ili komšiluk ti se cerekaju iza leđa.

 

 Status se dobija pre svega avanturama i putovanjima.

 Ako si vozio motorne sanke po Finskim zamrznutim krajolicima, pentrao se na brda u Ognjenoj Zemlji, postio Angolu, Brazil, Tadžikistan i tako to, bićeš glavna faca u firmi i u komšiluku, svi će da pozelene od zavisti.

Edited by yossarian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iako bi ovo možda trebalo splitovali na Evropsku uniju, statusni simbol sigurno nisu veliki, već stylish, lijepi automobili. A i porijeklo, ime.

I Nizozemska i Belgija su monarhije, imaju one sulude glitzy magazine o plemstvu koje čitaš u čekaonici kod zubara.

Kad je moja prva dama zaposlila jednog finog, starijeg gospodina kao asistenta u uredu, ispostavilo se da je iz jedne od najstarijih njemačko-belgijskih plemićkih obitelji.

Gospodin, u sedamdesetima, je dostojanstveno primio činjenicu da se moja obitelj u Almanach de Gotha vodi 80 godina prije njegove.

Do toga se u Belgiji i danas dosta drži, a ne do idiotskih SUV-ova.

 

 

55660051-7.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Auto je u US statusni simbol, bas kao u Evropi. Razlika je u tome sto u Evropi automobil nije nepohodan, dok u US i Kanadi u najvecem broju slucajeva jeste.

I tako neophodan, s speed limitima od 70 mph, dovoljan im je neki FordO od 1.6 l

 

p.s. Zivim between US i EU, znam gde je sta neophodno - u Nemackoj 7 godina bila bez auta; u US u jednom trenutku imala dva, za slucaj da se jedan pokvari, da mogu stici na univerzitet i na posao

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

I tako neophodan, s speed limitima od 70 mph, dovoljan im je neki FordO od 1.6 l

 

p.s. Zivim between US i EU, znam gde je sta neophodno - u Nemackoj 7 godina bila bez auta; u US u jednom trenutku imala dva, za slucaj da se jedan pokvari, da mogu stici na univerzitet i na posao

 

 

Ford Fiesta nije statusni simbol, dok Volvo SUV jeste. Nesto nisam primetio da su Nemci recimo imuni na skupe automobile. Pored cvarenja na Karibima u Januaru, BMW i Mercedes su i dalje deo statusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

I tako neophodan, s speed limitima od 70 mph, dovoljan im je neki FordO od 1.6 l

 

p.s. Zivim between US i EU, znam gde je sta neophodno - u Nemackoj 7 godina bila bez auta; u US u jednom trenutku imala dva, za slucaj da se jedan pokvari, da mogu stici na univerzitet i na posao

 

 

 

Mislim da smo zaglavili u snegu dubokom pola metra sa ovom diskusijom :classic_biggrin: ……….. i zato je SUV savim logican izbor prilikom kupovine u Kanadi, isto kao i u Chicagu, New Yorku, Bostonu, Denveru ……. ali nije na Floridi, to si u pravu. Ali to samo pricamo o logici, a ne o tome sta bi neko drugi trebao da kupi, pa to je valjda njegova stvar.

 

Ja nikada nisam imao SUV. Nemam potrebu, a i ne volim taj tip vozila, estetski.

 

Ko god zeli da ga ima - ne radi nista ilegalno. Prodaju se u prodavnicama automobila. 

 

Nisam jos stigao do stadijuma kada ja bolje znam sta kome treba u zivotu. Mislim da je to nepristojno. Taman posla da prezirem ljude koji su kupili drugaciji tip vozila od mene.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ironside said:

Iako bi ovo možda trebalo splitovali na Evropsku uniju, statusni simbol sigurno nisu veliki, već stylish, lijepi automobili. A i porijeklo, ime.

I Nizozemska i Belgija su monarhije, imaju one sulude glitzy magazine o plemstvu koje čitaš u čekaonici kod zubara.

Kad je moja prva dama zaposlila jednog finog, starijeg gospodina kao asistenta u uredu, ispostavilo se da je iz jedne od najstarijih njemačko-belgijskih plemićkih obitelji.

Gospodin, u sedamdesetima, je dostojanstveno primio činjenicu da se moja obitelj u Almanach de Gotha vodi 80 godina prije njegove.

Do toga se u Belgiji i danas dosta drži, a ne do idiotskih SUV-ova.

 

 

55660051-7.jpg

U pravu si. Ovde u US je drugacija kutura. Nema tradicije koju od skora, pokusavaju da formiraju, ali im tesko ide. Kennedy, Bush... Medjutim, to nece ovde da radi. Ameri su suvise individualni. Pazi statusni simbol, je ako se vozis u limo-u, ostalo je samo variacija na temu. Ferrari ili Lamborghini su stos, ali in mozes voziti samo po dobrim putevima. US nije spremna za taj snobizam, to vise mi dodjosi donosimo iz nasih malih siromasnih sredina complex-e, nego sto oni to mere. U najboljem slucaju amer ce ti reci nice car, i to je to. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I zato ja volim Ameriku, ali ostajem u Evropi.

Bio je neki poll svojevremeno na starom forumu; kamo ćete kad vam dođe vrijeme za peMziju.

Svi ovi hiperborejci se pale na neke Thailande, Cambodie, Vietname, Karibe, ne znam što... vruće krajeve kamo ne bih išao ni da me tjeraju puškom.

Samo smo, mislim AA i ja odabrali sjevernu Italiju (ja Trst ili Treviso, s rezervnom opcijom Punta Arenas).

 

Uostalom, već mi je HB spočitnuo da sam snob, jerbo ne volim roštilj.

So what.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Nisam jos stigao do stadijuma kada ja bolje znam sta kome treba u zivotu. Mislim da je to nepristojno. Taman posla da prezirem ljude koji su kupili drugaciji tip vozila od mene.

Au, di ti ode?! 😮

 

Odakle sad preziranje u celoj prici? Ma meni tako mindegy ko sta vozi!! 

Ne bih dalje, nije tema...

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, DJORDJE said:

Ford Fiesta nije statusni simbol, dok Volvo SUV jeste. 

 

 

Moguce da gresim, ali Volvo SUV statusni simblo? Zbog? 

Inace, ja vise uopste ne mislim da je US auto statusni simbol. Prvo, i Lamborghini moze da se vozi na lizing, drugo, gomiletina narko dilera vozi skupe automobile. 

 

 

----------------------------------------

SUV u US je iz mogu ugla osecaj sigurnosti da sedis u necem vecem, pa i ako te nesto lupi bar nisi u Mini Morisu i nisu ti noge na asfaltu i da ce neki drugi auto preci preko tebe. Veliki i siroki putevi, velika vozila. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yossarian said:

 

Isto.

 Imam pedest i kusur, a ne posedujem vozačku dozvolu. ... kao ni moji mnogobrojni holandski kolege i kolegienice, vršnjaci i vršnjakine,   iz velikih gradova.

 

Ovde gde ja zivim, a grad je veci od pola Holandije, nemati vozacku dozvolu i sopstveni automobil je jasna socio-patoloska indikacija kod pojedinca i zrelo je za razgovor sa strucnom osobom. Jednostavno je to nemoguce. U poslednje vreme, sa prelaskom iz suburban zivljenja na urban to tek sada postaje moguce, za mlade profesionalce koji nemaju dece.

 

Sto se prevoza ne samo u gradovima u Holandiji, nego i izmedju gradova, o tome sam vec pisao, jednostavno fantasticno. Nazalost, ne vidim nikakve slicnosti, s obzirom da je Kanada 250 puta veca od Holandije. USA je veca samo 237 puta.

 

Quote

Status se dobija pre svega avanturama i putovanjima.

 Ako si vozio motorne sanke po Finskim zamrznutim krajolicima, pentrao se na brda u Ognjenoj Zemlji, postio Angolu, Brazil, Tadžikistan i tako to, bićeš glavna faca u firmi i u komšiluku, svi će da pozelene od zavisti.

 

To je New Age. Toga ima ovde cak i vise nego u Evropi. Valjda je ovde i izmisljen. Sekta za depresivne, obecava srecu 100%.

 

Koji cu ja qrac u Angoli i Tadzikistanu? Pa i oni bi pobegli kad bi mogli. Cuj da pozelenim od zavisti sto je neko vozio motorne sanke po finskim vukoyebinama, pa ja bih platio da ne moram. I Laponci su presli u gradove, sta da rade u nedodjiji.

 

Ali, sto bi meni smetala necija Txe pursuit of happiness? Neka rade ljudi stagod hoce. Nije lako kad ti zivot nema smisla i uzbudjenja u normalnom zivotu pa moras da radis sta ti spiritualni lideri kazu. Imam prijatelja koji bezi od braka pa nema mesta gde nije bio na kugli. Bas ga zayebavamo, gde ces sad majstore, on kad nam kaze mi se povaljamo.

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Baby said:

 

Moguce da gresim, ali Volvo SUV statusni simblo? Zbog? 

Inace, ja vise uopste ne mislim da je US auto statusni simbol. Prvo, i Lamborghini moze da se vozi na lizing, drugo, gomiletina narko dilera vozi skupe automobile. 

 

 

----------------------------------------

SUV u US je iz mogu ugla osecaj sigurnosti da sedis u necem vecem, pa i ako te nesto lupi bar nisi u Mini Morisu i nisu ti noge na asfaltu i da ce neki drugi auto preci preko tebe. Veliki i siroki putevi, velika vozila. 

Zbog cene, bas kao i lacosta majice. Kia i Hundai isto prave SUV-je ali nije Volvo ili Audi Q5. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJORDJE said:

Zbog cene, bas kao i lacosta majice. Kia i Hundai isto prave SUV-je ali nije Volvo ili Audi Q5. 

To gologuzija iz nasih rajeva tako gleda na to. U US si faca ako te vozi limo, a ne ako ti vozis!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Baby said:

 

 

 i Lamborghini moze da se vozi na lizing, drugo, gomiletina narko dilera vozi skupe automobile. 

 

 

Znaju ljudi sta valja.

 

Lamborghini moze naravno da se vozi na lizing kome 3000$ mesecno ne predstavlja problem za basic model. Moram priznati da ja ne znam nikoga, imam jednog ortaka koji vozi Maserati koji je 3 puta jeftiniji, ali on ima fabriku sa 120 zaposlenih.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Netacno. On misli na srednju visu klasu. Te koje vozi limo, ti takve nisi ni video, a kamoli upoznao. 

Ne vidim sta je tvoj problem da me licno napadas, ja nisam nikoga naveo. To da li sam ja video limo, ili nisam ovde je nebitno. Cesto se necemu pridaje znacaj zbog toga sto to nekome nesto znaci.

Capishi?

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 12:56 PM, Baby said:

Kamiondzije samozaposlene mogu da zarade mnogo vise od 100k, ali i cena je da zivis u kamionu. 

 

Nedao Bog nikome. :classic_ninja: To mi je rekao jedan kamiondzija. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

Ne vidim sta je tvoj problem da me licno napadas, ja nisam nikoga naveo. To da li sam ja video limo, ili nisam ovde je nebitno. Cesto se necemu pridaje znacaj zbog toga sto to nekome nesto znaci.

Capishi?

 

Uopste te ne napadam, ovo je forum, opusti se, samo kazem da si pomesao klase. US bogatasima Volvo SUV nije statusni smbol, oni ne znaju da taj automobil uopste postoji. Zapravo, vrlo cesto zive 3 sata od grada, a na posao idu helikopterom. A sitna menadzerija voli Volvo i Audi, samo oni nisu nikakvi bogatasi.

 

Drugo, nema nikakve razlike izmedju nase gologuzije i americke, kako si napisao. Nasa gologuzija (koja u medjuvremenu vise to nije, jelte) gleda americku i potpuno je kopira. U apsolutno svemu, osim nekih folklornih detalja. 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...