Jump to content

ESTETSKA HIRURGIJA - neophodnost, fenomen lepote ili nešto više


melankolic

Recommended Posts

Niste se vi dobro dogovorili šta je sve estetika. Da li pačja usta, sise, klempave uši, ili dijastaza rektusa, moja omiljena. Ja sam imala kombinovan problem, hernia, raspad stomaka, i dijastaza pride. Ne znam da li bi u onom stanju obična operacija kile bila uopšte moguća. Ali, u državnoj ustanovi, ponudjena mi je operacija koja uključuje i plastiku stomaka, odnosno i rekonstrukciju celog trbušnog zida. Usput su mi prikačaili i par eseteskih elemenata, dermolipektomiju i rekonstrukciju umbilikusa. Ništa od svega toga nisam baš ni tražila, smao sam htela da mi se zašrafi taj stomak, a lekarti su mi sugerisali da to uradim na ovaj način. Šta je od svega što ste naveli, ne znam, ajde da ga podvedemo pod deformacije. Ne bih rado ni nazvala to što sam radila onako kako se po Zapadu zovu, tj tummy tuck, jer vidim da se u USA radi za mnogo manje anomalijue, malo podizanja kože i to....a ovo kod mene je bilo kao da sam 7.-8. mesecu trudnoće. Ostalo od trudnoća, pogrešno tretirano trbušnjacima godinama i drugim metodama za koje naši lekari nisu znali šta je to meni u stvari (govorili su mi da sam debela i da treba da vežbam).

 

Da li imam više samopouzdanja? Pa čujte, više mi ne ustaju u autobusu, to je pomak 🙂 vciše ne razmišljam o tome. NIje stvar u tome kako izgledam, nisam ni sad neka vitka, i dalje sam u struku "pojačana". Ali ono je bilo kao da sam trudna. Nije baš prijatno, ma koliko to godinama ljudima bilo funny, biti trudna forever. Posebna stvar to s kilom, koja je rasla vremenom, a razmak među mišićima bio 7cm+, pa vi vidite.

 

A u bolnici je jedna žena radila isto što i ja. Čak je imala i veći stomak, na nižu visinu. Nažalost, imala je neke komplikacije, dobila je emboliju pluća i srca, jedva živa ostala. I onda šta, žena iz sobe, na lečenju od neke vrste kožnog maligniteta manje ozbiljnih razmera prokomentariše kako eto "došla za lepotu, ccc".  A ja znam da ona nije "došla za lepotu".

 

I još nešto - kad su mi prvi put spomenuli šta bi radili, ja sam bila u šoku danima. "Nož", jbt. Pa gde to sebi da upriličim. Primpremala sam se godinu dana.

Sad? Da nešto mora, šta god, pa ok, idemo, šta ćeš. Posle prvog puta svaki je lakši 😄 Tako i kapiram te ponovljene operacije - ne kažem da podržavam ta pumpanja ssvega i svačega po telu, ali razumem nonšalantnost ponavljanja postupka - ne doživljavaš više to toliko strašnim.

Edited by JFW
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Naravno, plastična, rekonstruktivna i estetska medicina su ista specijalizacija, ali je ona daleko više od pumpanja sisa i dupeta, već je jedna ozbiljna hirurška grana koja se bavi lečenjem. A dodatno i ulepšavanjem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Eddard said:

Naravno, plastična, rekonstruktivna i estetska medicina su ista specijalizacija, ali je ona daleko više od pumpanja sisa i dupeta, već je jedna ozbiljna hirurška grana koja se bavi lečenjem. A dodatno i ulepšavanjem.

Da, jasno, nego opisujem svoj doživljaj, kao i to kako su to opažali drugi. Ćak je i jedan od hirurga s odeljenja spomenuo, malo i u zezanju, naravno kad je opasnost porpuno prošla kod te druge žene, kako eto, "ovoliko je falilo da ode, a htela da bude lepa".

 

(šta sam ja tad u sebi proživljavala, dok je ona ležala na intenzivnoj, a ja nisam znala šta je s njom, a pre sam operisana, je za poseban topik. koji bi se zvao, na primer "Krivica preživelog")

Edited by JFW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Naravno, plastična, rekonstruktivna i estetska medicina su ista specijalizacija, ali je ona daleko više od pumpanja sisa i dupeta, već je jedna ozbiljna hirurška grana koja se bavi lečenjem. A dodatno i ulepšavanjem.

 To tako ide kad ljudi povrsno i amaterski prate struku. Priblizno u rangu sa "svi mehanicari i prodavci automobila su prevaranti".

 

Imao sam, na zalost i tuzno je, prilike sudelovati u rekonstrukciji. Nisam hirurg, u radiologiji sam (bio), pa sam 3D rekonstruisao povrede i potencijalne tretmane. Pacijent je bio u teskoj nesreci. Prosao je kroz nekoliko operacija. Eh, jbg., onda to udje u neku statistiku plastike, pa je amater procita i zakljuci - au, jbt, pa drustvo nije normalno, toliko estetskih operacija!

 

Naravno, postoji i estetika i "estetika". Postoje i operacije dojke kod zena. No nije isto kad se rekonstruise dojka na pacijentici kojoj je prethodna odstranjena zbog raka i kad neko hoce da izgleda kao XY glumica. A obe ulaze u statistiku rekonstruktivne operacije dojke.

 

Izvanredna stvar, plastika. A eventualna zloupotreba neka ide na dusu onoga ko je zahteva ili radi.

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

Naravno, plastična, rekonstruktivna i estetska medicina su ista specijalizacija, ali je ona daleko više od pumpanja sisa i dupeta, već je jedna ozbiljna hirurška grana koja se bavi lečenjem. A dodatno i ulepšavanjem.

Sve zavisi o cemu smo hteli da pricamo. Ako pricamo o estetskoj hirurgiji generalno, ne vidim problem. Vidim samo napredak, da je to "popravljanje" postalo sire dostupno.

Znam nekoga ko razmatra posledice smanjenja grudi, nije to samo "ulepsavanje" nego kvalitet zivota. Nema potrebe da se to svodi na napumpavanje grudi i zadnjice.

To sto neko vidi takvu proceduru samo kao "ulepsavanje" je problem u ocima posmatraca. Previse se paznje poklanja onima koji to rade da privucu paznju, i izgubi se iz vida, da ljudi to rade ili zbog nekih fizickih problema ili, kao sto sam pomenula, zaustavljanja starenja. Zaustavljanje starenja nije nista novo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Previse se paznje poklanja onima koji to rade da privucu paznju, i izgubi se iz vida, da ljudi to rade ili zbog nekih fizickih problema ili, kao sto sam pomenula, zaustavljanja starenja. Zaustavljanje starenja nije nista novo.

 

Mala ispravka, takoreci estetska korekcija, mada znam na sta si mislila. Starenje je prirodan proces i ne moze se zaustaviti. Mogu se samo prikriti njegovi efekti, i to samo na jednom organu, kozi. Sve drugo nezaustavljivo stari, od krvnih sudova pa nadalje, i tome jos niko nije pronasao leka. A trudili se i alhemicari, i mnogi posle njih.

Zato mislim da su svi brzi anti-aging tretmani, ukljucujuci i operacije, sarena laza, koja na duzi rok moze da da vise negativnih nego pozitivnih efekata. Koza je ziv organ, i ne znas kako ce se kasnije ponasati. No ta zelja za efektom "preko noci" je u skladu s danasnjim bizarnim vremenima. Radis sve da sto brze ostaris, ne spavas, lose se hranis, izlazes se stresu... a onda ides na hirurski makeover u uverenju da time eliminises posledice. Ustvari se sve to samo privremeno prikriva, a posle se vraca s kamatama.

Sto se mene tice, odmorno i zadovoljno lice uvek deluje superiorno u odnosu na vestacki zategnuto i botoksirano, ono na kojem osmeh deluje kao grimasa. Ali ko voli, neka izvoli.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vilhelmina said:

 

Zato mislim da su svi brzi anti-aging tretmani, ukljucujuci i operacije, sarena laza, koja na duzi rok moze da da vise negativnih nego pozitivnih efekata.

 

Moguce, to niko ne zna, ali to trenutno ljudima daje dobar osecaj, da eto barem zaustavljaju spoljasnju manifestaciju starenja.

A ja nemam sta da ih osudjujem, osecala bi se kao licemer svaki put kad stavljam sminku ili namazem neku anti-aging kremu. Iako mi je jasno da to nece nista resiti, i da svi mi neminovno starimo, neki od nas su spremni da za "vecnu mladost" idu malo dalje,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/29/2019 at 9:04 PM, zoran59 said:

 To tako ide kad ljudi povrsno i amaterski prate struku. Priblizno u rangu sa "svi mehanicari i prodavci automobila su prevaranti".

 

A ko tačno ovde/u mojoj priči površno prati? Hirurzi s odeljenja na kome sam operisana? Ajde onda, pdredite gde je rekonstruktivno a gde estetski ono što mi je radjeno (nekoliko intervencija, pisala gore.) A da ne skeniram sad otpusnu listu 🙂

Jasno da ovi što žive u zemaljama gde je tummy tuck čest kao skidanje kamenca sa zuba kod nas, pa verovatno manje površno prate struku, mi smo još zaostala sredina, pa kad hoćeš da uradiš rekonstrukciju plus par zahvata gratis svi misle da hoćeš da budeš ribetina s instagrama.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, JFW said:

A ko tačno ovde/u mojoj priči površno prati? Hirurzi s odeljenja na kome sam operisana?

.....

 

Ajme, ne osecaj se napadnutom!

Moj komentar se nadovezao na Eddardov post gde je rekao da je estetska hirurgija vise od "pumpanja sise i dupeta" a ja sam se slozio i napisao da, na zalost, mnogi amateri to tako vide.

 

Dakle, ni ne prati povrsno "u tvojoj prici" nego mnogi ljudi onako pausalno i amaterski.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@zoran59 Ma ok, ja o tome ništa ne bih ni znala da nisam bila u navedenoj situaciji. Pa iako sam ja često govorila kako ne idem da se sredjujem, nego imam problem, koji se možda oficijelno ne vodi kao medicinski problem, a kila se vodi (tu je sad mutna granica, jer je i ta dijastaza, jedna "velika kila"), a meni je stomak doslovno bio raspadnut, ono, kao, objasni to drugima. MOžda je meni falila tad ta reč "rekonstruktivno".

Ali istina je da su nas dve i pojedini lekari, dakle, u zezanju, prozivali da smo došle da se ulepšavamo.

Edited by JFW
Link to comment
Share on other sites

Ma, JFW, ja imam sta da kazem ali ne znam kome. Moja struka jeste radioloska, pa ima veze sa 3D rekomstrukcijom i hiljadu aspekata. I onda, kad neko od komsija dodje i komentarise clanak u stampi, sta da kazem? Covek nasao sliku neke glumice pa statistiku na netu, a pojma nema o cemu prica.

 

Zvanicnu statistiku nemam, ne znam ni da li postoji. Ipak tvrdim da je barem 90% tzv. "estetskih" operacija neophodno i opravdano.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...