Jump to content

ESTETSKA HIRURGIJA - neophodnost, fenomen lepote ili nešto više


melankolic

Recommended Posts

2 hours ago, Div said:

 

Tema je otvorena pitanjem, kako sam ga ja razumeo, šta je to što tera mlade devojke, bez ikakvih vidljivih nedostataka, estetskih ili funkcionalnih, da se podvrgnu drastičnim intervencijama, da svesne rizika po zdravlje, postignu neki ideal za svoje okruženje iz komšiluka ili pratioce na Instagramu.

Napisala sam ti dugacak odgovor pa sam zatvorila komp i on se restartovao :classic_smile:

Tako sam izgubilo svo to lepo dugacko pisanje.

Anyway, poenta je bila da ja nisam tako razumela Melov uvodni post - i namerno sam se javila kad mi je delovalo da se to generalizuje pa je estetska hirurgija postala samo dogradjivanje grudi i zadnjice, a to nije u skladu sa onim sto je on rekao da "popravljaju ono sto smatraju da nije dobro".

Ja takve ljude ne znam, znam ove sto hoce da zaustave starenje, sto nije nista novo u drustvu, i ove koji bi popravljali neku stvar.

Kad kazem ne znam, ne mislim na poznate celebritije, ili wanna be, i naravno razne zavisnike iz medija koji se pojavljuju, ili "kupio mi decko nove grudi, tako mu se dopada".

 

 

 

1 hour ago, Eddard said:


 

 


Khm... Na primer?

😄

 

Naprimer evo problem mog sina, kod koga izmedju njega i operacija stojim samo ja jer drzim osiguranje :classic_biggrin: Znaci po proceni hirurga (drugo misljenje posto je prvi odmah hteo da radi operaciju) medicinski nije neophodna (za sada), naravno treba da prati neka uputstva, koja uopste drasticno ne uticu na njegov kvalitet zivota, a operacija ne bi resila problem trajno. Posto sam to morala da izucavam, on nije jedini slucaj

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

 

Ne treba ograniščavati priču po svaku cenu, ali, mogli bi da se držimo teme, dakle objektivno nepotrebne intervencije koje mogu da ostave ozbiljne posledice, trajne, medicinske ili estetske. Trebaju li nekoj devojci sitne građe, 40 kila, grudi petice ili zadnjica kao sirotinjske naćve. Kad se predomisli pa hoće sve to da smanji, kako će izgledati, hoće li se vratiti na staro ili će ostati trajne posledice.

 

 

Mislim da je ustvari to mnogo jednostavnije nego sto izgleda. Na pitanje da li treba nekom ovo ili one, isto mislim da je odgovor ne. 

Medjutim, kao sto su odevni predmeti pitanje trenda i mode, tako danas sve dostupnija plasticna hirurgija je pitanje trenda. Sve se ustvari svede na pravljenje novca. Izbaci se neki marketinska marioneta tipa Kardasian, postavi se marketinskim putem za pojam lepote i odjednom svi teze ka tome. 

Neki naravno posle takvih intervencija izgledaju losije, neki bolje, neki nemaju nikakve zdravstvene posledice, neki izgube i zivot. Opet zavisi od estetskog zahvata da li ce moci da se vrati na staro. U mnogima nece, bar ne bezbolno, i svi to znaju i opet masovno rade jer moraju nekako da se 'prodaju.'

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

 

Verujem da smo se svi ponekad čudili nekim tamo primitivnim plemenima u kojima zabadaju kost kroz nos ili obraze, gde rezu kožu, kače neke kuke na pojedine delove kože, izdužuju vratove, znamo i za slučajeve infekcija izazvanih običnim bušenjem ušiju, obrva, nozdrva, pupka, i dalje. Sve je to neka moda, zahtev sredine i vremena, primljen preko društvenih mreža, društvene mreže su i Instagram, Facebook, ali i seosko prelo, okupljanje na ćošku, i ovo piskaranje ovde.

 

 

Ovo me podsetilo na mantru moje bake kad sam bila mala. Tu recenicu je ponavljala svaki put kad bi me cesljala, a ja kukala sto me cupa. Govorila je "cuti babo za djizdos" - neka lokalna izreka, drevna mudrost, iz koje se lepo vidi da je uvek trebalo malo trpeti za lepotu, gizdavost :classic_biggrin:.

E sad, jedno je cesljanje, drugo ova primitivna plemena, a nesto sasvim trece danasnja estetska hirurgija. U tim plemenima se oduvek, a sigurno i danas, masovno umiralo/umire od infekcija posle te njihove primitivne estetske hirurgije. Mi valjda znamo bolje, a ipak se desava da neko zakaci infekciju, ili iz svega izadje unakazen. Meni se cini da je veliki problem u tome sto onaj isti koji treba da ti proda skupu operaciju, treba i da te upozori na rizike. Hoce sigurno, ali onim brzim glasom/sitnim slovima u stilu "o indikacijama, merama opreza i nezeljenim efektima....". I on je onda cist, to je i svrha upozorenja, ali nema uvek onaj efekat koji bi trebalo da ima. Osim rizika po fizicko zdravlje, dodala bih i one koji se ticu psihickog, jer neretko jedna intervencija vodi u drugu, ona u trecu itd, a nezadovoljstvo i teznja za savrsenstvom samo rastu. Bilo da se radi o intervencijama koje nemaju trajni efekat, pa moraju da se ponavljaju, ili o onom kad sredis jedno, pa onda vidis da ti nesto drugo fali.

 

A posto si pitao i za definiciju toga o cemu pricamo, ja jedino mogu da kazem gde za mene ide granica. To je negde kod botoxa. Sve invanzivnije od toga, ukljucujuci i sam botox koji je toksican, za mene je ludost. S izuzetkom onog sto je zaista nepravilno i kao takvo i pre ove najnovije pomame bilo nesto cime se bavila estetska hirurgija, dakle razni deformiteti, oziljci i sl. Nisam sigurna gde bih svrstala ranije pominjane filere, pa to neka ostane neka siva zona. Kod njih je tacno da se radi o neskodljivoj supstanci (hijaluronska kiselina, znam to slucajno jer svakodnevno bas to kapljem svojoj macki u oci, ali ne da bih je podmladila, nego sto je svrbe oci i trebaju joj "vestacke suze"). Ali ta supstanca se ipak ubrizgava inekcijama, pa niti bih licno na to pristala, niti bih savetovala nekom do koga mi je stalo.

Link to comment
Share on other sites

On 5/18/2019 at 11:33 AM, melankolic said:

 

Često razmišljam o ljudima, da priznam češće o ženama, koje su same po sebi (barem meni) lepe ali se podvrgavaju estetskim intervencijama.

U ovom slučaju ne govorim o onima kojima je intervencija neophodna (posledice bolesti ili povreda) nego o ljudima koji bi da “poprave” nešto na sebi.

Da li su to, po vašem mišljenju, nesigurne, depresivne ličnosti, da li industrija zahteva to od njih da se menjaju, da li su svesni koliko su naškodili sebi, da li je feministički ili baš suprotno podilaženje muškim fantazijama staviti se “pod nož”, da li je to kod muškaraca postala stvar prestiža ili...?

 

Nakon dvoje ili više djece, žene koje su u tridesetima obično posežu za korekcijom grudi, koja ne mora uključivati implante.

Smanjivanje areola, podizanje, i sl, imam nekoliko poznanica koje nisu bile zadovoljno kako to sve izgleda. Obično nakon operacije ide period kajanja jer postoperativno mnogo boli i dugo traje. Onda period razočarenja jer sve nije ispalo kako su se nadale - i na kraju kad sve zaraste i ožiljci omekšaju od silikonskih flastera "nije previše loše" period 😄

Ne znam ni jednu koja je 100% zadovoljna rezultatom, a postoperativni horor se ni jednoj ne proživljava ponovo, pa to većinom ostane na ~80% happy with the results. 

Mi muškarci teško možemo shvatiti razloge i motive, pretpostavljam da neke od forumašica mogu više reći na temu, ako su imale sličan problem.

 

Korekcija nosa, ušiju i naravno posljedica kancera su nešto sasvim drugo, i medicinski i estetski opravdano.

Link to comment
Share on other sites

Nisam procitao nijedan post, pa ni uvodni. Zato izlazim pred vas cista srca i  ideologijom nezagadjene duse.

 

Iz perspektive muskarca naravno da ce on uklanjati dlacice na/iz nosa, usiju, koristiti trimer da dlake na grudima, stomaku, iznad spolovila, na nogama sredi na pristojnu i podjednaku duzinu ili bolje reci kratkocu i da ce redovno brijati testise i podpazusje. Ako iz bilo kod razloga nije u sezoni parenja dozvoljeno je da se malo opusti, pod uslovom da takav ne posecuje bazene, plaze ili gym.

 

E sad, tu nema nikakve razlike izmedju te osnovne estetske higijene, da li ce on izabrati vosak ili laser kako bi ustedeo na vremenu, to je nebitno. 

 

Nemam iskustva sa plastikom. Mozda cu za nekoliko godina pozeleti da uradim podbradak ili neko peglanje, za sada o tome ne razmishljam.

 

Sta smo ono pricali ..... A da ..... O licemerju kako jedni isti ljudi podrzavaju da pametna zena uradi abortus jer se radi iskljucivo o "njenom telu", ali ta ista zena odjednom postaje izuzetno glupa kada zeli da na iskljucivo njenom telu uradi nesto potpuno legalno sto se zove estetska medicina (hirurgija), kako bi se osecala bolje (na bilo koji nacin). Pa i pozeljnije naravno, otkad je to lose?

 

Jel dobro ovo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Niko nije ni tvrdio da su intervencije u plastičnoj hirurgiji nelegalne.

Zapravo sam otvorio topic pitanjem: koji su razlozi da se toliki broj ljudi odlučuje da značajno izmeni svoj izgled?

Da nekoga to ulepšava u startu otpada kada se pogledaju samo fotografije osoba (pačije lice) koje su se više puta podvrgavale hirurškim (malim i onim velikim) zahvatima.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Denis Jasharevic said:

..

 

Sta smo ono pricali ..... A da ..... O licemerju kako jedni isti ljudi podrzavaju da pametna zena uradi abortus jer se radi iskljucivo o "njenom telu", ali ta ista zena odjednom postaje izuzetno glupa kada zeli da na iskljucivo njenom telu uradi nesto potpuno legalno sto se zove estetska medicina (hirurgija), kako bi se osecala bolje (na bilo koji nacin). Pa i pozeljnije naravno, otkad je to lose?

 

Jel dobro ovo?

 

Ko spori pravo bilo kome da radi operaciju kakvu želi, ko kaže da je abortus nešto dobro?

 

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Sta smo ono pricali ..... A da ..... O licemerju kako jedni isti ljudi podrzavaju da pametna zena uradi abortus jer se radi iskljucivo o "njenom telu", ali ta ista zena odjednom postaje izuzetno glupa kada zeli da na iskljucivo njenom telu uradi nesto potpuno legalno sto se zove estetska medicina (hirurgija), kako bi se osecala bolje (na bilo koji nacin). Pa i pozeljnije naravno, otkad je to lose?

 

Jel dobro ovo?

Nekako imam osecaj da se ovo nije odnosilo na mene, ali iskreno receno nemam pojma zasto se od toga pravi neki fenomen. Ljudi su se oduvek ulepsavali, zavisno od kulture tako su i postavljali standarde. Naravno, malo mi bezveze kad neko ode na silikonske fillere i umre na stolu, ili nekom explodira silikon..... mnogo mi je to zrtve za lepotu, ali to je njihov izbor.

Nekad su se ljudi bavili drustvenim fenomenom rockenRolla i kako ce pogubno delovati na nase drustvo :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, melankolic said:

 

Da nekoga to ulepšava u startu otpada kada se pogledaju samo fotografije osoba (pačije lice) .....

 

 

A ko je odredio sta je "lepota"? Kim Dzong -Un?

 

Ceo svet polude za Angelinom Jolie, za mene je ona uvek bila 7-ica, u top vreme mozda nategnuta 8-ica. Danas da ne pricam ..... tuga. Pa sta cemo sad?

 

Te zene koje su uradile pacije lice su tako htele, na SVOM licu, ne na tvom i koliko vidim ubise se od slikanja, ne sede kuci, placu I cekaju kad ce im to spasti. Niti ih tvoje misljenje uopste interesuje.

 

Isto za one muskarce bildere, ko da imaju tumore, sumnjam ja da mnogo zena tu vidi estetiku, pre bolest, ali oni su bitni u celoj prici, oni misle da je to lepo/seksi/privlacno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:
 

A ko je odredio sta je "lepota"? Kim Dzong -Un?

 

Ceo svet polude za Angelinom Jolie, za mene je ona uvek bila 7-ica, u top vreme mozda nategnuta 8-ica. Danas da ne pricam ..... tuga. Pa sta cemo sad?

 

Te zene koje su uradile pacije lice su tako htele, na SVOM licu, ne na tvom i koliko vidim ubise se od slikanja, ne sede kuci, placu I cekaju kad ce im to spasti. Niti ih tvoje misljenje uopste interesuje.

 

Isto za one muskarce bildere, ko da imaju tumore, sumnjam ja da mnogo zena tu vidi estetiku, pre bolest, ali oni su bitni u celoj prici, oni misle da je to lepo/seksi/privlacno.

 

Tebe ako ne zanima zašto ljudi rade to sebi ne moraš obavezno da učestvuješ u razgovoru na tu temu, niti sam tražio od bilo koga od tih ljudi da se izjasni.

 

Dakle, tu se ne radi fenomenu lepote jer ako neko napravi od svog lica patku bez perja (u onim bizarnim slučajevima prave od sebe mačke, tigrove ... raznim pirsinzima, tetovažama i korektivnim intervencijama), a takvih je od holivudskih zvezda do običnih domaćica, onda bi zanimljvo zapitati se šta je to kod ljudi da žele da u potpunosti promene svoj fizički identitet. Ipak se čovek svaki dan gleda pred ogledalom i razmišlja o tome ko je ta nova osoba pred njom.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Ko spori pravo bilo kome da radi operaciju kakvu želi, ko kaže da je abortus nešto dobro?

 

 

Evo sad vrati se na moj post i molim te reci mi gde tacno sam ja napisao da neko nekome SPORI PRAVO I gde sam napisao da je ABORTUS LOS/DOBAR?

 

Da ti ustedim trud. Nigde ja to nisam napisao, to je tvoja konfuzija.

 

Podrzavati/osudjivati su moje koristene reci, odnosno kontekst.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 

Tebe ako ne zanima zašto ljudi rade to sebi ne moraš obavezno da učestvuješ u razgovoru na tu temu, niti sam tražio od bilo koga od tih ljudi da se izjasni.

 

Dakle, tu se ne radi fenomenu lepote jer ako neko napravi od svog lica patku bez perja (u onim bizarnim slučajevima prave od sebe mačke, tigrove ... raznim pirsinzima, tetovažama i korektivnim intervencijama), a takvih je od holivudskih zvezda do običnih domaćica, onda bi zanimljvo zapitati se šta je to kod ljudi da žele da u potpunosti promene svoj fizički identitet. Ipak se čovek svaki dan gleda pred ogledalom i razmišlja o tome ko je ta nova osoba pred njom.

 

Pa ti si neki zdravstveni radnik, jesi li nasao bar 1 ozbiljan psihijatrijski/psiholoski rad na tu temu pa da nam kazes sta oni kazu o tim osobama jer tvoja vodenica ide nedvosmisleno na stranu da sa tim ljudima nesto nije u redu - sto je samo po sebi za nekoga ko se bavi medicinom vrlo ozbiljna kvalifikacija i krajnje neodgovorno ako nemas strucnu podrsku za tvoju masovnu "dijagnozu", s obzirom da se radi bukvalno o milionima i milionima zena.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

Eto ja bih voleo da svoj somun i vec vidljive zaliske nekako popunim, ali nemam lovu za te stvari.

Cak i ako zene govore da im moj vidiljivi gubitak kose nista ne znaci, znaci meni:lala2:

Apsolutno sam pro-estetska hirurgija, to je jedno civilizacijsko dostignuce, eto zene su i prije farbale kosu, sve bi da budu plavuse, sad kako je nauka napredovala zele i neke druge stvari, nikoga ne ugrozavaju.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:

 

Gde se to Osgood Schlatter operiše bez čvrste indikacije? 

Operacija nije lijecenje,  kao sto se zna to je poremecaj koji nestane po zavrsetku razvoja. Neki kasnije operisu ukoliko im smeta izgled.  Zavisno od toga koliko kasno se dodje do dijagnoze, to moze izgledati jako ruzno.

Link to comment
Share on other sites

Nikad čuo, nikad ne bih radio. Znam samo da slučajeve gde Osgood*Schlatter zaista izaziva simptome koji ne reaguju na terapiju i onda je operacija jedini način lečenja.

 

A ako neko to operiše jer mu se ne sviđa izgled (?!) onda to nije ortopedija već estetska hirurgija :D.

Link to comment
Share on other sites

Za to nema terapije, osim paracetamola/brufena, potrebno je suzdržavanje od fizičkih aktivnosti koje naprežu tih par mišića. Djeca obično trpe, do prave dijagnoze se poneka dnikad ne dođe. U tom slučaju ostaju velike izrasline ispod koljena, i to zna baš gadno izgledati.

Ako se na vrijeme "otkrije", onda obično prođe bez posljedica.

I da, svakako, to je estetska ortopedska operacija 😄

Link to comment
Share on other sites

Za to nema terapije, osim paracetamola/brufena, potrebno je suzdržavanje od fizičkih aktivnosti koje naprežu tih par mišića. Djeca obično trpe, do prave dijagnoze se poneka dnikad ne dođe. U tom slučaju ostaju velike izrasline ispod koljena, i to zna baš gadno izgledati.
Ako se na vrijeme "otkrije", onda obično prođe bez posljedica.
I da, svakako, to je estetska ortopedska operacija [emoji1]


Ukoliko nije uznapredovalo, može da se relativno dobro leči i magnetom u kombinaciji sa laserskom terapijom.
Link to comment
Share on other sites

Just now, melankolic said:

 


Ukoliko nije uznapredovalo, može da se relativno dobro leči i magnetom u kombinaciji sa laserskom terapijom.

 

Misliš na uklanjanje posljedica, odnosno izraslina, ili na izlečenje ? Meni je rečeno da se to ne može izliječiti, nego se mora sačekati kraj fizičkog razvoja odnosno puberteta, i da nakon toga nestaju svi simptomi.

Link to comment
Share on other sites

Misliš na uklanjanje posljedica, odnosno izraslina, ili na izlečenje ? Meni je rečeno da se to ne može izliječiti, nego se mora sačekati kraj fizičkog razvoja odnosno puberteta, i da nakon toga nestaju svi simptomi.


Uklanjanje odnosno smanjenje izrasline.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...