Jump to content

Srbija - prva, druga, treća, ina - kakva nam je perspektiva?


Pletilja

Recommended Posts

3 minutes ago, fancy said:

 

Ništa ti u životu nije garantovano osim da ćeš konačno da se opružiš za sva vremena.

 

Ali, borimo se za sistem da oni koji nas izdaju u očekivanjima mogu da budu smenjivi na izborima a ne posle revolucija.

 

Jesu žuti otišli? Jesu. Kako? Lako.

 

Da li će ovaj da ode? E jbg. Kako? E jbg...

 

Sent from my SM-N950F using...

 

 

 

 

 

Dok oni dolaze i odlaze, ode nam život.....za razliku od iole demokratskih društava zapadnih demokratija, ono izmedju "dolaženja i odlaženja" je pristojan život,  za razliku od ovog kolektivnog besmisla ovde kod nas.  Ja sam gradjanin, moj suverenitet ima da bude neprikosnoven jer iz njega proizilazi njihov legalitet. Ne dam glas i tačka!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, fancy said:

Ok, ali i to tvoje "ne dam glas" je davanje glasa.

A znamo i ti i ja kome.

 

Sledeći s_d.gif

 

Sent from my SM-N950F using...

 

 

 

 

Na to da biram "manje zlo" više ne reagujem....ako od 40% izašlih  neki bednik dobije 56% glasova - eto mu vlast. Oni sto su birali i ne zaslužuju bolje a ja ću već nekako da ih nadigram u svojoj privatnoj sferi. Ne dam glas i tačka. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Na to da biram "manje zlo" više ne reagujem....ako od 40% izašlih  neki bednik dobije 56% glasova - eto mu vlast. Oni sto su birali i ne zaslužuju bolje a ja ću već nekako da ih nadigram u svojoj privatnoj sferi. Ne dam glas i tačka. 

Ne, nego ti nisi birala (izašla), i ne zaslužuješ bolje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Green23 said:

Ne, nego ti nisi birala (izašla), i ne zaslužuješ bolje. 

 

Ne bih rekao da je baš tako. Ako je unapred poznat pobednik izbora, i ako je to AV, zašto bih mu (do)davao legitimitet glasanjem za neke diletante. Svestan sam posledica i u jednom i u drugom slučaju, ne zagovaram ni jedan, ali ne prihvatam ni da je jedino ispravno izaći po svaku cenu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fancy said:

Niko ti ga nije ni tražio i tačka emoji3590.png

 

P. s. Što se stalno vraćaš, ima li još nekog u smeni osim tebe? emoji12.png

 

Sent from my SM-N950F using...

 

 

 

 

Odradila sve svoje smene po PS kad je trebalo, potpis: radikalni penzioner/ka.  Nije da nisu tražili: telfonom, botovanjem gde god da si stigli, cimanjem za rukav, flajerima u poštanskom pretincu, samo što mi iz lonca nisu iskakali, jako im je stalo do mog glasa ali  šipak! Ne dam glas i tačka. Ono "Radikalan" ne shvatite bukvalno, ne daj Bože, više u onom smislu da sam za radikalnu metlu ili motku.

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Div said:

 

Ne bih rekao da je baš tako. Ako je unapred poznat pobednik izbora, i ako je to AV, zašto bih mu (do)davao legitimitet glasanjem za neke diletante. Svestan sam posledica i u jednom i u drugom slučaju, ne zagovaram ni jedan, ali ne prihvatam ni da je jedino ispravno izaći po svaku cenu.

Izađi i budi beli listić, ali barem izađi. I to je znak revolta, ali ako ne izađeš, nemaš pravo da iskazuješ nezadovoljstvo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisu imali pravo da mi provale na lični račun lično zaradjene penzije, ergo, imam pravo da radim kako ja hoću a  neću da im dajem privid pravne države i legitimne vlasti.

Ima logike da se izadje i poništi listić i time umanji legitimitet izabranog "tate nacije" ali....muka mi je od ove kaljuge javnog života u S. Imam pametnija posla nego da ispravljam krive Drine. Uzgred, ovakvoj naciji i odgovara da je Drina kriva, da nije tako, valjda bi je ispravili posle 200 godina državnosti. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Green23 said:

Izađi i budi beli listić, ali barem izađi. I to je znak revolta, ali ako ne izađeš, nemaš pravo da iskazuješ nezadovoljstvo. 

I neizlazak na izbore je izbor, baš kao i glasanje za nekog kandidata ili listu, za manje zlo, za veće zlo ili kao beli listić, ili crtanje Čiča Gliše na listiću. Tako da ne sporim ničije pravo na izbor, ali nikoga ne želim da ubeđujem kako će da postupi. Uostalom, sadašnja vlast je u dobroj meri posledica kampanje belih listića, ne vidim šta je dobro donela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Ne bih rekao da je baš tako. Ako je unapred poznat pobednik izbora, i ako je to AV, zašto bih mu (do)davao legitimitet glasanjem za neke diletante. Svestan sam posledica i u jednom i u drugom slučaju, ne zagovaram ni jedan, ali ne prihvatam ni da je jedino ispravno izaći po svaku cenu.

 

Ljudi su se stotinama godina borili za pravo glasa, bore se i sada u nekim delovima sveta, to pravo nije lako osvojeno. Naravno, savrseno je legitimno odreci ga se svesno za sebe, ali je malo glupo stvarati roba od sebe i to smatrati superiornim politickim stavom.

 

Uzgred, stav "nemam za koga da glasam, nista se nece promeniti, svi su oni isti, cekam nekog neukaljanog" nije uopste autentican koliko se misli. Radi se o klasicnom spinu upravljackih elita, ciji je smisao da se iz politickog procesa odstrani sto je moguce veci broj ljudi sirenjem cinizma i defetizma medju ljudima iz raznih razloga razocaranih u izborni sistem i stvaranjem utiska da je on (izborni sistem) besmislen i nepotreban. Taj spin je iz arsenala takozvane crne propagande, pusta se preko velikog broja posrednika kako se ne mogao trasirati unazad a najcesce, svesno ili nesvesno, ga plasiraju odredjeni ljudi s autoritetom van domena, u ovom slucaju, politike. da se ne bi mogao lako povezati s politickim krugovima. Kao i svaki spin ima svoju ciljnu grupu, njegova ciljna grupa su relativno obrazovani ljudi bez politickog iskustva koji su dovoljno zaljubljeni u sebe da smatraju svoju politicku pronicljivost superiornijom od standardne politicke ponude, pa zbog te superiornosti nemaju svog sampiona medju politickim subjektima. Taj "stav" je, prosto, proizvod tehnologije upravljanja, nema tu niceg senzacionalnog.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Div said:

I neizlazak na izbore je izbor, baš kao i glasanje za nekog kandidata ili listu, za manje zlo, za veće zlo ili kao beli listić, ili crtanje Čiča Gliše na listiću. Tako da ne sporim ničije pravo na izbor, ali nikoga ne želim da ubeđujem kako će da postupi. Uostalom, sadašnja vlast je u dobroj meri posledica kampanje belih listića, ne vidim šta je dobro donela.

izadje na izbore 10% belih listića, automatski ti srs/ldp i ostala cenzuz  braća ne ulaze u skupštinu pa barem za milimetar očistiš javni prostor. a i otmeš im kolač post izborni jer po zakonu sve stranke koje predju cenzus dobijaju iz budžeta neke pare... tako se ugasio G17+ na primer 😉

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, taliesin said:

 

Ljudi su se stotinama godina borili za pravo glasa, bore se i sada u nekim delovima sveta, to pravo nije lako osvojeno. Naravno, savrseno je legitimno odreci ga se svesno za sebe, ali je malo glupo stvarati roba od sebe i to smatrati superiornim politickim stavom.

 

Uzgred, stav "nemam za koga da glasam, nista se nece promeniti, svi su oni isti, cekam nekog neukaljanog" nije uopste autentican koliko se misli. Radi se o klasicnom spinu upravljackih elita, ciji je smisao da se iz politickog procesa odstrani sto je moguce veci broj ljudi sirenjem cinizma i defetizma medju ljudima iz raznih razloga razocaranih u izborni sistem i stvaranjem utiska da je on (izborni sistem) besmislen i nepotreban. Taj spin je iz arsenala takozvane crne propagande, pusta se preko velikog broja posrednika kako se ne mogao trasirati unazad a najcesce, svesno ili nesvesno, ga plasiraju odredjeni ljudi s autoritetom van domena, u ovom slucaju, politike. da se ne bi mogao lako povezati s politickim krugovima. Kao i svaki spin ima svoju ciljnu grupu, njegova ciljna grupa su relativno obrazovani ljudi bez politickog iskustva koji su dovoljno zaljubljeni u sebe da smatraju svoju politicku pronicljivost superiornijom od standardne politicke ponude, pa zbog te superiornosti nemaju svog sampiona medju politickim subjektima. Taj "stav" je, prosto, proizvod tehnologije upravljanja, nema tu niceg senzacionalnog.

Ne znam čemu taj oštri polemički pristup, ja nisam nigde rekao da je neglasanje neki superioran izbor, nisam čak rekao ni da je to moj izbor, samo sam podržao highlanderkino pravo da ne glasa i ne vidim da iko ima pravo da razumnoj, zreloj osobi "soli pamet", dovoljno je svesna šta njen izbor znači te, ako bira da ne bira, zašto bih je ja ubeđivao da to nije najbolje, sasvim razumem da će imati mirniju saves ako ne glasa. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Div said:

Ne znam čemu taj oštri polemički pristup, ja nisam nigde rekao da je neglasanje neki superioran izbor, nisam čak rekao ni da je to moj izbor, samo sam podržao highlanderkino pravo da ne glasa i ne vidim da iko ima pravo da razumnoj, zreloj osobi "soli pamet", dovoljno je svesna šta njen izbor znači te, ako bira da ne bira, zašto bih je ja ubeđivao da to nije najbolje, sasvim razumem da će imati mirniju saves ako ne glasa. 

 

 

Ostar? Izvinjavam se ako je tako zvucalo, nije mi bila namera. Samo sam se trudio da iznesem dve cinjenice: 1. da je svesno odricanje od prava glasa zapravo odricanje od veoma znacajnog i tesko osvojenog ljudskog prava i 2. da je teza o nedovoljnosti izbornog sistema i "preporuka" da se od njega odustane zapravo spin upravljackih elita, s onim sadrzajem koji sam opisao u prethodnom postu.

 

A sad sam video da je ovaj topik na politici a ne na medijima i povlacim se iz rasprave. Cini se da ja ne umem da iznesem bilo kakav stav a da se niko ne uvredi, pa stoga nema smisla ni da pokusavam. Izvinjavam se na ovom "gostovanju".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, taliesin said:

 

Ostar? Izvinjavam se ako je tako zvucalo, nije mi bila namera. Samo sam se trudio da iznesem dve cinjenice: 1. da je svesno odricanje od prava glasa zapravo odricanje od veoma znacajnog i tesko osvojenog ljudskog prava i 2. da je teza o nedovoljnosti izbornog sistema i "preporuka" da se od njega odustane zapravo spin upravljackih elita, s onim sadrzajem koji sam opisao u prethodnom postu.

 

A sad sam video da je ovaj topik na politici a ne na medijima i povlacim se iz rasprave. Cini se da ja ne umem da iznesem bilo kakav stav a da se niko ne uvredi, pa stoga nema smisla ni da pokusavam. Izvinjavam se na ovom "gostovanju".

Oštru polemiku ne smatram za nešto loše, naprotiv, ali u konkretnom slučaju nisam je očekivao jer nisam iznosio stav već sam samo branio pravo na jedan stav, izbor, pa neka je posledica bilo čije propagande, spinovanja, a mislim da nije već je svestan izbor. 

Dakle, nisam ti ništa zamerio, nemaš razloga ni za izvinjenje, pogotovo da napuštaš temu zbog zameranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, taliesin said:

2. da je teza o nedovoljnosti izbornog sistema i "preporuka" da se od njega odustane zapravo spin upravljackih elita, s onim sadrzajem koji sam opisao u prethodnom postu.

 

Jeste da je ovo upućeno Divu, ali ne znam zbog čega smatraš da je stav da ljudi nemaju za koga da glasaju odnekud nametnut kada to jeste tako ukoliko birač ima neka prozapadna (EU+SAD) opredeljenja i ako nije od onih koji tretiraju NATO kao neku vešticu. I na FB92 sam javno govorio da već neko vreme bojkotujem izbore jer pošto niko od tada aktivnih partija nije ništa uradio na pomenutim pitanjima, nije ništa naučio na sopstvenih greškama, a aktivnost im se svodi, svodila se ili će se svoditi na sledeće red prosjačenja $$$ od EU, red Kaljinke u Moskvi, red HEDAMO KOCOVO i red punjenja džepova. Ni ovima sada nije bila dovoljna lekcija DOS, odnosno kako je propao. Neka njima Boškić slobodno glumi drugog Koštunicu, samo napred, to je njihov izbor, ali mislim da ćemo upravo na ovom forumu veoma brzo govoriti o tome kako je Boškić diktator. Dok se lepo ne profilišu tako da se jasno vidi da gledaju ka Zapadu i ne izbace 'mangupe iz sopstvenih redova', od mene mogu da dobiju samo šipak, a glas nikada.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stondisha said:

izadje na izbore 10% belih listića, automatski ti srs/ldp i ostala cenzuz  braća ne ulaze u skupštinu pa barem za milimetar očistiš javni prostor. a i otmeš im kolač post izborni jer po zakonu sve stranke koje predju cenzus dobijaju iz budžeta neke pare... tako se ugasio G17+ na primer 😉

 

Super kad je glavni problem u SRS i LDP, odnosno Seselju i Jovanovicu. Mislis da je Dinkicu lose sad bez partije i bez ijednog poslanika u skupstini? Nas sadasnji politicki sistem je sasvim ogolio svoju besmislenost i u ovakvim uslovima je besmisleno izlaziti na izbore na kojima ce vladajuca partija uvek imati oko 50%, druga uvek oko 10%, a protiv vladajuce partije se skupi sve zajedno ni 20%.

 

I u takvim uslovima ne figuriraju stranke nego pojedinci poput Cede, Sapica, Seselja, Canka, koji su zbog interesa u izuzetno dobrim odnosima sa Vucicevim rezimom i ti se njih neces resiti ako oni ne predju cenzus. U Beogradu je SRS osvojio 2,5%, a Jovanovic ni 1% pa su i dalje na svim medijima i bice sve dok jedan prica kako ove iz opozicije placa zapad da srusi naseg predsednika, a drugi da nece sa nacionalistima, fasistima u borbu protiv rezima koji ima podrsku zapada.

Link to comment
Share on other sites

 

 

1 hour ago, goldberg said:

 

Super kad je glavni problem u SRS i LDP, odnosno Seselju i Jovanovicu. Mislis da je Dinkicu lose sad bez partije i bez ijednog poslanika u skupstini? Nas sadasnji politicki sistem je sasvim ogolio svoju besmislenost i u ovakvim uslovima je besmisleno izlaziti na izbore na kojima ce vladajuca partija uvek imati oko 50%, druga uvek oko 10%, a protiv vladajuce partije se skupi sve zajedno ni 20%.

 

I u takvim uslovima ne figuriraju stranke nego pojedinci poput Cede, Sapica, Seselja, Canka, koji su zbog interesa u izuzetno dobrim odnosima sa Vucicevim rezimom i ti se njih neces resiti ako oni ne predju cenzus. U Beogradu je SRS osvojio 2,5%, a Jovanovic ni 1% pa su i dalje na svim medijima i bice sve dok jedan prica kako ove iz opozicije placa zapad da srusi naseg predsednika, a drugi da nece sa nacionalistima, fasistima u borbu protiv rezima koji ima podrsku zapada.

Boli mene paja kako je Dinkiću sad, ali sam ubeđen da mu je lošije sad nego li dok je imao 20-30 poslnika u republičkoj skupštini i bio ministar finansija. I nije poenta kako je Dinkiću sad, nego je poenta brisanje recikliranih stranaka i kadrova...

 

A odličan si dao primer sa BGD izborima i uporedi vidljivost srs+ldp i dSS+ndmbgd da kažemo da su procentualno tu negde po glasovima, a ovi prvi se vrte non stop drugih nema nigde, zašto? Zato što su PARLAMENTARNE STRANKE i sednice parlamenta se prenose live, jeste da to niko ne gleda, al izleti za govornicu Šešelj i optuži Rasima da je snabdevač Kosmajca, Luke Bojovića i ŠARIĆA I mediji mesec dana se bave Rasimom i vojvodom od zarđale kašike.

 

 

A bojkot ima smisla samo ako se radi neka aktivna kampanja bojkota, sa nekom ozbiljnom ponudom šta je cilj...  ovako kao do sad metodom: nemam za koga da glasam neću ni da izlazim, samo daješ veće šanse koaliciji LDP/LSV da pređe cenzus, dokopa se budžetskih sredstava za finansiranje i skupštinske govornice/mikrofona.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Jeste da je ovo upućeno Divu, ali ne znam zbog čega smatraš da je stav da ljudi nemaju za koga da glasaju odnekud nametnut kada to jeste tako ukoliko birač ima neka prozapadna (EU+SAD) opredeljenja i ako nije od onih koji tretiraju NATO kao neku vešticu. I na FB92 sam javno govorio da već neko vreme bojkotujem izbore jer pošto niko od tada aktivnih partija nije ništa uradio na pomenutim pitanjima, nije ništa naučio na sopstvenih greškama, a aktivnost im se svodi, svodila se ili će se svoditi na sledeće red prosjačenja $$$ od EU, red Kaljinke u Moskvi, red HEDAMO KOCOVO i red punjenja džepova. Ni ovima sada nije bila dovoljna lekcija DOS, odnosno kako je propao. Neka njima Boškić slobodno glumi drugog Koštunicu, samo napred, to je njihov izbor, ali mislim da ćemo upravo na ovom forumu veoma brzo govoriti o tome kako je Boškić diktator. Dok se lepo ne profilišu tako da se jasno vidi da gledaju ka Zapadu i ne izbace 'mangupe iz sopstvenih redova', od mene mogu da dobiju samo šipak, a glas nikada.

 

Interesantan post i, usudio bih se da primetim, a ispravite me ukoliko vršim generalizaciju, dosta tipičan za dobar deo fb92/politika ekipe. Interesantan sa više aspekata. Da li je autor posta možda bio i beli listić 2012? 

 

Kao prvo, bojkot izbora u ovoj i ovakvoj Srbiji se automatski pretvara u (neznatno procentualno umanjen) glas za "mašineriju", onu amorfnu masu sa hiljadu lica koju sačinjavaju opštinski činovnici, direktorčići i šefići javnih preduzeća, top 100 SPS-a, JUL-a i SRS-a i siva masa debeovaca sa hiljadu lica. Dakle, sama premisa da će se bojkotom izbora ili crtanjem genitalija na listiću ili podržavanjem Belog ili bilo čega sličnog nešto promeniti je duboko pogrešna na mnogo nivoa. Od najbanalnijeg matematičkog aspekta  - sistem je dovoljno razrađen da može uvek da uspešno kompenzuje eventualne poremećaje, a istovremeno da uspešno inkorporira uvećan broj mandata ili eventualne novonastale "odmetnike" u svoju masu - pa do zdravorazumsko/logičkog: sam čin "kažnjavanja" na srpskoj političkoj sceni je zapravo ekvivalent (svesne ili nesvesne) odluke da se politička ekipa koja nije zadovoljila (a DS i ostale stranke sa kojima je kohabitirala volens/nolens objektivno nije zadovoljila 2000-2012) ne nekom apstraktnom, izmaštanom, utopijskom političkom snagom, već vrlo konkretnom, crnom i iskusnom ekipom radikala, Srpske Radikalne Stranke. Svaki ovakav naivan i nespretan "pokušaj kažnjavanja" političara koji izneveravaju one vrednosti koje, pretpostavljam, baštini recimo 99% članova ovog foruma, završava se tako što se, indirektno ili direktno, jača ta db smesa, sačinjena da - i od navijača, nepismenih hoštaplera, radikala i socijalista, julovaca, kriminalaca, službenika i "službenika", ali koja zapravo upravlja masom nazovimoih bolesnih glasača. Godine prolaze, a mi ništa ne dobijamo tim kažnjavanjem. Rečenica ni ovima sada nije bila dovoljna lekcija DOS pokazuje da autor posta poredi vlade DOS-a/DS-a i stavlja ih time u istu ravan, isti tip društvenog fenomena, a tu je deo greške, po meni. Ovo sada je onaj sistem, ovo su Jorgovanka i Aca, Voja i Maja i Jadranka, Ivica i SSJ. Bele listiće i, uopšte, slabu svest političkog trenutka 2012., svojevrsni hell is round the corner momenat srpske politike ja tu posmatram kao dosta sebičnu i lakovernu, naivnu i frustracijom iznuđenu.

 

Nije moguće lepo se profilisati prema zapadu jer će se time osvojiti glasovi nekoliko hiljada hermetičkih forumaša, zadovoljiće se njihovi tanani kriterijumi (i moji, bez sumnje), ali će se istovremeno odbiti desetine hiljada glasova ostalih, a ti ostali treba da dovedu tu novu ekipu na vlast. Praviti se lud i ignorisati ili činjenicu da je 80% biračkog tela u Srbiji bolesno - neinformisano, kontaminirano i anestezirano i jednostavno uvezano siromaštvom, dugovima, radnim mestom i svime drugim kako bi moglo da racionalno prosuđuje ili činjenicu da svaki glas nominalno podjednako važi, ne vodi ničemu. Da li treba da sačekam malo, da na primer SZS odluči da izbaci Boška Obradovića, da oceni da ih on ne reprezentuje dobro, pa da ih onda za jedno 2-3 meseca ili 2-3 godine podržim? Ja sam, inače, ateista, a zakon o SPC koji bih ja napravio bi mi, verovatno, zavredio anatemu. Da, zapušim nos na njegove glupave desničarske tvitove, a onda se pojavim uveče na šetnji. Ukoliko sam mogao da podržim pre nekih 19 godina koaliciju koja je sadržala Dušana Mihailovića, Nebojšu Čovića i Velju Ilića, a i opet bih u istim okolnostima, da li treba da budem gadljiv na Mariniku Tepić? Zašto mi Boško ne predstavlja problem? Zato što a) ne znam da je do sada počinio neki zločin b) kapiram da se zalaže i podržava promenu ovog i ovakvog sistema c) verujem da ću mnogo lakše da se obračunam sa njim i njemu sličnima onog trenutka u kojem budu svedeni na pravu meru, precizno definisanu nekakvim budućim i nadamo se poštenim izborima. Izbor mi, zapravo, a možda grešim? uopte nije između levice i desnice, ljubitelja nauke i ljubitelja Boga, Rusije i NATO, to sve vidim kao lažne, isforsirane i spinovane izbore. Izbor je trenutno između legitimnih (ma koliko pogrešne i glupe bile) političkih opcija i potpuno nelegitimne organizacije koja objedinjuje odlike i elemente fašizma, ekonomskog terora, sektaštva, anarhije, bezakonja, protekcionizma, nepotizma. Neko će reći: toga je bilo i kod prethodne vlasti! Taj neko je zlonameran i laže.

 

Brzo smo, nakon 5. oktobra, pogledali u Zapad i pomislili to je to. Neki od nas su i proveli neko vreme po Zapadu i pomislili da je to to. Sada je i kod nas uspostavljen sistem. Ali nije. Nije još uvek. Sistem je u izgradnji i ta izgradnja je trajala tih deceniju i nešto, išla je dobro, pa sporo, pa traljavo, pa malo bolje, ali suštinski je u pitanju proces koji je vraćanjem ekipe koja je bila na vlasti 90tih, prekinut i vraćen nekoliko godina unazad. Ja ću, da skratim, uvek biti tu da dam glas onome za šta, možda naivno, verujem da će me bar malo približiti onome što bih želeo da vidim u Srbiji. Svako od nas je, uostalom, jedan skup političkih pogleda, na manje-više svaku temu ili bitno pitanje imamo neko mišljenje, mahali njime kao zastavom ili ne. Verujem da je odustajanje ili pauziranje od učešća u podršci tog nekog preseka skupova koji sadrtži i makar komad mog skupa, štetno i besmisleno, po mene, moju decu, moje okruženje.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

Interesantan post i, usudio bih se da primetim, a ispravite me ukoliko vršim generalizaciju, dosta tipičan za dobar deo fb92/politika ekipe. Interesantan sa više aspekata. Da li je autor posta možda bio i beli listić 2012? 

 

Počeću od ovog dela posta i odgovoriću na sve što mogu, a citate ću skratiti zbog preglednosti. Isto sam pisao i na FB92 kao i sada, a 2012. nisam bio beli listić već sam bojkotovao izbore, što sam učinio i na narednim izborima, a što ću po svoj prilici učiniti i na sledećim jer ne verujem da će se neko ozbiljan pojaviti na političkoj secni, ali hajde da sačekamo izbore kako bi ovaj deo dogovora bio potpun

1 hour ago, freethrow said:

Kao prvo, bojkot izbora u ovoj i ovakvoj Srbiji se automatski pretvara u (neznatno procentualno umanjen) glas za "mašineriju", onu amorfnu masu sa hiljadu lica koju sačinjavaju opštinski činovnici, direktorčići i šefići javnih preduzeća, top 100 SPS-a, JUL-a i SRS-a i siva masa debeovaca sa hiljadu lica. Dakle, sama premisa da će se bojkotom izbora ili crtanjem genitalija na listiću ili podržavanjem Belog ili bilo čega sličnog nešto promeniti je duboko pogrešna na mnogo nivoa. Od najbanalnijeg matematičkog aspekta  - sistem je dovoljno razrađen da može uvek da uspešno kompenzuje eventualne poremećaje, a istovremeno da uspešno inkorporira uvećan broj mandata ili eventualne novonastale "odmetnike" u svoju masu - pa do zdravorazumsko/logičkog: sam čin "kažnjavanja" na srpskoj političkoj sceni je zapravo ekvivalent (svesne ili nesvesne) odluke da se politička ekipa koja nije zadovoljila (a DS i ostale stranke sa kojima je kohabitirala volens/nolens objektivno nije zadovoljila 2000-2012) ne nekom apstraktnom, izmaštanom, utopijskom političkom snagom, već vrlo konkretnom, crnom i iskusnom ekipom radikala, Srpske Radikalne Stranke. Svaki ovakav naivan i nespretan "pokušaj kažnjavanja" političara koji izneveravaju one vrednosti koje, pretpostavljam, baštini recimo 99% članova ovog foruma, završava se tako što se, indirektno ili direktno, jača ta db smesa...

 

Iako bojkot izbora automatski daje veću šansu onima što su na ivici cenzusa, ne bih rekao da se bojkotom neko kažnjava. Ja svakako ne kažnjavam nikoga, to prepuštam pravosuđu, a neka za njih glasa ko god želi.

1 hour ago, freethrow said:

Rečenica ni ovima sada nije bila dovoljna lekcija DOS pokazuje da autor posta poredi vlade DOS-a/DS-a i stavlja ih time u istu ravan, isti tip društvenog fenomena, a tu je deo greške, po meni. Ovo sada je onaj sistem, ovo su Jorgovanka i Aca, Voja i Maja i Jadranka, Ivica i SSJ. Bele listiće i, uopšte, slabu svest političkog trenutka 2012., svojevrsni hell is round the corner momenat srpske politike ja tu posmatram kao dosta sebičnu i lakovernu, naivnu i frustracijom iznuđenu.

Nisu videli jednostavne pojave - skup secikesa sastavljen od bezbroj stranaka se relativno brzo smanjio, pa su tako sa političke scene nestali likovi kao što su Dragan Veselinov ili Dušan Mihajlović, ali se to proširilo i na veće. DSS je uspeo da dobije to što je dobio, ali sada je stranka prešla u još manji kombi, DS već kuka da nemaju ni 5.000 uplaćenih članarina, dok o ostalim otpacima ne vredi trošiti ni reči. Slažem se da je u pitanju isti sistem, obogaćen likovima kao što su Rističević (ex-DOS), Vesić, Trivan (ex-DS), ministarka Zoka (ex-G17+), Jutka (ex-JUL, DOS, SNS, možda sam nekoga zaboravio), Maja Gojković (broj preleta poveći), Velja Ilić (ex-DOS), a svakako da sam nekoga i zaboravio. Ekipica je tu, samo što su neki promenili dresove, neki već čekaju da uđu u sledeću vladu i da se operu od SNS-a, što će im svakako biti lako. Naravno, i pre toga je bilo preletača, pa ne vidim šta se promenilo. Nema tu nikakve lakovernosti, frustracije, naivnosti niti sebičnosti - ja dajem svoj glas, a taj koji ga hoće ima da mi čisti i cipele ako tražim da ga time zasluži. Sve je to isto kao na pijaci - ako na deset tezgi nema lepog paradajza, neću ga ni kupiti već ću sačekati drugi kontingent ili otići na drugu pijacu.

 

1 hour ago, freethrow said:

Nije moguće lepo se profilisati prema zapadu jer će se time osvojiti glasovi nekoliko hiljada hermetičkih forumaša, zadovoljiće se njihovi tanani kriterijumi (i moji, bez sumnje), ali će se istovremeno odbiti desetine hiljada glasova ostalih, a ti ostali treba da dovedu tu novu ekipu na vlast. Praviti se lud i ignorisati ili činjenicu da je 80% biračkog tela u Srbiji bolesno - neinformisano, kontaminirano i anestezirano i jednostavno uvezano siromaštvom, dugovima, radnim mestom i svime drugim kako bi moglo da racionalno prosuđuje ili činjenicu da svaki glas nominalno podjednako važi, ne vodi ničemu.

Ne razumem, šta fali da neko kaže da je za EU i za zapad, što i AV lično govori? Nek lepo navedu da će industrija biti okrenuta izvozu, kako će to ostvariti (što je i najbitnije), zarede po ambasadama, stranim firmama, okrenu na ekonomski aspekt (a svako voli $$$, da se ne lažemo). Eno im Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Rumunije kao primera i izvora iskustva, pa nek pokušaju.

 

1 hour ago, freethrow said:

Da li treba da sačekam malo, da na primer SZS odluči da izbaci Boška Obradovića, da oceni da ih on ne reprezentuje dobro, pa da ih onda za jedno 2-3 meseca ili 2-3 godine podržim? Ja sam, inače, ateista, a zakon o SPC koji bih ja napravio bi mi, verovatno, zavredio anatemu. Da, zapušim nos na njegove glupave desničarske tvitove, a onda se pojavim uveče na šetnji. Ukoliko sam mogao da podržim pre nekih 19 godina koaliciju koja je sadržala Dušana Mihailovića, Nebojšu Čovića i Velju Ilića, a i opet bih u istim okolnostima, da li treba da budem gadljiv na Mariniku Tepić?

To je individualno, ja sam ih zato u startu isključio. Matematika kaže 0+0=0, pa računam da se to i ovde primenjuje.

 

1 hour ago, freethrow said:

Zašto mi Boško ne predstavlja problem? Zato što a) ne znam da je do sada počinio neki zločin b) kapiram da se zalaže i podržava promenu ovog i ovakvog sistema c) verujem da ću mnogo lakše da se obračunam sa njim i njemu sličnima onog trenutka u kojem budu svedeni na pravu meru, precizno definisanu nekakvim budućim i nadamo se poštenim izborima.

Nije ih počinio ni veći deo ekipe iz SNS-a, gde računam i AV-a, jer taj je tokom ratova više lupetao po televizijama i išao da se slika. Eto, i AV se zalagao za promenu sistema, ovi pre njega su kukali na isto to, kleli se u demokratska načela, kad ono - ćorak. E sad, nije čak ni sporno da Boškić nije mogao da zbog godina učestvuje u ratovima, ali da verujem da će osvedočeni i otvoreni nacoš i klerikalac pro-ruske provinijencije koji je definitivno protiv EU menjati sistem - teško. Ako ovim iz SzS to nije jasno, ja tu ništa ne mogu. Imaju DSS i Koštunicu koji su bili praktično isti, pa ako im to nije dovoljno, ne znam šta jeste. Naravno, ako im nije strano da se udružuju sa takvima i samo odrade još jedan ciklus, neka samo izvole, izbor je njihov.

 

2 hours ago, freethrow said:

uopte nije između levice i desnice, ljubitelja nauke i ljubitelja Boga, Rusije i NATO, to sve vidim kao lažne, isforsirane i spinovane izbore. Izbor je trenutno između legitimnih (ma koliko pogrešne i glupe bile) političkih opcija i potpuno nelegitimne organizacije koja objedinjuje odlike i elemente fašizma, ekonomskog terora, sektaštva, anarhije, bezakonja, protekcionizma, nepotizma. Neko će reći: toga je bilo i kod prethodne vlasti! Taj neko je zlonameran i laže.

Uh, možda sam lažov, ali nešto mi sećanje seže i do pajtaškog zapošljavanja za vreme prethodnih. Jeste da je tada bilo zgodnije što je na vlasti bilo bar 3-4 stranke koje su mogle da obezbede radno mesto, ali princip je isti. Bilo je i ovog drugog, a lako se možemo podsetiti po potrebi. Objektivno gledano, ne vidim da se išta promenilo u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu osim što sada tzv. opozicija malo više kmeči preko društvenih mreža kao da im vade creva, ali kada se to radi uz ispijanje prve jutarnje kafice u podne iz nekog kafića u krugu dvojke, nema od toga ništa. Da budem još konkretniji, Savez sa svoj džep i povratak na vlast je bitan faktor koliko i Karleuša ili neka starleta. Nek slobodno nastave da se kače sa Sergejem kad se ne naduva, cmaču sa Boškićem u obraze pravoslavne, ja protiv toga nemam ništa protiv.

 

Ionako ima sasvim dovoljno mesta i vremena da se pojavi neko novi jer je investicija u smislu vremena svakako bolja nego još jedan krug od dvadeset godina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Počeću od ovog dela posta i odgovoriću na sve što mogu, a citate ću skratiti zbog preglednosti. Isto sam pisao i na FB92 kao i sada, a 2012. nisam bio beli listić već sam bojkotovao izbore, što sam učinio i na narednim izborima, a što ću po svoj prilici učiniti i na sledećim jer ne verujem da će se neko ozbiljan pojaviti na političkoj secni, ali hajde da sačekamo izbore kako bi ovaj deo dogovora bio potpun

 

U redu, poenta priče, i moje i tvoje čini mi se, je da si bio (s pravom) zgađen 2012. i odlučio si da uskratiš podršku ekipi za koju bi, po prirodi stvari, trebalo da budeš. Prošlo je solidnih 7 godina od tada. Da li misliš da je rezultat - dovođenje Tome, Ace i ekipe dobar, odnosno bolji nego da je ostala neka inkarnacija DS-a? Potpuno mi je u redu ukoliko odgovoriš sa da, različita mišljenja imamo, pretpostavljam.

 

Quote

Iako bojkot izbora automatski daje veću šansu onima što su na ivici cenzusa, ne bih rekao da se bojkotom neko kažnjava. Ja svakako ne kažnjavam nikoga, to prepuštam pravosuđu, a neka za njih glasa ko god želi.

Nisu videli jednostavne pojave - skup secikesa sastavljen od bezbroj stranaka se relativno brzo smanjio, pa su tako sa političke scene nestali likovi kao što su Dragan Veselinov ili Dušan Mihajlović, ali se to proširilo i na veće. DSS je uspeo da dobije to što je dobio, ali sada je stranka prešla u još manji kombi,

 

Trenutno je na vlasti koalicija sačinjena od SNS, SPS, SPO, PSS,PSS2, NSS, JSS i još nekoliko stranaka. Ukoliko smatraš da je pozitivna činjenica da od Vučića ne smeju da pište kao što su male stranke pištale u vreme DS-a, onda mogu da se složim da je to napredak.

 

Quote

 Nema tu nikakve lakovernosti, frustracije, naivnosti niti sebičnosti - ja dajem svoj glas, a taj koji ga hoće ima da mi čisti i cipele ako tražim da ga time zasluži. Sve je to isto kao na pijaci - ako na deset tezgi nema lepog paradajza, neću ga ni kupiti već ću sačekati drugi kontingent ili otići na drugu pijacu.

 

Ovo je lepo sročeno - voleo bih da neko na sličan način zaslužuje i moj glas i svih ostalih forumaša ovde. međutim, nismo nažalost toliko bitno (brojčano).

 

I za paradajz mogu da se složim, uz opasku da

a) nema druge pijace (osim ukoliko misliš da emigriramo, što je dobro) 

b) drugi kontingent dolazi u ciklusima od oko 6-8-10 godina. Previše vremena.

 

Quote

 

Ne razumem, šta fali da neko kaže da je za EU i za zapad, što i AV lično govori? Nek lepo navedu da će industrija biti okrenuta izvozu, kako će to ostvariti (što je i najbitnije), zarede po ambasadama, stranim firmama, okrenu na ekonomski aspekt (a svako voli $$$, da se ne lažemo). Eno im Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Rumunije kao primera i izvora iskustva, pa nek pokušaju.

 

Ovaj deo ne razumem baš najbolje. Naravno da su svi za EU i naravno da svi kažu da će industrija biti okrenuta izvozu i sve ostalo. Priča, sama po sebi, je dosta besmislena i izlizana. Ovakva medijska i socijalna politika povlači dolazak samo subvencionisanih fabrika za motanje kablova. 10.000 amandmana na (sopstveni) predlog zakona povlači zakon o radu preko agencije sa pelenama, a za decu dualno obrazovanje. Investicije koje donose išta pozitivno lokalnoj zajednici, a potom i državi, povlače jednu sređenu pravnu državu i, pre svega, zaštitu građana u svakom pogledu.

 

Quote

Nije ih počinio ni veći deo ekipe iz SNS-a, gde računam i AV-a, jer taj je tokom ratova više lupetao po televizijama i išao da se slika.

 

Ovde već pomalo izazimo iz okvira realnog domena. Imamo helikopter, imamo Babića na autoputu, imamo Savamalu, imamo krađu penzija, imamo jedno 1000 likova na lokalnim nivoima koji su, po pravilu, jednom, a većina i sa dve noge sa one strane zakona, imamo zastarivanje optužnica, imamo batinaše po izborima, imamo pucače i bombaše za novinare, izgubljene lične karte, zaturene literature doktorata,  mastere biznisa i ekonomije stečene na oranicama, a zakopamo li malo u devedesete imamo i čitavu toliko crnu istoriju da ne vredi previše kopati... Da ne pominjem uopšte stvari za koje danas nemamo dokaze i nismo u mogućnosti da saznamo nešto zvanično, a o čemu ćemo, nadam se, ti i ja pričati za već par godina...

 

Quote

Eto, i AV se zalagao za promenu sistema, ovi pre njega su kukali na isto to, kleli se u demokratska načela, kad ono - ćorak. E sad, nije čak ni sporno da Boškić nije mogao da zbog godina učestvuje u ratovima, ali da verujem da će osvedočeni i otvoreni nacoš i klerikalac pro-ruske provinijencije koji je definitivno protiv EU menjati sistem - teško. Ako ovim iz SzS to nije jasno, ja tu ništa ne mogu. Imaju DSS i Koštunicu koji su bili praktično isti, pa ako im to nije dovoljno, ne znam šta jeste. Naravno, ako im nije strano da se udružuju sa takvima i samo odrade još jedan ciklus, neka samo izvole, izbor je njihov.

 

Ne znam, možda Boškić želi da menja sistem zato što nije iz nekakvih neobičnih razloga uspeo da se ušemi sa SNSoma i sa Nenadom Popovićem oko sopstvenog učešća u vršenju proruske vlasti u Srbiji? Nema problema, mene njegova motivacija uopšte ne interesuje mnogo. Ukoliko želi da menja vlast i sistem, a radi i ponešto konkretno - ok, imamo zajednički cilj, za sada.

 

Quote

 Objektivno gledano, ne vidim da se išta promenilo u zemlji seljaka na brdovitom Balkanu osim što sada tzv. opozicija malo više kmeči preko društvenih mreža kao da im vade creva

 

Ok, onda jednostavno dosta drugačije vidimo stvari. Već smo na starom forumu imali ovu priču i tu sam se složio da su oba sistema bila bolesna - samo je prvo teška upala pluća, a drugo rak pluća sa metastazama, da se slikovito izrazim.

 

Quote

Ionako ima sasvim dovoljno mesta i vremena da se pojavi neko novi jer je investicija u smislu vremena svakako bolja nego još jedan krug od dvadeset godina.

 

Ovaj deo mi je opet malo kontradiktoran - polaziš od pretostavke da će ima vremena trajati manje od kruga od dvadeset godina? Iskreno bih voleo da si u pravu.

 

U svakom slučaju, hvala na iscrpnom odgovoru.

Edited by freethrow
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2019 at 3:15 PM, fancy said:

 

Ništa ti u životu nije garantovano osim da ćeš konačno da se opružiš za sva vremena.

 

Ali, borimo se za sistem da oni koji nas izdaju u očekivanjima mogu da budu smenjivi na izborima a ne posle revolucija.

 

Jesu žuti otišli? Jesu. Kako? Lako.

 

Da li će ovaj da ode? E jbg. Kako? E jbg...

 

Sent from my SM-N950F using...

 

 

 

 

 

Zamera se za to " sedenje kuci" ili belim listicima ili indiferentnost i od jednih i od drugih...

 

sustina jeste da ovde nije rec o promeni sistema vec samo o promeni vlasti...

 

 vec sam pisao i na starom forumu a mislim i ovde da su protesti krenuli na isti nacin a delom i od istih ljudi kao i oni za gorivo... bukvalno od naroda... koji se samoorganizovao putem drustvenih mreza.... na slican nacin kako smo se mi organizovali i uspeli da odrzimo ovaj forum...

osnovna ideja prvih protesta je bila da " da ovi odu a da se oni ne vrate"..   a nakon toga su opozicionari prvo ubacili svoje aktiviste , kao onu devojku , a ubrzo zatim su se i sami licno umesali i "preoteli" proteste...   a ocigledno je jasno da je to maslo "sluzbe" , da se slucajno medju narodom ne rode neki novi lideri...

 

 a sto se ovih starih tice , imamo jedan galimatijas svega i svacega...  nacosa i sa jedne i sa druge strane... koji u principu imaju isti stav.... "ne damo KoCoBO" , necemo EU necemo NATO, zivela Rusija i ziveo Putin...

 Cak se vise ni bivsi clanovi DS koje smo , jelte, smatrali kolko tolko "normalnijim"  izjasnjavaju uglavnom ovako ..

 

 i sustina je da niko nece da promeni sistem...  Vucic ce da ode, pre ili kasnije, na ovaj ili onaj nacin..  ali sistem ce ostati... i posle nekog poludemokratskog ci(R)klusa kakav smo imali 2000-2012  , cemo opet imati nekog diktatora kao sto je to Vucic... ukoliko dotle sa ovakvim sistemom Srbija uopste opstane...

 

dokle god imamo da biramo "manje zlo"  ljudi ce sedeti kuci....  i dobrom vecinom spremati se da pobegne...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, freethrow said:

U redu, poenta priče, i moje i tvoje čini mi se, je da si bio (s pravom) zgađen 2012. i odlučio si da uskratiš podršku ekipi za koju bi, po prirodi stvari, trebalo da budeš. Prošlo je solidnih 7 godina od tada. Da li misliš da je rezultat - dovođenje Tome, Ace i ekipe dobar, odnosno bolji nego da je ostala neka inkarnacija DS-a? Potpuno mi je u redu ukoliko odgovoriš sa da, različita mišljenja imamo, pretpostavljam.

 

Neću odgovoriti sa 'da' jer je u pitanju ista ekipa, bilo da govorimo o ovim poznatijim kao Vesić, bilo o lokalnim šerifima i bašibozucima. Meni je svejedno što na lokalu pljačka neki Pera koji je danas bio u jednos stranci, sutra u drugoj a prekosutra će se učlaniti u neku treću. Isto važi i za jednostavnu smenu Kurte i Murte kad obojica ionako isto rade.

52 minutes ago, freethrow said:

Trenutno je na vlasti koalicija sačinjena od SNS, SPS, SPO, PSS,PSS2, NSS, JSS i još nekoliko stranaka. Ukoliko smatraš da je pozitivna činjenica da od Vučića ne smeju da pište kao što su male stranke pištale u vreme DS-a, onda mogu da se složim da je to napredak.

 

Mislio sam na nešto drugo, a to je da mala stranka ima više šansi da dobije poslanička mesta ako je manja izlaznost jer nije isto 5% od sto i od hiljadu birača. Ovi sitniji članovi koalicije su na vlasti samo zato što su po svoj prilici ili kupili mesta ili u slučaju Vulina, dobili mesto zahvaljujući Rusiji. U suprotnom bi vladajuća koalicija sadržala mnogo manje stranaka.

55 minutes ago, freethrow said:

I za paradajz mogu da se složim, uz opasku da

a) nema druge pijace (osim ukoliko misliš da emigriramo, što je dobro) 

b) drugi kontingent dolazi u ciklusima od oko 6-8-10 godina. Previše vremena.

 

Upravo zato neki i emigriraju, a proces se samo ubrzava. Nažalost, novi kontingent dolazi tada kada dolazi, tako da tu nemam šta da kažem.

56 minutes ago, freethrow said:

Ovde već pomalo izazimo iz okvira realnog domena. Imamo helikopter, imamo Babića na autoputu, imamo Savamalu, imamo krađu penzija, imamo jedno 1000 likova na lokalnim nivoima koji su, po pravilu, jednom, a većina i sa dve noge sa one strane zakona, imamo zastarivanje optužnica, imamo batinaše po izborima, imamo pucače i bombaše za novinare, izgubljene lične karte, zaturene literature doktorata,  mastere biznisa i ekonomije stečene na oranicama, a zakopamo li malo u devedesete imamo i čitavu toliko crnu istoriju da ne vredi previše kopati... Da ne pominjem uopšte stvari za koje danas nemamo dokaze i nismo u mogućnosti da saznamo nešto zvanično, a o čemu ćemo, nadam se, ti i ja pričati za već par godina...

 

Nisam na to mislio, već na prave ratne zločine jer sam tako shvatio citirani deo posta. Naravno, niko ne isključuje pomenuto, kao ni upitne poslovne aktivnosti Brnabićkinog brata, Andreja Vučića i slično, dok se spisak svinjarija može produžiti da bude kao telefonski imenik Njujorka.

59 minutes ago, freethrow said:

Ne znam, možda Boškić želi da menja sistem zato što nije iz nekakvih neobičnih razloga uspeo da se ušemi sa SNSoma i sa Nenadom Popovićem oko sopstvenog učešća u vršenju proruske vlasti u Srbiji? Nema problema, mene njegova motivacija uopšte ne interesuje mnogo. Ukoliko želi da menja vlast i sistem, a radi i ponešto konkretno - ok, imamo zajednički cilj, za sada.

Ja bih se plašio da sistem menja neko ko je u startu protiv demokratije. Klerikalizam isključuje demokratiju, podrška Rusiji takođe, a na osnovu minulog rada Dveri ne bih mogao da kažem da sa njima imam ičega zajedničkog niti da mogu da zastupaju bilo koji moj interes. Ne bih čak aktuelnu vlast nazvao ni proruskom, bar ne više nego prethodne. Još je Svilanović najavio politiku sedenja na malo više stolica kada je postao ministar inostranih poslova i rekao da ćemo zadržati stare prijatelje a sticati nove. Možda je ta izjava lepo zvučala, ali značila je da će se femkati kod svakoga za neki dinar, dolar, evro, rublju, liru, forintu ili juan.

 

1 hour ago, freethrow said:

Ok, onda jednostavno dosta drugačije vidimo stvari. Već smo na starom forumu imali ovu priču i tu sam se složio da su oba sistema bila bolesna - samo je prvo teška upala pluća, a drugo rak pluća sa metastazama, da se slikovito izrazim.

Meni se čini da bi sve to ionako metastaziralo, bez obzira na izvođača radova. Upravo u tome vidim problem.

 

1 hour ago, freethrow said:

 

Ovaj deo mi je opet malo kontradiktoran - polaziš od pretostavke da će ima vremena trajati manje od kruga od dvadeset godina? Iskreno bih voleo da si u pravu.

Možda zvuči malo konfuzno, ali evo u čemu je suština - mislim da će se režim SNS-a urušiti sam od sebe, a neko treba da ih nasledi. Taj neko može da bude ili iz postojeće bulumente, ili neko nov ko će se pojaviti. Ako izbori budu redovni, svakako da postoji šansa, što je već uspelo onom ukrajinskom glumcu. Uostalom, niko se nije ozbiljno zapitao zašto ima toliko belih listića i onih koji bojkotuju.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Doc Holiday said:

i sustina je da niko nece da promeni sistem...  Vucic ce da ode, pre ili kasnije, na ovaj ili onaj nacin..  ali sistem ce ostati... i posle nekog poludemokratskog ci(R)klusa kakav smo imali 2000-2012  , cemo opet imati nekog diktatora kao sto je to Vucic... ukoliko dotle sa ovakvim sistemom Srbija uopste opstane...

 

Ja bih ovo napisao velikim boldovanim slovima i ponavljao u više diskusija.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ja bih ovo napisao velikim boldovanim slovima i ponavljao u više diskusija.

 

 Ma ne sumljam ja da bi Djilas u svakom slucaju bio bolje resenje za Srbiju od Vucica...  Cak i sa Jeremicem u kombinaciji... bez obzira sto Jeremic ima neke DSS-ovske stavove... ali opet Jeremic ima veliko iskustvo u diplomatiji i njemu i jeste tu mesto... Medjutim sta sa stavovima Obradovica ??   Nacionalizam , proruski stavovi itd...

  Ili bi imali slicnu situaciju kao i u Madjarskoj sa Orbanom koga podrzavaju Jobbik nacionalisti...

 

ali opet sve na neki nas to jest "sluzbin" nacin...  isli bi ka EU nekim puzevskim koracima  a molili bi boga da tamo ne stignemo ( kao sto smo to cinili i u doba Tadica )...   a sve zarad toga sto smo mafijaska despotija

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...