Jump to content

Paradoksi društva u Srbiji


DJ_Vasa

Recommended Posts

13 hours ago, Angelia said:

 

Nema to veze sa politickom situacijom, nego potpunom nerazumevanju kuda vodi individualno ponasanje kad se primeni na celom drustvu (ili vecini), politicka situacija jeste takva kakva je zato sto skoro svako ko iole dodju na neku poziciju radi - potpuno isto.

 

 

 

Kako onda objasnjavas fenomen da svi odjednom kada se presele u drugu drzavu vise ne traze veze, nego stoje u redovima kao i svi ostali, postuju zakone kao i svi ostali?

 

Mislim, ja se slazem da je do mentaliteta, ali isto tako se ne slazem da se taj mentalitet kroji od dole, nego od gore. 30 i kusur godina sistem funkcionise na neki nacin, naravno da ce preci u mentalitet. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Kako onda objasnjavas fenomen da svi odjednom kada se presele u drugu drzavu vise ne traze veze, nego stoje u redovima kao i svi ostali, postuju zakone kao i svi ostali?

 

Mislim, ja se slazem da je do mentaliteta, ali isto tako se ne slazem da se taj mentalitet kroji od dole, nego od gore. 30 i kusur godina sistem funkcionise na neki nacin, naravno da ce preci u mentalitet. 

Jednostavno, nemaju tu opciju. Naravno neki pokusavaju - ali to jednostavno ne funkcionise u razvijenim zemljama gde vecina ide.

Isto tako Vasa je pomenuo poznati fenomen da neki cim predju granicu nazad u SR pribegavaju istom mentalitetu (tipa bacanje djubreta kroz prozor kola) ili trazenja veze. 

I ja ne mislim da je to preslo u mentalitet tokom 30 godina, to je oduvek bilo tako od kad ja pamtim, a koliko znam i pre mene.

Postojala je jedna prilika, bio je Djindjic koji je dosao iz razvijene zemlje gde je video kako to funkcionise i hteo da promeni ceo sistem. medjutim svi su bili protiv (vecina), hteli su lepe plate i uredjenu zemlju ali ne i da za to rade, ili da se promene. I znamo kako se to zavrsilo.

 

Ti ocekujes da se nekako na vlasti desi organska promena mentaliteta pa da onda promene sistem, a to je izuzetno tesko, skoro nemoguce. Linija manjeg otpora je uvek laksa. 

 

izvinjavam se na metafori da se neko ne uvredi:

Zamisli nekog ko je odrastao u aljkavoj porodici, gde ostaci hrane stoje po namestaju, muve lete okolo, a padre stavi noge na sto. Sad zamisli siri koncept da je to still u kome zivi cela zajednica. I ti ocekujes da neko ko je odrastao u tom okruzenju, jednostavno jednog dana dobije prosvetljenje da to ne ide tako, nije bre sanitarno. Onda da dobije podrsku za te svoje ideje i da primeni pritisak da se to ostvari.

 

Tesko. Zato i cujes od nekih dijasporaca koji se nisu mentalno presaltovali da im je nekako zivot u uredjenoj zemlji pa apotekarski sanitaran.

 

Zato i kad ja gundjam u Srbiji na sve te stvari, reakcija je "pa ti si se previse amerikanizovala" 

 

 

Edit: Vasa je fenomenalno stavio prst na problem sa saobracajem, svi se zale na haos u saobracaju, na nepropisno parkirane, na divlje vozace.....medjutim cim neko kaze ok evo drakonska finansijska kazna da se naucite redu, svi graknu pa da li ste vi normalni, mi to ne mozemo da priustimo. A prosto resenje je - nemoj da parkiras nepropisno, pa nemoras da platis tu kaznu.

Logika.

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Angelia said:

Jednostavno, nemaju tu opciju.

 

 

Pa upravo. Ali ta opcija ide iz sistema, a sistem kroji vrh. 

 

33 minutes ago, Angelia said:

 

I ja ne mislim da je to preslo u mentalitet tokom 30 godina, to je oduvek bilo tako od kad ja pamtim, a koliko znam i pre mene.

 

 

 

I sa ovim se slazem, bilo je i te kako trazenja posla preko veze, bacanje djubreta kroz prozor jos u vreme SFRJ. 

 

34 minutes ago, Angelia said:

 

Ti ocekujes da se nekako na vlasti desi organska promena mentaliteta pa da onda promene sistem, a to je izuzetno tesko, skoro nemoguce. Linija manjeg otpora je uvek laksa. 

 

izvinjavam se na metafori da se neko ne uvredi:

Zamisli nekog ko je odrastao u aljkavoj porodici, gde ostaci hrane stoje po namestaju, muve lete okolo, a padre stavi noge na sto. Sad zamisli siri koncept da je to still u kome zivi cela zajednica. I ti ocekujes da neko ko je odrastao u tom okruzenju, jednostavno jednog dana dobije prosvetljenje da to ne ide tako, nije bre sanitarno. Onda da dobije podrsku za te svoje ideje i da primeni pritisak da se to ostvari.

 

 

 

 

Naravno da ocekujem, kada zveknu svakog po dzepu za istu stvar, ili strpaju u zatvor svakog bez protekcije za isto delo, vecina, ne svi i te kako ce promeniti taj mentalitet. Ovo sa djubretom... pa to je vec toliko pojedinacna stvar, ne mozes naterati ljude da zive u sopstvenom djubretu u cetiri zida, ali mozes na zajednickom prostoru ako bacas konstantno djubre okolo a niko kaznjen. 

Taj sto odrasta tako ako se mrdne iz te jazbine u kojoj zivi, pa mu odvoje deo plate za 'delo' ce nauciti u danu. 

 

Setih se ovog:

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Baby said:

 

Pa upravo. Ali ta opcija ide iz sistema, a sistem kroji vrh. 

 

 

I sa ovim se slazem, bilo je i te kako trazenja posla preko veze, bacanje djubreta kroz prozor jos u vreme SFRJ. 

 

 

Naravno da ocekujem, kada zveknu svakog po dzepu za istu stvar, ili strpaju u zatvor svakog bez protekcije za isto delo, vecina, ne svi i te kako ce promeniti taj mentalitet. Ovo sa djubretom... pa to je vec toliko pojedinacna stvar, ne mozes naterati ljude da zive u sopstvenom djubretu u cetiri zida, ali mozes na zajednickom prostoru ako bacas konstantno djubre okolo a niko kaznjen. 

Taj sto odrasta tako ako se mrdne iz te jazbine u kojoj zivi, pa mu odvoje deo plate za 'delo' ce nauciti u danu. 

 

Setih se ovog:

 

 

I ja sam mislila o tom slucaju dok sam pisala :classic_smile:

Problem je sto ne mozes napraviti sistem od ljudi koji neznaju kako to izgleda drugacije, i kojima je sistem u kome zive - normalan.

Imas recimo ljude u SR koji razumeju da nesto nije u redu, nije im bas najjasnije sta je to, ali im smeta. Recimo kao ja pre jedno 25 godina, meni je delovalo da mnogo stvari nema logike, da me nervira ali nisam bas mogla da skontam kako to treba da funkcionise.

Uglavnom cak i takvi ne kontaju da su deo sistema. To me uvek podseti na MJ "Im starting with the man in the mirror". I zato je upravo odlican naslov teme, paradoxi 

 

Onda odes i vidis kako to funkcionise u uredjenoj zemlji, i lupis se po celu - e sad mi je jasno gde je problem.

Ja sam to pominjala na Dijaspori, da mi se desilo prvi put kad sam dosla u SR nakon emigracije i trebala da zavrsim neku administraciju na brzinu, i nisam znala kako. Naravno raspitam se kod najblizih, i rodjak kaze znam ja Miru, ona ima sestricinu koja ima skolskog koji radi na tome - idi ti kod njega i reci da te poslala, recimo Ljilja (parafraziram naravno).

A meni neprijatno, uzas. Pazi uvek mi bilo neprijatno ali nisam mogla da skontam sto. I tu dok sam sedela u kancelariji doticnog mi sine - pa ja sam deo tog sistema, ja sam upravo uradila to sto me nevidjeno nervira.

 

Bila sam ljuta i na sebe i na rodjaka. I od tada cim mi neko krene sa dobronamernom ponudom "znam ja..." odmah odgovaram Hvala, ali ne.

 

 

E sad - da zveknu sve i bez protekcije bi bilo lepo. Ali nije lose ni poceti korak po korak.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

I ja sam mislila o tom slucaju dok sam pisala :classic_smile:

Problem je sto ne mozes napraviti sistem od ljudi koji neznaju kako to izgleda drugacije, i kojima je sistem u kome zive - normalan.

Imas recimo ljude u SR koji razumeju da nesto nije u redu, nije im bas najjasnije sta je to, ali im smeta. Recimo kao ja pre jedno 25 godina, meni je delovalo da mnogo stvari nema logike, da me nervira ali nisam bas mogla da skontam kako to treba da funkcionise.

Uglavnom cak i takvi ne kontaju da su deo sistema. To me uvek podseti na MJ "Im starting with the man in the mirror". I zato je upravo odlican naslov teme, paradoxi 

 

Onda odes i vidis kako to funkcionise u uredjenoj zemlji, i lupis se po celu - e sad mi je jasno gde je problem.

Ja sam to pominjala na Dijaspori, da mi se desilo prvi put kad sam dosla u SR nakon emigracije i trebala da zavrsim neku administraciju na brzinu, i nisam znala kako. Naravno raspitam se kod najblizih, i rodjak kaze znam ja Miru, ona ima sestricinu koja ima skolskog koji radi na tome - idi ti kod njega i reci da te poslala, recimo Ljilja (parafraziram naravno).

A meni neprijatno, uzas. Pazi uvek mi bilo neprijatno ali nisam mogla da skontam sto. I tu dok sam sedela u kancelariji doticnog mi sine - pa ja sam deo tog sistema, ja sam upravo uradila to sto me nevidjeno nervira.

 

Bila sam ljuta i na sebe i na rodjaka. I od tada cim mi neko krene sa dobronamernom ponudom "znam ja..." odmah odgovaram Hvala, ali ne.

 

 

E sad - da zveknu sve i bez protekcije bi bilo lepo. Ali nije lose ni poceti korak po korak.

 

Eto, upravo si dala iz sopstvenog primera sistemski problem, a nekako porices da je tu problem. Sta bi se desilo da odes da vadis pasos na brzaka preko veze u US? Taj bi ako ga uhvate najverovatnije dobio otkas jel? Da li se njemu 'isplati' da ti radi pasos preko veze? Ne. 

U US imas koliko mentaliteta spakovani u jedan zakon? Oni i dalje kod svoje kuce mozda sprovode taj svoj mentalitet, ali kada izadju napolje ne. Ajd ti u US nemoj ocistiti ispred svoje kuce, nema sanse, stigne kazna od (lupicu) 1000$, a tebi plata 2500. Hoces ignorisati travu ispred kuce, neces. (ne mislim na tebe, tako pisem). Dok u kuci mozes da ne izbacis djubre i da se valjas po blatu ako hoces, tvoja kuca, tvoj problem, a znamo da ima mnogo takvih, sve dok komsija ne pozove da pacovi naviru iz tvoje u njegovu kucu. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Baby said:

 

Eto, upravo si dala iz sopstvenog primera sistemski problem, a nekako porices da je tu problem. Sta bi se desilo da odes da vadis pasos na brzaka preko veze u US? Taj bi ako ga uhvate najverovatnije dobio otkas jel? Da li se njemu 'isplati' da ti radi pasos preko veze? Ne. 

U US imas koliko mentaliteta spakovani u jedan zakon? Oni i dalje kod svoje kuce mozda sprovode taj svoj mentalitet, ali kada izadju napolje ne. Ajd ti u US nemoj ocistiti ispred svoje kuce, nema sanse, stigne kazna od (lupicu) 1000$, a tebi plata 2500. Hoces ignorisati travu ispred kuce, neces. (ne mislim na tebe, tako pisem). Dok u kuci mozes da ne izbacis djubre i da se valjas po blatu ako hoces, tvoja kuca, tvoj problem, a znamo da ima mnogo takvih, sve dok komsija ne pozove da pacovi naviru iz tvoje u njegovu kucu. 

Pa ne poricem ja nista, ja kazem da problem postoji u mentalitetu, zato je sistem takav kakav jeste, ja sam lekciju naucila i vise necu da ucestvujem u takvom sistemu. Tj primenjujem moj set vrednosti, tako da se u SR ponasam poprilicno slicno kao sto bih u US (kazem poprilicno jer ima neke situacije u kojima sam prisiljena da drzim jezik za zubima). E sad to ne nailazi na dobar prijem tamo.

Nase misljenje se razlikuje u tome, sto ti ocekujes da neko to promeni, da napravi novi sistem, a ja kazem ceo mentalitet mora da se promeni, nacin razmisljanja pa ce onda i ponasanje da se promeni. A to je jako tezak i dug proces, pogotovo sto se ljudi u SR bore protiv pokusaja cak i da im se nametne spolja.

Posto ja nisam imala ni snage a ni volje, da cekam na tvoju opciju da neko magicno promeni taj sistem, a nisam videla kako ce se mentalitet promeniti ni za 50 godina, ja sam spakovala kofere i otisla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

nedisciplinovana bagra koja misli da se svet vrti zbog njih,

normalno da ne vidi da nesto treba da promeni Prvo kod sebe.

 

vec  ceka d se onaj drugi promeni prvi - prvo ti pa ja, tako kazu...a nikako prvo ja pa ces mozda i ti...

 

 

smejurija.

 

...oni nisu culi da kad se sam promenis - promeni se svet

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Angelia said:

Pa ne poricem ja nista, ja kazem da problem postoji u mentalitetu, zato je sistem takav kakav jeste, ja sam lekciju naucila i vise necu da ucestvujem u takvom sistemu. Tj primenjujem moj set vrednosti, tako da se u SR ponasam poprilicno slicno kao sto bih u US (kazem poprilicno jer ima neke situacije u kojima sam prisiljena da drzim jezik za zubima). E sad to ne nailazi na dobar prijem tamo.

Nase misljenje se razlikuje u tome, sto ti ocekujes da neko to promeni, da napravi novi sistem, a ja kazem ceo mentalitet mora da se promeni, nacin razmisljanja pa ce onda i ponasanje da se promeni. A to je jako tezak i dug proces, pogotovo sto se ljudi u SR bore protiv pokusaja cak i da im se nametne spolja.

Posto ja nisam imala ni snage a ni volje, da cekam na tvoju opciju da neko magicno promeni taj sistem, a nisam videla kako ce se mentalitet promeniti ni za 50 godina, ja sam spakovala kofere i otisla.

 

 

Dobro tu si u pravu, vlast je isto deo mentaliteta. 

 

Ne, ja ne ocekujem da neko nesto promeni, nego da neko pocne da primenjuje zakon kako treba, a samim tim ce se i mentalitet menjati. Mogu kukati onda koliko hoces, ali nece imati na koga da se 'vade' ili 'oslanjaju' Tacno da je dug proces, ali dug proces u menjanju mentaliteta, ali ne i u sprovodjenju zakona, to moze od danas do sutra ako se ima volje, a nema se, jer kako onda ostati na vlasti. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Dobro tu si u pravu, vlast je isto deo mentaliteta. 

 

Ne, ja ne ocekujem da neko nesto promeni, nego da neko pocne da primenjuje zakon kako treba, a samim tim ce se i mentalitet menjati. Mogu kukati onda koliko hoces, ali nece imati na koga da se 'vade' ili 'oslanjaju' Tacno da je dug proces, ali dug proces u menjanju mentaliteta, ali ne i u sprovodjenju zakona, to moze od danas do sutra ako se ima volje, a nema se, jer kako onda ostati na vlasti. 

Pa vidis to je zacarani krug. Zakon treba da primenjuju ljudi koji misle da je sve ok i ako se ti zakoni ne primenjuju, ili sto bi se drzali zakona kao pijan plota?

problem je upravo u ovome sto ti kazes, ako ima volje, ali nema. Nazalost, oni koji imaju volje su manjina.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Pa vidis to je zacarani krug. Zakon treba da primenjuju ljudi koji misle da je sve ok i ako se ti zakoni ne primenjuju, ili sto bi se drzali zakona kao pijan plota?

problem je upravo u ovome sto ti kazes, ako ima volje, ali nema. Nazalost, oni koji imaju volje su manjina.

 

Ne misle oni da je ok, oni znaju da nije ok, ali im to ne-ok donosi licnu korist, nemaju potrebu da to menjaju. Ali jeste zacarani krug, jer dok se svi na vlasti ne obogate, odose generacije i generacije 6 feet under. 

 

Evo recimo kako je lako bilo ubediti glasace SNS da treba u Evropu, isto tako ih je lako ubediti da je Rusija jedini cilj. Oni vicu ono sto cuju. 

 

https://www.blic.rs/vesti/politika/vucic-posle-sastanka-sa-putinom-rekao-sam-kakvu-pomoc-ocekujem-od-rusije/fkbldcd

Quote

On je istakao da je bilo reči i o konkretnim koracima o kojima, kaže, ne može da govori i da je zahvalio Putinu na podršci koju pruža srpskom narodu. 

 

 

Komentari: 

Quote

ми Drago mi je da ovo prijateljstvo traje godinama.

89%

  • ми Rusija je uz Srbiju bezrezervno.

    90%
  • ми Ima Srbija veliku potporu u podrsci Rusije.

    87%
  • ми Majka Rusija je uz Srbiju jer zna da se velika prijateljstva neguju.

    84%
  • ми Rusija je uz Srbiju jer je Srbija krenula pravim putem koji podrzava Rusija.

    87%
  • маки Rusija nikada nece dici ruke od Srbije uvek ce joj pruzati podrsku.

    85%
  • ја Rusija i Srbija su zemlje koje oduvek podupiru jedna drugu.

    89%
  • Marija Rusija je uvek tu kada je potrebno, njihova podrška može biti ako i nije presudna u očuvanju KiM.

    93%
  • мммики Rusija i Srbija su bratske zemlje njihova povezaost datira odavno...

    87%
  • Maki Najbitnije da se kaze realna slika i situacija kakva je u Srbiji, Rusija ce sigurno znati to da ceni.

 

 

 

http://mondo.rs/a1102863/Info/Srbija/Vucic-Evropa-sve-vise-razume-zahteve-i-potrebe-Srbije.html

 

Quote

Kada ljudi pitaju zašto želimo u Evropu, običan čovek bi rekao da je to zbog boljeg života, drugi bi, kaže, dodali nešto, čini mu se, još važnije, jer nam je dosta ratovanja, a Evropa kao mirovni projekat je važna za nas da sačuvamo stabilnost i mir.

 

 

Komentari:

 

Quote
  • Iz dana u dan smo na sve boljem putu ka ostvarenju cilja.

    ODGOVORI
  • Sara 
    10.05.2018. | 06:13

    Potrebni smo i mi njima kao i oni nama.

    ODGOVORI
  • rada 
    09.05.2018. | 23:45
    822

    Srbija je na pravom putu.

    ODGOVORI
  • brana 
    10.05.2018. | 08:42
    800

    Razumeju oni nas i mnoge stvari smo izjednacili sa stavovima i zakonima u EU ali mislim da ima jos dosta toga da uradimo i pripremimo za sam ulazak u clanstvo EU.

  • rada 
    09.05.2018. | 23:44
    622

    Dobro je sto nas razumeju.

    ODGOVORI
  • Gorana 
    09.05.2018. | 23:17

    Put ka EU je trnovit i sa puno prepreka...prijateljski odnosi, koje Srbija ima sa ostalim državama nam samo pomažu da nam tom putu istrajemo i približimo se cilju.

    ODGOVORI
  • Vase Ime 
    10.05.2018. | 06:27

    pa da...svi nas vole 😀

  • 09.05.2018. | 23:13
    682

    Sada vec ceo svet uvidja da smo uradili najvise od svih vezano za EU

    ODGOVORI
  • gf 
    09.05.2018. | 23:12
    811

    Moramo da radimo na uredjenju drzave u svim oblastima prvo zbog nas samih a onda i zbog EU

    ODGOVORI
  • Igor 
    09.05.2018. | 22:27

    Srbija je na pravom putu i samo tako treba da nastavi.

    ODGOVORI
  • sc 
    09.05.2018. | 22:26

    Srbija zasluzuje ulazak u EU

    ODGOVORI
  • fefe 
    09.05.2018. | 22:24

    Srbija sve blize EU...do 2025 godine

    ODGOVORI
  • gordan 
    09.05.2018. | 22:01

    Mi se trudimo, a da li nam veruju videt će mo

 

 

 

Evo, isti ljudi tipkaju komentare, kako oni da znaju sta hoce sta nece, kada nemaju pojma jesu posli il' su dosli. 

Sve krece od vlasti, iako postoji ona da svako ima vlast koju zasluzuje i ne smatram da je daleko od istine, mislim da je tesno povezana sa istinom, ali samo iz razloga sto ta vlast izlazi iz tog drustva, pa onda u sirotinjskim zemljama kao Srbija, svi gladni novaca podivljaju i ustvari razvaljuju sistem i celokupno drustvo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

 

Evo, isti ljudi tipkaju komentare, kako oni da znaju sta hoce sta nece, kada nemaju pojma jesu posli il' su dosli. 

Sve krece od vlasti, iako postoji ona da svako ima vlast koju zasluzuje i ne smatram da je daleko od istine, mislim da je tesno povezana sa istinom, ali samo iz razloga sto ta vlast izlazi iz tog drustva, pa onda u sirotinjskim zemljama kao Srbija, svi gladni novaca podivljaju i ustvari razvaljuju sistem i celokupno drustvo. 

Vasa lepo rekao da se ne zavrsi ovo na kritikovanju vlasti. Ta vlast dolazi od ljudi, i izabrali su je ljudi - jer im vecinski odgovara.

Sto je inace isto nacionalni sport u Srbiji, svi se zale na vlast, i na svakim izborima izadju i glasaju za iste.

Zato sto im treba dezurni krivac, jer svi su krivi i NATO, i evropa i Amerika i vlast, ali nikad oni sami.

 

Znas kako, navescu ti najblizi primer koji znam - mog oca, koji je dosao u US i sve mu smetalo, i sto ljudi mirno stoje u redu, i zasto ce neko da te prijavi ako ti nije cisto dvoriste (cinkarosi americki :classic_smile:), i sto imas standarde za kuce, i sto su sve kuce bele (iako nisu), i sto nemamo krovove od crepa itd da bi onda dosao do zakljucka da su nama isprani mozgovi jer on bi da radi kako on hoce.

 

E pa moj odgovor na to je, zato sto nemoze svako da radi kako hoce ovo je Amerika, a ne Srbija. Ja mislim da je to mentalitet, a ne samo moj otac mrgud.

Link to comment
Share on other sites

Eto jos jednog paradoksa: ovamo kukaju kako im ljudi odlaze. A kada neki nesrecnik i pozeli da se vrati.... a svaki povratak bi bio zlata vredan zbog iskustva i jezika ako nista drugo, takvi retko dobiju sansu?! Bivaju na neki nacin nepozeljni u svojim sredinama! 

Cudno !

Edited by Eddard
botovanje obrisano
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Vasa lepo rekao da se ne zavrsi ovo na kritikovanju vlasti. Ta vlast dolazi od ljudi, i izabrali su je ljudi - jer im vecinski odgovara.

 

 

 

Vidis, ovo je ona recenica koja se vrtela godinama na starom forumu. Koja vecina ili vecina cega? Vecina stanovnistva - nije, vecina glasaca - nije ni to, vecina izlaznih glasaca - e to jeste. 

 

 

1 hour ago, Angelia said:

 

Sto je inace isto nacionalni sport u Srbiji, svi se zale na vlast, i na svakim izborima izadju i glasaju za iste.

Zato sto im treba dezurni krivac, jer svi su krivi i NATO, i evropa i Amerika i vlast, ali nikad oni sami.

 

Znas kako, navescu ti najblizi primer koji znam - mog oca, koji je dosao u US i sve mu smetalo, i sto ljudi mirno stoje u redu, i zasto ce neko da te prijavi ako ti nije cisto dvoriste (cinkarosi americki :classic_smile:), i sto imas standarde za kuce, i sto su sve kuce bele (iako nisu), i sto nemamo krovove od crepa itd da bi onda dosao do zakljucka da su nama isprani mozgovi jer on bi da radi kako on hoce.

 

E pa moj odgovor na to je, zato sto nemoze svako da radi kako hoce ovo je Amerika, a ne Srbija. Ja mislim da je to mentalitet, a ne samo moj otac mrgud.

 

 

Nije meni bio cilj ni najmanje da pricam o losoj vlasti, ima tema ihaj za to. Nego samo da ukazem da nije apriori mentalitet sam po sebi kriv za stanje, nego i koristenje tog mentalitata (a i ojacavanje negativnih strana tog mentaliteta) da bi se vlast osvojila i zadrzala. Zato i jeste vrzino kolo. 

 

Eto opet primer tvoga tate, naravno, on je u pravu. Moze mu se. On ima lufta da radi kako hoce jer ne postoje pravila za tako nesto, a i ako postoje svi ga krse, poneki bude kaznjen, svi se nadaju da nece taj "poneki" biti bas on. Da ima pravila, da se zna sta sledi krsenjem, tvoj tata bi gundjao ali promenio sistem delovanja, koji bi mu posle nekoliko godina postao normalan i ne bi ni razmisljao zasto on sada ne moze onako kako on hoce, nego kako pravila nalazu. Isto je kada dodju iseljenici pa se prvo bune, pokusaju da malo deluju na svoju ruku, onda ih sistem klepi po ruci, njima se to ne svidja ali se ubrzo dovedu u red. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Baby said:

 

Vidis, ovo je ona recenica koja se vrtela godinama na starom forumu. Koja vecina ili vecina cega? Vecina stanovnistva - nije, vecina glasaca - nije ni to, vecina izlaznih glasaca - e to jeste. 

 

Kako god, ali je vecina.

 

25 minutes ago, Baby said:

 

Eto opet primer tvoga tate, naravno, on je u pravu. Moze mu se. On ima lufta da radi kako hoce jer ne postoje pravila za tako nesto, a i ako postoje svi ga krse, poneki bude kaznjen, svi se nadaju da nece taj "poneki" biti bas on. Da ima pravila, da se zna sta sledi krsenjem, tvoj tata bi gundjao ali promenio sistem delovanja, koji bi mu posle nekoliko godina postao normalan i ne bi ni razmisljao zasto on sada ne moze onako kako on hoce, nego kako pravila nalazu. Isto je kada dodju iseljenici pa se prvo bune, pokusaju da malo deluju na svoju ruku, onda ih sistem klepi po ruci, njima se to ne svidja ali se ubrzo dovedu u red. 

Ali vidis gde je upravo paradox, on u stvari misli da je Amerika bogada, da se lepo zivi, kako je sve sredjeno, pa kako meni srede neke komunalije za 3-4 sata a njemu treba mesec ipo... a odbija da vidi da postoji bilo kakva korelacija izmedju njegovog stava i stanja u drustvu.

Ne, i njemu je vlast kriva.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Kako god, ali je vecina.

 

3

 

:classic_laugh: Ok, moja matematika se razlikuje od tvoje. 

 

8 minutes ago, Angelia said:

 

Ali vidis gde je upravo paradox, on u stvari misli da je Amerika bogada, da se lepo zivi, kako je sve sredjeno, pa kako meni srede neke komunalije za 3-4 sata a njemu treba mesec ipo... a odbija da vidi da postoji bilo kakva korelacija izmedju njegovog stava i stanja u drustvu.

Ne, i njemu je vlast kriva.

 

 

Pa i u pravu je iz njegove perspektive gde zivi. Zato sto sistem funikcionisanja tih komunalija nije organizovao niti pravio on, nego neko ko je odgovoran za funkcionisanje tih komunalija, a u Srbiji je to pod obavezno neko blizak vlasti. Da komunalni radnik dobije otkaz zato sto je nekog usluzio pre reda ili preko veze, mislio bi sledeci kada ce to da uradi. Da li mu je miliji kum ili plata. Otkaz ne mogu da mu daju gradjani, nego sef, a sefa boli uvo jer uzima mito i gradi kucu visu za sprat od komsijine. I sada, tvoj tata moze da dobije komunalije ako gurne sa srane, ako ne, ima da mu se raspada sve narednih mesec dana dok neko ne dodje. Na koga da bude besan kada zna kako sve funkcionise?

 

Link to comment
Share on other sites

Nije ovde problem samo zakon, odnosno primena zakona, jer neke stvari ipak potiču od kuće i kućnog vaspitanja. Evo jednog primera:

 

800x0_20161231-173754.jpg

Ovo je slikano u tržnom centru, privatnom prostoru koji ne podleže zakonu koji reguliše saobraćaj, ali evidentno je da je kreten zauzeo dva mesta, a ne verujem ni da je invalid. Koliki idiot moraš da budeš da parkiraš na mestu koje je rezervisano za nekoga ko se teže kreće, ali i da zuazmeš dva mesta?

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne sporim da idiota ima širom zemaljske kugle, ali ja sam se fokusirao na domaće društvo. I ta goveda sa tvojih fotki očigledno znaju da ih neće niko kazniti. Ja u ovom trenutku mogu da slobodno bacim đubre preko terase, da preparkiram auto tako da ga stavim ispred ulaza u zgradu ili da bar zaglavim lift, ali ne vidim svrhe da se tako ponašam jer sam neke stvari poneo od kuće. Ovi sa slike to svakako nisu učinili.

Link to comment
Share on other sites

Problem je i u sistemu i u mentalitetu i u nacinu na koji se sprovodi zakon, kako se kaznjava i ko se kaznjava i zasto se samo # oni kojima je izbegavanje prekrsaja jer nemaju veze sa sudovima ili policijom# kaznjavaju, dok su van kaznenih mera oni kojima se broj registarske table zavrsava sa nekim nadimkom...itd. Kad god sam bio u prilici da u Srbiji nesto zgresim zgresio sam tamo gde je najmanje logike bilo da se nacini saobracajni prekrsaj. Otkad zivim i radim u Sloveniji gde su kazne zaprecene visoke, nisam nijednom bio u dilemi niti u problemu da se zaustavim pred pesackim, parkiram na mestu koje je propisno oznaceno i budem zaustavljen svega jednom ili dvaput od policije a pritom u toku voznje niko mi ne ablenduje ne ubrzava i ne gasira da me obidje..u Srbiji mi je ladno tip zaustavio auto, izasao ispred mene i pitao zasto vozim 50 kad je ogranicenje 60. Eto, nema tu sta da se kaze, nisam se primio na budalu, cak i kad sam mu snimio registarske table odlazak u policiju bi bio jalov trud.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Ne sporim da idiota ima širom zemaljske kugle, ali ja sam se fokusirao na domaće društvo. I ta goveda sa tvojih fotki očigledno znaju da ih neće niko kazniti. Ja u ovom trenutku mogu da slobodno bacim đubre preko terase, da preparkiram auto tako da ga stavim ispred ulaza u zgradu ili da bar zaglavim lift, ali ne vidim svrhe da se tako ponašam jer sam neke stvari poneo od kuće. Ovi sa slike to svakako nisu učinili.

 

Znam da je tema domaci idioti, i da je pozeljno to sve prebacivati na mentalitet i da bi se sredilo sve kada bi svi postali naprasno samo-prosveceni kao drustvo, a da vlast ne mora nista da menja, ali nece ici. Dajem samo primere da postoje isti primeri svuda koji se dovedu u red sistemski. 

 

Evo banalni primer sa Malte. Do pre jedno petnaestak godina ako na Malti vozis pijan i napravis sudar, to je bila olaksavajuca okolnost  jer nisi bio pri svesnom stanju. Onda su pokusali da uvedu policijsku proveru sa aparatima za duvanje. Medjutim, vozaci su mogli da odbiju, u tom slucaju je bio predlog da se vode na vadjenje krvi, pa su sestre odbile pod izgovorom da su one tu da pomazu ljudima, ne da ih maltretiraju. Nisu znali kako da rese dok neko nije odlucio da uvede u zakon da ako vozis pijan i uhvate te, em sto platis kaznu, oduzmu ti 11 bodova od mogucih 12. Vise ne voze pijani. Ko vozi, desi mu se da izgubi brzo privilegiju vozacke dozvole, pa nek izvole. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam što nam je sad potrebna i Malta, ali OK, nije zabranjeno. Evo jednostavnije: ovde je prošla ponoć, ima dvadesetak minuta do 2 posle ponoći, pa mogu da bacim džak đubreta preko terase. Znam da me neće niko videti, da me neće niko ni prijaviti, a ako me prijavi moraće i da dokaže da sam đubre bacio ja, a ne moja supruga jer je dovoljno mračno. Pitanje: zašto nisam bacio đubre preko terase? Imam nameru da ga sutra odnesem u kontejner, ali opet, mogu da ga ostavim i u liftu, da ga ostavim na parkingu, što svakako neću učiniti. Opet znam da me niko ne bi prijavio i da bi mogao da se slika sa prijavom, ali eto, nemam nameru da to uradim. I ponovo se postavlja pitanje zbog čega tako postupam. Da se razumemo, nisam u pitanju ja, jer ovo sa đubretom može da izvede bilo ko od komšija, ali eto, na osnovu dosadašnjeg iskustva pretpostavljam da će đubre baciti tamo gde treba. I treći put se postavlja pitanje zbog čega će tako postupiti i komšije kada znaju da im zakon neće ništa.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Kultura i samosvest, ne treba ni kazna da se propise...ako zelimo cistu okolinu potrudicemo se da ne ostavljamo iza sebe nista sto bi drugome smetalo, koliko i nama. Meni je svejedno da li sam ovde ili u Srbiji, nikad ne ostavljam otpatke pored kante i kada neko ~zaboravi~ svoje u liftu ili na stepenistu, odnesem umesto njega.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Baby said:

 

Kako onda objasnjavas fenomen da svi odjednom kada se presele u drugu drzavu vise ne traze veze, nego stoje u redovima kao i svi ostali, postuju zakone kao i svi ostali?

 

Mislim, ja se slazem da je do mentaliteta, ali isto tako se ne slazem da se taj mentalitet kroji od dole, nego od gore. 30 i kusur godina sistem funkcionise na neki nacin, naravno da ce preci u mentalitet. 

Pa zavisi gde se presele. Ako se presele u Bugarsku ili Hrvatsku, ima da traze veze i nose kafu , bas kao i u Srbiji.

U velikom broju zemalja trazenje veze je kaznjivo, sto uopste ne znaci da nema korupcije, ali je ona na visokom nivou i nedostupna taze emigrantima. Znaci nemaju izbora nego da cekaju u redovima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ne znam što nam je sad potrebna i Malta, ali OK, nije zabranjeno. Evo jednostavnije: ovde je prošla ponoć, ima dvadesetak minuta do 2 posle ponoći, pa mogu da bacim džak đubreta preko terase. Znam da me neće niko videti, da me neće niko ni prijaviti, a ako me prijavi moraće i da dokaže da sam đubre bacio ja, a ne moja supruga jer je dovoljno mračno. Pitanje: zašto nisam bacio đubre preko terase? Imam nameru da ga sutra odnesem u kontejner, ali opet, mogu da ga ostavim i u liftu, da ga ostavim na parkingu, što svakako neću učiniti. Opet znam da me niko ne bi prijavio i da bi mogoa da se slika sa prijavom, ali eto, nemam nameru da to uradim. I ponovo se postavlja pitanje zbog čega tako postupam. Da se razumemo, nisam u pitanju ja, jer ovo sa đubretom može da izvede bilo ko od komšija, ali eto, na osnovu dosadašnjeg iskustva pretpostavljam da će đubre baciti tamo gde treba. I treći put se postavlja pitanje zbog čega će tako postupiti i komšije kada znaju da im zakon neće ništa.

 

Ima ljudi koji vode racuna, a ima i onih koje briga pa to rade. Da bas svi bacaju djubre i da je to bas toliki deo mentaliteta plivali bi u djubretu. Bila sam na pesackom prelazu, bilo nas je bar desetoro, gospodja sa viklerima zavitlala sa petog sprata djubre na sred ulice, palo pored mene jer je gospodja gadjala kontejner. Vidi se da je izvezbana, palo pord kontejnera na par santimetara, ne bas blizu zgrade. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJORDJE said:

Pa zavisi gde se presele. Ako se presele u Bugarsku ili Hrvatsku, ima da traze veze i nose kafu , bas kao i u Srbiji.

U velikom broju zemalja trazenje veze je kaznjivo, sto uopste ne znaci da nema korupcije, ali je ona na visokom nivou i nedostupna taze emigrantima. Znaci nemaju izbora nego da cekaju u redovima.

 

Pa eto, znaci nije samo do srpskog mentaliteta. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...