Jump to content

Novi svet, stare ideologije ...


Recommended Posts

12 hours ago, Darth Bane said:

P. S. Ako se moderacija slaze mozemo splitovati zadnjih 2- 3 posta u novi topic vezan za desavanja u Australiji vezan za najnovija desavanja tamo.

 

Nema potrebe. Slobodno ovde nastavite, pa ako preraste u posebnu temu - odvojićemo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, srbija do tokija said:

Znao sam to, čitao sam kada je izašlo. Zvuči katastrofično, kao da će neko sada da porobi bele Australijance da kuluče i otplaćuju neku štetu Aboridžinima koji će da dembelišu i kao da postanu vlasnici prihoda ostalih stanovnika. Ništa od toga. Bilo je to i u Americi, da se plate pare rezervatima, to je tako nešto. A oni otvorili kockarnice od tih para.

 

Aboridžini se nisu mnogo kretali, njihov jezik ima stotine vrsta, plemena koja su bila najbliža jedno drugom nisu mogla da se sporazumeju. Nisu imali pismo, istorija im ne postoji.

Kao sto i sam znas, Australija ima vrlo tesko nasledje u pogledu Aboridzina. Svojevremeno otimanje dece se po danasnjim standardima moze proglasiti genocidom.

Izgleda da postoji pokusaj australijskih vlasti da se spreci da se taj problem internacionalizuje, te su resili da im daju velike kompenzacuje za sve ucinjeno u proslosti. Medjutim tu postoje dve frakcije kod Aboridzina: jedni koji su spremni da saradjuju i drugih koji ne zele samo novac, vec da im se vrati zemlja. I da oni mogu tom zemljom da raspolazu po svom nahodjenju. 

U blazoj varijanti sve bi se svelo na to da bi najverovatnije vlasnici kuca morali da placaju neku dodatnu taksu - nekakav "Native Title Rates" na vec postojeci "Local Council Rates". U goroj varijanti jos je nepoznato kakve bi konsekvence mogle biti. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2019 at 4:33 PM, srbija do tokija said:

Za Australiju me brine de-industrijalizacija. Kada sam tamo došao, bilo je 5 proizvođača automobila. GM, Ford, Nissan, Toyota, Mitsubishi. Danas nema ni jedan jedini.

NBN =  National Broadband Network (Internet) bi trebao da bude, kada se kompletira 40Mbps. To je 4 % onoga što su razvijene zemlje Azije imale pre 20 godina.

 

U Australiji danas ne postoji firma koja zna da napravi električnu sijalicu ili peglu. Sva je industrija otišla, australijski kapitalisti idu tamo gde im je bolji profit.

Treba Australiji njen sopstveni Trump da to preokrene.

 

To za Aboridžine je više poza nego substanca. Ništa od toga.

 

a gdje bi trebali austrijski kapitalisti ici?

 

ti kada dojdes u trgovinu, kako kupujes?

identicni proizvod sijalicu za npr.2$ ili za 4$?

 

jel gledas da kupis istu kvalitetu za jeftinije ili kupujes po principu eci-peci-pec-ti-si-mali-zec

 

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, srbija do tokija said:

Tako to dovede celu državu u ništa. Da joj nije engleskog jezika Australija bi danas bila irelevantna kao Argentina.

Australijska ekonomija je vec dugi niz godina, pa i decenija, bazirana na tri sektora: rudarstvo, nesto poljoprivrede i " housing" tj. balon cena nekretnina.

Ima nesto financial service- ali sve te banke su opet izlozene stanogradnji i cenama nekretnina (ukratko: housing) i obrazovanje (education) koji su odrzavali opet strani studenti (pretezno kineski i indijski) placajuci enormno visoke skolarine za studije na australijskim univerzitetima.

Sada su sva tri vodeca sektora u krizi: cene nekretnina idu nanize vec dve godine, poljoprivreda je u teskocama a i u rudarstvu ne cvetaju ruze jer Kinezi traze alternativne izvore u drugim delovima sveta, zbog politickih nesuglasica sa Australijom. 

Povrh svega, Australija ima taj " issue" sa Aboridzinima. Sve to skupa moze imati teske posledice u perspektivi. 

Link to comment
Share on other sites

To sa Aboridžinima je najmanja stvar.

 

Obrazovanje je industrija možda treća po izvozu od svih delatnosti, veća od merino vune. Od housinga, možda je jedino central London gori (less affordable) od Australije.

Ne računamo Monako i takve.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, srbija do tokija said:

To sa Aboridžinima je najmanja stvar.

 

Obrazovanje je industrija možda treća po izvozu od svih delatnosti, veća od merino vune. Od housinga, možda je jedino central London gori (less affordable) od Australije.

Ne računamo Monako i takve.

Pa zemlja u siroj okolini Perta im je vec vracena, dogovorena je i ogromna kompenzacija, sto je sud i potvrdio. Kako ce to da se odrazi nadalje videcemo, moguce je da ce ljudi placati neke " Aboriginal " rates kao sto sada placaju "Council Rates". Uglavnom, ima nekih "rumors" da se britanski kapital povlaci iz Australije a da hoce da ostave zemlju Aboridzinima. Uostalom, sve rudarske kompanije posluju na njihovoj zemlji - " Native title land". Kinezi takodje, nezadovoljni zvanicnom politikom Australije , pogtovo posle najnovijih izbora na kojima su opet Liberals pobedili, povlace svoj kapital. 

Link to comment
Share on other sites

Nemoj da se zamajavamo, po obrazovanju, radnoj etici, ne-alkoholizmu, naši Cigani su prava elita za Aboridžine.

 

Šta su im dali oko Perta? Mogu da im daju pustinjčinu veću od bivše SFRJ i šta će oni? Da im pokloniš pare da kupe bagere ona nekolicina njih pismenih ne bi znala ni da napiše toliku cifru na čeku a kamoli da postavi rudarstvo. Mogu, kao i američki Indijanci po svojim rezervatima, izuzetim od pravila teritorije države na kojoj su, da naprave kasina i da dovedu bele menadžere ili Kineze da im to vode a oni da ubiraju rentu.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, srbija do tokija said:

Nemoj da se zamajavamo, po obrazovanju, radnoj etici, ne-alkoholizmu, naši Cigani su prava elita za Aboridžine.

 

Šta su im dali oko Perta? Mogu da im daju pustinjčinu veću od bivše SFRJ i šta će oni? Da im pokloniš pare da kupe bagere ona nekolicina njih pismenih ne bi znala ni da napiše toliku cifru na čeku a kamoli da postavi rudarstvo. Mogu, kao i američki Indijanci po svojim rezervatima, izuzetim od pravila teritorije države na kojoj su, da naprave kasina i da dovedu bele menadžere ili Kineze da im to vode a oni da ubiraju rentu.

 

Dali su im svu zemlju u trouglu: Jurien Bay (to je na pola puta Perth - Geraldton)-Albany-Margaret River! Ukljucujuci i ceo Perth! Ukljucujuci i "Crown Land"! Sud je u novembru prosle godine potvrdio- to je sada sve njihovo. Kako ce da se odrazi na svakodnevni zivot- videcemo, ali vlada Zapadne Australije se obavezala na ogromne reparacije u novcu i logistici- ceo dil tezak skoro milijardu dolara! Izmedju ostalog, formiranje nekog Aboridzinskog "LandCorp" i uplacivanje u isti vise desetina  miliona dolara godisnje - u narednih 12 godina, izgradnja muzeja itd. Ta zemlja sada i zakonski pripada Noongar People! 

U  Northern Teritory, u martu ove godine- sud je dodelio placanje kompenzacije nekoj Aboriginal Community - nije velika cifra svega par miliona AUD, ali ono sto je vazno je da ta presuda otvara prostor za jos vise hiljada tuzbi - "claims" ! 

Nisam pametan, videcemo sta ce biti. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 7:39 AM, srbija do tokija said:

 

... nekolicina njih pismenih ne bi znala ni da napiše toliku cifru na čeku ...

 

Koliko su tačne one statistike iz pojedinih studija (Lynch&Co) i prosječnom IQ Aboridžina ? 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, e4_guy said:

Koliko su tačne one statistike iz pojedinih studija (Lynch&Co) i prosječnom IQ Aboridžina ? 

Pa oni ne bi prosli nas IQ test ali ni mi ne bismo prosli njihov ( u pogledu prezivljavanja u surovim pustinjskim uslovima unutrasnjosti Australije). Zato ja i kazem da je IQ test relativan pojam. 

Link to comment
Share on other sites

Procitaj studiju prvo pa onda pricaj.

 

Ima jedan dosta zanimljiv clanak na netu o degeneraciji tasmanske populacije prije dolaska britanaca - vrjedi procitati.

 

Apropo avg IQ, white settlers 100 aboriginals 60.

 

Sjecam se i da je abramovicka imala neke prozivke na tu temu.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, e4_guy said:

Procitaj studiju prvo pa onda pricaj.

 

Ima jedan dosta zanimljiv clanak na netu o degeneraciji tasmanske populacije prije dolaska britanaca - vrjedi procitati.

 

Apropo avg IQ, white settlers 100 aboriginals 60.

 

Sjecam se i da je abramovicka imala neke prozivke na tu temu.

Pa i ti razmisli prvo - da li bi preziveo 3 dana u surovim pustinjskim uslovima!? A nekima od njih je to - dom! Kuca! Bi li ti prosao njihov "test"? Ja sigurno ne bih!

Ovo oko Tasmanije: savrsen genocid! Poslednji Aboridzin umro negde pred kraj 19-og veka! Pricam o teritoriji Tasmanije. 

Link to comment
Share on other sites

Ti uopšte ne čitaš šta ja pišem :)

https://constantincretan.wordpress.com/2012/11/19/the-tasmanian-model-the-degeneration-of-human-intelligence/

 



When they started colonizing Tasmania, at the beginning of the 19th century, the British came to the conclusion that the inhabitants of that island were the least developed human community on Earth. The Tasmanian aborigines were incapable of mastering fire, they did not manufacture bone tools, they did not possess specialized stone tools, they did not use composite tools (e.g. axes with handles), they did not have boomerangs, spear launchers, shields, nor did they chop trees or engage in mural painting. Although they were living especially in coastal regions, the Tasmanians were incapable of fishing. Although they were living in a region with rather cold winters, they were not capable of sowing their own clothes – they could only cover their bodies with animal skins. Although they were members of the Homo Sapiens species, the material part of their civilization was inferior to the one achieved by the Homo Neanderthalensis and perhaps even by Homo Erectus (a species which most likely had already managed to master fire).

 

However, the British were not mistaken. The Tasmanian population was not the most evolved but the most degenerated in the entire world. The Tasmanian once had a superior material civilization, which included all of the achievements mentioned above, but which they lost in only a few thousand years.

 

The aborigines arrived in Tasmania at least 35,000-40,000 years ago, following a migration from Africa, along the Southern coast of Asia. At the time Tasmania was connected to Australia and only after the end of the last Ice Age did it become an island, as a consequence of a large part of the icecap melting and a rise in the water level. At the beginning of British colonization, the Tasmanian had been isolated from the rest of the world for more than 10,000 years. This was a period when they evolved on their own, without outside influence. The Tasmanian never actuall

 

Nonetheless, the ’scientists’ of political correctness prefer to ignore the only plausible explanation for the degeneration of Tasmanian civilization and of any other civilization:

the decrease of the IQ as a consequence of a decrease in the pressure of selection.

 

Zanimljiva teza, možda primjenjiva na današnje društvo i ovisnost o tehnologiji.

Link to comment
Share on other sites

Uh, kako je to bitno. U tu se zemlju (Australiju, kontinent size country) useljavaju u stotinama hiljada godišnje.

 

Biti Aboridžin ti daje prvenstvo pri upisu na fakultet ili u državni posao. Oni koji mogu da stoje na nogama, trezni i ne drogirani, bez obzira kakav im je školski uspeh, imaju prednost prema tvojoj deci i prema tebi samome, ma kako tvoja deca bila pametna ili ti vredan. Sve im je dato.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, srbija do tokija said:

Uh, kako je to bitno. U tu se zemlju (Australiju, kontinent size country) useljavaju u stotinama hiljada godišnje.

 

Biti Aboridžin ti daje prvenstvo pri upisu na fakultet ili u državni posao. Oni koji mogu da stoje na nogama, trezni i ne drogirani, bez obzira kakav im je školski uspeh, imaju prednost prema tvojoj deci i prema tebi samome, ma kako tvoja deca bila pametna ili ti vredan. Sve im je dato.

Ljutili se mi ili ne - ali mi smo dosli na njihovoj zemlji , a ne oni na nasoj! 

Izgleda da postoji tendencija da im se ta zemlja sada vraca. Opet- niko ne pita mene ili tebe! Bice tako kako je neko odlucio! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Ljutili se mi ili ne - ali mi smo dosli na njihovoj zemlji , a ne oni na nasoj! 

Izgleda da postoji tendencija da im se ta zemlja sada vraca. Opet- niko ne pita mene ili tebe! Bice tako kako je neko odlucio! 

 

A ko je odlučio? isti oni koji su tamo došli kao i ja.

Ako nešto i bude od toga, to neće porobiti nikoga.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, srbija do tokija said:

 

A ko je odlučio? isti oni koji su tamo došli kao i ja.

Ako nešto i bude od toga, to neće porobiti nikoga.

Pa nije kao i ti: ti si dosao kao imigrant- oni kao osvajaci!!! Vidis da poturaju rasisticke teorije da bi opravdali genocid! "Skolski primer" genocida! I sada, medju tim Aboridzinima , nasla se nekolicina pismenih, koji su videli (procitali) da po UN definiciji genocida - oni mogu da tuze australijsku drzavu! Ono sto se trenutno desava - australijske vlasti pokusavaju da naprave neki "dil" sa njima. Da im isplate ogromnu kompenzaciju a za uzvrat ovi da ostanu mirni. Ali, ima frakcije koja ne pristaje na to!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darth Bane said:

Pa nije kao i ti: ti si dosao kao imigrant- oni kao osvajaci!!! Vidis da poturaju rasisticke teorije da bi opravdali genocid! "Skolski primer" genocida! I sada, medju tim Aboridzinima , nasla se nekolicina pismenih, koji su videli (procitali) da po UN definiciji genocida - oni mogu da tuze australijsku drzavu! Ono sto se trenutno desava - australijske vlasti pokusavaju da naprave neki "dil" sa njima. Da im isplate ogromnu kompenzaciju a za uzvrat ovi da ostanu mirni. Ali, ima frakcije koja ne pristaje na to!!! 

 

Ništa važno od toga. Ako i neke pare odu, beznačajne. Šta bi oni uradili od tih para, pitaj njih, ne mene.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, srbija do tokija said:

 

Ništa važno od toga. Ako i neke pare odu, beznačajne. Šta bi oni uradili od tih para, pitaj njih, ne mene.

Pa moze da se desi to, bratko, da Australija dozivi sudbinu bivse Rodezije!? Jeli nekad bila vrlo prosperitetna zemlja. Evropljani su mastali da odu tamo! A sada? 

Tako i sa Australijom. Nista ne brini: sa parama dolazi i moc i obrazovanje i sve ostalo. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Pa moze da se desi to, bratko, da Australija dozivi sudbinu bivse Rodezije!? Jeli nekad bila vrlo prosperitetna zemlja. Evropljani su mastali da odu tamo! A sada? 

Tako i sa Australijom. Nista ne brini: sa parama dolazi i moc i obrazovanje i sve ostalo. 

 

Ništa od toga. Panika koju neko seje, beznačajno, mislim.

Zamisli da imaš posla sa našim Ciganima, kada bi oni i kako uništili Srbiju.

 

Kada je Srbija davala prednost Ciganima u bilo čemu? Nikada. u Australiji možeš da vidiš Aboridžine u državnim službama, na šalterima, službenici.

Možeš li da vidiš Cigane ikada u Srbiji u toj funkciji?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, srbija do tokija said:

 

Ništa od toga. Panika koju neko seje, beznačajno, mislim.

Zamisli da imaš posla sa našim Ciganima, kada bi oni i kako uništili Srbiju.

 

Kada je Srbija davala prednost Ciganima u bilo čemu? Nikada. u Australiji možeš da vidiš Aboridžine u državnim službama, na šalterima, službenici.

Možeš li da vidiš Cigane ikada u Srbiji u toj funkciji?

Onda nista. 

Ali videces da je Australija "zavrsila misiju" ...kao svojevremeno Rodezija ili nedavno Juznoafricka Republika.

Sav "superannuation " ce biti ... "wiped  out"! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Onda nista. 

Ali videces da je Australija "zavrsila misiju" ...kao svojevremeno Rodezija ili nedavno Juznoafricka Republika.

Sav "superannuation " ce biti ... "wiped  out"! 

 

Ti baš milsiš kao Voolin, koji i ne zna gde je Australija. A znaš neke koji su tamo živeli. Neke linkove znaš, nešto si, ne znam zašto googlao i pgrešno shvatio.

Slaba ti je to potka, žao mi je.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...