Jump to content

Abortus, retorički


Darth Bane

Recommended Posts

7 minutes ago, A sad said:

 

A kad zna ako ne zna do seste nedelje? Mislim da nisu svi ljudi na svetu debili. 

 

Kako to da dete koje je zaceto, a ako se zivo rodi ima pravo na nasledstvo ako ga zakon ne tretira kao zivo bice? 

Ok koliko godina si bio zena? Da razumem odakle ti saznanje da su inace zene debili ako ne znaju do seste nedelje da su trudne.

Ustvari najveci broj ce skontati da su trudne tek nakon 6 nedelje, pa ti sad navedi razloge zasto je to tako - cisto da vidimo koliko poznajes zene :classic_biggrin:

 

4 minutes ago, bohumilo said:

 

Gde to pise?

"The term born alive, with respect to a member of the species homo sapiens, means the complete expulsion or extraction from his or her mother of that member, at any stage of development, who after such expulsion or extraction breathes or has a beating heart, pulsation of the umbilical cord, or definite movement of voluntary muscles, regardless of whether the umbilical cord has been cut, and regardless of whether the expulsion or extraction occurs as a result of natural or induced labor, cesarean section, or induced abortion."

 

Recimo taj test se koristi kada se proverava u slucajevima cedomorstva da li dete mrtvorodjeno ili je ubijeno - ako je udahnulo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

 

"The term born alive, with respect to a member of the species homo sapiens, means the complete expulsion or extraction from his or her mother of that member, at any stage of development, who after such expulsion or extraction breathes or has a beating heart, pulsation of the umbilical cord, or definite movement of voluntary muscles, regardless of whether the umbilical cord has been cut, and regardless of whether the expulsion or extraction occurs as a result of natural or induced labor, cesarean section, or induced abortion."

 

Recimo taj test se koristi kada se proverava u slucajevima cedomorstva da li dete mrtvorodjeno ili je ubijeno - ako je udahnulo.

 

Da, ali mi ne pricamo o cedomorstvu.

 

Abortirana deca definitivno nece biti BORN ALIVE.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

"The term born alive, with respect to a member of the species homo sapiens, means the complete expulsion or extraction from his or her mother of that member, at any stage of development, who after such expulsion or extraction breathes or has a beating heart, pulsation of the umbilical cord, or definite movement of voluntary muscles, regardless of whether the umbilical cord has been cut, and regardless of whether the expulsion or extraction occurs as a result of natural or induced labor, cesarean section, or induced abortion."

 

Recimo taj test se koristi kada se proverava u slucajevima cedomorstva da li dete mrtvorodjeno ili je ubijeno - ako je udahnulo.

 

A ne, ovo sto si sad napisala je objasnjenje termina "born alive", tj. sta znaci da je dete "rodjene zivo", a da nije, npr, preminulo pre porodjaja. Gore si tvrdila drugo:

 

34 minutes ago, Angelia said:

To je pravna stvar, dok nije udahnulo prvi dah nije zivo.

 

 

Edited by bohumilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Da, ali mi ne pricamo o cedomorstvu.

 

Abortirana deca definitivno nece biti BORN ALIVE.

Covek je pitao zasto je Mrd rekao da je dete zivo kad udahne vazduh, pa sam objasnila.

A ovo drugo gresis - imas ceo zakon u US o tome, zastita dece koja su Born-Alive tokom abortusa.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Sta neko od nas misli o abortusu nije relevantno za ovu pricu uopste. Pokusavaju da proture ovaj zakon iz ko zna kog razloga, mozda nece ni uspjeti, nema potrebe da se dijelimo na partizane i cetnike, ne jos.

 

 

«The comfort of the rich depends upon an abundant supply of the poor.»

 

Voltaire

 

Tako kaze Volter, a meni se cini da ima pravo. 

 

I uvek kad jedna grupa finansijski pati zbog odluka odozgo, daju im neke da ih kinje sporta radi. Nije to americka prica. Kineze su do prosle godine kaznjavali za visak dece, delili kontracepciju i terali zene na abortus, sad ce da ih kaznjavaju za manjak.

 

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jesmo li rascistili sta je dijete? Imamo li konsenzus? Ja sam mislio da znam ali sad se ne bih smio zakleti.

 

Dok ne utvrdimo sta je dijete, ne mozemo preci na Iran. Mozda bi mogli malo o poligamiji u medjuvremenu? Ako se moze finansijski, a?

 

 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bohumilo said:

 

A ne, ovo sto si sad napisala je objasnjenje termina "born alive", tj. sta znaci da je dete "rodjene zivo", a da nije, npr, preminulo pre porodjaja. Gore si tvrdila drugo:

 

 

 

Ne razumem sta ti je tu kontradiktorno, ne born-alive je pravna definicija, koja se koristi u raznim zakonima (a ne da znaci da nije umrplo pre porodjaja) u US.

Mislim ne razumem sta ti je tu problem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Ne razumem sta ti je tu kontradiktorno, ne born-alive je pravna definicija, koja se koristi u raznim zakonima (a ne da znaci da nije umrplo pre porodjaja) u US.

Mislim ne razumem sta ti je tu problem.

 

Problem je sto si pomesala 2 pojma, "zivo" i "rodjeno zivo" (ovde irelevantan pojam).

Link to comment
Share on other sites

 

54 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Da, ali mi ne pricamo o cedomorstvu.

 

Abortirana deca definitivno nece biti BORN ALIVE.

Abortirana deca nisu deca! FACT.

Daklem, bilo bi dobro da definisemo sta je abortus, da nema zabune. Sad nesto gledam veoma senzitivnu raspravu, pa mi uskoci u uho i situacija, kod silvoanja. Kako cemo to da resimo? Prvo je silujemo, onda je strpamo u zatvor sto je abortirala. Ja sad nesto gledam ovaj narativ, pa mi pade na pamet, zasto zene ne bi odmah strpali u zatvor, pustali ih samo radi sexa i onda vracali tamo. Koj ce da kuva i pegla?

Edited by mrd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

 

Abortirana deca nisu deca! FACT.

 

Zasto se kod nas onda kaze "pobacila dete". FACT.

 

Ajde neki kompromis ….. recimo ……. abortirano buduce dete.

 

Kako se zapravo moze reci za embrion, kasnije fetus na nasem jeziku, osim plod? Zaboravio sam ili nema te reci?

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Zasto se kod nas onda kaze "pobacila dete". FACT.

 

Ajde neki kompromis ….. recimo ……. abortirano buduce dete.

:lol_2: Ma samo abortus je dovoljno. To pabacila dete je slang nije to naucni termin. Ti se razumes u medicinu, pomozi. 💸

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Zasto se kod nas onda kaze "pobacila dete". FACT.

 

Ajde neki kompromis ….. recimo ……. abortirano buduce dete.

 

Kako se zapravo moze reci za embrion, kasnije fetus na nasem jeziku, osim plod? Zaboravio sam ili nema te reci?

 

I embrion i fetus su latinske rijeci, pa su nase koliko i engleske. I think. 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

I embrion i fetus su latinske rijeci, pa su nase koliko i engleske. I think. 

 

 

 

Ma znam, mislio sam narodni engleski, kao sto kazu za embrion germ ili bud. Kod nas se ne kaze klica sigurno, eventualno u epskim pesmama "klija u njoj dijete" mada se kaze "seme ti yebem" 😂……… recimo da li postoji rec, nesto kao odojče ……..

 

Počeo sam da lupetam ……. pozdravljam vas.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ma znam, mislio sam narodni engleski, kao sto kazu za embrion germ ili bud. Kod nas se ne kaze klica sigurno, eventualno u epskim pesmama "klija u njoj dijete" mada se kaze "seme ti yebem" 😂……… recimo da li postoji rec, nesto kao odojče ……..

 

Počeo sam da lupetam ……. pozdravljam vas.

 

Fruit of one's loins. "He/She is the fruit of my loins."

 

Aj odo i ja, laku noc. 

Edited by Honey Badger
'
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, bohumilo said:

 

Problem je sto si pomesala 2 pojma, "zivo" i "rodjeno zivo" (ovde irelevantan pojam).

Nisam ja nista pomesala nego ti cetvoris dlaku i bavis se semantikom. Mrd je rekao da dete nije zivo dok ne dise samo, a pricamo o bebama a ne o 13godisnjoj deci. Ja sam ti rekla da je to pravna definicija, i nema veze sa aparatima. Ocigledno je mislio van majcinog tela.

 

Nemoramo bas svaku rec secirati 

Link to comment
Share on other sites

Čudo je Amerika, sa jedne strane imamo tužbu za dodjeljivanje autorskih prava majmunu i slične PETA ekstremizme, a sa druge strane ljudski fetus postaje vlasništvo majke koja bi trebala imati pravo da ga ubije kad god smatra za potrebno, sve dok se ne porodi ?

Imam nekoliko članova porodice za koje se može reći da su liberalno orijentisani, vegetarijanci jer ne mogu jesti meso mučki ubijenih životinja i obavezno nam kažu "vi ste . . . " kad dođu na porodične evente. U isto vrijeme fanatično se bore za pravo žene na abortus, bezuslovno . . . 

Imam problem povezati jedno i drugo, i dok smatram da je abortus sasvim opravdan u mnogo situacija, takođe nalazim problem ukoliko se radi o poodmaklom dobu, ili čak abortusu zbog pola djeteta - svi smo čitali bombastično naslove o "običaju" u Crnoj Gori da se trudnice podvrgavaju rizičnom testu određivanja pola djeteta jer roditi ćerku nije baš najpoželjnije.

 

 

Koliko vidim, ovdje se dalo pročitati otprilike sledeće - Alabama i Georgia su države u kojima su vlas' white rich people a obojeni& poor su najviše pogođeni tim zakonima. Šta se tačno želi postići tim zakonima, a da do sada nije bilo moguće ? Da li je to samo rezultat religioznog fundamentalizma, ili ima neku praktičnu svrhu ?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, e4_guy said:

....

Imam problem povezati jedno i drugo, i dok smatram da je abortus sasvim opravdan u mnogo situacija, takođe nalazim problem ukoliko se radi o poodmaklom dobu, ili čak abortusu zbog pola djeteta - svi smo čitali bombastično naslove o "običaju" u Crnoj Gori da se trudnice podvrgavaju rizičnom testu određivanja pola djeteta jer roditi ćerku nije baš najpoželjnije.


 


...

Lepo kazes, ti imas problema. Ja nemam problema da razumem zbog cega ti ovako mislis, ali imam problem da razumem, kakve veze ima vgetarijanac, koji nece da ubije kravu. Jasno je da abortus nije ubistvo, a pogotovo je neprimereno porediti ljudsko bice sa kravama. Dapace uopste nije lepo. Krave su krave, a prasici su prasici.

 

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Lepo kazes, ti imas problema. Ja nemam problema da razumem zbog cega ti ovako mislis, ali imam problem da razumem, kakve veze ima vgetarijanac, koji nece da ubije kravu. Jasno je da abortus nije ubistvo, a pogotovo je neprimereno porediti ljudsko bice sa kravama. Dapace uopste nije lepo. Krave su krave, a prasici su prasici.

 

Ako živimo u vremenu u kojem životinje imaju pravo na "human tretman" including "humano ubijanje", dakle određen stepen prava, ako se tako može nazvati, koja nisu uživala prije, zašto i ljudski fetus ne bi imao veći stepen prava nego ranije ?  Mislim da je to tema na koju se može diskutovati.

Koji razlozi, osim onih medicinskih mogu biti dovoljno dobar izgovor za abortus posle 6 ili više mjeseci trudnoće ? Ekonomski, karijera, šta ? 

Možda si me krivo shvatio, ja, naravno, nemam ništa protiv vegetarijanaca, pa ni u mojoj porodici, nego sam stekao utisak da tu postoji određena doza licemjerstva, u tom stavu da je grijeh ubiti životinju a nije grijeh ubiti fetus ili bebu u 6 ili 7 mjesecu trudnoće.

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, e4_guy said:

 

Ako živimo u vremenu u kojem životinje imaju pravo na "human tretman" including "humano ubijanje", dakle određen stepen prava, ako se tako može nazvati, koja nisu uživala prije, zašto i ljudski fetus ne bi imao veći stepen prava nego ranije ? 

 

 

One step forward, two steps back... 

Mozda zato sto tim pravom (nekom ko ni ne zna da ga dobija) uskracujes nekom drugom pravo. 

 

25 minutes ago, e4_guy said:

 

Koji razlozi, osim onih medicinskih mogu biti dovoljno dobar izgovor za abortus posle 6 ili više mjeseci trudnoće ? Ekonomski, karijera, šta ? 

 

 

 

 

Ova debata je zapoceta jer je danas u Alabami potpisan bill koji zeni ne daje prava da ima izbora ne do 6 meseca trudnoce, nego od prvog dana trudnoce, osim ako joj je zivot ugrozen. Niko ovde nije potegao pitanje abortusa u 6 mesecu trudnoce koliko mi se cini... 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, e4_guy said:

 

Ako živimo u vremenu u kojem životinje imaju pravo na "human tretman" including "humano ubijanje", dakle određen stepen prava, ako se tako može nazvati, koja nisu uživala prije, zašto i ljudski fetus ne bi imao veći stepen prava nego ranije ?  Mislim da je to tema na koju se može diskutovati.

Koji razlozi, osim onih medicinskih mogu biti dovoljno dobar izgovor za abortus posle 6 ili više mjeseci trudnoće ? Ekonomski, karijera, šta ? 

Možda si me krivo shvatio, ja, naravno, nemam ništa protiv vegetarijanaca, pa ni u mojoj porodici, nego sam stekao utisak da tu postoji određena doza licemjerstva, u tom stavu da je grijeh ubiti životinju a nije grijeh ubiti fetus ili bebu u 6 ili 7 mjesecu trudnoće.

 

 

Ja mislim da sam bio jasan, abortus nije ubistvo, kao sto ni klanje praseta nije ubistvo. Pises o dve razlicite stvari, jedno je prehrana, drugo je kontrola zdravlja, ili populacije. NIti ti, niti ja imamo pravo da nekome kazemo da moze, ili ne moze da uradi abortus. Drzava ima jos manje prava.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, e4_guy said:

 

Ako živimo u vremenu u kojem životinje imaju pravo na "human tretman" including "humano ubijanje", dakle određen stepen prava, ako se tako može nazvati, koja nisu uživala prije, zašto i ljudski fetus ne bi imao veći stepen prava nego ranije ?  Mislim da je to tema na koju se može diskutovati.

Koji razlozi, osim onih medicinskih mogu biti dovoljno dobar izgovor za abortus posle 6 ili više mjeseci trudnoće ? Ekonomski, karijera, šta ? 

Možda si me krivo shvatio, ja, naravno, nemam ništa protiv vegetarijanaca, pa ni u mojoj porodici, nego sam stekao utisak da tu postoji određena doza licemjerstva, u tom stavu da je grijeh ubiti životinju a nije grijeh ubiti fetus ili bebu u 6 ili 7 mjesecu trudnoće.

 

 

Dobro jel ti stvarno mislis da ce neko da bude trudan 6-7 meseci i onda odluci da abortira a da razlog nije medicinske prirode? 

Ti nisi primetio da mi pricamo o zakonu koji zabranjuju zeni da bira da li je trudnoca zeljena ili ne, i sve to zbog religioznih fanatika. Posledica takvog poteza je vracanje zene u 19 vek i njenih prava, da ne pominjemo sta ce se desiti sa zdravljem zena koje ce morati da potraze uslugu u alternativnim metodama.

Pa ajde onda da zrtvujemo zivote zena da bi fetus imao vise prava ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, A sad said:

 

Pa ne rade abortus samo oni koji su na socijalnoj pomoci. 

Ti si doktor, sigurno imas vise podataka od nas. Koliko uopste ima abortusa posle seste nedelje? Koji je procenat u odnosu na one pre seste nedelje? Ta statistika je veoma bitna za ovu pricu. 

 

 Da krenem od kraja, da odmah rascistimo i da ne bude zabune. Nije da se lazno predstavljam.

Nisam lekar (moji cale i maceha su bili, a maceha i ginekolog), nego sam radiologic/MRI/CT technologist sa visedecenijskijskim iskustvom u bolnicama i klinikama. Imam u tome nagrade i diplome za razlicite stvari, kao vrhunski strucnjak, razvijao sam MRI i CT protokole za vrhunske bolnice. Studirao sam (ocito bezuspesno) i masinstvo i elektrotehniku nakon gimnazije, po godinu-dve, a onda sam vise godina bio obrtnik/imao elektricarsku firmu, imam i licencu kao "journeyman electrician",  pre povratka na faks i zdravstvenog obrazovanja. Pre svega toga sam isao u dobru gimnaziju i pokupio sve sta se tamo moglo.

Dakle, nisam neki velemajstor bilo cega, ali bogme nisam ni nepismena budala. Od nedavno sam u penziji. Necu se uvrediti ako mi neko kaze da mislim pogresno, forum i sluzi da razmenimo misljenja, ali ce me smetati ako neko napise da mozga (pa i pogresnog) uopste nemam.

 

Napisacu ovde intimnu i licnu pricu jer u njoj nema nikakve sramote ili kriminala, svejedno mi je ko zna.

Zena i ja smo se prvih 5 godina braka cuvali trudnoce i "pazili se" jer smo se selili (interkontinentalno) i  "snalazili se" pa bi dete bilo neprakticno. Onda smo pozeleli potomstvo i otkrili da imamo problem, pa sledecih 5 godina proveli po ginekoloskim klinikama i bolnicama. Nase jedino dete je rezultat tri operacije koje je zena podnela.

Stavise, u USA neplodnost nije bolest nego "stanje" i sve vezano za to nije pokriveno zdravstvenim osiguranjem nego se placa iz dzepa. Kao zdravstveni radnik, imao sam neke "veze" i bilo je mutljavine gde se moglo, ali dete nas je kostalo preko $100 000 - pre zaceca! Ej, '90-ih, a ti preracunaj sa inflacijom.

 

Po tim klinikama smo sedeli u cekaonicama i sa mnogim devojkama i zenama koje su dosle na abortus.Kakvog je sveta i polusveta tu bilo, da te bog sacuva. Bilo bi mi zao dece da su ih te zene rodile, preko volje, koliko god smo moja zena i ja bili ljubomorni sto su one trudne a mi nismo.

 

Nikakve statistike nemam, ne mogu da ti odgovorim na pitanje o broju abortusa pre/posle 6 nedelja.

 

Ono sto mogu da ti kazem kao filantrop, bolje je da se nezeljena deca ne rode. Ona rodjena a nezeljena su teret i roditeljima i sebi, a i drustvu. To kazem iz zivotnog iskustva a ne iz struke ili obrazovanja. Izuzetaka svakako ima, kao i uvek, ali dostupan abortus je dobra stvar. Naravno, u ranoj fazi, kad dete jos nije zivi covek, o cemu je bilo price u ranijim postovima.

Siva zona uvek postoji, nemoguce je odrediti tacnu granicu. No silovana devojka koja se dnevno drogira nikako ne treba da rodi. Da li odobriti abortus narkomankama a zabraniti zdravim devojkama iz imucnih porodica? Nemoguce je odrediti granicu i biti pametan.

 

Zato, najbolje je ostaviti zenama da same odluce.

A ne da im bogati muskarci donose odluke i zabrane.

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Zato, najbolje je ostaviti zenama da same odluce.

A ne da im bogati muskarci donose odluke i zabrane.

odlican post!! I malo cu iritirati moderaciju da postavljam ovo kad sam mogla samo da dodam lajk.

 

Htela sam da iskoristim ovo da pojasnim moj post A sad-u za ono oko zena debila i pitanja koliko dugo je bio zena, da ne zvuci maliciozno.

Postoji lista razloga zasto zena ne bi znala u prvih 6 nedelja da je trudna, pogotovo ako ne ocekuje trudnocu.

Uz sav napredak kontraceptivnih sredstava oni nisu 100% efektivni. Kontraindikacije tih sredstava su uglavnom takvi da umanjuju mogucnost prepoznavanja simptoma trudnoce (i ovde ne ulazim u kondome). Testovi isto tako nisu 100% efektivni. 

Takodje postoji dosta zdravstvenih "stanja" koji mogu da prikriju simptome, toliko da ih cak ni iskusni lekari ne prepoznaju. Ovo do sada pomenuto, povecava rizik za vanmatericnu trudnocu - koja je vise puta opasnija za zenu nego "obicna" trudnoca.

Te situacije sam videla kod visokoobrazovanih zena, znaci nisu debili.

Sad da se vratim na kondome, nije nepoznata situacija da i kondom moze da bude "fail", dodati na to saznanje da postoje slucaji da su kondomi namerno compromised, i eto nezeljene trudnoce, koja uopste nije "odgovornost zene".

 

Ako uz to uzmemo - kako je tema pocela na US, dosta tinejdzerskih trudnoca, koji su posledica jednostavno ili neobrazovanja mladih, ili religijskih normi, sta ocekujemo - da tinejdzeri koji u stvari neznaju da "to" moze da rezultira u nezeljenoj trudnoci, prepoznaju simptome u prvih 6 nedelja? Pa njima se desava toliko hormonalnih promena da nemaju pojma gde su. 

 

 

btw da ne bude zabune, ni ja nisam neki expert, ovo sam naucila prosto pricajuci sa ljudima, i expertima, zato sto sam zena

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...